PRINS BERNHARD in West-Brabant Prof. RommeAan hoffelijkheid alleen heeft Brabant niet veel POLITIEKE TOURNOOI IS BEGONNEN De dood op de weg BEDRIJFSLEVEN moet de belangrijkste stem hebben Binnenkort overleg op regeringsniveau Televisiegenot gaat 30 gulden per jaar kosten „BEVRIJDINGSLEGER" VOOR NOORD-AFRIKA Duel met Burger over de vrijere loonvorming „Geen woord over defensie. Wet op het kijkgeld aanvaard Persconferentie in Cairo r DAGBLAD VOOR ZEELAND Veel animo voor KVP-congres Spandoek op publieke tribune Voor het eerst na de oorlog...... S.ER. over loonvorming Meerderheid voelt voor een loonraad Nederland en Indonesië Plaatselijk wat regen Indonesië P-N.I. STEVIG AAN DE LEIDING ,Kleuteronderwij s" aangenomen Rumoer in de Assem blée LISTIG 95e JAARGANG No. 21962 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Du-ectie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J- v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v.'t Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, TeljnoJM) Aan de oproep van de leiding van de Katholieke Volkspartij voor een demonstratief Congres op Zondag 9 October te Utrecht is ruimschoots ge volg gegeven. Het aantal deelnemers moet echter tot de nu toe ingeschreven 5000 wor den beperkt. Zondagmiddag van tien voor vier tot vier uur wordt door de KRO een algemene indruk van het Congres gegeven. Om vier uur volgt de rechtstreekse uitzending van de gehele rede van prof. C.P.M. Romme over de betekenis der verkiezingen 1956. Van tien minuten over half ne gen tot tien minuten voor tien Zon dagavond worden door de KRO ook delen van de redevoeringen van de heren Middelhuis en Kraaijvanger. de twee andere inleiders van het Congres, uitgezonden. TE NAARDEN klom een drie jarig jongetje op de laadbak van een motor-driewieler. De chauf feur merkte het niet en toen hij ging rijden kwam het ventje te vallen. Het raakte onder het lin- ker-achterwiel van de driewieler en was vrijwel op slag dood. TE ALMKERK is de 58-jarige C. van Helden uit Nieuwendijk, toen hij met zijn fiets de weg overstak door een personenauto gegrepen. De man was vrijwel op slag dood. TE SCHIMMERT is de 54-ja- rige mevrouw F. uit Beek ge dood, toen zij per fiets de voor- rangsweg Meerssen - Nuth over stak. Zij werd gegrepen door een Belgische personenauto. j O (Van onze parlementaire correspondent.) OP HET HAAGSE BINNENHOF zijn twee politieke molens gisteren ineens volop gaan draaien. Terwijl in de Eerste Kamer naar aanleiding van de wet op het Kijkgeld een televisiedebat werd gehouden, dat door de televisie werd uitgezonden, voerde in de Tweede Kamer de leiders van de verschillende fracties hun jaarlijks politiek steekspel op. Het eerst kwam ditmaal Prof Romme aan het woord, die een terugblik gaf over de eerste drie jaren van de huidige parlementaire periode. Hij kon daarbij niet ontvreden zijn over hetgeen mede met de steun van zijn partij in grote lijnen bereikt is. De woningbouw is tot 70.000 woningen per jaar opgevoerd. In de sociale sector kwam het belangrijke wetsontwerp inzake de ouderdomsvoorziening naar voren, vrucht baar waren ook het onderwijsbeleid, de gezinspolitiek, die in een milder klimaat is gekomen, en de economische sector. IN KLAKSVIK is de staking geëin digd. De Deense minister van Fi nanciën, die met het gemeentebe stuur over de zaak Halvorsen heeft onderhandeld, is naar Kopenhagen teruggekeerd. JIMMY, de oudste chimpansee van de diergaarde „Blijdorp" te Rotter dam is gestorven. Indertijd overleef de hij het oorlogsgeweld. Jimmy is 22 jaar oud geworden. TENGEVOLGE van de orkaan Ka- te", die op 26 September in Noord- Vietnam heeft gewoed, zijn 327 Viet- namezen omgekomen. Het merendeel der slachtoffers woonde in het gebied van Haiphong. DE WAARNEMENDE Duitse consul- generaal