Koningin en Prins op weg naar de West im VORMING TROONRAND EINDELIJK VOLTOOID JACOB STALIN werd in kamp Oraniënburg gedood HAR TELIJK AFSCHEID OP SCHIPHOL Toespraken werden overgedaan Partijraad KYP op 5 November Veel doden door noodweer boven Azië en de ES TREIN RAMDE EEN AUTO De vijfdagen- Bclgië in DAGBLAD VOOR ZEELAND Kamerlid Fens Ridder in Orde II. Gregorius Eisenhower gaat goed vooruit Hulde voor „zilveren" Gerrit55 Rivieren buiten hun oevers Koud en buiig De plannen voor Marokko En hulpvaardige brak een been AMSTERDAMSE BIJ BRANDJE GEDOOD Duitse ex-krijgsgevangene Onderhandelingen mislukt Encycliek van de opvoeding herdacht Liberty-schip raakte op drift Vluchlelingen breken met Adenauer Bijensteken als therapie tegen blindheid Drie jaar gratis wonen als hoofdprijs r Peron naar Italië ruchte roof- heeft die genomen", schreeuwt ng vol ont duikt de Prins An- ard getrok- üet het wa- 95e JAARGANG No. 21973 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Losse nummers 13 ct Postrek no 278841 Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna Redactieraad C. J. v. Hootegem, Mr. Dr A. J J M Mes Mr. H M. L. de Rechtei, L. J. v.'t Westende P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 17 OCTOBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mem? Voorwaarden worden op aanvraag verstfekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingei 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) OP SCHIPHOL zijn Zondagavond de 11 toeristen aangekomen, die een 14- daagse reis door de Sovjet-Unie heb ben gemaakt. Zij hebben Moskou Odessa, Kiev en Leningrad bezocht.' AFGE\ AARDIGDEN van 60 ouder— comité's van katholieke scholen uit bijna geheel Nederland hebben Za terdagmiddag in Arnhem een voor lopige Nationale Ouderraad gesticht. OP HET ENGELSE kerkhof te Over- loon is Zondag voor de tiende maal de dodenherdenking gehouden. De Britse generaal Sir Lesmer Whistier was voor deze gelegenheid uit Enge land overgekomen. EEN VIJFJARIG jongetje to Appin- gedam is Zaterdag tijdens het spelen onder een steenhoop terecht geko men, waarin het een uitholling had gemaakt. Eerst Zondag is het stoffe lijk overschot van het ventje gevon den. EEN DEEL van het personeel van de Amsterdamse brandstoffenbedrij- ven heeft het werk hervat. De mees te stakers echter willen niet toege ven. EEN FUNCTIONARIS van het Rus sische delegatiebureau bij de V. N. heeft in het hoofdkwartier van de Sovjet-delegatie zelfmoord gepleegd. De man bleek zichzelf met een re volverschot te hebben gedood. Boven: Koning in en Prins kort voor het vertrek in de I.C.A.-hal op Schiphol, sprekend voor film, tele visie en radio. Onder: De vier prinsessen temid den van Surinaamse dames, die op Schiphol, bij de uitgang van de I.C.A.-hal, voor een erehaag zorgden Nagewuifd door de vier prin sessen, door talloze ministers, andere hoogwaardigheidsbekle ders en voorts door iedereen die op het vliegveld aanwezig was, is Zaterdagmiddag om half zes de „Jan van Riebeeck" de lucht ingetrokken. Het regende en er stond een strakke wind over Schiphol. Dit echter deed geen afbreuk aan de feestelijke sfeer van de laatste minuten voor het vertrek. Koningin en Prins be gonnen hun reis naar de West.... Tien minuten lang heeft het Ko ninklijk Paar zich in de I,C.A.