NACHT- HOEST! gehuldigd Ernest Claes in Zichem Inbraak in burgemeestershuis te Bergen op Zoom 1830: BELGISCHE INVASIE IN Zeeu wsch-Vlaa nderen Belgische auto slipte Arnemuiden nabij geboortehuis In de gevel kreeg de van zijn 70-jarige een steen We nemen bezit van Uw grondgebied" Raddraaiers overgeplaatst Dief stak Hulster notaris vrouw met een zakmes Dader reeds gearresteerd Ziekenfonds als opticien Z- VLAANDEREN DDD Met vorken, stokken, rieken enz Gij zijt de grootste pottenzuipers van het Hageland De St. Jansvrienden van Averbode bliezen de Braban^onne Novum in Amsterdam Ze verzachten Z.-i Inunderen TERNEUZEN K.A.V. bijeen in Sluiskil Stichting Nieuw Schouwen - Duiveland HULST De Ambonezenrel te Middelburg Een dodetwee ernstig gewonden Zuid-Beveland GOES AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 24 OCTOBER 1955 (Van onze speciale verslaggever) Nog geen 24 uur na zijn laffe daad zag de Bergenaar D. v. d. N., die in de nacht van Zaterdag op Zondag een inbraak pleegde in het huis van burgemeester Peters van Bergen op Zoom en daarbij de echtgenote van de Hulster notaris Verbist aanviel, zich gearresteerd. Hoewel de inbreker haar tot viermaal toe met een zakmes had gestoken, liep mevrouw Verbist geen ernstige verwon dingen op. Wel moest zij in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom worden opge nomen. Door voortreffelijk samengaan slaagde de Bergen op Zoomse politie erin enkele uren na het misdrijf de dader, die zich in zijn woning bevond aan te houden. Rond half vier in de nacht speelde het drama zich in de villa van de Bergen op Zoomse burgemeester af. De dader, die ervan op de hoogte geweest moet zijn, dat burgemeester Peters en echtgenote naar het Saarge- bied waren, verschafte zich toegang tot de woning, die in een afgelegen stadsgedeelte ligt. Toen de dief, die het op geld ge munt had, gelijkvloers niets van zijn gading vond, sloop hij, gewapend met een zakmes, de trap op. Op de eerste verdieping'betrad hij de kamer, waar in het echtpaa Verbist, dat in het huis oppaste, sliep. BETRAPT in zijn handen bekneld hield, mevrouw Verbist te lijf. Tot viermaal toe stak v d. N. haar. waarop hij zich ijlings uit de voeten maakte, zonder iets mee te nemen. Onmiddellijk waarschuwde notaris Verbist de Bergen op Zoomse politie, die dade ijk met het onderzoek aan ving Op advies van de geneesheer bracht men mevrouw Verbist, die niet levensgevaarlijk gewond werd doch uiteraard zeer van streek was, naar het ziekenhuis over Zeer spoedig na het gebeurde, dat in Bergen op Zoon, het gesprek van de dag uitmaakte, arriveerde de Officier van Justitie uit Breda ter plaatse. ARRESTATIE In de namiddag slaagde de Bergse politie erin de dader, die de stad niet had verlaten, te arresteren. Hij was even uitgegaan en zou terugkomen. Deze terugkeer werd de inbreker fa taal. Latei op de dag bekende ,v. d. N., van wie mevrouw Verbist een vage omschrijving had kunnen geven, de daad gepleegd te hebben. Reeds eerder maakte de man met de politie kennis wegens joy-riding. D. v. d. N. zal aan de Officier van Justitie voorgeleid worden. Vermelden we nog, dat de echtgenote van burge meester Peters zich onmiddellijk na het gebeurde naar Bergen op Zoom begaf. Twee Amsterdamse ziekenfondsen hebben besloten om een paar eigen optiekbcdrijven te gaan exploiteren, omdat naar hun mening de brillen, die door tussenkomst van de bona fi de handel worden verstrekt, te duur zijn. De federatie van Nederlandse op ticiensorganisaties is tegen dit plan hevig van leer getrokken. Volgens de federatie waren er nooit klachten over te hoge prijzen geweest. Boven dien wordt er hier weer eens een middenstandsgroep bedreigd. (Advertentie) met beproefde medicinale be standdelen van het wereldberoem de middel tegen verkoudheden Vicks VapoRub! Heerlijk! Doel treffend Probeer ze MEDICINALE ifSe HOESTBONBONS Heel Z.