Sluise begroting 1956 werd vastgesteld Gerben Sonderman omgekomen Ontvangst op Gouvernementsplein Semi-permanente dorpen worden nodig geacht ,De Schelde" is tot einde 1959 van werk voorzien Ronde van Nederland 1956 ook door Duitsland Twee Ierneuzense modehuizen tonen wintercollecties LAATSTE NIEUWS Piloot van Prins Bernhard Bredase M. T.S.gaat uitbreiden 11 11 :nten ONIC Hogere inkomsten Z-Vlaanderen Problemen rond het Delta-plan Ook werk voor ongeschoolden Orderportefeuille belangrijk uitgebreid Hevig gevecht bij Algerij ns-Tunesische grens Dê Ambonezen Voorwaarden voor terugkeer OVERALLS Tournooi wereld- damtitel SPORT mtKORh Bij demonstratievlucht in Amerika Start te Utrecht op 6 Augustus Goddet sal Franse ploeg samenstellen Stemmen uit de KNVB AMATEURS ZIJN OP HUN QUI VIVE September 1956 start U.T.S. Jongens doodden hun vriend Omdat hij padvinder werd Dc nationale turn- kampioenschappcn EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 tnheden erk 10-delige tal-Unie te koon L.DELFT MIDDELBURG aanrijding voorkomen ivelden een tal betonnen >NNEN :n sfeervolle n de toneel- :ur, Pastoor spraken de e ingeslagen n dat de cn verstand- Drtduren. In t toneelspel en met veel 4 avonden /"ij zullen in iber - tegen itlicht komt, Broeck, die trekking niet )ok de heer •t voor dit plaats van die als ver- ekenhuis te tot penning en Levens-f ;r P. Rogge- )PEND g a.s. zal de poorten weer een aantal aft, zodat de ed boek uit keus kun- VOND [8 erd door de het Rode vond belegd, gevoerd door van het zie- van Kalmt- deze avond nors voor de noodzakelijke opening van leester Hen ri Kalmthout rie. Spreker 2lke gevallen gepast. Voor st, met een len, moet in kend worden aar. Hiervoor s nodig, een ït is bereikt, wekte daar om zich als vezigen werd iep bepaald, idend Bloed" acht tenslot- it het afstaan van zijn me ad van naas- ma hij zich zigen als do de voorbeeld minder druk t mocht wor- rsonen meld- IER bromfiets de wilde pas- uto juist het ivolg hiervan :t het portier een lelijke gewond aan er inwendige na 11) faillissement inwerker, ge- veg, Kruinin- 16, Ooster- Royen, k, Kleine Ka- issement van irukkerij ,,De F.J.S. van llen te Goes. uur: Ook 1 de pia 8 uur: Als le zon. Attila. kameraden. ur: The Ame- houw 8 uur: Luxor 8 uur: vallen. jia 8 uur: Als ,30 en 9 uur: 8 uur: Young 8 uur: Kara- ij G. de Nijs van Dijck 7.30 uit Colditz. Haamse Opera de zon. Attila. ameraden. De raad van Sluis had een beetje „„-tra sing, omdat burgemeester van Hooteaem een serenade van de har monie Apollo" in ontvangst moest nemen vanwege de pauselijke onder scheiding, die hem was toebedeeld. Maar toen de raad eenmaal bezig was had hij een stevige kluit aan de gemeentebegroting 1956, die de voorzitter verheugd presenteerde. lit het algemeen overzicht bleek, dat de inkomsten, vergeleken met 1955, stijgen met 3.599,38. Ook de kapitaalsdienst toonde een gunstig beeld. Geraamd is aan inkomsten f 3.561.572,40 en aan uitgaven het bedrag 3.265,668,86. Dat duidt op een nadelig slot van f 704.096,46. In 1956, zo bleek, zal worden over gegaan tot gedeeltelijke electrificatie van de straatverlichting, hetgeen zal kosten 40.000. De aanleg en de be planting van het parkeerterrein zul len 50.000 kosten. Voor de gedeel telijke restauratie van het stadhuis is 150.000 uitgetrokken en voor de her bouw van de onderwijzerswoning 50.000.—. WAAR BLIJFT DE B.B.? Bij de bespreking van de begro ting weerde de heer van Hal zich geducht. Hij vroeg o.a. naar de be stemming van de 500,die voor de B.B. zijn uitgetrokken, terwijl er vrijwel nooit enige B.B.