JPagtriad Pc Stem Chefariue,4 £sso DE GOUDEN PIJL Winter Grade Koning terug baarden eraf Tragedies na de vrijlating Blanke bezoeker kreeg de eretitel van kreeft EEN ERNSTIG BERAAD AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO Meningen en Commentaren ONZE TAAL PARTICULIERE WONINGBOUW CONFLICT Gecombineerde werking... beter en krachtiger Elf maanden bij de Kapaukoe's Toren van Tzum wordt bedreigd BRANDSPIRITUS T elevisieprogramma I SELWYN JEPSON TWEEDE BLAD WOENSDAG 19 OCTOBER 1955 Reeds 25 i^ ^^aat een Ge- nootschap „Onze iaai j voor het zuiver houden van kostelijke nationale bezit, het Ne derlands. Er zijn onder de IJver aars voor het weren van vreemde invloeden ook mensen 'geweest, die zich niet bewust waren, dat de taal een levend iets is, meegroeiend met de tijd en de omstandigheden. Het best staan zij wellicht gete kend in het grapje omtrent de man. die niet wilde spreken over ..de elertrische tram" en die daar van de barnsteenkrachtige „achter- instapwagen" maakte. Het groot ste gevaar bedreigt onze Taal ech ter van de zijde van hen, die klak- lens allerlei vreemde woorden en zinswendingen invoeren, vaak in de mening, dat men daardoor een indruk van beschaving en ontwik keling maakt. Na de eerste wereld oorlog waren het vooral de Germa nismen. welke onze taalschat met bun bedervende invloed aantastten, thans zijn bet voornamelijk de an glicismen. Over deze en andere aan gelegenheden is dezer dagen in een openbare bijeenkomst van „Onze Taal" uitvoerig gesproken en we kregen de indruk, dat in dit Ge nootschap inderdaad gezond ver stand en goede smaak op de hoede staan tegenover verstarrende be houdzucht zowel als tegen het klak keloos binnenhalen van vreemde invloeden. In het bizonder willen we nog wij zen op een betoog van de Vlaming Dr. J. Leenen, lid van de Neder lands-Belgische spellingcommissie. Hij stelde vast, dat men in België in het algemeen dialect spreekt, ook in de beschaafde conversatie, zoals men dat bijvoorbeeld ook onder beschaafde mensen in Nederlands Limburg wel doet. Echter drong hij er bij de Neder landers, die België bezoeken, sterk op aan de eigen taal te spreken en zich niet op het Frans te werpen of het Vlaams na te doen. Daardoor bevorderen zij de taalzuivering in België en helpen ze mee te voor komen, dat het Nederlands in Noord en Zuid nog verder van el kaar groeit. Dit mogen vele bezoe kers van België zich wel eens in hun oren knopen. Op het congres van de Ned. Bond van Bouwondernemers te Seheve- ningen heeft de heer C. van Gelde- reo de overheid uitgedaagd het roer bij de woningpolitiek om te gooien ten gunste van het particu liere bedrijf. De minister van We deropbouw moest de eigen bouwers maar eens een jaar op proef laten werken, dan zou men wel eens wat anders zien. Vroeger zetten de particuliere bou wers 85% van de woningen neer. Zij werkten driemaal vlugger en driemaal goedkoper dan de ge meenten en de bouwverenigingen. Ook nu zullen zij volgens de heer van Gelderen massaal huurwonin gen weten te bouwen, die tevens een rendabel beleggingsobject vor men. Hij stelde daarbij intussen enkele voorwaarden. Natuurlijk zou de contingentering van de particuliere woningbouw moeten verdwijnen. Bovendien zou de overheid aan de bouwondernemers hetzelfde subsi die moeten verstrekken, als zij voor woningwetbouw verleent. Wat eerst bevreemdt, laat zich zo begrijpen. Met overheidssteun is het inderdaad wel doenlijk zelfs in de gegeven omstandigheden bij een te laag huurpeil rendabele woningen te bouwen. Maar is dit wel iets an ders dan het versluieren en verschuiven van de moeilijkheid? De subsidies moeten uit de belas tingen