WESTEN verwacht duidelijke Moskou van taal Geen erkenning van Oost-Duitsland De dood op de weg LONDEN ZWIJGT OVER GEHEIME PAPIEREN ZIEKENFONDS CONTRA DE „MAATSCHAPPIJ" Meer leerlingen op katholieke scholen in België dan voorheen PERON IN ASUNCION ra Morg en onderhoud tussen Adenauer en Faure De gevangenis beviel hem wel Asjeblief de maximumstraf, j mijnheer de presidentj Terug naar de oude toestand? Opnieuw een moordpartij in Marokko Ondanks broodroof door wet Collard Enorme geldelijke zorgen DAGBLAD VOOR Dulles sprak met MacMillan HARING EN WITTEBROOD Rustig herfstweer De wapens voor Egypte De positie van de medicus Meer volkswoningen dan verondersteld DE TOESTAND VAN EISENHOWER Race-boot reist per vliegtuig In Rood-China Massa-arrestaties van katholieken Artsen tegen het ..bonnensysteem" Honderd mensen gedood Bewonderenswaardig Vermoeid man met twee koffers Nieuw-Guinea op agenda de V.N. van r Hakenkruis-speelgoed 95e JAARGANG No. 21961 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v.'t Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Voor Cod, Koningin en Voder land DINSDAG 4 OCTOBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrfl&t. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. ^601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) TE BUSSUM wilde een automo bilist plotseling uitwijken voor de 60-jarige wielrijdster M. Hij reed tegen een muur, die daardoor in tweeën brak. Het bovenstuk van de muur trof mevrouw M. die op het trottoir was gevlucht. Zij was vrijwel op slag dood. TE 't Zand (N.H.), werd de 18- jarige R., die met zijn broer aan de rechterzijde van een drukke verkeersweg liep, door een auto gegrepen. De chauffeur die met gedempte lichten reed, zag de jongen te laat. Het slachtoffer overleed ter plaatse. TE ROTTERDAM kwamen twee bromfietsers, die aan een puzzle- rit deelnamen, in aanrijding met een autobus van lijn 33. De 27- jarige L.V. werd daarbij zo ern stig gewond, dat hij later in het ziekenhuis is overleden. TE HOOGKERK (Gr.) is gis teravond een personenauto met zes inzittenden in volle vaart te gen een boom gebotst. De 58- jarige aannemer H.O. uit Noord broek werd op slag gedood. Drie andere personen kregen zware verwondingen. DE GRIEKSE premier, veldmaar schalk Papagos, die al acht maanden ziek te bed ligt, heeft koning Paul voorgesteld, een .tijdelijk waarne mend premier" te benoemen om zijn werkzaamheden waar te nemen. HET BUREAU van de gemeenschap pelijke vergadering van de K.S.G. zal voortaan niet meer uitsluitend in Lu xemburg of Straatsburg vergaderen maar ook bijeenkomsten gaan houden in de hoofdsteden van de aangesloten landen. INDISCHE POLITIEMANNEN heb ben Maandag betogers tegengehou den, die de grens van de Portugese enclave Goa wilden overschrijden, om daar een „vreedzame betoging" te houden. OP 10 OCTOBER zullen in Tokio on derhandelingen beginnen die tot doel hebben het bedrag vast te stellen dat aan Nederlandse voormalige bur ger-geïnterneerden zal worden uitge keerd, als een soort „smartegeld" voor de ontberingen in de Japanse kampen. DE OOSTENRIJKSE sopraan Elisa beth Schwarzkopf en de Duitse bari ton Dietrich Fischer-Dieskau, hebben ieder een gouden Orpheus" gekre gen. In het vervolg zal elk jaar dit beeldje worden uitgereikt aan de beste zanger en zangeres ter wereld. WEST - DUITSLAND zal dit jaar meer dan 3 milliard eieren importe ren, vergeleken met 2% milliard in 1954. Volgend jaar zullen het er nog meer zijn. ENGELAND, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben Moskou Maandag gewaarschuwd, dat zij Rusland, en niet Oost- Duitsland verantwoordelijk houden voor het garanderen van de vrije toegang tot Berlijn voor alle verkeer uit West-Duitsland. Zij zullen ook in geen geval de Oostduitse regering erkennen. In de nota's, die verleden week door de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken te New-York zijn opgesteld, wordt even eens de nadruk gelegd op de volgende Westelijke gezichtspunten: 1. De federale regering te Bonn is het enige gezagsorgaan dat recht heeft voor geheel Duitsland te spreken. 