REGERING zet een rem op de bestedingen Griekse afgevaardigde beschuldigt Britten KONINGIN bezocht instituut voor gebrekkige kinderen Grenzen van Saargebied tijdens weekend dicht IN VERBAND MET DE HOOGCONJUNCTUUR Zo nodig nog krachtiger maatregelen K.V.P. bestaat tien jaar Van Santen en breken met de CPN Incident in Raad van Europa Laatste dag op Curacao Britse wapens in Marokko DAGBLAD VOOR ZEELAND Jongen vluchtte uit ziekenhuis Versterking van vertegenwoordiging in Den Haag Nobelprijs voor RIJTOER DOOR WILLEMSTAD Hugo Theorell „Eersl een nieuw huisje" „Geen vrijheid tot critiek" Vermaning voor mevrouw Bouman Ondanks belofte aan Mollet In verband met de stemming Protest tegen Nederlandse actie Lagere J middagtemperaturen Prins legde de eerste steen voor nieuw hotel Beter reizen door „Eurofima" Pinay gaat met MacMillan spreken AMSTERDAMSE IN FRANKRIJK VERONGELUKT Haar man levens gevaarlijk gewond Hooldredacteuren van de „Nieuwsbrief" veroordeeld r Hitier: schedel naar Moskou 95e JAARGANG No. 21976 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Fostrek no. 278841 Beigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J- H A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L- de Rechter, L. J v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, peT post 1 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell) f 0.45. Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 21 OCTOBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) DE HUIDIGE economische si tuatie van ons land, waarin de bestedingen de neiging heb ben het niveau van de midde len te overtreffen althans te nadere* terwijl tevens reeds geruime tijd de arbeidsmarkt zeer gespannen is, heeft de re gering genoopt zich nader te heraden over de vraag of het treffen van bijzondere maatre gelen noodzakelijk moet worden geacht. De regering blijft op het stand punt staan, dat voor zover buiten landse factoren oorzaak zijn van de hier te lande heersende hoogcon- Viering op 14 Januari Op 22 December a.s. zal het tien jaar geleden zijn, dat in de laatste partijraadsvergadering van de R.K. Staatspartij besloten werd tot de op richting van de Katholieke Volks partij. De K.V.P. zal haar oprichting her denken op Zaterdag 14 Januari 1956 in een plechtige vergadering, na af loop waarvan het bestuur der partij zal recipiëren. De vergadering wordt te Utrecht gehouden. Ter gelegenheid van dit tienjarig bestaan zal een ge denkboek worden uitgegeven. MEER DAN zestig leiders van het Vietnamese, leger hebben zich be reid verklaard, de marionet en ver rader Bao Dai af te zetten en de patriot Diem uit te roepen tot presi- den. EEN NIEUWE ORKAAN heeft Don derdagmiddag Japan getroffen, waar door acht personen om het leven zijn gekomen. Honderden huizen werden verwoest. DE 27-jarige Duitser S.K., die in Au gustus een jacht wegnam in de Schiedamse haven en even buiten Hoek van Holland gesnapt werd, heeft voor de Rotterdamse Recht bank een jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen. HET LID van de Tweede Kamer, de heer Ankersmit (WD) zal de Twee de Kamer na de huidige zittingspe riode in elk geval verlaten. Hij heeft het te druk als industrieel. BIJ BURGDORP (Did.) is Don derdag een koe op de auto van de Westduitse minister van Bin nenlandse Zaken Gerhard Schroe- der gesprongen. De koe moest worden geslacht, de wagen werd zwaar beschadigd en de mini ster bleef ongedeerd. AAN PROP. Mr. Dr. C.W. van der n ?00gleraar aan de Rijksuni- Siv i, TT °nmgen' 'S d00r de Katholieke Universiteit in Leuven het ere-doetoraat in de rechten verleend. FINLAND en de Sovjet-Unie hebben een luchtvaartovereenkomst gesloten Finse vliegtuigen zullen, als eerste van de niet-communistische landen In Moskou aan de grond mogen kol men. DE STIJGING van de industriële productie is de laatste twee jaar in Frankrijk groter dan waar ook ter wereld. Als gevolg hiervan is de welvaart eveneens tot ongekende hoogte gestegen. Aldus Pflimlin, de Franse minister van Financiën. VOOR HET EERST tijdens zijn ziek te heeft president Eisenhower Woens dag zijn geliefkoosde bezigheid, het schilderen, kunnen beoefenen. DE SOVJET-UNIE zou van Swine- münde, eens