Moeilijke taak van de invlieger :RS IPagblaï) Pc Stem Ex-pleegmoeder van Anneke Beekman voortvluchtig LIVORNO DE GOUDEN PIJL Meningen en Commentaren Bij de dood van Gerben Sonderman HET GAAT OM DE CIJFERS „Geen zenuwen" Sovjet-delegatie in Spanje AT EEN ONDERLIJKE ERELD SANOSTOL RADIO 8 lx! EBEE DE BODEM ZAKT 90.000 WONINGEN MISDADIGERS EXTRA Koninklijk bezoek aan Suriname Kinderverlamming op IJsland Duyvis* door SELWYN JEPSON levertraan per dag Jen op een len lekker It de abso- lleine even- linnenkrijgt kraan bevat, (ran ca'. 60 Jaminen als (er natuur- Ierse levers jelvissen uit [chtverteer- 'r kinderen Iligste Vita le vitamine- dt nagegaan borgd door lErnaerings- Ichaft U ab- leid. (Voor lolwassenen I handig om Ësule gelijk- levertraan). Vone levcrtran. 17-22 jaar Ilijnbaan DER STEEN TWEEDE BLAD WOENSDAG 26 OCTOBER 1953 Door Dr. B. J. Colette uit Utrecht zijn op de Noordzee zwaartekracht- metingen gedaan om te onderzoe ken, hoe het staat met de bodem daling in Nederland en het toekom stige verloop hiervan nader te be palen. De verzamelde gegevens hebben reeds uitgewezen, dat de bodemda ling in Nederland een gevolg is van de bodemrijzing in Scandinavië. Het verdwijnen van de ijsmassa',s, die op Scandinavië drukten, doet de bodem daar stijgen. Men ver wacht er nog een stijging van 300 meter, zij het dan in een verloop van enige duizenden jaren. Maar van de weeromstuit daalt de bodem in Nederland, overigens in nog langzamer tempo, n.l. 0.2 a 0.3 cm per jaar of 20 tot 30 cm per eeuw. Walcheren daalde in acht eeuwen ongeveer vier meter. Andere berekeningen hebben vroeger uitgewezen, dat de Neder landse bodem zich niet overal op dezelfde wijze gedraagt. In het Zuid-Oosten zou hij rijzen en in het Noord-Westen dalen. De kwestie is natuurlijk het be langrijkst voor de verdediging van ons kustgebied tegen overstroming uit zee. Verontrustend is het tempo van de daling intussen niet. Men zal er allicht rekening mee houden bij de voorgenomen verbetering der zeeweringen en de Deltawer ken. Maar het heeft geen zin deze te gaan projecteren naar een vermoe delijke situatie over enige eeuwen. Dat zou een te grote en onnodige belasting zijn voor het huidige ge slacht. Latere generaties zullen de pro blemen van een verre toekomst hebben op te lossen, zoals wij het met de huidige moeten doen. Een redacteur van „Elseviers Weekblad" heeft een onderhoud ge had met de Rotterdamse wethou der van openbare werken J. Meer- tens over de problemen van de wo ningbouw. De heer Meertens blijkt van oor deel, dat er wel 90.000 a 100.000 wo ningen per jaar gebouwd kunnen worden, als er tenminste stringente maatregelen worden genomen. Onder deze maatregelen noemt de Rotterdamse wethouder betere verzorging van de arbeiders op de bouwwerken, een sterk doorge voerd tarief-loonstelsel, doorwer ken bij lichte vorst en systeem bouw. Als bijzondere middelen om de woningbouw te stimuleren noemt de Rotterdamse wethouder dan nog het aantrekken van arbeiders uit het buitenland, waarbij hij speciaal aan Italianen denkt, en het ver plaatsen van bouwvakarbeiders uit gebieden, waar de woningmarkt verzadigd is, naar steden en stre ken, waar dit nog lang niet het ge val is. Dit blijkt ons juist gezien even als in het algemeen te onderschrij ven is. dat thans het bouwen van woningen voor moet gaan ten op zichte van het saneren van in min der goede staat verkerende wonin gen. Er had aan toegevoegd kunnen worden, dat ook de bouw van een voudige houten noodwoningen diende aangepakt, maar het is al veel, wat