VERKOUDHEID ei: Biervliet Willem Beukelszoon Oost-West verbinding MIDDELBURGS NIET SLUITENDE BEGROTING AANVAARD In Bestrijdt met Aspirin*) Sceptisch Den Haag gaf toch 1000 krijgt monument voor 11000 Gulden toegezegd De Vlissingse 1956 Jachthaven in klaar Wegvak Hoek- Biervliet in uitvoering flipfiirinc .4 Mai I DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 OCTOBER 1955 Alles wat met haring te maken heeft bracht geld bijeen Natuurlijk bronwater In hoge mate spijsverterend. Ook voor Uw gezondheid onontbeerlijk Alom verkrijgbaar Er komt ook een clubhuis PLIIIISCH EAU DE COLOGNE In Zeeuwsch- Vlaanderen Nieuwe problemen Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN Z-VlAANDEREN TERNEUZEN K.R.O. -revUe-tournée chenkzahuis Wethouder van Financiën laat aan minister het domme pothoer over Rondedans AXEL Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Zuid-Beveland GOES OOSTBURG AGENDA Heden Morgen Nieu> Juist dat extra schepje verleenden bijdragen, evenals de Ze- vibel. Het Ministerie van O.K. en W. en de Provincie Zeeland zegden bij dragen toe en tenslotte bleef ook het visserij- en bedrijfsleven niet achter. WAAR EN WAT? De actie welke het „Comité Gedenkteken Willem Beukelszoon" te Bier vliet heeft gehouden om geld bijeen te krijgen ter oprichting van een mo nument voor de uitvinder van het haringkaken, is een succes geworden. Er is op het ogenblik in totaal ongeveer f 11.000.bijeen gebracht, nog niet voldoende, maar toch ai vrij aardig bij de gemaakte „begroting". De enkele resterende duizendjes zullen er ongetwijfeld ook nog komen. In het voorjaar van dit jaar is de actie begonnen en men heeft zich bij de aanvragen om hulp niet be perkt tot Biervliet en omgeving. In de eerste plaats heeft men een ver zoek om bijdrage gericht tot alle aanvoerplaatsen van haring in Ne derland, waar alle gemeentebesturen welwillend in de kas doken en het comité een soms royale toezegging deden. Den Haag, waartoe de beken de vissersplaats Scheveningen be hoort, gaf een bijdrage van 1000,-. Alvorens het voorstel van B. en W. goed te keuren debatteerde de raad er eerst wel even over. Een van de leden sloot zich nl. aan bij enkele historici die de „echtheid" van Wil lem Beukelszoon als uitvinder van het haringkaken sterk in twijfel trek ken. Maar de raad vond toch dat dit er weinig toe deed; die kwestie ligt op hetzelfde vlak als de uitvinding van de boekdrukkunst. De eer daar voor willen sommigen ook onthou den aan de bekende Haarlemmer en die heeft toch ook een standbeeld. Ook Vlaardingen, Katwijk, Velsen (IJmuiden), Den Helder en Breskens Binnenkort zal het slot van de ac tie worden ingezet. Wanneer dan het geld bijeen is, zal het plan tot op richting van 'n monument voor Wil lem Beukelszoon verder worden uit gewerkt. Men heeft zich nog geen idee ge vormd over de aard van het monu ment: of het een standbeeld moet worden of een monument dat het gro te belang van de uitvinding typeert, het zijn nog vraagtekens. Ook de plaats waar het opgesteld zal wor den dient de raad van Biervliet nog uit te maken. Maar nu de actie ter verkrijging van de nodige financiën geslaagd is, zal ook de rest van het plan zeker in orde komen. (Advertentie) SPA Dr raad van Vlissingen trok in totaal reeds f 49.310 uit voor de aanleg van een Jachthaven voor de watersportvereniging „de Schelde" aldaar. Het grondwerk en de taludbekleding zijn nu gereed,, maar daar is de kous niet mee af, want de vereniging wil ook een clubhuis en heeft daar lang de middelen niet voor, zodat de gemeente moet bijspringen. (Advertentie) Ofschoon B. en W. aanvankelijk heb ben geaarzeld het plan voor de inrich ting, vuil. voor wat de bouw van het clubhuis betreft, te aanvaarden met Als in de Schouwburg, in het Concert gebouw en bij andere feestelijke uren de instrumenten zwijgen en de melodieën verklonken zijn, biedt "4711" in de pauze de ware verfrissing. 