Jubelend welkom voor Koningin en Prins Curacao op FAURE OPNIEUW WINNAAR Cals wint laatste ronde van televisiedebat het Een kruiser voer de St Annabaai binnen Mexico zwaar getroffen door overstromingen BAO DAI ontslaat Diem als premier van Vietnam DE DOOD OP DE WEG Tocht in crème calèche door feestelijk versierde stad DE RAAD VAN VIER COLLECTE VOOR HET LEGER Zuid-Asië nog altijd op de grens van hongersnood DEBUUT van Mr Dr de Gou Motie Verwey-Jonker verworpen Ortega Y Gasset overleden r NUMMERTJE JAZZ DAGBLAD VOOR Plechtige zitting van de Staten Proclamatie van de Koningin Tengevolge van hevige regens Aardverschuiving verwoestte dorp Tijdelijk regen Assemblée achter regering De stemming niet afgewacht Nog altijd aan de Rivièra Eerste Kamer Staa tsrech telijk niet elegant Schrijver van Opstand der horden PLEEGDOCHTER VAN NOEL FIELD VRIJGELATEN 95e JAARGANG No. 21974 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad C. J. v. Hootegem. Mr. Dr. A. J. J- M- M*s Mr. H. M. L. de Rechter, L. J - v. 't Westende P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per posi 1 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) 1 0.45. Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 19 OCTOBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstfckt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) HAAKSBERGEN: Een personen auto met vier inzittenden reed in volle vaart op een stilstaande vrachtauto. De bestuurder was door een tegenligger verblind. Twee van de passagiers, de heer H. van Mast uit Buurse en de heer H. ter Huurne uit dezelfde gemeente, overleden kort na aankomst in het ziekenhuis. De twee anderen werden licht ge wond. HAARLEM: De 54-jarige brom fietser J. Homan uit Amsterdam werd in Haarlem-Noord aange reden door 'n tankauto met aan hangwagen. Hij is 's-avonds in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen bezweken. IN ALLE Australische havens is Dinsdag het werk voor 24 uur neer gelegd omdat de havenarbeiders loonsverhoging wensen. Verdere sta kingen worden besproken. IN HET KASTEEL van mevrouw Jacques Fath te Saint Martin des Champs (Fr.), heeft een zware brand gewoed, die ongeveer 200 millioen francs schade heeft aangericht. SUNARJO, de Indonesische minister van Binnenlandse Zaken heeft mede gedeeld dat het nieuwe parlement in Februari of Maart kan worden ge vormd. Tot nu toe hebben de ver kiezingen 50 millioen rupiahs gekost. HET GERECHTSHOF te Amsterdam heeft de 68-jarige journalist Johan Luger (Pasquino) wegens smaad veroordeeld tot 250.— boete of 30 dagen hechtenis. Zulks wegens het beledigen van de politie in een ar tikel getiteld „De Schietdiender". NU HET RESULTAAT van de Bra ziliaanse presidentsverkiezingen voor een groot deel bekend is, wordt de sociaal-democratische candidaat Ku- bitschek reeds officieus als president beschouwd. Hij verwierf namelijk 35.8 van de tot nu toe uitgebrach te stemmen. DE MILLIOENENDIEFSTAL in het wisselkantoor van het Cen traal Station te Antwerpen blijkt gepleegd te zijn door een zekere Willem van' M. uit die stad, die met twee andere personen sa menwerkte. Hij ging door de mand, doordat men bij hem thui een briefje aantrof, waarop de nummers van de gestolen bank biljetten netjes waren genoteerd. PAKISTAN zal zijn ambassadeur in Afghanistan terugroepen omdat de Afghaanse regering haar ambassa deur te Karatsji naar Kaboel heeft ontboden. De betrekkingen, die enige tijd redelijk waren, zijn weer ver slechterd. WEST-BERLIJN is Dinsdag tijdelijk hoofdstad van West-Duitsland ge- WOi+ een bijeenkomst van de voltallige Bondsdag in de Technische Hogeschool en in enige hotels. VRIJDAG zal de Italiaanse filmster Gma Lollobrigida in het Tuschinski- theater te Amsterdam de wereldpre— mière van haar nieuwste film La Donna piu bella del mondo" '(De mooiste vrouw ter wereld) bijwonen. OP HET ministerie van Buitenlandse Zaken te Brussel is de Belgische In terministeriële Commissie voor de regeling van de Nederlands-Belgi- sche problemen der waterwegen bij eengekomen, die het standpunt der Belgische