Autobotsing bij Sluiskil eist een dode Uielaiine 4 E I I I I I Lood- hout- en gouddiefstallen werden berecht Bestuurder raakte bekneld De Goese werkplaats voor minder-validen Z,VLA ANDEREN Derde Sint Genesiusdag te Sluiskil Malle en droeve voorvallen De adoptie van Dreischor is beëindigd ETSEN VAN REMBRANDT IN OOSTBURGSE LYCEUMZAAL Vrees voor kinder verlamming Walcheren Zuid-Beveland Het vernieuwde college van GS. Verdeling der werkzaamheden Bij de politierechter te Middelburg 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 OCTOBER 1955 Bij werkzaamheden aan de weg Dr A. C. B ARTS 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Vooral voor schoolgaande jeugd Wordt 'n centrale voor de Bcvelanden In West Z.-Vlaaiifleren Tentoonstelling te Oostburg geslaagd MIDDELBURG AXEL Blijdschap bisondere vorm van apostolaat Devotie Hartelijk afscheid van Zuster Hermana AGENDA Heden Morgen Op de kanaalweg Zuid nabij Sluiskil vond gisteren omstreeks het middaguur een verkeersongeval plaats, waarbij abrupt een leven werd afgesneden, terwijl een tweede persoon vrij ernstig werd gewond. De gehuwde heer P. J. Tel uit Terneuzen, opzichter bij de Zeeuwsch- Vlaamse Waterleiding Mij, kwam met enige snelheid in de richting Sluiskil- brug gereden. Tegelijkertijd naderde uit tegenovergestelde richting een met gas-olie gevulde tankwagen van de heer C. J. E. Oppeneer, afkomstig uit Sluiskil. Deze reed huiswaarts in de richting Sas van Gent. Ter hoogte van de plaats, waar het ongeval gebeurde, is de weg ter breedte van ongeveer twee meter we gens werkzaamheden afgebakend. Het verkeer, komende van de richting Sas van Gent, moest bij de afbakening Op 82-jarige leeftijd overleed in het St. Canisius-ziekenhuis te Nij megen, Dr A. C. B. Arts, directeur hoofdredacteur van de Nieuwe Tilburgse Courant. Hij werd op te rugreis van een vacantie in Italië door ziekte overvallen en moest in Nijmegen in het ziekenhuis wor den opgenomen, waar hij Maandag middag is gestorven. Zo is dan ook de hand van deze pennevoerder bij de Gratie Gods stil gevallen. Zestig jaar lang heeft hij zich in de journalistiek bewo gen, eerst aan het Overijsels Dag blad, daarna lange, lange jaren aan de krant, die in de volksmond nog altijd met zijn familienaam wordt aangeduid: „de krant van Arts", de Nieuwe Tilburgse Cou rant". Hij was een journalist met een geheel eigen allure, een geheel eigen stijl die verscheidene jaren van Frankrijk uit zijn artikelen schreef en altijd een. Latijnse esprit heeft vertoond. Hij bezag de feiten en gebeurtenissen steeds van een hoog plan, in de spiegel der eeuwigheid. Enige bekende hagiagrafieeën staan ook op zijn naam. Ook naar sociale onderwer pen ging zijn voorliefde uit. Onder de in boekvorm verschenen schrif turen zijn er over: Rechtvaar dige prijs en eerlijke levering, Rerum Novarum, Economie van het Evangelie. Wie hem persoon lijk gekend heeft, bewaart de her innering aan een hartelijk, edel mens, met diep geloof en wijze humor. Hij werd geboren 7 Januari 1873 te Arnhem, bezocht colleges te Rol- duc en Roermond en studeerde rechten in Amsterdam, alvorens hij het journalistieke pad betrad. God moge zijn vrome dienaar in genade aangenomen hebben. In tegenwoordigheid van de ge meentebesturen van Renkum en Aalsmeer en vertegenwoordigers van de stad Amsterdam, is de adoptie door deze drie steden van bet dorp Dreischor op Schouwen - Duiveland officieel beëindigd met de eerste steenlegging voor een ambtswoning voor Dreischors burgemeester, de opening van de brandweergarage en het ingebruik nemen van het boten huis. Mr. D. Matser van Bloois, burge meester van Renkum, legde de eer ste steen voor de burgemeesterswo ning. De gevelsteen van de brand weergarage is door de burgemeester van Aalsmeer, de heer Loggers ont huld en tenslotte heeft de heer T. C. Besanger, mede namens Amsterdam het botenhuis geopend met de wens dat de inventaris nooit zal behoeven te worden gebruikt. Burgemeester