MILLIOENENDIEFSTAL TE ANTWERPEN OPGEHELDERD DE GOUDEN PIJL NA TWEE MAANDEN SPEUREN 's-Gravendeel dankte Luik JJagblafl P cetera Meningen en Commentaren Een oplichter gearresteerd Drie daders, w.o. gewezen politiecommissaris, aangehouden Staatslening van Hongarije overtekend AT EEN ONDERUJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 IN HET OOTJE GENOMEN? OVER HET HOOFD GEZIEN AAN WIE DE SCHULD? HUISBEZOEK S loken de Sovjets nog in de Y.S.? Cs e*i Uifft het betrouwbare zelfwerkend wasmiddel ww de KuUvtxmw, die, weet wat haar wasgoed waard is door SEL WYN JEPSON Verjaag de pijn en ellende van Rheumatiek. Televisieprogramma QNZE lezers weten, dat we grote waardering hebben voor minis ter Algera en vertrouwen koesteren in diens voornemens en bedoelingen Wanneer wij thans wrevel gaan uiten over een bepaalde passus in de Memorie van Toelichting, dan zal men willen begrijpen, dat deze niet wordt ingegeven door gebrek aan eerbied voor de minister. Bij deze passus hebben wij ons afgevraagd, of we voor de gek worden gehouden, omdat hij ken nelijk een opzet verraadt, welke in strijd is met zijn bedoeling. Er is hier sprake van voortzet ting der werken tot kanalisatie vap Neder-Rijn en Lek, „die naast ver betering vn de waterhuishouding van het Noord-Oosten van het land ten doel heeft de bevaarbaarheid van deze rivieren en vooral ook die van de Gelderse IJssel te verbe teren". „Er wordt naar gestreefd dit werk zoveel mogelijk te coördine ren met de uitvoering van de in het gebied der benedenrivieren me de ter bestrijding van de verzilting voorziene werken". Hoe wil men nu de waterhuis houding in het Noord-Oosten ver beteren. d.w.z. het IJselmeer meer zoetwater van de Rijn bezorgen en tegelijk in het gebied der beneden rivieren de bestrijding van de ver zilting ter hand nemen? Het een werkt het ander tegen. Het zoet water, dat men aan de Rijn voor de Gelderse IJssel en het IJssel- meer onttrekt, kan niet meer naar Rotterdam vloeien, waar men reeds te weinig zoet water ontvangt om de zouttong terug te dringen. Het is tegenstrijdig, wat hier wordt voorgesteld en het lijkt wel, of men in het ootje wordt genomen. JN de boven geciteerde passus over de Rijnkanalisatie en de bestrij ding der verzilting in het gebied der benedenrivieren wordt met geen woord gewag gemaakt van de voor de hand liggende mogelijkheden om méér zoet water naar Rotterdam te laten afvloeien door een drempel te leggen in de Nieuwe Merwede en door de verbinding tussen Maas en Waal bij Andel te herstellen. De scheiding van Maas en Waal belet sinds 50 jaar. dat er Maas water naar de Nieuwe Maas stroomt, die dan ook geen druppel Maaswater meer bevat en de meer dan een eeuw oude Nieuwe Merwede voert het grootste deel van het Rijnwater naar het Hol- landsch Diep weg, zonder dat het enig nut heeft voor de ontzilting bij Rotterdam. Het is niet de eerste keer, dat zulks wordt opgemerkt en ook door hoog geplaatste deskundigen op wa terstaatsgebied is ons meer dan eens gewezen op de eenvoudige oplossing, welke hier voor het grij pen ligt om de verzilting via de Nieuwe Waterweg tegen te gaan. Verbazend is dan ook de onbe grijpelijke zwijgzaamheid op dit punt van de propagandisten voor het Deltaplan, die ach en wee roe pen over het ons land bedreigend verziltingsgevaar en het meest ele mentaire bestrijdingsmiddel der verzilting over het hoofd zien. \^/ANNEER men zich afvraagt, hoe het mogelijk is, dat de Memorie van Toelichting bij de Waterstaats begroting aan de meest voor de hand liggende oplossing voor het zoeter maken van de Nieuwe Wa terweg voorbij gaat, behoeft men zeker niet te denken aan enige op zet van ministeriële zijde. Men krijgt eerder de indruk, dat minis ter