-Vlaandereii tezamen Morgen, Dinsdag, komen de drie Zecuwsch-Viaamse districten van K.A. Vrouwen in Sluiskil bijeen. Het is de eerste maal dat geheel Zeeuwsch-Vlaanderen in KA V-ver band vergadert. De dames zullen een gehele dag bijeen blijven, in het pa tronaat te Sluiskil. De hoofdschotel is wel de inleiding van pater van Acker over „De plaats van de vrouw in de Kerk". Verder zal er over de Oostpriesterhulp worden gesproken. Ook de film over de studiedag in Breda wordt vertoond. PAPIERHOUT VOOR VELSEN. Het 1500 ton metende Duitse vracht schip ..Lore Ottens" is met een lading papierhout in het Noorderdok uit Hel- singfors aangekomen. Dit is de eerste maal na de oorlog, dat er papierhout in Terneuzen wordt gelost. Het zal met lichters naar de papier fabrieken te Velsen worden vervoerd. Sluiskil PATER ALPHONSUS RUIMDE Or. Stoelen, tafels en banken waren de attributen, waarmede Pater Alpho..- sus Zaterdagmiddag als een volleerd opruimingsverkoper jongleerde Onder het motto„Er komt toch nieuw spul", was het een bieden en laten van je welste, waarbij de gegadigden de verkoperscapaciteiten van Sluiskils kleinste pater onderschatten. Niette min gingen velen belast en beladen met werkelijke koopjes de deur uit. E. HALLEGRAEFF RESERVE OFFICIER. De heer E. Hallegraeff alhier is be noemd tot reserve-officier dr Nat. Re serve bij het wapen der infanterie. Mevrouw Verbist werd wakker en zag de dief in haar kamer. Ondanks een toegesnauwd: „geen mondje open", sloeg de kordate notarisvrouw alarm. De insluiper, die zich in een hachelijke situatie geplaatst zag, werd bang en ging met het zakmes, dat hy In de jongste vergadering van bo vengenoemde Stichting deed de voor zitter de heer P. Heering medede ling over de samenstelling van het rampboek ,,Schouwen-Duiveland", waarmede' reeds belangrijke vorde ringen zijn gemaakt. De commissie met de samenstelling belast staat on der voorzitterschap van dr J. J. ■Westendorp Boerma, rector van het Lyceum. Het werk zal in twee edi ties verschijnen, nl. een luxe en een gewone uitgaaf. Ten aanzien van het slot Moermond bij Renesse werd medegedeeld dat monumentenzorg voornemens is 't slot aan een gron dige restauratie te onderwerpen. Hier mede zijn evenwel grote bedragen gemoeid, daar men het kasteeltje zoveel mogelijk in de oorspronkelij ke toestand wil terug brengen. Een ophaalbrug zal in oude luister wor den hersteld en de grachten uitge diept. Bij de ramp is de Caubrug over de gracht voor het RTM station Zierikzee weggeslagen. De dam door de gracht, als verlengstuk van de weg door het Janne Wekken, geeft geen afdoende oplossing voor 't toe nemend verkeer. Het moet mogelijk worden geacht via de „Drie Konin gen laan" het station van de RTM te bereiken. Deze maatschappij wil een gedeelte voor de bouw van een brug over de gracht financieren in samenwerking met de Stichting ter plaatse waar de voormalige Caubrug lag. Gediscussieerd werd vervolgens over een tweede boot aan het Veer Zijpe - A. J. Polder en het gevaar lijke bruggetje nabij Steenbergen waarover alle vervoer moet van Schouwen Duiveland Aan verbetering ter plaatse wordt niets gedaan. De vergadering sprak zich verder uit voor heraanleg van de weg langs de Zuidkant van het eiland wat van bijzonder toeristisch belang moet wor den geacht. (Advertentie) Krabben en peuteren maakt Hllin- 4e kwaal steeds erger. De helder vloeibare D. D. D. Ultslcifl dringt diep In de poriën door. J zuivert, ontsmet en geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM 55 Nu overal in België de viering plaats vindt van de 125-ja- rige onafhankelijkheid van het land en van de afscheiding van Nederland, dienen de Zeeuwsch-Vlamingen te bedenken, dat 