FAURE HF,F,FT NIET VEEL KANS Moeder vergiftigde 16-jarige dochter Terugkerende Duitsers krijgen een feestelijke ontvangst Met de rug tegen de muur ACETYLEENFLESSEN ontploften als bommen Terugkeer oude coalitie is niet waarschijnlijk Ministers blijven, ondanks hun fractie, regering trouw Toestand in Marokko nog ernstig DANNY KLEPPERDE. Erepoortenbloemen en muziek r Jaren m de lucht DAGBLAD VOOR ZEELAND Minder bewapening als Duitsland één is Mooie Henk krijgt 2,5 jaar In Leuven liep het met een „sisser" af „sisser in Voorburg Drama REGEN Grote brand in Alblasserdam N.V.M. bezorgd over verhoging van de ziekenfondspremie Studiebij dragen voor onderwijzers „LASTIGE DAME" OPNIEUW VOOR DE RECHTER EISENHOWER ZAL DULLES ONTVANGEN Verkiezingen Indonesië Alleen Von Seydlitz moet de kant blijven staan aan Allemaal 6000 Mark 171 Millioen voor Suriname 95e JAARGANG No. 21965 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J- M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post t 6.55, per week (uitsluitend bij met post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt bere*®"°' Losse nummers 13 ct. Postrek. no. Voor God, Koninpin en Vaderland ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. rWpst.sineel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no^35) Bureau voor de Zeeuwse ^nanoen. --1 rzrr: I. L MacMillan De Britse minister van Buitenland se Zaken, MacMillan, heeft verklaard tlat het Westen bereid is zijn strijd krachten in Europa te herzien, om steun te geven aan veiligheidswaar borgen voor de Sovjet-Unie, na een hereniging van Duitsland. „Wanneer wij 't ingewikkelde pro bleem van de internationale controle niet kunnen oplossen", zei hij, „waar om zouden wij dan niet terstond tot een aanzienlijke beperking van de traditionele bewapening overgaan?" MacMillan zei verder, dat de Wes telijke veiligheidsvoorstellen meer in bijzonderheden aan de Russen zouden worden voorgesteld op de aanstaande ministersconferentie te Genève. Legionnairs brengen in het Midden- Atlasgebied de laatste eer aan en kele van hun gevallen kameraden. Een graf ver van huis, verloren in de woestenij.... IN ZUID-CALIFORNIE is Donder dagavond een Amerikaanse bommen werper met straalaandrijving neer gestort. Twee personen zijn hierbij om het leven gekomen. DE CONTRA-spionnagedienst van Zuid - Koreaanse leger meldt de aan houding van negen Koreanen. Zij zouden president Syngman Rhee heb ben willen vermoorden en daarna een staatsgreep hebben willen plegen. DE ITALIAANSE regering heeft de koffiebelasting aanmerkelijk ver hoogd. En wel om de salarisverho ging van de ambtenaren te kunnen betalen. HET STOFFELIJK overschot van veldmaarschalk Papagos, de Griekse premier die Dinsdag overleed is gis teren ten grave gedragen. In' de ka thedraal van Athene werd de Requi em-Mis opgedragen. DONDERDAGAVOND om half elf is op het stationsemplacement te De venter de 31-jarige rangeerder van L- uit Twello onder een rangerend ueel van een goederentrein geraakt, «ij werd zo zwaar gewond dat hij ter plaatse overleed. HET DEBAT in de Nationale Vergadering, dat zal beslissen over het lot van de regering Faure, is gisteren voortgezet. Men verwacht, dat het niet eerder dan vanavond zal aflopen en dat het Maandag eerst tot een beslissing zal komen. Was men aan vankelijk weer enigszins optimistisch over de gang van zaken, Vrijdagochtend was dit optimisme reeds aanmerkelijk getem perd. De socialisten bleken namelijk niet, zoals aanvankelijk was verwacht, aan de zijde van de regering te staan. Zij waren het eens, zei hun woordvoerder, met de bedoelingen van Faure ten aanzien van Marokko, maar niet met diens daden. Hun voornaam ste verwijt gold de slappe houding van de regering tegenover degenen, die ten koste van alles de instelling van een Troonraad willen tegen houden. Niet alleen Faure, maar ook en kelen van zijn ministers vechten met de rug tegen de muur. Minister July is door zijn partij uitgestoten, omdat hij de regeringspolitiek blijft steünen