Bisdom Haarlem staat Zeeuwse eilanden af aan „Breda" Zes maanden geëist tegen de hoofdverdachte, mevr. Van M. DE GRENSWIJZIGINGEN THANS BEKENDGEMAAKT ZUID-HOLLAND ZAL RESSORTEREN ONDER NIEUW BISDOM ROTTERDAM Amerikanen bereiden weer grote atoomproeven voor „Wij ontwapenen pas, als we zeker zijn van USSR" MASJUMI loopt weer in Negen maanden tegen haar voortvluchtige zuster Bisschopsbenoeming zal nog op zich laten wachten DE DOOD OP DE WEG Griekse premier begraven NIELS BOHR ZEVENTIG JAAR Praatjes!" riep de president Reorganisatie van Britse defensie? DAGBLAD VOOR ZEELAND Een Amerikaanse bij KSG Het stropersdrama te Turnhout TWEE ARRESTATIES Verdeling atoom producten door VN missie Een internationale koffie-overeenkomst Molotov: ik ben een blijvertje Amerika is voorzichtig geworden Dulles: Lastige aans/uiters..... De verkiezingen in Indonesië Herstemmingen noodzakelijk ZONNIG Zaak Anneke Beekman weer voor rechtbank Twee Dongenaren verongelukt 95e JAARGANG No. 21967 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J- J- M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L.J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestellf 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 11 OCTOBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor dlzeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 3o) De Pauselijke internuntiatuur in Nederland heeft meege deeld, dat thans de grenzen van de nieuwe Bisdommen in Nederland als volgt zijn vastgesteld: het Bisdom Rotter dam krijgt van 't Bisdom Haarlem geheel Zuid-Holland. De Zeeuwse eilanden, tot nu toe ressorterende onder Haarlem, worden hij het Bisdom Breda gevoegd (Zeeuivsch-Vlaande- ren hoorde reeds bij dit Bisdom). Het Dekenaat Geertrui- denberg wordt van het Bisdom Den Bosch afgescheiden, eveneens ten behoeve van het Bisdom Breda. Het Bisdom Groningen zal omvatten de provincies Groningen, Fries land, Drente en de Noord-Oostpolder, die tot nu toe onder het aartsbisdom Utrecht ressorteerden. DEN DAM (O.): Een driejarig meisje stak onverwachts de straat over. Een passerende auto greep het kind, dat zo ernstig gewond werd, dat het later overleed. ROOSENDAAL: Een motorrijder reed tegen een autobus en werd op slag gedood. Het slachtoffer, af komstig uit Vlaardingen, laat vrouw en 5 kinderen achter. DONGEN: Twee bromfietsers wer den in de ochtendmist aangereden door een hun tegemoetkomende bestelauto. Beiden werden gedood. De bestelauto sloeg driemaal over de kop. DE SOC.-democratische partij in Bre men heeft bij de gehouden verkiezin gen ruim 48 pet. der stemmen be haald. Bij de vorige verkiezingen kwam deze partij slechts tot 39 pet. De CDU kwam niet verder dan tot 18 pet. der stemmen. IN DE Russische ambassade te Rome heeft een brand gewoed, die veel van de inboedel en een groot aantal docu menten vernietigde. De brandweer had drie uur werk met het blussen. Over de oorzaak weet niemand iets te vertellen. ACHT gemaskerde kerels drongen een Brits pakhuis in Famagusta (Cyprus) binnen en verdwenen met een aantal kisten met militaire voorraden erin. DE BOND van Oud-stoottroepers gaat fuseren met het regiment, in zoverre, dat de B.O.S. voortaan een organisatie van stoottroepers en oud-stoottroepers zal zijn. De naam van de bond wordt „B.O.S.S." Prof. dr Prijohutomo, de deken van de universiteit Gadj ah Mada te Djokjakarta, is geschorst, om dat hij in geschiedenisboeken plagiaat had gepleegd uit Neder landse wetenschappelijke werken. congregaties in Rome op 20 