-hal onderhouden met de autoriteiten Onder het felle licht van de televi sielampen troffen ook de prinsessen hun vader en moeder. Zij bleven bescheiden op de achtergrond, toen de vorstin en Prins Bernhard langs de leden van de bemanning van de „Riebeeck" wandelden. Allereerst werden zij voorgesteld aan gezag voerder Bos, daarna aan de overige tien bemanningsleden. Vervolgens stelden Koningin en Prins zich op achter de microfoons voor een kort afscheidswoord. Tijdons die toespraakjes deed een van de cameramensen van Polygoon een ontstellende ontdekking. Zijn film was blijken haken. Goede raad was duur. Maar de Koningin hakte de knoop door. „Waarom eigenlijk niet?" zei ze en voor de tweede maal trad ze voor de microfoon, om ten gerieve van de filmer de toespraak nog eens over te doen. Prins Bernhard volgde glimlachend haar voorbeeld. De regen nam toe en het vliegveld- personeel hield parapluies gereed, om de hofhouding een droge „overtocht" naar het vliegtuig te verzekeren. De ere-haag van Surinaamse en Antilli aanse vrouwen stelde zich op in de hal. inplaats van op het platform. Schijnwerpers flitsten aan, Koningin en Prins namen afscheid van hun dochters en van de ministers en an dere autoriteiten. Langs de erehaag wandelden ze naar de uitgang van de hal. Nog eenmaal draaide de Konin gin zich om. „Ik zal maar de groeten doen van jullie allemaal, hé", merkte ze op. De motoren waren gaan draaien, het Koninklijk Paar besteeg snel de lan- dingstrap en nam plaats in het ach terste compartement van het toestel. Een laatste groet naar de achterblij vers en de „Jan van Riebeeck" rolde de startbaan op. Even later zette het vliegtuig koers naar het Westen. Gisterochtend is de „Jan van Rie beeck" op een van de Bermuda-eilan den geland. Na een kort oponthoud aaar ging het toestel weer van start voor de reis naar Porto Rico. Van daar zullen Koningin en Prins met de kruiser „De Ruyter" de tocht maken naar Curasao, dat in spanning de komst van het Koninklijk Paar tege moet ziet. De K.V.P. zal een buitengewone partijvergadering houden op Zater dag 5 November a.s. ter behande ling van het ontwerp-werkprogram 1956, de daarop door de kringen in gezonden amendementen en het prae- advies van het partijbestuur op die amendementen. President Eisenhower heeft Zater dag voor het eerst sedert zijn ziekte een kwartiertje zijn bed mogen ver laten. Hij mocht echter niet lopen en werd door verplegers van en naar zijn stoel gedragen. De president is thans zover her steld van de hartaanval, dat de be handelende geneesheren hebben be sloten, niet meer dagelijks een car diogram te maken. DE AMERIKAANSE minister van Financiën heeft meegedeeld, dat zijn ministerie binnenkort een electronisch brein in gebruik zal nemen, dat 450 ambtenaren kan vervangen. Dit om op de fi nanciën te bezuinigen. OP VELE plaatsen in Zuid-Marokko zijn zwermen sprinkhanen neerge streken. die waarschijnlijk de voor hoede vormen van een vraatzuchtig legioen. WALTER HUPPENKOTHEN en Dr Otto Thorbecke, de twee voormalige S.S.-ers, die over Canaris het dood vonnis hebben geveld, zijn respec- tievcliik tot acht en vier jaar gevan genisstraf veroordeeld. ALLE BELGISCHE douanekantoren zullen op 1 November (Allerheiligen) en 11 November (Wapenstilstandsdag) voor het handelsverkeer gesloten zijn. Voor het reizigersverkeer zijn de kleme douanekantoren buiten Jienst. „DE PRINS WILLEM VAN ORAN JE het vlaggeschip van de Oranje- lijn, is voor de kust bij Montreal aan de grond gelopen. Een havensleep boot heeft de 50 passagiers aan la d gebracht. \Y eersverwachting, geldig tot J vanavond 5 Half tot zwaar bewolkt met n" J en dan buien, vooral in de kust- S J provincies. Koud weer. Langs de t kust harde of stormachtige en in l het binnenland krachtige tot har- J de Noord-Westelijke wind. Vandaag: Zon onder 17.42 uur. Morgen: Zon op 7.10 uur. De Het lid der Tweede Kamer Gvc~." '.e J. J. Fens kreeg Zaterdagmiddag te i zijnen huize in Breda bezoek van De- ken Bouman, die hem de tijding over bracht, dat Z. H. de Paus hem had benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregor.uS de Grote. Dit om zijn vele verdiensten op sociaal en maatschappelijk terrein te erkennen, niet het minst de onlangs door hem gevoerde actie ten gunste van de Cisterciensers van Mariakroon (Nieuwkuyk). Bij de uitreiking waren dan ook twee Paters Cisterciensers aanwezig, alsmede twee collega's-Ka merleden Mr Dr N. van den Heuvel en Dokter Mol. Door overstromingen van de rivier de Ravi in Pakistan zijn bij Lahore ongeveer 250 mensen verdronken. Zevenhonderd zijn, onder meer door instortende huizen, gewond. Meer dan 15.000 mensen zijn dakloos en 300 wor den vermist. Zaterdagochtend om kwart over zeven is in Echt (L.) op een op af stand bediende bewaakte overweg tijdens zware mist een auto naest het wegdek in het spoor gereden. De Bij overstromingen in vijf staten in het Noordoosten van de Verenigde Staten zijn twintig personen om het leven gekomen. In een twaalftal plaatsen is de noodtoestand afgekon digd. Tengevolge van zware regenval zijn rivieren in de vijf staten Con necticut, New-York, New-Jersey, Pennsylvania en Massachusettts bui ten haar oevers getreden. De Japanse kustwacht heeft bekend gemaakt, dat tijdens een hevig nood weer boven Noord-Japan drie vis sersvaartuigen zijn omgeslagen, waar door de ruim dertig opvarenden het leven verloren. Volgens de politie zijn op Hokkaido vijf personen om het leven gekomen, terwijl er nog 28 wor den vermist. Gerrit Schulte, de blande Bossche naar, is Zaterdagmiddag in hotel Krasnapqlsky te Amsterdam doof een grote schare vrienden en be* ivonderaars gehuldigd in verband met zijn vijfentwintigjarig wieier* jubileum. De foto toont het moment waarop dr P. van Dijk, voorzitter van de Kon. Ned. Wielren Unie, aan Gerrit Schulte mededeling doet van diens benoeming tot lid van verdienste van de K.N.W.U. Bij een kleine brand in het per-, ceel Nicolaas Witsenkade 23, te Amsterdam, is Zaterdagmiddag om streeks vijf uur de 53-jarige Johan na Poeltuin om het leven gekomen. Zij probeerde een voor centrale verwarming bestemde kachel sterker te doen branden en goot daartoe uit een bus petroleum in de kachel, waardoor een kleine explosie ont stond. Op het zelfde moment vatte de kleding van de vrouw vlam. De oudste zoon van Stalin, Jakob Dzjoegasjwili, werd in 1945 doodge- chauffeur wilde de overwegwachter sdJote8n door een Duitse w?chtpost gaan waarschuwen, doch hjj liep in j in een kamp te Oraniënburg in Oost- de verkeerde richting. Intussen gingen de afsluitbomen 1 Duitsland. Aldus is meegedeeld door een Duit- van een Troonraad zet. Ook de omgeving van de ambts hof1 ,tweede Phase van woning van de resident-generaal werd streng bewaakt. het hervormingsplan waarover de fransen en de Marokkaanse nationa listen het indertijd tc Aix-les-Bains eens zijn geworden, is nu eindelijk voltooid. De Raad zal bestaan uit grootvizier El Mokri, de oud-pasja van een Berberstam, Si Tahar Ouas- Sale, Mohammed Sbihi, en de leider van een Berbenstam, Si Tahar Ouas- sou. De Franse regering zou besloten hebben het aantal leden van de raad van drie op vier te brengen ten einde een beter evenwicht tussen nationa listen en „traditionalisten" te ver krijgen. Van de vier leden van de Troon raad kunnen de grootvizier en Si Mohammed Sbihi, beschouwd worden als traditionalisten, hoewel laatstge noemde, evenals Tahar Ouali, ook wel een gematigde nationalist wordt ge noemd. De meest extreem-nationalis tische figuur in de raad is waarschijn lijk Si Bekkai, die in 1953, toen Sul tan Ben Joessef werd vervangen, af trad en in Frankrijk in ballingschap ging. Franse kolonisten in Marokko beschouwen hem als een gevaarlijke extremist. Bij de aankomst van Si Bekkai in Marokko waren de toegangswegen tot het militaire vliegveld bij Rabat door sterke eenheden van de politie afge- De onderhandelingen die de afge lopen week gevoerd zyn tussen werkgevers en vertegenwoordigers der vakbonden over de invoering van de vyfdagenweek in België, zyn uit gelopen op een mislukking. Ieder der partijen is op haar stand