1.60 - 22.75 alleen de bouw van een duiker vergt enige tijd. Evenals de wegen in de Braakmanpolder krijgt deze nieuwe verbinding een wegdek van teer. Met de moderne werktuigen gaat het aanleggen van dergelijke wegen zeer snel. DE BUSDIENST De nieuwe Oost-West verbin ding in Zeeuwsch-Vlaanderen, mogelijk gemaakt door de inpol dering van de Braakman, krijgt langzaam haar beslag. Nadat in de nieuwe polder de wegen wa ren aangelegd, is men begonnen aan de uitvoering der plannen voor de aansluitwegen, waarmee men thans druk bezig is. Het zal niet zo lang meer du ren voordat men over goede nieuwe wegen regelrecht van Biervliet naar Hoek kan rijden, hetgeen een halvering van de tot nog toe gebruikelijke afstand betekent. De weg van Hoek naar het punt waar aansluiting wordt verkregen op de zogenaamde „Middenweg" is prac- tisch gereed en zal binnenkort wor den opengesteld. Men is nu nog be zig met de aanleg van rijwielpaden, waarvan deze nieuwe verbinding wordt voorzien. De aannemersfirma E. Blok uit Rotterdam werkt thans hard aan het wegvak Koninginnehaven - Biervliet dat dwars door de polder voert en zuidelijk van de gemeente Biervliet uitkomt, aansluitend op de bestaande weg Biervliet - Driesprong. Deze weg is thans voor het verkeer afge sloten in verband met de werkzaam heden. Het werk - de rijwielpaden worden gelijktijdig aangelegd -vordert hard, HERDENKINGSBIJEENKOMST Gelijk bekend is tien jaar geleden te San Francisco het Handvest der Ver enigde Naties ondertekend. Evenals in verschillende andere plaatsen van ons land zal ook in deze gemeente hieraan aandacht worden besteed. Het daartoe gevormd comité heeft besloten op 7 November a.s. een her denkingsavond te organiseren in de Burgerzaal. Op deze avond zal een tweetal sprekers optreden, die elk een belang rijk deel van het werk der V.N. zul len bespreken, n.l.: Dr ir Hart te Leiden, die zal spre ken over het onderwerp „Hulp aan onderontwikkelde gebieden" en dr F. Bender te Amsterdam, wiens onder werp zal luiden „UNESCO, een goed instrument?" Tevens heeft de vereniging voor instrumentale muziek haar medewer king toegezegd. Het belooft een interessante bijeen komst te worden. GASTARIEVEN BLIJVEN HETZELFDE. Wegens de verlaging der omzetbe lasting zouden de gastarieven met vier procent naar beneden kunnen, schrijven B. en W. aan de raad en dit stellen zij dan ook voor. Gelijk tijdig stellen zij echter ook voor - dit is voorschrift - om de tarieven met eenzelfde percentage te verhogen om dat de kolenprijs zo steeg, dat een verlies van 13.540 ontstaat, terwijl de verlaging der omzetbelasting een winst van 4160 tengevolge had. De tarieven blijven dus ongewijzigd. staat, deze kosten te financieren, weshalve het heeft verzocht om de financiering door de gemeente te doen geschieden. B. en W. stellen de raad voor hun hiertoe een crediet te verlenen. De verdere accommoda tie, op provisorische wijze aan te brengen, zal door de club voor eigen rekening worden ter hand genomen. De door de gemeente te financieren kosten kunnen in 20 jaar worden af geschreven. Het bestuur is bereid de verplich ting op zich te nemen om de rente ter zake van dit crediet, ad 3 pet., alsmede een redelijke pacht voor het terrein te betalen. Wat de aflossing aangaat, verklaart het er zich mede accoord, dat deze door de club be taald wordt, voor zover dit haar fi nancieel mogelijk zal zijn, zulks in verband met het feit, dat het aan tal leden van de club, wanneer straks over een nieuwe ijsbaan kan worden beschikt, nog verder zal moe ten worden uitgebreid, waardoor zij dus over meer financiële armslag de beschikking zal verkrijgen. Met het oog hierop stellen B. en W. eveneens voor. om met ingang van het 1ste exploitatiejaar van de nieu we ijsbaan aan de IJsclub Vlissin- gen tot wederopzegging een jaarlijks subsidie te verlenen tot het