October de gewon,e werkzaamheden pas her vatten. Een groot aantal vraagstukken, dat in verband met de grenswijzigingen ontstaan is, zal moeten worden opge lost, deels in het Vaticaan, deels in Nederland zelf. Voor wat de voor dracht aan de H. Stoel betreft, inzake de bezetting der bisschopszetels staat vast, dat deze kwestie door het Vati caan in verschillende landen anders wordt opgelost. Voor Nederland ligt het wellicht voor de hand, dat de H. Vader eerst de adviezen van de Ne derlandse bisschoppen zal inwinnen. DE MARTINUSKERK Kathedrale kerken in de nieu we bisdommen zullen worden de Dekenale kerk van Groningen van de parochie St. Martinus en de Dekenale kerk van Rotter dam van de parochie St. Lau- rentius. Het bisdom Haarlem zal uitsluitend de provincie Noord- Holland omvatten. De grenzen van het bisdom Roermond ver anderen niet. De wijzigingen worden van kracht op de dag van de Pauselijke Bul hierover. De Nederlandse regering, alsme de de Nederlandse bisschoppen zijn van dit besluit van de H. Vader op de hoogte gesteld. De ze grenzen gelden als de algeme ne regel. Bij de practische uit voering er van kunnen enkele ondergeschikte wijzigingen no dig zijn. Naar hef K.N.P. verneemt, ral de benoeming der nieuwe bisschoppen nog wel enige tijd op zich laten wach ten ln verband met het feit, dat de De Martinuskerk, de kathedrale kerk van het nieuwe bisdom Groningen, staat in de Broerstraat tegenover het hoofdgebouw van de Rijksuniversiteit. Vroeger stond op deze plaats de oude Broerskerk, die in 1836 ter beschik king van de katholieken is gesteld. De Broerskerk werd in 1893 gesloopt en vervangen door de tegenwoordige kerk, die gebouwd werd onder leiding van de architect P. J. H. Cuypers. In de Martinuskerk bevinden zich belangrijke zestiende en zeventiende eeuwse zilverschatten, die vroeger wa ren ondergebracht in de A-kerk te Groningen, toen deze nog katholiek was. Het hoofdaltaar is vervaardigd door Jan Brom en dateert uit 1897. Voorts bevat de kerk een monumen tale kruisweg, in 1869 vervaardigd door de Antwerpse kunstenaar Louis Hendrikx. Getracht wordt, een bestaand ge bouw in de stad Groningen te vinden, dat als bisschoppelijk paleis kan wor den ingericht. Na wekenlang speuren heeft de Bel gische justitie de hand kunnen leggen op twee mannen, die ervan verdacht worden betrokken te zijn geweest bij het stropersdrama te Turnhout, waar bij een baron-landeigenaar door scho ten uit een jachtgeweer werd gedood. Er zijn twee arrestaties verricht, na melijk van de ex-voetballer Jos Z. uit Zevendonk en de 40-jarige Marcel BI. uit Lichtaart. Het tweetal is in Turn hout achter slot en grendel gezet. De V.S. zullen volgende week met een nieuwe reeks atoomproeven begin nen op het proefterrein bij Las Vegas in Nevada. Men begint met enkele kleine wapens. Volgend voorjaar zouden, volgens hui dige plannen, proeven worden geno men met krachtige kern- en water stofwapens op de atollen Eniwetok en Bikini in de Stille Oceaan. Op het jaarlijkse Labour-congres te Margate is ook over atoomproblemen gesproken. Volgens het congres moeten de V.N. belast worden met de verde- President Eisenhower heeft besloten een Amerikaanse missie bij de hoge autoriteit van de Europese gemeen schap voor kolen en staal in Luxem burg te benoemen. Hoofd van deze missie wordt W. Walton Butterworth. De president van de hoge autoriteit, was ten zeerste ingenomen met deze beslissing, die hij beschouwt als $en nieuw bewijs van de Amerikaanse be langstelling voor de