Waterlandkerkje verweert zich tegen „grote broers tegen uittocht Strijd Kapelse hondentwist voor kantonrechter Middelburg SUIKERBIETENCAMPAGNE START VOLGENDE WEEK Grote zorgen van een klein dorp Onder invloed op de fiets Vlotheid der levering bepaalt aanvangsdata Verouderden woningen R.K. Aannemersbond jubileerde Fiieslandhoeve te Ellemeet overgedragen Positieve bijdrage tot wederopbouw van Schouwen Vorstelijke mildheid Ondanks drie getuigen moest zaak worden aangehouden POLITIERECHTER MIDDELBURG Mi G. J. de Gilde nieuwe voorzitter Frapperende expositie vandaag te Goes Reizende welpenhandenarbeid- tentoonstelling te Middelburg Minister Algera te Middelburg Lof voor de pers Gevoelig verlies voor Graauw Volgens plan Walcheren MIDDELBURG Hoger crediet voor gymnastieklokaal Z - laanderen VLISSINGEN Zutd-Beveland GOES AXEL DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 zuigkracht welke andere, op zich we liswaar eveneens gehandicapte doch ten opzichte van Waterlandkerkje meer armslag bezittende, gemeenten op het dorp uitoefenen In de eerste plaats L daarvoor bij de bewoners, vooral de jongere, het besef nodig dat het wonen in een klein dorp in deze tijd geen bezwaren meer met zich meebrengt. Waterlandkerkje ligt thans aan een grote verkeersweg en de verbindingen met de andere ge meenten zijn goed. Maar aan de an- De West Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten mogen dan geen van alle bijzonder groot zijn, wat hun inwoneraantal betreft, voor het ongeveer 550 zielen tellende Waterlandkerkje zijn al die om ringende plaatsen toch flink uit de kluiten gewassen broers. En precies zoals het onder broers gaat: ds grotere pakt de kleine wel eens een paar knikkers af, niet uit zucht tot kwaad doen, maar omdat zo'n kleine jongen er toch niet veel mee doen kan. Het woningprobleem is practisch voor alle West Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten hetzelfde, maar voor het onaanzienlijke Wa terlandkerkje, spreekt het wel het duidelijkst. Hier kan men nl. het gehele vraag stuk, dat een Zeeuws vraagstuk is, in zijn ware gedaante ontmoeten, ont daan van alle bijkomende moeilijk heden. En dat probleem ziet er dan zó uit: 1 Een overwegend aantal oudere huizen, welke nu of in de nab.e toekomst onbewoonbaar verklaard zullen moeten worden. 2 Geen animo bij de jongeren om, als dit al mogelijk zou zijn, hierin te trekken. 9 Een belachelijk minimale toe- wijzing bouwvolume. A Dit alles resulterend in een ster- ke neiging onder de inwoners, vooral de pas gehuwden, om weg te trekken naar een gemeente in de buurt waar men wel een noodwoning kan krijgen en dan als inwoner op de lange duur kans maakt op een „echt" l.uis. Waterlandkerkje heeft geen enkele mogelijkheid om op welke wijze dan ook enige verruiming te bewerkstel ligen. Immers, tijdens de oorlog kwam de gemeente er met lichte schade af. Herbouw was dus niet no dig en terwijl andere gemeenten thans hele wijken moderne huizen be zitten, ziet Waterlandkerkje er nog altijd even 19e eeuws uit als voor de oorlog. Zijn zeer geringe inwonertal en het feit dat het geheel agrarisch is in gesteld, heeft het dorp als zo vele andere op het verdoemboekje van de bouwvolumelijst gezet. Het woningbezit van Waterlandkork- je is voor meer dan de helft ge bouwd 'in de vorige eeuw. De meeste dier huizen worden bewoond door oudere mensen, die hun huisje mees tal in eigen bezit hebben. Komen die woningen eens leeg, dan zal er bitter weinig animo bestaan bij de jonge ren, ze te bevolken. Immers, de wo ningnood is in de gehele streek nog groot, doch in de omliggende gemeen ten is nog heel wat meer kans op een nieuw huis. Waterlandkerkje heeft nog zegge en schrijve één huis van de vorige ronde bouwvolume te realiseren. Maar men moet ermee wachten tot de volgende ronde. Als de gemeente dan wéér een huis krijgt, kan men de dubbele woning bouwen toekomstplannen Het gemeentebestuur van Water landkerkje, dat uiteraard duidelijk in ziet dat er voor het dorp een groot gevaar schuilt in deze omstandighe den, heeft zich afgevraagd wat men kan doen om zich zo veel mogelijk te weer te stellen tegen de funeste teruggang. Het wil zich verdedigen tegen de Viering te Goes Gisteren vierde de afdeling Goes van de R.K. Aannemers- en patroons bond, waarbij alle andere Beveland- se en Walcherse leden zijn aange sloten, haar zilveren bestaansfeest. Des morgens droeg de geestelijk ad viseur, pastoor Kossen uit Vlissingen, een H, Mis uit dankbaarheid op in de kapel van St. Joanna, onder welke Mis Z. Eerw. een opwekkend woord tot de leden sprak en hun het even wicht tussen het materiële en het geestelijke aanbeval. 