de Rotterdamse wethou der te berde heeft gebracht, vooral als men in aanmerking neemt, dat hier iemand spreekt uit het socia listische kamp, vanwaar anders nauwelijks optimistische en stimu lerende woorden voor de woning bouw worden gehoord. De Sovjet-regering heeft Ade- nauer-op-bezoek beloofd alle nog in Rusland vertoevende gevange nen vrij te laten, hoewel ze die als oorlogsmisdadigers beschouwde. In derdaad komen er nu dan duizen den terug uit gevangenissen en con centratiekampen. In West-Duitsland breken er stemmen los en waar- Hik niet van de eersten de besten aandringend op vrijlating van alle nog in Nederland vastgehouden Duitsers, die wegens misdaden, tij dens de oorlog bedreven, werden veroordeeld. Minister Beyen heeft echter uitdrukkelijk te kénnen ge geven, dat de regering daaraan niet denkt. We geloven ook, dat het beroep op de Russische geste niet opgaat. We weten allen, hoe willekeurig de Sovjet-rechtspraak met het begrip „oorlogs-misdadiger" heeft omge sprongen. Vaak werden niet eens rechtszittingen gehouden of vonnis sen geveld, alvorens grote aantallen Duitsers naar eenzame opsluiting of dwangarbeid werden verwezen. Als er rechtszittingen waren, vormden die veelal niet meer dan een droe vige rechtscomedie, Terwijl daar naast vaststaat, dat er in Rusland door Duitsers ook ijzingwekkende misdaden zijn bedreven, welke strenge straffen verdienden. Wel licht zijn er onder de tienduizend teruggekeerden ook schuldigen aan dergelijke feiten. Doch de vrijla ting vormde voor de Sovjet-leiders in hoofdzaak een troefkaart in een diplomatiek spel. Adenauer kon ze verkrijgen, als hij toestemde in de uitwisseling van ambassadeurs. Wat hier te lande vlak na de bevrijding aan rechtspraak werd vertoond, heeft zeker ook zijn ge breken gekend. Maar dat is toch niet te vergelijken met de syste matische rechtsverkrachting, wel ke Rusland heeft toegepast. Boven dien is er in latere stadia veel ge corrigeerd. We kunnen veilig aan nemen, dat de Duitsers, die thans hier nog vastzitten, zich aan derge lijke misdaden hebben schuldig ge maakt, dat hun vonnis volkomen verdiend is. Zo juist heeft in Augs burg een proces plaats gehad tegen een aantal S.S.'ers die schuldig wa ren aan de dood van Canaris c.s. Ze zijn veroordeeld tot gevangenis straf. Deze West-Duitse rechter stond dus ook niet op het stand punt: Het is allemaal zo lang gele den, laten we er maar een streep door halen, hoe afschuwelijk de ge pleegde misdaden ook zijn.... (Advertentie) In Uw carburateur kan het 14' C kouder zijn dan buiten. Daardoor kan bij kil ën vochtig weer ijsvorming in de carburateur optreden. w Winter Grade met speciaal "anti-stalling" ingrediënt tegen ijsvorming. (bij alle blauw/witte Esso pompen) Snellere start, sneller op temperatuuren geen afslaan van de motor (Van onze luchtvaartmedewerker.) De dood van Gerben Sonderman heeft in de Nederlandse en buitenlandse luchtvaartkringen grote ontsteltenis verwekt. De prins der Nederlandse vliegers" en de beste Nederlandse vlieger aller tyden" heeft by de uit oefening van zijn taak zijn leven gelaten. Zijn taak was een zeer omvangrijke. Naast persoonlijk vriend van Z.K.H. Prins Bernhard was hij ook de persoonlijke piloot van het koninklijke paar, maar deze gelegenheidsvluchten waren voor hem een verademing. Zijn taak als testpiloot bij de Fokkerfabrieken te Amsterdam was moeilijker en gevaarlijker. Talloze vliegtuigen zijn door hem ingevlogen, hij was ook de eerste Nederlandse vlieger, die door de geluidsbarrière ging. chine ontdekken, voordat