al IJs bij 12° boven nul? zigingen werden aangenomen Wij Oppositie van de heren van Hal en van Daalen Aardenburgs zwembad hadtopseizoen P 2 Git i Cir ïlig: as Raad Sluis debateerde over wederopbouwplan Aangepast Verdwijnt haven van Stavenisse Keersluis afgewezen Afwikkeling van rampschade voor fruitteelt Eindcijfer van Miniatuur 193.260 Grote verliezen °P de beurs Weg Bergen op Zoom- Vlissingen Voorstel tot beveiliging Vrijwillige ziekte verzekering Augustus drukste maand Dodelijk ongeluk bij militaire oefening Waarnemers naar Saargebied Vijfhonderd gesmokkelde vogels vergast J. B. NIEENK'8 Eén Meenk's poeder... en alle pijn is weg! Plechtige opening der Mater Amabilisschool te Terneuzen Uit beschutte gezin naar volle leven Zuid- Vietnam Referendunl over Bao Dai In België: SOCIALISTEN PROCLAMEREN EEN STAKING West-Nederland-rit Afd. Zeeland K.N.V.B. Even uitproberen EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 i 'i Heest ;n is 1DIJ- der het 1 van f JJ 9 Mm •VS MTMIMy tea zegt 9 jaar (lang, ibank Wij is't rtrou- trek- voor VOOR HET EERST na ruim drie maanden kwam de Sluisse ge meenteraad weer bijeen. De agenda beperkte zich grotendeels tot een aantal administratieve kwesties welke in een vlot tempo werden afge handeld. De behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het wederopbouwplan had echter heel wat meer voeten in de aarde. Dit punt was in de vorige vergadering op voorstel van de heren van Daalen en van Hal aangehouden, omdat men meende niet genoeg gelegenheid te hebben gehad om deze belangrijke wijziging te bestuderen. Het oude, in 1949 vastgestelde plfn moest op verschillende punten worden aangepast aan de bij de herbouw ontstane situaties, terwijl ook op enkele punten nieuwe voor zieningen, vooral in verband met het drukker wordende verkeer; worden geschapen. Zo werd de situatie voor de doortrekking van de Ridderstr. tot aan de Nieuwstr. opnieuw vast gesteld, in verband de aanpassing aan het nieuwe uitbreidingsplan, dat in voorbereiding is en in een van de volgende vergaderingen zal worden behandeld. Verder werd in de St. Jacobstraat de plaats van de nieuwe kleuterschool van de Stichting Chris telijk Kleuteronderwijs geprojec- Het gemeentebestuur van Stave nisse heeft van het college van Ge deputeerde Staten van Zeeland be richt ontvangen dat geen medewer king kan worden verleend voor de bouw van een keersluis In het ha venkanaal van de gemeente, zodat de haven thans zal worden afgedamd. Het gemeentebestuur had om de bouw van een keersluis verzocht. De afwijzing van het verzoek van het gemeentebestuur is gegrond op de aanzienlijk hogere kosten, die aan de bouw van een keersluis boven gewo ne afdamming zijn verbonden. Indien het plan tot afdamming wordt uitgevoerd betekent zulks, dat de haven van Stavenisse definitief zal verdwijnen. Burgemeester L.A. Verburg heeft de gemeenteraad op 6 October in 'n spoedeisende vergadering bijeen geroepen ter bespreking van dit voor Stavenisse zo belangrijk ondérwerp. De afwikkeling van de rampschade in de fruitteelt is thans in het laat ste stadium. Dit jaar is de schade getaxeerd die veroorzaakt werd aan geïnundeerde boomgaarden die niet gerooid behoefden te worden. Deze schade kan o.m. bestaan uit het weg vallen van windschermen, vermin derde groei enz. De vergoedingen worden op grond van de Wet op de Watersnoodschade als kapitaalschade uitgekeerd aan de eigenaren van de betreffende boom gaarden, dus niet aan de pachters In vele gevallen worden echter tus sen pachters en eigenaren onderlinge regelingen getroffen waarbij het uit keringsbedrag wordt verdeeld, want de schade die de pachter lijdt is in vele gevallen niet onaanzienlijk. Met de verwerking van de gege vens en berekening van de schade- bedrage is men administratief reeds zover gevorderd dat binnen