's Middags recipieerde het voltallig bestuur, tussen een schat van bloe men, in hotel ,,de Korenbeurs". Een groot aantal relaties kwam met ver tegenwoordigers van zuster-organisa- ties de gelukwensen aanbieden Burge meester ten Kate vertegenwoordigde het gemeentebestuur en de heren Roose en Janssens de Goese Hanze. Vijf bestuursleden van de afdeling Roosendaal ontbraken ook niet op het appèl en de heer Gielens stak na mens de afdeling een hartelijke speech af; ook de afdeling Bergen op Zoom gaf acte de presence. Aan het diner heeft de heer P. de Kok uit Bergen op Zoom, namens 't hoofdbestuur een felicitatie uitgespro ken, waarna hij de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer J. de Kok uit Goes, een prachtige voorzit tershamer aanbood; laatstgenoemde dankte daar voor. De feestavond werd verzorgd door de conferencier Dingenouts uit Stand- daarbuiten en de Goese goochelaar, de heer F. de Jong. dere kant moet men de mensen kun nen huisvesten. Met het oog op een eventueel guns tiger toekomst heeft men daarom 'n uitbreidingsplan vastgesteld, dat na tuurlijk vooralsnog niet te realiseren is doch waarin het voornemen om 't dorp een komvormige bebouwing te geven duidelijk naar voren komt. Thans is de gemeente meer een be bouwde driesprong. De nieuwe wo ningbouw is geprojecteerd rond de kerk, aan de Westzijde van de grote weg. DOORZICHT Wanneer de toewijzing van bouwvo lume dus ooit ruimer wordt kan men direct gaan bouwen, zo dat het dorp een aantrekkelijk uiterlijk krijgt. Het is te hopen dat men niet op ruimer bouwvolume behoeft te wachten tot dat de woningnood in Nederland over wonnen is. Het wordt dringend nood zakelijk da. het ministerie het inzicht krijgt dat de nood van het platteland groot is. dat een eenzijdige bevoor deling van industriegebieden grote gevaren met 'ich mee brengt voor dc uitgestrekte landstreken waar de landbouw practisch de enige wel vaartsbron is. Goed beschouwd toont Waterlandkerkje's gemeentebestuur meer doorzicht dan de grote koppen van het ministerie van volkshuisves ting. Het kleine dorp zet zich nu al schrap tegen zijn „grotere broers", want het wil blijven leven. Bijna nergens is zó spontaan in 1953 voor Zeelands getroffenen geofferd als in de provincie Zeeland. In korte tijd bracht men daar zeven a acht ton bHeen, speciaal onder de Friese landbouwers. Het zijn ook de I riese boeren geweest, die de gelden, ruim tachtig duizend gulden, gaven voor het voorbeeldbedrijf, de „Frieslandhoeve" onder Ellemeet op Schouwen. over aan de stichting Proefboerde- rijen Zeeland en hees hij de Zeeuwse vlag. GEDENKSTEEN ONTHULD Gistermorgen is dit bedrijf, be staande uit 12 h.a. grond en boerderij met vee-beslag, officieel overgedra gen aan de stichting Proefboerderij- en Zeeland. De Friese vlag met de rode plom- penbladeren wapperde in de .straffe wind onder dc bewolkte hemel, toen de Commissar's der Koningin in Friesland, mr H. Linthorst Homan, het wooi'd nam en tot uitdrukking bracht hoe trots hij was op zijn Friese boeren, die zo spontaan hun collega's in het Zeeuwse rampgebied te hulp kwamen, speciaal dankte hij de prov. Voedselcommissaris, de heer Stienstra, voor zijn stimulerend werk in deze. Spr. betreurde dat, vanwege de afstand in 1953 geen Zeeuwse evacué's naar zijn gewest kwamen, maar indien volgend jaar, al of niet in georganiseerd verband, de Zeeuw se boeren een bezoek zouden willen brengen, dan zullen zij hartelijk wel kom zijn. Met de beste wensen voor het voorbeeldbedrijf en voor het eiland Schouwen in wederopbouw, vroeg hij zijn Zeeuwse ambtgenoot het bedrijf te willen aanvaarden. Ter stond daarop werd de Friese vlag ge streken. ONTROEREND MOOI. Jhr Mr de Casembroot accepteerde het zo waardevolle geschenk volgaar ne en gewaagde van de wederzijdse sympathieën tussen Friesland en Zeeland. Wie hier Friesland zegt raakt een gevoelige snaar en in