O.-Duitsland ontslaat oudere plichten Verdrag Rusland met niet van Gewelf van de Heuvelkerk kwam met donderend geraas omlaag Vandaag een grote staking op het omstreden Cyprus 'T VERKEER Amnestie in Argentinië Staat van oorlog in een aantal Javaanse gebieden KAARTEN VOOR GENEVEWERDEN GESCHUD Adenauer kan gerust zijn Plan-Eden nog niet verlaten Klaksvikkers namen een hele commissie in hechtenis Molotov verliet vergadering Ultimatum van huisartsen Tdburgs bedehuis zwaar geschonden Egypte was het wachten moe ikkingen U thuis Irecht op Tde liefst dagblad voor zeeland Eisenhower gaat redelijk vooruit Droog Verwijten van Labourpartij Denemarken weer in opschudding Komt de dokter thans terug? Verenigde Naties Nog 3 maanden MAROKKO Krijgt Gr and val een lotgenoot? POUJADE VOOR RECHTER VAN INSTRUCTIE Arbeiders hadden juist schafttijd Schade geraamd op anderhalve ton Deining Sir Basil Embry met pensioen Alleen (le braven naar de stembus r huid wordt .15 verkrijg- lio huid! portcreme, ifsels sterkt r»e en voedt slaapt... „Ja, ik." Arams an nauw-bedwön- Eindelijk heb ik kennen, Angelo. ik achter uw mas- dborstigheid, vro- imeraadschap Uw 't Wezen van een e, lasterende 95e JAARGANG No. 21957 Uitgave N. V. Uitgevers My Neerlandia Verschijnt elke werkaag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie. Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad C. J v Hootegem, iVLi L)t A J J IV1 Mes, Mr H ML. de Rechter L J v t Westende. P. V M Vercauteren Abonnementsprijs by vooruitbetaling t 5.85 pei KwartaaL per post t 6.55, per week (uitsluitend by niet post- bestell.) t 0.45 Lncasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek nb 278841 Voor GodKoningin en Vaderland DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.S5 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- Inzendmgen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven worden vernietigd, mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. iureau vooi de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsinge) 98, Telefoon 223b- Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Tele oon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no, 35) DE CONFERENTIE van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te Genève kan nu weldra beginnen. Na enkele dagen van voorbesprekingen zijn al interessante dingen bekend geworden. In New York hebben de Westelijke ministers, samen met hun Westduitse collega Von Brentano geprobeerd hun koers uit te zetten. Verklaard werd, dat de overeenkomsten van 20 September j.l. tussen de USSR en Oost-Duitsland (waarbij Oost- Duitsland souvereiniteit verkreeg) van geen enkele invloed kun nen zijn op de verplichtingen en verantwoordelijkheden van de Sovjet-Unie aangaande heel Duitsland en Berlijn. Deze verplich tingen en verantwoordelijkheden spruiten voort uit de overeen komsten tussen de V.S., Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie. De drie Westelijke ministers zeiden verder, dat zij de regering te Bonn als de enige vrij en wettig samengestelde beschouwden. President Eisenhower heeft gisteren de gehele dag, op vier uur voor rust en slaap na. buiten de zuurstoftent verbleven. Zijn vooruitgang is bevre digend. Deze week en de volgende zullen geen bezoekers in de ziekenkamer van de president worden toegelaten. DE AFDELING politiek-sociale we tenschappen aan de R.K. Universiteit is opgeheven en opgegaan in de door de verenigde faculteit van Letteren en Wijsbegeerte en Rechten, ingerich te studie in sociale wetenschappen. OP HET Memisa-congres in Rotter dam heeft prof. Zeegers herhaald, dat de leken hun aandeel moeten durven nemen in het missiewerk in Afrika. HET ROMEINS stadion, waarin in 1960 de Olypische Spelen worden ge houden, zal worden opgedragen aan de H. Vader. Op 9 Oct. a.s. zal de Paus de eerste steen voor dit stadion wijden. TE HEES bij Nijmegen is een fiet sende vrouw overreden door een auto. Het slachtoffer was op slag dood. Zij laat tien kinderen