't toen slechts een haar had gescheeld of zij waren ook Belgen ge worden. Thans 125 jaar geleden, om precies te zijn, op 30 October 1830 trokken de Belgen Zeeuwsch-Vlaanderen binnen en hoe dit in zijn werk ging in Aardenburg werd uitvoerig in de „Regis ters van deliberatiën van den Stedenlijken Raad" opgetekend. Op Zaterdag 30 October 1830 des namiddags om 3 uur kwam onder es corte van een detachement Belgische troepen een ai gezant van de opperbe velhebber der Belgisch troepen in het Noorden van Vlaanderen Ernst Heitz bij het stedelijk bestuur van Aarden burg en vroeg of zij zich tegen het binnenrukken der Belgische troepen zouden verzetten. Aangezien het ge meentebestuur blijkbaar niet over voldoende troepen beschikte verklaar de het de troepen ongehinderd te zul len laten binnentrekken mits men voor de goede orde en veiligheid van personen en goederen en bewaring der rust zou zorg dragen. Kort daar na kwam de opperbevelhebber Er- nest Gregoire zelf met zijn onderho rige manschappen ten getale van on geveer 600, voor het grootste deel Franse vr;jkorpsen met namen als ..Amis du Peuple", „Têtes de Mort" enz. het stadje binnen. Daarbij had den zich aangesloten een 1500-tal in gezetenen van allerlei standen uit de omliggende gemeenten van Oost- en West-Vlaanderen, gewapend met vor ken, rieken, spaden, messen, bijlen, stokken, houwelen en dergelijke en met een veldstukje geschut en een kist kruid. De verslaggever van die tijd noemde hen „baanstropers". Voorafgegaan door het korps Burger- Muzikanten van Maldegem trokken zij naar het stadhuis, waar aan de burgemeester gevraagd werd of het stedelijk bestuur het voorlopige Be stuur van België in deze streek zou erkennen. Op de vraag van de bur gemeester om schriftelijke bewijzen van zijn waardigheid liet Grégoire een geschrift zien, waarbij hij tot com mandant van het expeditieleger van Noord-Vlaanderen benoemd was. Een Noord - Vlaanderen benoemd was. ter en de leden van de raad daarop, dat zij zich niet ontbonden rekenden van het Nederlands gouvernement en dat zij niet konden toetreden tot de erkenning van het „Voorlopige Be stuur van België". Bovendien ver klaarden zij, dat Grégoire geen be voegdheid had om in Staats-VIaan- deren gezag uit te oefenen. Tevens vroeg deze Kolonel ook om de drie kleurige Belgische vlag op te ste ken en de Belgische kleuren te gaan dragen, wtarvoor men echter even min iets voelde. De secretaris van de commandant had intussen aan het stedelijk bestuur een decreet over handigd, waarin de stad bevolen werd om 800 gulden te storten voor het Belgisch bestuur en deze zouden v,orden teruggegeven als Aardenburg Belgisch gebied zou worden. Verder moesten alle ingezetenen hun wapens inleveren en wanneer er door de bur gers tegenstand zou worden geboden aan de Belgische troepen, dan zouden zij dit met hun leven en met plun dering en vernieling van hun bezit tingen moeten bekopen. In het stadje werd overal de volgende dagorder aangeplakt. Provisoir Gouvernement van Belgiën Ingezetenen van Zeeland, Wij komen bezit nemen van Uw grondgebied; wij komen als vrien den en wij beloven aan de ingeze tenen van dat Gewest, dat de vol- strektste orde en regeltucht onder de Troepen, waarover ik het Bevel voer, zullen onderhouden worden; mijn naam strekt er tot waarborg van. Geene Belastingen zal ik stellen noch kwellende middelen nemen en de eigendommen zullen geëerbie digd worden. Ik verlang alleen eene volstrekte gehoorzaamheid aan mij ne Bevelen, die altijd billijk zullen ztjn, maar tevens streng tegen de genen, die ze zouden miskennen. Ingezetenen van Zeeland, Gij zijt Belgen als wij, volgt de edele voor beelden na welke de Natie U geeft; ondersteunt ons om de Hollanders van Uwen bodem te verdrijven, en het Vaderland zal wegens U niet