Stabiliteit in M.-Oosten bedreigd] door Russische wapenleveranties Peron naar Spanje Handel in Marihuana-strootjes bedreigt onze volksgezondheid Duits schip vergaan Jonge levens verwoest Kwestie Nieuw-Guinea op agenda VN-Assemblee Glimlachjes nemen bezorgdheid niet weg Pof vluchten ook met KLM I Ontvoerde baby weer terug LENTE IN SEPTEMBER Reorganisatie op „O. K. en W." Vreugde in Z.-Korea en in duizenden Duitse gezinnen De klant niet altijd koning OP WEG NAAR KLAKSVIK Prik uw partij was motto in Indonesië het Rustig naar de stembureaux Cyprus een toonbeeld van de grootste onrust Stakingen en betogingen Ook in ons land vele verslaafden Zeeman bracht de grondstof voor 3000 sigaretten Grote brand in kazerne Wezep r EEN WIEL AAN DE ROL DAGBLAD VOOR ZEELAND Malakka biedt vooruitzichten Reis naar de West per „Tan v. Riebeek" Buenos-Aires in het geheim verlaten Droog weer Vijftien vermisten Schip zonk binnen twee minuten Aanbeveling van commissie 95e JAARGANG No. 21958 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v.'t Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs 'bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden wordeh op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no_35j Als eerste ter wereld een terrasje op het Amsterdamse Rembrandt- plein, uitgerust met hoogtezonlam- pen, die de bezoekers in staat stel len, zelfs 's winters, bij hun klein tje koffie, bruin te worden. Bij de koffie wordt een bril (in bruik leen) verstrekt, ter bescherming van de ogen; een normale zonne bril is nl. niet afdoende. OOK GISTEREN had president Eisen hower weer een goede dag: Hij bracht namelijk in totaal ruim dertien uur buiten de zuurstoftent door. DR REYSEGER in Den Haag ge boren zal op 1 October de functie van secretaris-generaal van het „Re actorcentrum Nederland" aanvaarden. Tot nu toe was hij secretaris van de Raad voor het Rechtsherstel. DE territoriale troepen krijgen een apart mouw-embleem. Het zal bestaan uit een naar boven gericht zwaard op een schild waarover twee gegolfde banen. Het geheel wordt uitgevoerd in prettige kleuren. OP DE RIVIER waaraan Hanoi ligt, is een Panamees vrachtschip door le den van de opstandige Binh-Xuyen- secte beschoten. De rivier is nu voor de scheepvaart gesloten. DE Rotterdamse rechtbank heeft ge oordeeld, dat een „vrij spel" bij het behalen van een bepaald aantal pun ten op een speelautomaat, te beschou wen is als een prijs. De exploitant is dus strafbaar. Minister Cals heeft in zijn begro ting (waarover méér op pag. 3) mee gedeeld, dat hij een directeur-gene raal en een inspecteur-generaal voor het onderwijs wil benoemen. Ook is op O.K. en W. een plaats ingeruimd voor een directeur-gene raal voor de Kunsten en de buiten landse culturele betrekkingen. In 1956 wordt een proef genomen met een aantal scholen voor hoger alge meen voortgezet onderwijs. De mi nister zal ook de oprichting bevorde ren van consulentschappen voor de jeugdvorming en de volksontwikke ling. ZO OOIT, dan is nu wel duidelijk gedemonstreerd, dat het Sovjet-blok nimmer met de ene hand iets geeft, als dit niet met de andere kan worden teruggenomen. Op twee fronten heeft men weer tegen het Westen geglimlacht. Punt één is, dat bijna 9000 Duitse gevangenen naar hun haardsteden mogen terugkeren, terwijl 749 Duitse oorlogsmisdadigers ter beschikking van hun regering (die van Bonn of de Oostduitse) zullen worden gesteld. Punt twee: De Chinezen zullen zes divisies, die zij in Noord- Korea hadden staan, terugtrekken. Als er geen bedrog in het spel is geweest, moet de laatste Chinees eind volgende maand Noord-Korea hebben verlaten. Dit zijn de glimlachjes. Hun tweede gelaat tonen de Sovjets in de kwestie van de wapen leveranties aan landen in het Midden-Oosten. Was er aanvankelijk sprake van een mogelijkheid tot wapenieveranties. nu staat