-activiteit in Sluis te bemerken valt. De voorzit ter betreurde dit laatste méthem en hoopte op een beter inzicht van de burgers. De post van 4000 voor de aanleg van een plantsoen bij het J.H. van Dalemonument achtte de heer van Hal eveneens hoog, maar de voorzitter maakte hem duidelijk, dat er aan de verfraaiing van het Sluise stadsaanzicht nog maar weinig is ge daan en dat men de gelegenheid aangegrepen heeft, nu het monument toch hersteld moet worden. Op een vraag van de heer van Hal betreffende de aanleg van een parkeerterrein, kosten 50.000, deel de de voorzitter mee, dat men in derdaad de duurste, maar ook de beste methode van aanleg heeft ge kozen, omdat men dan een terrein verkrijgt, dat zo nodig ook voor an- dere doeleinden gebruikt kan worden, UNIFORME VUILNISEMMERS Aan de heer H. Lannoije werd on- 0 derhands gegund het ophalen van straat- en huisvuil. De voorzitter deelde mee, dat in 1956 een proef zal worden genomen met uniforme vuilnisemmers De minderdraagkrach- tigen zullen evenals vorige jaren voor de periode 1 Januari tot 1 April weer een kolentoeslag krijgen. De heer van Hal was niet onverdeeld enthousiast, toen het voorstel aan de orde kwam om een bijdrage van 100 te verlenen in het nadelig ex ploitatietekort van de helicopter- dienst op Rotterdam. De interdiocesane stichting Kath. Beroepskeuzevoorlichting zal 15. per Sluis geval ontvangen. De begroting werd tenslotte goed- IJzendijke moederdag Ter gelegenheid van het feest v»n Maria's Moederschap hield de boe- rinnenbond zijn jaarlijkse Moederdag in het Parochiehuis. Na het jaarverslag en de opening door de voorzitster mevr. a. Buysse hield pastoor de Grauw een lezing over ,,Het moderne gezin". Daarop hielden enkele jonge boe rinnen een gezellige hersengymna- stiek-wedstrijd, waar heel de zaal aan meedeed. Zeer in de smaak bij de aanwezigen viel het declamato- rium van de jonge boerinnen, afge wisseld met zang. De middag werd besloten met een koffiemaaltijd. Aardenbur verbetering ruiters-. kwartier Nu de opgravingen van de Dienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek om overblijfselen uit de Romeinse tijd zijn beëindigd, zijn de diepe sleu ven in het plein van de St. Baafs kerk weer geheel gevuld en dit ter- rem zal worden geëgaliseerd en van een beplanting worden voorzien. Gras zal worden ingezaaid en een plant soen aangelegd. Dan zal er eindelijk na 10 jaar een einde zijn gekomen aan het gebruik van dit terrein, eerst ais puinopslagplaats van de gemeen te en later als opslagplaats van ma terialen voor de herbouw van de St. Baafskerk, waardoor de Zuidzijde van de St, Baafskerk steeds door een rommelachtige omgeving werd ont sierd. Van gemeentewege zullen de gedeelten tussen het plein der St. Baafskerk en de straat met de vrij gekomen blauwe keitjes van de Ha ven worden bestraat, hetgeen het ge heel ten goede zal komen. Sluis gekeurd zoals ze aan de raad was voorgelegd. Naast de begroting stonden er nog heel wat andere punten op het pro gramma Allereerst werd afscheid ge nomen van 't raadslid P. v. Daalen, In zijn plaats werd oenoemd de heer P. Wieme. Aan de fa. D, Huurman te Delft werd voor de som van 547.514 gegund een deel van de herstelwerkzaamheden aan het stad huis. De jaarlijkse subsidie aan het protestante tehuis voor ouden van da gen ..Rozenoord" te Sluis werd ver dubbeld en gebracht op 500. Een aanvullend subsidie van 200 werd verleend voor de bijkomende kosten van een verkeerscursus, te geven door personeel van de Rijkspolitie. Aan de stichting Nat. Rheumafonds werd een eenmalige subsidie van 1 ct. per inwoner verleend. In de rondvraag complimenteerde de heer van Hal de burgemeester vanwege diens pauselijke onderschei ding, waarop de voorzitter een dank woord sprak. In de vergadering van de Goese