in Bombay is Maandag avond weggelopen uit een vergade ring ter gelegenheid van Wereldkin derdag, omdat de Westduitse vlag ontbrak bij die van 33 andere landen. VOOR DE EERSTE KEER is giste ren te Lunteren een keuring gehouden van Fjordenpaardjes, die een jaar geleden uit Denemarken werden in gevoerd. De paarden blijken als trekkrachten op de goedkope zand gronden uitstekend te voldoen. DE METAALARBEIDERS te Nantes' hebben de voorstellen van de werk gevers eindelijk aangenomen Van daag zullen zij, na een staking van zeven weken, het werk hervatten. DE 24-JARIGE Ada A, Dekker, uit Krommenie heeft, met een mozaïek voorstellende de Parnassusberg met Apollo en de Muzen, de Prix de Ro me 1955 voor de monumentale en versierende schilderkunst gewonnen. Prof Romme sprak van een raad selachtige acrobatiek, die hij ont dekt had in de opstelling van troon rede en begrotingsstukken. In het hoofdstuk over Buitenlandse Zaken wordt niets over de buitenlandse politiek verteld, terwijl de troon rede zwijgt over de voor ons land zo belangrijke defensie. Raadsel achtig vond hij ook de nieuwe hoop die de Regering blijkt te putten uit de besprekingen te Genève, terwijl toch in de valse ideologie en doel- Wat de effficienty van onze defensie betreft, bleek Prof Romme niet ge heel gerust te zijn. Er wordt ons wel duidelijk gemaakt, dat de kapitalen verhoogd zullen moeten worden, over een meer efficiënte organisatie wordt niet gerept. Hij drong aan op meer duidelijk heid ten aanzien van het regerings beleid wat betreft de eenwording van Europa en wees op de noodzaak van een Europese samenwerking op supra nationale basis, de noodzaak van een hechtere band tussen Frankrijk en Duitsland en het belang van de atoom energie voor geheel Europa. De stem ming in het Saargebied achtte hij in verband met de verhouding Frank- rijk-Duitsland van Europese betekenis. Het was hem opgevallen, dat in de stukken wordt gezwegen over de stand van zaken met betrekking tot het plan Van Cauwelaert-Steenberghe. Wel stellingen van het communisme nog niets veranderd is. Onlangs is dit nog duidelijk gebleken, toen men in Moskou tegenover buitenlandse gasten nog eens heeft herhaald, dat godsdienst opium voor het volk is. Ook de conclusie van Rusland, dat een oorlog met atoomwapens geen politieke resultaten kan brengen, moet ons waakzaam doen zijn: Rus land ziet vooral het materiële ef fect. aan de vraag of een oorlog ge rechtvaardigd is, is men daar blijk baar nog niet toe. wordt hier over gesproken in het „Orar,je-Boek", maar ook daaruit valt niet op te maken of er reeds resultaat is bereikt met de aangekondigde in- ter-gouvernementele besprekingen, die in Augustus reeds zouden begin nen. Prof Romme had in het Oranje Boek de erkenning gevonden, dat Brabant behoefte heeft aan spoedige voorzieningen op waterstaatkundig en scheepvaartgebied. „Die hoffelijkheid zal Brabant op prijs stellen, maar met gevoelens alleen komen wij er niet. Hij sprak over de steun aan minder ontwikkelde gebieden, die hij een zaak noemde van menselijkheid, vei ligheid en wereldwelvaart, prees de Regering om haar houding ten op zichte van Nieuw Guinea en vroeg voorts de aandacht voor de loonpoli tiek. Nu de Regering de grens tot vrijere loonvorming eenmaal heeft doorbroken door bij de secundaire arbeidsvoorwaarden een verhoging van 3To toe te staan, zal dit vrijere systeem niet alleen in de arbeidsvoor waarden maar ook in de lonen moeten doorwerken. Het Socialistische stre ven om de arbeid als zodanig tot. uitgangspunt te nemen bij de loon vorming en geen rekening te houden met verschillen in welvaart bij de afzonderlijke bedrijfstakken, achtte hij dwaas en bovendien onrechtvaar dig. De slecht renderende bedrijfstak wordt dan maatgevend, terwijl met individuele prestaties