Ministers der Grote Vier kwamen slechts tot „voorpostengevechten Zal Faure nu vallen Prinses Irene onthult monument Irene-Brigade de voor Suitnaamse Indianen begroetten vorstin Verdragen tussen de USSR en Arabische landen? Kamer maant de regering tot enige zuinigheid Pinay op wipstoel Sjarel als geest der wrake Conferentie geheim, tot men het ergens eens is Kolenkartel versplinterd Feestelijke dag voor Tilburg gesprek met scholieren dagblad voor vrijdag 28 october 1955 Dsjenghis Khan vernielde vee1 Duitse wegen WAT BRENGT U MEE? Zeis ter moordzaak opgehelderd Kibbelen over wat procedure kwesties Voor het eerst: stemmen E'ijde en luisterrijke intocht Duizenden aan de waterkant Vindaag stemming Socialistische motie werd aangenomen In West-Duitsland Nieuw conflict door bezetting Buraimi-oase Landgoed „Sorghvliet"koninklijk paleis? Ook een register kost duiten Algcm. staking in Limassol Buien vanavond:r"aChtinS' reldi« tot j Antwerpen vond de oplossing Prinsesje op kinderfeest Eerste officiële daad buiten aan wezigheid van Koninklijk Paar lagge- Nieuw v schip voor Holland- Amerika-lijn Nieuwe looneisen van spoormensen r Taxi wenken met pistool 95e JAARGANG No. 21982 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 27884J Belgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna Redactieraad C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M Mes Mr. H. M. L. de Rechtei, L. J v. t Westende p. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45 Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 1, Telefoon 102 - (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel, nm35) Oefening; afgebroken De oefening „Dzjenghis Khan", die oor Nederlandse troepen wordt ge houden in Westfalen, is gisteren voor tijdig beëindigd. De reden is, dat door het gebruik van 120 tanks reeds voor naar schat- Dader is een 28-jarige fabrieksarbeider De 28-jarige fabrieksarbeider C. B. uit Zeist die Dinsdag is aangehouden omdat hij ervan werd verdacht op Woensdag 12 October des avonds te Zeist de 22-jarige leerling-verpleeg ster mej. W. van S. te hebben aange rand en daarna te hebben vermoord, heeft gisterochtend bekend. Hij viel tijdens het langdurige ver hoor gistermorgen door de mand en onmiddellijk daarna herhaalde hij zijn bekentenis tegenover de commissaris van politie te Zeist. Nadere bijzonderheden konden niet worden verkregen. DE INDONESISCHE premier heeft meegedeeld, dat er geen wijzigingen; in het kabinet zullen worden overwo gen. Het huidige kabinet zal met of zonder het votum van het parlement doorwerken tot na de verkiezingen. COMMUNISTISCH CHINA heeft weer twee Amerikanen vrijgelaten. Een van hen is de Jezuiet, pater Ar- mand Proulx, die in de oorlog leger aalmoezenier was. In 1948 kreeg hij een functie bij het missiewerk. HONDERD Nederlandse bioscoopex ploitanten gaan vijf dagen op bezoek in Berlijn. Zij zuilen daar de film studio's bekijken en films, die voor export naar Nederland in aanmer king komen, zullen hen worden ge toond. MINISTER SUURHOFF heeft op vra gen uit de Kamer gezegd, dat de ver hoging van de prijs der schoolmelk niet boven de draagkracht van de meeste gezinnen gaat. Zou dit wel zo zijn, dan moet de gemeente bijsprin gen. DE INDONESISCHE regering heeft twee schepen, die in Frankrijk waren besteld, even vlot weer afbesteld. Het was een vergissing van de vorige regering geweest. PER 25 DECEMBER dus op Kerstmis zullen de Albanese strijd krachten met 9000 man worden ver minderd. Een betere dag had men niet kunnen uitzoeken. DE IJSLANDSE auteur Kil jan Lax- ness, die eerst