K.A.B. heeft de bondsbe- stuurder, de heer M. v. d. Himst, tot voor kort ook lid van de Eerste Kamer, een opmerkelijk betoog gehouden over de pro blemen welke zich rond het Deltaplan in Zeeland kunnen voordoen. Ais een der eerste problemen sig naleerde spreker het onderbrengen van de duizenden arbeiders, weikc De directie van de Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde" te Vlis- singen verstrekte de volgende tus sentijdse mededeling over het be drijf De gang van zaken in de eerste negen maanden van 1955 kan bevre-i digend genoemd worden. Onder an dere werden met goed gevolg de vol gende grotere opdrachten afgeleverd: de onderzeebootjagers: h.m. „Zee land" en h.m. „Noord-Brabant", twee turbine tankers van 20.000 ton dw., een turbine tanker van 18.000 ton dw., drie Schelde SuJzerscheeps- dieselmotoren, enige scheepstandwiel- kasten voor groot vernogen en een aantal omkeerbare schroefinstalla- ties. Het is mogelijk gebleken de order portefeuille sinds 1 Januari 1955 be langrijk uit te breiden. Aan grote op drachten werden onder andere ont vangen: tien motorvrachtschepen van 12.000 ton tot 14.000 ton dw., een mo torvrachtschip van 10.000 ton dw., een motortanker van 24.600 ton dw., een turbinetanker van 18.000 ton dw., enige Schelde Sulzerscheepsmotoren en een aantal scheepstandwielkasten voor groot vermogen en twee hoge- druk landstoomketelinstallaties. Over verdere opdrachten wordt nog onderhandeld. Door de bovengenoemde aan vulling van de orderportefeuille is een goede bezetting van het bedrijf gewaarborgd tot en met 1959. Opgemerkt zij, dat de gunstige conjunctuur, welke momenteel in de wereldscheepsbouw en ook in de Ne derlandse scheepsbouw heerst, wat de nieuwbouw betreft hoofdzakelijk een hoe veelheden-conjunctuur is en geen prijzenconjunctuur. Een voort durende verhoging van de efficien cy en de productiviteit van het be- HULF VOOR DE VOETBALCLUB In de jongste raadsvergadering heeft de raad diep in de beurs ge tast ten bate van de voetballende jeugd. Door verschillende oorzaken is de bestaande voetbalvereniging zo goed als ter ziele. Ze zit met een lege kas en bovendien met een schuld van bijna 500,De KNVB dreigt met liquidatie en royement van de spelers en het bestuur. Er is thans een voorlopig bestuur gevormd om te trachten F.C. Sluis weer nieuw leven in te blazen. Om hierin ook van gemeentewege bij te dragen be sloot de raad het door het bestuur gevraagde bedrag beschikbaar te stellen. Meer dan drie duizend man door artillerie en vliegtuigen gesteunde Franse troepen hebben Donderdag nabij de Algerijns - Tunesische grens een fel gevecht geleverd met Alge rijnse opstandelingen, dat zes uur duurde. De strijd, die voortduurde tot de duisternis was gevallen, was volgens een mededeling van Franse militaire zijde ..bijzonder hevig". Toen het donker werd trokken de rebellen zich in de omringende heuvels terug. In Indonesië is een interdepartemen tale commissie gevormd voor het op vangen van repatriërende Ambone zen. De commissie wordt bijgestaan door een aantal Molukse sociale or ganisaties. Op de voor terugkeer in aanmer king komende Ambonezen, aldus Djakarta, zal een selectie worden toegepast. De voorwaarden zijn' 1) Zij moeten in oprechtheid en 'met goede wil de wens tot repatriëring kenbaar maken; 2) Zij dienen een familielid te kunnen opgeven, dat hen kan ontvangen; 3) Zij dienen reeds een middel van bestaan in In donesië te hebben. Zij, die een mid del van bestaan hebben, zullen voor rang krijgen. Deze laatste voorwaarde is niet di rect duidelijk. Volgens de tekst zou zij Ambonezen, die geen middel van bestaan hebben, zeker voorlopig van repatriëring uitsluiten. drijf met de