worden opgebracht en de rendabiliteit is maar schijn. Men zal noodzakelijk toch eens het huurvraagstuk reëel moeten stellen en oplossen. Overigens geloven wij ook, dat meer vrijheid voor de particuliere bouwers, vooral in de kleine ge meenten, waar kleine bazen nu zelf soms werkloos zijn, het aantal nieuwe woningen direct kan ver meerderen. Daarop hebben we al herhaalde malen gewezen. Na maandenlange onderhandelingen tussen de ziekenfondsen en de art senorganisatie was overeenstem ming bereikt over een honorarium verbetering. Het resultaat van deze onderhandelingen werd voorgelegd aan de Ziekenfondsraad, waarin ook overheid en bedrijfsleven ver tegenwoordigd zijn: 18 stemmen werden ervóór uitgebracht, 13 er tegen. Aangezien voor dergelijke voorstel len twee-derden-meerderheid no dig is, bleek het voorstel verwor pen te zijn. Hierdoor nu is een ern stige impasse geschapen. G. C. Heringa, hoofdredacteur van „Medisch Contact", het officieel or gaan van de Kon. Ned. Mij. tot Be vordering der Geneeskunst, heeft in een fors artikel laten weten, dat de artsen er niet aan denken, de onderhandelingen nog eens te her openen: Wat zouden de tegenstemmers in de ziekenfondsraad nu eigenlijk van maatschappij en ziekenfondsen ver wachten? Zou men werkelijk menen, dat deze beide, na het uitputtende werk. dat de onderhandelingscommis sies hebben verricht, bereid zouden zijn als schooljongens teruggestuurd te worden om hun werk nog eens over te doen? En gesteld al, dat zij daarvoor gek genoeg zouden zijn en bovendien karakterloos genoeg om te gen eigen overtuiging in bij de zie kenfondsraad terug te komen met de verklaring, dat het tóch wel een paar kwartjes goedkoper zou kunnen, zou den zij dan gelaten moeten afwach ten, of de heren van de meerderheid de afslag wel groot genoeg zouden vinden? Zouden ze het wellicht moe ten „nemen", dat hetzelfde onwaardige spelletje zich zou herhalen net zo lang tot al afdingend tenslotte het be drijfsleven welwillend knikkend gena diglijk zich met het artsenhonorarium accoord zou willen verklaren? Prof. Heringa meent, dat de Over heid nu een beslissend woord moet spreken, „voordat de geprikkelde artsen grijpen naar middelen tot gerechtvaardigde zelfverdediging." In enkele organen van het bedrijfs leven heeft men het tegenstemmen in de Ziekenfondsraad trachten te motiveren. We kunnen niet zeggen, dat die betogen erg overtuigend klinken. De bezwaren golden slechts onderdelen, welke in het totaal der overeenkomst van weinig betekenis waren. Had men daar nu werkelijk niet overheen kunnen stappen? Thans is er een conflicttoestand ge schapen, welke voor geen van de betrokken partijen enig voordeel kan opleveren. lAdvertentieJ Met grote festiviteiten hebben de bewoners van Boeganda Maandag de terugkeer van hun vorst, Moetesa de tweede, gevierd, die twee jaar in ballingschap in Engeland heeft ge leefd. Onder de mensen, die hem op het vliegveld kwamen begroeten, bevon den zich ongeveer 3.000 mannen rr et lange baarden, die indertijd hadden gezworen dat zij zich niet zouden scheren, voordat hun koning in zijn land zou zijn teruggekeerd. Zij zijn van plan op een plechtige bijeen komst hun baarden af te scheren en met het haar een kussen te vullen, dat zij hun vorst zullen aanbieden. Tijdens de feestelijke intocht van Moetesa hadden de weinige achter gebleven wakers van de grootste ge vangenis van het land, die op korte afstand van het paleis ligt, hun han den vol met 600 gevangenen, die in opstand waren gekomen. Aan de zijde der gevangenen werden één dode en 16 gewonden geteld, terwijl bij de bewakers zes man zwaar wer den gewond. (Advertentie) Een van de belangrijke ontdekkingen is, daf bepaalde combinaties van ge neesmiddelen beter werken dan kon worden verwacht. Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger ie werken dan kon worden ver wacht. De vier middelen verenigd in Che- farine „4 - elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ZÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 cl Een juist, na jaren gevangenschap, uit de Sovjet-Unie teruggekeerde Duitse barbier, heeft te Hamburg, waar hij op doorreis vertoefde, zelf moord gepleegd, kort nadat h(j een brief van zijn vrouw had ontvangen, waarin zij schreef dat zijn gehele plaats van inwoning naar zijn terug keer uitzag. De autoriteiten staan voor een raadsel. Hamburgse functionarissen vragen zich thans af of gevangenen, die terug keren uit een „wereld, waarin andere waarden gelden" niet evenzeer een psychologische, als een materiële nazorg behoeven. In het doorgangskamp van Fried- land, in West-Duitsland, bevindt zich een klein stapeltje telegrammen, be stemd voor terugkerende voormalige Duitse burger- of krijgsgevangenen, waarin hun wordt verzocht: „Wees zo goed niet bij mij terug te ko men..." Het betreft hier telegram men van vrouwén, die niet voor het begin van dit jaar enig levensteken van hun mannen hadden ontvangen en die inmiddels hertrouwd waren. Dezer dagen is een Amerikaans student van Tsjechische afkomst, Leopold J. Pospisil, uit Nieuw-Guinea naar de Verenigde Staten vertrok ken. Pospisil, die ethnologie studeert, was kort daarvoor in de „bewoonde wereld" teruggekeerd, na elf maan den in afzondering te hebben geleefd onder de ruim 5.000 zielen tellende Kapaukoe-bevolking in de Kamu- vallei ten Westen van de Wissel meren, om een studie te maken van haar „Adatrecht". De bewoners van de vallei zagen, toen zij voor de eerste maal met een blanke in aanraking kwamen, deze voor „onsterfelijk" aan. Zij verge leken hem voorts met een kreeft welk dier een belangrijk onderdeel is van het dagelijks menu in die streken. Een kreeft, zeggen zij, ziet er, als hij zich van zijn schaal ont doet, wit uit. Zo zal het ook wel met de blanke gaan. Ook nu nog hebben de Kamu-bewoners Pospisil herhaaldelijk de vraag gesteld, „of hij nu evenals zij „gewoon" dood ging". Wel een bewijs dus, dat nog heden ten dage de oorspronkelijke idee van blanke onsterfelijkheid niet geheel verdwenen is. Pospisil had tijdens zijn verblijf een stamoorlog meegemaakt, die eigenlijk uit een poging tot grappig heid ontstond. Enkele leder} van een stam begonnen namelijk voor de grap met botte pijlen op Kapaukoes van een andere stam te schieten, wat echtèr niet in goede aarde viel. Het ging van kwaad tot erger, men begon de pijlen te gebruiken waar van de punt reeds was afgebroken en tenslotte oorlogspijlen. Twee „slaglinies" werden gevormd en de pijlen vlogen over en weer. De Kapaukoes respecteerden Pospi- sil's neutraliteit evenwel volkomen, zodat deze zich ongehinderd tussen de strijdende groepen in kon be wegen, waar hij druk bezig was film opnamen te maken. Geen enkele pijl viel ook in zijn naaste omgeving. Henry Cabot Lodge Jr. (rechts), de permanente afgevaardigde van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties, wisselt hier van gedachten met Harold E. Stassen, de speciale assistent van President Dwight D. Eisenhower voor vraagstukken met be trekking tot de ontwapening, voordat de door afgevaardigden van vijf landen gevormde subcommissie van de Ontwapenings commissie der Verenigde Naties haar besloten vergaderingen in het hoofdkwartier van de volkerenorganisatie hervat. De toren van Tzum de hoogste dorpstoren van Friesland ver keert in verval cn