A. H. Vermeulen van Dreischor heeft uit naam van de bewoners zijn hartelijke dank uitge sproken aan de drie adopterende ge meenten. Schoolkinderen brachten de gasten een aubade. voorrang verlenen. Vermoedelijk heeft de heer Tel met zijn bestelauto het voorrangsbord te laat opgemerkt. Zijn krachtig remmen had een bot sing met de gasolie-wagen tot gevolg. Beide wagens kwamen hierdoor scheef op het wegdek te staan. De bestelauto werd o.m. aan de stuur- zijde ingedrukt, waarbij de heer Tel noodlottig bekneld kwam te zitten. Nadat hij bevrijd was. bleek hij in zorgwekkende toestand te verkeren. Hij werd overgebracht naar het St. Elisabethziekenhuis, waar hij kort na aankomst overleed. OLIE STROOMDE WEG Van de gasolie-wagen werd de zij wand opengereten, waardoor de ketel lek sloeg en het kostbare vocht weg stroomde. De heer Oppeneer werd eveneens in het ziekenhuis opgeno men. Hij bekwam een ontwrichte schouder, twee gebroken ribben en een hoofdwond. Wonder boven won der kwam een medepassagiertje, na melijk een driejarig kleinzoontje van de heer Oppeneer, er zonder letsel af Het kind was onder het dashbord ge schoven en werd door de bestuurder zelf nog daar onderuit gehaald. Zowel de plaatselijke politie als de technische controle-dienst waren snel op de plaats van het ongeval aanwe zig voor een nader onderzoek. (Advertentie) 4 geneesmiddelen helpen elkaar en doen dan ook wonderen Hen belangrijke ontdekking op geneeskur. dig gebied is ,,synergismusHiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine ,,4"-elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen talen en doen werkelijk wonderen ft BEROEMDE GENEESMIDDELEN IM ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP -20 TABLETTEN 85 cl- In het „Koningin Wilhelmina Ly ceum" te Oostburg is een beschei den, maar uiterst fraai geselecteer de tentoonstelling van reproducties van etsen van Rembrandt te zien. Ze is georganiseerd door de Paedago- gisehe Dienst der Musea, onder au spiciën van het Ministerie van On dersvijs, Kunsten en Wetenschappen. Uiteraard is ze in de eerste plaats bedoeld voor de schoolgaande jeugd, meer in het bijzonder van uitgebreid lager en middelbaar ondersvijs. Ook andere belangstellenden zullen echter in de gelegenheid gesteld wor den de fraaie expositie te zien. De werken blijven gedurende enkele we ken in het Lyceum. De jeugd zal de expositie in schoolverband bezoe ken. Binnenkort zal mej. Petra Cla- Advertentie) rijs, inspectrice van het roerend kunstbezit in Nederland, naar Oost burg komen om een explicatie te ge ven. Deze tentoonstelling is de eer ste welke door de Paedagogische Dienst der Musea wordt gehouden. LEERZAAM. In een der lokalen van het Ly ceum is een flink aantal reproduc ties van etsen van Rembrandt on dergebracht, waaronder b.v. een van de beroemde Honderdguldenprent. De expositie geeft ook een duidelijk beeld van de etsentechnick en geeft voorts in een duidelijk overzicht een indruk van Rembrandt's leven en zijn persoon. Daaruit blijkt dat het geheel is afgestemd op het onder wijs. Doch ook volwassenen kunnen veel van deze bescheiden tentoon stelling opsteken. Een slap vooruil op sclioenengebied. als a s. Vrijdag de nieuwe schoenenzaak open! in de Kerreslraat hoek Ridderstraat t/o V 8, D ledereen in Breda zal met plezier bij van Woensel keus maken, 'n Daverende collectie, prettige prijzen! B. en W. van Goes schrijven de raad, dat de ontwikkeling van de werkplaats voor minder-validen, wel ke sinds vorig jaar ls opgericht, be vredigend verloopt. Een gemis blijft, dat industriële opdrachten niet in voldoende mate kunnen worden aangetrokken, hetgeen veelal afstuit op de hoge transport kosten welke met het aantrekken van deze opdrachten gepaard gaan. doch niettemin zijn voldoende andere op drachten ir portefeuille, zodanig, dat voor de circa 40 personen, welke mo menteel in de werkplaats zijn onder gebracht, in ruime mate werk aan wezig is. In het verslag