basis van de Duitse Oostzeevloot, haar meest Westelijk gelegen marinebasis willen maken. PREMIER NASSER van Egypte heelt een uitnodiging aanvaard om spoedig een bezoek aan Polen te brengen. Dit deelde radio Cairo mee. junctuur, een beperking van de bin nenlandse vraag slechts zeer ten dele effect zal kunnen sorteren Niettemin is zij van mening, dat in samenwerking met de hierboven uiteengezette overwegingen, het noodzakelijk is aanvankelijk enkele maatregelen te nemen, die overi gens geheel binnen het kader van de bestaande wetgeving tot stand kunnen worden gebracht. In het licht van deze overwe gingen hebben de minister en de staatssecretaris van financiën besloten de (eerste) voorlopige aanslag in de vennootschapsbe lasting die thans opgelegd wordt nadat van het boekjaar 9 maanden zijn verstreken met ingang van het boekjaar 1955 (1955-1956) te stellen op 75 procent in plaats van op 50 procent van de over het vooraf gaande boekjaar geheven belas ting. Met ingang van het boekjaar 1956 (1956-1957) zullen deze voorlopige aanslagen reeds worden opgelegd, nadat van het boekjaar zeven maan den zijn verstreken en vervalt tevens de bepaling, dat de voorlopige aan slagen niet eerder invorderbaar zijn dan nadat het boekjaar geheel is verstreken. Bovendien hebben zij, in overeen stemming met de minister van econo mische zaken een beschikking uitge vaardigd, waarbij (en aanzien van alle bedrijfsmiddelen, welke na 31 Octo ber 1955 zijn verworven, verbeterd, besteld of aanbesteed, voor de in komstenbelasting en de vennoot schapsbelasting de vervroegde af schrijving van één derde van de aanschaffings- of voortbrengingskos- ten wordt beperkt tot ten hoogste 10 procent per jaar. Voor bedrijfsmidde len, die voor 1 November 1955 zijn gesteld of aanbesteed, blijft de oude regeling van kracht. De regering heeft gemeend zich voorshands tot deze maatregel te moe ten beperken. Zou de bovenbedoelde economische situatie zich verder toe spitsen, dan zai aan maatregelen van wijder strekking niet te ontkomen zijn. Hij was bang voor de operatie De twaalfjarige W. uit Velp, die in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht voor een kleine operatie was opgenomen, is Woensdag te mid dernacht in zijn nachtgoed uit het ziekenhuis weggelopen, omdat hy te gen de operatie opzag. Onder Woerden werd hij opge merkt door een automobilist, waar op; de jongen 'n weiland in vluchtte. Hij is daar achterhaald en door de automobilist in Den Haag aan de politie overgegeven. Vanochtend is hij daar door zijn vader afgehaald. Indonesië Zes van de elf ambtenaren, die de Indonesische regering ter versterking van de Indonesische vertegenwoordi ging in Nederland naar Den Haag zal zenden, zyn reeds uit Djakarta ver trokken. Onder hen is de heer Ka- mil, die zal optreden als eerste se cretaris. De oud-consul-generaal in Hong kong, Kwee Djie Hoe, zal de rang van minister hebben. Hij vertrekt Vrijdag uit Djakarta. Het is nog niet bekend, wie als ambassadeur in de speciale missie zal optreden. In kringen van het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft men uit den aard der zaak met veel be langstelling kennis genomen van de fiscale maatregelen. Als voorlopige mening werd ons medegedeeld, dat men voor de getroffen maatregelen in het kader van de huidige conjunc turele situatie begrip heeft. Men be denkt hierbij, dat het in hoofdzaak gaat om een stap terug op een weg van fiscale faciliteiten. Er is, gezien de conjuncturele situa tie, thans alle aanleiding om van de overheid te verwachten, dat zij haar uitgaven niet dan in de uiterste nood zaak uitbreidt, zo werd gezegd. De uit de begroting voor 1956 blijkende uitbreiding van de personeelsbezetting van de overheidsdiensten baart het bedrijfsleven in dit verband zorg. Dc Nobelprijs voor medicijnen in 1955 is toegekend aan professor Hugo Theorell, een vooraanstaande Zweed se bloedspceialist. De 52-jarige pro fessor is hoofd van het Xobelinsti- tuut voor biorhemie in Stockholm. De prijs bedraagt 190.214 kronen. De prijs w rd toegekend voor prol Theorells ontdekkingen ..betreffende de aard en de werkingswijze van ge- oxydeerde enzymen". Zijn speurwerk op dit