regering zal bepalen in verband met de komende onderhan delingen met Nederland. DE BRITSE PERSRAAD heeft een aantal bladen berispt, omdat zij bij het behandelen van de „persoonlij ke toekomst van Prinses Margaret" hebben gehandeld in strijd met de goede smaak. ONDERHANDELINGEN in Tokio tussen de Nederlandse en Japanse regering aangaande de schadeloos stelling voor Nederlanders, die t'j— dens de oorlog in Japanse kampen hebben gezeten, zijn vastgelopen. NAUWELIJKS was Dinsdagochtend boven Willemstad de zon opgegaan, of duizenden mensen verdrongen zich op de oever van de St. Annabaai, om getuige te zfjn van de aankomst van de kruiser „De Ruyter", die Koningin en Prins naar Curacao bracht. Nauwelijks ook was het schip in zicht, of er ging een gejuich op onder de wachtenden. Kinderen staken vlaggetjes in de hoogte en rustig gleed de kruiser de blauwe baai binnen, om even later aan de kade te meren. Het muziekkorps van de mari niers aan boord zette een forse mars in, de vrolijk geheven mutsen van de Jantjes gaven accent aan een donderend hoera, de staat sietrap werd op haar plaats gebrachtKoningin Juliana en Prins Bernhard betraden Curacaose grond. Een historisch ogen blik voor de West was aangebroken. Ontroerend is de ontvangst geweest, die de bevolking van het eiland zijn vorstenpaar heeft gegeven. Aan het gejuich op de kaden kwam geen ein de, toen Koningin en Prins, na de be groeting door gouverneur Struycken en^ de andere autoriteiten, naar de crème calèche wandelden, die hen naar het gouvernementspaleis zou brengen. Het rijtuig werd door zes zwarte hengsten getrokken en de in tocht in Willemstad kon gedachten wekken aan Prinsjesdag. Feestelijke praal, blije mensen en niet te ver geten een gulden zon, die deze och tend het Koninklijk Paar nog bijzon dere luister gaf. De menigte, die op de kaden de aankomst van de kruiser had gade geslagen, spoedde zich naar het Gouvernementsplein. Het paleis van gouverneur Struycken zal het koninklijk paar tijdens hun verblijf op Curagao als residentie dienen. Mevrouw Struycken begroette haar gasten bij de ingang van de poort van het Fort Amsterdam. Daarna begaf het gezelschap zich naar binnen, maar even later betrad het weer de paleis tuin, waar Koningin en Prins een zanghulde in ontvangst namen van de Curagaose zangkoren. In het paleis ontvingen Koningin en Prins een deputatie van de Antil liaanse bevolking. Zij kwam het na tionaal geschenk aanbieden: een grote som gelds, bestemd voor de oprich ting van jeugdhuizen op Curagao en Aruba. Het ochtendprogramma werd besloten met het ontvangen van de leden van het bestuurscollege van Curagao. „NIEUW TIJDPERK." In de middaguren was er een plech tige vergadering van de Staten van de Antillen, die behalve door de Staten leden nog door vele andere autori teiten werd bijgewoond. Voorzitter Yrausquin uit Aruba hield een toe spraak tot Koningin en Prins. „Mét de plechtige afkondiging van het Statuut", zei hij, „luidt uw bezoek een nieuw tijdperk in voor ons Konink rijk." De Koningin zei o.a.: „Hier in uw land vindt men als het ware een proefveld van dat samengaan van mensen van verschillende afkomst, zoals onze wereld dat zo dringend behoeft. In groter verband is zulk een samengaan het beeld van het Konink rijk der Nederlanden in zijn geheel". Na de plechtige Statenzitting namen Koningin en Prins weer plaats in de crème calèche voor een tocht door de stad. Op verschillende punten was er een kort oponthoud. De Koningin toonde zich zeer geinteresseerd voor enkele scholen en ziekenhuizen en met bijzondere belangstelling bekeek zij de stad, waar sinds haar bezoek van tijdens de oorlog veranderingen zijn aangebracht. Overal werd zij be groet door juichende mensen. In het gouvernementspaleis was er 's avonds een gala-diner en daarna begaven Koningin en Prins zich naar het Rifstadion, waar jeugdgroepen, sportverenigingen en andere organi saties voor een indrukwekkend défilé zorgden. Ook kregen zij nog gelegen heid de prachtige verlichting te zien, die Curagao te hunner ere heeft aan