ondankbaar zijn. De Colonel, Opperbevelhebber der troepen in West-Vlaanderen he Vicomte Ponte Coulant De troepen werden in Aardenburg ingekwartierd en het stuk geschut trok naar Draaibrug met een troep op erkenning, omdat men tegen stand van de nationale troepen uit Oostburg verwachtte. Des nachts om 2 uur kwam een tweede troep uit Sluis .van ongeveer 600 man in Aardenburg binnen. De 31eV>ctèber trok deze gehele troep op Oostburg aan, doch in de namiddag om 4 uur kwamen zij reeds terug, in volle aftocht met hun gekwetsten. Voor Oostburg hadden zij tegen het Nederlandse leger de nederlaag gele den en, zo zegt de Aardenburgse no- tulenschrijver. ,,na een weinig alhier post gevat hebbende om uit te rusten, zijn de plunderaars in hoopen naar Vlaanderen gelopen, zo door deze stad als langs andere kanten." NIEUW HULSTERSE KERMIS ACHTER DE RUG. De Nieuw Hulsterse kermis is dan ook weer achter de rug. Het is voor namelijk een feest geweest voor de kinderen, die in groten getale deel namen aan allerlei spelen en daar mee door de buurtvereniging uits loofde prijzen in de wacht sleepten. Zondag was er een optocht voor de jeugd die haar fantasie uitleefde in het versieren van fietsen, autopeds en alles waar verder wielen aan zit. Ook zichzelf hadden ze komisch toegeta keld. De stoet kreeg natuurlijk vee! belangstelling van ouderen. Die kwi- men trouwens zelf aan de beurter waren dansavonden in een special' gecharterde danstent en er was bij de heer G. de Nijs een schieting op de liggende wip. Lamswaarde „KLAVEREN VIJF" OOGSTTE GROOT SUCCES. Onder auspiciën van de sport- en ontspanningsvereniging W.I.K. vond in het patronaatsgebouw een culture le avond plaats, waarbij het Roosen- daalse cabaretgezelschap „Klavei en Vijf" o.l.v. Jac. Mol voor het voetlicht trad met de revue „Tempo". Toen de voorzitter van W.I.K., de heer Fr. Amendt. de feestavond met een korte toespraak opende, was de zaal tot in alle hoeken gevuld. Als steeds was het gezelschap weer echt in conditie en wist het de aanwe zigen van het begin tot het einde bezig te houden. Hoewel wij de speelsters en spelers niet afzonderlijk onder de loupe wil len nemen, maken wij toch gaarne een uitzondering voor de 17-jarige ac cordeonist Kees Uitdewilligen die verschillende solo's uitvoerde op fan tastische wijze. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden ter versterking van de kas middelen van W.I.K. iardenburft HOGEWEG GEASFALTEERD. Weer is een der wegen in de om geving van Aardenburg in goede staat gebracht De Hogeweg die een binnendoor-verbinding vormt tussen Aardenburg en Sluis is thans geheel klaar. Een aannemingsmaatschappij heeft deze weg in opdracht van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" geheel nieuw aangelegd en geasfal teerd. Voor de landbouwers die in de Bewester-Eedepoldcr moeten zijn is dit een mooie verbetering. RAADSVERGADERING. Tegen Donderdag 27 October aan staande is een raadsvergadering be legd met o.a. de volgende punten op de agenda: wijziging verordening be grafenisrechten, aankoop zandstrooi- er, diverse subsidieaanvragen, ver koop gronden en begrotingen en reke ningen burgerl. armbestuur Eede en Algemeen Armbestuur Aardenburg. Als voornaamste punt zal worden be handeld de gemeente-begroting voor 1956. Eede BOND ZONDER NAAM. In het Parochiehuis „Sancta Ma ria" zal door de Bond zonder Naam, waarvan pater W. Loop, Montfor- taan de leiding heeft en iedere Za terdagavond voor de K.R.O. de uit zending van het Lichtbaken ver zorgt, een propaganda-avond worden gegeven, op 8 November aanstaande. Aan 't programma zullen ook enke le artisten meewerken, terwijl de ba ten van de avond geheel ten goede komen aan het werk van de Bond zonder Naam. Blikstraat te Sluiskil in erbarmelijke toestand De Blikstraat