en Pinay heeft evenmin de leden van de Boerenpartij achter zich. De op volger van generaal Koenig in het Kabinet, Billotte, brengt ook geen stemmen voor Faure mee. Hij be hoort namelijk tot dezelfde fractie als July, die van de dissidente Gaul listen. Alleen de M.R.P. en enkele dwerg partijen, zo verwacht men, zullen de regering steunen. Faure heeft in zijn rede van Vrij dagnacht verklaard, dat tegen Frank rijk een grote samenzwering wordt georganiseerd. Het gaat daarbij niet om afzonderlijke incidenten. De sa menzwering is in het bijzonder ge richt tegen de Franse aanwezigheid in Noord-Afrika. Zij trad zelfs aan de dag op diplomatiek niveau, in het bijzonder in de Ver. Naties. De 29-jarige koopman H.E.S. uit Amsterdam, in de Jordaan beter be- kend als ,,Rooie Henk" is door het Gerechtshof te Amsterdam veroor deeld tot twee en een half jaar we gens diefstal van ruim 60.000 uit een P.T.T.-auto, die op 28 October vorig jaar zyn dagelijkse ronde langs de hoofdstedelijke bijkantoren maak te. In eerste instantie was Henk, te zamen met zijn gezworen kameraad Frans H. door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf wegens heling van het geld, omdat de Rechtbank de dief stal niet bewezen achtte. De Officie;* van Justitie was alleen tegen hët vonnis van Henk in appel gegaan omdat volgens hem de diefstal wel degelijk door Henk was gepleegd. De Franse resident-generaal in Marokko, generaal Boyer de Latour is Vrijdag in Rabat teruggekeerd van een reis langs het gevechtsgebied in het Rifgebergte. Franse functionaris sen noemden de toestand nog altijd „ernstig", aangezien de opstandelin gen zich hergroeperen na het succes van hun verrassende „commando- aanvallen" in het begin van deze week. Er waren echter ook optimistischer uitlatingen over tekenen die er op wijzen dat veel rebellen de moed verliezen en overwegen zich over te geven. De fanatiekste rebellen, wier leiders volgens de Franse inlichtin gendienst in Spaans Marokko zijn opgeleid, zijn echter leden van de Beni Uriaghelstam, de stam waaruit Abdel Krim, die in 1925 en 1926 de opstandelingen in de Rifoorlog aan voerde, is voortgekomen. MUITERIJ Volgens „France Soir" is het in de kanonnierskazerne te Rouaan Don derdag tot muiterij gekomen, toen een groep reservisten zou vertrek ken op reis naar Noord - Afrika. On geveer 100 man van de 700 hadden geweigerd in de vrachtauto's te stap pen. Zij hadden zich in de kazerne opgesloten en er ontstond tumult toen de militaire politie geroepen werd, De ontmoeting van de Leuvense studenten met driehonderd van hun katholieke confraters uit Delft, i: rustiger verlopen dan men had ver wacht. Er is geen gezamenlijke ma nifestatie in verband met de school strijd gehouden. Wel hebben de stu denten broederlijk eer bewezen aan Hugo de Groot, wiens standbeeld tij dens de Taptoe-feesten in Delft in de hoek werd gedrongen. Onder gejuich van de Leuvense studenten wierpen de Nederlanders hun brandende toortsen naar een gip sen beeld van ,,Hugo" dat op de Leuvense markt een ereplaats had gekregen. Het gevolg was dat het beeld met een daverende knal ont plofte. Het feest begon toen eigenlijk pas. Maar de schoolstrijd bleef er buiten. De politie te Voorburg heeft Woensdag de 46-jarige mevrouw G. gearresteerd, omdat zij ervan verdacht werd haar dochter te hebben vergiftigd. De vrouw heeft nu, na een verhoor van twee dagen, bekend. De verhouding tussen de vrouw, die al sindr jaren van haar man is ge scheiden en haar 16-jarige dochter was al geruime tijd zeer slecht. In Mei van dit jaar onderging mevrouw G. een hechtenisstraf van 6 weken wegens mishandeling van haar doch- Final? Kuijpers uit Eindhoven werd gisteren aan booid van de ..Johan van Olde- 2n nnnï? Eehuldi^. als de 20.000ste emigrante, die na de _oorlog naar Australië vertrok. PREMIER NASSER van Egypte heeft aan een corresp,indent van de New-York Times meegedeeld, dat Egypte van de Sovjet-Unie straal- vliegtuigen van het type „Mie" zal ontvangen. DE EX-R.M.S.