moet een kost bare reparatie ondergaan. Het bouw werk, waaraan tal van legenden zijn verbonden, dateert uit 1548. In de loop der eeuwen heeft het herhaal delijk, meestal door blikseminslag, schade geleden. De toren staat zowel wat het muurwerk als wat de spits betreft uit het lood. De Hervormde Kerk heeft in samenwerking met de burgerlijke gemeente een actie voor het behoud van de toren op touw gezet. ZUURSTOK De heer Adrian Winter uit het Engelse Blackpool heeft een boete van vijftig gulden gekregen. Hij had een andere man geslagen met „een stomp voorwerp". Zo stond het om schreven. Het stompe voor werp was een zuurstok van een meter lang en een deci meter dik. Onze Adrian had de zuurstok op een kermis gekocht. Gas-auto's In 1960 zullen auto's op de weg ver schijnen, die worden voortgedre ven door gas. Dat zeggen ten min ste onderzoekers in Amerika, die zich met deze mogelijkheid hebben bezig gehouden. Het systeem zou voordeliger zijn, terwijl het boven dien harder zou kunnen. Aftakking Brutaal Op het politiebureau van Lake Geneva in Wisconsin zit men zich op het ogenblik kwaad te maken op een dief, die 't bureau op klaar lichte dag wist binnen te dringen en daar 3200 (Amerikaanse) stuivers buit maakte. De stuivertjes had de afdeling verkeer juist uit de par- keermeters gehaald. Kleding De positie van voetgangers in het verkeer van New York bij avond is zo gevaarlijk geworden, dat men er wat op heeft moeten vinden. Het meeste resultaat ver wacht men van kleding, die met een bepaald soort verf is bestre ken en lichtgevend wordt, zodra er het licht van auto-koplampen op valt. Als de kleding niet wordt beschenen, ziet ze er gewoon uit. Kom mee Keesje. Dat zien we beter op de televisie, en dan door vaklui! Er moet iemand maanden achtereen op een uiterst voordelige manier benzine hebben binnengehaald. Een controle op de pijpleidingen, die dit kostbare vocht van een reservoir naar een vliegveld in West Duits land voerde, bracht een aftakking aan het licht. Op het einde van die aftakking zat een kraantje. De poli tie is ijverig aan het zoeken, wie de clandestiene verbruiker is. Men heeft hem nog niet kunnen ontmas keren. Thuis Een 59-jarige Italiaanse krijgsge vangene uit de eerste wereldoorlog is na 41 jaar in het Westen terug gekeerd. De man, die Giuseppe Pi- bernik heet, nam in 1914 dienst in het Italiaanse leger. Hij kwam in Russische krijgsgevangenschap, maar- werd na de eerste wereldoorlog vrij gelaten. Hij besloot maar in Rusland te blijven en vestigde zich in Mandsjoerije. Daar werkte hij zich op tot een welgesteld zakenman. De rollen werden in 1945 weer omge keerd. In dat jaar werd hij gearres teerd en tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat de Russen hem voor een spion aanzagen. Deze da gen heeft hij de straf beëindigd. Vriend Giuseppe wilde nu toch maar liever naar zijn oude vaderland terug keren. De Italiaanse taal zal hij opnieuw j moeten leren spreken. Die heeft hij in zijn „Russische" jaren ver leerd. Tunnel In Seefeld (Inns bruck) zal de eerste glazen tunnel in Eu ropa worden gebouwd. De tunnel krijgt een lengte van 40 meter en zal het Astoria Ho tel verbinden met een nieuw geopend zwem bad in Seefeld. De kosten worden ge raamd op Z millioen shilling. DONDERDAG 20 OCTOBER 1955 HILVERSUM I. 402 m.: KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en. liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00. Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33-12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.15 Amus. muz. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Kamerork. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ens. en sol. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koer sen. 17.45 Kamerork. en solist. 18.30 Fries progr. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal per spectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.10 Idem. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Radio Philharm. ork. en vrouwen koor. 12.00 Amus. muz. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Hammondorgelspel. 12.50 Uit het be drijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Koersen. 14.00 Lichte muz. 14.30 Gram. 14.45 Omr. ork. en solist. 15.15 V. d. zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld. „Unescowerk in Nederland" door Mr. F. (Advertentie) Ideaal voor het aanmaken van haarden. (Houtskool gedrenkt in spiritus) H. Tunnissen. 18.00 Nws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Jazzmuz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevonden voorwerpen", hoorsp. 19.15 Cowboyliedjes. 1940 Act. 19.45 Sport- praatje. 20.00 Nws. 20.05 ..Judas Macca- baeus", oratorium. (21.10-21.20 Kon. be zoek aan de Nederl. Antillen). 22.35 Dis cussie. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 „Judas Maccabaeus" (verv.). 23.45-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 en 484 m. 324 m.: 11.45 Gram. 12.15 Idem. 12.30 Weerber. 12.34 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Balletmuz. 15.45 Gram. 16.25 „Prinses Zonneschijn", zang spel. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.10 Klankb. 20.40 Verz. progr. 21.30 Muzikale caus. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 18.00 V. d. sold. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Balletmuz. 22.55 Nws. AVRO: 20.00 Testplaat en gram. 20.15 Te- levizier. 20.30 Jiddische liedjes. 20.50 Rubr. v. kunst, cultuur en wetenschap. 21.15 „De Lift", TV-spel. 21.45 Einde. (Advertentie) n Uw carburateur kan het 14° C kouder zijn dan buiten. Daardoor kan bij kil en vochtig weer ijsvorming in de carburateur optreden. met speciaal "anti-stalling" ingrediënt tegen ijsvorming (bij alle blauw/witte Esso pompen) Snellere start, sneller op temperatuur..... en geen afslaan van de motor! 26 Hij nam een andere lamp van de plank, kleiner dan de eerste, en met meer metaal en minder glas. ,.D z.e was volkomen gelijkwaardig aan de T.F., en hij kostte maar de helft. Hij werd ontwikkeld in onze eigen laboratoria en maakte een einde aan het gebruik van de T.F. Dat was het begin van een eindeloze narigheid. Het grote inkomen waarop Frempton op grond van zijn omzet- percentage gerekend had, hield eens klaps jp te bestaan, en nog wel pas nadat net begonnen was. Hij vond dat ik hem bedrogen had, en dat ik van zijn vinding gebruik gemaakt had om zelf een buis te ontwikke len. teneinde zodoende zijn patent te ontduiken. Hij begor tegen mij te procederen. Ik wist hem over te halen zich bij arbitrage neer te leggen. Zodra een aantal deskundigen zich met het geval bemoeide, was de zaak voor hem verloren. Ik geloof niet dat zijn inzinking geheel en al hieraan te wijten is geweest, ofschoon het die wel verhaast heeft. Maar zijn geest was ai niet gezond meer toen h<j met nni in relatie kwam. Zijn vrouw kon en wilde dit echter niet inzien. Zij was het met Tom eens dat ik de oorzaak van al hun narigheden was. „Toen zij hem tenslotte moesten wegbrengen, liet Louise hem in Tarn- door word opnemen, de inrichting die zich het dichtst bij Leiston bevindt, waar- door zij mij voortdurend hoopte te herinneien aan wat ik op mijn ge— weten zou hebben. Zij vestigde zich te Kessingland, niet alleen om dicht bij hem te zijn, maar tevens om bij mij in de buurt te zijn, zodat