katholiek werd, maar later naar het communisme overhel de, heeft de Nobelprijs voor litera tuur voor 1955 gekregen. Vorig jaar kreeg Hemingway de prijs. Het is een vreemde sfeer, waarin de conferentie van de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken gisteren is begonnen. Minister Pinay van Frankrijk weet vandaag niet of hij morgen nog minister is (zie elders) en de andere Westelijken worden geplaagd door premier Sjaret van Israël, die als een geest der wrake rondwaart en de aandacht vraagt voor de gespannen toestand in het Midden- Oosten, die veroorzaakt is door de communistische wapenleveran ties aan Arabische landen. Pinay zal vandaag even naar Parijs gaan om te horen of het parlement nog wel achter zijn regering staat en Sjaret zei op een persconferentie: „Dwing ons alstublieft niet tot een nieuwe oorlog". Een zieke Eisenhower, een zieke Adenauerhet Westen staat niet bijster sterk. Het gesprek in Genève. onder voor zitterschap van minister Pinay, begon met een uur kibbelen over procedure kwesties. De Westelijken hadden di rect tot zaken willen komen, maar Molotov klemde zich vast aan de agen da, die precies volgens schema moest worden afgewerkt. Het Westen wil ge lijktijdige onderhandelingen over Duitse hereniging en de Europese vei ligheid, terwijl Molotov eerst een vei ligheidspact wil bespreken en daarna pas een hereniging van Duitsland on der één regering. Molotov herhaalde, dat de Duitse hereniging in de eerste plaats de re geringen van Oost- en West-Duits- land aangaat, als liet veiligheidsstelsel van Europa er is. Een geleidelijke op lossing van het Duitse vraagstuk achtte hy de enige bruikbare manier. Eerst moet er ontspanning komen. In dit verband herhaalde hij zijn stand punt over de bewapeningswedloop. WAARBORGEN Ook Dulles herhaalde de bekende standpunten. De VS willen deelnemen aan verzekeringen in verband met de Duitse hereniging, om een herleving van het Duitse militarisme te verhin deren. Dit vond hij een voldoende waarborg, zelfs voor de Russen. „Ie dereen erkent, dat de scheiding van Duitsland een groot onrecht is en gevaren inhoudt", aldus Dulles, die verder zei, dat ontwapeningsplannen geen zin hebben, zolang men niet is verzekerd van voldoende controle, of er wel ernst wordt gemaakt met de ont wapening. Eisenhowers plan voor uit wisseling van militaire gegevens en luchtverkenningen zouden de at mosfeer geschikt maken voor vorde ringen. Met deze beide punten hangt punt 3 van de agenda „Contacten tus sen Oost en Wes: ten nauwste sa men, zo zei hij. Al dit discussiëren had practisch geen nut, want het zijn slechts voor postengevechten en terreinverkennin gen. De voorstellen worden vandaag pas plechtig ter tafel gebracht en dan is de conferentie geheim. Mededelin gen zullen pas worden gedaan, als de vier ministers het over een punt eens zijn. ting drie en een half millioen Mark schade is toegebracht aan wegen. De Nederlandse militaire leiding achtte het daarom niet verantwoord de oefe ning, die vannacht haar hoogtepunt had moeten vinden in een grote „veld slag" met tanks, voort te zetten. Van Duitse zijde zijn de Nederlandse soldaten geprezen om hun voorbeeldig gedrag en is er de aandacht op geves tigd, dat de wegen in het betrokken gebied ook door Britse en Belgische oefeningen al veel te lijden hebben gehad. EEN FABRIEKSARBEIDER in Deventer stal van zijn baas een forse hoeveelheid methyl-alcohol, die hij verkocht aan iemand die een bruiloft wou houden en die het goedje als jenever zou uittap- pen. Deze alcohol kan, als men haar drinkt, blindheid