Friesland geldt hetzelfde voor ons. Na de stormramp kwamen dan ook de eerste auto's met kleding en huis raad uit het Friese gewest en iater volgden de zendingen stamboekvee. De actie van de Friese boeren, wel ke eveneens voerden tot de geschenk boerderij, noemde spr. ontroerend mooi. Door dit proefbedrijf in Schou wen zwaarst getroffen gebied, krijgt de Schouwse 'boer gelegenheid te to nen wat hij uit de herstelde grond weet te halen. Zo wordt deze Fries land-hoeve een positieve bijdrage tot de wederopbouw. Nooit zal Zeeland deze hulp vergeten en al werd de Friese vlag gestreken: zij zal blijven in de harten der Zeeuwse bvolking. Nadat de Commissaris nog had ge zegd dankbaar te zijn voor de invi tatie van zijn ambtgenoot, droeg hij op zijn beurt het voorbeeldbedrijf Terwijl een najaarsbui de vele ge nodigden striemde, huldigde de heer A. Geluk, voorzitter der Z.L.M. op Schouwen-Duiveland de royaliteit van de Friese boeren, welke speech be antwoord werd door de heer Nani- mensma, voorzitter der Friese mij. voor landbouw, die daarna ot de ont hulling overging van de gedenksteen in de muur der boerderij en die be halve de afbeelding van een helpende hand, het berijmde opschrift droeg: Der Friese boeren milde hand, Schonk Frieslandhoeve aan Schou wen-Duiveland' RONDGANG EN LUNCH Vervolgens kregen allen gelegen heid tot het bezichtigen van het bijna afgewerkte Woonhuis en bijgebouwen, waaronder een model-stal. Ir v. Beekom, de rijkslandbouw- consulcnt gaf nog eéri technische uit eenzetting, o.m. over de bodemge steldheid van de proefboerderij, waar op door de landbouwer Boot een ge mengd bedrijf zal worden uitgeoefend Na de overdracht reden de geno digden. waaronder tientallen Friezen, naar Burgh, waar de provincie hun een lunch aanbood. De Kapelse hondentwist is „voor" geweest. „Voor geweest", dat wil zeggen een van de twee eigenaressen stond voor de Kantonrechter te Mid delburg, mr J. Moolcnburgh. Overigens seheelde het maar een haar of „Patje" zo heet de hond was zelf ook ter zitting verschenen. Patje lag rustig in de auto te wachten en om de edelachtbare heren van het te gendeel van Patje's vermeende bloeddorstigheid zoals bekend, leverde deze grote witte Hongaarse herder op 19 Juni een gevecht, waarbij zijn tegenstander omkwam te bewijzen, stelde de 35-jarifce mej. M. C. I'. L„ kantoorbediende te Kapelle voor, het beest „binnen te leiden". Maar mr Moolenburgh wilde hier niet van horen; zelfs niet van een bezoek aan de auto. Van G. wel eens de aanvaller ge weest kan zijn. Daarom zal G. nog Mej. L. stond dus terecht, omdat zij er geen voldoende zorg voor ge dragen had, dat de honden niet ge vaarlijk konden worden. Op de vraag of haar iets bekend was van een ze kere bijtlustigheid van de honden - in totaal bezit zij er, samen met mej. G, drie: een moeder met twee „zoons" - kon zij slechts antwoorden, dat de honden eertijds jong en speels waren. Op 19 Juni had zij het gillen van Patje's tegenstander - de bijtpartij vond in een boomgaard plaats - ge hoord. Mej. L. verklaarde, dat zij luide „Patje kom hier!" had geroepen maar de honden niet kon bereiken. Pe verbalisant verklaarde echter in zijn rapport, dat dit, door een 60 cm hoge versperring te passeren, wel mo gelijk geweest imoet zijn. Het ge vecht werd indertijd geleverd door èèn van de twee „zoons" latei- kwam zijn „broer" hem te hulp. GEEN „KSSST" Drie getuigen werden er gehoord. Als eerste kwam de Goese kantoor bediende J.P.H.C. voor het hekje. In dertijd was hij, zo verklaarde C. door één van de honden, toen hij van zijn werk kwam, in het bovenbeen gebe ten. „Had U kssst kssst geroepen?" vroeg de Kantonrechter hem. „Nee" zei C. en hij mompelde iets van punt jes in zijn Jieen. ,,'s Kieke" zei de fruitkweker G.N.Z uit Kapelle, „34", toen de Kanton rechter hem als tweede getuige zijn leeftijd vroeg. Gedétailleërd gaf hij een verslag van de aanval, die één van de honden op hem gedaan had. toen hij op zijn bromfiets reed. „Had U aanleiding gegeven" vroeg mr Moolenburgh. ,,'k Verschrok zei Z. Tenslotte lepelde hij nog een ver haal op over zijn kinderen, die niet meer naar school durfden. J.N. 66 jaar fruitkwekersknecht uit Kapelle was in April j.l. ook aange vallen, ditmaal door twee honden, 't Was allemaal