achter. HET EERSTE Kamerlid Wendelaar wil graag weten waarom een Neder landse delegatie naar een gemeenten congres in Frankrijk met 155 personen verscheen, terwijl andere landen slechts enkele tientallen mensen had den afgevaardigd. „Wie betaalt dit?' is de vraag aan prof. Beel. EEN INWONER van Chicago heeft voor 450 dollar een schilderij ge kocht, dat van de hand van Leo nardo da Vinei is, wat niemand bevroed had. Het doek, voorstel lende „Madonna met Kind" is een millioen dollar waard. VVV GELOOFT, dat er in dit jaar wel een millioen overnachtingen van vreemdelingen in Nederlandse hotels en pensions geboekt zullen zijn. De deviezenpot is er maar weer mooi mee. HONDERDEN Hagenaars hebben, diep ontroerd, de begrafenis bijge woond van de twee slachtoffers van het verkeersongeval van j.l. Zaterdag in de Haagse Veenestraat. DE CONFERENTIE over de herzie ning van het luchtvaartverdrag van Warschau te. Den Haag, is gisteren besloten. 1 DE GEVREESDE orkaan „Louise'1 van richting veranderd. Japan, dat door de orkaan bedreigd werd, hoopt dat het land nu niet zal worden ge troffen. EEN vermoedelijk beschonken ehauf feur heeft gisternacht in de Joden breestraat paniek veroorzaakt. De vrachtauto, die hij bestuurde, zigzag de over de straat, gelukkig zonder dat er doden of gewonden vielen. GRIEKENLAND neemt niet deel aan de NAVO-oefening in het Middelland se Zeegebied, die Zaterdag a.s. begint Men twijfelt aan het vermogen van de Turkse autoriteiten, om de veilig heid der Griekse militairen te waar borgen. DE Ned. Fed. van Beeldende Kunste naars meent, dat er dikwijls licht vaardig wordt gehandeld bij het uit schrijven van kunst-prijsvragen. De jury's worden steeds uit dezelfde klei ne kring van personen gevormd. DE HEER J. H. J. Maenen van de KVP (afkomstig uit Heerlen) is be noemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer in de vacature-Ruys de Bee renbrouck. Uit dien hoofde is de regering- Adenauer gerechtigd te spreken na mens geheel Duitsland, bij vertegen woordiging van het Duitse volk in internationale aangelegenheden. Ten slotte bevestigen de drie Westelijke ministers het standpunt, dat de uit eindelijke vaststelling van de Duitse grenzen moet wachten op het sluiten van een vredesverdrag voor geheel Duitsland. Een Russische woordvoer der had onlangs beweerd, dat deze grenzen geregeld waren bij de over eenkomst van Potsdam in 1945. Bondskanselier Adenauer kan zich geen duidelijker garanties voorstellen dan deze. Hij vreesde, dat de Oost- duitse regering op grond van haar jongste accoord met de Sovjet-Unie weer een blokkade van Berlijn zou invoeren. De Westduitse socialisten willen voor de conferentie van Genè ve nog een Bondsdagdebat houden, waarbij aan de regering zal worden gevraagd, dat zij met de V.S., Enge land en Frankrijk onderzoekt welke wijzigingen er in het verdrag van Parijs moeten worden aangebracht, om de instelling van een Europees veilig heidssysteem en een accoord met de Russen over de eenwording van Duitsland mogelijk te maken. Een de bat zoals de socialisten het bedoelen kon in het Westen weieens twijfel wekken aangaande de oprechtheid van de Bondsrepubliek. Na een overvloedig diner kwamen de Westerse ministers cn hun collega Molotov tot de opstelling van een agenda voor de conferentie in Genève. Punt 1 is de eenmaking van Duits land en de Europese veiligheid, punt 2 geldt de ontwapening en punt 3 be treft de betrekkingen tussen Oost en West. Een Rus zal algemeen secretaris van de conferentie zijn. De Westelijke ministers zouden Mo lotov een plan hebben voorgelegd voor de oprichting van een verdrag van wederzijdse beveiliging tussen de V.S., de Sovjet-Unie en de Westeuro- pese landen, waaronder een vere nigd Duitsland. In principe zou men het eens zijn over het scheppen van een gedemilitariseerde bufferzone tussen de strijdkrachten Van de com munistische en de niet-communisti- sche Europese landen. Het plan dient om de Russische angst voor een her leving van