MOLOTOV verwacht positieve resultaten van „Genève Défilé voor scheidend commandant maakt Pasja van Marrakesj politieke reuzenzwaai een Marokko Werden Burgess en McLean gewaarschuwd door Philby? Meningen verdeeld inzake wetsontwerp-Stichtingen Wachten op manifestatie van „de geest NAVO-raad schaart zich achter Westelijke Drie GESCHENK VAN PAKISTAN DE DOOD OP DE WEG Voorrang op zebrastrepen voor de voetgangers Ben Slimane kon niet overtuigen Het parlement debatteert.... Afscheid van hoge gasten „Anti-loop" op Schiphol DAGBLAD VOOR ZEELAND 55 Actieve rol van de WEU in Saarkwestie? Labour-parlementslid stelt vragen Regering is niet mededeelzaam Vochtig Zuid-Vietnam nu officieel in ZOAVO Nog hoop voor dc rubberstichting INDIVIDUEEL KLACHTRECHT Debat in VN zal niet leiden tot verwijdering Moeilijkheden voor minister Donker Meerderheid van ons volk wil Op inie-onderzoek wijst liet uit Breng Ben Joessef terug op de troon VACANTIE- WENSEN De R.K. grafici verontwaardigd r "N 95e JAARGANG No 21980 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M Mes. Mr. H M. L. de Rechtei, L.J v.'tWestende P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, pel post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45 Incasso wordt berekend or God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 26 OCTOBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrelA Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. - rjTTT cT nnhhple Poort 7 Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GDI Aestsingel 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HULST, Dubbele poort 55 Morgen begint de conferentie van de ministers van Buitenland se Zaken van de VS, Rusland, Engeland en Frankrijk en wederom ziet de wereld angstig toe. Immers, als er ooit een „Geest van Genève" is geweest, dan zal deze zich nu duidelijk moeten mani festeren, nu het immers gaat om de concrete uitwerking van de principe-overeenkomsten tussen de regeringsleiders van de Grote Vier. Molotov is intussen naar Genève vertrokken. Op de vliegvel den, die hij op reis naar het Westen aandeed, legde hij hoopgeven de verklaringen af. Zo zei hij, dat het Duitse volk de verlangde hereniging zou krijgen door de waarborging van de vrede en de veiligheid in Europa. De vraag is alleen: hoe legt men dit uit? Molotov wordt vergezeld door zijn onderminister Gromyko, maar schalk Sokolofsky, prof. Winogradow (Sovjet-ambassadeur in Parjjs) en Poesjkin (ambassadeur in Oost-Duitsland). Tegenover journalisten vertelde Mo lotov. dat hij positieve resultaten ver wacht van de komende conferentie. Handhaving van de huidige toestand in Duitsland achtte hij niet nodig, waaraan hij toevoegde: „De toestand is al gewijzigd, doordat wij diplomatieke banden met West-Duitsland hebben aangeknoopt'!. Hij vroeg zich af waar om men niets zou kunnen doen, om een toenadering van de twee Duits- landen te bevorderen. Volgens hem gelooft de Sovjet-unie in een werkelijke consolidatie van de VANUIT Syrische stellingen is giste ren geschoten op een Israëlische pa trouille in het gebied van Isjaar Ha- jarden. Ook werd een dorp in deze streek beschoten. Na het duel keerde de rust weer. EEN SPECIALE RAAD zal de Ar gentijnse regering adviseren over haar gedragslijn t.a.v. de Peronisti- sche partij. De vraag is of deze partij aan de verkiezingen zal mogen deelnemen. MAARSCHALK Sir William Dickson, stafchef van de RAF, is benoemd tot voorzitter van de commissie van stafchefs van het Britse leger, de vloot en de luchtmacht. De minister van Defensie zal grotere bevoegd heden krijgen. DE RIJKSBEMIDDELAARS hebben zich gekeerd tegen het uitbetalen van zwarte lonen aan de arbeiders in de brandstoffenbranche. MGR P. GIOBBE is gisteren naar Rome vertrokken om er zijn jaarlijks verlof door te brengen. DE PARIJSE modehuizen van Dior, Fath, Lanvin en Patou hebben de New-Yorkse modekoning Milton aan geklaagd wegens het namaken van hun creaties. De Parijse modehuizen eisen 1.350.000 dollar schadevergoe ding. Het Hof in New-York behandelt de zaak. PRESIDENT Eisenhower heeft gis teren voor het eerst weer