beslist erg honds ge weest, want één pakte hem bij de arm, de ander bij het been. De Kan tonrechter vroeg hem, of hij soms nog kon zeggen, waar de moeder en waar de zoon trek in had, maar dit wist hij niet meer. De kleerscheuren waren hem prompt vergoed. Mej. L. voerde nog tot haar ver dediging aan: „Ik wist niet dat onze hond als winnaar uit het strijdperk zou treden" en wees op de door G. -de eigenaar van de verliezende hond - geuite bedreiging, dat hij. in dien hij een geweer zou bezitten, op de honden zon. schieten. De Ambtenaar van het O.M., mr Ph. M. Schenkenberg van Mierop, vond, dat speelsheid gevaarlijk kan zijn. Uit hondenoogpunt vond hij het allemaal mooi, maar vroeg f 15,of 3 d. Mej. L. opperde in haar „laatste voord" de mogelijkheid, dat de hond Voor de zoveelste maal moest de i dat het de eerste keer was, eiste mr 35-jarige los werkman J. C. D. uit Schenkenberg f 40.subs. 8 d. Het Middelburg voorkomen. Ditmaal had I werd f 30.of 6 d Vereniging van Ned. Suikerfabrikanten De Vereniging van Nederlandse Suikerfabrikantcn en Raffinadeurs heeft een nieuwe voorzitter. Tijdens een bijeenkomst, die gis termorgen in hotel „De Draak" te Bergen op Zoom plaats vond, werd als opvolger van dr P. J. H. van Gin- neken te Den Haag, die wegens ver gevorderde leeftijd ontslag nam, be noemd mr G. J. de Gilde te Den Haag. EVEN NA VIJF UUR heeft de districtscommissaris van de padvinderij, de heer J. J. Meljboom. in de Graanbeurs op de Dam te Middelburg de reizende Welpenhandenarbeidtentoonstelling geopend. Hij deed dit in tegen woordigheid van een groot aantal autoriteiten uit de padvinderswereld; de welpen stonden voor deze gèlgenheid mast opgesteld. Nadat akela J. Scheele de hoop had uitgesproken, dat de bezoekers na de bezichtiging een inzicht gekregen zul len hebben, wat welpenhandenarbeid nu eigenlijk precies is en met enige plechtigheid de vlag was gehesen, voerde de heer Meijboom het woord. Deze gaf een korte toelichting op de tentoonstelling. Hij wees zijn gehoor in het bijzonder op de kern van de handenarbeid: veel bereiken met primitieve middelen. Nadat hij aan akela Scheele een volmacht had uit gereikt, betreffende haar benoeming tot Assistent Districts-Commissaresse (A.D.C.) verklaarde hij de expositie voor geopend. De wethouder, de heer L.J. van 't Westende, sprak zijn bewondering uit over de buitengewone fantasie, die in een halve cirkel rond de vlagge- de welpen in deze tentoonstelling aan de dag gelegd hebben. Hij zag in deze rijkdom een steun voor het ver dere leven. Een korte rondgang over de ten toonstelling is reeds genoeg om te constateren, dat de heer Van 't West ende hiermee niets teveel gezegd heeft. Wat deze 8 tot 12-jarigen hier laten zien is werkelijk frapperend. Met zeer eenvoudige middelen - bv. schelpen en chenille - zijn verrassen de, ja soms onverwacht artistieke resultatefi bereikt. Er hangen foto's van de zeekastelen waarmee de Groep I Berdenis van Berlekom (Middelburg) een le en een 2e prijs behaalde. Heden wordt de tentoonstelling te Goes geopend door de burgemeester, mr W.C. ten Kate. hij ten aantal kaarten met spaar- zegels van een kruidenier, die deze ter vernietiging aan de gemeente had afgedragen, gestolen. D. ging er rus tig weer mee naar de kruidenier en bood ze ter betaling aan. „Er is reeds veel aan gedokterd", zei de Officier en D. hoorde zes we ken, waarvan 4 voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en ondertoezichtstel ling tegen zich eisen. Hij werd con form veroordeeld. COCKTAIL. Een timmerman uit Middelburg, A. J. G., 60 jaar, reed op 21 Mei j.l. met zijn fiets zwabberend door de Vlissingse dreven en straten. Hij werd in de kraag, waarin zich een flink stuk bevond, gegrepen en gaf toen een valse naam op. Vreemd genoeg voegde hjj hieraan zijn juiste adres toe, zodat de politie uit deze cocktail toch het juiste kon vaststellen. Om- B. G. uit Middelburg, 62 j. en los werkman, presteerde op 5 Juli het zelfde. Hij reed, onder invloed, per fiets over de Houtkaai. Hij „nam" een boompje en viel om. De politie hielp hem overeind; de justitie vroeg thans f 40 of 8 dagen. Maar het vonnis van mr Van Empel was in overeenstemming met de por- temonnaie van de verdachte: het werd 1 week voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. GEKRIJS. A. J. K., 48 j. en landbouwer te Kruiningen. wilde op 9 Juni na slui tingstijd bij zijn stamcafé nog een kop koffie hebben. Hij krijste hierom en drong ten leste de woning binnen. De man het vonnis was conform zal onder toezicht gesteld worden. Tevens staat hem thans een week ge vangenisstraf (voorw.) te wachten. gehoord moeten worden en werd de zaak aangehouden tot 26 October a.s. De hele historie blijkt inmiddels in Kapelle uitgegroeid te zijn tot een ware familievete. Voor Veilig Verkeer Aan hot diner, dat het Verbond voor Veilig Verkeer op de vooravond van zijn jaarvergadering gisteren te Middelburg aan verschillende geno digden aanbood', zat ook de minister van Verkeer en Waterstaat, mr Al gera, aan. In zijn toespraak deelde de minister mee, dat er binnenkort een wetsontwerp te wachten is tot wijziging der begroting van Water staat over 1955, waarbij het Verbond voor Veilig Verkeer een extra subsi die zal ontvangen van f 125.000. Zeer typeerend was voorts, dat de minis ter bijzonder veel lof toezwaaide aan d'e pers, omdat die door de wijze van haar berichtgeving, haar initiatieven en kritiek medewerkt aan de bestrij ding van de verkeersongevallen. Ook over het werk van het Ver bond liet de bewindsman zich zeer waarderend uit. Voorts kondigde Z. Exc. aan, dat er binnenkort een rap port zal verschijnen van de com missie voor verkeersveiligheid, waar in o.m. de kwestie der maximum veiligheid en die der bromfietsrijders zal worden behandeld. Haven te Paal geen bieten losplaats Zijn we goed ingelicht - en we heb ben geen enkele reden om daaraan te twijfelen - dan zouden er de ko mende bietencampagne geen bieten meer worden ingeladen op de haven te Paal. Al weten we helemaal niet de re den, waarom men de haven niet lan ger wenst te nemen als losplaats, wel weten we, dat het voor Graauw een gevoelig verlies betekent. dê ha ven dankt haar recht van bestaan de, .laatste yijfept.tyiptig jaar prak tisch uitsluitend aan het feit, dat er een massa bieten worden aange voerd. Nu ook deze bron van inkom sten voor de gemeente verdwijnt, zal er wel helemaal geen rendement meer worden opgeleverd, of beter gezegd, zal het jaarlijks tekort nog aanzien lijker afmetingen aannemen. Of zou het door omstandigheden maar voor één jaar gelden? Laten we het ho pen Niet alleen de gemeente spon er garen bij, maar ook vele arbeiders verdienden er een goed brood mee als kruier, tareerder enz. enz. De gemeente heeft zich juist grote kosten getroost om de toegang naar de haven zo goed mogelijk te maken. Voorbereid iiigsavonden voor a.s. dienstplichtigen In de maanden October en Novem ber zullen ook dit jaar weer de voorbereidingsbijeenkomsten voor a.s. dienstplichtigen worden georgani seerd, met het doel, hen zowel gees telijk als moreel te wapenen, voor de nieuwe levensperiode die voor hen aanbreekt. Op de voorbereidingsavonden wordt gesproken door een legeraalmoeze nier, die geestelijke- en een katholie ke dokter, die medische voorlichting geeft, terwijl een katholiek militair, een aantal practische punten behan delt. Hopelijk zullen de betrokkenen het nut van deze voorbereiding inzien. Daar deze massale voorlichting in't korte tijdsbestek van één avond uiter aard onvoldoende is wordt men tevens aangespoord tot het bijwonen van de militairen-retraites die in het St. Gerardus-retraitehuis te Seppe als hij „het" weer doet met eenzullen worden gegeven door de Aal proeftijd van 2 jaar. moezenier H. Helmer C.ss.R, De fabrieken te Zevenbergen, Roosendaal en Sas van Gent zullen Maandag ot Dinsdag a.s. gaan draaien. Steenbergen Woensdag of Donderdag en Din- teloord Donderdag of Vrijdag. Deze aanvangsdata zjjn afhankelijk van de vlotheid van levering aan de fabriek, waarbij dé weersomstandigheden een grote rol kunnen spelen. vrachtauto op te rijden. Later stag neerde de aanvoer per schip door de vele najaarsstormen, die zich toen reeds vroeg aanmeldden. De vooruitzichten nu zijn belang rijk gunstiger. „Als 't weer zo blijft' zullen vanaf heden en morgen de netten vol bieten van de wagens worden gelicht, zullen de grote grijpers straks neerplonzen in de aangevoerde wagon- en scheepsladin gen. De enkele fikse najaarsbui zal daaraan geen afbreuk doen. Vóór het