gemeenschap. Butterworth is een van de bekendste diplomaten uit de Amerikaanse bui tenlandse dienst. Van 1949 tot 1950 was hij belast met de behartiging van de zaken voor het Verre Oosten. ling van alle producten van de atoomenergie. Omdat Engeland wellicht de meeste voortgang op het gebied der atoom energie heeft gemaakt, dient het het initiatief te nemen en duidelijk te maken, dat de Labour-partij voorstan der is van de instelling van een inter nationaal orgaan, voor de verdeling van producten der atoomenergie. Van vele zijden werd gepleit voor het voeren van een „volbloedige socia listische politiek". Er werd aangedron gen op meer staatscontrole op de in dustrie en een „terugkeer naar de eerste beginselen van het socialisme". Het Labourcongres verwierp met grote meerderheid een voorstel tot na tionalisatie van een aantal bedrijven in Engeland. VS in beginsel bereid De Amerikaanse regering kan in beginsel instemmen met plannen voor een internationale koffie-overeenkomst In een verklaring, welke in zeer voor zichtige bewoordingen was gesteld, vindt men de eerste officiële aanwjj zing van de Amerikaanse politiek ten aanzien van een prijsstabilisatieTover- eenkomst, waarnaar door enige La tijnsamerikaanse producenten wordt gestreefd. Een dergelijk programma mag ech ter niet ten nadele van de verbruikers in de Verenigde Staten werken. De V.S. wensen met de grootste voorzich tigheid eventuele voorstellen te be studeren ter vermindering van fluc tuaties in de koffieprijzen. De Russiscut' minister van Buiten landse Zaken Molotov heeft op een receptie in antwoord op vragen van buitenlandse correspondenten ver klaard. dat er geen sprake van aftre den ïs. De vraag werd gesteld naar aanlei ding van een artikel van Molotov in een Russisch blad. waarin hij „een ideologische fout" toegeeft. (Elders in dit blad geven wij de bijzonderheden over het bewuste artikel). Onder enorme belangstelling vond in Athene de teraardebestelling plaats van maarschalk Papagos, de „Maarschalk der overwinning". "We zien hier het moment, waarop de kist, op een affuit, het graf van de onbekende soldaat passeert. Als slippendragers fungeren een admi raal, een generaal en commodore van de luchtmacht. „De Verenigde Staten zullen niet ontwapenen, wanneer zij er niet ze ker van zijn dat andere mogendheden hetzelfde zullen doen", aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Foster Dulles, gisteren ver klaard. Dulles voorspelde, dat de wereldme. ning Sovjet-Rusland zou dwingen zijn greep op Oost-Duitsland te verzwak ken en hereniging van Duitsland toe De wereldbekende Deense atoom geleerde, Niels Bohr, heeft zijn ze ventigste verjaardag gevierd. Uit alle delen van de wereld kwamen de telegrammen en gelukwensen binnen voor de grote geleerde. Op de foto: De jarige met het Deense Koninklijke Paar, dat als een van de eersten zijn gelukwensen kwam aanbieden. Volgens de jongste, voorlopige tel lingen van de algemene verkiezingen in Indonesië, is de Masjumi weer aan het inlopen op de PNI. De Masjumi kreeg 6,7 millioen stemmen. De PNI behaalde er 7.3 millioen. De Nahdatul Ulama verwierf ruim zes millioen stemmen en direct daarop komen de communisten met 5.7 millioen. In politieke kringen in Midden-Java beschouwt men de uitslagen van de verkiezingen in dit district voorlopig met reserve. Sommige groeperingen overwegen informaties naar het ver loop van de verkiezingen in het re gentschap Tegal, waar ongeveer 60.000 mensen om nog niet opgehelderde re denen hun