FRANSE REGERING haalt haar V.N.-delegatie naar huis PERON VERTROK NAAR PARAGUAY Ernstige botsingen in F rans-Marokkc Ir Wellen: bezoek aan kolchose en vrij fotograferen OMDAT ALGERIJE OP DE AGENDA KWAM MOLOTOV glimlachte mild Eindelijk van boord Bezoek van Faure c.s. aan Moskou uitgesteld REÜNIE „HET ORANJEHOTEL" Tiert dagen in en rond Moskou Anti-pol itie-complex DAGBLAD VOOR De Indonesische verkiezingen President Tito is ziek Lucero in arrest? Chrisjemeu je werd 106 jaar Bevanche van Griekenland 1 op-uitslagen voetbal Na vertrek van de sultan: Kranten voor de Keizer Orkanen teisterden Japan en Mexico RIJNAAK BIJ BONN VERGAAN Ned. vrouw in Duits land om liet leven gekomen Iets kouder Défilé langs de leunstoel TUNESISCHE TROONOPVOLGER OVERLEDEN „Prettige indrukmaar te weinig tijd voor gefundeerd oordeel Gigantische expositie Zaak van der Lubbe weer actueel TELEVISIEDEBAT VOOR TELEVISIE 95e JAARGANG No. 21960 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd- redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Voor God, Konitiffin en Vaderland MAANDAG 3 OCTOBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Het gaat tussen P.N.I. en Masjumi De voorlopige verkiezingscijfers uit Midden-Java geven een grote over winning te zien van de P.N.I., ge volgd door resp. de P.K.I. (commu nisten), de Nahtadul Ulama en de Mohammelaanse Masjumi. In West-Java behield de Masjumi de leiding, op de voet gevolgd door de P.N.I., de P.K.I. en de Nahtadul Ulama. In Djakarta en Soerabaja stond de Masjumi nog steeds aan de kop, on middellijk gevolgd door de P.N.I. Het Zuidslavische nieuwsagentschap Tanjug heeft bekend gemaakt, dat president Tito aan een rheumatische ziekte lijdt en dat het aantal perso nen, dat toestemming zal krijgen om hem te bezoeken, beperkt zal worden. Volgens het nieuwsagentschap is de president Vrijdagavond naar zijn zomerresidentie op het eiland Brioni in de Adriatische Zee vertrokken voor medisch onderzoek en behandeling. De Franse delegatie bij de Verenigde Naties is Zaterdag naar Parijs teruggeroepen uit protest tegen de opneming van de kwes tie Algerije op de agenda van de Algemene Vergadering. Minister Pinay vertrok onmiddellijk naar Parijs en verklaarde bij aankomst op het vliegveld Orly, dat de terugtrekking van de delegatie niet gezien moet worden als een definitieve breuk met de V.N., maar wel als een krachtig protest tegen de houding van de Algemene Vergadering. Frankrijk beschouwt de Algerijnse kwestie als een zuiver binnenlands aangelegenheid. De woede van Parijs richt zich niet op de laatste plaats tegen de Sov jet-Unie, die men mede voor de uitslag van de stemming verant woordelijk stelt. Pinay gaf te ken nen, dat de animo voor een bezoek aan Moskou aanmerkelijk is be koeld. De reis is voorlopig uitge steld. Minister Molotov, op thuisreis naar Moskou, legde tijdens een kort oponthoud in de Franse Ex-president Juan Peron van Argentinië, die millioenen op buitenlandse banken heeft staan, is Zondag naar Paraguay ver- HET GERUCHTMAKENDE proces tegen het Duitse blad „Der Spiegel" zal nog een parlementaire nasleep hebben. De socialisten namelijk heb ben bij de Bondsdag een interpellatie ingediend, waarin van Dr Adenauer opheldering wordt gevraagd over het plotseling intrekken van de aan klacht, PRINS NORODOM SIHANOEK, wiens politieke beweging onlangs een grote overwinning behaalde bij de verkie zingen in Cambodja, heeft een nieu