Koningin maakte een rondedans met Curacaose kinderen f De dood op de weg Voor jeugdigen tot 12 jaar geen vervolging meer KUSTVAARDER OP DE NOORDZEE VERGAAN Vluchtelingen arriveerden in hun nieuwe vaderland* Geestdrift in Fort Amsterdam De terugreis j Masjumi naar de eerste plaats Raad van Europa stelt voor: Zo spoedig mogelijk gratis verstrekking paspoorten Voor het eerst weer wat vreugde. DAGBLAD VOOR ZEELAND De overstromingen Ook Costa Rica geteisterd Druk programma op tweede dag van het bezoek Autonomiemonument werd onthuld Indonesië Wijzigingen in kinderstrafrecht Meer werk voor het particuliere initiatief Britse koninklijke familie te gast bij bisschoppen Afnemende wind Kapitein en zijn dochtertje verdronken Marokko BEN SLIMANE AAN HET WERK Speelgoed rooi de kleintjes Vrije Universiteit jubileerde Saar-referendum Een trein vol burgemeesters 95e JAARGANG No. 21975 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J M Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L.J v 't Westende P V M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 pei kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij met post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend Voor Cod, Koningin en Vaderland DONDERDAG 20 OCTOBER 1&55 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f' 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 3a) Door grote overstromingen in de midden - Amerikaanse republiek Costa Rica zijn 25 personen omgeko men, verscheidene plaatsen over stroomd verbindingen verbroken en te velde staande gewassen ernstig be schadigd. Anderhalf millioen trossen bananen de gehele katoenoogst en een groot deel van de rijst- en bonenoogst zijn verloren gegaan. Ten Zuiden van de Pan-Amerikaanse hoofdverkeersweg kwamen een honderdtal aardver schuivingen voor. OUD-GASTEL: Woensdagvoor middag werd de 79-jarige Frij- ters, die blijkbaar met zijn fiets de weg wilde oversteken, door 'n achterop komende auto aangere den. De man overleed in het ziekenhuis. WINTERSWIJK: Op een onbe waakte overweg werd een per sonenauto bestuurd door de 49- jarige H. Wolthuis uit Eibergen, door een diesel-electrische trein gegrepen. De bestuurder werd op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. IN DE GROTE vergaderzaal van de S.E.R. te Den Haag heeft het onlangs tot stand gekomen bedrijfschap voor de vleeswarenindustrie zijn eerste openbare vergadering gehouden, die een feestelijk tintje had. HET OOSTENRIJKSE ministerie van Buitenlandse Zaken zal bij Hongarije krachtig protesteren tegen een grens overschrijding door acht Hongaarse militairen, die inlichtingen wilden hebben over een vluchteling uit hun land. PRESIDENT EISENHOWER gaat da gelijks vooruit. Hij rijdt thans een weinig in een rolstoel. Aldus de jongste bekendmaking over de toe stand van de president. WOENSDAG is in de Algemene Ver gadering van de V.N. voor de zevende en achtste maal gestemd over de be zetting van de vrijgekomen niet-per- manente zetel van de Veiligheidsraad. Zonder resultaat. MET INGANG van 1 November zal de premieregeling voor het schieten van houtduiven tot nader order wor den beëindigd. De regeling was ge troffen om de ernstige schade, die de houtduiven aan de landbouw toebren gen, te beteugelen. DE BRITSE REGERING gaat een herfstbegroting indienen, in verband met de economische problemen van het land. Waarschijnlijk zullen in deze begroting nieuwe belastingen worden opgenomen. DE POLITIE VAN CHICAGO is in de omgeving van de stad een grootscheeps onderzoek begonnen naar aanleiding van de moord op drie jongens van resp. elf, dertien en veertien jaar oud, wier verminkte lijken in een bos werden gevonden. HET WESTDUITSE ministerie van Voedselvoorziening heeft toestemming gegeven voor de invoer van 20.000 ton Nederlandse consumptie-aardappelen ten behoeve van West-Berlijn. KONINGIN JULIANA heeft Woensdagochtend 7500 kinderen van Curacao tot uitbundige geestdrift gebracht. De kleintjes had den haar in het Fort Amsterdam toegezongen en de Koningin, staande op het bordes van het gouvernementspaleis, had aandach tig