2. Het vaststellen van Duitslands uiteindelijke grenzen worden uitgesteld tot een vredesverdrag met Duitsland. De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, en de Franse premier, Edgar Faure, zullen morgen in Luxemburg confereren over de voorbe reidingen voor de Geneefse conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier. Antoine Pinay, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, en de Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, prof Hallstein, zullen de bijeenkomst bijwonen. De conferentie zal een dag duren. Pierre Scliffet, een gepen sioneerde Belg, stond voor de Rechtbank in Brussel. Hij had boter gestolen en dit nog wel nadat hij pas een gevangenisstraf had uitgeze ten, óók voor diefstal. Waarom hij het toch ge daan had, vroeg de presi dent. En verdachte zei: „Om dat ik graag weer naar de gevangenis wil en dan naar die van Merksplas, want daar is het goed Stomme ve bazing achter de groene tafel. Scliffet had het pak boter achtergelaten op de stoep van een kindertehuis. Hij had dat gedaan, zei hij, opdat de boter niet verloren zou gaan. De veronderstelling dat hij het pak later weer had willen mee nemen, wees hij verontwaardigd van de hand. De openbare aanklager zei, dat hij verdachte blijkbaar be ter kon straffen door hem in vrijheid te laten. Er trok een donkere wolk over het gezicht van Scliffet en de president vroeg, welke straf hij dan wilde hebben. „Het ma ximum a.u.b.," zei verdachte, ,,want ik heb maar één hand en van mijn pensioentje kan ik niet leven." Zes maanden gevangenisstraf," zei de president. En nooit heeft een parketwachter zo'n montere en opgewekte beklaagde naar zijn cel geleid als deze keer. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, dr Heinrich von Bren- tano, heeft Maandag verklaard, dat zijn regering en de regeringen van de Westelijke Grote Drie een plan voor wereldveiligheid hebben ontwor pen, dat later deze maand op de ko mende conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier aan de Sovjet-Unie zal worden voorgelegd. De minister zei dit in een rede tot de leden van de nationale persclub te Washington. Hij vervolgde: „Dit plan zal de Russen verzekeringen ge ven, dat we bereid zijn volledig aan hun gerechtvaardigde veiligheidseisen tegemoet te komen, met dien ver stande, dat ook Rusland bereid moet zijn concessie te doen met betrekking tot de veiligheidseisen van de vrije landen, waaronder ook een herenigd Duitsland. Dr. von Brentano legde er de na druk op, dat de Westelijke mogend heden waakzaam moeten blijven on danks het huidige vredesoffensief van de Sovjet-Unie. „Naar mijn mening schuilt er een groot gevaar in een te bereidwillige aanvaarding door het Westen van dit knappe spelen op hun grootste hoop. Het einde blijft altijd hetzelfde, nu en in de toe komst: communistische wereldover heersing" aldus minister von Bren tano. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Macmülan, heeft Maandag met zijn Amerikaanse collega, Dul les, in Washington bijna twee uur besprekingen gevoerd. De beide staatslieden spraken over de toestand die in het midden-Oosten is ontstaan door het Egyptische besluit om wa pens in communistische landen te ko pen, over de komende conferentie van ministers van Buitenlandse Za ken der Grote Vier in Genève en over het terugtrekken van de Franse dele gatie uit de algemene vergadering der Ver. Naties. „JAMMER" De Algemene Vergadering heeft Maandag het algemene debat voort gezet. De tien zetels van de Franse delegatie waren onbezet. De Zweedse minister van Buiten landse Zaken, Osten Unden, sprak zijn spijt uit over de terugtrekking van de Franse delegatie. Hij hoopte, dat een oplossing ,voor deze abnormale toestand" gevonden zou worden. Ook Mohammed Ali, de afgevaar digde van Pakistan, een der landen van de Aziatisch - Afrikaanse groep die om opneming van de kwestie Algerije op de agenda had gevraagd betuigde zijn „spijt en bezorgdheid" over de Franse terugtrekking. EEN HULPEXPEDITIE die 't wrak heeft bereikt van het verongelukte Peruviaanse vliegtuig (zie elders in ons blad) heeft gemeld, dat er 19 doden en 16 gewonden zijn. EEN ETS, die een jaar geleden door de Newyorker John Gallaci voor 35 dollarcents werd gekocht blijkt een zeldzame tweede afdruk te zijn van Rembrandts „Graf legging". De waarde wordt op 2500 dollar geschat. IN DJAKARTA begon het proces te gen de oud-minister van justitie mr Djody Gondokusumo. Hij wordt er van beschuldigd, duizenden rupiah aan steekpenningen te hebben aan genomen voor het verstrekken van visa. Op verzoek van de verdachte is de zitting uitgesteld tot 16 Octo ber. VRIJDAG OF Zaterdag kunnen de eersten van een groep van 9.626 Duit se krijgsgevangenen uit Rusland wor den verwacht. Enkele dagen geleden is dit bericht door de Russische am bassade te Parijs aan de Westduitse ambassade aldaar doorgegeven. PATER mr W.H.A. Jonkers S.C.J., mr Th. A. van Eupen en mr J.J.H. Nieskens zijn aan de universiteit in Nijmegen benoemd tot assistenten bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid om onderwijs te geven in de elemen taria der rechtswetenschappen. DE RECHTSKUNDIGE commissie in de Duitse Bondsdag heeft zich, na een voorstel van de C.D.U.-afgevaar- digde dr Karl Weber, uitgesproken voor de afschaffing van de wettelijke bepaling, waarbij geestelijken ge straft kunnen worden, die een kerke lijk huwelijk inzegenen voordat het burgerlijk huwelijk is gesloten. 3 October.... ontzet van Leiden. - Maandag was het in die stad dus weer feest, dat in alle vroegte begon met de traditionele uitdeling van haring en wittebrood.... dat de Lei- denaren deze „geuzencost" nog steeds hogelijk waarderen, blijkt wel uit de glunderende gezichten op deze foto. i Weersverwachting tot vanavond: In de ochtend op vele plaatsen mist or laaghangende bewolking. J Overigens opklaringen, maar ook kans op een bui. Weinig wind en in tempera- J Vandaag: Zon onder 18.11 u. Mor- gen: Zoi op 6.48 uur. weinig verandering tuur. 55 Tsjecho-Slowakije heeft gisteren te kennen gegeven, dat het zyn over eenkomst met Egypte tot levering van wapens in elk geval zal uitvoe ren. Het was een normale handels overeenkomst en inmenging van an dere landen in deze aangelegenheid kon niet worden geduld. Israël heeft verklaard, dat het alle mogelijke maatregelen zal nemen, o i ,,de bres te dichten", als Egypte een aanzienlijke hoeveelheid wapens zou betrekken. Dit zou worden ge daan door ook wapens aan te schaf fen. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft zich Maandag niet willen uitlaten over het bestaan van een geheim Brits document „betref- 55 fende de oorlogsplannen van een staat in het midden-Oosten." Premier Nasser van Egypte ver klaarde dezer dagen, dat hij in het bezit was van een rapport van de Britse geheime dienst over de plan nen van Israëlische leiders om een aanval tegen tc te beginnen. Volgen* gez.