we regering gevormd. Hij is zelf pre mier en minister van Buitenlandse Zaken geworden. DE DIRECTEUR van het vogelpark Avifauna, de heer A. van Geffen, heeft per 1 December a.s. ontslag gevraagd. Ook nu het onder gemeen te-beheer staat, heeft het park met grote verliezen gewerkt. HET NEDERLANDSE schip „Ilos" (1146 ton) is Zondag in het Noord- Oost-zeekanaal in aanvaring gekomen met het Zweedse schip „Viros". Bei de schepen werden zwaar beschadigd. DE MOEDER van de Amerikaanse negerjongen, die onlangs in het ge bied van de Mississippi na ontvoe ring werd vermoord, is in overspan nen toestand opgenomen in een zie kenhuis te Chicago. trokken. De Catalinn-vliegboot, waarmee hij de reis maakte, werd door Argentijnse vliegtui gen geëscorteerd. Sinds de val van zijn regime heeft Peron op een Paraguay»® kanonneer boot vertoefd, in de haven van Buenos Aires. De regeringen van Argentinië en Uruguay hebben over zijn lot on derhandeld en Zondag kwam het tot een accoord. Generaal Lucero, die de laatste maanden Perohs rechterhand is ge weest, was minder gelukkig. Hij zou onmiddellijk gearresteerd zijn, toen hij de ambassade van Nicaragua ver liet, waar hij zijn toevlucht had ge zocht. Het boek van Eva Peron, dat als standaardwerk bij het lager onderwijs is gebruikt en getiteld is „De reden van mijn leven", is in werkelijkheid van de hand van een zekere Manuel Penella de Silva, zo meldt de pers te Buenos Aires. Er zou een chêque van 50.000 pesos op naam van deze schrij ver gevonden zijn met de vermelding „Wegens het schrijven van „De reden van mijn leven." Een hoge Argentijnse regerings functionaris heeft verklaard, dat Pe ron op 11 Juni j.l. persoonlijk opdracht gaf een Argentijnse vlag te verbran den, om de katholieken deze wandaad in de schoenen te kunnen schuiven. hoofdstad, zijn Genève-glimlach niet af. De Sovjet-Unie, zei hij, heeft voor behandeling van de kwestie Algerije gestemd, omdat zij verergering van het probleem vreest. „We zijn echter van oordeel, dat Frankrijk de zaak zelf wel kan regelen". Na nog de hoop te heb ben uitgesproken, dat de betrek kingen tussen Moskou en Parijs niet zonden verkoelen, stapte Mo lotov in het vliegtuig en vertrok.... De N.A.V.O.-landen zijn met de uit slag van de stemming allesbehalve vereerd. Als Griekenland tegen had gestemd, zou het anders gelopen zijn. Men is van. oordeel, dat de Grieken revanche hebben willen nemen, om dat Frankrijk een week geleden tegen behandeling van de kwestie Cyprus heeft gestemd. De „Bandoeng-landen" bleken de uitslag van de stemming als een over winning te beschouwen voor hun blok. Luid lachend wensten zij elkaar geluk. Krishna Menon, de Indiase afgevaar digde, zwaaide met zijn wandelstok en riep: „De zege is ons". In Parijs acht men het niet onmoge lijk, dat de N.A.V.O.-Raad in buiten gewone vergadering wordt byeenge roepen, omdat enkele landen van het Atlantische bondgenootschap zich niet solidair met de andere N.A.V.O.