stem niet hebben uitge bracht. Dit zouden grotendeels leden van de Masjumi zijn geweest. Er wordt reeds aangedrongen op herstem mingen op een aantal plaatsen in Mid den-Java. Bij een beschouwing van de uitsla gen per district blijkt, dat buiten Java de Masjumi in de meeste districten de leiding heeft. Alleen op West Java gaat de Masjumi aan de kop. In Djakarta werd bekendgemaakt, dat de leden van het Indonesische le ger op 15 October naar de stembus zullen gaan. TE UTRECHT is op 64-jarige leeftijd overleden, de heer C. Vos, oud-redac teur van de Utrechtse Courant en oud directeur van de uitgeverij „De Ge meenschap". Na 1918 was de heer Vos vooral bekend als literator. DE OPHEFFING van het bevel tot inhechtenisneming tegen de Breda- vluchteling Van der Neut, wil niet zeggen, dat de uitleveringsprocedure is beëindigd, zo deelde minister Beyen mee op vragen van het Kamerlid YVa genaar. DE BISSCHOP van Sjanghai, Mgr. Kiong, is tegelijk met zijn secretaris en een priester, gearresteerd. In to taal werden bij een razzia dertig pries ters en 200 leken gevangen genomen. DE BRAZILIAANSE president blijft bij zijn besluit, om het parlement de voorgestelde valutahervorming te la ten goedkeuren en er zich persoonlijk niet mee te bemoeien. De minister van Financiën is nu afgetreden. BONDSKANSELIER Adenauer moet enige t(jd het bed houden. Hij lijdt aan bronchitis. Reden voor ongerust heid is er niet. t Weersverwachting, vanavond: geldig tot Een uiterlijk zeer zelfverzekerde mevrouw Van M., de hoofdverdachte in de zaak-Anneke Beekman, nam gisteren plaats in het verdachtenbankje, voor het aangezicht van de Amsterdamse rechtbank. Gisteren namelijk werden de getuigenverhoren in deze omvangrijke zaak voltooid en het requisitoir gehou- 7,ware straffen zijn geëist. De rechercheur van de Rijkspolitie, de Weillc, vertelde, hoe dank zij de medewerking van de procureur des ko- mngs in Hasselt (België), het meisje Betty Meljado spoedig kon worden ge vonden. De politie in Luik gaf minder medewerking, dan men had gehoopt. e teer e Weillé was ervan overtuigd, dat de bisschop van Luik zich met iet one er rengen van de kinderen had bemoeid. Een Hilversumse politieman a*r aar Anneke in Mei 1943 was ondergedoken bij de gezusters Van i erwijl ïaar ouders in het concentratiekamp zaten. Anneke's ouders had- c en er geen ^ezw aar tegen, dat het kind in een katholiek milieu een onderdak vond, maar het was nooit hun bedoeling geweest, dat het kind katholiek zou worden. 55 Aanvankelijk hier en daar mist Overigens over het algemeen zon nig weer. Overwegend matige wind tussen Oost en Zuidoost. Iets la- gere temperaturen. Vandaag: zon onder 17.56 uur. Morgen: zon op 7.00 uur. Op een vraag van de president, wel ke opvoeding Anneke's ouders zouden hebben geprefereerd, als zij uit het kamp waren teruggekomen, antwoord de de hoofdverdachte zonder aarze ling: „Joods". Toen de president mevr. Van M. vermaande, sprak deze: „Het belang van het kind ging mij boven alles. In 1947 werd me verteld, dat het niet strafbaar was, het kind niet ter beschikking te stellen van de Com missie Oorlogspleegkinderen." De pre sident riep hierop verbolgen: „Praat jes! Praatjes van pater Amon en der gelijke lieden". De ex-directeur van de Commissie Oorlogspleegkinderen, kwam hierna betogen, dat de geloofskwestie een se cundaire rol speelde bij het besluit, dat Anneke bij de dames Van M. moest worden weggehaald. De hoofd verdachte was indertijd niet gehuwd, zij leed aan bewustzijnsvernauwing