enkele maanden, dus nog dit jaar, alles zal zijn afgewikkeld. Hoewel „Miniatuur Walcheren" thans officieel gesloten is, heeft toch nog een aantal vreemdelingen een bezoek gebracht aan het kleine Wal cheren op het Molenwater. Omdat de ze buitenlanders een verre reis ge maakt hadden is voor hen bij uit zondering de poort nog even open gegaan. Het officiële eindcijfer van het be zoek in 1955 bedraagt 193.260. Ver geleken bij de cijfers over 1954 206.000 is dit slechts een kleine achteruitgang, welke geweten moet worden aan het feit, dat dit jaar de grootste stroom bezoekers uit het buitenland ongeveer drie kwart deel moest komen. Van ontevredenheid over dit resul taat is ondanks het feit, dat er een niet onaanzienlijk tekort is geen sprake. De organisatoren zijn er van overtuigd, dat de klank „Mi matuur Walcheren" eerst nu over het invoeren van een naam gaan im mers jaren heen in het buiten- met name België en Noord- b rankrijk, bekendheid begint te krij gen. Reeds nu beraamt men plannen de miniatuur het volgend jaar, het rwi n°B attractiever te maken, underussen maakt het personeel „n ,mm'atuur vandaag, Dinsdag zal waarbij o.a. een bezoek damT„rDen8HaagCht Mn M"dUr°- gUetemnSÓnr„d.^Se eff^tenbeurs heeft dalinv tp 3e" gevoelige koers- i„J™ i, «Wven. Vooral in de Indonesische sector werden gevoelige verliezen geleden. Dit als gevolg van Uitslagen"" kPnde vcrki"inBS- anade,re waarden deden zich sterke koersdalingen voor, als gevolg van de mterst flauwe stemming in New York. Later herstelden de koer st"™!1 enlSszlns- maar de politieke Verrassingen van de laatste dagen de den toch nog merkbaar hun invloed gelden. teerd. Ook de bebouwingstrook in de J.H. van Dalestraat werd uitge breid terwijl de bouw van twee bungalows op de Kalkboei werd toe gelaten. Verder werd op diverse pun ten de bestaande bebouwing gelega liseerd. GAAF GEHEEL. De heren van Hal en van Daalen merkten op dat enkele jaren geleden door de raad werd besloten het pand op de hoek Kaai-Walplein te handha ven. Met dit besluit is volgens hen geen rekening gehouden bij het thans door B. en W. ingediende voorstel. Zij achten dit niet juist. De voorzit ter zegt, dat burgemeester en Wet houders altijd het recht hebben met voorstellen te komen en ze zijn van mening dat voor verkrijging van een gaaf geheel op het Walpiein bebou wing op dit punt niet gewenst is. Bij het oorspronkelijk plan was ter plaatse een groenstrook geprojec teerd, die thans kan vervallen. Het weglaten van bebouwing op dit punt wil niet zeggen, dat het pand moet verdwijnen, daar het plan eerst nog door Wederopbouw instantie»; moet worden goedgekeurd. De beslissing, die ook bij de raad berust, zal pas later, wanneer de financiële conse quenties en andere omstandigheden, die hierbij een rol spelen, bekend zijn, genomen kunnen worden. De heren van Hal en van Daa len gaven toe, dat voor verkrijging van een gaaf geheel de door B. en W. voorgestelde wijziging wel juist is, maar de gevolgde gang van za ken kan hen niet helemaal bevredi gen. Uiteindelijk wordt met algeme ne stemmen de door B. en W. voor gestelde wijziging van het herbouw plan in zijn geheel aanvaard, zodat dus thans het plan ter inzage kan worden gelegd. HUURVERHOGING. Op voorstel van de Commissie van Beoordeling van gemeentelijke uitbreidingsplannen voor Zeeland, wordt voor de wijk Heille een gebied aangewezen, waar niet-agrarische bebouwing is toegestaan, waarbij echter voor elk incidenteel geval toe stemming van Gedeputeerde Staten nodig is. In de bestaande vacatures in de Commissie tot Wering van School verzuim werden benoemd de heren A. Westland en J. Beuzenberg. Aan het bestuur der R.K. Jon gensschool werd medewerking ver leend voor de aanschaffing van schoolbanken. Tevens werd besloten gebruik te maken van de "mogelijkheid om de