terrein heeft hem onder meer in staat gesteld 'n diepgaande studie van de werking van vitaminen te maken. Prof. Theorell heeft verklaard, dat hij zijn prijs met zal gebruiken voor speurwerk, maar voor het kopen van een nieuw hui: voor hem, zijn vrouw en drie kinderen. Twee vooraanstaande figuren in de Communistische Partij Neder land hebben met de partij gebro ken. Het zijn de heer J. van San ten, voormalig lid van de Eerste Kamer en de heer A. ,T. Koeje mans, die tot 1948 hoofdredacteur van „De Waarheid" was. Het partij bestuur liet hem in Januari van dat jaar vervangen, omdat zijn leiding van het blad niet bevredigend was geweest. I)e heer van Santen heeft zijn uittreden uit de "C.P.N. in een uit voerige verklaring gemotiveerd. De heer ,T. van Santen uit Amster dam, die zich enige maanden geleden uit de communistische partij terug trok, is er toe overgegaan thans pu bliekelijk dit uittreden te motiveren. Naar bekend is hij van 1946 tot 1952 voor de CPN lid van de Eerste Ka mer geweest en bovendien commu nistisch raadslid van de gemeente Am sterdam van 1945 tot 1949. „Na een lidmaatschap van bijna 25 jaar. zegt hij, heb ik onlangs besloten alle banden met de CPN te verbreken. Dit besluit is het gevolg van een mo rele kloof die langzamerhand via een principële verwijdering gegroeid is tot een organisatorische afscheiding. In liet najaar van 1953 weigerde de partijleiding de zakelijke inhoud van mijn schriftelijk uitgebrachte critiek openbaar te maken. Daarna liet zij ondanks mijn protest een anVvoord op deze niet-gepubliceerde critiek publiceren en tenslotte schond zij haar belofte, mijn anti-critiek openbaar te maken. De angst voor critiek werd door mij destijds ten onrechte beschouwd als een toevallig gebrek van een even toevallige partijleiding. Later is me duidelijk geworden, dat dit gedrag aan het communisme in- haerent is en in een systeem wortelt, dat geen vrijheid tot critiek gedoogt. Door deze onverdraagzaamheid is de communistische politiek dogmatisch verstard en geschematiseerd met als onvermijdelijk gevolg: sectarisme en isolement. Heilzame critiek binnen een partij verband kan zich slechts ontwikkelen wanneer ook het recht op externe critiek op partij en beginsel erkend wordt. Tijdens het bezoek van het konink lijk paar aan Willemstad hebben koningin en prins een rijtoer ge maakt door de stad. Het koninklijk paar in de crème calèche op weg naar het gebouw van de Staten. Langs de weg staan matrozen opgesteld. Aan het begin van de zitting van gisteren in de zaak Jungschlaeger zei rechter Maengkom tegen de ver dedigster. mevrouw Bouman. dat hij geen incidenten meer wenste, aan gezien deze de behandeling van de zaak vertragen. Mevrouw Bouman had in de vorige zitting de zaal uit protest verlaten. Mede in verband hiermee was er gisteren veel publiek in de zaal. Nieuwe gezichtspunten leverde de zitting niet op. De Turks-Griekse wryving over Cyprus heeft Donderdag in het par lement van de Raad van Europa tot een pijnlijk incident geleid. Toen tydens het debat over het on derwerp ,,een gemeenschappelijke Europese politiek bij toekomstige on derhandelingen tussen Oost en West" de Griekse afgevaardigde Tassi Droulia het woord kreeg, sprak deze namelijk in het geheel niet over dit thema, maar wel over wat hij noem de ,,de door de Britse diplomatie in geblazen anti-Griekse gewelddadighe den", die op 6 September j.l. naar aanleiding van een conflict over Cy prus in Constantinopel hebben plaats gehad. De Duitse vice-president van de Assemblée, Kiesinger wilde na tien minuten de Griekse afgevaardigde 't woord ontnemen, maar hiertegen verzette zich een Turkse gedelegeer- I de, die de heer Droulia terstond van j repliek wilde dienen. Zijn standpunt werd gedeeld door twee Britse afgevaardigden. De pre sident van de Assemblée Guy Mollet greep toen in en wees er op, dat hij er enige uren tevoren de heer Drou lia niet alleen aan herinnerd had. dat deze hedenmiddag uitsluitend over het officieel vastgestelde agen dapunt kon spreken, maar dat de Griekse afgevaardigde hem boven dien had beloofd, niet over de kwes- tie-Cyprus te zullen praten. Droulia antwoordde dat hy die be lofte