punt blijven staan. In die industrie sectoren, waar nog geen aanzegging tot staking werd ingediend, is dit thans óók geschied. Op 1 November zou het werk door de arbeiders worden neergelegd. Na het afbreken der besprekingen verwacht men thans, dat de regering zal trachten de standpunten nader tot elkaaF te brengen. In een deel van de levensmiddelen industrie is de vijfdagenweek inge voerd. Nu het besluit inzake de Marok kaanse Troonraad is gevallen, heeft de Franse regering meer kans, dat zy Dinsdag door de socialisten wordt ge steund, wanneer de vertrouwenskwes tie in stemming komt. Spanje heeft Parijs doen weten, dat het een klacht zal indienen bij de Verenigde Naties, als er geen einde komt aan de beschuldigingen, als zou den de Spanjaarden de Marokkaanse opstandelingen in het Rifgebied steu nen. Katholiek Nederland heeft gisteren het feit herdacht, dat 25 jaar gele den de Pauselijke encycliek „Divini Illius Magistji" werd uitgevaardigd. Ter gelegenheid hiervan heeft de administrator apostolicus mgr B. J. Alfrink in de kathedrale kerk te Utrecht een pontificale Hoogmis op gedragen. In een predikatie over de encycliek zei mgr Alfrink. dat zij. handelende over de Christelijke opvoeding, uit zeer bepaalde tijdsomstandigheden is ontstaan, maar dat de beginselen die zij voorhoudt, van alle tijden zijn. De encycliek komt sterk op, aldus mgr Alfrink, voor de onvervreemd bare rechten van de ouders op de op voeding van hun kinderen, maar zij spreekt ook van de onvervreemdbare verantwoordelijkheid van de ouders ten aanzien van de opvoeding hun ner kinderen. omlaag voor een naderende trein. Een reiziger, die na het tot stil— standkomen van de trein, eruit sprong om hulp te gaan verlenen, brak daar bij zijn been. Hij is met de trein die slechts licht werd beschadigd naar Roermond ver voerd. waar hij in een ziekenhuis is opgenomen. Tengevolge van het zware weer raakte Zaterdagavond het Britse Li berty-schip Cygnet", even voor de kust bij IJmuiden, van twee sleep boten los. Tot Zondagmiddag is het schip op drift geweest. Toen het zich om on geveer vijf uur, voor Hoek van Hol land bevond, slaagden de bemanning van twee Nederlandse sleepboten er in. de onhandelbare reus weer aan de ketting te krijgen. Zij hebben het schip de waterweg opgesleept, naar Rotterdam. se krijgsgevangene, die uit Rusland is gerepatrieerd. Het lot van Stalin's oudste zoön is 10 jaar lang een mysterie geble ven. Stalin zelf stelde in 1950 een beloning van een millioen Roebels in het vooruitzicht voor het vinden van Jakob's graf. Jakob Dzjoegasjwili, die kapitein was bij de artillerie, werd in 1941 bij Smolensk gevangengenomen. De gerepatrieerde officier die dit meedeelde, Walter Reuschle een jour nalist, zeide dat hij Jakob in de na zomer van 1941 had gesproken in chet kamp Oraniënburg. Hij had bij die gelegenheid een onderhoud met Stalin's zoon gehad. Reuschle was in die dagen majoor van een „propa- ganda-eenheid" van het Duitse le ger en schreef artikelen over de oor log. Hij zei dat hij zelf na zijn gevan genneming door de Russen tot 25 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens „het bezit van gevaar lijke geheimen". Reuschle beschreef zijn onderhoud met Jakoh zelf als „een onschadelijk praatje van onge veer een half uur over algemene po litiek en economische problemen." Reushde zei van een kampocfficier uit Oraniënburg te hebben vernomen dat Jakob zich op de prikkeldraad versperring rondom het kamp had geworpen, toen de Russen in 1945 het kamp naderden, en had gewei gerd gevolg te geven aan de orders terug te gaan Volgens deze officier had Jakob zichzelf willen doden uit angst voor de gevolgen van zijn ge vangenneming door de Duitsers in 1941. Uiteindelijk werd Stalin's oud- De Westduitse Vluchtelingenpartij, de op drie na