te Sluiskil, welke on derdeel uitmaakt van de verbinding tussen de provinciale weg Terneuzen- Axel en het dorp Sluiskil aan de rijksweg Terneuzen-Sas van Gent, een route waarvan veel industrie-ver- keer gebruik maakt, verkeert in er barmelijke toestand. Niet alleen ver oorzaakt deze situatie materiële scha de aan de voertuigen die van deze weg gebruik maken, doch tevens is hier voortdurend het gevaar aawezig dat er een ongeval uit voortvloeit. De A.N.W.B. heeft zich dan ook wederom tot G S. van Zeeland ge wend met het dringende verzoek hier in te grijpen. Nadat zich in de afgelopen week enige incidenten hadden voorgedaan in het Ambonezenwooncord aan de Nadorstweg te Middelburg, is Zaterdagmorgen in alle vroegte een vijftal raddraaiers met hun gezin overgeplaatst naar de kam pen te Oude Zeug (Wieringermeer) en Heijthuysen (Limburg). Teneinde incidenten te voorkomen of althans onmiddellijk de kop in te drukken is by deze overplaatsing gebruik gemaakt van een grote, met karabijnen gewapende politiemacht, bestaande uit Rijkspolitie en Middelburgse gemeentepolitie. Twee autobussen en twee verhuiswagens stonden klaar om twee gezinnen naar Lim burg en drie gezinnen naar de Wieringermeer te vervoeren. Dit is zonder ongeregeldheden verlopen. Dit alles speelde zich af tussen zeven en negen uur; de overplaatsing kwam voor de Ambonezen geheel onverwacht. Zondagmorgen omstreeks elf uur is een Belgische auto, komende uit Ant werpen in de bocht bij de Sloedam onder Arnemuiden, juist bij het mo nument van de gevallen Franse sol daten, geslipt en over de kop gesla gen en in de sloot terecht gekomen. In de auto zat een man, de be stuurder, in gezelschap van zijn vrouw en zijn 79-jarige moeder. Te inzittenden werden alle drie ernsig gewond. Dokter Brons en dokter 1 3 Weerd uit N. en St. Joosland, waren spoedig ter plaatse en verleenden de eerste hulp. Dokter Brons ging direct een gees telijke halen uit Lewedorp, die de o .de dame bediende, nog juist voor zij ter plaatse overleed. Het stoffelijk overschot van de da me is daarop naar Middelburg ver voerd, evenals de twee gewonden. De man had een zenuwschok en een lichte verwonding opgelopen, zijn vrouw had haar sleutelbeen gebro ken en werd op verschillende plaat sen gewond. Beiden zijn in het Mid delburgse ziekenhuis opgenomen. De auto werd totaal vernield. Het stoffelijk overschot is door de politie in beslag genomen. Het gezelschap wilde een tochtje maken over Walcheren om daarna met de boot van Vlissingen naar Breskens te varen en vandaar weer naar Gent terugkeren. Ver van huis in botsing Onder Parijs, dicht bij het vlieg veld Le Bourget, is een vrachtauto van de fa Prins uit Ierseke, die ge laden was met 15 ton mosselen, in botsing gekomen met een andere Ne derlandse auto, welke met bloembol' len was gevuld. De twee Zeeuwse chauffeurs, S. uit Ierseke en K. uit Vlissingen werden gewond pc zijn naar een der Parijse ziekenhuizen i gebracht. (Advertentie' Voor byouterieën staal 't Geschenken huis nummer één. U vindt er „Het laatste Nieuws" in colliers - oorknop pen - armbanden - broches. De prijzen vallen beslist mee. Opening van „de Instuif" Meer dan honderd katholieke jon gelieden waren Zaterdagavond in het Schuttershof aanwezig bij de opening van de Instuif. Kapelaan van Langm, de aalmoezenier, zette in een korte toespraak het doel van het Instu'f- verk onderling contact en op peil staande ontspanning in vertrouwd milieu uiteen. Z.Eerw. was zeer ver heugd, dat de animo zo veelbelovend was en hoopte dat de belangstelling nog zou toenemen. Daarna stelde de voorzitter, de heer A. Pennings, zic.i en de andere bestuursleden voor en gaf daarna „het woord" aan de „Or- pheans" die de stemming er inhiel den en ook de dansmuziek keurig verzorgden. Een zangclubje, dat