pachtsom van gemeente-eigendom men na een termijn van drie jaar te herzien. Uit de cijfers bleek, dat dit voor verschillende pachters een gevoelige verhoging zal betekenen. Ook zullen de huren van de woning wet-, en noodwoningen met ingang van 1 September 1955 met 5 pet. worden verhoogd. Er waren verschillen verzoeken binnengekomen voor toewijzing van een perceel grond op de Kalkboei voor de bouw van een bungalow. De raad vond het echter juister om eerst vooraf te publiceren, dat er grond op de Kalkboei voor dit doel beschikbaar is, zodat iedereen en niet slechts degenen, die hiervan op een of andere manier op de hoogte waren, hiervoor een verzoek kan in dienen. CARILLON? Bij de rondvraag vroeg de heer Dusarduijn naar de bestemming van de gelden, die door de AVRO bij de opneming van het programma ..Grensgevallen" werden geschonken. Hij had gehoord, dat deze bestemd waren voor een carillon voor het te restaureren stadhuis. De voorzitter deelde mede, dat dit nog niet vast staat. De vereniging voor Vreemde lingenverkeer heeft n.l. het initiatief genomen om een fonds te vormen om bij het gereedkomen van het Stadhuis namens de burgerij een ge schenk aan te bieden voor de versie ring en verfraaiing ervan. Wat het uiteindelijk zal worden, kan pas wor den bepaald, wanneer men weet over welk bedrag men kan beschikken. De heer Dusarduijn vindt echter het idee van een carillon niet zo gek en meent, dat hiervoor bij de in woners en ook bij de oud-Sluize- naars zeker veel belangstelling zal bestaan. Ook de overige raadsleden waren het hiermede eens en men be sloot de suggestie aan de V.V.V. door te geven. Mede naar aanleiding van een zeer ernstig ongeval dat onlangs is ge schied op de grote rijksweg door Zeeland van Bergen op Zoom naar Vlissingen, heeft de KNAC er bij de Rijkswaterstaat op aangedrongen op de hellingen van de rijksweg bij de dijkovergangen een zware aslijn aan te brengen om er de aandacht van het motorverkeer nog eens extra op te vestigen, dat op de punten waar de weg een dijk kruist, niet moet worden ingehaald, omdat men hier het zicht op de tegenligger volledig mist. Naar mening van de KNAC ver dient het aanbeveling op al deze ge vaarlijke punten tot een plaatselij ke verdubbeling van de rijbaan over te gaan, waarop door de KNAC bij de rijkswaterstaat is aangedrongen. Deze constructieve maatregelen zul len evenwel pas na verloop van tijd kunnen worden uitgevoerd. „Gemiddelde" premie voor het gehele land? Om een drastische verhoging van de huidige ziekenfondspremies te voorkomen, streven de ziekenfondsen en de ziekenfondsorganisaties er naar tot een gemiddelde premie voor de vrijwillige verzekering over het gehe le land te geraken. Zij hopen hierdoor ook je bereiken, dat een geslaagde poging Bij de regering kari worden gedaan, om de 8.5 millioen over heidssubsidie voor de vrijwillige ver zekering aanmerkelijk verhoogd te krijgen. Dit zou ten goede komen aan do minder draagkrachtigen die vrijwillig verzekerd zijn en niet in staat blijken, de hoge premie te be talen. MAARSCHALK Papagos, de premier van Griekenli nd heeft, wegens ge zondheidsredenen, Stefan Sefanopoe- los, aangewezen als premier ad in terim. De vice-premier en minister van defensie Kanellopoelos heeft daarop zijn ontslag aangeboden. EEN DOKTER uit Yorkshire (Eng), heeft zich per helicopter naar een Nederlandse trawier laten brengen, om hulp te verlenen aan een scheeps jongen die bij het ophalen van de net ten zijn arm brak. De dokter bege leidde de jongen nadien naar het zie kenhuis in Scarborough. (Advertentie) Het mooie weer van de afgelopen zomer was er de oorzaak van, dat het Aardenburgs sportpark een top drukte te verwerken kreeg. Vooral het zwembad en de speeltuin hadden hierin hun aandeel en doordat de ex- ploitante van het sportpaviljoen ook tot