enkele passen gelopen. Hij bracht een deel van de dag buiten zijn bed door. ALS DIT JAAR nog 1000 schepen de Amsterdamse haven aandoen (en dat zit erin) dan is een aantal bereikt zoals nimmer in de (grootse) ge schiedenis is voorgekomen. DE SECRETARESSE van een Hil- versuir.se fabrikant hoorde een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Ze had 22.000 van haar werkgever overgemaakt op haar eigen postreke ning, om met dit geld haar zieke zusje te helpen. H.K.H. Prinses Beatrix heeft in het nieuw provinciehuis te Arnhem de opening van de Gelderse provinciale staten bijgewoond. In OOSTEN RIJ li hangen' voor de tweede maal in dit jaar de be- vrijdingsvlaggen uit, omdat de laatste vreemde soldaat het land heeft verlaten. De vertrekkende militairen merkten daardoor, dat .^en_zg_jhet_j3iizonder lief had. HET FEIT, dat Indonesië in de VN- assemblee Algerije heeft gesteund wil met zeggen, dat dit land tegen het Westen is, zo verklaarde de re gering. DE AMERIKAANSE regering onder handelt druk met producenten van krantenpapier. Een paar papierfa brieken zijn tot prijsverhogingen overgegaan en er is een neiging bij de anderen om het voorbeeld te vol gen. DE REGERING van Saoedie-Arabië heeft een internationale inschrijving geopend voor de aanleg van een spoorweg van 1000 km lengte, dwars door het land, van de hoofdstad Riad naar de Rode Zee. IN HET W van de Tweede Kamer op de begroting van Alg. Zaken wordt gepleit voor een waardige Mei-viering in 1956. Dit jaar is ge bleken hoezeer deze dag in de harten leeft. DRIEDUIZEND Poolse officieren zijn uit Sovjet-krijgsgevangenschap ont slagen en 700 man van hen zijn al in Warschau teruggekeerd. Europese veiligheid. Alleen de politiek der militaire bondgenootschappen is hiertegen gericht. Molotov zei ook veel van „Genève" te verwachten op het punt van de ontwapening. De NAVO-raad heeft zijn volledige goedkeuring gehecht aan het stand punt, dat de Westerse grote drie in Genève zullen innemen. De NAVO- raad zal zich niet hoeven te bekla gen over een tekort aan mededeel zaamheid van de kant der hoofdrol spelers in Genève. Men wil de NAVO volledig op de hoogte houden. DE SAARKWESTIE De Franse en Duitse ministers van Buitenlandse Zaken, Pinay en Von Brentano, spraken over de Saarkwes tie. Zij bereikten daarbij overeen stemming over hun houding ten aan zien van de nieuwe toestand. De mi nisters van de WEU hebben besloten een actieve rol te blijven spelen, ten aanzien van de toekomst van het Saargebied. Het ziet er naar uit, dat Frankrijk de WEU zal vragen een aandeel te nemen in de regeling van de toekomst van de Saar. De internationale com missie van toezicht op het referendum zal in de Saar blijven om de ontwik- gelingen gade te slaan en te helpen bij het bestuur, als de regering Hoff mann is afgetreden. John Foster Dulles heeft intus- •sen in Italië gepraat over de toe lating van dat land tot de VN, de kwestie Cyprus en het Duitse pro bleem. Meegedeeld werd, dat Dul les op 6 November de gast zal zijn van president Tito van Joego-Slavië Het Britse socialistische Lagerhuis lid Lipton heeft de Britse regering ge vraagd of zij de twijfelachtige rol van Philby, eertijds eerste secretaris van de Britse ambassade te Washington, in de verdwijning van de diplomaten Burgess en Maclean verdoezelt. Philby, die van September 1946 tot September 1951 in dienst is geweest van het ministerie van Buitenlandse Zaken, is thans journalist. Het is nooit opgehelderd hoe beide naar de Sovjet-unie uitgeweken di plomaten, er achter zijn gekomen, dat zij van spionnage werden verdacht. Burgess en Maclean vluchtten op de dag waarop de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, Morrisson. ambtenaren van de veiligheidsdienst toestemming had gegeven Maclean te ondervragen. Een verzoek van het parlementslid Lipton tot instelling van een commis sie van onderzoek in de verdwijning van beide diplomaten werd door eer- ste-minister Eden van de "hand gewe zen. Volgens Lipton dienden parle mentsleden van alle partijen lid van een dergelijke commissie te zijn. In zijn antwoord zeide premier Eden dat de regering een debat over de kwestie vereist acht en dat hij hoopte er persoonlijk aan te kunnen deel ne men. Weersverwachting, geldig tot f vanavond: Veranderlijke bewolking met van het Noorden uit enige regen. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en Noordwest. Voornamelijk in de Noordelijke provincies lagere middagtempera- turen. Vandaag: zon onder 17.24 uur. Morgen: zon op 7.26 uur. In het Vredespaleis in Den Haag zal op Vrijdag 28 October a.s. de Begum Ra 'Ana Liaquat Ali Khan, ambassadeur van Pakistan in Ne derland, namens haar regering een schilderij overhandigen, dat een plaats zal krijgen in de zaal van de Raad van Beheer van het paleis. De foto toont het schilderij, ver vaardigd door de Pakistaanse schil der Abdar Rahman Chugtai. De vrouwenfiguur is een uitbeelding van vrede en toewijding, hetgeen het kunstwerk bijzonder geschikt maakt voor een plaats in het Vre despaleis. Als een gevolg van de volksstem ming, waarbij Bao Dai als staatshoofd werd afgewezen, zal het Zuidvietna- mese kabinet vandaag aftreden om premier Diem in staat te stellen een nieuwe regering te vormen. Het communistische Noord-Vietnam heeft de volksstemming „een klucht" genoemd. Een gevolg van het referen dum zou zijn. dat Diem „officieel de opneming van Zuid-Vietnam in het Zuidoost-Aziatische blok zal procla meren", zulks in strijd met de over eenkomsten van Genève. Van de bijna 6 millioen stemgerech tigden brachten 5.721.735 personen hun stem uit op premier Diem. WINTERSWIJK: Een 26-jarige motorrijder reed bij avond tegen een boerenkar. De motorrijder kwam hierbij om het leven. In het klein heide-kamp bij Arn hem heeft de commandant van de derde divisie, kolonel L. de Zeeuw, Dinsdagmorgen officieel afscheid genomen. Het afscheid ging gepaard met een parade en een défilé. Op de foto een moment tijdens het de- filé voor de oude en de nieuwe commandant. De directie van de rubberstichting te Delft heeft uit Indonesië bericht ontvangen, dat de werkzaamheden van de stichting te Delft in een nog nader op te geven omvang zullen kunnen worden voortgezet. Berichten, als zou alleen de re searchafdeling te Delft blijven, en de overige werkzaamheden naar Bogor worden overgeplaatst, werden door de bevoegde instanties niet bevestigd, of schoon wel met deze mogelijkheid re kening kan worden gehouden. In ver band met een en ander is het perso neel. dat nog geen ander werk heeft gevonden, niet ontslagen. Raad van Europa Het parlement van de Raad van Eu ropa heeft met algemene stemmen een voorstel aanvaard, om het indivi duele klachtrecht langs indirecte weg mogelijk te maken voor staatsburgers van die landen, welke, zoals Neder land, de desbetreffende facultatieve clausule van de Europese conventie voor de Rechten van de Mens niet hebben aanvaard. INDONESIë MEENT: Indonesië acht het voorleggen van de kwestie-Nieuw-Guinea aan de V.N. niet schadelijk voor het verbeteren van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Het doel blijft hetzelf de: het oplossen van het geschil op vreedzame wijze. Indonesië en de AA-landen plegen thans overleg en zullen aan de hand van de situatie en na het aanhoren van de debatten nadere besluiten ne men. In het parlement heeft premier Ha- rahap er nogmaals de nadruk op ge legd. dat het kabinet volledige be voegdheden heeft en niet vergeleken kan worden met een demissionnair of waarnemend kabinet. Met de benoe ming van de nieuwe staf-chef zal het herstal van het gezag niet voltooid zijn. Er dienen oude bepalingen te wor den herroepen en nieuwe uitgevaar digd te worden om het leger de positie van uitvoeringsapparaat van de staat dat ook de ideologie van de staat heeft te geven. (Van onze parlementaire verslaggever) De Tweede Kamer is gisteren be gonnen met een wetsontwerp dat een eind wil maken aan de rchtsonzeker- heid, die geleidelijk is ontstaan door het toenemen van de mogelijkheid om in de vorm van een stichting ongecon troleerd rechtspersonen in het leven te roepen. v Als de Kamer dit ontwerp aanneemt, hetgeen waarschijnlijk is, dan zal in de Wet zijn vastgelegd, dat het karak