bedrag van het exploitatietekort met een ma ximum van 350,-, zijnde het be drag van de aflossing der ter zake gemaakte kosten. (Advertentie) Het merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder tablet geven U de garantie dat U Aspirinhebt. het oog op de vrij hoge kosten, welke hiermede zijn gemoeid, zijn zij ten slotte, na uitvoerige gedaehtenwisse- ling met het dagelijks bestuur van ge noemde vereniging en na ampele overweging, tot de conclusie gekomen, dat aan een behoorlijk ingerichte jachthaven, welke ook service kan bieden aan de jachten van vreemde lingen, in deze gemeente grote be hoefte bestaat. (In de haven is plaats voor 74 vaartuigen). Van belahg is voorts nog te vermelden, dat door de vereniging zelf uit eigen middelen f 5000,zal worden geïnvesteerd in de inrichtingskosten. Wat de kosten ongeveer zijn verzwijgen B. en W. in het officiële stuk, maar de cijfers lig gen wel voor de raadsleden ter inza ge. Dat zij zeer hoog zullen zijn ligt wel voor de hand. Nog een tekort GEMEENTE GAAT IJSCLUB HELPEN. Als gevolg van het feit, dat de ijsbaan van de IJsclub Vlissingen ten Westen van de Nieuwe Vlissingse weg. alsmede de verlichtingsinstal latie en het clubgebouwtje, dat zich daarop bevond, door de oorlogsge weld verloren zijn gegaan, zodat er sinds de bevrijding in deze gemeente eigenlijk geen goede gelegenheid be staat om de ijssport te beoefenen, heeft het bestuur van de genoemde IJsclub de gemeente reeds meerdere malen verzocht te willen bevorderen, dat zij weer de beschikking ver krijgt over een goede ijsbaan. B. en W. zijn van oordeel, dat het verantwoord is, dat de gemeen te het lofwaardig streven van het bestuur der IJsclub steunt door het verlenen van technische- en finan ciële medewerking. Zij zijn met het bestuur tot de con clusie gekomen, dat de aangewezen weg in deze is om de vernielde ijs baan ten Westen van de Nieuwe Vlis singse weg weder te herstellen. Zoals begrijpelijk, is het bestuur van de IJsclub Vlissingen niet in Na voorts bericht te hebben, dat er ook nog een exploitatietekort bij ge noemde ver. is, dat B. en W. eveneens voor rekening van de gemeente menen te moeten nemen, stellen zij het vol gende aan de raad voor; hun college een credi^ (e verlenen .tpn behoede van de inrichting van de jachthaven, mt inbegrip van de bouw vaoi een clubhuis: aan de vereniging voor wa- tertourisme „Schelde" voor het jaar 1956 een subsidie te verlenen tot het bedrag van het exploitatietekort over genoemd' jaer, met een maximum van f 5000,met inachtneming van de „verordening algemene subsidievoor waarden' en om in beginsel te beslui ten aan de genoemde vereniging te zijner tijd een geldlening te verstrek ken tot het totaal van de werkelijke kosten van aanleg en inrichting van de jachthaven. Het doet wel eigenaardig aan dat eenzelfde soort vereniging te Goes, die een haven van ongeveer gelijke grootte heeft laten maken alsook een clubhuis dit geheel zelf finan cierde en geen exploitatie-tekort heeft gedeponeerd handelsmerk dragen, meende zij. Tot slot werd er onder het genot van een kopje koffie nog een verloting gehouden. Biervliet (Advertentie) 4 Ueerl^k~warmJ) Met de revue „Daar zijn we weer" heeft de K.R.O. zijn leden-luisteraars weer een plezierige avond bezorgd. De heer G. de Vletter, propagandist voor de K.R.O. wees in zijn openings woord de vele K.R.O.