-leiders J.H. Manu- hutu en Pattiradjawane krijgen waarschijnlijk een baan op de mini steries in Djakarta. Ze zijn inmid dels door president Soekarno ontvan gen. Kortgeleden is hun gratie ver leend. VAN 27 TOT 29 October wordt in Zeist voor het eerst een Benelux- studentencongres gehouden. Het wordt geopend door minister Cals. HET RENTEGEVEND maximum van de Rijkspostspaarbank zal bin nenkort worden verhoogd en wel met terugwerkende kracht. Dit heeft mi nister v.d. Kieft meegedeeld op vra gen van de heer Nederhorst. DE VERENIGDE STATEN en En geland hebben Vrijdag voorgesteld over ongeveer drie jaar een tweede internationale conferentie te houden over het vreedzame gebruik i atoomenergie. vanaevornd:erWaChtlnS Seldi* tot Ov r het algemeen veel bewol king met van het Westen uit enige regen of motregen. Over wegend matige wind, in hoofd zaak tussen West en Zuid. Wei- mg verandering in temperatuur. Vandaag: Zon onder 18.02 uur. H!°To'n:nZon op 6 55 uur- on der 18.00 uur. Maandag: Zon op 6.56 uur. Danny Kaye was Donderdagmiddag in 't Haagse Metropole-Tuschinsky theater aanwezig bij de première van zijn filmpje Kinderogen lachen weer". Voor de aanvang van Ue voorstelling verscheen hij met een aantal kinderen op het toneel om o.m een kleppermars ten gehor brengen voor het publiek. Van het klepperen bracht Danny nou niet zo veel terecht toch amuseerde iedereen zich kostelijk(foto on der). Aan de zijde van H.M. de Koningin verliet Danny na afloop het theater. ter. Naar het schijnt leefden moe der en dochter onder zeer moeilijke omstandigheden. De vrouw beging de vergiftiging reeds Vrijdag jongstleden. Zij diende haar dochter toen een dosis ratten- vergift toe in een glas tomatensap Toen het meisje ziek werd waar schuwde zij de huisarts, maar durfde niet zeggen wat zij gedaan had. Toen de toestand van het vergif tigde meisje nog erger werd, liet men haar opnemen in het ziekenhuis Sint Anthoniushove te Voorburg, waar zjj Dinsdag is overleden. De artsen in het ziekenhuis hadden toen het vermoeden van vergiftiging gekregen, maar de moeder, die Woensdag werd gearresteerd, ont kende aanvankelijk hardnekkig. Eerst toen sectie van het stoffelijk over schot de vergiftiging had aangetoond bekende zij. Omstreeks half acht Vrijdagmorgen is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de vulinrich- ting van de Acetyleen dissousfa- briek aan het Rapenburg te Alblas serdam. In de vulinrichting stonden honderden gevulde acetyleeneylinders die door de brand ontploften, het geen tot ver in de omtrek was te ho ren en waarbij de scherven door de lucht vlogen. Het heeft een uur geduurd, voor dat het knallen ophield. Het kantoor van de fabriek werd licht beschadigd er sneuvelde namelijk een aantal dakpannen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Hoewel er in het dorp Alblasser dam geen noemenswaardige schade was, leefde men er in spanning. Uit de huizen in dg onmiddellijke omge ving van de fabriek zijn de bewoners geëvacueerd. Tot ver in de omtrek zijn bij het begin van de brand de explosies te horen geweest. Van de Maasoever in Dordrecht af zag men de vlammen omhoog schieten in de zwarte regen lucht. Uit de huizen in de omtrek kwamen de bewoners, deels nog in nachtge waad. naar buiten snellen. Als bom- Het Nederlands Verbond van Mid denstandsverenigingen heeft met ern stige bezorgdheid kennis genomen van het voornemen van een aantal ziekenfondsen, op korte termijn de contributie voor de vrijwillig verze kerden andermaal drastisch te ver hogen. Aldus schrijft het N.V.M. aan het bestuur van de ziekenfondsraad in Amsterdam. Het bevreemdt het N.V.M.zo zegt het schrijven, dat bedoelde zieken fondsen de vrijmoedigheid hebben, reeds nu tot de. voorgenomen con tributieverhoging over te gaan, aan gezien de Ziekenfondsraad de hono rariumverhoging van de huisartsen nog niet heeft goedgekeurd. men vlogen de gasflessen over de huizen, door het dak van een kabel- fabriek en in de rivier de Noord. De vaart over deze rivier een voor name