van de werk zaamheden van de afdeling Sociale Zaken over 1955 hopen B. en W. mettertijd meerdere gegevens met betrekking tot de financiële uitkom sten en de productie van de werk plaats te verstrekken. Eerder genoemde ontwikkeling heeft tot gevolg gehad, dat naast plaatsing van minder-validen uit de gemeente Goes, successievelijk kan worden overgegaan tot plaatsing van meer dere minder-validen uit gemeenten, elders op de Bevelanden. Zo zijn op het moment reeds bij de werkplaats betrokken de gemeenten: Heinkens- zand, 's Heerenhoek, Baarland, Waar de Driewegen, Krabbendijke, Kloe- tin'ge, Yerseke, Kruiningen, Nisse, Kortgene en Wissenkerke. Vorenstaande heeft er toe geleid, dat B. en W. thans de tijd aange broken achten over te gaan tot een gezamenlijke exploitatie van de werkplaats door de gemeentebesturen op Zuid- en Noord-Beveland. Immers zal door deze samenwerking de ex ploitatie door de bredere basis, zowel in financieel als in technisch opzicht, pas goed mogelijk zijn en tastbare resultaten kunnen opleveren. In eerste instantie hebben zij een vergadering belegd met de momen teel direct bij de werkplaats betrok ken gemeentebesturen. Hierbij is ge bleken. dat een gezamenlijke exploi- werkplaats, steunende In West Zeeuwsch-Vlaanderen be staat op het ogenblik vrees voor de in België voorkomende kinderver lamming. Er zouden eerste sympto- nen van deze verschrikkelijke ziekte zijn geconstateerd, doch uitgespro ken gevallen van kinderverlamming zijn geenszins vastgesteld. Wel heeft men uit voorzorg de scholen, voor zo ver gewenst ge acht, op de hoogte gesteld. Het is echter zaak geen angstpsychose te verwekken, aangezien in het geheel geen reden tot ongerustheid bestaat. Plannen voor volgend jaar De tentoonstelling van werken van Brabantse Beeldhouwers te Oostburg welke thans weer achter de rug is, blijkt een succes te zijn geweest. Zoals men weet was de expositie gratis toegankelijk. Ruim 1200 per sonen hebben de moeite genomen de in de Ned. Herv. Kerk tentoonge stelde beelden te bezichtigen. De werken die buiten waren opgesteld, hebben uiteraard meer blikken ge trokken. Naar mr K. Hoekzema, voorzitter van de Plaatselijke Gemeenschap Oostburg, ons meedeelde heeft men voor volgend jaar al weer vrij defini tieve plannen. Indien mogelijk zal men de bekende Starttententoonstel- ling van Jonge Kunstenaars naar Oostburg brengen en men overweegt ook de Zeeuwse Tentoonstelling naar het centrum van West Zeeuwsch- Vlaanderen te brengen. Deze grootse opzet zal waarschijnlijk noodzakelijk maken dat men voor de expositie entree gaat heffen. Beide voorgaan de tentoonstellingen waren gratis. Het is dus inderdaad mogelijk ge bleken een tentoonstellingstraditie in Oostburg te scheppen. Een verheu gend verschijnsel, te meer daar Oostburg in West Zeeuwsch-Vlaande ren, waar de laatste jaren zeer veel aan cultureel werk wordt gedaan, mede een reputatie heeft. Behalve in IJzendijke, Aardenburg, Sluis en ho pelijk volgend jaar ook Groede weer, zal er dus voortaan ook in de mo dernste stad van dit gewest een cul turele manifestatie gehouden worden. Cursus E.H.B.O. Deze winter zal door de Kon. Vereniging E.H.B.O. afdeling Middelburg wederom een cursus voor eerste hulp worden ge organiseerd. De lessen worden ge geven in de C.J.M.V.-gebouw in de Singelstraat. Heinkenszand RAADSVERGADERING De gemeenteraad is bijeen geroe pen tegen Maandag 17 October om 8 uur. De agenda bevat o.m. een voorstel lot wijziging van de erf pachtovereenkomst, de begroting 1956 van het B.A. en de vaststelling van de begroting 1956 van de vleeskeu ringsdienst. De verordening op de heffing van opcenten grondbelasting moet worden vastgesteld evenals die voor het ophalen van huisvuil. De bouwverordening en de verordening op de heffing van keurlonen moeten gewijzigd worden. Tenslotte zal ook de begroting 1956 moeten worden vastgesteld. Leuedorp NIEUW GEBOUW BOERENLEEN BANK. Het nieuwe gebouw van de Boeren leenbank, is