onder de naam Moreco's optreedt, droeg met enkele welgekozen liedjes tot het welslagen van de zeer gezellige Instuif-avond by. Zes voetballers „buiten spel" Zes N. Bevelandse voetballers, die Zaterdagmiddag op weg waren naar een wedstrijd, geraakten op een eigen aardige manier buiten spel. Zij had den aan de Koepoort even voor dj inwendige mens gezorgd en reden daarna gezessen in een stevig vehikel, langs de v. d. Spiegelstraat, de rich ting Brabant in. Vlak bij het Ceres- beeld in zeildoek bespeurde de chauf feur dat hij de handrem vergeten had om af te zetten en stopte om dit euvel te verhelpen. Op hezelfde moment hotste de heer P. de J- uit Goes, die op deze manoeuvre niet had gerekend, in volle vaart met zijn lich te personenwagen op de zware auto. De voetballers sloegen achterover en de heer de J. voorover, gelukkig zon der zich al te veel te bezeren. Het lichte wagentje was evenwel van vo ren totaal in elkaar gedrukt en moest met een kraanwagen naar een garage worden gesleept. Het hele gezelschap voetballers belandde, inplaats van bij de match, op het politiebureau BROMFIETS GESTOLEN, Zaterdagavond tussen zeven uur en half negen is een bromfiets, welke geparkeerd stond voor Hotel Tivoli. ontvreemd. De brommer was eigen dom van de heer B. Hollestelle al hier, die haar in bruikleen had afge staan aan de secretaris van de MAC Inter Scaldis, de heer H. Heynsdij'r. Terwijl deze doende was met de re geling van de kampioensrit van ziin vereniging, moet de diefstal hebben plaats gevonden. Heinkenszand Maandag a.s. wordt de geestelijke vader van „De Witte", de Vlaamse schrijver Ernest Claes, zeventig jaar. Zijn geboorteplaats Zichem, het rusti ge Vlaamse dorp in de vallei van de Demer ten Noord-Westen van Diest, heeft de schrijver reeds gehuldigd. Zichem en Ernest Claes zijn één begrip, zoals iedereen weet, die ooit iets van deze auteur heeft gelezen. ,De Witte", „Zichemse Novellen", ,De Heiligen van Zichem". „Jeugd", „Kobeke" en nog vele andere boe ken, die in nagenoeg alle landen zijn vertaald hebben de naam van dit dorp over heel de wereld iets terug geschonken van zijn oude roem. Want Zichem is niet zo maar een klein vlekje in het Vlaamse land, al telt het ook nauwelijks 4000 inwoners! In 800 bestond het reeds en reeds toen voelden de Zichenaren zich. Nadat zij stadsrechten hadden verkregen, wil den zij graag een jaarmarkt hebben en zonden zij de volgende boodcchap naar Brussel: „Wij heren van Zi chem vragen, aan u, lieden van Brussel, of er bij ons een markt mag geschieden. In Brussel was men da nig in zijn wiek geschoten en prompt kwam het antwoord: „Zolang gij he ren blijft en w\j lieden, zal er in Zi chem nooit een markt geschieden!" De Jaarmarkt is er nooit gekomen, want de Zi.-henaren zijn heren geble ven, en zijn er nu nog trots op, dat in hun dorp en kasteel der Oranjes staat en dat de Koningin der Neder landen onder Haar vele titels ook die van „Vrouw der Heerlijkheid Zi chem" voert. LACHENDE OGEN. Iets van deze adeldom is ook in Ernest Claes te bespeuren, uit hoe eenvoudige Brabantse christelijke stam, zoals zijn broer Peer het uit drukte, hij ook gesproten Is. Want eenvoud en gehechtheid aan zijn ge boortegrond zijn de kenmerken van deze Vlaamse schrijver. Nes van Maarten, zoals hij in Zi chem heet, werd geboren in een heel klein boerenhuisje, even buiten Zi chem laag. de steenweg naar Aver bode. Zijn vader, de boer van Maar ten, had het niet breed en moest hard „labeuren" om de vele monden te vullen. Dit kleine huisje, dat slechts één verdieping telt, staat er thans nog, precies, zoals het zeventig jaar geleden door de boer van Maarten gebouwd werd. Philomeen, de zuster van Ernest Claes, die het thans be woont, heeft er alleen een fris groen tintje aan laten geven voor de