deze zich reeds voordoen. De taak van de invlieger is niet te laten zien of de machine vliegt, maar hoe de machine zich houdt tijdens de vele manipulaties, die worden uitge voerd. De door de invlieger gemaakte notities omtrent snelheid, stijgvermo- gen, benzineverbruik, landingssnel heid, temperaturen, de druk, de ge-^ voeligheid van de stuurvlakken enz. enz. zijn vanzelfsprekend van groot belang voor de fabrieken, waar het in te vliegen toestel wordt vervaardigd. VAK, MAAR TOCH GEVAAR. De taak van de invlieger is dan ook verre van eenvoudig. Veelal zijn zij dan ook een apart soort mensen, die het invliegen van alle mogelijke vlieg tuigtypen met de grootste liefde doen, want eerst wanneer zij met een of ander nieuw toestel door het lucht ruim zweven en snellen, genieten zij ten volle. De machines worden door hen zwaar op de proef gesteld, en het is dan ook bijna „gewoonte" dat zij enige malen per week per parachute uit het vliegtuig springen, omdat in het vliegtuig een niet te blussen brand ontstaat, een richtingsroer of vleugel afbreekt of een benzinetank scheurt. In de volksmond wordt zo gemak kelijk gepraat over deze mensen, die „geen zenuwen zouden hebben". Zou den zij deze niet hebben, dan zouden zij ongeschikt zijn voor het beroep van invlieger, want het zijn juist de uiterst gevoelige zenuwen van de in vlieger, die de fouten aan een ma- (Advertentie) Het invliegen is een vak. Wij be hoeven niet tegen die mensen, die dit vak uitoefenen, op te zien alsof zij grote helden zijn. Desondanks is dit vak niet van gevaar ontbloot en in deze branche is het risico nu een maal groter dan bij enig ander vak. Dat wil niet zeggen, dat elke piloot zonder meer een invlieger kan zijn. Niet iedereen is er voor geschikt, want naast een grote vliegcapaciteit, moet men als invlieger nog beschik ken over durf, doorzettingsvermogen en een groot gevoel voor nauwkeu righeid. Verkeerde berekeningen kun nen óf direct óf later hun invloeden doen gelden. Het risico voor het verongelukken is bij de huidige technische ontwik keling tot een minimum beperkt, maar desondanks is hiermede niet alle gevaar weggenomen en blijft het voor elke vlieger, al denken zij daar niet bij, een avontuur of hij weer heelhuids op de grond zal terugkeren. Hiermede willen wij echter niet de invliegers als avonturiers beschou wen, omdat de door hen uitgeoefende taak eigenlijk toch een noodzakelijk kwaad is. Het is bekend, dat, wanneer er proefvluchten worden gehouden, de machines niet lang. in sommige ge vallen slechts enkele minuten, in de lucht blijven om dan weer op hun basis terug te keren. Mocht er zich tijdens de vlucht iets ernstigs voor doen, dan springt de invlieger per parachute of schietstoel uit het toe stel met de door hem gemaakte aan- Deze kaart geeft een gedetail leerd overzicht van het pro gramma dat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard in Suriname zullen volgenvan Donderdag a.s. tot en met Zon dag over een week. tekeningen. Weliswaar gaat het toe stel dan verloren, maar zoals wij reeds schreven zijn de cijfers belang rijker dan de machine, en in zekere zin is dit ook met de persoon van de invlieger het geval, al gaan dan met machine en invlieger vaak ook de cijfers verloren, zodat men in werkelijkheid weinig is opgeschoten. Vele toestellen moeten als grootste prestatie ,,de vrille", de duik met volle motorkracht vanaf grote hoog ten maken. De piloot en de machine staan dan bloot aan een kracht, die veertien maal zo sterk is als de zwaartekracht. Als vleugels breken of er iets on regelmatigs gebeurt, gaat het toestel als een granaat de grond in en kost het negen en negentig van de hon derd gevallen de invlieger het leven. De smart die daarmee gepaard gaat, heeft de Nederlandse luchtvaart thans aan de lijve ondervonden ge zien de plotselinge dood van Sonderman. De 53-jarige ex-pleegmoeder van Anneke Beekman mevr. Gr. L.