schakel in de verbinding van Rotterdam naar Duitsland en Ant werpen is enige uren gestremd ge weest. Ter bevordering; van de studiezin van onderwijzers heeft minister Cals bepaald, dat aan onderwijzers bij het lager onderwijs een tegemoetkoming van de helft van hun studiekosten zal worden verleend, indien zij een der cursussen volgen, bedoeld in artikel 6, derde lid, der Kweekschoolwet. (Het betreft hier een twintig tot dertig cursussen). Hoofden en onderwijzers bij het la ger onderwijs, die niet een zodanige cursus volgen, doch studeren voor een wettelijke onderwijs-bevoegdheid ontvangen een bedrag van 225.—, bij het behalen van een bevoegdheid voor het lager onderwijs en van 375.bij het behalen van een ho gere bevoegdheid. Ook voor andere cursussen kan een bijdrage worden verleend. Overzicht van het gedeelte van de acetyleenfabriek te Alblasserdam, dat door de brand en de ontplof-' fingen verwoest werd. De 41-jarige Amsterdamse S. M.f die vorig jaar tot een maand hechte nis was veroordeeld, omdat zy vier jaar lang een Ambtenaar van het O.M. het leven had zuur gemaakt, stond gisteren opnieuw voor de po litierechter. Zij had haar buurman met een mes bedreigd, die haar was komen verzoeken, het lawaai te staken, waarmee zij hem uit zijn slaap hield. Op grond van de conclusie van een psychiatrisch rapport („volledige on toerekeningsvatbaarheid") werd zij nu van alle gerechtsvervolging ont slagen. De politierechter gelastte op neming in een krankzinnigengesticht voor de tijd van één jaar en terbe schikkingstelling van de regering. President Eisenhower is nu zover hersteld, dat hij Dinsdag a.s. in het ziekenhuis te Denver een onderhoud kan hebben met minister Dulles. De beide stastslieden zullen van ge dachten wisselen over de komende ministersconferentie van Genève. Volgens de laatste cyfers van de Indonesische verkiezingen loopt de gematigde Mohammedaanse Masju- mi nog altyd in op de nationalisti sche party. Daarmee stijgen de kan sen voor een coalitie tussen de P.N.I. de Masjumi en de Nahdatul Ulama. De laatste bekende cijfers zijn: P.N.I. 7.182.749 N.U. 6.082.631 Masjumi 6.053.175 P.K.I, (comm.) 4.629.446 DE EERSTE 24 door de Sovjetregering naar West-Duitsland terug gezonden veroordeelde Duitsers zijn gisterenmiddag uit het kamp Fried- land bij Goettingen naar hun woonplaatsen vertrokken. Daarmee is de terugkeer van 9626 Duitse veroordeelden begonnen, die bij Adenauers bezoek aan Moskou door de Sovjetregering in uitzicht werd gesteld. Vijfduizend der terugkerenden worden in de Bondsrepubliek verwacht, de rest zal naar Oost-Duitsland gaan. Bij de terugzending volgen de Rus sen het ook vroeger reeds toegepaste systeem, dat de gevangenen worden gezonden naar dat deel van Duitsland waar zij vroeger hebben thuis ge hoord. De eerste grote groep van rond zes honderd man zal Zondag aanko men. Het geldt op het ogenblik nog als onzeker wat er zal gebeuren met de 749 wegens zeer zware misdaden veroordeelde Duitsers, die naar Rus sische opvatting met voor amnestie in aanmerking komen. De eerste kleine groepen, die uit vroegere generaals bestonden, zijn aan de West-Duitse grens met bloe men, geschenken en muziek ontvan gen. Deze ontvangst betekent slechts een klein voorspel van het feestver- toon, waarmee Zondag de terugkeer van de eerste grote groep zal worden gevierd. Bondskanselier Adenauer, minister Oberlaender en de Neder- saksische minister-president Hellwege zullen persoonlijk in Friedland aan wezig zijn om de geamnesteerde ge vangenen te begroeten. De minister van Financiën heeft, zeer tegen zijn gewoonte, diep in zijn beurs getast om de veroordeelde Duitsers bij te staan in hun eerste pogingen om zich in het nieuwe leven in te schakelen. Ieder van hen zal een douceurtje van zes dujzend Mark krijgen en volgens minister Oberlaender zullen ook de voor zware oorlogsmisdaden veroor deelden, die in Moskou geen gratie hebben verkregen, van deze gift kun nen profiteren. Niet alleen in Fried land maakt alles zich op