fees telijke plechtigheid. Naar dit eenvoudige huisje trok heel de bevolking van Zichem. Voor op de Fanfare „De St. Jansvrien den" van Averbode (precies, zoals Claes ze beschreven heeft!), dan de Fanfare en de Harmonie van Zichem, het St. Sebastiaansgilde en het Schot- tersgilde, de Vissersvereniging ,,Za- tem baete" (zal hij bijten) en alle verenigingen van Zichem en Averbo de, waarvan Ernest ere-lid is. Óp het erf voor het huis verza melden zich al deze mensen rond Ernest Claes, die met zijn twinke lende, guitige ogen steeds maar naar oude bekenden zocht. „Wel, Henke! Weet ge nog hoe ik oe in die schuur heb leren trom melen?" „Dag. Mathielleke, danst ge nog met oe witte schoenekes aan?" En zo ging het verder. Heel het oude volk van Zichem en Aver bode schudde de hand van de gro te Nes, tot Lewie Verhejjden toe, van wie algemeen wordt aangeno men, dat hij als model heeft ge diend voor „De Witte". Een ande re Witte (uit onze tijd), een vlas blonde schooljongen uit Zichem, bood Ernest bloemen aan en ont hulde, dat in „het strafkot" nog steeds de Leeuw van Vlaanderen te vinder was. Ook mevr. Claes, de Nederlandse romanschrijfster Stephanie Vetter, werd in de hulde betrokken. De fan fare speelde ter ere van haar zelfs het Wilhelmus. De burgemeester van Zichem, Urbain Theyskens. bracht tot uiting hoe fier Zichem en Averbode zijn op hun Nes, en onder deze rede m bleven de lachende ogen van de schrijver maar steeds zoeken naar de vrienden uit zijn jeugd. ONTROEREND MOMENT. Toen t.ok de burgemeester het doek weg voor de gevelsteen naast de deur der nederige woning. Onder het neervallend doek kwam de in brons gegoten kop van Ernest Claes te voorschijn en de „St. Jansvrien den" zetten de Brabansonne in. Wat er toen in het hoofd van de schrijver moet zijn omgegaan, kan men alleen maar gissen. Hij begon met zijn ogen te knippenen en moest ze geruime tij-' sluiten. Een moeizaam bedwon gen traan perste zich naai buiten en toen Ernest Claes bedankte, klonk in zijn stem een diepe ontroering. „In dit kleine huisje", zeide hij, „achter het venster, waarvoor ik hier sta, heb ik m'n eerste dromen gedroomd, heb ik Wannes Raps rond het haardvuur zijn spookver halen horen vertellen en heb ik mijn goede vader zaliger aan moeder Conscience fiore,. voorlezen. Toen is in mfj het verlangen wakker ge worden om ook schrijver te wor den." In een open auto werd Ernest Claes na deze plechtigheid bij zijn geboor tehuis in een feestelijke optocht door Zichem gereden. Overal hingen in de straten de vlaggen uit en moeders wezen hun kinderen de man met het geestige baardje aan. „Kijk, Mielle- ke, dat is nu Ernest Claes!" De stoet trok over de Wetselsebaan met in de verte de peppels en groene heu vels van de Demervallei, over de bruggen van de Demer en de Dulp, de levende coulissen uit Claes' verha len. In de vergaderzaal van het nieuw gebouwde raadhuis schaarde zich heel de grote Claes-familie met aan getrouwde neven en nichten rond de jarige en hier werd hij opnieuw ge huldigd. Onder heel deze grote fami lie, wel honderd man, waren geen ka pitalisten, misschien wel „doppers" zoals Peer, de broer van Ernest, het uitdrukte. „Wij zijn zo fier op u, omdat ge u nooit meer gewaand hebt dan wij, omdat gij altijd onze Nes gebleven bent", zeide hij. Ernest Claes liet hierop met welgevallen zijn blikken gaan over zijn talrijke verwanten, die zich allen het door het gemeentebe stuur rijkelijk geschonken glaasje port goed lieten smaken. „Wat het leven ook van mij ge maakt heeft", zeide hij, „ik ben al tijd een van jullie gebleven. Zichem is mijn geboortegrond en dit dorp is mijn tehuis. Over de Zichenaren heb ik steeds met grote liefde geschre ven en iedereen kan er zich in terug- kennen. Dat niemand zich hierdoor beledigd voelt, omdat ik