Algera hier mede de dupe is van zijn adviseurs. Deze adviseurs zijn uiteraard des kundigen uit Waterstaatskringen. En onze Waterstaatsingenieurs zijn ongetwijfeld bekwame achtens waardige mannen. Maarsoms ook al te zeer geneigd halsstarig vast te houden aan eenmaal opge vatte concepties en plannen. Zulks doet voor andere wegen het oog verliezen. Bij het onbehaaglijke gevoel, dat deze ziendeblindheid wekt, wordt men ook wonderlijk getroffen door het pleidooi in deze zelfde Water staats-toelichting voor een nieuw Waterbouwkundig Laboratorium, waarvan de bouwkosten worden ge schat op f 4 a f 5 millioen cn waar voor reeds f 500.000 wordt uitge trokken. Men krijgt zo de indruk, dat men de verzilting niet wil te genhouden, waar dit op korte ter mijn nodig en mogelijk is, maar Nederland wel op een zicht van 10 a 15 jaar de grootste zwemkuip ter wereld wil verschaffen om ver- ziltingsproblemen te bestuderen. Het heeft ook nadelen, wanneer een gevierd wiskundige, zoals de beroemde Badmeester van Delft, prof. ir. Thijsse, groot man in de Delta-commissie tevens over de fantasie van een gevleugeld dich ter beschikt. Dergelijke zwemkui- pen zouden maar een bagatelletje zijn voor de Unesco of de Ver. Sta ten. waar men niet op een reeks millioenen behoeft te kijken. Hier in Nederland past echter een strijd tegen het zoute water met nuch terder middelen. TN een vergadering van de Staten- kring Tilburg der KVP, heeft de heer Gras, propagandaleider van de KVP, interessante dingen verteld over de plannen, welke de PvdA koestert om de Zuidelijke provin cies grootscheeps te gaan bewerken. Een helicopter zal geregeld boven deze streken brommen, om de aan dacht op zich en op de PvdA te ves tigen. De brievenbussen zullen uit puilen van de vlugschriften. (De eerste zijn trouwens al verschenen). Er worden verscheidene andere stunts uitgedokterd, dit alles met het doel Brabant en Limburg rijp te maken voor „de doorbraak". Het is goed, dit tijdig te weten, om er de propagandistische ijver van de KVP-mensen door aan te wakke ren. We geloven, dat zij zich ook niet van stunts mogen onthouden, doch dat altijd nog gewichtiger en doeltreffender is: een systematisch huisbezoek. Daar zijn talrijke on derlegde en tactische mensen voor nodig. Die kunnen het best gerecru- teerd worden uit de werkgroepen. Vandaar dan ook, dat het oprich ten en actief houden van die werk groepen van zo'n enorm belang is. En dat op korte termijn. Want acht maanden zijn zó voorbij. De Maastrichtse politie heeft aan gehouden de 39-jarige W. S., zonder vaste woon- en verblijfplaats. Deze man wordt ervan verdacht de laatste maanden verscheidene geestelijken, ook in België, onder valse voor wendsels voor aanzienlijke bedragen te hebben opgelicht. In totaal zouden tien geestelijken van zijn praktijken het slachtoffer zijn geworden. Bij zijn arrestatie bezat de man nog 25 centen. Daags na de overstromingen in Ne derland en België in Februari 1953 heeft de stad Luik drie gemeenten geadopteerd waaronder de Neder landse gemeente 's Gravendeel. Het gemeentebestuur van 's Gravendeel is Maandag de stad Luik komen dan ken en bood haar bij die gelegenheid twee zwanen aan die in het Pare d'Avroye werden ondergebracht, als mede een van Nederlands vlas ge maakte zwaan, die aan de schepen van maatschappelijke zorg werd overhandigd. De buitengewoon brutale diefstal die in de nacht van 12 op 13 Juli j.l. gepleegd werd in het wisselkantoor van het Centraal Station te Antwer pen en die de daders een buit van ongeveer 2 millioen frank opbracht, is opgehelderd. Drie daders werden Zondag j.l. aangehouden en opgeslo ten. Onder hen bevindt zich een ge-, wezen commissaris van politie. Ruim twee maanden heeft