door de kassier, de heer Bilterijs, betrokken. Daar htt echter nog niet geheel afgewerkt is, zal de officiële opening later geschieden. Nu het college van Ged. Staten door de verkiezing van de heren lr Dikötter en v. Poelje een ver nieuwing onderging, moesten de werkzaamheden opnieuw verdeeld worden. De eerste afdeling wordt voortaan waargenomen door mr A. v.d. Weel en M. v. Poelje; de tweede door C. Philipse en ir G. Dikötter en de derde door mr M. Mes en A. Schout. De afdeling Planologie is toege wezen aan ir Diötter; in de Plan commissie - West zetelen ir Dikötter en M. v. Poelje; het Eti werd toege wezen aan mr Mes. De bootdiensten zijn voortaan voor de heer v. Poelje, die daarom ook voorzitter werd van de Bootcommis sie uit de Etaten; ir Dikötter is plaatsvervangend voorzitter. Laatst genoemde vertegenwoordigt ook de provincie en de Zeeuws Vlaamse tramwegmaatschappijen en eerstge noemde in de „Stoomtram Walche ren" en de N.V. Haven van Vlissin- gen. Voor de Statencommissie Delta plan is nog geen voorzitter aange wezen. Voor de culturele taak en de volksgezondheid zullen mr Mes en M. v. Poelje opkomen. Vaste commissie Planologische dienst; ir G. Dikötter inplaats van C Hamelink. Van de Agrarische com missie en de commissie Uitbreidings plannen wordt ir Dikötter voorzitter. Contactcommissie bootdiensten en de dienstcommissie in de plaats van de heer A. Lockefeer, de heer v. Poelje. In 37 commissies waarin door het vertrek der heren Lockefeer en Ha rrelink vacatures ontstonden, moet nog worden voorzien. Philippine MODERNE KUNST IN ONZE KERK. Op 20 September 1944 werd onze mooie kerk door de Duitsers verwoest. Pastoor de Bie begon dadelijk plan nen te maken voor de bouw van een nieuw Godshuis, dat nu zijn voltooiing heeft gevonden. Het laatste sluitstuk is aangebracht: de beschildering van het priesterkoor. Deze prachtige compositie van rector Edgar Dekkers uit Moergestel stelt voor de tenhemelopneming van Maria, de patrones van de kerk. Daar de beschildering zeer modern is opgevat, gaf de schilder zelf in een causerie de nodige uitleg, waarin hij eerst een beeld gaf van de moderne kunst en haar betekenis, om daarna te verklaren, zeer verheugd te zijn, van een kleine parochie de opdracht te hebben gekregen tot het vervaar digen van een modern kunstwerk. Geslaagd bal De nieuwe voetbal club heeft geest getoond. Niet alleen in het veld waar ze nu al een goed figuur maakt, maar ze heeft ook al een bal georganiseerd dat af was. BESCHERMING BEVOLKING De opleiding en - voor zover nodig de practische oefening van de vrij willigers van de B B. zal in de ko mende wintermaanden moeten ge schieden. De instructie voor de leden van de verbindingsdienst is reeds gestart en achtereenvolgens zullen de andere onderdelen van de B.B. instructies ontvangen op nader vast te stellen avonden. Ter inleiding van deze werkzaam heden zal Vrijdag a.s. in „Het wapen van Zeeland" een bijeenkomst wor den gehouden van alle vrijwilligers. In die bijeenkomst zal eerst een instructieve inleiding worden gehou den, welke voor allen van belang is, en na een korte pauze zullen enige korte films, betrekking hebbende op het werk van de B.B. alsmede een amusementsfilm, worden vertoond. 1>raaute NAAR FESTIVAL Onze fanfare heeft deelgenomen aan een te Lamswaarde gehouden muziekfeest. Evenals alle andere verenigingen kwam zij daardoor in het bezit van een medaille, terwijl ook een stevige geldprijs werd ont vangen. De uitgevoerde nummers werden goed vertolkt. DRUKKE VERGADERING De Katholieke Actie afdeling Vrou wen hield een zeer druk bezochte bijeenkomst in het patronaatsgebouw. Ons kort verslag over de te Sluiskil gehouden Sint Genesiusdag, een dag waarop de bij het W(erkverbond) K(katholiek) Almateurtoneel) aangesloten verenigingen, elkaar ontmoeten om zich te bezinnen op hun blzondere vorm van ontspanning, om met elkaar van gedachten te wisselen -om de Vriend-' schapsbanden te verstevigen, heeft