-lan den hebben getoond. Minister Spaak van België heeft verklaard, dat hy de Franse protest houding volledig goedkeurt. „Wat ge beurd is. gaat de perken te buiten", zei hjj. Een nauwere samenwerking tussen de Europese landen, by kwes ties als deze, achtte hij noodzakelijk. De Franse gouverneur-generaal in Algerije, Soustelle, gaf als zijn mening te kennen, dat landen, waar dictatuur en slavernij heersen, zich niet moeten opwerpen als scheidsrechters in ande re landen. De leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, Wil liam Knowland, achtte het nu een ge schikt ogenblik om ook het lot van de Baltische staten (Letland, Estland en Lithauen) te bespreken. Knowland staat bekend als een onverzoenlijk te genstander van de Sovjets. Behalve in de uitslag van de stem ming over de kwestie Algerije in de V.N., demonstreert zich momenteel de goede verstandhouding tussen Rusland en de Bandoeng-eilanden nog op een andere manier. Egypte heeft, zoals ge meld. wapens van Tsjecho-Slowakije gekocht. Commentaren van Engeland en Amerika, die nogal bezorgd klon ken, werden door het Sovjet-persbu reau „Tass" onmiddellijk beantwoord met de mededeling, dat geen enkele buitenstaander zich met deze kwestie bemoeien mag. „Iedere staat heeft het recht voor zijn verdediging te zorgen en daartoe onder de gebruikelijke commerciële voorwaarden wapens van andere landen te kopen", zo werd ge zegd. Premier Nasser van Egypte zei: „De Westelijke landen bewapenen Israël, maar de defensie van de Arabische staten willen ze zwak houden." Hieronder volgen de verrassen- de uitslagen, die de hoofdklasse i voetballers gisteren wisten te be- t halen. Voor verslagen over door J Zuidelijke ploegen gespeelde ont- J moetingen, mogen wij U ver- J wijzen naar onze sportpagina's. Hoofdklasse A Roda Sport-Limburgia Fortuna '54-DOS Eindhoven-Amsterdam Excelsior-VW ADO-NAC l Ajax-Sparta NOAD-Vitesse J HVC-EBOH J Stormvogels-Rietersbleek Hoofdklasse B Alkmaar-Willem II 1-0 Sportclub Enschede-Emma 3-4 De Graafschap-Volewijckers 3-2 S Feijenoord-BVV 2-2 1 DFC-Schev. Holl. Sport 4-1 J EDO-MW 1-0 J Elinkwiik-PSV 4-0 GVAV-Sittardia 3-3 J SW-Rapid J.C. 1-1 In Marokko !s het gisteren tot he vige hotsingen gekomen tussen grote groepen gewapende opstandelingen en eenheden van het Franse leger en het Vreemdelingenlegioen. Dicht bij de grens van Spaans-Marokko veroverden de rebellen twee leger posten. In het Zuid-Dosten aan de voet van het Atlasgebergte, is de toestand nog ernstiger. Opstandige Berberstammen rijn daar in actie gekomen. In grote haast worden troe pen naar de bedreigde gebieden ge- sonden. Zaterdag heeft sultan Moulay Ben Arafa tegen wil en dank afstand ge daan van zijn verantwoordelijkheden. Hij vertrok met enkele getrouwen naar Tanger, waar hij zijn intrek heeft genomen in een hotel, dat ..Bloem van de Berg" heet. De sul tan maakte in een radio-toespraak duidelijk, dat hij zijn rechten op de troon niet prijsgeeft maar zich slechts voorlopig wil terugtrekken. De sultan zei voor zijn vertrek uit Rabat dat hij de zaken de Kroon be- IN HEEL Frankrijk is de politie Zaterdag begonnen met huiszoe kingen bij de leiders van de anti- belastingbeweging van Pierre Poujade. Ook in drukkerijen van de beweging werden invallen ge- daan. EEN TIENJARIGE jongen in Zut- phen wilde op een jeep springen, die een wals voorttrok over een voetbal terrein. Hij viel en kwam onder de wals terecht. De jongen was op slag dood. IN VERSCHILLENDE plaatsen op Cyprus is het Zondag weer tot onge regeldheden gekomen. Betogers wier pen o.a. met stenen naar Britse mi litairen, die anti-Britse leuzen en een Griekse vlag van een windmolen trachtten te verwijderen. H M. DE KONINGIN heeft de ver trekkende ambassadeur van Frank rijk, de heer Jean-Paul Garnier, be noemd tot Grootkruis Oranje-Nassau TE UTRECHT is Zaterdag de eerste ondernemingsraad in het Zieken fondswezen geinstalleerd. Het Alge mene