gebracht. H.M. Koningin Juliana heeft na haar aankomst te Wil lemstad een proclamatie voor de bevolking van de Antillen uitgegeven, waarin zij onder meer zegt: Het verheugt mijn echtgenoot en mij zeer, heden in de hoofd stad van de Nederlandse An tillen voet aan wal te zetten en een tiental dagen in uw midden te verkeren. Sinds wij, onderscheidenlijk in 1942 en 1944, uw land voor de eerste maal bezochten, hebben zich in de wereld vele veran deringen ten goede voltrokken. Binnen het Koninkrijk heeft de verhouding tussen Nederland, de Nederlandse Antillen en Su riname een grondige wijziging ondergaan. Bij de aanvang van dit bezoek wil ik als mijn vaste vertrou wen uitspreken, dat de toe komst de getrouwe naleving van de nieuwe grondbeginselen zal bevestigen. De saamhorig heid tussen Nederland, Surina me en de Nederlandse Antillen zal daardoor nog aan diepte winnen tot heil van het Konink rijk der Nederlanden en van alle Rijksgenoten. JULIANA. Mexico is getroffen door een over stromingsramp van voor dit land on gekende omvang. Door de zware re genval van de laatste dagen, traden rivieren buiten hun oevers. De wa termassa's sleurden hele dorpen mee en veel mensen, die door het water verrast werden, kwamen om het le ven. De regering is een hulpactie begonnen om de geteisterde gebieden te helpen. In de staat Jalisco zouden minstens 50 mensen verdronken zijn. In vier staten zijn de verbindingen verbro ken. Er is ook zware schade aange richt aan plantages. Het dorp Atentique is door een aardverschuiving, eveneens tengevol ge van de hevige regens, voor een groot deel bedolven.. Zestig mensen worden er vermist. Weersverwachting geldig tot vanavond: Geleidelijk toenemende bewol king met enige regen, opkomend uit het Zuidwesten. Matige tot krachtige en langs de kust tijde lijk harde wind, ruimend van Zuidoost naar Zuidwest. Dezelfde temperaturen als gif teren of iets hogere. Vandaag: zon onder 17.38 uur. Morgen: Zon op 7.14 uur. Ook in het Noord - Oosten van de Verenigde Staten is men nog druk bezig met het reddingswerk. Zes staten zijn daar door overstromingen getroffen en totnqtoe moesten er minstens 42 doden zijn. De schade loopt in de millioenen dollars. Bijna 7000 huizen zijn vernield of zwaar beschadigd. Tenslotte worden er overstromin gen gemeld in Nieuw-Zeeland. Ook hier zijn verschillende plaatsen van de buitenwereld afgesneden. Een aantal bruggen is verwoest. De zwaarst getroffen plaatsen zijn Hun- terville en Marton. Premier Faure heeft voor de tweede maal in tien dagen tijds een grote politieke overwinning behaald. Met 308 tegen 254 stem men kreeg hij het vertrouwen van de Nationale Vergadering ten aanzien van de regerings- politiek in Algerije. Een aantal Gaullisten en een groot deel van de conservatieve fractie beslo ten op het laatste moment de premier te steunen. De stemming over de vertrou wenskwestie geschiedde volgens de nieuwe procedure, waarbij de afgevaardigden persoonlijk hun stem moeten uitbrengen. De 254 tegenstemmen waren afkomstig van de communisten, socialisten, 50 Gaullisten en een deel der conservatieven. De uitslag van de stemming be tekent, dat Pinay als minister van Buitenlandse Zaken met de steun van het parlement naar de conferentie der Grote Vier in Genève kan gaan. In zijn laatste toespraak verzocht Faure, de wereld niet de indruk te geven, dat het niet weet wat het wil. „Wij moeten snei handelen", zei hij, „en wij moeten zeer ver gaan." In Marokko en Algerije is het Maandag weer tot ernstige geweld daden gekomen. Bij Bone, in Algerije, werd een bus door terroristen aange vallen. Zeven Europeanen werden hierbij gedood. Veertig andere inzit tenden van de bus werden gevangen genomen. Van het militaire escorte sneuvelden vijf man. .10T2 Een geüniformeerd vrouwelijk lid De opbrengst van de gaven zal van de Egyptische strijdkrachten worden gebruikt voor de aankoop collecteert op een terrasje in Cairo, van wapens in O.