van arbeiders geen rekening wordt gehouden. De heer Burger, fractievoorzitter van de P.v.d.A., viel Prof Romme aan op zijn loonpolitiek en vroeg om geen oude schoenen weg te werpen zolang wij nog geen nieuwe hebben. Hij voorzag dat de werkgelegenheid in gevaar zou komen, wanneer men zou trachten op de weg der vrije loonvorming te snel voort te gaan. De motie Romme zou wel eens het eind kunnen worden van „het Hol lands mirakel", zo meende hij. Vooral de internationale politiek had zijn aandacht. Van de regering vroeg hij een duidelijk antwoord op de vraag, of de conferentie te Genève niet min of meer ten koste van Europa is verlopen. NIEUW-GUINEA. fa" Er was in de Kamer enige belang stelling voor wat de heer Weiter na het tot stand komen van de overeen stemming met de K.V.P. bij deze be grotingsbehandeling zou zeggen. Zijn rede werd op de publieke tribune zelfs ondersteund door jongelieden die met een spandoek voor een pro test van Nederland In de Verenigde Naties tegen het op de agenda bren gen van de kwestie Nieuw-Guinea ageerden. Terwijl de voorzitter en de griffier van de Kamer de suppoosten waarschuwden, fureerde de heer Wei ter met zijn onblusbaar temperament tegen de te slappe houding der rege ring. Zij had het voorbeeld van Frank rijk moeten volgen en de zaal moeten verlaten, vond hij. In dezelfde stijl ging hij door over de woningpolitiek. Hij vroeg om de instelling van een staatscommissie, die het „geheim" zou achterhalen, dat de achtergrond moet vormen van de z.i. veel te povere resultaten. Honderddui zend woningen per jaar moeten vol gens de heer Weiter te bouwen zijn. Bij zijn bespreking van de eenwor ding van Europa maakte de heer Weiter duidelijk, dat hij niet tegen supra-nationale samenwerking is, maar slechts tégen een té dogmatisch streven in die richting. Mej. Klompé (K.V.P.) viel hem in de rede en vroeg of dat dan ooit in deze Kamer was voorgestaan. „Ja zeker, bij de behan deling van het E.D.G.-verdrag", was het antwoord. Voorts had hij kritiek over de uit gaven van de staat, die naar zijn in zicht tot inflatie moeten leiden en verweet hij de regering gebrek aan initiatief bij het optreden tegen het monster van de onveiligheid van het verkeer. De Sociaal-Economische Raad heeft aan de regering het ge vraagde advies uitgebracht over de toekomstige loonvorming. Dit advies komt in hoofdzaak op het volgende neer: De raad meent, dat in het toe komstige systeem van loonvorming de volgende drie grondgedachten moeten worden verwezenlijkt: a. Het leggen van de primaire verantwoordelijkheid voor de loon vorming bij het bedrijfsleven in zijn verschillende geledingen, onvermin derd de taak van de overheid als hoedster van het algemeen belang. b. Het in overeenstemming zijn van het algemeen loonniveau met pa. ;r groninger, die - ver gezeld van pater Kocks - uit Bra zilië met verlof in ons land is, heeft H.M. de Koningin een ge schenk van de burgemeester van Joao Pinheiro aangeboden, be staande uit de geprepareerde huid van een tijgerkat. HET BENELUX-comité van Mini sters zal onder voorzitterschap van een Nederlandse minister te Brussel bijeenkomen. Aan de orde zijn onder meer voorstellen betreffende de ge meenschappelijke landbouw- en han delspolitiek. DE H. VADER heeft, sprekende voor deelnemers aan het internationale wegencongres verklaard, dat goede wegen onmisbaar zijn voor de socia le en economische ontwikkeling der volken. Ook wees hy op de plicht van iedere weggebruiker het leven van anderen te eerbiedigen. Voordat in de Algemene Vergade ring van de V.N. over de behande ling van de kwestie Nieuw - Guinea werd gestemd, heeft minister Luns een onderhoud gehad met zijn Indo nesische collega Anak Agung. Hier bij is de wens ter sprake gekomen reeds eerder door beide regerin gen uitgesproken