Nederlandse Onderlinge Zieken fonds had de primeur en minister Suurhoff verrichtte de plechtigheid. Keizer Hirohito van Japan zal in het vervolg ongecensureerde kranten mogen lezen. Tot op he- den kreeg hij slechts kranten te zien, waaruit een censor eerst alle berichten en artikelen had geknipt, die voor de keizer ,,mo- gelijk aanstootgevend" konden S zijn. Het blad dat dit meedeelt weet tevens te melden, dat de gewoon- te om de bladen eerst met desin- lecterende middelen te behande- len alvorens ze aan de keizer ter hand gesteld worden, wordt voort- gezet. treffende had overgedragen aan zijn neef. Moulay Abdallah Ben Moulay Hafid. In een brief van president Coty werden de sultan drie waarborgen gegeven, nl. 1 Ben Arafa treedt niet definitief af. 2 Ben Joessef keert niet terug op de troon, en 3 Frankrijk zal niet toestaan dat represailles tegen de aanhangers van Ben Arafa worden genomen. Langs de gehele weg van Rabat naar Sale, waar de sultan in het vliegtuig stapte, stonden militairen. Op het vliegveld stond een erewacht. Een militair muziekcorps speelde de volksliederen, waarna de sultan de troepen inspecteerde. Van Franse zijde waren o.m. aan wezig resident-generaal Pierre Boyer de Latour, zijn voornaamste mede werker Francois Pannafieu, en gene raal Leblane. Japan is Zondag: getroffen door zware stormen, die voorafgaan aan een hevige orkaan, die de codenaam Marge" heeft gekregen. Volgens de jongste berichten zyn bij het passeren van de orkaan „Loui se" Vrijdag 31 personen om het le ven gekomen. 31 mensen worden vermist en 321 hebben verwondingen opgelopen. Naar raming 4175 huizen werden geheel vernield en 7660 zwaar be schadigd. Meer dan 24.000 personen zijn dakloos. Meer dan 240 schepen zijn door de storm gezonken en 551 schepen strandden of werden be schadigd. Door de orkaan Janet", die vorige week delen van Mexico heeft geteis terd, is de stad Chetumal voor 90 procent verwoest. De autoriteiten hebben de staat van beleg in de stad afgekondigd. De Nederlandse Rijnaak „Susan na III" uit A'dam is op de Rijn tus sen Bonn en Bad Godesberg ver gaan. Het schip had kolen aan boord. Deze waren in Antwerpen geladen en bestemd voor Bazel. Toen de bemanning van de Rijnaak zich in een sloep begaf is de scheeps jongen Cörnelis Pietersen tè water geraakt en verdronken. Het stoffelijk overschot kon nog niet worden geborgen. De oorzaak van het vergaan van het schip is nog niet bekend. In de nacht van Zaterdag op Zon. dag is als gevolg van een auto-on geluk te Neu-UIm, nabij Ulm aan de Donau, om het leven gekomen de 52- jarige Nederlandse J.K.W. uit Am sterdam. Mevrouw W. reed met haar auto tegen een autobus op en werd zo zwaar gewond, dat zij gedurende het vervoer naar het ziekenhuis over leed. Haar dochter en diens ver loofde. die zich eveneens in de auto bevonden, liepen slechts lichte ver wondingen op. Keldig bewolking tot met 4 4 i Weersverwachting, i vanavond: 4 Veranderlijke w J hier en daar wat regen ot enkele buien. Overwegend matige wind i tussen Zuid en West. Iets lagere 4 middagtemperaturen. andaag: Zon op 6.44 uur. 0 Zon onder 18.14 uur. Morgen: 4 Zon op 6.46 uur. Zon onder 18.00 uur. Zondag heeft de oudste inwoonster van Nederland, de weduwe Christi na Karnebeek-Backs, te Holterhoek. onder Eibergen, haar 106de levens^ jaar vol gemaakt. Weliswaar nemen haar krachten langzamerhand iets af en is haar hardhorendheid het afgelopen jaar wat