-Europese landen, Alleen doordat de oogsten de laat ste jaren goed zijn geweest, is er in Zuid- en Zuid-Oost Azië geen ernsti ge hongersnood ontstaan, aldus een rapport, uitgebracht aan de ministers der aan het plan-Colombo deelne mende landen, die te Singapore bij een zijn. Volgens het rapport hebben de Aziaten thans minder te eten dan voor de oorlog. De bevolking van Zuid- en Zuid-Oost Azië groeit jaar lijks met 8 millioen zielen en de Het Zuiclvietnamese staats hoofd Bao Dai heeft Dinsdag zijn premier, Ngo Dinh Diem, j ontslagen en de volledige be- j voegdheden die Diem bezat, te ruggenomen. Het kabinet van Bao Dai gaf Dins dagochtend in Parijs een bekend making uit, waarin werd gezegd, dat Bao zich het recht voorbehoudt, op het geschikte ogenblik maatregelen te nemen die de toestand in Zuid - Vietnam en de hogere belangen van het land eisen. In kringen die in nauwe verbinding met Bao Dai staan, verklaarde men dat het staatshoofd Woensdag een beroep op het Vietnamese volk zal doen. De regering van Ngo Dinh Diem is begonnen met het organiseren van een volksstemming1 over de vraag of Bao Dai gehandhaafd moet blijven als staatshoofd. Bao Dai verblijft al meer dan een jaar aan de Franse Rivièra. Hij wees in Juli 1954 de katholieke nationalist Diem aan als premier. Intussen hebben een aantal voor aanstaande politici van Diem ge- eist dat er 'n eind komt aan de één- mansregering" in Vietnam. y Ook in de boezem van een der re- ligieuze secten. de Cao Dai, is het tot een conflict gekomen. De ..paus" van de secte, Pham Cong Tac, is ge zwicht voor een ultimatum van dè opperbevelhebber der Caodistische strijdkrachten, waarin van hem werd geëist dat hij afstand zou doen van zijn geestelijk en wereldlijk gezag. Burgemeester de Gou uit Steenber gen heeft gisteren in de Eerste Ka mer gedebuteerd tijdens de behan deling van het wetsontwerp tot an nexatie van de gemeente Wade- Hooijen door Tiel. Hij bestreed de opvatting van mi nister Beel, dat de voorgenomen in dustrialisatie een vergroting van Tiel noodzakelijk zou maken. De grond is er duur en er bestaat een tekort aan arbeidskrachten. Hij vroeg de aan dacht van de minister voor de ande re, gunstig gelegen gebieden in Ne derland, die gebukt gaan onder een structurele werkloosheid en een overvloed hebben van goedkope grond De bewindsman verzekerde, dat de regering aan dit probleem alle aan dacht besteedt. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Marokkaanse Troonraad, die de bevoegdheden var. de afgetreden sultan Ben Arafa zal overnemen en tot eerste taak heeft een Marok kaanse regering te vormen, is inge steld. Resident-generaal Boyer de la Tour links aan de tafel) tegen over de vier leden van de Troon raad, v.l.n.r.: generaal Si Bekkai, de pasja van Salé, Si Shibi, groot vizier El Mokkri en de kandi van de Marmoucha-Berbers, Si Tahar Ouasou. (Van onze parlementaire correspondent.) De Eerste Kamer heeft aan het televisiedebat nog een laat ste bedrijf toegevoegd, dat ge ëindigd is met een overwinning voor minister Cals op een niet onaanzienlijk onderdeel van zijn beleid. Een motie van mevrouw Verwey-Jonker (P.v.d.A.), om de kerken alle vrijheid te laten in de wijze waarop zij door middel van de televisie het Evangelie willen verkondigen is met 22 tegen 20 stemmen ver worpen. De stemming was even spannend, omdat een zevental leden van de P.v.d.A. niet aanwezig waren. De steun die de fractie kreeg van C.H. en V.V.D. kon niet beletten dat het balletje net daarheen rolde, waar minister Cals het hebben wilde. KVP en AR ronden dat deze kwestie pre matuur aan de orde werd gesteld, zo als de heer Witteman het uitdrukte. De heer Algra (A.R.) had al bij een vorige gelegenheid gezegd, dat hij het staatsrechtelijk onelegant vond, dat de Eerste Kamer nog eens een poging onderneemt, wanneer de Tweede Ka mer daarin niet is geslaagd, om door een motie, die veel gelijkenis heeft met een amendement, zijn zin door te drijven. Dit zou dan de zin zijn geweest van degenen, die deze motie aanvankelijk veel duidelijker hadden geformuleerd en uit het ontwerp-besluit van de mi nister de woorden „zendtijd voor het uitzenden van kerkdiensten" hadden