moment, waarop de cam pagne kan beginnen is er heel wat werk verzet, zijn tal van besprekin gen gevoerd en is heel wat bemid deling ingeroepen. De scheepsbe vrachters hebben de nodige schepen gecharterd en voor hen de laadplaat sen aangewezen; de spoorwegen na men hun maatregelen voor het aan wezig zijn van wagons; de landbouw- aandeelhouder of contractant weet hoeveel bieten waar en wanneer ge leverd dienen te worden. Het is een schema, opgesteld na jarenlange er varing, dat sluit als een bus, tenzij., het weer tegenwerkt. „Als 't zulk weer blijft", of „als het weer om slaat" ligt bij de opstellers van dit schema in de mond bestorven wan- aeer men hen vragen stelt over ge plande data en cijfers. Begrijpelijk is dat! Vorig laat klopte er vrijwel niets, omdat hei weer enorm tegenwerkte. Het was toen practisch geruime tijd onmoge lijk de bietenvelden te betreden, nog minder om er. met tractor, wagen ot PERSONEELSBEZETTING Een andere moeilijkheid, welke de directies der fabrieken nu reeds en kele jaren achtereen te overwinnen hebben, is de bezetting van de fa briek. Naast de vaste kern zijn tijdens de campagne honderden arbeiders extra nodig. Na de ervaringen in het najaar van 1953 toen alles „aan de dij ken" zat en de hoge lonen détat weinig animo voor het fabriekswerk tijden, de suikercampagne tot gevolg hadden is ook het personeelsvraag stuk grondig bekeken. Het is wel elk jaar opnieuw een zware opgave in deze tijd van hoog conjunctuur alle plaatsen in de fa briek met een drie-ploegenstelsel be zet te krijgen, doch door een tijdige start met de werving is men thans toch Weer zover. De bietenwagens rollen over de wegen, Maandag gaan de volle sche pen Varen en de wagons zullen zich aaneen-rijen als een lang lint, ge trokken in het verlengde van het raccordement. De bedrijvigheid be reikt in dit seizoen weer een top, welke tevens een afsluiting betekent van het landbouwseizoen. Verdwenen zijn straks in de pol ders de groene velden, de in het voorjaar zo scherp getekende licht groene lijntjes, die met het voort schrijden van het seizoen steeds dich ter naar elkaar groeiden tot zij één grote groene massa vormden. Zwart cn groen worden de velden weer als de ploeg er in gaat en de grond ge deeltelijk reeds wordt ingezaaid vóór hij zijn winterslaap begint. SUIKERFABRIEK WITTOUCK Op de suikerfabriek „Wittouck" te Breda begint 5 October a.s. de cam pagne, terwijl de aanvoer van bieten 5 October aanvangt. Men schat de voorraad te verwerken bleten op 250 millioen kg., wat de normale produc tie voor deze fabriek betekent. Het suikergehalte van de bieten is nog niet geweldig te noemen .doch van de andere kant is het gewicht de laatste tijd bijgekomen, zodat men. wat dit laatste betreft, een goede oogst verwgeht. Aan de campagne zullen een 900 tot 950 mensen maanden lang werk hebben. Vanwege de overspannen ar beidsmarkt is het moeilijker dan an dere jaren voldoende personeel aan te trekken. In Februari verleende de raad B. en W. een crediet van f 146.500.— voor de bouw van een gymnastiek lokaal bij de school aan de Boncdijk- straat. De wens werd toen geuit, dit lokaal groter te maken, aan welke wens B. en W. tegemoet zijn gekomen waardoor het bouwbedrag hoger werd. Als gevolg van de vergroting schrij ven B. en W. aan de Raad, van het lokaal, kan niet worden volstaan met de oorspronkelijk gedachte putten- fundering, terwijl bovendien aanslui ting van het gymnastieklokaal op de centrale verwarmingsinstallatie van het schoolgebouw niet meer mogelijk is, doch een afzonderlijke verwar mingsinstallatie noodzakelijk is. Verder is als gevolg van een andere groepering der kleedruimten het ge projecteerde handenarbeidlokaal iets groter geworden. De meerdere kosten, welke uit de genoemde wijzigingen van het oor- sp- onkelijke plan voortvloeien, worden geraamd op f 13.500. VERBETERING VERLICHTING MARKT De sedert enige dagen in bedrijf zijnde gewijzigde verlichting van de Markt blijkt goed te voldoen. Het middenterrein van de Markt wordt thans verlicht door 5 zeer hoge twee- armige straatmasten, terwijl aan de hoeken van het gehele plein nog vier, minder hoge, enkele straatmasten zijn geplaatst. Door deze wijziging heeft de verlichting een belangrijke verbetering ondergaan. VERBETERING VERKEERS SITUATIE POELENDAELESINGEL Ter verbetering van de verkeers situatie op de Poelendaelesingel, op de hoek Vlissingsestraat - Blauwe- dijk, heeft men ter plaatse een drie hoek afgezet, ter afbakening van de verkeersweg, terwijl verder het voet pad van de Blauwedijk voor een ge deelte zal worden doorgetrokken. Ver der zal een duidelijk aangegeven oversteekplaats voor voetgangers en wielrijders worden gemaakt. Het is ter plaatse inderdaad een gevaarlij ke situatie en het is zeer toe te jui chen. dat aan een en ander de nodi ge aandacht wordt geschonken. Een vogeleiland je In de Poelendaelevest is men van wege Gem.