het bakken van wafels overging en een buitenzitje onder parasols mo gelijk werd gemaakt, werd de be langstelling van het publiek danig vergroot. Nog nimmer in zijn bestaan had het zwembad zoveel bezoekers als deze zomer. In totaal werden namelijk 23.669 baden genomen, tegen 11.265 in het vorige seizoen en 17.070 in 1953, het tot dan toe drukste seizoen. De meisjes hadden hierin weer het grootste aandeel met 10.584 baden, jongens 8303, dames 1883 en heren 1531. De drukste dag was 22 Augus tus, toen niet minder dan 659 per sonen een duik in het zwembad kwa men nemen. 12 Augustus 1953 was voordien de drukste dag geweest met 505 bezoekers. Ook door de scholen werd dikwijls een bezoek gebracht aan het bad. Aan het schoolzwemmen werd deel- Tijdens een oefening, die thans in het Noorden van ons land wordt ge houden door onderdelen van het corps Mariniers en de Koninklijke Land macht, is gisteren de 33-jarige kapi tein der Koninklijke Marine-Reserve A. Th. Hafkamp uit Doorn, tenge volge van een ongeval om het leven gekomen. Kapitein Hafkamp ontsnapte in 1943 uit bezet Nederland via België, Frankrijk, Spanje en Portugal naar Gibraltar. Hij verwierf het kruis van verdienste. Hij laat een echtgenote en twee kinderen na. Over de aard van het ongeluk wilde men van de zijde van de ma rine geen inlichtingen verstrekken. Op verzoek van de Europese com missie voor het Saar - referendum, zal Nederland, ter gelegenheid van dat referendum, op 23 October a.s. 325 waarnemers zenden. Zij zullen tot taak hebben, verslag uit te brengen aan de commissie over de wijze waarop de stemming en de vaststelling van de uitslag der stem ming hebben plaats gehad in het stembureau, waaraan zij zullen wor den toegevoegd. De reis- en verblijfkosten van de waarnemers komen voor rekening van de landen*. aangesloten bij de Westeuropese unie. Ongeveer 500 uit Nederland naar West-Duitsland gesmokkelde pape- gaai-achtige vogels zfjn Maandag op last van de dieren - geneeskundige dienst te Aken vergast. Vrijdagavond waren te Horftach de in kisten ver pakte papegaaien in beslag genomen. De smokkelaars wisten te ontkomen. De vergassing werd gelast omdat men vreesde, dat de dieren besmet waren met de gevreesde papegaaien ziekte. Eerder dit jaar moesten een aantal Westduitse douanebeambten met papegaaienziekte in een zieken huis worden opgenomen, omdat zij met besmette, uit Nederland gesmok kelde vogels in aanraking waren ge komen. Koorts, hoofdpijn, kiespijn en periodieke pijnen worden snel en radicaal verdreven door Mcenk's poeders. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Let op onderstaand han delsmerk, Uw waarborg! GENEESMIDDELEN I Met een kort Lof door Pater Gar diaan in Sluiskil en een openings woord door de moderator Pastoor van Campen werd, in aanwezigheid van de oprichters, verschillende ge nodigden, docenten en leerlingen in de parochiekerk te Terneuzen de opening verricht van de Mater Ama- billischool die door acht en veer tig meisjes van 17 tot 20 jaar zal worden bezocht. SCHEEPVAART EN INDUSTRIE. De moderator, Pastoor van Cam pen hield in de kerk een korte toe spraak, waarin hij wees op het prach tige werk der Mater Amabilisscho- len. Vooral in de kanaalzone is dit van groot belang, aldus Pastoor van Campen. Immers de scheepvaart en de industrie geven de kanaalzo ne een heel apart karakter. Het komt er voor de meisjes op aan dat zij later vooral hun houding in het le ven kunnen bepalen. ,.Met Uw gezicht tot Maria ge richt en Uw hunker naar God moet Gij later de ideale vrouw en moe der zijn." Na het Lof begaven allen zich naar de Landbouwhuishoudschool waar voortaan de lessen zullen worden ge geven en waar intussen burgemees ter Tellegen. leden van het bestuur van de Z.L.M. en de overige docen ten waren gearriveerd. DANK EN FELICITATIES De heer