wel enige nadere verklaring nodig, te meer daar het amateurtoneel zich steeds meer in een groeiende belangstelling mag verheugen. JAARVERGADERING. °de In de nieuwe, intieme noodkapel van het St. Elisabethziekenhuis te Sluiskil, droeg de geestelijke adviseur, Pater Gonzaga O.F.M. een H. Mis o Jammer, dat niet meer leden kans hadden waargenomen in de in timiteit van deze stijlvolle kapel, waar het veel rustiger is dan bij een Hoogmis in een parochiekerk en waar herfstbloemen zeer devoot de beelden sieren, de H. Mis bij te wonen. Buiten hing de lichte sluier van de herfst. De even bewegende bladeren aan de bomen in de kloostertuin hen ben de glans van de zomer verloren en wachten op het grote sterven. Het is allemaal een klein beetje weemoedig. In de kinderafdeling van het ziekenhuis staan aan de ramen witte wiegehemelskleine sneeuw- pyramiden. Pater Gonzaga spreekt van de vreugde die de toneelspelers kunnen brengen aan hun mensen. Maar vreugde in de Heer. Niet de lol, die een leegte achterlaat. Deze opening was eenvoudig maar goed en ontroerend bijna. De voorzitter, de heer M. J. Bakker van de „Rederijkers" uit Goes, heette in 't Parochiehuis allen welkom, en in het bizonder de geestelijke advi seur, de heer Fr. Bloemkolk, lande lijk secretaris van het W.K.A., de vroegere provinciale voorzitter Drs L. Lockefeer uit Hulst. Pater Gerlach- Welig uit Goes en de Vlaamse vriend Herman Bruggen. De heer Bakker wees er op, dat dit de eerste maal is. dat het W.K.A. Zee land na de reorganisatie St. Gene siusdag houdt. Het splitsen in vier kringen, heeft in de practijk grote voordelen, aldus de voorzitter. Hij memoreerde, dat het W.K.A. nu is uitgebreid tot 20 aangesloten vereni gingen, eon toename van 100% in één jaar. Hij dankte hiervoor het bestuuis- lid de heer van Hecke van „Sint Pau- lus" uit Middelburg. Door diens werk is de kring Walcheren-Zuid-Beveland de grootste. Het jaarverslag van de heer Ch. Heirman uit Hulst liet veel optimis tische geluiden horen. Vooral in zijn Terwijl buiten de vogels jubelden over de geneugten van deze schone, nazomerse Dinsdag moesten zich voor de Politierechter twee ijzer werkers verantwoorden voor hun snode, nachtelijke handelingen: op 28 Juli j.l. hadden zij te Axel lood gestolen. De beide verdachten, A. D. W. uit Den Haag en A. D. S. uit Rotterdam bekenden vlot, dat zij een hoeveelheid lood op de schutting die de ruimte, waarin zij 's avonds werkten omheide, hadden gelegd. Omstreeks twaalf uur, na het beëin digen van de werkzaamheden, ver lieten zij in opgewerkte stemming de werkplaats en dartelden vrolijk zich in het donker onaantastbaar wanend naar de schutting Waarschuwingsschoten verscheur den de rustieke aether; politie en wachtslieden hield dit koppel ijzer- werkers reeds langer in de gaten. Van W. is het nog wel te begrij pen", zei de Politierechter, mr P. van Empel. „die heeft een heel straf blad'. Mr G. J. B. van der Dussen, de Officier, vond het geraffineerd bekeken; voor hem droeg het ver grijp een ernstig karakter. Hij eiste tegen W. een maand onvoorwaardelijk en tegen S. f 60.of 12 dagen hech tenis. Mr van Empel vonniste tegen W. f 60,— of 12 dagen en 1 maand voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd; S. kreeg een boete van f 50,subs. 10 dagen. NATTE VONDST. tatie van de op een gemeenschappelijke regeling, aVoordgee beheersvorm kwamen even- Genoegelijker was de binnenkomst tueel in aanmerking: een tak van van d'e 55-jarige fabneksarbeider A. dienst ingevolge de gemeentewet, eenlK. uit Terneuzen. Deze zou op 1 Juli stichting of een gemeenschappelijke j te Sluiskil een stuk hout weggenomen regeling. Aan 't laatste wordt de hebben, ,,'t Lag een eindje van het voorkeur gegeven. werk af", betoogde hij, ,,ik heb het gevonden!" K. voegde hier nog aan toe, dat het maar een klein stukje hout geweest was. .Een stukje van 5 kilo" zei mr Van Empel. „Neem me niet kwalijk", zei de goedgemutste K., „ik geloof, dat