-j.-i, iCle Britse krin gen behoeft a:in Egyptische ver klaring geen gii waarde te wor den gehecht Hoi is niQt de eerste maal, zo werd hiciaan toegevoegd, dat er in de hoofdsteden in het mid den - Oosten geuiohten over derge lijke stukken de ronde doen. T et Egyptische blad ..Al Gomhouria heeft intussen de Britse en Franse rapporten, waarover Nasser sprak, gereproduceerd. Voor de civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam zijn gisteren de pleidooien gehouden in de proce dure, die het algemeen ziekenfonds De Volharding" aanhangig heeft ge maakt tegen de Kon. Ned. Maat schappij tot bevordering der genees kunst. Aanleiding tot deze procedure is een publicatie in „Medisch Contact", het orgaan van de maatschappij. In het verslag wordt o.a. gesproken over schrikbarende toestanden en ont hullingen daarvan, zodat „men zich mocht afvragen" of er geen „onder zoek zou moeten worden ingesteld." De vordering die het fonds heeft ingesteld omva.' intrekking van de publicatie met een dwangsom van 1.0000 gulden per maand, een ideële schadevergoeding van 5.000 gld., als mede een volgens staat vast te stellen schadevergoeding. De raadsman van het ziekenfonds, mr H. F. Biaisse, stelde in zjjn plei dooi, dat de publicatie een onrecht matige daad was. De reden van het conflict ligt in de controverse tussen de opvattingen van de maatschappij en die van het fonds. De maatschappij verzet zich n.l. tegen het standpunt: de arts is volledig in dienst van het ziekenhuis. De advocaat van de maatschappij, mr J. Jolles, zei, dat zijn cliënte in het belang van de medische stand en het algemeen belang „een verdedi gingsoorlog" voert. „Dé secretaris heeft in dit verslag gesproken over de medisch-ethische en algemeen-ethische toestanden, doch niets gezegd over de medische verzorging der patiënten. Het gaat uitsluitend over de positie van de medicus", aldus pleiter. „De patiënt is de werkgever van zijn eigen dokter." Minister Witte: Het Tweede Kamerlid de heer An- driessen (K.V.P.) had minister Witte schriftelijk gevraagd, hoe het komt, dat in het eerste halfjaar van 1955 slechts 42 procent van de gebouwde huizen volkswoningen waren. Boven dien wilde hij graag weten óf de mi nister op maatregelen zon, om deze verhouding ten gunste van de volks woningen te wijzigen. Minister Witte heeft nu geantwoord dat er ook onder de premiewoningen een groot aantal huizen waren, die als volkswoningen mochten worden beschouwd en dat de situatie dus minder ongunstig is dan de heer An- driessen stelt. Bovendien, zegt hij, heeft de verschuiving in het verhou- dingscijfer incidentele oorzaken. Er werden toevallig veel aanvragen ge daan voor premiebouw, terwijl de bouw van volkswoningen door ex- horbitant hoge aanbestedingsprijzen stagneerde. Maandagavond is te Denver een bulletin gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de toestand van president Eisenhower „geen veranderingen vertoont, die op complicaties duiden" Volgens het bulletin blijft de toestand van de president „bevredigend". Zondagnacht werd bekend gemaakt, dat de president „een weinig ver moeid" was en zich „niet zo goed als gewoonlijk" voelde. Meneer en mevrouw Donald Camp bell kijken op deze foto toe, terwijl hun raceboot, de „Bluebird III", die het wereldrecord moet breken, op London Airport wordt ingeladen in een vliegtuig. De speedboat wordt naar de Verenigde Staten vervoerd, om deel te nemen aan de nieuwe tests, die in Las Vegas (Nevada) worden gehouden. Verkiezingen Indonesië De voorlopige verkiezingsuitslagen in Indonesië wijzen er