-van M., die zoals bekend door de rechtbank te Amster dam tot acht maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld met bevel tot onmiddellijke gevangenneming, blijkt thans voortvluchtig te zijn. Terstond na de uitspraak werden op de gebruikelijke wijze via het politietelexnet alle politie- en grens posten gewaarschuwd. Doch de dame, die voorheen in Hilversum, maar laatstelijk in Maastricht woon achtig was, bleek niet meer op het aldaar aan de politie bekende adres aanwezig te zijn en evenmin op een bekend adres in België. Tijdens de terechtzitting op 10 Oc tober j.l. kwam aan het licht, dat mevr. L. van M. op 5 October, een dag na haar verjaardag, in België was geweest. Zij vertelde toen daar geregeld te komen, hetgeen de Offi cier aanleiding gaf haar onmiddel lijke gevangenneming te vragen. Dit verzoek wees de rechtbank toen af. In haar vonnis overwoog zij echter dat uit de verklaringen van mevr. L.-v. M. vast was komen te staan, dat zij geregeld in België komt en haar echtgenoot bezig is om aldaar terrein te kopen en het voor nemen koestert er te gaan wonen. Naar het oordeel van de rechtbank was hierdoor gevaar voor vlucht van de vrouw te duchten en werd het reeds genoemde bevel tot gevangen neming uitgevaardigd. Tegen twee andere dames in deze zaak. de zuster van mevr. L.-van M„ de 56-jarige mej. E. M. van M. (die sedert 13 Maart 1954 voortvluchtig is) en de 67-jarige moeder-overste van het klooster Ave Maria te Val- meer in België, wier zaak bij ver stek werd behandeld, is zoals bekend eveneens een bevel tot onmiddellijke gevangenneming uitgevaardigd. De eerste officiële Sovjet-delegatie, die tijdens 't regiem van Franco in Spanje is, woont thans het 28ste in ternationale congres over industriële chemie te Madrid bij. De delegatie, welke uit zes leden bestaat, wordt geleid door J. Nazarof van de Sovjet-Academie van Weten schappen. Er nemen 2.000 afgevaar digden uit 28 landen aan het cohgres deel. Eerder dit jaar waren twee Sovjet waarnemers aanwezig op een tech nisch congres in de Spaanse hoofd stad, maar hieraan werd geen publi citeit gegeven. Honger J Het vrouwelijke hoofd van t een school in New Delhi be- t trapte er een van haar leerlin- t i gen op, dat ze het telefoon-toe- J J stel van de school gebruikte t t om er een vriendje mee op te J bellen. Het meisje werd van school gestuurd. De 280 mede- J leerlingen besloten toen eens- gezind een hongerstaking te be- J ginnen. Ze willen die net zo lang volhouden tot het meisje opnieuw tot de school wordt t J toegelaten. m,er van de Belgische lotenlening, dat de mevrouw indertijd had ge kocht. Zij heeft bij de politie aan gifte gedaan van de vermissing en zoekt onderwijl het hele huis af om het kostbare document alsnog fe vinden. Tot dusver bleef alles zon der resultaat. V rolijk Het Amerikaanse Huis vafci afge vaardigden de volksvertegenwoor diging. houdt af en toe wel van een aardigheidje. Men vertelt ons ten minste voor de vaste waarheid, dat onlangs alle afgevaardigden de top hit „Honey Babe" zongen en dat een democratisch lid het gezang op zijn accordeon begeleidde. Tand De 15-jarige Robert Young heeft bij het huis van zijn