M. van 't Root uit Sas van Gent, voorzitter van de Stich ting in de kanaalzone sprak woor den van dank aan allen die aan de ze totstandkoming hebben meege werkt. De Zuidelijke vleugel van de kanaalzone n.l. Sas van Gent, Westdorpe, Philippine en Zuiddorpe draait nu gedurende enkele weken al dus de voorzitter. Nu is de gehele kanaalzone compleet. Veel dank was spreker verschuldigd aan de mode rator n.l. Pastoor Huismans en diens opvolger Pastoor van Campen, als ook aan de gemeentebesturen die subsidie verleenden en de industrie ën die de zonodige financiële bijdra gen hebben versterkt. Er zijn wel dingen gebeurd die wij graag anders hadden gezien, aldus de voorzitter maar wij hebben steeds onze beslissingen genomen in het be lang van het geestelijk en tijdelijk welzijn der meisjes. Tenslotte verklaarde de voorzitter de school voor geopend. De heer P. van Soest gaf in zijn kwaliteit van penningmeester een overzicht van de geschiedenis der ontwikkeling. Hij sprak de hoop uit dat ook de provincie Zeeland spoedig subsidie zal willen verstrekken evenals die nu reeds door het provinciaal Bestuur van Friesland wordt gedaan. Zo is nu de 27e Mater Amabilisschool in dit jaar geopend en de 173ste in Ne derland. aldus de heer van Soest. Deze school is de enige in Neder land met een zo breed opgezette or ganisatie en met zulk een groot aan tal leerlingen in het eerste jaar, be sloot de spreker. Eurgemeester Mr. Tellegen felici teerde bestuur en leerlingen en wil de graag zijn belangstelling en daar door die van het gemeentebestuur to nen door zijn aanwezigheid. Dr. Camps uit Sluiskil sprak namens de industrieën zijn waardering uit voor dit prachtige werk. Hiermede wordt weer het bewijs geleverd dat het Sociale Werk in Z.-Vlaande- ren een levende organisatie is aldus Dr. Camps. Nu op dit ogenblik staan wij verbaasd over wat reeds is bereikt en als voornaamste vrucht van het werk, mag de groeiende sa menwerking worden gezien, welke, vooral in ons Zeeuws-Vlaanderen zo hard van node is, zo besloot Dr. Camps zijn rede. Namens de Z.L.M. sprak mej van der Lede haar waardering uit voor het werk en wees er op dat de Z.L.M. gaarne en van harte gastvrijheid aan de Mater Amabilisschool ver leent. PRACHTIGE TOESPRAAK. De docenten die aan dit werk hun tijd en energie besteden zien zich voor een zwaar maar prachtige taak geplaatst. De leerlingen worden voor bereid op hetgeen zij later als echt genote en moeder zullen moeten kun nen. De vakken, die hier gedurende drie jaar (twee avonden per week) zullen worden gedoceerd zijn onmis baar voor hun later leven. Gods dienstonderricht, koken, naaien (voor deze twee vakken komen de meisjes van Sluiskil voorlopig naar Terneu zen) gymnastiek, opvoedkunde, me dische raad, verpleegkunde en kin derverzorging, zijn de vakken waar van zij later heel veel nut kunnen hebben, terwijl daarnaast smaakont- wikkeling, muziek en zang hen in staat zullen stellen de grauwe sfeer van het alledaagse te verdrijven. Het zal hen helpen van hun uuis een echt tehuis te maken waarmee man en kinderen zich verbonden zullen voelen. genomen door de leerlingen vanaf de 3e klas en totaal werden 1269 baden genomen tijdens de lesuren. Tevens werd aan deze kinderen zwemles ge geven door de badmeester, terwijl de leerlingen van de O.L. School uit Oostburg geregeld per speciale bus zwemlessen kwamen nemen. EXAMENS (Advertentie) Ook dit seizoen werden weer van wege het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Koninklijke Nederlandse Zwembond examens afgenomen. 