en tenslotte kwam pas het geloofsver schil. DE DOOP Deze getuige verklaarde ook, dat hij in 1947 het kind uitdrukkelijk van verdachte had opgevorderd. Toen bleek, dat Anneke in het klooster in Valmeer katholiek was gedoopt. De verdachte zei hierop vinnig, dat An neke zelf gedoopt wilde worden. De Officier: „Een kind van negen jaar?" Op een vraag van de president zei mevr. Van M. nog, dat zij nooit contact met de ouders van Anneke heeft gehad, toen het kind pas bij haar was. Een zwager van de verdachte de volgende getuige beriep zich op het verschoningsrecht. Een 55-jarige Hilversumse koopman verklaarde, dat hij brieven voor mevr. Van M. had ontvangen, die hij volgens een af spraak kon herkennen aan het schrift op de enveloppe. Deze man was en is penningmeester van het R.K. liefdewerk kinderbescherming. De president vond het „bar en boos", dat de man nooit had bedankt voor deze functie, die hij zou hebben misbruikt. Vervolgens werd de 63-jarige Deken van Hilversum gehoord, die toegaf dat hem namens wijlen Kardinaal de Jong een briefje was toegestuurd, waarin stond, „Wij menen ons gezag buiten deze zaak te moeten houden." De De ken wilde eerst niet zeggen of hij hierover met de dames Van M. ge sproken had, maar later zei hij „Het gesprek heeft in elk geval geen resul taat gehad". Daarna kwam een request ter sprake, dat mede ondertekend was door de Deken, dat gericht was aan het Amsterdamse Hof, waarin werd ge„egd „De dames Van M. gaan ge heel vrijuit". De Deken zei, dat hij bedoeld had: „Zij gaan in geweten vrijuit" Hij beriep zich op zijn ambts geheim, toen hem gevraagd werd of hij de dames had voorgelicht. De De ken zou ook van een pastoor, die lid was van de commissie O.P.K.. gehoord hebben, dat Anneke's ouders erin Enkele getuigen voor de aanvang van het proces: de moeder-overste van het klooster in Bussum, met een mede-zuster, mej. Cocks en tante Dick van Moorst. hadden toegestemd, dat het kind als zij niet terugkeerden in het gezin van de dames Van M. bleef. ONMIDDELLIJKE GEVANGEN NEMING Na een requisitoir, dat bijna een uur vergde, eiste de Officier tenslotte een half jaar gevangenisstraf tegen de hoofdverdachte, de ex-pleegmoeder van Anneke. Hij vroeg onmiddellijke gevangenneming, omdat mevr. Van M. zich regelmatig in België ophoudt. Tegen haar 57-jarige zuster, die sinds begin 1954 voortvluchtig is, werd tien maanden geëist, met onmiddellijke ge vangenneming. Tegen de nicht van de hoofdverdachte eiste hij drie maan den voorwaardelijk en tegen de vroe gere pater Amon twee maanden on voorwaardelijk met aftrek. Zes maanden bedroeg de eis tegen de moeder-overste van het klooster te Valmeer, die de Nederlandse nationa liteit bezit. De eis tegen de 71-jarige oud-moe der overste van het klooster Mariën- burg te Bussum bedroeg een maand voorwaardelijk. OVER DE GRENS Toen aan de hoofdverdachte het „laatste woord" werd gegeven, sprak zij opeens: „Ik kom bijna elke dag in België". Hierop reageerde de officier met: „Dat moeten wij even goed vast leggen." De Officier deelde hierna mee, dat mevr. Van M. met haar man en nog 'n dame op 5 Oct. bij Eisden over de grens waren gegaan. „Wie was die andere dame?", wou hij weten. Mevrouw Van M. zei, dat ze haar niet kende, waar op rechercheur De Weillé kwam ver tellen, dat dit de sinds lang voort vluchtige moeder-overste van het klooster te Banneux was. De douane had dit vastgesteld. Sprekende over de mislukte inval in het klooster te Banneux merkte de officier op: „Ook uit