de politie mis is geweest". Het bleek echter, dat de politie het stukje, na de inbeslagneming gewogen had. Toen d'e rechter dit naar voren bracht zei K.: „Toen was het nat!" Het werd, conform f 30,of 6 dagen. ..Goeden- morgen heren", brulde K. op de drempel. De nog jeugdige schilder C. P. J. J. de R. uit Vlissingen had op 13 Juni in zijn woonplaats voor het pakhuis van de fa. De K. een kist openge broken en zich hieruit o.a, emaille borden en wasknijpers toegeëigend. Op deze ongepaste handelwijze com- mentariseerde mr Van Empel: „Dit is niet bepaald om je bemind te ma ken en sloot zich aan bij de eis van de Officier, een gevangenisstraf van zes weken onvoorwaardelijk. Het inmiddels gehuwde, uit Zaam- slag afkomstige strijkstertje E. P. de V., had met haar negentien jaren te Terneuzen een gouden zegelring weg genomen uit een broek, die op het bedrijf waar zü werkte ter stoming was aangeboden. Zij maakte hiermee de man, die thans haar echtgenoot is, gelukkig. Conform f 30,of 5 dagen. Bij de fa. mej, E. B., V. te Middelburg nam een werkster uit Arne- muiden, een aantal sigaren, een bank biljet van f 10,en vier maal f2.50 weg. Het was de eerste keer van haar leven, dat zij zoiets deed en berouw vol beloofde zij beterschap. De loondorser en alcoholist E. de V., 47 jaar en wonend fe Graauw en Langendam had op 17 Juni in een voor hem vrij normale toestand op een bromfiets gereden. HU raakte daarbij een fietsende dame, die ach terop haar kindje meevoerde. De vrouw moest met het kindje vlie gensvlug een toevlucht in een heg zoeken. De V. is nu tevens gegUseld. omdat hij niet betaalt voor zUn eigen vrouw en kinderen. Mr Van Empel vond dit dronken op een bromfiets zitten een ongehoord schandaal; voordat De V. een brom fiets kocht, moest hij eerst maar eens aan zijn vrouw en kinderen denken. „Dit voorbeeld van deugd, wat zul len we daar mee doen?" vroeg de Politierechter aan mr Van der Dus sen. Deze liet er geen gras over groeien en vroeg 3 weken onvoor waardelijk. „Ik was niet zat!" stiet De V. nog uit; het vonnis was con form. VREEMDE GEWOONTE. De in 1906 geboren F. G. van P„ uit Kcr'vacht (vlasser) houdt er een vreemde gewoonte op na. Wanneer hij dronken is, laat hij zUn fiets of brommer in de steek en stapt een woning binnen zomaar, een wo ning. Dan tracht hy de bewoners te bewegen hem met "en auto naar huis te brengen, of ilthans er voor te zorgen dat er een „taxi voor meneer" komt. Toen hy dit op 15 Juni weer deed, werd de vrouwelijke bewoner van „de woning" zo zenuwachtig, dat zij ylings de politie van het ge beurde op de hoogte stelde. De Offi cier noemde Van P. een buitenge woon lastig persoon en eiste een maand voorwaardelijk met 2 jaar proeftyd en een boete van f 60,of 12 dagen. De raadsman, mr P. C. Adriaanse betoogde, dat dit geen huisvrede breuk genoemd kan worden. Toen de politie gewaarschuwd werd, zat Van P. inmiddels elders met zijn rug tegen een muurtje, zijn hoofd koel te houden. De man uit Koewacht werd conform de eis veroordeeld. herineringen aan de vorige Sint Ge nesiusdag te IJzendijke dankte de secretaris het gemeentebestuur van die gemeente, die de leden op het ge meentehuis ontving en alles in het werk stelde om deze dag zo goed mo gelijk tef dfieri sUgcp. Ook \foor de sympathie van het amateurtoneel en deze derde Sint Genesiusdag van de zijde van het gemeentebestuur van Terneuzen wer den woorden van dank gesproken. Jammer, dat B. en W. van Terneuzen aan de uitnodiging hier aanwezig te zijn, geen gevolg hebben kunnen ge ven. Het K.R.O.