voor groot feestvertoon bij de ontvangst, doch ook in de plaatsen, waar terugkerende gevangenen verwacht worden, wordt een feestelijke entree voorbereid. FEEST IN HET DORP De lokale pagina's in de Duitse bla den maken uitvoerig melding van voorbereidingen voor fakkeloptochten, straatversiering en serenades. Er zijn alom commissies gevormd om de ont vangst der ontslagen gevangenen als vaderlandse helden te organiseren. In een der voorstadjes van Bonn besloot men zelfs het tijdstip van terugkeer van de plaatselijke held per ijlbode door het dorp te laten omroepen. Een ietwat zure ontvangst heeft tot dusverre alleen de bekende generaal Seydlitz gehad, wie verweten wordt, dat hjj in Moskou een der oprichters van het nationale comité „Vrij Duits land" is geweest, dat de Duitse sol daten opriep om de zinloos geworden strijd op te geven. Volgens het socia listische blad „Neue Rliein-Zeitung" heeft het feit, dat Seydlitz tot de eer ste terugkerenden behoort, de vreug de van „alle fatsoenlijke Duitsers" een ietwat bittere bijsmaak gegeven. Na de terugkeer van de nu beloofde negen duizend gevangenen hoopt men in de Bondsrepubliek nog een aantal Duitsers te kunnen terugzien, die als houders van civiele functies in de Sovjet-Unie werden geinterneerd of die in de nasleep van de oorlog in de Sovjet-Unie zijn zoekgeraakt. Dr Adenauer heeft onlangs het aantal dezer lieden, voor zover iets over hen bekend was, op ruim honderdduizend geschat. Uit gesprekken met partijleiders uit nationalistische, zowel als reli- gieuse groeperingen concludeert de politieke correspondent van P.I.A., dat de mogelijkheid van een nieuw kabinet, waaraan ook de P.K.I. zou deelnemen, klein wordt geacht. Men ziet na de vorming van een nieuw parlement in de eerste plaats da volgende drie coalitie - mogelijkhe den: 1) De P.N.I,, de Nahdatul Ulama plus enkele kleine partijen. 2) De Masjumi, Nahdatul Ulama enz. 3) Masjumi, Nahdatul Ulama. P.N. I. plus een aantal kleinere partijen. Daarnaast zijn er degenen, die den ken aan een coalitie als ten tijde van het kabinet All Sastroamidjojo waar in de P.K.I. een belangrijker rol zou spelen dan destijds. Gezien het stand punt van enkele leiders van de Nah datul Ulama en de P.N.I. acht men laatst-genoemde mogelijkheid klein. Premier Harahap heeft gisteren 'in een regeringsverklaring gezegd, dat Indonesië krachtig blijft streven naar de „terugkeer" van Nieuw-Guinea bij de Republiek, maar dat aan de fi nanciële en economische betrekkin gen met Nederland eveneens grote aandacht zal worden besteed. De Tweede Kamer heeft de rege ring gisteren gemachtigd, voor een bedrag van 171 millioen gulden deel te nemen in de uitvoering van het tienjarenplan voor de ontwikkeling van Suriname. Voor de jaarlijkse werkplannen verstrekt Nederland tweederde en Suriname eenderde der benodigde middelen. Het wetsontwerp wordt zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. -\ Gouden, zilveren en bronzen medailles zijn gisteren ten deel gevallen aan een aantal leden van het KLM-personeel, die een respectabel aantal vlieguren er op hebben zitten. Onder de gedecoreerden was voor de eerste maal een vrou welijk lid van het vliegend personeel: de 43-jarige stew ardess mej. Rie Kremer, die sinds 1939 in dienst is van de KLM en sedertdien in totaal 10.161 uren (dat is circa één jaar en twee maanden) vliegend heeft gewerkt. Zij ontving be halve de bronzen medaille als extra waardering een gouden kleinood, dat zij aan haar gou den armband kan hangen. Er waren drie gouden medail les: voor gezagvoerder F. van Breemen met 20.642 vlieguren (circa twee jaar en vier maan den), en voor twee radiotele grafisten H. Buytendijk en J. J. Spanjaard, resp. met 20.178 en 20.044 uren. In totaal zijn thans zeven gou den penningen uitgereikt, want in de afgelopen jaren hebben de oud-vliegers Smirnoff, Moll en van Messel deze onderscheiding ontvangen, alsmede gezagvoer der L. A. Brugman, die ook thans nog in actieve dienst is.

de Stem | 1955 | | pagina 1