de grootste partij in de Bondsdag, is Zaterdag officiëel uit de coalitie-regering van dr Ade nauer getreden en in oppositie ge gaan. De Christen-Democraten zijn by de oplossing van het vluchtelingen vraagstuk in gebreke gebleven, aldus het partijbestuur. Tengevolge van dit besluit beschikt de coalitie niet meer over een meer derheid van twee derden, die vereist is voor grondwetswijzigingen. Rege ringsaanhangers zijn evenwel van mening, dat dit niet een bedreiging voor de regering betekent. ste zoon door een Duitse kampwacht neergeschoten, aldus Reuschde. De 49-jarige Duitse geleerde Hans Wittmann, die Vrijdagavond uit Rus sische gevangenschap terugkeerde, heeft meegedeeld, dat hij voor de Russen een geheim wapen heeft ont worpen, waarbij hy de beschikking had over plannen en microfilms, die via spionnen uit het Westen afkom-* stig waren. Het geheime wapen betrof de radio controle van een onbemande straal jager van het type Mig-15, die, ge lanceerd door een viermotorige bom menwerper, een atoombom kon af werpen op een doel op zee. Meer dan vier jaar is de 67-jarige Duitser Josef Scherrle volkomen blind geweest. Maar Vrjjdag kon hfj twee meter ver zien, nadat hij in een ziekenhuis te Bromley, ten Zui den van Londen, door twintig bijen was gestoken. Hij was Zondag uit Regensburg te Bromley aangekomen, nadat men hem had verteld, dat een blinde door middel van bijensteken zijn gezicht had herwonnen. De directrice van het ziekenhuis, mevrouw Julia Owen, zei Vrijdag avond, dat arthritis de oorzaak van Scherrles blindheid is en dat het ge zichtsvermogen van de man elke dag vooruit zal gaan, wanneer hij regel matig door bijen wordt gestoken. De Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp heeft thans het „geheim" onthuld van de verrassing, die zij aan haar komende sleutelactie voor de vluchtelingen heeft ver bonden. Zoals is gemeld, zullen bij de inza meling van oude sleutels ontvangst bewijzen worden afgegeven, die de gevers van de sleutels een^klein be drag kosten. De kopers ervan kun nen op de kaart invullen, hoeveel kilogram oude sleutels er naar schat ting zullen worden ingezameld. Wie het juiste aantal kilogrammen blijkt te hebben geraden, of er het dichtste bij is gekomen, wint een hoofdprijs, bestaande uit drie jaar gratis wonen. Bovendien wordt hij (of zij) in staat gesteld een reis te maken langs de vluchtelingenkampen in Oostenrijk. Nederland heeft gisteren te Rotter dam in de traditionele voetbalwed strijd tegen België een zeer eervol (2-2) gelijk spel bevochten. Zeer eervol, omdat Oranje uiteindelijk méér verdiende. Het was Bram Ap pel (Fortuna). die zowel vóór als na de rust het doelpunt, dat telkens de voorsprong van de Rode Duivels teniet deed, scoorde. Hierboven ziet men hem de stand op 2-2 brengen, die ook het eindresultaat betekende V.l.n.r.: Appel, ver doorgelopen na zijn treffer; doelman Gernaye, Dries, Carre, Mees, van Brandt, en de verdienstelijke Nederlandse debutant Tinus Bosselaar. "N De geruchten rond ex-president Peron van Argentinië houden aan. Hij heeft een Italiaanse importeur van koffie te Milaan telegrafisch van Asuncion uit verzocht, voor hem aan het Lago Maggiore een villa te ko pen. De verdreven dictator deed zijn verzoek aan Bruno Vailati, die lang in Buenos Aires heeft gewoond en daar indertijd door bemiddeling van de Italiaanse autorenner Alberto Ascari ken nis met Peron had gemaakt. Ook na zijn terugkeer naar Ita lië was Vailati in contact ge bleven met Peron, die hem aan de vooravond van de politieke crisis in Argentinië telegrafisch liet weten, dat hij zich in Italië wilde vestigen. Zaterdag ont ving Vailati een telegram van de ex-president, waarin deze zijn voornemen herhaalde en hem verzocht 'n villa te kopen aan het Lago Maggiore.

de Stem | 1955 | | pagina 1