-vrienden uit -Terneuzen, Sluiskil, Sas van Gent, Westdorpe, Axel en' Philpipine op de grote waarde van een eigen katho lieke radio-omroep. Een woord van dank bracht hij aan de heer J. Weij- nen de KRO-correspondent voor Ter- neuzen, voor zijn onvermoeid werk. Het revue ensemble, dat uit een groot aantal artisten was samenge steld, heeft met veel vaart en bra- vour de vele nummers gebracht, die zonder uitzondering van veel humor en zeer veel goede smaak getuigden. Berry Kievits die de enscenering op haar naam heeft staan bracht er heel gauw de goede stemming in. Jam mer dat Gerard Walden in het zie kenhuis ligt, maar Harry Woodson was een prima plaatsvervanger. Har ry Boda ook al geen onbekende in Terneuzen was weer uitstekend. De sopraan Coby Beek bracht tesamen met John van Heumen, tenor, ver schillende zeer goede zangnummers. De potpourri uit „lm Wiessen Rössl" was fleurig, zij vormden met de aardige Wembley-sisters een goed geheel. De begeleiding van het revue- orkest onder leiding van André van Wattingen was hier en verder ook de gehele avond uitstekend en beschaafd Frances en Capy zijn een enig danspaar. De bloemendans op een geheel donker toneel met lichtgeven de kleding was fascinerend. Ook deze keer heeft de K.R.O. een zeer amusant en zeer beschaafd pro gramma gebracht. Een voorstelling waaraan de vele smaakvolle décors van Tom Manders en de kleurige en stijlvolle costumes van Coby Stijlen veel hebben bijgedragen. Het ensemble kreeg een uitbundige ovatie in ontvangst te nemen. dorpe inzake brandblussing Evers- dam 2; wijziging reglement van het Burgerlijk Armbestuur; Vaststelling verordening heffing opcenten grond belasting; woningbouw; aangaan re kening-courant overeenkomst voor 1956 en vaststelling kohier hondenbe lasting 1955. Gezellig en practisch zo'n mooie Theebeurs in Uw kamer THEEBEURZEN in de nieuwste dessins en met edel kapokvulling Vanaf 9.75 tot 26.50 K.A.B. W1NTERPROGRAMMA Tijdens de bestuursvergadering van de Katholieke Arbeiders Beweging werd o.m. aandacht besteed aan de samenstelling en organisatie van het winterprogramma. Het zal aanvangen in November met een algemene ledenvergadering met als onderwerp: „de arbeider en de politiek". Vervolgens komt dan op Zondag 4 December voor alle schoolgaande kin deren een St. Nicolaasfeest, welk feest zal worden opgeluisterd door „Tremola-Thalia" onder leiding van de heer Mannaert te Hulst. Op Zaterdag 29 October wordt een prijskaarting belegd, die voortaan pe riodiek om de maand zal plaats vin den. Hieraan zal een kampioenschap worden verbonden. Op het eind van deze vergadering deelde de voorzitter, de heer E. A. Maas nog mede, dat de K.A.B. afde ling Axel de 300 leden gepasseerd is. De Klinge Westdorpe GOES^ L.KEPKSTR. T^.Deirr MIDDELBURG RAADSVERGADERING Op 31 October des avonds om 7 uur zal op het gemeentehuis een openba re raadsvergadering worden gehou den, waarin de volgende punten ter tafel zullen worden gebracht. Wijziging gemeente-begroting 1955, aanbieding van de gemeente-begro ting 1956 en begroting van het Bur gerlijk Armbestuur 1956; wijziging van de bouwverordening; ziektekos tenregeling gemeente - personeel, overeenkomst met de gemeente Zuid De Middelburgse gemeentebegroting-1956 is ondanks het feit, dat zij niet voldeed aan de wens van de minister haar slui tend te maken aangenomen. Wanneer dit werk straks gereed Is, zal men In verkeerstechnisch op zicht een heel eind op streek zijn in het middendeel van Zeeuwsch-Vlaan deren. Het volledig nuttig rendement van de nieuwe situatie kan echter pas worden verkregen wanneer ook de verbindingen tussen Hoek en Ter neuzen en in het Westen tussen Bier vliet en IJzendijke gereed zijn. De tracé's voor deze beide wegen zijn al vastgelegd en men hoopt dat de uitvoering met evenveel vaart wordt aangepakt als van de nu onderhan den zijnde gedeelten. Dan zal nl. 