het ge duurd vooraleer commissaris Jordens van de gerechtelijke politie van Ant werpen tot de slag kon overgaan. In de nacht van Dinsdag 12 Juli werd de diefstal gepleegd. Toen in de och tend van Woensdag 13 Juli de eerste bediende van het v/isselkantoor, dat gelegen is tussen de hoofdingang en de uitgang van het Centraal Station, in het bureau van het wisselkantoor kwam vond hij de brandkast open en geledigd. Eerst na uren rekenen wist men dat er ongeveer 2 millioen frank verdwenen was aan Belgische en vreemde munten. De benadeelde was een Brussels wisselagent die in het station te Antwerpen ruim een jaar geleden een filiaal had geopend. EERSTE AANWIJZINGEN De brutaliteit waarmede de dief stal gepleegd werd en de vaststel ling dat men geen braak had ge pleegd om de brandkast te openen leverden de politie de eerste aanwij- Advertentie) zingen in deze zaak. Uit alles bleek immers dat hier ofwel specialisten ofwel bekenden aan het werk waren geweest. Men had. om het kantoor te kunnen binnendringen, evenmin braak gepleegd; integendeel, men had gebruik gemaakt van een valse sleutel om binnen te geraken en men had een valse sleutel gebruikt om de brandkoffer te openen. Alles is blijk baar zeer snel gebeurd. Men zocht dan ook eerst in de richting van oud-bedienden en kennissen van de zaak omdat het duidelijk was dat men slechts in het bezit was kunnen geraken van een sleutelafdruk en van het cijfer van de brandkoffer v^a die weg. Dit heeft na moeizaam werk ,,Er bestaat geen enkel bewijs, dat de ondergrondse bedrijvigheid der Sovjet-Unie in de Verenigde Staten verminderd is", aldus heeft Allen Dulles, hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst, te Philadelphia in een toespraak tot politiechefs ver klaard. Hij voegde hieraan toe: ,.De Sov jet-Unie bestemt naar schatting tien procent van haar bewapeningsuitga ven voor staatsvijandig werk in an dere landen". Radio Boedapest heeft bekendge maakt, dat de nieuwe staatslening van 1.2 milliard forints, ongeveer 400 millioen gulden, die door de Hon gaarse regering op 26 September werd uitgegeven, reeds de derde dag overtekend was. De opbrengst van de lening dient ter financiering van de bouw van de grotere projecten van het tweede vijfjarenplan, dat op 1 Januari 1956 begint. Volgens radio Boedapest moet men dit resultaat zien als een uiting van vertrouwen van het Hongaarse volk in de communistische partij. Per5il uiteindelijk een gunstig resultaat af geworpen. DRIE AANHOUDINGEN Zondag ging men onverwacht over tot de aanhouding van drie verdach ten. De eerste daarvan is zekere Van M., gewezen politiecommissaris van Kontich, die. om zijn bedrijvigheid tijdens de oorlog, uit de dienst gezet werd. De twee andere verdachten, L. A. en L. W., zijn beiden uit Ant werpen. Men zoekt nog naar de buit van 2 millioen doch het onderzoek in deze zaak is reeds zo ver gevor derd dat men niet wanhoopt die terug te vinden. RIJBEWIJZEN De vrouw achter het stuur wordt een steeds meer ver schijnende figuur in het ver keer van West-Duitsland. Het vorige jaar werden aan dames niet minder dan 116.654 rijbe wijzen uitgereikt. Voor man nen en vrouwen samen (zo zeggen de statistieken-heren) nam het aantal uitgereikte rijbewijzen met 4,5 procent af. Voor vrachtwagens werd de belangstelling nog minder: 25 procent. Voor de lichte motorrijtuigen steeg het aan tal afgelegde examens met 33 procent. Hetgeen wij dan alle maal weer weten. Secuur Twee Britse deskundigen hebben een klok geconstrueerd die het secuurst van alle uur werken op de wereld de tijd zou aangeven. Het uurwerk kan op één dag hoogstens één tienduizendste seconde vóór of achterlopen. Uniformen De nieuwe uniformen, die de Duit se strijdkrachten