hieraan verbonden in vesteringen blijft geboden om de ge wenste rentabiliteit te verzekeren. Inzake de converteerbare obliga tielening deelt de directie mede, dat per heden van de 2500 obligaties 1000.er 1622 omgewisseld zijn in gewone aandelen van de N.V. Na tionaal Bezit van aandelen N.V. Ko ninklijke Maatschappij ,,De Schelde". Zij meent er op te moeten wijzen, dat het recht van omwisseling ein digt op 21 December 1955, waarna de aflossing a pari van het eventuele restant der lening in vijftien jaar lijkse termijnen kan geschieden, ten zij gebruik gemaakt wordt van het recht tot vervroegde of gehele af lossing. Het bestuur heeft besloten gebruik te maken van het recht tot gehele aflossing van het restant rer lening. Deze aflossing zal a pari geschie den op 2 Januari 1956, Ten aanzien van de financiële re sultaten over het boekjaar 1955 wordt verwacht, dat deze, indien zich geen onvoorziene omstandigheden voor doen, ongevedr gelijk zullen zijn aan die over het jaar 1954. ter uitvoering van de enorme wer ken hoofdzakelijk van elders zullen moeten worden aangetrokken. Gezien de opgedane ervaringen met de kampen op Walcheren en Schou wen, verwierp spreker de oplossing van het huisvestingsprobleem in die zin. Wil men de moeilijkheden welke zich met die kampen en hun bewo ners in zo'n grote mate hebben voor gedaan, vermijden, dan zal men zijn toevlucht moeten nemen tot het stich ten van semi-permanente dorpen in het gebied der Delta-werken, zodat de arbeiders hun normale gezinsle ven kunnen voortzetten, wat heel wat ontwrichting en ontreddering tegen gaat. Het zal ook goed zijn om het tot heden vrijwel gesloten beroep van dijkwerker open te breken opdat on geschoolde arbeiders er toegang toe kunnen vinden; het grote tekort aan dijkwerkers, dat er ongetwijfeld zal onstaan dwingt hier ook toe. LEVENSSCHOLEN. Zal het onderbrengen en verzorgen ook op geestelijk terrein van deze duizenden, zorgen geven aan ons, zei de heer v.d. Himst: een volgende generatie zal zich geplaatst zien voor de problemen op maatschappelijk-, cultureel- en godsdienstige gebied, welke de nieuw ontstane situatie in Zeeland ongetwijfeld met zich mee zal brengen, In verband met de te verwachten vestiging van middelgro te en kleine industrieën zal het bij voorbeeld zaak zijn dan aandacht te schenken aan het katholiek vakon derwijs en het op veel groter schaal stichten van de zogenaamde levens scholen. Voorts stond spreker nog stil bij enkele andere aspecten van het Delta-plan als veiligheid, ver keer en recreatie. Met grote aandacht werd de cau serie, die zeer verhelderend werkte, aangehoord. WINTERPROGRAM. De voorzitter der Goese K.A.B., de heer de Rechter, deelde ook het winterprogramma mede. Het wordt op 3 November a.s. geopend met een toneelavond, verzorgd door eigen club; 4 December St. Nicolaasvie- ring; Januari filmavond met Ro man Holiday"; Februari jaarver gadering; Maart ontwikkelingsavond met culturele film en April tweede ontspanningsavond. Voorts deelde de voorzitter een en ander mee over de voorgenomen op richting van een Wit-Gele Kruis-af- deling in Goes en over het Instuif- werk dat starten gaat in de Goese parochie. In de benedenzaal van „het Grand hotel Rotterdam" te Terneuzen wer den twee shows georganiseerd door de firma Bliek (stoffen en tricota ges), het modehuis Nobels-Molducci (sjaals, hoeden en handschoenen) als completering byouferieen van èe firma van der Ree (Nieuwstraat Terneuzen) De firma Bliek toonde haar grote collectie stoffen die met behulp van de door haar bij te leveren patronen tot zeer aardige vlotte en modieuze modellen kunnen worden omgetoverd, door iedere dame die enige vaardig heid heeft