ter van een stichting bestaat in het verwezenlijken'van een niet op winst gericht doei. Het ontwerp omvat voorts een aantal bepalingen omtrent de statuten, mogelijkheid van contro le via een openbaar register en de verplichtingen om de stichting steeds bij notariële acte of testament in het leven te roepen. De statuten moeten in de oprichtingsacte worden opgeno men. Er waren nog al wat tegengestelde meningen in de Kamer. De heer ten Hagen P.v.d.A. wilde eigenlijk nog verder gaan dan Minister Donker en zag nog allerlei onzekerheden voort duren. Daarentegen vond Prof. Le- maire K.N.P. dat niet te diep moet worden ingegrepen in het „levend recht". _L Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft aan vele man nen uit het Nederlandse publiek de volgende vraag gesteld: „In het bui tenland vindt men in steden met druk verkeer oversteekplaatsen voor voet gangers. Die oversteekplaatsen zijn met witte strepen op de weg aangege ven. Wanneer het publiek op die plaat sen oversteekt heeft het voorrang op elk verkeer. - Ook het snelverkeer, de auto's, moe ten dan stoppen. Zoudt u ervoor of ertegen zijn dat dergelijke oversteek plaatsen ook in ons land werden aan- PEKING-CHINA heeft medegedeeld, dat het begerig is om Macao, een P u-tugese kolonie ten Z.O. van Kan ton, in bezit te nemen. De Pasja van Marrakesj, El Glawi, heeft geëist, dat ex-sultan Mohammed ben Joessef, die twee jaar geleden met zijn medewerking werd afgezet en vervangen door Sultan ben Arafa, onmiddellijk op de troon zal terugkeren. De Marokkaanse nationalistische beweging „Istiklal" heeft Dinsdag een ui nodiging van de kabinetsformateur Ben Slimane afgeslagen om deel te nt*aen aan de eerste representatieve Marokkaanse regering. De verklaring van El Glawi heeft veel opzien gebaard. Hij was de on betwiste leider van de pro-Franse Marokkaanse traditionalisten. Ben Slimane had aanvankelijk ge hoopt de bekende bezwaren van de „Istiklal" tegen de troonraad. die uit vier man bestaat i.p.v. uit drie, te kun nen overwinnen. El Glawi is de leider van honderd duizenden krijgszuchtige Berbers, en hij was de krachtigste aanhanger van Sultan Ben Arafa. DEBATTEN.... DEBATTEN De socialistische fractie in de Fran se nationale vergadering heeft ver zocht vandaag een debat te doen hou den over de algemene regeringspoli- tiek, hetgeen door premier Faure is aanvaard. Faure zal het lot zijner regering niet aan de uitslag van dit debat ver binden, doeh parlementaire waarne mers menen dat hij mogelijk van ge dachten zal moeten veranderen, om de socialistische uitdaging te kunnen afweren. De socialistische afgevaardigden willen spreken over het regerings voorstel, om in December a.s„ d.i. ze ven maanden voor de officiële termijn, algemene verkiezingen te doen hou den. Haar motief is, dat Algerije en Marokko een nieuwe toestand hebben geschapen, die niet bestond toen de kiezers in 1951 voor het laatst werden geraadpleegd. Faure zelf heeft Dinsdag medege deeld. dat de opstandige acties in Noord-Afrika de Franse schatkist tot nu toe een bedrag van 40.000.000.000 frank (meer dan 400.000.000 gulden) hebben gekost. Een ongunstige ontwikkeling voor de regeringsplannen voor verkiezingen in de nabije toekomst is het bijna eenstemmige besluit van afgevaardig den van Faure's eigen radicale partij, dat zij slechts met vervroegde verkie zingen kunnen instemmen, indien het bestaande kiesstelsel wordt gewijzigd. Inwilliging van deze wens zou het onmogelijk maken nog dit jaar ver kiezingen te houden. gebracht?" De overgrote meerderheid van de mannen, en wel liefst 85 pet., is voor het invoeren van dit soort oversteek plaatsen. Slechts I pet. is er tegen, 4 pet. spreekt hierover geen mening uit. Elke categorie weggebruikers is er voor, het meest de fietsers, bromfiet sers en voetgangers. Maar ook auto mobilisten, motorrijders en voerlieden van paard-en-wagen zijn in meerder heid voor het invoeren van oversteek plaatsen voor voetgangers. Dr N. v. d. Heuvel achtte de cen trale registratie zeer nuttig in tegen stelling weer tot Prof. Lemaire, die meende, dat een waterdichte registra