in de toekomst gaan dragen, hebben weinig bewon dering gekregen bij de vrouwen in Duitsland. Dit is men aan de weet gekomen door een enquete, die een weekblad had uitgeschreven. De mening van de meeste dames was, dat de soldaten er zouden uitzien als hotelportiers. Verdere commen taren waren: ..Belachelijk", Onmo gelijk" en „Raar". Lui De 37-jarige heer William Allison uit het Engelse Stocton is voor de rechter geroepen, omdat hij niets had gedaan. Dat klinkt minder erg dan het in werkelijkheid is, want deze William had zijn gezin ver waarloosd door dat nietsdoen. Het gerechtelijk onderzoek bracht aan het licht, dat William van de laatste 365 dagen er precies 20 had gewerkt en in die twintig dagen nog een sta king van een week had meege maakt. Ingeblikt Onderzoek Amerikaanse geleerden meenden uitgedacht te hebben, hoe men moest nagaan, hoe radio-actieve straling zich verspreidde. Zij maak ten gewoon 6500 kakkerlakken radio-i actief en lieten die zakken in de riolering van Phoenix. Na negen weken zouden ze uitzoeken, waar die kakkerlakken terecht waren ge komen. Dat is dezer dagen gebeurd. Overigens zonder resultaat, want de 6500 kakkerlakken bleken nog op precies dezelfde plaats te zitten. Sigaret Niet zonder verbazing heeft Enge land kennis genomen van het feit, dat Winston Churchill met een siga ret in de mond is waargenomen. De journalisten, die hem vroegen waar om hij van zijn sigaren had afge zien, kregen geen uitleg. Churchill glimlachte maar eens. Jeugdig Vier geleerden van de univer siteit van Californië hebben de hoofden ook eens bij elkaar ge stoken. Zij kwamen tot de bevin ding, dat de ster Sirius minder dan honderd millioen jaar oud moet zijn. Dat is uiterst jeugdig, vergeleken bij de leeftijd van de aarde, die 4.500 tot 6.000 millioen jaar oud moet zijn. Hieruit blijkt, volgens de geleerden, dat er op dit ogenblik nog steeds sterren kun nen ontstaan. Huisbaas John Bell uit Ellendale is de ide aalste huisbaas, die men zich kan voorstellen. Wanneer een van zijn huurders wordt verblijd met de ge boorte van een kind, hoeven zij een maand lang geen huur te betalen. „In die tijd kun je eigenlijk geen enkele cent missen", aldus onze John, die een man is van de prac- tijk, aangezien hij zelf zestien kin deren heeft groot gebracht. Ei Tijdens opgravingen in de Po-vlakte in Noord-Italië is 'n onbeschadigd kippenei bloot gelegd, dat volgens de geleer den reeds in de vierde eeuw wie was die grappenmaker die voor Christus moet zijn gelegd, mijn broek aan de deur hing? Om haar gezin eens te tracteren opende de Engelse mevrouw Peggy Jones onlangs een blik ananas, dat ze al een tijdje in de ijskast had staan. Het heeft de familie echter niet gesmaakt, want er bleek een rubber handschoen in het blik te zitten. De fabriek heeft zijn veront schuldigingen aangeboden en haas tig twee andere blikken ananas ge stuurd. Ditmaal zonder handschoe nen. A B 5510-P 1 DONDERDAG, 6 OCTOBER 1955 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,30 Idem 7,45 Morgen gebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,45 Idem 9,00 V.d. huisvr. 9.35 Waterst. 9,40 Gram. NCRV: 10,00 Gewijde muz. 10,30 Morgendienst KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Pianospel 12,00 Angelus 12,03 Lunchconc. (12,30-12,33 Land- en tuinb.meded: 12,33-12.40 V.d. boeren) 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13.20 Pianorecital 13,45 Gram. NCRV14,00 Promenade-ork, en so liste 14,45 V.d. vrouw 15,15 Lichte muz. 15,45 Gram. 16,00 Bijbeloverdenking 16,30 Sopr. en piano 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Basbariton, viool en instr. trio 18,30 Friese uitz. 18,45 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 1.9,10 Gram. 19,20 Sociaal pers pectief 19,30 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar. progr. 