38 Schoolzwem- diploma's werden uitgereikt, terwijl 72 personen een der diploma's van de K.N.Z.B. behaalden; ook een re cordcijfer. Opvallend was, dat dit jaar bijzon der veel Belgen een bezoek aan het zwembad en de speeltuin brachten, waarbij Augustus de drukste maand was. Voor de speeltuin werden 154 ge zinsseizoenkaarten afgegeven. Voor lage prijs van 2,50 konden dan alle kinderen uit een gezin een geheel seizoen lang in de speeltuin naar har telust zich amuseren aan de werk tuigen in 't poedelbadje en de zand bank. Bovendien werden niet minder dan 4358 dagkaartjes verkocht. Het is de bedoeling, dat de speel tuin het volgende jaar weer met en kele werktuigen wordt uitgebreid, zo dat de keuze voor de kinderen dan nog groter zal zijn. De Zuidvietnamese Eerste Minister Ngo Dinh Diem, wil op 23 October een referendum houden, waarbij het volk zal worden gevraagd of ex-kei zer Bao Dai moet worden afgezet als staatshoofd. Een aantal ministers vindt het ech ter nog te vroeg, voor een dergelijke volksraadpleging. Volgens politici te Saigon wil Ngo Dinh Diem met het referendum be reiken, dat er een republiek wordt gevormd naar het voorbeeld van de Philippijnen met de huidige premier als president. Tegenstanders van de premier ver klaarden, dat een van de redenen voor het houden van het referen dum is het afleiden van de aan dacht van een schandaal, waarbij 250.000.000 piaster op onrechtmatige wijze naar het buitenland zou zijn overgebracht. Het. Belgische Socialistische Alge mene Vakverbond heeft voor 1 No vember een algemene staking afge kondigd. Zoals bekend eisen de so cialistische en katholieke vakbonden de invoering van de werkweek van vijf dagen in die industrieën, waar de omstandigheden dit toelaten. Het ver bond van Belgische Industriëlen heeft zich echter tegen deze werkweek van vijf dagen uitgesproken omdat het vreest dat België hierdoor in een on gunstige positie zal komen te staan tegenover de buitenlandse concurren tie op de wereldmarkten. Voorlopige uitslag bekend De voorlopige uitslag van de West- Nederlandse rit van de RAC-West, die op 30 Sept. en 1 October werd gehouden, luidt als volgt: KLASSE A.: l.M. van Beers en G. Jansen (Am sterdam) met Peugeot, 49 strafpun- ten; 2. P. de Lint en mevr. E. de Lint- Janzen (Hilligersberg) met Ford, 70 strafpunten; 3. W. Ebeling en mevr. B. Henderson-Kuipers (Rotterdam) met D. K. W., 78 strafpunten; 4. M. van Dun (Delft) en J. Quant (A'dam) met Fiat. 100 strafpunten; 5. P. J. Jetten, (Boxmeer) en J. Smulders (Breda) met Chevrolet 119 strafpun ten. 6. J. M. A. A. de Vlam (Ooster hout) en C. A. de Regt (Breda) met Fiat, 124 strafpunten; 7. P. Pouwels en J. Kokes (Alkmaar) met DKW, 128 strafpunten; 8. R. Rijke (Overschie) en P. Donk (den Haagl met Ford, 135 strafpunten; 9. P. Seegers (d'en Haag) en A. Leenheer (Utrecht) met Volvo, 143 strafpunten; 10. J. van der Vlies (Boxmeer) en Th. Schuurbiers (Mill) met Chrevrolet, 147 strafpun ten; In klasse A werden in totaal 38 equipes geklasseerd. KLASSE B.: 1. ex aequo 1 en 2: C. Sollart en J. Hulsker jr. (R'dam) met Renault freg. en G. Mutsaerts en Verrijn Stuart (A'dam) met Mercedes, 351 strafpunten 3. A. van Weezei Errens (Schev'eningen) en J. Eijkelboom (den Haag) met Peugeot, 433 strafpunten; 4. J. Tims (R'dam) en J. von Jessen (den Haag) met Fiat. 451 strafpun ten; 5. W. van Gruythuysen en B. Leenheer (Barendrecht) met Renault 472 strafp.; 6 B Doehrn en G Timmer (R'dam) met Ford, 475 strafpunten; 7. J. Tolmeijer (R'dam) en A. Ver- kuijten (Mierlo-Hout) met Ford, 495 strafpunten; 8. F. Zonneveld' en A. Mollevanger (Scheveningen) met Volkswagen, 536 strafpunten; 9. Th. van Heivoort en J. Reef (Delft) met Volkswagen, 573 strafpunten; 10. J. Conijn (den Haag) en J. Carriere (Wassenaar) met Opel, 581 strafpun ten. In klasse B werden in totaal 14 eqpuipes geklasseerd. DE ITALIAANSE COUREUR Luigi Musso heeft op het circuit van Modena proef gc-reden met een nieuw type racewagen van Mase- rati. De wagen is uitgerust met een motor, werkend volgens het diesel principe, met directe brandstof-in spuiting. BIJ DE