gestand had gedaan, want hij had niet over Cyprus gesproken, maar aiïeen over Constantinopel. Dat Is heel wat anders zei hy. Deze houding ging zelfs Droulia's landgenoot Mercouris te ver. Hij ver zocht zijn collega tot Zaterdag te wachten met wat hij te zeggen had. Dan komen algemene politieke pro blemen aan de orde. De grenzen van het Saargebied zullen in verband niet de stemming over het statuut, van Zaterdag 12 uur tot Maandag 24 October zes uur ge sloten zijn. Hiertoe heeft de minister van. Binnenlandse Zaken van het Saargebied besloten op verzoek van de controlecommissie. De tegen het Europese statuut voor het Saarland agerende partijen be klagen zich er over dat propaganda- brieven uit Nederland aan tal van Saarlanders zouden zijn gericht om hen tot aanvaarding van het statuut te bewegen. Volgens de anti-partijen zou de bron van deze briefactie ech ter niet in Nederland, doch in de Saar zelf liggen. De tekst van de brieven is namelijk overal gelijk en slechts de afzenders zijn verschil lend. Desondanks dienen de bladen der pro-Duitse partijen de briefactie aan als ,,een ongehoorde inmenging". De campagne van de partijen voor en tegen het statuut gaat inmiddels met onverminderde heftigheid ver der. Bij een serie vergaderingen waar minister-president Hoffman het woord voerde, kwam het tot grote de monstraties van tegenstanders van het statuut waarbij de politie hier en daar met gummistokken de weg voor de minister-president moest vrijma ken. Adenauer heeft Donderdag vanaf zjjn ziekbed een politieke verklaring uitgegeven, waarin hij de hoop uit spreekt dat de Saarlanders het sta tuut zullen goedkeuren. (Voor nadere bijzonderheden over de Saarstemming zie men ook el ders in dit blad). f f i 0 0 0 J Weersverwachting geldig tot vanavond: f Veranderlijke bewolking i met plaatselijk enige regen. Overwe- Middagtemperaturen over het al- 'f gemeen lager da.i gisteren. J Vandaag: Zon onder 17.34 uur. J Morgen: Zon op 7.17 uur. OP DE OCHTEND van de derde en laatste dag van haar verblijf op Curasao heeft Koningin Juliana zich allereerst naar het Mgr. Verriet-instituut begeven, een tehuis voor gebrekkige kinderen. Prins Bernhard voerde in de loop van de ochtend besprekingen met vooraanstaande personen uit handel en nijverheid. De Koningin vertoefde ruim een half uur in het instituut. Zij liet zich alles tonen en luisterde met ernstige belangstelling naar hetgeen de di rectrice haar vertelde. Nadat H.M. op hartelijke wijze af scheid had genomen van mej. Spee kenbrink en de bestuursleden van het Witgele Kruis, maakte zij nog 'n rondrit door de stadswijk van Cura cao. Otrabanda. waarbij zij onder andere een ogenblik stopte bij de J. P.F. de club der Surinamers, om er een hulde van de Kotomissies in ont vangst te nemen. Teruggekeerd op het gouvernementsplein scheepte dc Koningin zich in aan boord van het jacht van gouverneur Struyckcn, de ..Beatrix", waarmede via de St. An- nabaai en het Schottegat naar het terrein van de oliemaatschappij werd gevaren. Emmastad, het woonoord rond de raffinaderij van de geëm ployeerden. werd bezocht, gedurende een rondrit van circa 20 minuten. Het eindpunt was het huis van de direc teur van de Cur. Petroleum-Industrie maatschappij, dr ir H. ter Meulen, waar zij enige tijd verbleef om een kop koffie te drinken. De rondrit Tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aan Willemstad heeft de heer Coroa haar namens het comité voor het nationaal geschenk in ken nis gesteld van het verzamelde be drag voor de bouw van jeugdhui zen. Op de foto bedankt H.M. de heer Coroa. werd even onderbroken bij het sta dion in Suffisant, waar de zesjarige Vivian Frans en de achtjarige Suri naamse Lutske Casper de Koningin bloemen a-iboden. Teruggekeerd in het gouverne mentshuis ontving de Koningin een aantal kinderen, die hun beste werk stukken van de werkstukkenwedstrijd voor de schooljeugd aanboden. Met grote belangstelling bezichtigde de Koningin deze werkstukken. Inmiddels had de prins zich naar het waterfort begeven, waar hij de eerste steen metselde voor het nieu we toeristenhotel ,.E1 Curasao". Dit hotel, dat in begin 1957 in gebruik zal worden genomen, zal 