21,45 Reisbeschrijving 22,00 Periodieken parade 22,10 Orgelconc. 22,40 Gram. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Zaalsportuitsl. 23.20 Gram. 23,40- 24,00 Het Evangelie in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m.'AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gym. 7,30 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijding 10,50 V.d. kleu ters 11,00 V.d. vrouw 11,15 Kamerork. 12,00 Zang en piano 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,35 Ham mondorgelspel 12,50 .Uit 't bedrijfsleven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Amus.muz. 13,55 Koersen 14,00 Gevar. progr. 14,45 Pianorecital 15,15 V.d. zieken 16,00 Van vier tot vijf 17,00 V.d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld 18,00 Nws. 18,15 Sportproblemen 18,25 Jazzmuz. 18,55 Gesproken brief uit Londen 19,00 Chowanstjina, opera (Om 20,45 Klankb. v.d. Assemblée der Ver. Naties; 21,45 Journ.) 22,35 Gram. 23,00 Nws. 23,15 Sportact. 23,25 Rep. 23,35-24,00 Gram. 14) „Maakt u alstublieft geen grapjes," zei hij. „J.B. is geen man die zich iets in de weg laat leggen. Deze auto heeft een massa geld gekost." „Dat zie ik wel." „Luister eens," zei hij. „Gisteren avond om een uur of kwart over elf heeft J.B. mij opgedragen een nieu we Lagonda op de kop te tikken, en die vanochtend nm tien uur kant en klaar bij u af te leveren. Het heeft mij de hele nacht gekost, en ik ben V'erkelijk niet in staat om op het ogenblik met u te discussiëren, maar er is meer dan één dringende reden, waarom u deze wagen niet mag af slaan." moeilijkheid is," antwoordde JK- „dat, in tegenstelling tot bloemen, oobons of handschoenen, een Lagon- tamelijk ongebruikelijk verjaar „?®Sge;ichenk is. Misschien beni kwel at ouderwets van opvattingen, maar JmM j J ik münóeer Belsin niet voldoende ken, om dit, of wat dan ook, van hem als verjaardagscadeau te accepteren." Op dit ogenblik kwam, alsof het af gesproken werk was de jongen naar buiten met het kind. Mijnheer Hooker, die mij met een ontstelde blik in zijn ogen had staan aanstaren verstijfde over heel zijn lichaam als een waakhond die on raad speurt. Diana kwam op haar gewone, kal- me en ietwat plechtige manier aan gewaggeld. Toen zij mijnheer Hoo ker ontwaarde, stak zij een hand naar hem uit, en riep opgewonden: „Bessie! Bessie!" Ik vatte dit op als een teken van herkenning. Maar de jongen meen de, heel verklaarbaar trouwens, dat zij het op de rode snor van mijn heer Hooker voorzien had. en hij pro beerde haar aan het verstand te brengen dat zij die niet hebben mocht. „Die zit vast", betoogde hij. „Bessie", hield zij koppig vol, „Bessie"! Mijnheer Hooker had al die tijd onafgebroken naar haar gestaard. Telkens als zij „Bessie"! zei, scheen er een schokje door hem heen te gaan. Hij mompelde iets, dat ik niet dadelijk verstond; maar even later begreep ik dat hij gezegd had: „Hoe komt ze in vredesnaam aan zijn naam?" En ineens werd mij veel duide lijk, dat mij totnogtoe volkomen duis ter was geweest. Diana zei geen ..Bessie", zoals wij gemeend hadden, doch „Belsin". Van de een of ander had zij zijn naam opgevangen, waar-i schijnlijk van haar moeder, want de ze mannen spraken alleen over hem als over „J.B.", of „de baas". Ik wendde mij tot de jongen en zei: „Breng haar naar Mary. Over een minuut of tien kunnen we weg gaan. Ik moet zo gauw mogelijk inspecteur Buil spreken. En vraag Mary of ze jou een glas melk wil ge ven." Mijnheer Hooker plukte aan zijn snor. Hij keek onderzoekend naar mijn gezicht. Er was nu een schu we blik in zijn ogen. Aangezien hij thans achter al mijn