toegeluisterd. Toen het repertoire ten einde was, trad een groepje kinderen naar voren voor een zorgvuldig ingestudeerde rondedans. Een beetje verlegen kwamen ze tot bijna voor het bor des. De Koningin keek even toe, kwam toen naar beneden en danste opgewekt met de kinderen mee. De Prins volgde haar voorbeeld en de duizenden kleuters die toekeken, waren zo mo gelijk nog uitbundiger dan die van het dansgroepje. Het moet voor het Koninklijk Paar een ontroerende gewaarwording zijn geweest, deze hulde van de Curacao se jeugd. Vijf en zeventig honderd zwarte, bruine, gele en blanke snoetjes, die vol reverentie opkeken naar het bordes, waar naast Konin gin en Prins, de heer en mevrouw Struycken en de leden van de hof houding zich hadden opgesteld. Ze zongen liedjes in het Nederlands, de kinderen, maar ook in het Papia- ments. En al waren de stemmetjes ijl, het Wilhelmus dat tot slot van de aubade werd ingezet, moet honder den meters verder te horen zijn ge weest. Na de hulde door de jeugd stapten Koningin en Prins in de auto en be gaven zich naar het eind van de Nieuwe Havenweg in Willemstad, waar Hare Majesteit, na een toe spraak van de gezaghebber van Cu racao, de heer M. Gorsira, het auto- nomie-monument onthulde. ..Steunend op eigen kracht, doch met de wil met elkander samen te werken", is de spreuk, die op de ba sis van het monument is aangebracht Men ziet zes jonge vogels (de Antil liaanse eilanden), die ui' het nest op vliegen, maar evenwijdig door rechte lijnen worden verbonden. Die lijnen symboliseren dan de onderlinge sa menwerking en verbondenheid met Nederland. De weg rond het monu ment zal de naam ..Rijkseenheidbou- levard" gaan dragen. Volgens de laatste verkiezingsuit slagen in Indonesië hebben de P.N.I. en de Masjumi ongeveer een gelijk aan,tal stemmen behaald. De Masju mi zou echter een duidelijke voor sprong op de nationalisten kunnen behalen, omdat de stemmen uit de buitengewesten nu eerst goed binnen komen en de partij daar overal een royale meerderheid heeft. In Atjeh bijvoorbeeld kreeg dc Ma sjumi 26.268 stemmen, tegen 825 voor de P.N.I, Overigens werd in Atjeh maar in 74 van de 1375 lokalen ge stemd. Een stembureau op Zuid Celebes blijkt één dag voor de verkiezingen te zijn leeggeroofd. Elders in dit ge bied werd een lid van het stembu reau ontvoerd. Tijdens de plechtigheid begon de regen in sti-omen te vallen. Hare Ma jesteit weigerde echter de parapluie die haar werd aangeboden. Ook het défilé van mariniers en matrozen, dat even later plaats vond, moest in de stromende regen worden afgeno men. RONDRIT Zowel voor Koningin Juliana als voor Prins Bernhard is het een druk ke dag geweest. De Koningin bezocht in de ochtenduren nog het Stuyvesant college, een middelbare school, waar de jongens en meisjes haar een ge schenk aanboden. Iedere leerling van de middelbare scholen in de stad had daarvoor twee cent afgestaan. In 'n toespraak tot de op het schoolplein samengedromde jeugd gewaagde de Koningin van de zelfstandigheid, die de Antillen hebben gekregen: Zelf standigheid, aldus Hare Majesteit, is zo belangrijk voor ieder mens.... In het gouvernementshuis woonde de Koningin een vergadering bij van het Antilliaanse kabinet. Prins Bern hard legde de eerste steen voor het marien - biologisch instituut, het eer- Koningin en Prins zullen op 6 November om 16 uur plaat selijke tijd (half negen 's avonds Nederlandse tijd) met een Dou glas DC-6B vliegtuig van de K.L.M. van Paramaribo ver trekken voor de terugreis naar Nederland. Het vliegtuig wordt Maandag 7 November 's morgens om 6.40 uur Ned. tijd op het 'vliegveld Yoff van Dakar, in Frans West- Afrika, verwacht. Het zal daar enige uren blijven en om half tien Nederlandse tijd naar Lis sabon vertrekken. Om half vijf 's middags wordt het koninklijk paar op het vliegveld daar ver wacht. Dinsdag 8 November 's morgens om tien uur zal het vliegtuig van Lissabon ver trekken en om half drie 's mid dags op Schiphol aankomen. De bemanning van het vlieg tuig dat het koninklijk paar naar ons land zal terugbrengen is dezelfde als die voor de heen reis was aangewezen. ste project van de Technisch-Econo- mische Raad der Antillen. De Prins aanvaardde tevens het bescherm heerschap van het instituut. Het boek „Caribisch" steekspel, waarover we dezer dagen geschreven hebben, werd hem hierna aangeboden. 