ik niet zou vergeten wat er gebeurd was Dat was twee jaren geleden. Nu, ze is in haar opzet geslaagd. Ik kreeg de kans niet het te vergeten. Maar zij verlangde meer. Zij droomde er van mij aan de kaak te stellen. Ze zat daar in haar huisje te broeden op allerlei onbruikbare plannen om dat doel te bereiken" Hij zweeg een ogenblik en begon door het vertrek te ijsberen; ik wist niet of hij dit deed omdat het hem pijn deed alles weer te moeten op rakelen, of om mij de gelegenheid te geven mij jood in Louise Fremptons toestand in te denken, alvorens hij mij het relaas deed van haar onont koombaar einde. Hij bleef staan voor het venster, en met zijn rug naar mij toegekeerd, ging hij verder: ,,Ik heb geprobeerd mij voor te worden, die haar wraakvoornemens niet ten uitvoer kan leggen. Ik ge loof niet dat een man tot een der gelijke graad van woede in staat is. Hoogstens komt hij zover dat hij de man dood die hij haat. Maar ik be twijfel of zijn haat zo groot kan zijn, dat hij zichzelf dood, als laatste mid del om zijn wraakzucht te bevredi gen... zelfmoord te plegen en dat feit en de bijkomende omstandigheden aan te wenden om je vijand ten onder te brengen..." Hij maakte een vertwijfeld gebaar en voegde er met bijna too ïloze stem aan toe: „Zij «meed zichzelf de hals af voor mijn deur. De hemel zij dank, dat het twee uur in de ochtend was en dat de bedienden haar niet gehoord hebben." Hij draaide zich om en kwam naar mij toe. „Ik was wakker. Ik denk dat ik gewekt ben door het geluid van haar auto. Mijn kamer hevindt zich boven het portaal. Ik kwam naar beneden en vond haar liggen. Het was niet zo n prettige gewaarwording. Ik raakte haar niet aan. Ik ging regel recht naar de telefoon. Naar mijn mening verdiende het personeel van mijn bewakingsdienst geen slecht sa laris. en ze moesten er nu maar eens iets voor doen. Ze kwamen onmiddel lijk en knapten het voor mij op. Jij hebt het een en ander gezien en naderhand vernomen of ontdekt." Hij wreef langs zijn ogen, stak een sigaret op, en zei na een lange pauze: stellen hoe radeloos een vrouw moet „Nog iets te vragen?" „Ik geloof van niet," zei ik, „of schoon ik niet helemaal begrijp wat voor kwaad je kon ondervinden van het feit, dat zij zich voor je deur vermoord heeft. Ik bedoel - als je Randall en Jones en de anderen niet had gehad om om je van haar lijk te ontdoen..." „Op zichzelf was het niet zo ge vaarlijk, maar wij waren er zeker van dat er meer aan vast zat, en daarin hadden we ons niet vergist. Randr'l vond in de brievenbus te genover haar huis wat hij verwacht had - brieven aan de politie en aan de redacteur van een sensatieblad. Hij wist ze eruit te halen, een half uur voor de eerste ochtendlichting. Die brieven behelsden het relaas, verteld van het standpunt van de Fremptons, hier en daar nog eens extra opgesierd. Ik zou het misschien wel overleefd hebben, maar mijn goe de naam zou 'oor altijd schade ge leden hebben. Vooral in sociaal op zicht. Ik zou dan bijvoorbeeld niet bij de Inderswicks hebben kunnen dineren, en dan had ik jou niet ont moet." Ik vond dat het wel blijk gaf van sterke zenuwen, dat hij kort na zo'n tragedie in staat was geweest naar mijn gunst te dingen. Of was zijn overrompelend optreden juist een uit vloeisel geweest van de zenuwspan ning waaraan hij de laatste dagen ten prooi was geweest? Ik wist het niet, en het deed er ook niet toe. Waarom stelde ik hem niet liever de vragen die ik thans vrijelijk stellen ken? Hoe was het Randall bij voorbeeld gelukt de brie ven uit de brievenbus te stelen? Doch per slot van rekening moesten er tal van moeilijkheden te overwinnen geweest zijn, en