om tot verbete ring der wederzijdse betrekkingen t: komen. Mogelijk, zo wordt in een communiqué van Den Haag gezegd, dat binnen afzienbare tijd de basis kan worden gelegd voor officiële besprekingen op regeringsniveau. Minister Luns heeft in de Algeme ne Vergadering van de V.N. zijn spijt over het besluit inzake Nieuw- Guinea niet onder stoelen of banken gestoken. Hij wees er op, dat de laatste weken de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië aanmerkelijk beter waren geworden en dat de be handeling door de V.N. van de kwes tie Nieuw - Guinea aan deze ver betering afbreuk zou kunnen doen. Minister Agung stelde het voor, alsof er geen enkele pressie op Ne derland zou worden uitgeoefend. „We konden de V.N. moeilijk de rug toe keren", zei hij. De heer Luns had duidelijk doen uitkomen, dat een ge sprek over Nieuw-Guinea in elk ge val vruchteloos zou zijn. ,,De bewo ners van het betrokken gebied zullen tezijnertijd zelf over hun toekomst moeten beslissen en niemand an ders Amerika blijkt zich, evenals vorige keer van stemming te hebben ont houden. 0 geldig tot J nacht met t Overigens half t tot zwaar bewolkt met plaatselijk f wat regen. Matige wind tussen 5 J West en Zuid. Ongeveer dezelfde t t middagtemperaturen als gisteren. vandaag: Zon onder 18.09 uur. Morgen: Zon op 6.49 uur. t Weestverwachting vanavond: Koude J plaatselijk mist. Het eerste na-oorlogse Duitse vlieg tuig, de „DO-27", wordt hier de startbaan opgereden tijdens een vliegjeest op de Oberwiesenfeld- luchthaven van München. Het toe stel werd ontworpen en gebouwd door de Duitse Dornier-vliegtuig- bouwmaatschappij in Spanje. Het is een tweepersoons machine, uit gerust met een 250 pk Continental motor, welke bijna kan stilstaan in de lucht, zoals de voormalige Fiese- ler Storch, het bekende Duitse ver kenningsvliegtuig van voor de oorlog. Volgens de laatste stemopneming zijn de cijfers voor geheel Java als volgt: P-NI. 6.169.879 Nahdatul Ulama 4.799.684 PK.I. 4.748.924 Masjumi 3.903.986 Uit deze cijfers blijkt duidelijk, dat de nationalisten nog altijd in de gunst staan bij het volk, terwijl ook de orthodoxe Mohammedanen, verenigd in de Nahdatul Ulama, de nodige aan hang hebben. De „liberale" Masjumi die op Java minder stemmen krijgt dan de drie andere grote partijen, komt op Sumatra en Borneo veruit als de sterkste partij uit de bus. Men acht het in Indonesische poli tieke kringen niet onmogelijk, dat de nationalisten weinig zullen voelen voor een herhaling van het hachelijke avontuur van de afgelopen jaren en liever naar rechts zullen zwenken bij de vorming van een coalitie dan de (Van onze parlementaire correspondent) By de bespreking van de wet op het kijkgeld in de Eerste Kamer was de KVP-afgevaardigde de heer Wit- teman de eerste spreker. Met ver wijzing naar een brief van Z.H. Paus Pius XII, verklaarde hij dat de KVP als katholieke party positief staat, t.o.v. de televisie, maar dat hij waak zaamheid niettemin geboden acht. De televisie kan een weldadige invloed hebben door culturele vorming en volksopvoeding en biedt tevens de mogelijkheid tot eerzame verstrooi ing, doch evenzeer is de mogelijkheid aanwezig van een binnendringen van de m eriaiistische gedachte in de huiskamers. Hét veto-recht, waardoor de om roeporganisaties zich kunnen verzet ten tegen een bepaald programma achtte hij wel een paardenmiddel. Immers, hierdoor zou de omroep organisatie gedwongen worden zelfs bij niet-principiele bezwaren te wer ken met een veto-recht, dat toch ei genlijk alleen gepast is bij essentiële verschillen. Wat de morele gevaren van de te levisie betreft, wees de heer Witte- man op het gevaar van buitenlandse programma's die kunnen worden uit gezonden, terwijl, volgens het ont- 1 communisten in de kaart te spelen. 