woorden een verborgen betekenis scheen te zoe ken, dreef ik hem nog wat meer in het nauw. „U ziet wel mijnheer Hooker, er zii niets anders op." „Waarop?" Hij had zijn stem nau welijks onder controle. „Waar wij het over hadden, mijn heer Hooker." „Ik eh Hij stamelde en kon niet uit r-.;n woorden komen; toen riep hij uit: „Het is waanzin! U weet niet wat u zegt!" Ik draaide mij om en wilde naar het huis lopen. Deze keer pakte hij mij mijn pols, maar liet dadelijk los. Hij was ten einde raad, hetgeen juist mijn bedoeling was. „Luister to"h in 's hemelsnaam!" zei hij. „Begrijp toch dat ik die auto niet mee terug kan nemen. Om per soonlijke redenen dat andere „O ja?" Ik keek hem aflreurend aan. „Wat hebben uw persoonlijke redenen te maken met een aangele genheid tussen uw chef en mij? En wat bedoelt u met „dat andere"? „Ik heb er schoon genoeg van! Dat zaakje Zijn gezicht vertrok van woede, niet zozeer jegens mij, als wel omdat hij alles wat er in hem om ging, niet met zijn verstand kon verwerken. Hij trachtte zijn gedach ten in hakkelend en stuntelig gefor muleerd' volzinnen uit te drukken. „In de oorlog was alles goed. Waar om moest daar een eind aan ko men? Dit is allemaal te bloeddor stig voor mij en geen geweer, geen dynamiet om je door de moei lijkheden heen te slaan. Geen vlieg tuig en geen bommen! O, ik haat de begane grond! Ik ben er niets waard! „Op het water ook niet?" vroeg ik. Dat wierp hem bijna onderstebo ven. Hij keek mij met open mond aan, en stak een beschuldigende vin ger naar mij uit. „J.B. heeft je op gestookt! Die auto-beweging is niks dan een middel om me uit mijn tent te lokken! Maar laat ik je één ding zeggen: Ik knap het niet meer alleen op, dat beloof ik je!" „O, nee?" moedigde ik hem aan. „Ik verzeker je dat Bill er net zo goed deel aan heeft als ik!" „Ik was hen helemaal niet verge ten", zei ik, terwijl ik mij afvroeg wie Bill mocht zijn. „Fn hij kan bevestigen dat we het niet konden heipen. Het was even goed zijn schuld als de mijne. We kozen dit stuk strand uit, omdat het de enige plek over een afstand van twintig mijl was, die er zich toe leen de. Ik heb geprobeerd het uit te leg gen, maar ze wilden niet luisteren. J.B. vergt te veel van een mens. Hij zei dat hij me ontslaan zou als ik niet op tijd voor die auto zorg de. Nou. het is me gelukt! En dat vindt hij nog niet genoeg. Ik weet niet wat hij wil, of jij, of wie dan ook, maar ik weet wel dat ik niet van plan ben nog langer voor Bill de klappen op te vangen. Het was net zo goed zijn fout als de mijne! Hoe konden we nu in 's hemelsnaam weten dat dit stuk strand verbo den was? We hadden nog nooit van jullie gehoord!" „Nu en?" vroeg ik. „Wees niet zo steenhard!" riep hij uit. „Ik zeg je toch dat ik het niet helpen kon!" Het begon gevaarlijk te worden. Mijnheer Hooker bereidde zich voor op een verder defensief, en er flik kerde iets in zijn ogen. „Goed dan," zei ik, want ik kon de spanning niet langer verdragen. „Ik zal er met Bill over praten. Kun je zorgen dat hij vlug hier is?" „Hij is er al." De flikkering ver dween uit zijn ogen. „Hij is ginds ergens op de weg. Kom maar mee..." Totnogtoe had ik van Bill alleen zijn rug gezien en zijn voetstappen op de planken van de vlonder bo ven mijn hoofd gehoord. Thans ont moette ik een mm van een jaar of vijfendertig, gekleed in een peper en-zoutkleurig costuum. een harige das en bruine schoenen. Toen ik dichterbij kwam zag ik een gezond gezicht, dat er even normaal uit zag als zijn gehele gestalte, dat wil zeggen, afgezien van zijn ogen. Ze waren zwart en schenen bijna geheel en al uit pupil te bestaan. Hij keek mij uitdrukkingloos aan. Mijnheer Hooker scheen nog steeds niet met zichzelf tot klaarheid