ouders te Vancouver een tand van een mammoeth opgegra ven. Het beest moet 40.000 jaar geleden geleefd hebben. Record De 27-jarige Oostenrijkse koord danser Helmut Horlands heeft te Brigittenau, een voorstad vain We nen, 130 uur op zijn koord doorge bracht. Hij zegt hiermee een nieuw wereldrecord te hebben gevestigd. Vazen In Canosa. in de buurt van BaH, is een Romeinse graftombe uit de derde eeuw v. Chr. ontdekt, waarin talrijke vazen werden gevonden* die nog in uitstekende staat verkeerden* Vrachtje De postzegel-handelaar Bernard Harmer is dezer dagen uit New York vertrokken met in zyn portefeuille voor een waarde van bijna een mil lioen gulden aan postzegels. Aan ie dere zijde reist voor de zekerheid een detective mee. Deze mannen verdwijnen niet uit zyn nabijheid, voordat Harmcr het kostbare vracht je bij een bank in een andere stad van Amerika heeft afgeleverd. Inbraak De Wereldbank te Washington heeft bezoek gekregen van inbre kers. De Wereldbank (waarbij 57 lan den zijn aangesloten) raakte daarbij 114.000 gulden aan Amerikaanse en Britse bankbiljetten kwijt. In de door de inbrekers open gebrok >n brandkast werd nog slechts 23 dol larcent (78 Nederlandse centen) aan getroffen. Vergeten Ze hebben de heer Cedri c Hardwicke voor de aardigheid ge vraagd, wat hij dacht van zijn eigen rol in de nieuwe Ameri kaanse film „Gaby". „Daar weet ik eigenlijk niets meer van", zei de star. „Ik weet niet eens pre cies meer, waar het over ging en wat ik speelde. Het enige dat ik weet is: dat U mij in die film voor het eerst links op het scherm ziet". Zoek „Je zult zien en beleven, dat op het lot, dat ik kwijt ben, de hoofd prijs zal vallen", vertelde mevrouw Jonckheer uit Antwerpen aan haar vriendinnen. Zij heeft gelijk gekre gen. Enige dagen geleden werd be- - ViiVpy,: 7e kend, dat er één millioen francs wa- hoeft niet zo te kijken. Z ren gevallen op het obligatie-num- heeft dezelfde jurk aan als ik. (Advertentie) fat JéaetZiaaAftrleeluct bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers Proeft de ongeëvenaarde heerlijke smaak! Op IJsland zijn 150 gevallen bekend van kinderverlamming, waarvan 100 in de hoofdstad Reykjavik. Men ge looft dat de epidemie haar hoogte punt nog niet bereikt heeft. DONDERDAG 27 OCTOBER 1955 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,45 Idem. 9,00 V.d. huisvr. 9,35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst. KRO: 11,00 V.d. zieken. 11,45 Chansons. 12,00 Angelus. 12,08 Luncheon. (12.30-12,33 Land- en tuinb. me- ded. 12,33-12,40 V.d. boeren). 12,52 ,.Het 25-jarig bestaan van het Nederlands Prie stercollege te Rome", caus. 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Altviool en piano. 13,45 Gram. NCRV: 14,00 Gram. 14.15 Licht* muz. 14,45 V.d. Vrouw. 15,15 Kameroik 16,00 Bijbeloverdenking. 16,30 Vocaal kwart 17.00 V.d. Jeugd. 17,30 Gram. 17,40 Beurs- ber. 17,45 Gram. 18.15 Surinaamse muz 18,45 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief", caus. 19,30 Gram. 20,00 Radiokrant. 20,20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22,00 Periodieken pa rade. 22,10 Orgelconc. 22,35 Kon. bezoek aan Suriname. 22,45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23,15 Zaalsportuitsl. 23,20-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gym. 7,30 Gram. (Advertentie) VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw. 9,10 V.d. huisvrouw. 9,15 Gram. 9,40 Mor genwijding. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleu ters. 11,00 Kookpraatje. 