geschrapt en ervoor in de plaats had den willen zetten- „zendtijd voor de verzorging van kerkelijke uitzendin gen". Daar kan van alles onder val len, had de minister opgemerkt. Wan- neer men de Mattheus Passion gaat uitvoeren, al of niet voorzien van preek, dan kan dat een „kerkelijke uitzending" zijn. De veel vagere tekst van de gewijzigde motie was hem nog allerminst een waarborg, dat dit soort aberraties van het begrip „kerkdienst" nu van de baan zouden zijn. Mevrouw Verwey Jonker verdedig de zich tegen de aantijgingen van de heer Algra en zei, dat de Eerste Ka mer het recht heeft om zijn oordeel langs deze weg te geven, over een zaak die de regering aan de Staten- Generaal heeft voorgelegd. De heer Algra merkte op, dat de motie van wege de vanzelfsprekendheid van de inhoud overbodig was. In de Tweede Kamer heeft de P.v.d.A. een soortgelijke nederlaag geleden met een motie, die eveneens met een geringe meerderheid was verworpen. voedselproductie is gedaald tot be neden het in 1953-1954 bereikte na oorlogse hoogtepunt. Ondanks de goe de oogsten en de hulpverlening on der het plan Colombo en andere pro gramma's, kan de voedselvoorzie ning der betrokken landen nauwelijks gelijke tred houden met de snelle bevolkingsgroei. Er zijn tot dusverre geen bepaalde plannen voor uitbreiding van de hulpverlening aan de conferentie voorgelegd, maar men meent te we ten, dat alle hulpverstrekkende lan den Engeland, Canada. Australië, Nieuw Zeeland, de Verenigde Staten en Japan meer hulp hebben toe gezegd. Vrijdag, verwacht men, zal worden besloten het plan voor onbepaalde tijd te verlengen. De bekende Spaanse filosoof en schrijver Jose Ortega Y Gasset is Dinsdag in Madrid overleden. Hjj leed ai geruime tijd aan maagkan ker. Op 28 September werd hij geo pereerd, doch na de operatie gaven zijn dokters te kennen, dat zij de hoop hadden opgegeven. Met Ortega heeft de wereld een van haar vooraanstaande denkers verloren. Hij analyseerde als socio loog en cultuurfilosoof de stromingen en crises van onze tijd. In talrijke voordrachten en essays onderzocht hij het wezen van de mens, zijn plaats in de gemeenschap, zijn ver houding tot de techniek en de kunst en zijn plaats in de geschiedenis. Steeds wist hij zijn lezers en toehoor ders te boeien: niet alleen door de inhoud van zijn betoog, maar ook door zijn elegante stijl. Een van zijn bekendste werken is ..De opstand der horden", dat ook in het Nederlands werd vertaald. Ortega Y Gasset is 72 jaar gewor den. Het Spaanse blad ,.Ya" meldde Dinsdag dat hij zich Maandag met de Katholieke Kerk had verzoend. Erika G aser-Wallach, pleegdoch ter van N'.el Field, is uit Russische gevangenschap ontslagen en zal ver moedelijk tegen het eind van deze iveek naar de Verenigde Staten ver trekken. De 33-jarige mevr. Wallach is het laatste lid van de Amerikaanse fami lie, dat uit een Oosteuropese gevan genis is ontslagen. Haar pleegvader Noel Field een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken haar pleegmoeder Hertha en de broer van Noel Field, Hermann, werden verleden jaar op vrije voeten gesteld. Allen waren veroordeeld wegens spionnage. Jazzliefhebbers te Hamburg hébben Maandagavond na een jazzconcert wanordelijkheden ontketend, omdat Louis Arm strong, de Amerikaanse „koning van de jazz", behalve een korte trompetsolo, geen toegift wilde geven. Honderden politieman nen en brandweerlieden werden te hulp geroepen om het op roerige gehoor, dat stoelen naar het toneel wierp, tot rust te brengen en uit de zaal te ver wijderen. Een aantal van de 7900 aanwezigeu ging de politie met stoelen te lijf. De ongeregeldheden sloegen over naar 7000 andere liefheb bers, die buiten het gebouw stonden te wachten voor het tweede concert van die avond, toen hun werd medegedeeld, dat dit concert zou worden uit gesteld. De wachtenden ver nielden hekken en wilden niet naar huis gaan alvorens zij met brandslangen werden bespoten. Bij de wanordelijkheden, die een half uur duurden, werden dertig personen i.i hechtenis genomen.

de Stem | 1955 | | pagina 1