'i zeer groot deel van het verkeer tus sen Oost en West Zeeuwsch-Vlaande ren via een sterk verkorte route ge leid kunnen worden. Tussen Terneuzen cn Oostburg (en verder het kustgebied) zal dan een regelrechte, uitstekende verbinding bestaan, welke heel wat voor heeft op de nu bestaande route. Overigens zal men dan voor ver schillende nieuwe problemen zitten. Met name zal de Z.V.T.M. haar bus diensten moeten aanpassen aan de nieuwe situatie. De huidige winter, dienstregeling vermeldt zeer opti mistisch „Er wordt op gewezen dat na het gereedkomen van de nieuwe verbindingsweg Hnek-Biervliel door de Braakmanpolder in verband met de alsdan te bedienen kortere route, een nieuwe dienstregeling zal worden ingevoerd". Zo eenvoudig zal dat nog niet zijn. Indien de lijn Breskens -Terneuzen via dc nieuwe route wordt gereden, zal Philippine terecht bezwaar maken tegen het feit dat het uit de „grote verbinding" wordt gesneden. Ook de lijn Terneuzen-Philippine. via Hoek, zal een nieuw probleem vormen. Er zal dus heel wat overleg nodig zijn alvorens ook hier de zaak zo veel mogelijk naar ieders genoegen is op gelost. Aanvankelijk leek het of de „alge mene schouwingen" in de zakelijke sfeer zouden blijven, docht toen het ambtsgebed in het geding werd ge bracht. geraakte het hek van de dam en nadat de heer Westerhout druk het rode vendel had gezwaaid, bleef vlagvertoon van rechts niet uit. Co alitie, anti-these, doorbraak, pro gressief en conservatief sprongen als duiveltjes uit hun doosje en begon nen een rondedans die minderd aardig werd naarmate hij langer duurde. NOG GEEN GEZONDE BASIS. De genoemde beschouwingen ston den aanvankelijk in het teken der financiën. Drs Westerhout (P.v.d.A.) vond dat er nog steeds geen gezonde basis voor de gemeentelijke financiën is geschapen. Daarin zag hij de oorzaak dat de nieuwe begroting met haar tekort van f120.000,een schriele indruk maakt. Dit vervulde hem met enige zorg. Middelburg moet n.l. rekening houden met de grote struc- tuele wijzigingen welke het Delta plan met zich zal meebrengen. Als Rotterdam als koopstad nu reeds op het vinketouw springt, moet Middel burg ook op zijn hoede zijn, zowel middenstand als overheid. De laatste zal daarom met een ruim uitbrei dingsplan moeten komen, industrie terreinen, woonwijken en openbare gebouwen als scholen. T.a.v. de scho len meende spreker dat het open bare onderwijs achter komt bij het bijzondere. In dit verband wees hij op de wenselijkheid tot openbare schoolbesturen te komen. bijv. via de oudercommissie. Spreker sprak nog wensen uit ten bate van het on derbrengen der bejaarden en een nieuwe schouwburg. De gang van zaken bij de muziekschool moet men z.i. in het oog houden gezien de om- hoogschietende kosten; ook Ce kos ten van maatschappelijke zorg baren hem zorg, nu zij boven het half millioen uitkwamen. De heer Hoek (A R.) vond het be denkelijk, dat men met een niet- sluitende begroting in zee gaat; dit getuigt niet van eerbied voor de overheid. Daarna sneed hij de kwestie van 't destijds afgestemde ambtsgebed aan en verweet de P.v.d.A. dat die het voorstel geen woord waardig had ge keurd. De woningnood vond spreker be nauwend en hij bepleitte een en quête onder de bouwpatroons om te onderzoeken of die kans zagen wo ningen met eigen personeel te bou wen. Ook de heer Schenk (V.V.D.) ver diepte zich in de financiën der ge meenten een integrale schadevergoe- meente een integrale schadevergoe ding moesten krijgen voor het door de stormramp geteisterde waterleiding bedrijf. ANTWOORD VAN B. EN W. f 53.000.bij maatschappelijke zorg voortvloeit uit de hogere kosten der gestichtsverpleging. Betere huisvesting van de bejaar den in de gemeentelijke inrichting is inderdaad nodig en een verzoek om bouwvolume is reeds lang bij G.S. Weth. Schorer gaf toe dat de uit gaven voor de muziekschol inden- daad veel hoger zijn dan vermoed werd; de grote moeilijkheid bij deze school is, dat ze zoveel succes heeft. (Gelach). KIBBELEN. BONTE AVOND Door de leden van de R.K.J.B. en B.J.B. werd het toneelseizoen geopend met een Bonte Avond, waarvoor vrij goede belangstelling bestond. Een tweetal één-acters brachten de stem ming in de zaal. Hoewel hier en daar een betere rolkennis verwacht had mogen worden, werden de blijspelen toch op vlotte wijze ten tonele ge bracht. Veel succes oogstten de meisjes van de B.J.B. met de