-televisie-geval bracht het W.K.A. in een impasse die bijna ho peloos leek, maar die door veel goede wil tot oplossing is gekomen niet al leen. maar bovendien zeer goede re sultaten heeft afgeworpen. ST. GENESIUSDAG HET VOORJAAR IN Dit was een voorstel van Pater Gonzaga, dat algemene instemming verwierf, omdat het eind Mei voor alle toneelgroepen veel gemakkelijker valt eventueel een voorstelling op St. Genesiusdag te verzorgen. Volgend jaar zal het wel een feit zijn. De mogelijkheid om meer mede werking van de gemeentebesturen, werd ook onder de ogen gezien. Het definitief afschaffen voor dergelijke voorstellingen, van de vermakelijk heidsbelastingen, zou al een grote zorg minder betekenen. Gelukkig zijn er al gemeenten, waar de groepen zo goed als nooit belasting betatlen, DYNAMISCH. De strijdbare Vlaming Herman Bruggen hield een brillante rede; „De macht van het gesproken woord". Spreker opende met een felle aanval op de Belgische overheid, die hem, opvolger van Staf Bruggen, zonder één centime subsidie laat ploeteren. „Maar met dezelfde verbetenheid, waarmee ik in Vlaanderen vecht, zal ik U helpen, zo U dit wilt, om vooruit te komen". Een zeer krachtig beroep deed Her man Bruggen op alle amateurs hun taal te verzorgen. De taal is het mach tigste wapen van de toneelspeler als dit goed wordt gebruikt. De stem is de echo van gedachte en gevoel, aldus de heer Bruggen. Hij waarschuwde tegen het inzetten van te jonge onge schoolde krachten en richtte een ern stig woord tot denenen. die zich zelf zoeken. Uw kunst is om anderen te dienen en niet U zelf. De heer Brug gen besloot met een oproep tot „de soldaten van het toneel", zoals hij zijn gehoor noemde, zich gereed' te houden voor de nieuwe slag. „EINDEXAMEN". Een der Paters Maristen behandelde het onderwerp: De moeder in het moderne gezin. Na hem sprak de Kapelaan over Het Rozenkransgebed, en de presi dente over de Missienaaikring, een zeer nuttige instelling, die veel meer in het middelpunt der belangstelling moest staan bij onze vrouwen en meisjes. De vergadering werd opgevrolijkt door een verloting en een tractatie. Koewacht VLASSERSRECORD De Coop. Vlasroterij „St. Andries" alhier bereikte haar record sinds het bestaan van het bedrijf in 1938. Er werd n.m. de 1000ste put vlas gevuld. Wanneer de weergoden gunstig blij ven zal het totaal aantal putten in dit seizoen plm. 1075 worden. Het hoogste aantal, tevoren bereikt was 962 put ten in 1952. IJzendijke Na een diensttijd van 23 jaar bU het Wit-Gele Kruis heeft zuster Her mana afscheid genomen van de ver eniging en de parochie in een spe ciaal belegde ledenvergadering. De grote zaal van het jeugdhuis was ge heel gevuld, toen de voorzitter de byeenkomst opende. Hy kon hierby begroeten de geestelijkheid van de parochie, de heren doktoren, voor zitter en secretaris van de Provin ciale Bond, de zuster in Algemene dienst by deze, de zusters van IJzen- dyke en als bewys van goede sa menwerking een vertegenwoordiging van het Groene Kruis. Er werden liederen gezongen door het dameskoortje, afgewisseld met aecordeonmuziek van Mej. M. Hen- drikse, terwijl de goochelartist Pier re Truxos de verdere middag op prettige wijze vulde. Voorzitter J. Ch. Cornells sprak in bewogen woorden een huldigings- en afscheidswoord, daarin gevolgd door de Pastoor, Dr Rozemeijer, ourgemeester van Dongen van Aar denburg als voorzitter van de Pro vinciale Bond, Zr Vernimme en de heer Fortrei voor het Groene Kruis. Verschillende geschenken, betaald uit de opbrengst van een collecte, werden aangeboden, o.a. een bloe men- en fruitmand, een kostbaar verpleegstershorloge, een stel canon borden voor de zusterkapel en, op verzoek van de scheidende zelf, een zeer fraaie wandversiering voor het wijkgebouw als aandenken aan haar verblijf in IJzendijke. Groot succes had een door de voor zitter gemaakt lied, toepasselijk op het wei en wee van Zuster Hermana, gedurende de 23 jaar dat zij hier was. Het werd spontaan door de he le zaal meegezongen. Zeer geroerd door deze bewijzen van genegenheid was de zuster niet in staat tot een dankwoord. De Pa stoor deed dat in haar plaats. Tot slot konden allen de zuster nog per soonlijk de hand ten afscheid druk ken. Aardenburg De „St. Josephs Ghesellen" is een groep om jaloers op te zijn. Zij brach- en het blijspel „Eindexamen" met vaart en kleur. Een plezier om