1 werp, aan de uit 'te zenden films niet meer de eis wordt gesteld, dat zij voor alle leeftijden moeten zijn goed gekeurd. De heer Wendelaar (VVD), die uiteraard vóór eenheids-televisie was, had enige critische opmerkin gen. Kinderen worden afgehouden van hun huiswerk en ontspanning in de buitenlucht, zo meende hij. Ten slotte was ook hij, hoewel op an dere gronden dan de heer Witteman tegen het veto-recht. Mevrouw Verwey-Jonker sloot zich hierbij aan. Zij vroeg zich af of de overheid wel geld in de televisie mag steken. Een werkelijk algemeen pro gramma, zo meende zij, kan door het veto-recht onmogelijk worden ge maakt. De TV kan schadelijke gevol gen hebben, het ligt er maar aan hoe dit nieuwe middel wordt ge bruikt. Zy vreesde, dat de TV in het, zo als zij het noemde, „verouderde ra dio-schema" wordt gewrongen. Door het indienen van een motie poogde zij te bereiken, dat niet in een om roepvereniging vertegenwoordigde kerkelijke richtingen ook zendtijd krijgen toegewezen, niet alleen voor de eigenlijke kerkdiensten maar voor alle uitzendingen, die met hun kerke lijke werk in verband staan. De mo tie werd ondersteund door de heren Wendelaar (VVD) en de Zwaan (CH U). De anti-revolutionaire heer Algra. kan zich echter met de motie niet verenigen. ..Wat zijn kerkelijke uit zendingen precies?" zo Vroeg hij zich af. COMMERCIËLE TELEVISIE de fundamentele economische en sociale factoren. c. Een zo grote mogelijkheid van differentiatie in de lonen en andere arbeidsvoorwaarden als met de coördinatiegedachte in over eenstemming is. De raad stemt er mee in. dat in het toekomstige systeem van loonvorming gebruik wordt gemaakt van loonricht- lijnen. Deze richtlijnen zullen bepaal de looncijfers -alsmede enkele belang rijke secundaire arbeidsvoorwaarden dienen te bevatten. De raad acht het met de stichting van den Arbeid gewenst, dat de mo gelijkheid om bij de bedrijfstaksge- wijze loonvorming rekening te houden met de bijzondere economische en sociale omstandigheden van de afzon derlijke bedrijfstakken, met name de werkgelegenheid, de productiviteit en de rentabiliteit, als een element van de loonpolitiek wordt erkend. De raad kan zich verenigen met het voorstel van de Stichting van den Ar beid tot instelling van een loonraad als vaste commissie van, de Sociaal Economische Raad. welke de bevoegd heden van het huidige College van Rijksbemiddeiaars overneemt. Een belangrijke minderheid van de raad heeft onder de huidige omstan digheden bezwaar tegen de instelling van een Loonraad. zoals in het rap port wordt voorgesteld. Hoewel deze minderheid het beginsel van meer verantwoordelijkheid van het bedrijfs leven bij de loonvorming onder schrijft, acht zij het gewenst dat dit beginsel via een groeiproces van on deren op wordt verwezenlijkt. Dezelfde minderheid blijkt ook be zwaren te hebben tegen de voorge stelde loondifferentiatie als zodanig en tegen de vaststelling van algemene richtlijnen door de Raad zelf. Men is echter van oordeel, dat met een soepeler loonvorming niet ge wacht behoeft te worden op een voor het nieuwe systeem geschikt geachte apparatuur, maar dat met het be staande apparaat hieraan tegemoet kan worden gekomen. Z.K.H. Prins Bernhard bracht Dins dag een bezoek aan het ontwikke lingsgebied „West-Brabant". Het bezoek werd meegemaakt door de Commissaris van de Koningin, prof. dr J. E. de Quay, dr G. Kramer van het Ministerie van Economische Zaken en verschillende andere autoriteiten. Op het gemeentehuis te Etten voerde men een bespreking over de industrialisatie van het noodgebied, waarna een bezoek werd gebracht aan de zuivelfabriek „De Hoop" en de R.K. Ambachts school „Don Bosco", beiden te Et- ten. Vervolgens opende de prins de nieuwe Tomado-fabriek. Nadien bracht hij een bezoek aan de Rijks werkplaats