door haar uitge voerde dansen. WEGENPERIKELEN De aansluiting op de Braakmanweg heeft het noodzakelijk gemaakt, de weg door de Koninginnepolder af te sluiten, zodat het verkeer nu omge leid wordt via de Maria-polder. Daar de polderwegen zeer smal zijn, heeft men tevens één-richtingsverkeer in gevoerd. Biervliet bereikt men thans via Pyramide, Passageulepolder n Mariapolder. Om onze plaats te ver laten moet men een nog grotere om weg maken, n.l. Mariapolder - Zuid- dorpepolder. Bevorderd. De heer P. Robijn, besteller der P.T.T. in onze gemeente is met ingang van heden bevorderd tot besteller 1ste klar siekene AUTOBOTSING. In de Bormtestraat kwam een vrachtauto van de firma Kuppens in botsing met een bestelwagentje. Ais bij wonder deden er zich geen per soonlijke ongevallen voor, maar de materiële schade was zeer groot. PAARD OP HOL. Toen de landbouwer de Bruin zich met paard en kar naar zijn land begaf, werd het paard door een auto schichtig en sloeg op hol. De Bruin werd van de kar geslingerd en moest met een gebroken arm naar het zie kenhuis gebracht worden. (Advertentie) ERGE VAL. Bij het fruittrekken viel de Wed. van de Ven-Verstraeten van een meter hoge ladder. De ongelukkige moest zich met talrijke verwondin gen aan zij en dijbeen onder dokters behandeling stellen. CULTURELE AVOND. In het patronaatsgebouw vona een culturele avond plaats, uitgaande van de plaatselijke afdeling van het Davidsfonds. De Vlaamse letterkundige Em. van Hemeldonck heeft de aanwezigen 'n drietal uren geboeid met zijn spreek beurt over de Kempen. Aan de hand van lichtbeelden werd een en ander nog nader verduidelijkt. De bekende spreker viel aan het einde van de avond 'n welverdiende ovatie ten deel. Stoppeldijk CONTACT-AVOND B.B. In het café van de heer A. de Schepper werd een contact-avond be legd voor de leden van de B.B.-or ganisatie. Op deze avond werd het woord gevoerd door het plv. kring- hoofd, de heer Truffino. Op interes sante wijze belichtte spreker het grote belang van de B.B. Hij sprak zijn voldoening uit over het feit, dat zich in de gemeente Vogelwaarde voldoende vrijwilliger hebben aange meld, waardoor- deze gemeente één van de eerste is in de kring, waar de B.B. functioneert. Tenslotte wer den enkele films vertoond, die bij de aanwezigen zeer in de smaak vie len. De nieuwe filmprojector van de kring, waarvan op deze avond voor de eerste maai gebruik werd ge maakt, bleek zeer goed te voldoen. Kloosterzande De voorzitter nam het eerst het woord en stemde in met de mening van dTS Westerhout. dat overheid en middenstand met de structuurveran deringen rekening moeten houden. De woningbouw is echter het knel punt. In een enquête onder de bouw patroons zag hij geen heil, daar het maximum van de woningproductie is bereikt en men in Den Haag zich weinig zal aantrekken van de ver kregen antwoorden, die natuurlijk allemaal gunstig zijn. Vierkant nam spr. stelling tegen de suggestie om z.g. neutrale openbare scholen te stichten; nog erger dan een confes sionele vindt hij persoonlijk een standenschool; zijn ideaal is, zei spreker, de school waar alle kinde ren naar toe komen. Wethouder Kögeler verwierp de mening, dat men juist met een slui tende begroting moet komen. B. en W. zijn zo sober mogelijk geweest en indien de minister het domme pot lood wil gebruiken, dan komt dit voor zijn rekening en niet voor die van B. en W. Nog zei spr., dat de projecten voor de bouw van nieuwe kleuterscholen naar de betreffende instanties zijn verzonden; naar zijn gevoelen m(\et de opleiding van personeel voor de kleuterscholen, die aan de rijks kweekschool is verbonden, ook ge- subsidiëerd worden door den Haag evenals dit het geval is met die aan de Chr. kweekschool. Wethouder Berenpas wees er op, dat de stijging der uitgaven met Bij de replieken begon het wijd lopig gekibbel, naar aanleiding van de uitlating