veroorza- kenGelukkig was de politie op tijd. EEN VERTEGENWOORDIGER liet in Amsterdam een tas vol dubbeltjes Va i1" y°orbÜgangers schoten toe om de dubbeltjes op te rapen, maar oiJ telling bleek, dat er nog vijftig gulden zoek was. GISTERMORGEN hebben onbeken den een zelfgemaakte bom geworpen in het hoofdkwartier van de Italiaan se vakbond C.G.T., die onder com munistische leiding staat. Er was weinig schade. Er zijn 35 personen aangehouden. HET ZIET er naar uit, dat voor het melkprijsjaar Nov. '55-Nov. 1956 het zelfde garantiesysteem voor de melk prijs zal worden gevolgd als thans het geval is. De zandbedrijven hou den dus hun toeslagen. GENERAAL HASSELMAN zal in '56 niet gepensionneerd worden, ook al heeft hij de pensioengerechtigde leef tijd dan bereikt. Over zijn opvolging is echter nog geen besluit genomen. NEGENTIEN Aziatische landen zul len in Augustus 1956 bijeenkomen in Bandoeng voor een conferentie over economische vraagstukken. HET PERONISTISCHE vakverbond heeft geëist, dat de nieuwe regering binnen 48 uur haar belofte nakomt, dat de vakbondsleiders vrijheid van handelen zouden krijgen. DE RIJKSBEMIDDELAARS hebben ff™ fet° en' dat aan be brandstof- r/rStegne SgvS lu'ilT ar- Het vliegveld Zanderij, bij Parama ribo, vormde het entree tot Suriname, toen koningin en prins daar gistermid dag arriveerden. Gebruind, opgewekt en vrolijk, dit was de eerste indruk, die de aanwezi gen op het vliegveld, o.w. gouverneur Klaasesz en premier Ferrier, van het vorstelijk paar kregen. De begroeting was allerhartelijkst. Een deputatie van Indianen, waar- Premier Faure van Frankrijk heeft na een lang parlementsdebat over de algemene politiek van zijn regering op nieuw de vertrouwenskwestie gesteld. De stemming hierover wordt vandaag gehouden. De socialisten hadden een motie van wantrouwen ingediend, waarin gezegd werd, dat de vergadering betreurt, dat de „regering de huidige moeilijkheden 1 niet aan kan, de vrede in Noord-Afri- ka niet kan herstellen en de sociale rechtvaardigheid niet wil verzekeren." De vergadering gaf met 289 tegen 236 stemmen voorrang aan deze motie. De regering was bij de procedurestem ming tweemaal in de minderheid. Politieke deskundigen verklaren, dat de regering slechts een geringe kans heeft om aan het bewind te blijven. Zelfs indien zy vandaag wint, zal zij waarschijnlijk vallen wanneer een paar dagen later het voorstel voor vervroegde verkiezingen zal worden behandeld. FEEST IN MARRAKESJ van er nog circa 3700 in Suriname le ven, heette de gasten op plechtige ma nier welkom. Na een rit van ongeveer drie kwar tier, welke op zich reeds een goed beeld gaf van het tropische Surinaam se landschap, veel rijker aan planten groei, dan de wat dorre Antillen, werd Domburg bereikt. Hier vond H. M.'s „Willem van der Zaan" een geschikt punt voor het inschepen van de konin gin en haar gevolg. De intocht in Pa ramaribo werd namelijk met dit oor logsschip gemaakt. Bij de nadering van Paramaribo klonken 35 saluutschoten en werd op het fort de koninklijke vlag gehesen, ten teken, dat H.M. Paramaribo als haar voorlopige residentie had geko zen. Duizenden bewoners van Paramari bo stonden langs de waterkant. De begroting hier was van een en thousiasme en hartelijke spontaneïteit, zoals die alleen uit Surinaamse harten kan opwellen. De avond van deze aankomstdag werd besloten met een grandioze re ceptie in de audiëntiezaal van het gou vernementshuis. Honderden genodig den waren hier bijeen. Om een dreigende inflatie te we ren, heeft de Engelse minister Butler, aan het House of Com monseen tussentijdse