VOETBALWEDSTRIJD Ne derland—België op 16 Oct. a.s. te Rotterdam, zal als scheidsrechter optreden de Italiaan Giorgio Ber- nardi, terwijl als grensrechters fun geren zijn landgenooten Cecare Jon- ni en Riccardo Pieri. M 'M Inderdaad, want in de carburateur van Uw motor kan het 14° C kouder zijn dan buiten. Door de snelle verdamping van vluchtige benzine koelen de metaaldelen van de carburateur zo sterk af, dat bij kil en vochtig weer de waterdamp uit de lucht als ijs daarop neerslaat. Gevolgenminder motorvermogen, hoger benzineverbruik, en op de meest ongewenste momenten slaat de motor bij stationnair draaien af. Tank Esso Extra Winter Grade. De vluch tigheid van deze benzine is aangepast aan de eisen van de winter, maar zij bevat bovendien een speciaal „anti stalling" ingrediënt tegen ijsvorming. Daardoor snellere start, sneller op temperatuur geen krachtverlies, lager benzineverbruik en geen motor die afslaat! WW-v,- in alle blauw/witte Esso pompen 9 OCTOBER 1955. Ie klasse A: IJzendijke IDom burg I; Schoondijke IWalcheren I. Ie klasse B.: Kwad'endamme I Rapenburg I. Ie klasse C.: Zierikzee 2Burgh .2; Dreischor IRqnesse I. 2e klasse A.: Middelburg 4Aar denburg 2; Groede I Breskens 3; Noormannen 2Zuidzande I; RCS 3 Retranohement I; Zeelandia 3 Zeeland Sport 4. 2e klasse B.: Corn. Boys 3Graauw I; Ria W 2Hansw. Boys 2; Phi lippine IVolharding '32 I. 2e klasse C.: Dreischor 2Renesse 2; Zierikzee 3SVOWK I; Zonne- maire IBrouwershaven I. 3e klasse A.: Schoondijke 2Wal cheren 2; Zeeland Sport 5Domburg 2; Vlissingen 5Cortgene I. 3e kiasSe B.: Kwadendamme 2 Rapenburg 2; Steen t's Heer Arendskerke. Wout Heinen kan Woensdag kunnen tonen De HVC-er Wout Heinen, die als reserve is opgesteld voor het Voor lopig Nederlands Elftal, dat Woens dagmiddag in Rotterdam een oefen wedstrijd speelt tegen Fulham, krijgt op die dag in ieder geval nog eens gelegenheid, de keuze commissie zijn kunnen te tonen. Mocht hij in Rot terdam niet behoe-ven te spelen, dan zal hij des avonds in het Utrechtse stadion uitkomen, waar een Utrechts KNVB-elftal een selectie-ontmoeting heeft met het voorlopig Nederlands Jeugdelftal. Heinen zal dan in de Utrechtse ploeg, waarin toch een wij ziging nodig bleek, middenvoor spe len. Een of meer leden van de K. C. zullen de wedstrijd in Utrecht bijwo nen'. Zuidelijke handhalelf tallen samengesteld Zondag spelen de vertegenwoor digende Zuidelijke handbal-elftallen te Breda tegen die van het Westen. De Zuidelijke ploegen werden als volgt samengesteld: Dames: doel: W. Quintus (PSV); achter: N. Deuze-Karsen (PSV) en B. Snel (PSV); midden: F. Lubse (PSV), M. v. d. Aa, (Geel Blauw); en W. van Gijzel-Mitesz (Eindhoven); voor: F. van Gindëren-Vos (PSV), F. Neggers (DES). R. Heyens Kole (Hellas Goes), N. van Gennep (PSV) en R. Gacken (Woensel), Heren: doel: Marinus (Eindhoven); achter: J. Frielinck (Eindhoven) en H Hoens (PSV); midden: W. van Gijzel (Eindhoven), J. v. Loon (DES) en A. Hoens (PSV); voor: A. Saes (DES); J. de Vaan (DES); W. Jon getjes (PSV), Schunneville (Eindho ven) en A. Slaats (PSV). Sluise rallye-rijders reden in Brugge De jonge Sluise Auto- en Motorclub voorziet kennelijk in een behoefte, want werd aanvankelijk met 22 leden gestart, in de eerste veertien dagen van haar bestaan konden reeds tien nieuwe leden worden ingeschreven. Zaterdag werd door een achttal leden deelgenomen aan een avond- oefen-oriënteringsrit, georganiseerd door de autorallyeclub „Breijdel" te Brugge, met welke club zeer nauwe vriendschappelijke betrekkingen be staan. Hoewel geen eervolle resulta ten in deze voor beginnelingen zeer zware rit werden behaald, waren alle deelnemers enthousiast en déden ze ker de nodige ervaringen op. Het beste resultaat werd behaald door de heer Buijze uit Zuidzande, die met 166 winstpunten de 14e plaats bekleedde. De overige ;uitslagen wa ren; 19 J. Smoorenburg 12 "strafp. 