van de heer Hoek over het ambtsgebed. De opmerking van drs Westerhout, dat het een histori sche dag was, nu de heer Hoek, als spreker namens de rechtse fracties was opgetreden en men kon consta- ren het gelukken van de coalitie- doorbraak kreeg de tegenwerping van de heer Hoek, dat hij een kind in de historie was, daar samenwerking tussen de rechtse fracties in de raad al tientallen jaren bestaat. De heren sloegen elkaar met citaten om de oren. tot de voorzitter er wijselijk een eind aan maakte. Mevr. de Vlieger, die een pleidooi hield' voor de gehuwde ambtenares, kreeg het antwoord, dat de raad een voorstel in die geest verwierp en dat die nu zelf maar een initiatief moet nemen. Wethouder van 't Westeinde zei nog op een vraag over de woningbouw, dat bouwen in de vrije sector niet mogelijk is, gezien de hoge huren. Overleg met een bouwmaatschappij over een groot woningcomplex wees uit, dat men huren zou moeten vra gen van 14 tot 16 gulden per week. Zelfs bij halve premiebouw gaat het niet. MET GROTE VAART Bij de artikelsgewijze behandeling der bedrijfsbegrotingen klaagde de heer Hubrechtse over het grote te kort bij het Slachthuis, dat f 19.000 bedraagt. Hij pleitte voor een commissie van slagers, die tenslotte vakmensen zijn. B. cn W. hadden daaraan geen be hoefte; men bekijkt reeds mogelijk heden om het slachthuis productiever te maken. Met grote vaart schoot de raad door de gewone begroting '.elf heen en tenslotte keurde men die goed (al leen de heer Hoek stemde tegen) op een eindbedrag voor de gewone dienst van f 8.570,000 (vorig jaar f 8,177.000) en voor de kapitaalsdienst op een eindbedrag van f 30.352.000 met een tekort van f 4.439 n00.— Een voorstel-Hoek om de dienst Wederopbouw jp te heffen vond geen steun toen de voorzitter zei dat dit wel tegen Jan. '57 kan geschieden. Geslaagd. - Aan de Praktijkschool te Slootdorp slaagde onze dorpsge noot de heer Léon Kint Pzn. voor het diploma Leraar Landbouwmecha nica. Filmavond. Door het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht werd de wetenschappelijke film van Kees Strooband vertoond, die tot doel heeft een ieder iets bij te bren gen van het werk. dat met een zo grote naastenliefde gedaan wordt. Aan deze ontroerende film. die ons duidelijk liet zien hoe er nog steeds gestreden moet worden tegen een van ric meest ernstige volksvijanden, de Tuberculose, werkten o.a. mede: Ank v.d Moer. Gerard Rekers, Jo- han Fiolet en Johan Schmitz. Ondanks het feit, dat de toegang geheel gratis was, was de opkomst niet daverend. Wal noorden Verbrand. - Het 2-jarig zoontje van de heer B. alhier heeft in een onbe waakt ogenblik een pan met koken de melk over zich heen getrokken. Het jongetje is met brandwonden bedekt, door de huisarts naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd. Na een rustige nacht is de toe stand van het kind redelijk wel te vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaer en doen wonderen f De vie» geneesmiddelen van Chefarlnt „4" worden in de hele wereld met uit- stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel teer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. BEROEMDE GENEESMIDDEtEH IN ÉÉN TABLET 4 in j doet wonderen BOUW VAN NIEUW POSTKANTOOR Naar wij vernamen is-thans door de Rijksgebouwendienst definitief be sloten tot de bouw van een nieuw postkantoor te Goes; alleen wordt er nog gediscusieerd met 't gemeen tebestuur over de plaats. Vast staat wel, dat het Schuttershof niet opge offerd zal worden en zo goed als ze ker zal de gemeente ook het par keerterrein aan de Koepoort niet be hoeven af te staan. Het nieuwe kan toor wordt zeer groot, omdat men vermijden wil in de naaste toekomst weer voor uitbereidingen te staan. Intussen zal in Januari door een Goese aannemer de bestelkamer in het tegenwoordige gebouw onderhan den worden genomen om een vergro ting te ondergaan. Het gebrek aan ruimte in die afdeling is zó nijpend dat niet langer gewacht kan worden. 