in het hanteren van naald en schaar. Uit de explicatie van de heer Bosboom, bleek dit duidelijk. De heer Bosboom wees er op dat vele modellen op de H-lijn zijn ge ïnspireerd. Hij vestigde de aandacht op de donkere kleuren (anthraciet vooral) die de grote mode zijn, maar ook tweed (o.a. voor tailleur) en ruit worden veel gedragen De laatste veel minder dan vorig jaar, maar toch ruim voldoende om er de nodige aan dacht aan te besteden. Een drietal mannequins bevestig den met ongeveer veertig verschillen de modellen hetgeen de heer Bos boom naar voren bracht. Niet alleen voor dames maar ook voor jongere meisjes en kinde ren werden zeer aardige en chique modellen getoond. Drie kleurige fan- tasiestoffen twee kleurige travers- strepen mous'ache-F-toffen fijne tweed stoffen in diverse kleuren - stoffen met ingeweven garnering in vele mo dellen werden er gedragen. Speciale aandacht werd gevraagd voor de plastic-garnering en verschillende modellen met veel knopen. De Diorblauwe japon met stola (de grote mode), deze laatste van het modehuis Nobels-Molducci ont- lok'te uitroepen van bewondering bij de dames. De hoeden in fluweel-ve ren en velours, die door dit mode huis bij ieder toilet werden getoond gaven een goede indruk van de gro te collectie waarover deze firma tel kens weer blijkt te beschikken. Naast zeer exclusieve waren ook 'n groot aantal eenvoudige maar niet min der smaakvolle modellen te zien. De heer Bosboom wees er terecht op dat juist van de keuze van het hoed je zo bijzonder veel afhangt voor een smaakvolle kleding. Doch ook de handschoenen die het modehuis No bels-Molducci liet zien waren zeer bij zonder in grote verscheidenheid van kleuren en modellen. De heer Bos boom wees op de witte Italiaanse handschoenen die dit seizoen zeer ,,en vogue" zijn. Tot slot van deze show werden er drie modellen in de stoffen Lion, Pic cadilly en Arlès van de jonge Neder landse modekoning Dik Holthaus ge toond. Zij vormden een waardig slot van deze zeer verzorgde show. Een gelukkige keuze was de heer G. de Caluwé uit Sluiskil die met beschaaf de pianomuziek voor de juiste om lijsting zorgde. (Advertentie) JUMBO Volgend jaar in ons land In de loop van 1956 zal, naar de Kon. Ned. Dambond meedeelt, in ons land een tournooi om het wereldkam pioenschap dammen worden gehouden Het gaat om de titel waarvan Piet Roozenburg vrijwillig afstand gedaan. Of Roozenburg aan dit tour nooi zal deelnemen, dan wel wegens studieredenen verstek zal laten gaar:, is thans nog niet zeker, maar Neder land zal door vier spelers vertegen woordigd worden. Voorts komen er afgevaardigden uit Canada (Dagenais en Deslauriers), de Ver. Staten, de Antillen, Brazilië. Argentinië, Au stralië, Frankrijk (2), Italië, Zwitser land, België, Algiers, waarschijnlijk Rusland (2) en wellicht uit Israel. Hun -namen zijn nog niet bekend, maar in totaal zullen er 20 deelnemers zijn. Succesvolle scliietmgen te Nieuw Namen De twee vlak achter elkaar volgen de schietingen op de staande wip te Nieuw-Namen zijn voor de Maat schappij Willem Teil een groot succes geweest. Aan de eerste schieting namen deel 112 schutters uit 33 omliggende plaat sen. De uitslag was als volgt: Hoge vogel B. Heyndrickx, Hulst; le zijvogel E. Huisman, Kiel (B.); 2e zijvogel A. v. d. Winckel, Borgerhout (B.); le kal van Rompay, Asenede; 2e kal C. Cap, Kieldrecht (B.) De voorlaatste en laatste vogel schoten de heren F. Bernaert uit Kieldrecht (B.) en P. Baert uit Vracene (B.) OOK HIER VINNIGE STRIJD. Aan de tweede schieting namen niet minder dan 98 schutters deel. Ook op deze werd vinnige strijd geleverd. De uitslag was: Hoge vogel A. Tilleman, Haesdonck (B.); le zijvogel A. Reyns, Melsene (B.); 2e zijvogel C. de Block, St. Jan steen; le kal C. van Roeyen, Nieuw- Namen; 2e kal A. Bogaert, Nieuw-Na men. De voorlaatste en laatste vogel werden geschoten door de heren C. Cap en F. Bernaert, beiden uit Kiel drecht (B.) DE SPORTCOMMISSIE van de Int. Motorfederatie heeft de zevenvou dige Duitse kampioen H, Müller tot wereldkampioen 1955 in de 250 c.c.