op, dat de na tionalisten een verrassend sterke aanhang hebben. Vooral op midden- Java hebben ze het leeuwenaandeel van de stemmen gekregen. De com munisten doen maar nauwelijks voor hen onder. In West-Java leidt de Mohamme daanse Masjumi en in Oost-Java staan totnutoe de Mohammedaanse intellectuelen aan kop. Als er geen grote veranderingen komen in de stemmenverhouding, mag men verwachten dat de partij van de voormalige premier, Sastroa- midjojo, als de sterkste partij uit de verkiezingsstrijd naar voren treedt en dat de communisten een aanmerke lijke invloed in de regering krijgen. In Oost - Indonesië hebben zich op de verkiezingsdag nogal wat relle tjes voorgedaan. Hier en daar wer den stembureaux in brand gestoken en op sommige plaatsen kwam het tot vuurgevechten tussen het leger en opstandige benden. Twee te Hongkong aangekomen Belgische missionarissen hebben mee gedeeld, dat vorige maand in Sjang hai twee razzia's zijn gehouden, op leden van het legioen van Maria, een katholieke lekenorganisatie. De Chinese bisschop van die stad, 23 geestelijken en 200 andere katho lieken zijn op 8 September gearres teerd en nog eens 15 geestelijken en 200 anderen op 24 September. Als enige buitenlandse geestelijke wordt in Sjanghai een Amerikaanse bis schop, James Edward Walsh, toege laten. In België De Belgische artsen hebben krach tig verzet aangetekend tegen een be sluit van minister Troclet, om de uitbetaling van diensten aan fonds patiënten voortaan te doen plaats hebben door middel van bonnetjes. Het systeem komt hierop neer. dat de artsen hun honorarium niet recht streeks van de patiënten ontvangen, maar dat zij bonnen krijgen, die la ter gehonoreerd kunnen worden. In een vergadering te Brussel werd gesproken over maatregelen, die het hele systeem in elkaar zullen doen storten. De artsen gaan zich terug trekken uit alle overheidscommissies. Bovendien willen zij de overheids administratie met betrekking tot de maatregel van Troclet volkomen boy cotten. De liberalen zouden voor een groot deel achter hen staan. Franse versterkingen mei pantser wagens zijn in allerijl naar de Spaans Marokkaanse grens en het midden- Atlasgebergte gezonden, waar naar men ongeveer denkt 100 mensen zijn vermoord of worden vermist hij een opstand van stammen die zich Zon dag heeft voorgedaan. De twee gebieden, 100 km van el kaar verwijderd, zijn naar de mening van Franse functionarissen tot op stand aangezet door agenten uit de Spaanse zone. In het Rifgebergte werden Zondag twee Franse posten bestormd door enkele honderden opstandelingen. Zij zouden nog steeds onder zware druk van de aanvallers staan. Een derde post, te Bouzined, een Franse enclave in de Spaanse zone, zou in brand staan. In de midden-Atlas, 150 km. ten Oos ten van Fez, hebben Franse vlieg tuigen en tanks Maandag 2000 stam leden bestookt, die zich op de heu veltoppen bij Immouzer samentrok ken. Immouzer is Zondag aangeval len door stamleden, die onder dekking van de duisternis uit de bergen wa ren afgedaald. Zij staken de plaats in brand en roeiden een deel van de Europese bevolking en het garnizoen van 120 Marokkanen uit. Naar verluidt zijn de opstande lingen goed uitgerust met automati sche wapens. IN HET VORIGE SCHOOLJAAR bezochten in België onge veer 950.000 kinderen een katholieke school, 700.000 een officiële of openbare. Niettegenstaande de wet-Collard, die de ouders voor de grootste verlokkingen plaatst, die het bijzondere onder wijs achterstelt, ondanks de broodroof op de onderwijskrachten en de enorme benadeling in financieel opzicht, is het aantal kin deren, dat dit jaar katholiek onderwijs in België