-werken bezig een eiland je te maken, dat beplant zal wor den en dat als vogeleilandje zal wor den ingericht. MOEDERCURSUS. In het gebouw van de vereniging „Het Groene Kruis" aan de Gort straat werd de eerste les gegeven van een nieuwe moedercursus. De deelname is zeer bevredigend, n.l. 34 dames. De districts-verpleegster van dé provinciale Groene Kruisver eniging, zuster Stelleweg, leidt de csursus, die verdeeld is over onge veer veertien maanden. Zij wordt bij gestaan door de Middelburgse wijk verpleegsters. Yerseke GOEDE OESTEREXPOKT. De export van consumptie-oesters heeft een zeer bevredigend verloop. De kwaliteit is dan ook prima. De vraag naar grote oesters kón iets beter. Deze zijn waarschijnlijk te duur. Naar de kleine soorten wordt steeds meer gevraagd. ERNSTIG ONGEVAL. Bij werkzaamheden aan de elee- trische installatie van de loskraan op de haven begon de loopkat, waar aan de motor bevestigd is, opeens te verschuiven. De monteur, die hier zijn ladder tegen had gezet, verloor zijn evenwicht en sprong naar be neden. Met een ernstige hoofdwonde cn een gebroken been moest hij op genomen worden. RAADSVERGADERING. Vrijdag 30 September komt de ge meenteraad te 8 uur bijeen om een 20 punten tellende agenda af te wer ken o.a. vaststelling huur van di verse woningen, nieuwe gastarieven en wijziging en aanvulling reglement oesterputten en idem verkeersveror- dening. Grote optie-aanvraag op bouwgrond De N.V. Bredero's bouwbedrijf te Utrecht, heeft B. en W. verzocht haar het recht van optie te verlenen op de aankoop van 10.920 M2 grond, ge legen aan de Willem Klooslaan en omgeving. B. en W. hebben hier geen bezwaar tegen en stellen de raad voor de op tie te verlenen tegen een bedrag van f 877,— per jaar, wat één procent der waarde van deze grond is. Uit deze aanvraag blijkt, dat be doelde bouwmij. grote plannen heeft voor Vlissingen. Begrafenis M. Zwartepoorte Onder overgrote deelnemende be langstelling had gistermorgen de uitvaart en bgrafenis plaats van wijlen de heer M. Zwartepoorte. Met de naaste verwanten van de overledene, woonde bijkans het ge hele personeel van het Goese G.A.K. de H. Mis van Requiem in de paro chie-kerk bij, alsmede vele vrienden en relaties uit de sportwereld. Na de H. Mis. die door onze deken werd opgedragen, volgde een grote stoet de lijkwagen naar het R. K. kerkhof, waarna kapelaan de Jong de absoute verrichtte. De heer van Liere, directeur van het Goese G.A.K., die tevens de hoofddirectie vertegenwoordigde, me moreerde de werkkracht, hulpvaar digheid en vriendschap van de over ledene, die nog zo kort geleden on der veel waardering zijn zilveren ambtsjubilé mocht vieren. Node mist het G.A.K. deze verdienstelijke em ployé, maar veel zwaarder treft de slag zijn vrouw en kinderen. Vooral hun wenste spreker kracht en berusting toe. Namens d'e familie sprak de heer Nobels zijn dank uit voor de laatste eer welke men zijn zwager bewezen had. Heinkenszand 2 VINGERS VERSPEELD. In de timmerfabriek van de fa de Mol geraakte één der arbeiders, de heer M. uit Goes, met zijn hand in een der machines. De gevolgen waren voor betrokkene vrij ernstig, want hij verspeelde daarbij 2 vingers. Na de behandeling in het ziekenhuis kon hij huiswaarts keren. TEGEN BOOM GEBOTST. Op de Provinciale weg nabij de vijf wegen stak een wielrijder plot seling de rijbaan over. Een achter hem rijdende personenauto, bestuurd door de heer B. uit Dordrecht, wist op het laatste nippertje een aanrij ding te voorkomen maar kon niet verhinderen dat zijn wagen tegen een aan de overzijde van de weg staan de boom opbotste. De bestuurder kwam met de schrik