11,15 Lichte muz. 11.45 „Omspringen met geld in de huis houding", caus. 12,00 Zang en piano. 12,25 In 't spionnetje. 12,30 Land- en tuinb. me- ded. 12,35 Gram. 12.50 ,,Uit het bedrijfs leven", caus. 13,00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13,20 Amus. muz. 13,55 Koersen. 14.00 Gram. 14,30 „Reclame-mannenwerk?" caus. 14,45 Alt en piano. 15,15 V.d. zieken. 16,00 Gram. 16,15 Voordr. 16,30 Surinaamse volksmuz. 16,45 V.d. jeugd. 17,30 Ham mondorgelspel. 17,45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: J. J. van der Laan: Kro niek van overzee". 18,00 Nws. 18,15 Sport- problemen. 18.25 Lichte muz. 18,55 Gespro ken brief uit Londen. 19,00 V.d. kind. 19,05 Piano, gitaar en bas. 19.25 Cosmopolitain ork. 19,45 V.d. jeugd. 20,00 Nws. 20,05 Bui- tenl. overz. 20,15 Radio Philh. ork. en so list. 21.00 Meded. of gram. 21.05 „Sinuhe, de Egyptenaar", hoorsp. 22,35 „De con ferentie der Grote Vier in Genève", caus. 22.40 Journ. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Act. 23,25-24,00 Jazzmuz. BRUSSEL 324 m. 11,45 Omr. ork. 12,39 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Or gelspel. 13.30 Gram. 13,45 Orgelspel. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 14,30 Franse les. 14.45 Gram. 15,00 Muz. caus. 15,45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orkestconc. 16,30 Kamer- muz. 17.00 Nws. 17,15 Gram. 17,15 V. d. kind. 18.15 Beiaardspel. 18.30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19.50 Caus. 20,00 Concertgebouwork. (Om 20.10 klankb.}. 21.30 Jazzmuz. 22,15 Strijkkwartet. 22,55- 23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 13.00 Nws. 14,15 Gram. 15,00 Groot symph. ork. 15.45 Gram. 16.05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17.15 Gram. 18.00 V.d. sold. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel. 22,00 Nws. 22,15 Ballet- muz. 22,55 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 20,15 Act. 20,30 Spiegel der kunsten. 20,50 Rep. IJshockeywedstijd. 21.20-21.45 TV. spel. 32 Goed! Ik zou mij onvoorwaardelijk overgeven. Ik zou me tot hem wen den om redding. Ik zou me versla gen aan zijn voeten werpen. Maar liggende aan zijn voeten, zou ik bid den en alles in het werk stellen, om mij te bevrijden van de keten waar in hij mij geklonken had, en om hen aan de kaak te stellen. Langzaam en voorzichtig liep ik door de donkere kamer naar het raam, tot mijn tastende hand de gor dijnen vond. Ik boog mij naar bui ten en riep fluisterend: Jones!" En nog eens: Jones!" Jones kwam dadelijk naar mijn kamer. „Dat ziet er lelijk uit," zei hij, en sprak toen de woorden, waarvan ik van te voren geweten had dat hij ze uitspreken zou: „Waarom heb je dat gedaan?" Ik richtte mijn hoofd op, en keek hem aan met een wilde, ongeveins de vrees in mijn ogen. „Hij heeft zichzelf gedood! Dat moet! Hij voelde zich ellendig, om dat - O. kijk me niet zo aan! Geloof je me dan niet?" „Als je het zegt, goed dan. Maar ik denk niet dat de politie het ge loven zal." „Jij - jij hebt het gedaan," fluis terde ik. „Jij hebt het gedaan - en ik weet waarom! O, ik weet waarom! Geraspte knolselderij aangemaakt met wat Livorno is heerlijk op de boterham. Vlug klaar en gezond! Houd de fles Livorno op tafel! O, Jimmy Jimrny! Waar is Jimmy? Hem kan ik het vertellen!" Jones stond onbewogen, als aan de grond vastgevroren, en keek mii met een uitdrukkingloze blik aan „Misschien wel, misschien niet Dat komt er ook weinig op aan, zo als de feiten nu liggen." Ik wil Jimmy spreken! Hij zal het begrijpen!" „Misschien wel. en misschien niet." „Hij - je - moet iets doen - Jona than - dat ding weghalen - mijn ka mer uit - hoe dan ook!" Ik was een en al wanhoop. Ik begon te huilen, en liet mij volkomen gaan, aldus aan a"e opgekropte ellende en angst vrij baan gevend, zodat ik mij zelfs afvroeg, of ik wel in staat zou zijn weer op te houden als ik dat wilde. Maar in elk geval droeg het er toe bij dat Jones geloofde, dat ik vol komen uit het lood geslagen was. „Je hebt toch gezegd dat je hier was om me te beschermen," snikte ik. „Haal hem weg - haal hem weg alsjeblieft!" „Zo eenvoudig gaat dat niet," zei hij scherp. „En schei uit met dat lawaai!" Het was erg interessant dat ik he lemaal geen lawaai maakte, al huil de ik heftig genoeg. Ik hoopte daar uit te mogen afleiden, dat hij zelf zenuwachtiger was dan hij tonen wil de. Per slot van rekening was hij toch ook maar een mens. Ik liet mijn huilen in een onderdrukt, hysterisch gelach overgaan. Hij deed een stap naar mij toe, en gaf mij een harde slag in het ge zicht. Ik trok mijn hoofd met een ruk terug. Als ik op dit ogenblik mijn pistool bij de hand gehad had, zou ik hem misschien neergeschoten hebben. Bij nader inzien oordeelde ik echter, dat een dergelijke klap een hysterisch iemand kalmeren moest. Ik hield op met lachen, en keek hem verbaasd en verschrikt aan. „Je slaat me," zei ik. „Ja, en als ie je niet kalm houdt, ti/ v 0 nog meeT slaan." i ,mi-' °P een stoel neerzak ken, en bleef hem aankijken, terwijl hij commentaar leverde op de situ atie. „Maar ik heb je toch gezegd," zei ik wanhopig, dat ik tot andere ge- dachen gekomen ben - hoe kon ik nu weten waarom hij dat meisje ge dood zou hebben? Ik gebruikte mijn vei stand - het zou immers een on vergeeflijke dwaasheid geweest zijn afstand te doen van een man, zo rijk als hij. Hij knikte kort, alsof dit een op vatting was die hij begrijpen kon Dat was hetgene wat ik op he.- al len, zelfs op James Belsin, voor had gehad: waarom zou ik mijn kansen op zo'n schatrijke man moedwillig verspelen? Zelfs al had ik dan met inspecteur Bill getelefoneerd, dan kon ik immers toch nog wel tot andere inzichten zijn gekomen? „Maar waarom heeft hij haar dan vermoord?" klaagde ik. „Daar had hij zijn redenen voor," zei hij. „Onthoud dat goed." Hij ont kende dus niet dat zijn patroon Lou ise Frempton gedood had. „Ik geloof dat ik flauwval - vlug zout - een klein flesje op mijn kap tafel Ik voelde hoe hij naar me keek, toen, na een ogenblik, ging hij naar de slaapkamer. Ik verroerde mij niet In minder dan een minuut was hij terug en hield het flesje bij mijn neusgaten. Ik kuchte en opende mijn ogen. Jimmy moet komen," zei ik. „Hij moet komen - waar is hij - waarom is hij niet hier? Ik heb hem nodig." „Straks," zei Jones. „Morgen - komt hij." „Nee, ik kan niet wachten. Ik moet hem nu spreken!" „Luister goed," zei hij op scherpe toon. „Hij kan nu niet komen, zolang dit niet afgehandeld is." „Maar duurt dat dan zo lang - wat ga je doen?" „Dat is mijn zaak. Ik zal je maar dadelijk vertellen," vervolgde hij, „dat ik hem niet ver hier vandaan begraven zal, ofschoon ik je niet vertel waar. Zijn verdwijning zal niet veel opzien baren - hij was een man zonder vrienden. Je kunt ge makkelijk zeggen, dat hij je verteld had dat hij er tussenuit 'trok, omdat je met een ander trouwde. Maar zijn lijk is voor ons een garantie voor je goed gedrag. Indien het nodig i. ocht blijken, kan het gevonden worden. Bovendien zullen er, zo nodig, een paar foto's ter beschikking staan." „Het zal niet nodig zijn," ant woordde ik zwakjes. „O. nu begrijp