's Middags hébben Koningin en Prins een grote rondrit gemaakt over het eiland, waarbij hen hier en daar door de plattelandsbevolking ge schenken werden aangereikt. De tocht ging soms over stoffige en hel lende wegen, maar de chauffeurs bleken hun vak te verstaan. Terwijl 's avonds de Koningin getuige was van een groot vuurwerk dat ter hal-er ere werd gegeven, woonde de Prins een gala-avond bij van de vereniging „Onze Vloot". Prinses Margaret heeft Woensdag in gezelschap van Koningin Elizabeth de hertog van Edinburgh en de Ko ningin-moeder Elizabeth aangezeten aan een diner met de Aartsbisschop van Canterbury en vijftig bisschop pen, van wie het merendeel sterk ge kant is tegen een eventueel huwelijk van haar met kolonel Townsend. Het diner vond plaats in het kasteel Lambeth, de Londense residentie van de Aartsbisschop van Canterbury, dr >Fisher. Tevoren had deze de kapel van het paleis, die in de tweede we reldoorlog was vernield, en inmiddels is herbouwd, weer gewijd. (Van onze pari. correspondent) Het invoeren van principiële wijzi gingen en overzichtelijke rangschik king van de bepalingen inzake het kinderstrafrecht is het doel van het wetsontwerp, dat door de regering bij de Staten Generaal is ingediend. De wijzigingen betreffen voorname lijk het vaststellen van de leeftijds grenzen, waarbinnen een kind straf baar is en uitbreiding van het be staande stelsel van straffen en maat regelen. Volgens het ingediende voorstel zullen kinderen tot twaalf jaar niet strafrechterlijk kunnen worden ver volgd. Er wordt vanuit gegaan, dat zo jeugdige kinderen de draagwijdte van hun daden niet kunnen overzien en dus niet werkelijk schuldig zijn. Daarom acht de regering het opleg gen van straf aan deze kinderen on gewenst. Een dergelijke bepaling kent KONINGIN ELISABETH van En geland heeft Woensdag in het Buckingham-paleis te Londen Dr Albert Schweitzer, de bekende Franse filosoof en zendeling-arts, onderscheiden met ere-lidmaat- schap van de Orde van Verdien ste. President Eisenhower was de enige niet-Brit, die totnutoe deze onderscheiding droeg. DE HEER G. K. HIRS uit Santpoort, die eergisteren tengevolge van een aanrijding bij Boxtel ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis te Box tel overleden. DE NEGENJARIGS Albert Brand in Hoogeveen trachtte op de zolder van de ouderlijke woning een projectiel te demonteren. Het ding sprong uil elkaar en de jongen werd op slag gedood. Weersverwachting geldig tot vanavond: Aanvankelyk zwaar bewolkt en enige regen. Later vanuit het 'i Westen enkele opklaringen maar ook enkele buien. Krachtige tot J matige wind tussen Zuid cn t Zuidwest, maar langs de Wad- denkust aanvankelijk nog harde Zuidelijke wind. Ongeveer dezelf- de temperaturen als gisteren of iets hogere. Vandaag: Zon onder 17.36 uur Morgen: Zon op 7.16 uur. het thans geldende strafrecht niet. De voorgestelde straffen en maatre gelen zullen in het algemeen alleen gelden voor kinderen van 12 tot 18 jaar. Eventueel zullen ze ook kunnen worden toegepast op jeugdigen* van 18 tot 21 jaar, indien hun persoonlijk heid daartoe aanleiding geeft. Van de andere kant kunnen onder bepaalde omstandigheden de normale straffen voor volwassenen ook wor den gegeven, wanneer de dader tus sen de 16 en 18 jaar oud is. De behandeling van een kinder strafzaak komt verder geheel in handen van de kinderrechter. Wat de straffen betreft zyn de be rispingen en de geldboeten gehand haafd. Als nieuwe strafmogelijkheid is arrest tot ten hoogste veertien da gen ingevoerd, terwijl voor minder jarigen, die krachtig moeten worden aangepakt, plaatsing in een inrichting voor bijzondere tucht mogelijk is. De terbeschikkingstelling van de regering blijft gehandhaafd, echter met dien verstande, dat de kinder rechter telkens na twee jaar moet beoordelen, of voortzetting hiervan nog wel