20 JJ. de Potter 36 strafp. 21 L. Cort- vriendt 36 strafp. 22 J. P. J. Wage 395 strafp. 23 R. Gevaert 451 strafp. 24 T. Batselaere 667 strafp. 25 J. Clijn- eke 926 strafp. Alle deelnemers kon den een aardige prijs in ontvangst nemen. Nieuwe KNWU consul benoemd De Kon. Nederlandse Wielren Unie heeft een nieuwe consul benoemd voor Zeeland met uitzondering van Zeeuusch-Vlaanderen. Het is de heer J. Balvers uit Goes. ZIEKENVERPLEGING. In het Goese Gasthuis slaagden voor het diploma A ziekenverpleging de dames J. Bierens. E, Stikwerda, A. de Visser en C. v.d. Weele. GOES, 4 Oct. Eierenprijzen. Bericht van handelaren. Kippeneieren 14,5, poelje eieren 10, eendeneieren 9, kalkoeneieren 15, ganzeneieren 25. GOES, 4 Oct. Export, en industrie- veiling: J. Grieve A 49-53, B 55-56, C 51- 52. 1 48-53, EU. Orange BC 48, 1 45, 2 36. Cox Orange A 51.50-60.50. B 61.50-62.50, C 46.50. 1 51.50-55.10, 2 24.70. Tr. de Cron- cel 1 34-39, 2 27. Notarisappel A 34 BC 33, 1 gr 34. 1 32. Bramley 1 gr 28-29. 1 28, 2 23. Sterappel A 51, BC 43, All. pip_ pin A 40-41, BC 34, Glorie van Holland A 37-38, 2 36-40, Br. Hardy B 62. C 61, 1 55-61, 2 43. Tr. de Vienne A 58, B 56, C 54, 1 55, 2 45. Bonne Louise A 55.80- 57.40. B 50.40-51.80, C 41.90. 1 39.60-52, 2 30.15. Conference A 49.20-50.30. BC 46.20 -46.60, 1 gr 43.30. 1 39.50. 2 26.30-26.70. Maagdepeer 1 gr. 36.10, 1 34.60-36.10, 2 21. Legipont A 46.70, BC 47.10. 1 gr 44, 1 44, 2 31. Herzogin Elsa 1 gr 40. 1 35, 2 24. Will. Duch. 1 gr 42, 1 40. Br. Clairgeau A 41. 1 35-36, 1 gr 39. 2 23. Verpakt fruit: J. Grieve A 51-61, Transp. 1 40-45, Br. Hardy A3 69. A2 72, A 71. B 67. Gewone veiling: James Grieve K 35- 44, F 19-35, Transp. de Croncel K 34-37. F 27-28, Cox Orange pippin K 31-44. F 24-41, Tr. de Vienne K 40-48, F 29-31, Br. Hardy K 44-48, F 32-33, Bonne Louise K 39-48. F 20-37. Conference K 32-38, F 21- 29, Maagdepeer K 22-28 F 17-18, Legipont K 32-36. F 17-25. ROTTERDAM, 4 Oct. Aanvoer in totaal 3277, weektotaal 5223, vette koeien en ossen 700, gebruiksvee 971, tbc-vrij 687, graskalveren 343. tbc-vrij 196, nuch tere kalveren 501, varkens 115, biggen 159, paarden 99, veulens 31, schapen of lam meren 325, bokken of geiten 33. Vette koeien le kw. 2.60-2.76. 2e kw. 2.46-2.60, 3e kw. 2.16-2.30. Graskalveren 425 350 270. Nuchtere kalveren 70 55 45. Biggen 50 42 38. Slachtpaarden 2.20 2.10 1.90 Veulens 535 400 300. Schapen 130 115 90. Lammeren 120 100 90. Kalfkoeien 1025 900 725. Melkkoeien 1025 900 725 Vare koeien 725 600 550. Vaarzen 780 700 600. Pinken 480 425 350. Vette koeien aanvoer ruim, handel kalm, prijzen als gisteren, enkele prima's boven notering. Vette kalveren geen aan voer wegens nieuwe algemene maatre gelen in verband met mond- en klauw zeer. Graskalveren kleiner, redelijk, sta biel. Nuchtere kalveren, als vorige week. goed, ongewijzigd. Biggen, als vorige week. kalm, constant. Slachtpaarden. iets minder, tamelijk, vooral niet lager in prijs. Veulens, kort, willig, onveranderd. Schapen, iets kleiner, goed, le kwaliteit lammeren iets stijver in prijs, verder als vorige week. Lammeren, iets kleiner, goed, als vorige week. Kalfkoeien, ge woon, redelijk, onveranderd. Melkkoeien gewoon, redelijk, onveranderd. Vare koeion, iets minder, kalm. prijshoudend. Pinken, klein, wegens nieuwe algemene maatregelen i.v.m. mond- en klauwzeer, tamelijk, onveranderd. Mannheim 242 (-0.07), Kaub 189 (-0.11), Trier 89 (-0.23), Koblenz 170 (-0.07), Keulen 129 (-0.07), Huhrort 321 (-0.04), Lobith 921 (-0.08), Nijmegen 709 (-0.01), Arnhem 735 (-0,01), Eelde 242 (-0.03). Deventer 155 (-0.01), Namen la Plante 147 (onver.), Maastricht hoofdsluis 4387 (+0.17), Borgharen 3823 (-0.25), Belfeld 1075 (-0.04), Grave 461 (-0,01).

de Stem | 1955 | | pagina 7