tie zelfs onmogelijk is. „PASSÉ PARTODT" Minister Donker zal waarschijnlijk moeilijkheden krijgen met enkele frac ties, die het er beslist niet mee eens zijn, dat stichtingen van de overheid niet onder de wet zullen vallen. Prof. Lemaire sprak van een „passe-partout" rechtsvorm, die naar believen ge bruikt zou kunnen worden. Mr v. Leeuwen V.V.D. stond erop, dat de wet op dit punt wordt geamendeerd. Mi nister Donker zal waarschijnlijk de Kamer eerst Donderdag of Vrijdag antwoorden. OOK VERDEELDHEID OVER PRODUCTSCHAP „Een kreupel regeringscreatuur", zo noemde de heer C. v. d. Heuvel (AR) het bij de wet in te stellen product- schap-zuivel, waaromtrent een wets ontwerp in behandeling kwam. Hij was een hartstochtelijk tegenstander, die zelfs minister De Bruyn tot inte- rupties verleidde, toen hij zei niet te begrijpen, dat deze als minister voor de PBO daarin had kunnen trappen. Van min. Mansholt, die zijn landbouw zaken wilde regelen, was zoiets nog aan te nemen, maar hij meende, dat hier het algemeen belang van de PBO aan dat van de landbouw werd opge hangen. Immers: er is geen overeenstemming bereikt t.a.v. de vertegenwoordiging van werkgevers en werknemers in het bestuur van dit productschap en de SER heeft om die reden de regering geadviseerd niet tot instelling over te gaan. Ook de heer De Hartog (WD) was een principieel tegenstander. EEN LEEMTE? De Ned. R.K. grafische bond gaat een schrijven zenden aan het college van Rijksbemiddelaars, waarin ver ontwaardiging over het zeer lange uit blijven van de volledige goedkeuring van de C.A.O. voor het grafisch be drijf wordt uitgedrukt. Met name gaat het om de nieuwe bepalingen ten aan zien van het aantal vacantiedagen en de vacantietoeslag met ingang van 1955. De trage gang van zaken, aldus heet het, is in ernstige mate schadelijk voor het behoud van de arbeidsvrede in Nederland. Het gaat hier om het verhogen van het aantal vacantiedagen van 12 tot 15 en het verdubbelen van de vacan tietoeslag tot 4 pet. voor het lopende jaar. Werkgevers en werknemers hadden volledige overeenstemming bereikt ten aanzien van de invoering in 1956 voor het bedrijfsleven in het algemeen. Namens de KVP spraken de heren Groen en v. d. Ploeg, die beiden stel den, dat het algemeen belang met de instelling bij de wet gediend was. Im mers, wat zou het alternatief zijn; het in stand houden van een omvangrijk overheidsapparaat en niets meer van de mogelijkheden, die zich thans voor doen voor het zelf dragen van de verantwoordelijkheid door het be drijfsleven. Afstemmen zou een leemte in het PBO-bestel doen ontstaan. Ook de heer Vondeling vond de instelling vol komen verantwoord. Voor- en tegenstanders waren het erover eens, dat de controle op de kwaliteit van het zuivelproduct in particuliere handen moet blijven. Aan een consumentencommissie hadden maar weinig sprekers behoefte. „De Ruyter" op thuisrei Maandagavond hebben de koningin en prins Bernhard afscheid genomen van de opvarenden van de „De Ruy ter". Hare majesteit deed dit in een korte toespraak via de scheepsomroep. Zij dankte allen hartelijk voor de prettige dagen aan boord en voor het geschenk dat zij van de opvarenden heeft gekregen: een koperen minia- tuurkroon op voetstuk. De koningin wenste allen een goede vaart en be houden thuiskomst. De „De Ruyter" zal via San Juan naar Nederland te- „Vierduizend jaar geleden speelden tijd en arbeidskracht geen rol, nu wel". Dat staat geschreven op de oplegger, wel ke dezer dagen door de KLM in dienst werd gesteld voor haar technisch bedrijf. Het voertuig zal over de uitgestrek te luchthaven Schiphol rijden om personeel snel van de ene hangar of werkplaats naar de andere te brengen. De opstap- ivagen zoals dit nieuwste KLM-vervoermiddel wordt ge noemd is gedeeltelijk open en biedt plaats aan 36 man als mede gereedschappen e.d. Elke tien minuten kan men van het platform naast het stationsge bouw meerijden naar de verste „Super-Constellation"-hangar, waardoor men een wandeling van bijna 2 km. ontloopt. Van daar ook de bijnaam voor deze wagen: „anti-loop".

de Stem | 1955 | | pagina 1