noodzakelijk of gewenst is. Alleen de zwaardere straffen zul len voortaan nog worden geregi streerd. Het particuliere initiatief zal meer dan totnutoe worden ingeschakeld, ook bij de tenuitvoerlegging van de straffen. Een beeld van de aankomst van het Nederlands koninklijk paar op Cu- ragaoV.l.n.r.: Z.K.HPrins Bern- hard, H.M. de Koningin (die wordt begroet door de gouverneur van de Nederlandse Antillen, Z.E. A.A.H. Struycken) en premier E. Jonckheer DE GRATIS VERSTREKKING van paspoorten (zolang dezs nog niet geheel kunnen worden afgeschaft) voor het reizigers verkeer tussen de Westeuropese landen, is Woensdag voorgesteld door het parlement van de Raad van Europa. Deze beval de rege ringen van de leden-landen tevens aan, dat zolang paspoorten nog nodig zijn, de formaliteiten voor het aanvragen ervan tot een minimum worden gereduceerd en dat de formaliteiten voor grensoverschrijding worden vereenvoudigd. Voorts is aan het Comité van Ministers verzocht om door een con ferentie van competente regeringsambtenaren een spaarsysteem te laten uitwerken, dat personen met lage inkomens in de gelegenheid moet stel len buitenlandse reizen in West-Europa te ondernemen. Hierbij zal ge bruik worden gemaakt van spaarbons, die door de houders bij het begin van de jaarlijkse vacantie zouden kunnen worden ingewisseld tegen een „Raad van Europa-biljet", dat niet alleen voor retour-reisbiljet zal dienen, maar tevens aan de grenzen geaccepteerd zal worden in plaats van een paspoort. Woensdagmorgen is op de Noordzee, ongeveer 7 mijl ten Noorden van het Duitse eilandje Juist, de Nederlandse kustvaar der „Constant" vergaan, die af komstig is uit Delfzijl. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Van de 6 opvarenden zijn er 4 ge red, te weten de vrouw van de ka pitein, mevrouw van der Meulen, de 22-jarige bestman J. Bakker uit Gro ningen, de 19-jarige matroos G. Kroon uit Maarssen en de 18-jarige lichtmatroos W. A. Hoogland uit Hil versum. De 37-jarige kapitein W. van der Meulen uit Delfzijl en zijn drie jarig dochterje worden vermist. Gis terenavond had men maar weinig hoop meer, dat ze nog gered zouden kunnen worden. De gehele dag hebben reddingsboten de omgeving afgezocht van de plaats waar de kustvaarder is gezonken. De Marokkaanse Kabinetsforma teur, de voormalige Pasja van Fez, Ben Slimane, is Woensdagochtend vroeg met een vliegtuig uit Parijs in Rabat aangekomen, waar hij overleg zal plegen met de troonyaad. Op de vraag van verslaggevers, of hij bereid zou zijn het premierschap op zich te nemen, zei Ben Slimane, dat het nog te vroeg is om daar ant woord op te geven. Het Spaanse Persbureau Cifra meldt, dat de Spaanse autoriteiten bij Frankrijk hebben geprotesteerd tegen lucht- en artillerie-aanvallen in Spaans-Marokko tijdens de afgelo pen twee weken. Dinsdagmorgen 0111 9 uur stoomde de Austra-express het station Venlo binnen, met onder de passagiers 88 mannen, vrou wen en kinderen uit het vluch telingenkamp bij Salzburg in Oostenrijk. Een nieuwe toe komst ging voor hen open. De mannen namelijk zullen in Ne derland als bouwvakarbeiders gaan werken. Over drie maan den kunnen ze, zoals reeds ge meld, met hun gezinnen een huisje betrekken. Het was een gemêleerd gezelschap, dat op het perron in Venlo nog wat onwennig rondkeek: 12 Joego-Slavi- De bovenste foto geeft een beeld van de aankomst van de gezinnen in het voormalige D.U.W.-kamp te Horst; waar zij voorlopig zullen wo nen. De onderste foto laat zien hoe de commissaris der koningin in Limburg mr dr F. Houben, na aankomst in het kamp een potje knikkert met de kleine Julius Mol- nan uit Bratislawa, wiens zusje An- nelis op de achtergrond belang stellend toekijkt. sche gezinnen, 19 Hongaarse, vijf Russische, twee Poolse gezinnen en één statenloos gezin. Slachtoffers van de na-oorlogse politieke constellatie, die jarenlang een ellendig bestaan hebben moeten leiden; verschoppe lingen die geen uitkomst meer zagen. Tot Nederland zich over hen ont fermde. Nu zag men een gedisciplineerd, vrolijk, goed gekleed en gezond troep je, de mannen verlangend zo snel mogelijk