begroting aangeboden, waarin een lange reeks anti-inflatoire maatregelen is opgenomen. Evenals bij het aan bieden van de jaarlijkse normale begroting, maakte de minister ook nu gebruik van het roodlederen koffertje voor het overbrengen van de begrotingsdocumenten. De foto toont minister Butler bij het ver laten van zijn woning, onder vuur genomen door een menigte pers fotografen. De Hoge Autoriteit van de KSG is met de Westduitse kolenindustrie tot een vergelijk gekomen in de kwestie van ontbinding der centrale verkoop organisatie voor kolen in Westduits- land, de „Georg." De hoge autoriteit nam genoegen met een splitsing van de Georg, die een monopoliepositie inneemt, in drie organisaties. Zij wilde oorspronkelijk dat de Georg door zes organisaties zou worden vervangen. Volgens Syrische bladen heeft net-u de Sovjet-unie reeds aan bepaalde Ara bische landen voorgesteldverdragen tot wederzijdse beveiliging te sluiten. Syrië zou zonder voorwaarden allé Te Marrakesj hebben voor de twee de achtereenvolgende dag ruim tien duizend zingende Marokkanen be toogd voor de terugkeer van ex-sultan Ben Joessef op de troon. Militairen en politie waren in gereedheid gehou den om in geval van nood te kunnen ingrijpen. (Van onze parlementaire) verslaggever) Tweemaal achtereen heeft de rege ring gisteren in de Tweede Kamer de reactie ondervonden van haar eigen maatregelen, om tot beperking van de bestedingen te komen, ter bestrijding van een dreigende inflatie. De eerste maal betrof het 't aanleg gen van een openbaar register, waar in alle stichtingen moeten worden in geschreven. Mr van Rijckevorssel (KVP) vond dit register overbodig kostbaar en onwenselijk. Mr van Don ker zegde toe, dat dit register uiterst eenvoudig in elkaar zou zitten. Over het wetsontwerp wordt later beslist. De regering wenste voorts 1 3/4 mil lioen te besteden voor aankoop van het landgoed van wijlen Vader Cats. Hierbij werd min. v. d. Kieft beschul digd van een inconsequentie in het Bij het in Zuid-Vietnam gehouden referendum, waardoor het volk zich kon uitspreken over de vraag, of premier Ngo Dinh Diem als presi dent in de plaats moest komen van oud-keizer Bao Dai, namen voor het eerst vrouwen aan de stem ming deel. De inwoners van Limassol, de twee de stad van Cyprus, zjjn Donderdag in 24-uurs-staking gegaan als protest te gen de avondklok van 12 uur, die nu reeds vier dagen van kracht is. Drieduizend leerlingen van middel bare scholen weigerden naar school te gaan en sloten zich bij de stakers aan. De politie schoot over de hoofden van een betogende menigte, nadat twee bommen waren geworpen naar een politiepost. Bij de aanslag werd een Britse militair gewond. In een dorp werd een Britse soldaat door verzets lieden gedood. Hjj was de eerste Brit die op deze wijze op Cyprus aan zijn eind kwam. eranderljjke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien 1 Overwegend matige, maar langs o u> .aU?n to.e kracht'ge wind J uit Westelijke richtingen. I Koude ochtend. In de middag dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Vandaag: zon onder 17.20 uur. 1 Morgen: zon op 7.30 uur. De provincieraad van Antwerpen heeft voor het jaar 1956 een bedrag van 19 millioen Belgische francs ge voteerd voor het technisch onderwijs. De C.V.P., versterkt door 3 leden van de Christelijke Vlaamse Volksunie, stemde voor, de andere partijen stem den tegen. Hiermee is dus voor de provincie Antwerpen de door de wet- Collard opgelegde achterstelling van het bijzonder nijverheidsonderwijs te niet gedaan. anti-inflatiestreven der regering. De