toegenomen, doch overigens Is zij voor haar leeftijd nog altijd bui tengewoon vitaal. Spreken doet zij niet veel, doch er is weinig, dat aan haar pientere ogen ontgaat. Bij gunstig weer maakt zij nog geregeld een wandeling in de tuin en deze zomer hielp ze nog met het boontjes afhalen. Een tweeduizend mensen zijn de jarige komen gelukwensen. Ze moch ten haar niet de hand drukken. Dat zou te vermoeiend zijn geweest. Het was als het ware een défilé langs de leunstoel. In de woning van Nederlands oud ste burgeres droeg de pastoor van Eibergen, bij wijze van grote uit zondering, Zaterdag een H. Mis van dankbaarheid op. Prins Sadoc Bey, de vermoedelijke Tunesische troonopvolger, is Zater dagavond tengevolge van een hart aanval overleden. De 72-jarige prins was zeer Frans gezind en een tegenstander van de nationalistische beweging Neo Des tour. De nieuwe troonopvolger is Hassine Bey, de 71-jarige neef van Prins Sa doc. (Van onze redacteur) „Tien dagen zijn te weinig om je een zuiver en gefundeerd oor deel te geven over Rusland en de Russen. Bovendien hebben we alleen Moskou en de naaste omgeving bezocht". Aldus Ir J. W. Wellen, secretaris van de N.C.B., die als een van de eerste Neder landers heeft mogen profiteren van de opendeur-politiek, die de Sovjets na „Genève" zijn gaan voeren. Ir Wellen is als lid van een landbouwdelegatie naar Moskou geweest. Met het vliegtuig naar Praag en vandaar met een ander toestel naar de Russische hoofdstad. Hij erkent volmondig, dat de reis bij hem wel een prettige indruk heeft nagelaten. chenen. Zelfs bij het zwaarste werk vinden zij het niet nodig, zich in man nenkleren te steken. Wat ik denk van de uiterlijke verzorging der Russen in het algemeen? Ze zijn sober, maar niet pover gekleed. Luxe japonnetjes zie je in Moskou niet. De kleding is eenvou dig, zowel van de mannen als van de vrouwen. Het voornaamste doel van de tocht was een bezoek aan de immense land bouwtentoonstelling in Moskou. De expositie heeft een permanent karak ter en zij beslaat een terrein van 200 H.A. „We hebben er twee dagen rondgedoold", zegt de N.C.B.-secreta- ris, „maar we konden daarna niet zeg gen dat we alles gezien hadden. De tentoonstellingsgebouwen zijn indruk wekkend. Hoog, ruim en met veel marmer. Ik vraag me overigens wel af, of een blijvende tentoonstelling als deze, die maar beperkte mogelijkhe den van „étalage-verandering" biedt, de Russen zelf kan blijven boeien U vraagt, hoe mijn indruk van Mos kou was? In elk geval is het een we reldstad, die er goed verzorgd uitziet, al treft je de tegenstelling tussen ma jestueuze gebouwen en goede wonin gen aan de ene kant en veel bouwsel van minder allooi anderzijds. Er wordt véél gebouwd in de Russische hoofd stad. Op de steigers zie je even goed vrouwen als mannen aan het werk. Het is opvallend, dat de vrouwen daarbij hun eigen kledij niet verloo- Ik heb ook de indruk gekregen, dat de levensstandaard in de Sovjet-Unie nog altijd aanmerkelijk lager ligt dan hier. Hetzelfde geldt ook voor de huis vesting. Zowel in Moskou als in de kolchosen. We zijn in de gelegenheid geweest, een kolchose en een sovchose te bezoeken. Het eerste kunt U be schouwen als een „coöperatief" land bouwbedrijf. Het tweede staat geheel en ai onder directe staatsleiding. De kwaliteit van de productie in de kolchose, waar de deelhebbende boe ren zelf hun bestuur en voorzitter kie zen, ig zeer behoorlijk. Ook de werk methoden zijn