daarbij gevonden correspondentie blijkt ten overvloede de opzet om Anneke Beekman te ver bergen en verborgen te houden en hoe daarbij niet enkele individuele per sonen maar kerkelijke functionarissen betrokken zijn." PLEIDOOIEN De raadsman van de hoofdverdachte vroeg de aandacht voor het feit, dat tot December 1953 er een constante jurisprudentie van de hoge raad en lagere rechters bestaat, volgens welke dan pas van onttrekken aan het wet tig gezag kan worden gesproken, wan neer dit wettig gezag feitelijk over de betrokkene is uitgeoefend. Zijn cliënte heeft de gewraakte feiten gepleegd in een periode, dat de gangbare jurispru dentie op dit punt haar handelingen niet strafbaar achtte. De verdediger voor E. M. D.-v. M. betoogde, dat mevrouw D.-v. M. slechts gastvrijheid aan Anneke had verleend. Zij kon niet anders denken te staan. De minister meende, dat ook de Oosteuropese staten op dezelfde wijze als Oostenrijk eens nationale on afhankelijkheid zullen verwerven. „De Russen maken thans de indruk vriendschappelijk op te treden en zich met alle volken ter wereld te willen verstaan, aldus Dulles. Moge lijk kennen zij een spreekwoord als het onze, dat zegt: „Kunt u hen niet verslaan, sluit u dan bij hen aan". De Russen scheppen als „aansluiters" evenwel nieuwe vraagstukken voor ons en voor henzelf." Niemand weet echter nog, wat het werkelijke doel van de Sovjetrussi- sche „nieuwe koers" is. De minister deed een beroep op de Chinese communisten af te zien van het gebruik van geweld, om nationale doeleinden te verwezenlijken. Dulles verwierp de „neutraliteits politiek". die de Sovjet-unie voor an dere lan.den bepleit en hij verdedigde de politiek der V.S., die met „44 vrije staten belangengemeenschappen ter verzekering der wederzijdse veiligheid hebben aangegaan". Uitlatingen van premier Eden over de Britse defensie schijnen erop te wijzen, dat eer. uitgebreide reorgani satie van de strijdkrachten in het voornemen ligt. Eden sprak over grotere bevoegdhe den voor de minister van Defensie. Politici zijn er zeker van, dat John Selwyn Lloyd, minister van Defensie, het algehele politieke gezag over het defensiesysteem zal krijgen. Zijn nieu we bevoegdheden zouden hem maken tot een der vijf belangrijkste figuren in het kabinet. Tevens voorspelt men algemeen een nieuwe belangrijke rol voor admiraal Mountbatten. First Sea Lord (chef van de marinestaf) en oom van de Hertog van Edinburgh. Men gelooft, dat hij aan het hoofd zal staan van een commissie van stafchefs. Met bromfiets tegen auto Maandagochtend heeft de mist een ernstig ongeluk veroorzaakt op de Dongenseweg onder Tilburg. Twee bromfietsers kwamen daar in bot sing met een bestelwagen en werden zo zwaar gewond, dat z(j ter plaatse overleden. Het zijn de 35-jarige A. Remmeren en zijn zwager, de 39- jarige P. Damen, heiden uit Dongen. Juist toen de twee bromfietsers de noodlottige plaats naderden, werden daar twee zandauto's ingehaald door een bestelwagen uit Tilburg. De be stuurder van laatstgenoemde wagen heeft, waarschijnlijk door de mist, de twee bromfietsers niet zien nade ren. Een hevige botsing was het ge volg. Een van de slachtoffers werd twin tig meter verder in dc sloot langs de weg gevonden. Beide Dongenaren waren gehuwd en vader van twee kinderen. De chauffeur van de bestelauto en een mede-inzittende werden licht ge- dan dat de dames van M. met de voog-1 wond, doordat de auto driemaal over dij over het meisje waren belast. 1 de kop sloeg.

de Stem | 1955 | | pagina 1