ik had zelf in het laatste stadium gezien hoe zij daar bij te werk gegaan waren. Had de jongen niet toevallig net bovenin de boom gezeten, dan was de onderne ming een volkomen succes geworden. Dan zou zelfs de argwaan die ik totnogtoe gekoesterd had, vermeden zijn. Maar één vraag moest ik toch stellen. „Maar toen zij dat deed - waar was toen het kind - Diana?" Hij antwoordde zonder te aarzelen dat het zich in de auto bevonden had, waarin Louise was gekomen, waar schijnlijk omdat zij de zaak daardoor nog ingewikkelder had willen maken, of misschien ook eenvoudig omdat zij het meisje niet alleen thuis had willen laten. Het was niet van v^cl gewicht. Maar men had de aanwezig heid van het meisje benut om de verdrinkingsscene op touw te zetten. Hij voegde eraan toe: „Het is onze zaak er voor te zorgen dat het kind niet te lijden heeft onder deze akelige intrede in het leven - kind zijnde van een krankzinige vader en van een moeder die zelfmoord gepleegd heeft. Ik was werkelijk blij toen ik vernam dat jij voor haar zorgde. Hooker verbeeldde zich dat zij mijn naam kende. Maar hij was al hele maal over zijn toeren heen, en ik denk dat hij de controle over zijn zintuigen verloren had." Ik vertelde hem dat „Bessie" ge klonken had als „Belsin". „Het is natuurlijk mogelijk dat haar moeder haar mijn naam geleerd heeft om de haat bij haar aan te kweken." „Ja," zei ik. Indien die haat ge loofwaardig was, dan was verblinding er het hoofdkenmerk van, en dit was althans een punt van zijn verhaal dat ik misschien geloven kon. „Weet je zeker dat ik je nu alles verteld heb wat je wilde weten?" vroeg hij. ..We behoeven hier nooit meer over te spreken dat zou toch wel het beste zijn, nietwaar? Je zult verbaasd staan als je merkt hoe gauw al die dingen verflauwen. Alleen wat verborgen en verdacht is, kan de mens kwellen." Hij stond vlak naast mij. „Is er niets meer?" „En wat zou er gebeuren als de politie erachter kwam?" Het scheen een onpractische vraag, en als zo danig beschouwde hij hem ook. „Bestaat daarom dan enige kans, in een zo ingewikkelde zaak? Ze zul len haar lijk nooit vinden. Op grond van wat voor bewijzen zouden zij ooit enige twijfel kunnen koesteren?" „In elk geval zou het heel wat stof doen opwaaien. Je hebt heel wat dingen gedaan die tegen de wet in druisen. om de werkelijke gang van zaken te verbergen." Hij haalde zijn schouders op en zei luchtig: „Een man in mijn positie is nu eenmaal genoodzaakt af en toe de wet te negeren. Het zakendoen dwingt ons ertoe. Ik had het daar straks over verantwoordelijkheid. Het is volkomen ondenkbaar dat een gebeurtenis als deze mij maar een enkel ogenblik had mogen bedreigen, zolang het mogelijk was dat met wat list en moed en een klein mis drijf te voorkomen." Hij keek mij aan. en ik besefte dat Billy Bulls eigenschap. tot op de bodem van iemands ziel met een en kele blik te kunnen doordringen, kin derachtig was, vergeleken bij hetgeen waartoe deze ogen in staat waren. Ik trachtte zo smekend mogelijk te kijken. Jimmy - je moet me nog wat tijd gunnen - wil je dat? Deze ge schiedenis heeft me verschrikkelijke ogenblikken bezorgd, en daar wil ik eerst overheen komen. Ik wil van voren af aan beginnen-" „Dat kan ik me indenken." Hij sprak langzaam. „Maar zul je me niet te lang laten wachten? Wan neer kan 'k je weer spreken?" „Kun je niet komen dineren?" vroeg ik. „Er komt een vriend van vader over - en zijn bezoek kan van veel nut voor je zijn-" Ik vertelde hem in het kort over Gonzalez di Calancar en de opdracht waarmede deze gekomen was. De zakenman in hem won het dadelijk van de minnaar. (wordt vervolgd)

de Stem | 1955 | | pagina 5