ik wat er met dat meisje gebeurd is! En ik heb voor detective willen spelen Jimmy, o, waar is Jimmy? Ik voelde Jones' ongeduldigheid duidelijk aan, maar tensloote kreeg ik hem zo ver, dat hij besloot Jim my te vragen om te komen. „Goed!" zei hij. „Ik zal hem ver tellen wat je vraagt. Als hij dan ko men wil, dan moet hij het zelf we ten. Meer kan ik niet doen." „Nu? Vraag je het hem nu dade lijk? De telefoon staat naast mijn bed." Even dacht ik dat hij me in miin gezicht wilde stompen, toen duwde hij me omlaag op mijn stoei. „Blijf daar zitten," zei hij. Hij nam een zaklantaarn uit zijn zak, en ging naar de slaapkamer. Ik werkte sneller dan ik ooit ge werkt had. Hij zou de deur achter zich openlaten, en zijn rug zou niet langer naar mij toegekeerd zijn, dan de tijd die hij nodig had om de tele foon aan het andere einde van de kamer te bereiken. Snel trok ik de ritssluiting van mijn rok los. en wurmde het kledingstuk van mijn benen af, in het besef dat het hier om fracties van een secon de ging. Ik legde de rok op de stoelzitting, zodat het van achter de hoge rug leuning leek, alsof de neervallende plooien een paar benen omhulden. Ik glipte uit mijn schoenen, lichtte bij na geluidloos de pook van het haard stel, waarna ik gebukt naar de deur opening tussen slaapkamer en zitka mer sloop. Het dikke tapijt dempte mijn voetstappen volkomen. „Ik ben het mijnheer", hoorde ik Jones in de donkere kamer naast mij zeggen. „Alles gaat naar wens... ja, mijnheer... maar er is een kleine complicatie. Ze is erg over haar zenuwen heen ze wil u zien. Nee, mijnheer, nu dadelijk, zegt ze... dat heb ik ook gezegd, maar ze schijnt me niet te vertrouwen..." Hij zweeg even. „O, ja. mijnheer. Ja, dat weet ik zeker ja. het zou een hele eh. geruststelling zijn. Ik heb alles volkomen in de hand." Dit was het critieke moment een ogenblik, zo belangrijk als ik nog niet in mijn leven had meegemaakt. Alles hing nu van James Belsins be sluit af. „Nu, mijnheer," zei Jones, „volgens mij... nee, mijnheer, ze begrijpt de situatie heel goed... o, nee, dat stoort mij helemaal niet in mijn plan nen... goed mijnheer. De zijdeur.... Drie kwartier is genoeg, denk ik." De hoorn werd op de haak gelegd. Hij liep kalm naar de deur toe, doch trad niet binnen. „Ziezo," zei hij, zijn stem een wei nig verheffend, totdat zij tot aan de stoel droeg. „Óver drie kwartier kun je hem door de zijdeur binnenlaten." Verwachtte hij een antwoord van mij? En als ik niet antwoordde, zou hij dan de kamer binnen gaan, en naar de stoel lopen, om te zien wat er met mij aan de hand was? Ik hief de pook op. Maar hij liep terug de slaapka mer in, en ik hoorde hem de gordij nen dichtschuiven; daarna ging het licht aan. Er volgden enkele ogen blikken stilte, verbroken door een paar zwakke klikjes, en ik herinner de mij dat hij gesproken had over foto's. Zou hij nog een keer naar mij ko men kijken, alvorens hij wegging? Mijn plannen zouden er niet door verijdeld zijn. als hij het niet deed, maar ik had toch liever dat hij wel kwam kijken, zodat ik de zaak in de ze twee kamers kon afhandelen. Tenslotte hoorde ik hem komen. Weer bleef hij vlak bij de drempel staan. „Ik ga nu," zei hij, en ik meende een toon van opluchting in zijn stem te bespeuren. Ditmaal schenen de stilte en het ontbreken van ieder levensteken in de stoel hem te verontrusten. Hij mompelde wat en stapte naar binnen. Zodra hij de drempel passeerde, liet ik de pook met een behoorlijke kracht op zijn schedel dalen. (wordt vervolgd)

de Stem | 1955 | | pagina 5