95 kamers krijgen. Rond het middaguur vertrok de prins naar Piscadcrabaai-club, waar hij de lunch gebruikte in gezelschap van een veertigtal vertegenwoordi gers van diverse sportorganisaties op het eiland. De middag was gewijd aan een be zoek van de Koningin aan het tweede district, het Oostelijk deel van het eiland. Bijna twee uur genoot de Koningin met een klein gezelschap van het strand en het water en van oen toch tje met de ..Beatrix", het jacht van gouverneur Struycken. Als besluit van het bezoek op Cu racao was er 's avonds een gala receptie. Vandaag vertrekken Konin gin en Prins naar Aruba. Dc ministers van Verkeer van 14 Europese landen hebben in hun by- eenkomst te Bern een overeenkomst getekend, waarbij een Europese maatschappij voor de financiering van spoorwegmaterieel wordt opge richt. Deze maatschappij, die de naam draagt van ..Eurofima" heeft ten doel onder zo gunstig mogelijke voorwaarden uniform materieel voor de spoorwegen aan te schaffen. De maatschappij is voor de duur van 50 jaar opgericht en heeft haar zetel te Bazel. Van de ongeveer 940.000 goederen wagons in Europa is 15 procent meer dan 45 jaar oud, terwijl 42 procent een leeftijd" heeft van meer dan 35 jaar. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pinay, zal komende Zondag met zijn Britse ambtgenoot MacMillan een onderhoud hebben over „wapens van buitenlandse her komst", die bij Marokkaanse opstan delingen zijn aangetroffen. Volgens kringen, die in nauw con tact staan met de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Nationale Vergadering, heeft Pinay dit aan oud-minister Bidault meegedeeld. Deze had gevraagd of er met de Britse regering contact zou worden opgenomen om te komen tot een em bargo op het soort wapens, dat de opstandelingen gebruiken, met name ..brenguns" en Britse geweren waar van sommige pas kort geleden zijn vervaardigd. Van een ernstig auto-ongeluk op de rijksweg van Pont St. Esprit naar Nimes (Fr.) zijn de heer en me vrouw M. Bloksma uit Amsterdam, die voor een vacantiereis op weg waren naar Spanje en Portugal, het slachtoffer geworden. De 48-jarige mevrouw Bloksma kwam daarbij om het leven. Haar 53-jarige man werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Nimes ver voerd. Volgens de eerste berichten heeft hij bij het ongeluk een sche- delbasisfractuur opgelopen. De auto, bestuurd door een cnv ployee van de fabriek van de heer Bloksma, haalde uit derde positie een auto in, die juist een scooter voorbijreed. De wagen begon te slip pen en botste in volle vaart tegen een boom. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de 67-jarige hoofd redacteur an de „Nieuwsbrief" J.F. uit Den Haag, veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien dagen, om dat hgj II.31. de Koningin in geschrif ten beledigd heeft. De Officier van Justitie had een boete van 500.subsidiair een maand hechtenis en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van vier maan den geëist. De belediging kwam volgens de tenlastelegging voor in de „Nieuws brief" van 25 September van het vorig jaar en handelde over de Troonrede van 1954. waarin de op heffing van het Uniestatuut werd aangekondigd. Tegen dit wetsontwerp kantte hoofdredacteur F. zich in fel le bewoordingen, waarbij vooral de laatste regel van het artikel voor de Koningin beledigend werd geacht. Een voormalige majoor van de lijfwacht van Hitler, Karl Schneider, heeft Donderdag in het Westduitse doorgangskamp voor oud-gevangenen uit de Sovjet-Unie verklaard, dat de Russen begin Mei 1945 hel ge beente van Hitier en EvaBraun hebben opgegraven en de sche dels voor onderzoek naar Mos kou hebben gezonden. Schneider zeide, dat hij ISO blikken benzine heeft laten ha len voor verbranding van het lijk van Hitier en Eva Braun. Onder de 255 gevangenen die Donderdag naar West-Duits- land zijn teruggekeerd, bevindt zich ook de tandarts, dr Helmut Kunz, die ooggetuige is geweest van Hitiers afscheid van zijn personeel kort voor de dictator zelfmoord, pleegde. Volgens Kunz gaf Hitier zijn medewer kers de raad door de linies van de Russische belegeraars heen naar het Westen uit te wijken.

de Stem | 1955 | | pagina 1