niet slecht. Wel zijn er teveel arbeidskrachten in verhouding tot het aantal machines. De Russen zelf erkennen het onbevredigende van deze toestand en slaan goede adviezen dan ook niet af. (Vervolg 2 pag.) Vele honderden zijn Zaterdagmor gen weer door het poortje gegaan in de lange hoge muur van de ge vangenis aan de van Alkemadelaan in Scheveningen. Voor de tiende maal na de oorlog zijn op deze mor gen de oud-politieke gevangenen uit „Het Oranjehotel" en de nabe staanden van hen die omkwamen, bijeengekomen. Op de bovenste foto staat minister Beel enkele ogenblikken in eerbiedig stilzwijgen bij cel no. 601, de dodenvel. Op de onderste foto een overzicht van het défilé la igs het monument. Een Westberlijnse advocaat heeft meegedeeld, dat hU een verzoek heeft gekregen van een broer van Marinna van der Lubbe tot het opnieuw aan. hangig maken van het proces tegen de Nederlander, die indertijd door de Nazi's werd geëxecuteerd, omdat hij het Rijksdaggebouw in brand zou heb ben gestoken. De familie van van der Lubbe wil een streep gehaald zien door de uit spraak van het Opperste Gerechtshof van Leipzig, teneinde Marinus post- huum te rehabiliteren. Zoals men weet wordt algemeen aan genomen, dat Göring indertijd zelf de Rijksdag in brand heeft laten steken, teneinde een voorwendsel te hebben voor onmiddellijke dictatoriale maat regelen van de Nazi's. Van der Lubbe zou het slachtoffer zijn geworden van dit complot. IR J. W. WELLEN geen onprettige indruk De behandeling van de wet op het kijkgeld in de Eerste Kamer zal mor. gen om 13.20 uur door de Nederlandse Televisie-Stichting rechtstreeks wor den uitgezonden. Indien de behandeling 's avonds wordt voortgezet, zullen de televisie camera's ook dan in de Eerste Kamer aanwezig zijn. In dat geval zal het normale avondprogramma van de K.R.O. verplaatst worden naar Woens dag 5 October. Naar wij vernemen is door enige gemachtigden, die in deze een belan gengroep uit het bedrijfsleven verte genwoordigen, bij de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, een concessie-aanvrage ingediend voor de verzorging van commerciële televi sie-uitzendingen. De groepering is voornemens in dien te zijner tijd een concessie wordt verleend een aparte studio in te richten, zo mogelijk met gebruikma king van de zendermast te Lopik. De Rotterdamse tweeling Wiesje en Dientje, meisjes van onge veer 19 jaar, die door hun pla gerijen jegens de politie onge veer een jaar geleden nogal eens van zich deden spreken, is weer gearresteerd. Zaterdagavond hebben de meis jes vanuit de telefooncel het politie-alarmnummer gedraaid en de lijn bezet gehouden. Via de telefooncentrale kon de po litie uitzoeken waar de bron van 't kwaad school. Toen de radio- surveillancewagen bij de cel aankwam stond de tweeling nog aan de telefoon. De meisjes zitten nog in een proeftijd. In het begin van dit jaar werden ze, omdat ze op allerlei manieren de politie hadden lastig gevallen, veroor deeld tot een voorwaardelijke straf. Ze wisten echter niet van ophouden. Daarom moesten zij later een maand gevangenis straf uitzitten. Zij kregen daar bij een proeftijd. Een van de meisjes werd bovendien voor enige tijd in een inrichting op genomen. Sedert Augustus zag men de meisjes weer samen, maar tot gisteren leek het, dat zij hun aversie tegen de politie vergeten waren. De tweeling wordt voorlopig tot en met vandaag vastgehou den.

de Stem | 1955 | | pagina 1