nooit ie mand in mijn boeken voor de gek heb gehouden, verheugt mij." Ernest Claes dankte allen, maar vergat hier bij de Gildemannen. Toen iemand van zijn familie hem op dit verzuim at tent maakte, sloeg hij zich vol schrik voor het hoofd. „Hoe heb ik u toch kunnen ver geten", zeide hij, „terwijl ge toch de beste pottenzuipers zijt van heel het Hageland!" AVERBODE. BEDRIJFSONGEVAL Tijdens werkzaamheden aan een landbouwwerktuig in de landbouw- machinefabriek van de fa. Cappon, werd één der arbeiders, de heer J. V. door een neervallende trekboom ge troffen. V. moest zich onder dokters behandeling stellen. DE NIEUWE STRAATVERLICHTING De werkzaamheden aan de nieuwe straatverlichting zijn practisch vol tooid. Nu de meeste geplaatste kwik damplampen reeds enkele dagen branden, is wel gebleken dat in de een belangrijke verbetering tot stand voorheen heersende verlichtingsmisére kwam. Vooral de vaak veelvuldig in de Dorpsstraat parkerende automobilis ten profiteerden ervan, want tot het tijdstip dat alleen de z.g.n. nachtbran ders aanblijven (23.15 uur), kunnen zij hun voertuigen onverlicht par keren. Lewedorp Opnieuw verzamelde zich 's avonds heel Zichem en Averbode in de feest zaal, waar door de afdeling Zichem van het Davidsfonds een Ernest Clacsavond was georganiseerd. Het deed de schrijver veel genoegen, dat hierbij ook de Hoogeerw. heer Ghis- quière, Prelaat van de Abdij te Aver bode, aanwezig was. „Aan Averbo de" zeide hij, „ben ik alles verschul digd. Zij hebben mij laten studeren, waarvoor mijn ouders te arm waren. Wat ik ben, ben ik door Averbode ge worden." De burgemeester overhandigde hem hierop het Guldenboek, waarin nagenoeg heel Zichem en Averbode hun handtekening hadden geplaatst, als een hulde voor de grote Vlaamse schrijver, die het volk, waaruit hij is voortgekomen, op zulk een voor treffelijke wijze heeft beschreven. JUBILé CHR. SCHOOL OPGEWEKT GEVIERD Het zilveren feest van de Chr. rchool is hier opgewekt gevierd. Na dat overdag de kinderen waren ont haald, volgde in de avond de feeste lijke bijeenkomst in de school zelve. De voorzitter, de heer K. de Smit, sprak het openingswoord en memo reerde hoe het vroeger was, toen de kinderen iedere dag vier kilometer moesten lopen naar de school te Nieuwdorp. Vervolgens werden de geschenken uitgedeeld. De ere-voorzitter, de heer K. Fraanje, kreeg boekwerken; de heer Mulder een vulpen en het schoolhoofd de heer M. Fraanje en de onderwijzeres, mej. Pokke werden eveneens bedacht. Hierna hield de heer K. Fraanje een causerie over 25 jaar vereni gingsleven en na de pauze schetste de heer M. Fraanje wat er in 25 jaar schoolleven was gebeurd. Het slot werd gevormd door een respectabel aantal felicitatie-spee- ches. Burgemeester Vermet opende de rij sprekers en de heer Bierens uit *s- Heer Hendrikskinderen sloot haar. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera* Concert Kon. Chorale Caecilia. Feest zaal Dierentuin: Klavierrecital Alexan der Brailowski. AXEL Het Centrum 8 uur: Het begon in Sjanghai. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Keerzijde van het paradijs HEIKANT Kermissehieting bij Ph. de Block om 3 uur. Dansen bij J. Inghels- de Block. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: O mijn papa. MIDDELBURG Electro: Attila. Schouwburg Gezworen kameraden. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Als vrouwen begeren TERNEUZEN Luxor 8 uur: Ook de besten kunnen vallen. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Rigoletto. KNS: Thee en sym pathie. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ka ravaan. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Meisjes zonder moraal. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: Het Majidsrsr^ Mynter**.

de Stem | 1955 | | pagina 2