vast, dat Egypte grote orders heeft weten te plaatsen en dat ook Saoedie-Arabië en Syrië hun wapens •uit landen achter het IJzeren Gordijn gaan betrekken. Het machtsevenwicht in het Midden-Oosten dreigt door dit ailes verloren tc gaan, maar belang rijker is, dat Moskou zijn klanten hevig aan zich verplicht, zoais bij elke wapenleverantie het geval is. Een be wapeningswedloop in het Midden- Oosten, met zijn explosieve bevolking, zou de wereldvrede in gevaar bren gen. Engeland trekt zich het geval erg aan, evenals Frankrijk en de VS. Het schijnt, dat Frankrijk onlangs straal jagers aan Israël <de vijand van de Arabische landen) heeft verkocht. De VS en Engeland zijn daarin waar schijnlijk niet gekend. Dat Egypte nu onverwachts Russische wapens gaat kopen, kon weieens de reactie zijn op de Franse vlotheid ten opzichte van Israël. De Westelijken polsen de Sovjet regering intussen over het deelnemen aan een verklaring, die een poging is om de stabiliteit in het Midden- Oosten te verzekeren. De Russen doen net of de hele zaak hen niet aangaat. „Wu verkopen wapens aan elk land, dat zijn vrijheid moet verdedigen," luidt het commentaar. Het lijkt plots alsof de plannen voor een ministerconferentie te Ge- nève (in de komende maand) niet zo belangrijk meer zijn. Bij het voor overleg ging het niet bepaald geest driftig toe. Het Westen wil, dat het herstel van de Duitse eenheid en de vorming van een Europees veilig- hefdsstelsel tegelijkertijd, in nauw keurig afgebakende fasen, tot stand moet worden gebracht. De KLM heeft na lang be- 5 raad besloten over te gaan tot J het invoeren van een reisfinan- cieringsregeling voor het ma- ken van vliegtochten, waarvan voorlopig alleen inwoners van België en Nederland gebruik zullen kunnen maken. De rege- ling zal in België op 1 October reeds ingaan en in Nederland omstreeks de tweede helft van November. Een regeling is voor S inwoners van Frankrijk in voorbereiding. Ieder die voornemens is een vliegtocht op afbetaling te ma- ken moet een vragenlijst invul- len, waarop o.m. het doel van de reis wordt vermeld. Het sy- steem is niet ontworpen voor het laten maken van reizen naar vermaakcentra. Daarom i ook, dat vliegtochten die min- j j der dan tweehonderd gulden kosten niet op afbetaling kun- nen worden gemaakt. In theo- rie is het wel mogelijk dat een groot gezin per vliegtuig op af- betaling naar Brussel kan, om- dat de gezamenlijke passage- prijs dan boven de tweehon- derd gulden komt. I •••••••••••••••••••••••••••••••••••••a De premier van Malakka, is be reid tot besprekingen met de com munisten over het beëindigen van de strijd in Malakka. De premier heeft brieven ontvan gen waarin op het voeren van vredes besprekingen wordt aangedrongen De ze zouden afkomstig ziin van het Centrale copnilé van de communisti sche partij in Malakka. •5? Het volk beschouwde het als een re ligieuze plechtigheid, dat er gestemd moest worden, zo vertellen de berich ten uit In.donesië, waar voor het eerst algemene verkiezingen worden gehou den. De grote steden droegen een Zon dags karakter en gehoorzaam wacht ten de kiezers (soms vier uur of lan- ger) voor de stembureaux. Sukarno ging ook „met de benenwagen" naar het stemlokaal en het volk liet hem beleefd voorgaan. Naar schatting is in Djakarta ruim 60 pet van de kiezers opgekomen. Hoewel niemand dit werk eerder had gedaan, verliep het stem men toch vlot. De kiezers moesten het symbool van de partij hunner keuze op het stembiljet doorprikken. Uit Djakarta werden maar twee in cidenten gemeld. Een nerveuze poli tieman liet zijn karabijn vallen, die prompt afging. Eén kiezer vond hier door de dood. In het tweede geval gaf een l d van het stembureau twee stembiljetten aan één kiezer, die ze allebei beprikte. Het tweetal (beide communist) werd gearresteerd. Alleen in het Bantamse probeerde