naar te kijken. Jammer dat de gordijndécors wel erg veel van de fantasie van de toe schouwers vergden. Er waren nog wel wat onvolkomen heden hier en daar in de organisatie De uitnodigingen waren wat laat. maar het vernieuwde bestuur moest dit aan gebrek aan tijd wijten. De le den mogen vertrouwen hebben. Vol gend jaar is het beter. Het amateurtoneel bloeit in Zee land. Het W.K.A. heeft hier een zeer gezonde voedingsbodem gevonden. De verenigingen streven er naar de dra ken naar de duistere vergetelheid te rug te sturen. Zij zoeken bekwame mannen, die de regie in handen ne men. Zij spelen niet meer om een to neelvoorstelling te olegen Zij leggen een ernst en toewijding aan de dag en heel vaak een talent, een beroeps speler waardig. Zij willen cultuur brengen, al is het dan nog niet altijd met een hele grote hoofdletter. Maar in ieder geval: zij verdienen en krij gen ook méér en méér de aandaeti' en de steun van publiek en overheid De volledige steun volge spoedig. DE NIEUWE SPELLING Aangezien op de allereerste plaats de onderwijzers goed op de hoogte moeten zijn van de nieuwe spelling der Nederlandse taal, heeft de Afd. West Zeeuwsch-Vlaanderen van de Katholieke Onderwijzers Bond voor leden een bijeenkomst belegd in het Parochiehuis te Oostburg. Daar zal Drs L. Lxickefeer uit Hulst een uit eenzetting geven over de nieuwste spellingsvoorschriften. Daar ook de ambtenaren in overheidsdienst goed op de hoogte moeten zijn, werd ook aan de leden van de Algemene Rooms- Kathoiieke Ambtenaren Vereniging, Afd. West Zeeuwsch-Vlaanderen de gelegenheid geboden om deze bijeen komst bij te wonen. SLOTCONCERT BACH-COMITE In de Sint Baafskerk werd een con cert gegeven door het dameskoor „Ju liana" uit Zuidzande, dat onder lei ding stond van Burgemeester H. P. Everwijn. De organist Willem Huls man uit Amersfoort verleende hierbij zijn medewerking. Ofschoon de belangstelling slechts matig was, werd de uitvoering toch goed verzorgd en verdient dit koor uit een kleine plaats in ons gewest al le lof voor de uitstekende uitvoering der gezangen. Het Bach-comité heeft ook met deze laatste uitvoering in 1955 een goede keus gedaan en kan terugzien op een goede slotuitvoerii.g van het seizoen. Het ligt in de bedoe ling ook het volgend seizoen het da meskoor „Juliana" voor de slotuit- voering uit te nodigen. Stekene PRACHTIGE ONDERSCHEIDING De Eerw. Heer A. Rombout slaag de met grote onderscheiding aan de R.K. Universiteit te Leuven voor het licentiaat in de Romaanse Philolo- gie. Door zijn Bisschoppelijke Over heid werd hij benoemd tot leraar aan het College te Ronse. Ernstige val Toen A.V. met zijn trapper de kantsteen van het voet pad raakte, kwam hij met zijn fiets zo ernstig te vallen, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Men vreest voor 'n schedelbreuk. Kieldrecht Geslaagd De Heer Jos van Cleem- put alhier slaagde aan de Katholieke Universiteit te Leuven voor het li centiaat in het Notariaat. GOES Grand: De pas des doods. Schut_ tershof: Lezing Maurlts Dekker. MIDDELBURG Electro: Duivels in het zadel. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: Het huis der verloren vrouwen. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: De man met de wassen beelden. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: Marabunta. Buitengewone voorstelling met o.a. Helma en Selma, in Het Con certgebouw om 8 uur. VLISSINGEN Alhambra: Sluiers van Bagdad. Luxor: Ook de besten kunnen vallen. Ariënsgebouw: EHBO om 19.30. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera ''.SO De Rozencavalier. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Vanavond om 10 u. 48 GOES Gemeenteraad om 20 uur. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Film- kring Hulst en omstreken. Cultureel programma Rubens. MIDDELBURG Electro: Verloren in een wereldstad. VLISSINGEN Luxor: Ook de besten kunnen vallen. Ariënsgebouw; Nieuwe cursus EHBO om 19.30

de Stem | 1955 | | pagina 2