- klasse uitgeroepen. Deze uitspraak viel, nadat de commissie de Brit Lomas had gediskwalificeerd voor zijn rit bij de Grote Prijs van Ne derland te Assen.. DE IN KOPENHAGEN gespeelde voetbalwedstrijden tussen de elftal len van Denemarken en Zweden is in een 21 overwinning voor de gastheren geëindigd. RESERVE-luitenant-kolonel-vlieger Gerben Sonderman is Donderdag in Maryland, bij Hagerstown neergestort. Hij kwam om het leven. Gerben Sonderman maakte met een Fokker S-14 een demon stratievlucht vanaf het vliegveld van de Fairchild Aircraft Cor poration. Het vliegtuig maakte plotseling een duik en stortte op een boerderij, op korte afstand van het gemeentevliegveld van Hagerstown gelegen. Het toestel vloog in brand. Luitenant-kolonel Sonderman kon zich niet meer uit de cabine bevrijden. Sonderman was nog maar kort in de V.S. om demonstratievluchten met de Fokkers S-14 „Machtrainer" te maken. Na tal van besprekingen van de or ganisatoren met instanties in binnen- en buitenland begint de Ronde van Nederland 1956 vorm te krijgen. Be sloten is om aan het kalendereongres van de U.C.I. de data 613 Augustus aan te vragen. Voor de Ronde zal een rennersveld van 72 man worden gevormd, onder verdeeld in 9 landenploegen van elk 8 man. Er komen drie Nederlandse teams en voor de resterende zes zal een keus worden gedaan uit Balgen, Fransen, Italianen, Zwitsers, Duitse, s Engelsen, Spanjaarden en eventueel Luxemburgers. De organisatoren streven naar een bezetting van hoog gehalte, zowel wat de Nederlandse als vyat de buitenlandse pliegen be treft, Voor de samenstelling van de Franse ploeg heeft Jacques Goddet in hoogst eigen persoon zijn tussenkomst toegezegd, en MOC orgaan getuigt er van Het cluborgaan van de R.K.S.V. M.O.C. te Bergen op Zoom (2e klasse B.) legt in een jongst verschenen nummer de vinger op een wondeplek in de K.N.V.B.: een bepaalde baga tellisering van de amatcurverenigin- gen. Wij lazen met instemming wat over dit onderwerp werd geschre- De Bredase Middelbaar Technische School in het Brabantpark gaat uit breiden. Dit houdt in, dat het be staande complex twee en een half maal zo groot zal worden als het Koningin en prins begroeten de menigte op het Gouvernementsplein te Willemstad, stdande onder het baldekijn in de tuin van het paleis van de gouverneur. Rechts in zwart pak minister-president Jonckheer met rechts schuin achter hem ge zaghebber Cersira, links met zwarte das en wit uniform gouverneur Struycken. Verder de leden van het gevolg. De twee kinderen links zijn de kinderen van de gouverneur. Zij hebben juist tevoren de sleutels van het paleis aangeboden aan H.M. de Koningin thans bestaande. Men is reeds in een vergevorderd stadium van voorbereid ding. Nu thans aan de school ook een afdeling chemie is verbonden, wordt de uitbreiding des te urgenter, ofschoon de plannen tot uitbreiding ook reeds bestonden, toen er van een afdeling chemie nog geen siprake was. Eveneens in het Brabantpark zal de Uitgebreid Technische School ver rijzen. Men hoopt 1 September 1956 met het onderwijs te kunnen begin nen. Dit wil echter niet zeggen, dat dan ook het gebouw ervoor is ver rezen. Deze bouw zal namelijk onge veer anderhalf millioen vergen en men kan niet verwachten dat van nu af tot September volgend jaar de benodigde ruimte is