's Heer Arendskerke SCHOOLBOUW NA 7 JAAR VOORBEREIDING. Te 's Heer Arendskerke werd een begin gemaakt met de bouw van een landbouwhuishoudschooi uitgaan de van de C.B.T.B. afd. Zeeland. De plannen voor de bouw van deze school dateren reeds van begin 1948. Alvorens met de bouw kon worden begonnen moesten echter verschillen de moeilijkheden worden overwonnen waarvan het verkrijgen van de ver eiste rijksgoedkeuring er één was. Enkele dagen geleden is deze goed keuring echter ontvangen. De school verrijst op de ze zg. Dee, onmiddellijk achter de reeds aanwe zige lagere landbouwschool. Aanne mer is de fa J. v.d. Linde uit Kloe- tinge. Kloelinge GEMEENTERAAD GAAT VERGADEREN. De raad is tegen morgenavond bij eengeroepen. De voornaamste pun ten zijn: Voorstel van burgemeester en wet houders om niet toe te treden tot de ..Gemeenschappelijke regeling ziektenkostenvoorziening ten behoeve van ambtenaren, in dienst der ge meenten in Zeeland". Voorstel tot het bouwen van een 5-klassige school met handenarbeid- lokaal, gangen, kamer hoofd, leer middelenkamer. toiletten, centrale verwarmingskelder. rijwielbewaar plaats en speelplaats met afrasterin gen, op het weiland ,.De Hem" aan de Lewestraat. en tot het inrichten van die schqol. Voorstel om dokter H. Entink. met ingang van 1 Januari 1956 te benoe men tot gemeentegeneesheer, tevens belast met de armenpraktijk, op een jaarwedde van 240,-. LEZING VOOR K.A.V, In dc ..Katholieke Kring" verga derde de Afdeling Oostburg van de K.A.V. Voor een goed bezochte ver gadering sprak Mejuffrouw Kessels uit Breda op voor ieder begrijpelijke wijze over de hedendaagse politiek in het algemeen en de plaats van de Katholieke vrouw in deze politiek in het bijzonder. In heldere bewoor dingen schetste zij de gevaren van het onverschillig terzijde blijven staan en wees daarbij op hetgeen momen teel bij onze Zuiderburen gebeurt. Tegenovei de fel ingezette acties van de andere partijen dienen wij onze Katholieke eenheid te bewaren en te versterken, waartoe ook de Katholie ke vrouw een belangrijk deel kan bij— Gl 'ES Grand: Boem bij de luchtmacht MIDDELBURG - Electro: Desperado's aar. de Dodenrivier. OOSTBURG - Ledel-theater 8 uur: The Americano. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Meisies zonder moraal. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: Het Manderson Mysterie. VLISSINGEN - Luxor: Nacht in Socorro GENT Kon. Ned. Schouwburg: Spoken GOES Grand: Taxi 85 rijdt voor. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: KRO- revue: Daar zijn we weer. MIDDELBURG Electro: De ster. VLISSINGEN Luxor: Nacht in Socorro ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Martha. India, zo lang onder bel de Britter een snelle keling doe een van dJ sche state zelfbewust! van de gro zijn gaan die reeds sl Invloed de den op de politiek. IVj door hun India fasci| cuquetteert vijandig gez| lukken zal dat premier méér conces zijn overtuig Nehroe hed Hij wil zijn ven. Hij wil I de armoe, dl is geweest. 1 misch en sod gelen wordenl moeten bovel stukgeslagen, I ligieuze, of sl hebben. Men wetten, die h l en d'ie in gi| wortelen. India is dd staten en staal kingen weinif hebben. In Ul een andere t:| inwoners var! than zullen il Assam gehool Bovendien r dat de grerazej overeenkwam Het waren lijnen, willek! der dan de n| werkten ze tl in de hand. f taal spraken, matige grenzd verschillende! een en dezelq te vinden. „We moeten dende krachtj Nehroe enkele^ India, van de motrin, zal c gezind wordel iedereenf De ontbindl Nehroe doeldl die van het f Uh Doe er gerus<3 Dan krijgt U p kende thee. ,,l' thee". Helemai nen er gerust Want De Spar zoveel schepje tis door altijd korting op th< Een beeld va zoek aan Ar op het vlieg later herdoop

de Stem | 1955 | | pagina 2