na hun herscholing als bouwvakarbeider aan de slag te gaan. „Wij hopen, dat het volgend jaar in Januari in de verschillende gemeen ten uw huizen klaar zijn. Want dat is toch het voornaamste", zei dr ir D. R. Mansholt, directeur-generaal van de arbeidsvoorziening, die de groep in het kamp te Horst toesprak, en een blijde glimlach gleed over de gezich ten bij deze woorden, waarop men zo lang had gewacht. „Wij hopen, dat u thans de voorlaatste étappe bereikt heeft. Wij zullen trachten U zoveel mogelijk te helpen. U komt hier in een vrij land en wij hopen, dat de mannen Maandag al met hun herscho- iingscursus kunnen beginnen en dat de kinderen spoedig naar school kun nen." Dit was taal naar het hart van deze mensen. Er kwam een kort, maar veelzeggend antwoord namens hen allen van het Hongaarse meisje Eli sabeth Csei-ep: „Wij hopen, dat zal blijken, dat wij dit alles ook verdie nen". Kinderen zijn in deze omstan digheden vaak het meest ontroerend, onwetend veelal van de omstandig heden waarin ze verkeren, onbewogen accepterend wat elke dag weer brengt Het personeel van het ministerie van Sociale Zaken had dit begrepen cn uit eigen middelen een schat van speelgoed bijeen gebracht, het eerste wat deze kinderen waarschijnlijk in vele jaren hebben gekregen. Adolf Grbic uit Joega-Slavië was de eerste die een pakje kreeg. Hij was vandaag drie jaar geworden en een prachtige bal en een speelgoed treintje waren het cadeau, dat zijn nieuwe vaderland hem schonk. Rode Kruishelpsters deelden hierna aan de andere kinderen het speelgoed uit en in een oogwenk was de cantine van het kamp veranderd in een grote speelkamer, waar men de Commissa ris der Koningin in Limburg, mr dr F. Houben, kon zien knikkeren met een klein jongetje en de initiatief nemer tot dit project, Dordrechts bur gemeester mr J. van der Dussen, grote belangstelling toonde voor een vlieg tuigje, dat een kleine en parmantige adspirant-piloot hem vol trots toonde. In tegenwoordigheid van de mi nister president dr W. Drees, de ministers Cals en Zijlstra en duizen den andere gasten en belangstellen den uit het gehele land, is Woensdag middag in het met vlaggen versierde RAI-gebouw te Amsterdam de jubi leumvergadering gehouden van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag. Dit ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Vrije Universiteit. Mr. Cals reikte onderscheidingen uit aan de secretaris der vereniging mr H. Bos, de rector - magnificus prof dr D. Nauta en aan mevr. S. Verdam-Okma. Veel jubileumgiften werden het be stuur overhandigd. Ir. P. Otten voorzitter van de Raad van Bestuur van Philips, die namens Prins Bern hard het woord voerde, schonk na mens het bedrijfsleven een chèque van 200.000 gulden. Eveneens in het RAI-gebouw werd een druk bezochte receptie gehouden. Zondag a.s. wordt in Saarland het Saar-referendum gehouden, de ver kiezing over het Saarstatuut, waar door zal worden uitgemaakt of Saar land al dan niet onder toezicht zal komen van de West-Europese Unie. Vijf landen van de Unie, te weten Engeland, Italië, Luxemburg, België en Nederland zenden waarnemers naar de bureaux in Saarland. Neder land zendt in totaal circa 325 waar nemers, waarvan ongeveer 225 bur gemeesters; de overigen zijn secre tarissen en ambtenaren van diverse gemeenten. De provincie Noord Brabant levert daarvan ongeveer 30 functionarissen, waarvan 25 burgemeesters (o.m. uit Etten, Oudénbosch, Raamsdonk en Oss), vier gemeente-secretarissen 0. w. de heer J.L.M.E. de Kroon van Oosterhout en enige gemeente-amb tenaren. De genoemde Nederlandse waarne mers zullen a.s. Vrijdag (morgen) om 8.50 uur met een speciale trein van Amsterdam naar Saarbrücken reizen en voor het opnemen van functionarissen te Utrecht, Den Bosch, Eindhoven en Maastricht stoppen. Jungsclilaeger Rechtszaak gaat gewoon door Naar het Indonesische Persbureau meldt, zal de zaak Jungsehlaeger op de normale wijze vandaag worden voortgezet. Zoals men weet, heeft mevrouw Bouman, de verdedigster van Jung- schlaeger, de vorige zitting uit pro test verlaten.

de Stem | 1955 | | pagina 1