een bende de stembiljetten te bemachtigen, op dat het feest niet dgor kon gaan. De toeleg mislukte. In Bandung waren de witte mieren de kiezers voor geweest. De beestjes hadden stapels stembiljetten doorge- vlae neer vreten, maar kennelijk zonder enig luidden dé politiek inzicht. In Tasikmalaja, waar kerkklokken, maar de" politie maakte j het erg onrustig zou zijn, schoot een daar een eind aan. Men beschouwde j bende m de lucht, om de kiezers dit als een demonstratie. In een berg- vrees aan te jagen. In Madjalaja werd dorp werden Britse soldaten met ste-' een stemlokaa, in brand gestoken. De uitslagen zijn nog lang niet bekend. Het elf dagen oude jongetje van Dr Sanford Marcus was door onver laten ..gekidnapt". De ouders heb ben intussen hun ontvoerde baby weer teruggekregen en op deze telefoto houden de overgelukkige meneer en mevrouw Marcus hun kleine jongen in de armen. Van de ontvoering wordt beschuldigd Mrs Betty Jean Benedicto, die in de ge vangenis van Californië in voor arrest zit. (zie ook elders in dit blad) ten juichend de Britse Toen de staking begon DRIE Amsterdamse postbeambten van nog zeer prille leeftijd zijn betrapt, toen zij buitenlandse post zegels van enveloppen scheurden. Hun activiteit was al geruime tijd bijzonder hinderlijk. Alle steden op het eiland Cyprus waren gisteren een toonbeeld van de grootste onrust. Er werd een 24-uurs staking gehouden en de stakers be nutten hun tijd om te betogen. De vrijheidsleuzen klonken uit dui- i zo is, zenden kelen en de politie-patrouilles i hadden het druk met het versprei den van demonstranten. Onder het hoongelach van opgeschoten jongens, is de aftredende Britse gouverneur van Cyprus te Larnaca scheep ge gaan. Bij Limmasol haalde Cyprio- nen gegooid. De aartsbisschop van de Grieks- ortnodoxe kerk, die de beweging voor aansluiting bij Griekenland leidt, heeft kwaad gezegd, dat hij nooit getracht had. communistische :_l steun voor zijn plannen te verwer- j ven. Engeland houdt vol, dat het wei NEGEN AANSLAGEN IN MAROKKO Marokkaanse verzetslieden hebben gisternacht en de daaraan vooraf gaande dag negen aanslagen ge pleegd, waardoor vier doden vielen. Twee Franse inspecteurs van politie werden beschoten en raakten ernstig gewond. De politie belegerde in Ca sablanca het hoofdkwartier van een terroristenbende. Elf man werden ge arresteerd. BUNKERBOUWERS AAN HET PROCEDEREN Een Rijswijkse aannemersfirma heeft van een accountant, eveneens uit Rijswijk, 80.000,- gevorderd. Dit kapitaal had de firma in de oorlogs jaren aan de accountant overhan digd, met de bedoeling dat hij het zou doorgeven aan de illegaliteit, al dus ,,het Parool". Zo wedde de firma op twee paar den, want dit geld was verdiend met bunkerbouwen. De aannemers wer den na 1945 wegens collaboratie ver oordeeld, maar prompt eisten zij hun tachtig mille weer op; De rechtbank wees 27.000,- toè. Voor het Haagse gerechtshof hebben de partijen hun standpunten toegelicht. Uitspraak over 14 dagen. I 1 De reis van het koninklijk paar en s zijn gevolg, op 15 October naar de 1 West zal worden gemaakt met de Ph-Dfh, „Jan van Riebeek, een Douglas Dc-6b van de K.L.M. Het vliegtuig vliegt rechtstreeks naar Santa Maria op de Azoren. Via de Bermuda-eilanden, gaat het naar Porto Rico. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen dan naar Hr Ms kruiser „De Ruyter" gaan, voor de vaart naar de West. Er gaan hardnekkige half-officiëte berichten, dat ex-president Peron van Argentinië met een vliegboot uit Bue- nos-Aires is vertrokken en dat hjj via Rio de Janeiro, met een gewoon vliegtuig is doorgereisd naar Spanje. De afgezette president zou in het geheim Buenos-Aires hebben verla ten. Lange tijd werd aangenomen, dat Peron naar Paraguay zou gaan. In dat land protesteerden reeds de ka tholieken hevig tegen het feit. dat aan Peron asyl zou worden verleend. Wat er met het dagblad „La Pren- sa", dat door het Peronistische regiem werd genaast, moet gebeuren, weet men nog niet goed. De internationale bond van uitgevers wil, dat de krant wordt teruggegeven aan de eerste eigenaar. EEN adjudant van de landmacht is, toen hij op zijn bromfiets reed, door een motorrijder aangereden. De adju dant overleed aan zijn verwondingen. Eén en ander gebeurde in Utrecht. EEN in konvooi rijdende militaire vrachtauto kantelde bij Otterloo van de weg. De wagen zat vol militairen, waarvan een tiental lichte verwondin gen opliep. DE 44-jarige Oliver Poole is gekozen tot voorzitter van de Britse conser vatieve partij. Poole is sinds 1945 par lementslid. SINDS Maandag wordt gezocht naar een zes-tons vrachtauto met 'n chauf feur erin, die uit Delft vertrok voor een rit naar Nijmegen, maar daar tot dusverre niet aankwam. OOK DE voormalige Nederlands-Indi sche ambtenaren zijn begonnen in ho ger beroep uitbetaling te eisen van de salarissen, die hen tijdens de Ja panse bezetting van Indonesië werden onthouden. TEGEN TWEE Duitsers en een Haag se kellner, die samen een complot hadden gevormd voor de smokkel van opium, morphine e.d. uit Duitsland, zijn gevangenisstraffen van twee jaar met aftrek geëist. De gauverneur van de Faroer werd door de bevolking van Klaks- vik vastgehouden. Het Deense fre gat „Rolf Krake", is met dertig po- litie-agenten naar de Faroer vertrokken. Weersverwachting1 tot vanavond: Droog weer met opklaringen. Tot matig of vrij krachtig toe nemende Zuidwestelijke wind. Iets warmer dan gisteren. Vandaag: zon onder 18.24, maan op 17.24 uur. Morgen: zon op 6.41 uur. De Duitse treiler „Elbe" uit Cux- haven is gisternacht op de Noordzee ongeveer 180 kilometer ten noord noordwesten van Den Helder, gezon ken, nadat het vissersvaartuig in aan varing was geweest met de Noorse tankboot „Havprins". Het Noorse schip seinde, dat het geen schade opliep en dat het een sloep streek om opvarenden van de treiler op te pikken. Vijftien opvarenden van de treiler worden vermist. Na het aanbreken van de dag was al een Nederlands vliegtuig op de plaats van het ongeluk aangekomen om behulpzaam te zijn bij het zoe ken naar overlevenden. De Elbe zonk binnen twee minu ten. Het vliegtuig is gisterochtend naar het marine-vliegkamp Valkenburg te- ruggeroepen. Er waren geen overle venden meer gevonden. OOR HET EERST heeft thans ook In Amsterdam voor de rechtbank een smokke aar van Indische hennep, dat gebruikt wordt voor het rollen van de sterk verdovende „Marihuana-strootjes" terecht gestaan. Het was een 24-jarige zeeman, die toegaf 1400 gram van het verdovende middel ons land te hebben binnengesmokkeld en te hebben verkocht. De officier eiste tegen hem ondanks zijn blanco strafblad, maar met het oog op het dreigende maatschappelijke gevaar een gevangenisstraf van 11/2 jaar met aftrek De officier voegde daaraan toe te hopen, dat van een hoge straf preventieve werking zou uitgaan op andere lieden, die zich met deze voor de volksge zondheid zo schadelijke handel bezighouden. Tegen een 22-jarige kunstschilder, die niets anders had gedaan dan „Ma- rihuana-sigaretten" roken, werd een geldboete van f 100 of 10 dagen ge- eist plus 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tijdens de zitting lieten zowel de president als de Officier herhaaldelijk blijken, dat bij dit proces als spook op de achtergrond het slechte voorbeeld van Amerika een rol van betekenis speelt. De handel in deze sigaretten, waarvan de roker of rookster een ver dovende invloed ondergaat is vooral in New York onder de opgroeiende jeugd tot een schrikbarend euvel uit gegroeid. „De smokkelaars weten zich ook in ons land een afzetgebied te verschaf fen door eerst deze verdovende siga retten uit te delen. Het gevolg is, dat sommigen er aan verslaafd