opgetrokken en geoutilleerd. Men wil het onderwijs aan de U.T.S. daarom voorlopig in noodgebouwen onderbrengen Dit nieuwe technische onderwijstype houdt het midden tus sen de ambachtsschool (die men te genwoordig lager technische school noemt) en de M.T.S. Het is bestemd voor het lagere kader en vergt een studie van drie jaar: twee jaar theo rie en één jaar practijk. Hier wor den de calculators, aankomende te kenaars. tijdopnemers enz. opgeleid, en in het algemeen dus worden hier de jongelui opgeleid, die in de uit voering zitten. Om het onderwijs aan de U.T.S. te kunnen volgen moet men drie jaar MULO. twee jaar H.B.S. of de ambachtschool gevolgd heb ben. Deze laatste categorie kan tot de U.T.S. alleen toegang krijgen via een voorbereidende klas. De politie van New-York heeft acht jongens gearresteerd in verband met het vermoorden van een zestienja rige jongen in Brooklyn. Deze jongen had een bende jeugdmisdadigers ver laten om padvinder te worden. Hij werd Woensdag met een mes dood gestoken op de stoep van het huis waar hij woonde. Inmiddels zoekt de politie in Chica go nog naar de moordenaars van drie jongens, wier lijken Dinsdag ge vonden zijn. ven en drukken dc concrete mening in haar geheel af. „De korte tijd, dat er thans in de K.N.V.B. competities van betaald voetbal en van amateurs worden ge speeld heeft o.i. al wel geleerd, dat de amateurverenigingen op haar qui-vive moeten zijn, indien deze verenigingen in de Nederlandse voetbalconstellatie willen blijven „meetellen". In zijn openingswoord op de laatste ledenvergadering wees onze vice- voorzitter reeds op het gevaar, dat het er naar uit ziet dat in Nederland naar een totale verwaarlozing van het ama teur-voetbal toegaat. De belangstelling van diverse KNVB-autoriteiten en van het offici eel orgaan van de K.N.V.B. voor het amateur-voetbal is vrijwel nihil, on danks het feit, dat men voor en na mooie redevoeringen houdt, waarin op eloquente wijze naar voren wordt ge bracht, dat men het toch zo goed meent met de amateurs. De overschrijvingsbepalingen wor den in het voordeel van de beroeps clubs uitgelegd. Bij de samenstelling der programma's wordt met de wed- strijaen der amateurclubs nagenoeg geen rekening gehouden. De toegezegde verruiming der ama teursbepalingen is nog steeds niet verschenen. Bij de samenstelling der vertegenwoordigende elftallen van de K.N.V.B. zal zegge en schrijve één lid de belangen der (ongeveer 300.000) amateurs behartigen. Zelfs bij de toewijzing van kaarten voor de interlandwedstrijden moeten degenen, die inkomsten genieten uit hun voetballen, bevoordeeld worden boven degenen, voor wie de beoefe ning van hun sport naast hun moeite nog vrij beduidende onkosten met zich brengt, enz. enz. We juichen daarom de plannen van enkele West-Brabantse clubs om te komen tot een landelijke bond van amateurverenigingen van harte toe en zien de verdere ontwikkeling van deze plannen met belangstelling tege moet. Vier Vlissingers in lialve finale De Zuidelijke districtswedstrjjden gymnastiek werden te Eygelshoven in Limburg gehouden. De drie deelne mende Vlissingers, allen lid van VTV weerden 7.1ch bijzonder succesvol. Bij de dames behaalden er slechts twee het vereiste minimum van 70% van de te behalen punten. Van haar plaatste mevrouw Nel Sinke-Peeman zich als eerste. Bij de heren klasseer den zich zes turners voor de halve finale. De heer Jac. Sinke werd vijf de. Op Zondag 13 November zijn te Amersfoort de halve finales van de Nederlandse kampioenschappen. Ook Jaap van der Sande zal deelnemen, vooropgesteld, dat zijn polsblessure Waarvan hij op het ogenblik veel hin der ondervindt, zal zijn genezen. hij heeft beloofd voor