minister zat met deze tegenwerping „in zijn maag", want hij kon niet zeg gen, waarom het kabinet de uitgave nodig acht. Het landgoed is van de Amerikanen teruggekocht voor dezelf de prijs, die zij er kort voor de oorlog voor betaalden plus het bedrag dat er wegens koersverlies bijkomt, want men moet in dollars betalen. Niet uitgesproken werd, wat de mussen al van de daken tjilpten: „Er zijn plannen om het landgoed te be stemmen voor een nieuw koninklijk paleis. Het is duidelijk, dat H.M. de koningin wat de bouwplannen betreft op dit moment nog niet enthousiast is. Zij zou echter tegen de aankoop van het landgoed geen bezwaar hebben. (Van onze speciale verslaggever). Voor Tilburg is de elfde verjaardag van zijn bevrijding wel een bijzonder feestelijke dag geweest. De Tilburgers namelijk mochten in hun midden Prinses Irene begroeten, die een mo nument kwam onthullen ter ere van de roemrijke brigade, die in 1941.haar naam kreeg. Het was de eerste officiële daad van de Prinses, buiten aanwezigheid van haar ouders. De stad aad zich voor deze gebeurtenis natuurlijk waardig uitgedost. Overal hing het rood-wit-blauw van de gevels en reeds in het vroege van de middag verried de drukte in de straten, dat er iets te gebeuren stond dat buiten de orde van de dag viel. Om half drie arriveerde de Prinses aan de grens van de gemeente, in gezelschap van Baronesse de Smeth, generaal-majoor Pahud de Mortagnes en majoor J. Eisma, adjudant van de Koningin. Na een korte ontvangst op het Paleis Raadhuis, door de Com missaris der Koningin, prof. dr J. E de Quay, en de burgemeester van Tilburg, mr E. Baron van Voorst tot Voorst en diens echtgenote, begaf Hare Koninklijke Hoogheid zich per auto naar het plantsoen tussen Edi- sonlaan en Ringbaan-Zuid, hartelijk toegejuicht door de duizenden die zich langs de weg hadden opgesteld. Minister Ir C. Staf, generaal B. Hasselman en Jhr F. Beelaerts van Blokland, voorzitter van de Kon. Vereniging „Ons Leger", waren ter begroeting van de Prinses bij het plantsoen aanwezig. De troepen, die de plechtigheid opluisterden, zorgden wel voor een bijzonder kleurige en tourage. Behalve de Kon. Militaire Kapel, met tamboers van de Grenadiers, de vaandelwacht van het Garderegiment Fuseliers „Prinses Irene", met de fel rode tunieken en de koper-gepunte helmen, stond bij het monument ook een ere-compagnie Fuseliers, terwijl commandanten van verschillende legeronderdelen op het ere-podium hadden plaatsgenomen. Enkele autoriteiten werden aan de Prinses voorgesteld en Frederika Bnët, kleindochter van Jhr. F. Bee laerts van Blokland, bood H.K.H. een ruiker bloemen aan. EENVOUDIG GEBAAR. hulp van de Russen kunnen krijgen die het wenst. De kleine Buraimi oase in Saoedi- Arabië is een nieuwe aanleiding tot een conflict in het toch al zo brand bare midden-Oosten. Troepen onder Britse controle hebben deze oase, met zijn olierijke bodem, onverwachts be zet. De Amerikanen hadden ook oog op deze oase, maar zij hadden hun politiek van het concessie-vragen willen volgen. Saoedi-Arabië had ge wild, dat de bevolking van? de oase zelf zou bepalen of zij Brits protecto raat zou moeten worden, of Saoedi- Arabisch zou blijven. Men wil de zaak nu voor de V-raad brengen GRENSSCHENDINGEN Egyptische troepen hebben gisteren weer de Israëlische grens geschonden. In diverse gedemilitariseerde gebieden kwam het tot incidenten, waarbij beurtelings de Egyptenaren, de Syriërs of de Israëliërs betrokken waren. Egypte en Saoedi-Arabië hebben een onderling militair verdrag getekend. Agressie tegen één der beide