raken en terugkomen. Dan vragen zij geld voor de sigaretten. In ons land varieert de prijs al naar gelang het beschikbare aanbod groter of kleiner is. tussen f2 en f3 per sigaret. Het is duidelijk dat mensen met gemiddelde inkomens zich onmogelijk het dagelijks roken van zulke dure sigaretten kunnen veroorloven. Zjjn zij er echter eenmaal aan ver slaafd, dan gaan zij tot het uiterste om zich de sigaretten niettemin te verschaffen. De eenvoudigste weg is dan om op welke manier dan ook aan voldoende geld te komen. Daartoe ge ven jonge meisjes zich over aan pros titutie, mannen gaan stelen en zelfs volkomen eerbare medici zien geen andere uitweg, dan het plegen van valsheid in geschrifte op recepten." De handel neemt de laatste tijd ook in ons land toe. zo verklaarden leden van de Amsterdamse politie. Het zijn vooral musici, schilders en andere ar- tisten en dan vooral ook negers, die de sigaretten roken. De verdachte zei. dat hij zich feite lijk van de ernst dezer dingen nau welijks bewust is geweest. Hij gaf toe sedert 1953 van iedere reis naar Afrika het hennep te heb ben meegenomen. In totaal had hij op die wijze circa 28 „kannetjes", een eenheid van 50 gram, voor f 50 per stuk verkocht. De handelaars maak ten van de 1400 gram dus ruim 3000 sigaretten, die tezamen vele duizen den guldens hebben opgebracht en veie Nederlanders aan de marihuana- sigaretten-verslaving ten gronde heb ben gericht. De agendacommissie van de Algemene Vergadering der VN heeft besloten aan te bevelen, de kwestie-Nieuw-Guinea op de agenda van de algemene verga dering te plaatsen. Het besluit hiertoe werd genomen met 7 stemmen voor, 5 tegen en 2 ont houdingen. In de assemblee had onze minister van Buitenlandse Zaken, mr Luns. gezegd, dat het Nederlandse standpunt inzake Nieuw-Guinea onveranderd is. Hij hoopte, dat de kwestie niet op de VN-agcnda zou worden geplaatst. „Alles wat er over deze kwestie kan worden gezegd, is vorig jaar al naar voren gebracht," aldus de minis ter. „We hebben toen beloofd, dat de inwoners van N.-Guinea te zijner tijd zelf over hun politieke status zullen mogen beslissen. We zullen ons aan die belofte houden." De Indonesische afgevaardigde, mr Agoeng had gezegd, dat de Indonesi sche politiek ten aanzien van de kwes tie zo zal worden uitgevoerd, dat de verbeterde sfeer in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië er niet onder lijdt. De agendacommissie was gisteren uitgebreid met Nederland, Indonesië en Australië. Een groot legeringsgebouw van de Prinses Margrietkazerne te Wezep is gisteren vrijwel geheel uitgebrand. Vermoedelijk is de brand op zolder begonnen. Er hebben ziph geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Men hoopt nog de benedenverdieping en de kelder van het gebouw, waar 140 tot 150 man plachten te slapen, te kunnen behouden. Een autowiel, dat op de nieuwe Rijksweg Den Haag Rotterdam alleen op stap ging, heeft gistermorgen een massa le aanrijding veroorzaakt. Het wiel behoorde bij de auto van een heer H. uit Bennebroek. Met een snelheid van ca 80 km ging het er van door, reed door de ligusterhaag die de weg in twee delen scheidt en ramde een uit tegenovergestelde rich ting komende auto. Deze auto reed van de weeromstuit tegen een betonnen paaltje waardoor de wagen dwars op de parkeer- strook tot stilstand kwam. De linkerzijde van de auto was to taal in elkaar gedrukt. Intussen naderde een andere auto, die bij de plaats van het ongeval remde, slipte en in de liguster- haag dook. De daarachter rij dende automobilist slipte even eens door het krachtige rem men en reed tegen een politie auto op welke op haar beurt tegen een zijspan van de We genwacht werd gedrukt. Alle voertuigen, behalve dat van het losgeschoten wiel(!) kregen schade en moesten per kraan wagen worden weggesleept.

de Stem | 1955 | | pagina 1