een waar dige vertegenwoordiging van de Franse kleuren te zullen zorgen. De Ronde zal in grote lijnen de volgende etappes omvatten: le dag: Utrecht Meppel (waarschijnlijk mi litaire kamp te Havelte); 2e dag: Mep- pel/Havelte Leeuwarden; 3e dag: Leeuwarden Zandvoort (via de Af sluitdijk); 4e dag: Zandvoort Rot terdam; 5e dag: Rotterdam Heer len (waarschijnlijk zal deze etappe voor een klein stuk door België voe ren): 6e dag: Heerlen Aken; 7e dag: Aken Den Bosch; 8e dag: Den Bosch Amsterdam. Gestart wordt op Maandag 6 Au gustus. maar Zondags tevoren zal voor Utrecht een attractief voorprogram worden uitgevoerd. Het ligt voorts in de bedoeling om twee van de etap pes te splitsen voor de invoeging van een individuele tijdrit van 40 50 ki lometer en van een ploegentijdrit, die wat korter zal zijn, In totaal is het parcours ongeveer 2000 kilometer, en de afstand per etappe zal ongeveer 180 a 250 kilometer bedragen. Een nieuwigheid vergeleken bij de vorige jaren is de instelling van een dagelijkse premie voor de drager van de leiderstrui. En zo is men ook voornemens een dagelijkse bonificatie aan de drager van de militaire trui toe te kennen. Het aantal militaire sprints, aan de hand waarvan het puntenklassement voor deze trui wordt opgemaakt -n die het vorig jaar een groot succes zijn geworden, zal dit jaar aanzienlijk worden uitgebreid. akte van wiskunde Te 's Gravenhage slaagde voor de akte wiskunde L.O. de heer P. M. Zwccdijk te Goes, thans onderwijzer te Sluiskil. candidaatsexamen. geneeskunde Aan de r.k. Universiteit te Nijme gen slaagden voor het candidaats- exarnen eerste gedeelte geneeskunde de heren J. Motké te Breda en A. v. Opdorp te Goes. GOES. 20 Oct. Export- en industrie veiling: Cox Orange pippin A3 71-72, A2 70.05-70.40, A 68,10-68.70, B 66.20, C 55, 1 48-69, 2 23. Glorie van Holland A3 46 A 49.20, BC 41.30-41.60, 1 gr 43.70, 1 38.70, 2 30.05. Sterappel A 63, BC 56.60, 1 gr 57, 1 48-51.60, 2 24. Goudreinette A3 46 A2 46.40, A 44-45, BC 47.10, 1 37.30-41.40, 2 28. Jonathan A3 49, A2 51, A 48-49, B 46, C 42 1 37-43, 2 26. Allington pippin A 45.80-46, BC 39.80, 1 gr 42, 1 37, 2 29. Ellisons Orange A 53, BC 56, 1 56, 2 39. Laxton superbe A3 45, A2 49, A 48. B 36, 1 39-41, 2 21. Conference A 51, BC 36, 1 gr 50, 1 38, 2 27. Legipont A 51, BC 46, 1 gr 48. 1 46, 2 27, D. du Cornice A 108. B 98, C 86, 1 95-103 2 64. Zw. wijnpeer A 32, B 31,20-31.30, C 21.B0, BC 26, 1 25.70- 29. 2 13. Br. Clairgeau A 42-46. BC 37. Maagdepeer 1 gr 36. 1 35. Comtesse 1 gr 36, 1 28. Br. A. Lucas A 59, BC 43.90- 44.30, 1 gr 56,60 1 42.60. 2 27.10. Nouveau Poiteau 1 gr 27.20, 1 22.30, 2 6, Gewone veiling: Cox Orange pippin K 46-63, F 30-46, Jonathan K 30-35, F 21-25, Goudreinette K 31, F 23-24 Glorie van Holland K 36-40, F 27-31, Sterappel K 38- 41, F 28-34, Goudreinette kroet 16.40, val 19.20-22.70, div. appelen kroet 13.80-13.90. Conference K 35-38, F 31-33, Legipont K 31-38, F 24-30, D. du Cornice K 66-76, F 47-51, Zw. wijnpeer K 19, F 10. St Remy K 19-22, F 18, Pondspeer K 18-21, F 9-15, Br. Alex Lucas K 27«35, F 16-23. KOEWACHT. 20 Oct. Gezwingeld vlaslint WH 225-270, DR 200-220, gezwin gelde klodden 60-90, ruwe klodden 16-35, breekvlas 75-110, bobbers 100-125. lijn zaad ongekeurd 44-47, lijnzaad gekeurd 46-50, kaf 2-3 ct, bolraap 3-6 ct. Vlotte markt. Mannheim 200 (+1018), Kaub 138 (—009), Trier 96 (—002), Koblenz 140 (—008), Keulen 90 (—010), Ruhr- ort 271 (—010), Lobith 888 (—001), Nijmegen 671 (—003), Arnhem 707 002), Eefde 223 (—004), Deventer 137 006), Namen la Plante geen opgave. Maastricht hoofdsluis 374 0071. Borgharen 3810 (--028), Bel- feld 1082 (—003), Grave 70 (+10).

de Stem | 1955 | | pagina 3