vrij, doch er was materiële schade. Arbeidsongeval. - Bij het lossen van een partij ijzer nabij het terrein van de landbouwwerktuigenfabriek van de fa. Cappon, kreeg de heer C. een ijzeren staaf op zijn voet. De kwets uren waren van dien aard dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. LEDENVERGADERING DER LANDBOUW-JONGEREN In de bovenzaal van het „Centrum" had een drukbezochte vergadering plaats van leden van Z.P.M. en L.J.G Op 30 September a.s. zal een be stuursledenconferentie worden gehou den op welke door Ir Bos uit Goes een lezing zal worden gehouden. Naar de ploegkampioenschappen in de Wil- helminapolder bij Goes, die op 1 Oc tober zullen plaats hebbên, werd af gevaardigd de heer J. Dieleman, Be sproken werd verder het vormen van volksdansgroepen en de toneelopvoe ring, dit in het kader van de Plat telands-avond met een eventueel uit wisselingsprogramma. Bij genoegzame deelname zal in de a s. winter een cursus worden geor ganiseerd, die een overbruggend ka rakter zal hebben tussen de Lagere Landbouwschool en de Landbouwwin- terschool te Hulst. Deze cursus zal door de heer A. Brevet alhier, gedi plomeerd landbouw-leraar worden geleid. De lessen zullen bestaan uit natuur-, scheikunde, grond- en plan tenleer. Een inleiding werd gehouden over het onderwerp: „onze taak in de maatschappij"; hierbij werden discus siegroepen gevormd. Na de pauze werd de te organise ren plattelandsavond besproken. De regie zal daarbij aan de heer A. Sol worden toevertrouwd. Tenslotte werd door de heer S. Die leman een gedicht voorgelezen, ge titeld: „Cactussen", waarmee hij grote bijval oogstte. Terhole DE KERMIS. De najaarskermis is ditmaal góed geslaagd. In tegenstelling met voorgaande jaren waren nu ook kramen aanwezig alleen het zo begeerde kindermolentje ontbrak. WIJZIGING K.A.J.-BESTUUR. Ons KAJ-bestuur is in zijn geheel gewijzigd. Voorzitter werd M. de Schrijver; secretaris-penningmeester L. Verdurmen jr. De overige be stuursleden zijn: J. de Bot, G. Dob- belaer en P. de Cock. IJzendijke NIEUW SCHOOLHOOFD. De raad is voor de tweede maal binnen een maand bijeengekomen. Doordat de burgemeester uitstedig was werd de vergadering voorgezeten door loco-burgemeester C. J. Doens. Er was slechts één te behandelen punt, n.l. de benoeming tot hoofd aan de openbare lagere school van de heer I.A. Verkruijsse, onderwijzer te Zuidzande. Met algemene stemmen werd de heer Verkruijsse benoemd tot hoofd aan de openbare lagere school. KERMIS. De IJzendijkse najaarskermis is zeer kalm verlopen. Mede door het slechte weer was er hoegenaamd geen volk op de been. In enkele café's was er dansen, maar men behoefde ook daar niet te dringen voor een plaatsje. De kermis is niet meer dat wat ze geweest is. Men zou zeggen dat men het vele andere, dat tegenwoordig geboden wordt, meer op prijs stelt. Schoondijke Nieuwe directeur van de landbouwschool De Heer J. Roest, leraar en sinds het vertrek van de voormalige di recteur, de Heer L. van Dijk, tevens waarnemend Directeur van de Rijks- Iandbouwwinterschool alhier, is thans benoemd tot Directeur dier school. RAADSVERGADERING. Vanavond zal de gemeenteraad in openbare zitting bijeenkomen. De in gekomen stukken behelzen o.m. een verzoek van de voorzitter der Land bouw Jongeren Gemeenschap W. Z. Vlaanderen om vermindering van de huur van het gemeentelijk sportter rein. B. en W. stellen voor de huur met f 5.te verminderen. Verder komen enige subsidieaanvragen aan de orde, benevens een verzoek om verhoging van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds voor het jaar 1956. B. en W. hebben voorgesteld bouw grond aan A. Cromheecke te verko pen. De benoeming van een nieuwe gemeente-ontvanger, waarvoor on langs een oproep werd geplaatst, komt nog niet aan de orde. Hoofdplaat Raadsvergadering Hedenavond om zeven uur zal de raad in openbare vergadering bijeen komen. Vooraf wordt een besloten zitting gehouden ter voorbespreking van de straat- en rioolbelasting. In de openbare zitting zullen o.m. be sproken worden de aankoop van grond in het Zuid-West-uitbreidings- plan; enkele subsidie-aanvragen en de vaststelling van een verordening op de heffing van straatbelasting per 1 Januari 1955, idem voor rioolbe lasting. 9)

de Stem | 1955 | | pagina 2