landen, zal door het andere land worden op gevat als agressie tegen het eigen land. De voorzitter van „Ons Leger" nam het woord. Vanaf het moment, zei hij, dat over de oprichting van dit monument werd gesproken, hebben we de hoop gekoesterd, dat het door Uwe Koninklijke Hoogheid onthuld' zou kunnen worden. Jhr F. Beelaerts van Blokland richtte, behalve tot mi- nister Staf en generaal Hasselman, een bijzonder woord van welkom tot mevrouw B. de Ruyter Van Steve- ninck, weduwe van de voormalige commandant van de Irene-brigade en tot de burgemeesters van twee Fran se gemeenten, die d'oor de Brigade bevrijd zijn. Eerst zeer kort geleden zei hij, kon met de vervaardiging van het monument worden begonnen. We prijzen ons gelukkig, dat het nu reeds door U kan worden onthuld. Prinses Irene trok vervolgens, on der doodse stilte, het doek weg, dat het imposante bronzen beeld van de ferme vaandeldrager, tot op dat mo ment aan het oog had onttrokken. Een eenvoudig gebaar, maar ontroerend door zijn betekenis. De heer Beelaerts van Blokland herinnerde aan de oprichting van de Irene-brigade en aan het feit, dat ook de naam Tilburg in haar vaandel ge schreven staat. Hij dankte de beeld houwer, Baron E. Speyart van Woer den, die het monument heeft ver vaardigd. Later kreeg deze gelegen heid' enkele minuten met de Prinses te spreken. (Vervolg op pagina 2) Woensdagmiddag is in het De La Mar-theater te Amsterdam de kin derboekenweek 1955 officieel ge opend. De feestelijke middag werd ook bijgewoond door Prinses Mar griet. De „Holland - Amerika - lijn" heeft een nieuw vlaggeschip be steld. Het wordt een reus van ongeveer 37.000 BRT, dus even veel als de „Nieuw-Amsterdam", die dertienhonderd passagiers kan vervoeren. De bouwprijs bedraagt honderd millioen gul den. De rederij betaalt daarvan de helft en de rest wordt op grond van de oor logsschaderegeling betaald, waarvoor een speciaal financieringsplan is ont worpen. De bouw van het nieuwe schip, dat „Rotterdam" zal gaan heten, is opge dragen aan de Rott. Droogdok Maat schappij. De „Rotterdam" zal de in de oorlogsdagen van 1940 verloren ge- gane „Statendam" vervangen. Het nieuwe schip zal gemiddeld 22 mijl per uur lopen. In 1956 zal de kiel worden gelegd en men verwacht, dat het schip in 1960 in de vaart zal ko men. Tienduizenden detailtekeningen moeten nog worden gemaakt. Een tur bine-installatie zal het schip aandrij ven. Deze installatie wordt geleverd door „De Schelde" in Vlissingen. De zuivere vorm van het schip wordt proefondervindelijk uitgedacht. Engeland in de spiraal Het Britse verbond van spoorweg arbeiders zal een nieuwe eis tot loonsverhoging opstellen, als gevolg van de verhoogde belasting op het verbruik en zekere huren, die voort vloeit uit de nieuwe aanvullende bui tengewone begroting. „Marokko is net zoiets als de Wild-West", dacht een Ameri kaan die in Raoat logeerde en helemaal ongelijk had hij niet. Niettemin beleefde hij een on aangename ervaring, toen hij het in zijn hoofd kreeg om door middel van enkele pistoolscho ten een taxi „aan te roepen". Want wat gebeurde er? Hij stond toevallig voor het grootste hotel in Rabat, waar juist één van de leden van de Marok kaanse troonrand verblijf hield. Dit heerschap stamhoofd van de Berbers alarmeerde zijn lijfwacht, die brullend naar bui ten rende en de Amerikaan be wusteloos sloeg. Toen de man weer bij kwam waren er heel wat woorden nodig om de si tuatie op te helderen. Met een behoorlijke hoofdpijn is de Amerikaan tenslotte toch naar zijn eigen hotel gereden. Met een taxi.

de Stem | 1955 | | pagina 1