te Rucphen en aan de N.V. Nefaver, 'n cartonnagefabriek. Op de foto ziet men de prins ge ïnteresseerd kijken naar een ma quette van het industriepark Etten. Van links naar rechts: dr G. Kra mer, burgemeester B. Funk van Oudenbosch, Z.K.H. Prins Bern hard, burgemeester P. J. Godwaldt, burgemeester P. Alberts van Ruc phen en de Commissaris van de Koningin prof. dr J. E. de Quay. De Tweede Kamer heeft gisteren de wet tot regeling van het kleuter onderwijs zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Wanneer de Eer ste Kamer er in slaagt de wet op korte termijn te behandelen, kan zy zoals de bedoeling is, op 1 Januari 1956 in werking gaan. Pater Stokman trok zijn tweede amendement inzake de bevoegdheid tot ontslag aan kleuterleidsters bij huwelijk door lagere organen in, na dat het eerste met 46 tegen 45 stem men was verworpen. Onder de te genstemmen bevonden zich wederom 5 KVP-leden (Koersen, Visch, Blais- se, mej. Klompe en mej. de Vink). De Tweede en Eerste Kamer heb ben de uitnodiging aangenomen van de Antilliaanse Staten om een bezoek te brengen aan het parlement op Cu rasao. In de avondvergadering, die door slechts weinig leden werd bijgewoond is de wet op het kijkgeld aangeno men. Van 1 Januari 1956 af zal het worden geind. Het zal 30 gulden per jaar bedragen. Minister Cats vond, het een redelijk bedrag. Hij verklaar de nog, niet principieel afwijzend te staan tegenover de commerciële uit zendingen, voorop gesteld dat het culturele karakter er niet onder lijdt. De motie van mevrouw Ver- wey vond hij gevaarlijk. Is bijvoor beeld de uitzending van de Mattheus Passion een kerkelijke of een cultu rele aangelegenheid, vroeg hij zich af. Het veto-recht aldus de bewinds man, beoogde slechts die program ma's te weren, welke voor een be paalde groepering onaanvaardbaar zouden zijn. Het „Comité ter bevrijding van de Arabische Maghreb" (Atlaseilanden) heeft te Cairo verklaard, dat „de bevrijdings strijdkrachten van Algerije en Marokko samengevoegd zijn." Verder werd medegedeeld, dat ge noemde verzetsstrijdkrachten ver enigd zijn in een „bevrijdingsleger van Noord-Afrika tegen de vreemde invaller". Een en ander werd op een persconferentie bekend gemaakt door Allal el Fassi, leider van de Marok kaanse Instiqlal, en Mohammed Ei Chidr van het „Algerijnse Bevrij dingsfront". In de mededeling heet het verder dat gestreden zal worden totdat Ma rokko, Algerije en Tunesië bevrijd zijn en Sultan Ben Joessef weer op de troon zit. Onder de rechtervleugel van de regeringspartijen in de Franse Natio nale Vergadering is het intussen tot een openlijke opstand tegen de „nieu we koers" gekomen, die premier Faure in Marokko wil volgen. Twin tig van de 33 dissidente Gaullisten in de nationale vergadering besloten Pierre July, de minister voor Marok kaanse zaken en een vooraanstaand bepleiter van de nieuwe koers, te verzoeken uit de fractie te treden. Ook onder de Gaullisten, van wie enigen het aftreden van de Gaullis tische ministers bepleiten, groeit het verzet. In Marokko wordt intussen nog al tijd hevig gevochten. Ook in Algerije kwam het tot ernstige terreurdaden. "N In Juli werd een inbraak ge pleegd in het wisselkantoor van het Centraal Station te Ant werpen. Hierbij werd een be drag van meer dan 3 millioen francs ontvreemd. In verband met deze inbraak werd thans een 48-jarige gewezen commis saris van politie uit Kontich (prov. Antwerpen) gearres teerd. Gebleken is dat deze de combinatie van het letterslot van de safe te weten was ge komen door middel van een verdekt opgestelde wirerecor- der. Dit opnametoestel regis treerde het getik van het ge heime slot bij het openen en sluiten van de brandkast en hieruit wist de oneerlijke com missaris de lettercombinatie af te leiden.

de Stem | 1955 | | pagina 1