volgt, nog be langrijk toegenomen. Dit verklaarde de Belgische volks vertegenwoordiger Dupont op een meeting, welke door de K.V.P. Limburg te Maastricht was belegd in samenwerking met het Belgische strijdcomité ,,Voor Vrijheid en De mocratie". „Het is bewonderenswaardig", al dus de heer Dupont, ,,hoe onze ka tholieke ouders stand houden tegen over de verleiding, uitgaande van de begunstigingen, welke de wet Col lard biedt aan de ouders, die hun kinderen naar het officiële onder wijs zenden. Terwijl boven de hoof den hunner kinderen het Damocles- zwaard zweeft van niet-erkenning door de staat van de diploma's der Katholieke onderwijsinstellingen en terwijl zij, naast hun belastingen, grote bedragen moeten opbrengen om de katholieke scholen in stand te hou den, staan de katholieken van België pal." BEROEP OP NEDERLAND. De heer Dupont verheelde echter niet, dat de bisschoppen van België en het Katholieke onderwijs voor enorme financiële moeilijkheden staan. ,,Zo enorm, dat ik mij niet schaam U, katholieken van Ne derland, deelgenoten te maken van onze zorgen en vrees en een beroep op Uw katholieke solida riteit te doen, ons financieel te steunen. Schande voor een staat als België, die zich een beschaaf de staat noemt, dat wij nog moe ten vechten voor een der meest primaire menselijke rechten: de vrijheid van levensbeschouwing ook in het onderwijs en dat wij omdat ons de middelen worden onthouden de hand moeten op houden." De heer Dupont deelde mee, dat de Maastrichtse politie hem nadruk kelijk verzocht had niet over Neder landse politici te spreken. ,,Maar men zal het mij toch niet kwalijk nemen," zo zei hij, ,,dat ik mij hier wel richt tot een man die ook in België wordt beluisterd: ik bedoel de heer K. Voskuil. De voorstelling van zaken, die hij in zijn radiopraatjes over de school strijd heeft gegeven, is in flagrante strijd met de waarheid. Voskuil en alle anderen die hebben gezegd dat de schoolstrijd in België een gevolg zou zijn geweest van het streven om alle scholen onder katholiek beheer te krijgen, dienen te weten, dat de schoolstrijd niet door de katholieken is gewild, maar door socialisten en liberalen samen. Zij hebben in het wetsvoorstel van Collard een prach tige kans gezien om hun haat tegen de kerk te uiten." Ex-president Peron van Ar gentinië is in Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, aange komen. Hij heeft zijn intrek genomen in de villa van een welgestelde Argentijnse fabri kant. Een wacht van het Paraguayse leger was buiten de deur opgesteld, toen Peron in een auto arriveerde. Hon derden inwoners van Asuncion ston den langs de weg om de voormalige Argentijnse dictator te begroeten. Peron, die er „vermoeid en versla gen" uitzag, had slechts twee koffers bij zich. De rest van zijn bezittingen in Buenos Aires zou hem worden na gezonden. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft Maandag met 31 tegen 18 stem men bij tien onthoudingen be sloten de kwestie Nieuw-Guinea op haar agenda te zetten. In West-Duitsland werd de laatste tijd speelgoed verkocht, waarop bij wijze van decoratie een hakenkruis was aange bracht. Sommige Duitsers waren daarover nogal ontstemd cn ook in overheidskringen heeft men zijn ongenoegen niet onder stoe len of banken gestoken. Het is nu gebleken, dat het speelgoed in kwestie afkomstig is van een Amerikaanse firma, die blijk baar de mening was toegedaan dat het hakenkruis nog altijd zeer attractief is voor de Duit sers. Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft de firma nu verboden, nog meer haken kruis-speelgoed naar Duitsland te exporteren.

de Stem | 1955 | | pagina 1