geko men te zijn. Hij stelde mij voor. „Dit is mejuffrouw Gill." Niemand antwoordde. Ik wachtte; zijn vriend wachtte. Mijnheer Hoo ker deed een nieuwe poging. „Er zijn een paar kleine moeilij" - heden", zei hij. „Maar het zal ons wel lukken die uit de weg te rui men. Eh juffrouw Gill geniet het vertrouwen van de baas." „O ja?" antwoordde Bill met een zachte stem. „Ze weet alles van dat zaakje ginds Mijnheer Hooker maakte een hoofdbeweging in de richting van ons strand. „O ia?" Mijn mond was kurkdroog: mijn heer Hooker gaf mij volkomen bloot. Ik trachtte zo raadselachtig moge lijk te kijken. Mijnheer Hooker wierp een smekende blik op mij, slikte, en pakte de koe bij de horens: „Ik heb je toch verteld dat J.B. dacht dat het helemaal mijn idee was, je weet wel van die ple! die we gekozen hadden, en ik liet het maar zo. Je weet even goed als ik dat het veiliger is hem nooit tegen te spreken. Daarom vertelde ik hem ook niet dat jij alles uitge kiend had, en dat jij de man was (Advertentie) Zuiver Uw bloed! Het Kruschen Salt». Waarom zou U kreunend en zuchtend in de kwellingen van 2-heumatische ongemakken berusten Doe iets Neem Kruschen SaltsKruschen is samengesteld uit zes minerale zouten die stuk-voor-stuk bevatten wat Uw bloedzuiverende organen nodig hebben om Uw bloed zuiver te maken èn.... te houden. Lever, nieren en ingewanden, in de loop der jaren wat verslapt, worden opnieuw de actieve zuiveren de organen, die de onzuiverheden uit het bloed verwijderen. De circulatie van het gezonde, zuivere bloed wordt krachtig gestimuleerd. En waar „zui ver" bloed stroomt krijgt rheumatiek geen kans. 657-oo BRUSSEL, 324 m. 11,45 en 12,15 Gram. 12,30 Weerber. 12.34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Orgelspel 14,00 Engelse les 14.15 Gram. 14,30 Franse les 14.45 Gram. 15,00 Muz. v.d. jeugd 16,30 Gram. 17.00 Nws. 17,10 Gram. 17.15 V.d. kind. 18,15 Gram. 18.30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Pianorecital 19.50 Pol. caus. 20.00 Verz. progr. 21,00 Omr.ork. 21,30 Caus. 22,00 Nws, 22.15 Viool en piano 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Gram. 14,15 Gram. 15.00 Ork. conc. 15,45 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoor spel 22,00 Nws. 22,15 Balletmuz. 22,55 Nws. VPRO: 20,15 Avondopening 20,20 Act., weeroverz. en Een hand vol reisgenoten 20,35 Keuring, TV-spel 21,15 Pauze 21,20- 21.45 Selectie uit de Amerik. fotoverza meling The Family of Man. die hij verantwoordelijk moest stel len Bill scheen nauwelijks te luisteren. Hij stak opnieuw zijn pijp aan, en bleef mij voortdurend met die vreem de ogen aanstaren. Ik trachtte mijn gelaatsuitdrukking zo goed mogelijk onder controle te houden. „Maar dat was goed", ging mijn heer Hooker met nadruk voort. „Laat je vrienden nooit in de steek, zeg ik altijd. Maar nou komen de moei lijkheden. Juffrouw Gill hier zegt dat ze de Lagonda niet eens heb ben wil. Ze beweert dat ze hem daarvoor te weinig kent. „Neem 'm mee terug," zegt ze. „Ik zal je een briefje voor hem meegeven." Ik heb n t haar gepraat, maar het heeft niets geholpe Bill, jij weet wat er met me gebeurt, als ik met die auto bij J. B. terugkom. Zeg haar dat het niet mijn idee is geweest, zodat ze het met J.B. in orde kan maken, of probeer haar over te halen de wagen te houden. Wat komt nou een auto meer of minder er op aan?" „Hooker, heb jij gepraat?" vroeg Bill. „Natuurlijk heb ik gepraat!" Mijft- heer Hooker scheen zijn zelfver trouwen hervonden te hebben. Ik heb gepraat als een marktkoopman. Maar ze schijnt niet te beseffen in wat voor situatie ik verkeer!" „Jij wel?" Mijnheer Hooker plukte aan zijn snor, en vroeg Bill wat hij bedoelde. (wordt vervolgd)

de Stem | 1955 | | pagina 3