het Duitse militairisme weg te nemen. In New York be schouwt men dit voorstel als een ex periment. Een plan tot eenmaking van Duitsland ziet men er bepaald niet in. De organisatoren van de algemene 24-uurstaking die voor vandaag is uitgeroepen, hebben de bevolking van Cyprus opgeroepen het economische leven op het eiland geheel tot stil stand" te brengen. In het dorp Berengia bij Limassol, waar gezinnen van de Britse mili tairen wonen, zijn gisteren reeds 300 Cyprische bouwvakarbeiders in sta king gegaan uit protest tegen het „vermoorden" van een 16-jarige huis schilder, die Dinsdag overleed na te zijn getroffen door een schot dat een Britse militair loste tijdens een be toging voor een politiebureau. In een telegram aan aartsbisschop Makarios dringen de vakverenigingen aan op het vormen van een verenigd front van alle Cyprische Grieken om het hoofd te bieden aan de „maat regelen die ons worden opgelegd door de heersende macht". Het bestuur van de Labour-partij verwijt de Britse regering het mis lukken van de Londense conferentie over Cyprus tussen Griekenland, Turkije en Engeland. Men eist nu een conferentie met de Cyprioten zélf over het verlenen van onafhankelijk heid. In een desbetreffende resolutie wordt de Britse regering aange spoord tot het verschaffen van „een degelijke garantie van democrati sche zelfbeschikking binnen een be paalde tijd met waarborgen voor min derheidsrechten." De bevolking van het dorp Klaksvik op de Faroer, die zich in het voorjaar tegen de Deense autoriteiten verzette om de verwijdering van haar dokter, dr Halvorsen, te voorkomen, heeft gis teren de Deense gouverneur van de Faroer, Hansen, als gijzelaar vastge houden. De dorpsbewoners eisen dat dr Hal- vorsen, die vijf maanden geleden werd overgeplaatst, naar Klaksvik te rugkeert. De gouverneur kwam Dins dag naar Klaksvik als voorzitter van de commissie voor het plaatselijke ziekenhuis, dat vroeger onder leiding stond van dr Halvorsen. Ook de an dere leden van de commissie werden vastgehouden. Gouverneur Hansen werd. na een telefoongesprek met Kopenhagen en een scherp telegram van de Deense premier, weer vrijgelaten, evenals zijn lotgenoten. Een Deens fregat zal, met ongeveer dertig politiemannen, enkele ambte naren en verscheidene journalisten aan boord, naar de Faroer vertrek ken. Dit besluit is door het kabinet en de leiders van alle Deense poli tieke partijen goedgekeurd. Minister Kampmann gaat voor de tweede maal naar de Faroer, om te pogen een oplossing voor de zaak- Halvorsen te vinden. De vorige maal wist hy een compromis te bereiken, Dr Halvorsen heeft verklaard de in woners van Klaksvik niet in de steek te zullen laten. indien zij hem als ge neesheer terug wensen. Minister Molotov is gisteren met de gedelegeerden van Polen, Tsjecho- Slowakije en de Oekraine uit een vergadering van, de V.N.-assemblee ge lopen toen de minister van Buiten landse Zaken van nationalistisch Chi na op het punt stond een redevoe ring uit te spreken. Molotov begaf zich op weg naar de deur, toen minister George Yeh op stond om zich naar het spreekgestoelte te begeven. Minister Yeh zei in zijn redevoering dat het „vredesoffensief" van Rus land niet vreedzaam in bedoeling doch in feite een vorm van oorlog is. Hij waarschuwde de uiteindelijke doelstellingen van de Sovjet-Unie niet uit het oog te verliezen. Op een spoedvergadering van de landelijke huisartsenvereniging hebben de huisartsen zich gerealiseerd, dat door het besluit van de ziekenfonds raad, waardoor de in, volledige over eenstemming met de ziekenfondsen tot stand gekomen overeenkomst is ver worpen, de rechtspositie der huisart sen illusoir dreigt te worden. De huisartsen besloten, dat zij de werkzaamheden nog ten hoogste drie maanden zullen voortzetten op de oude voorwaarden, ook al is de hui dige honoreringsregeling door alle partijen als onvoldoende erkend. Mocht er geen oplossing komen, dan zullen de huisartsen nog dit jaar de consequentie trekken uit het feit, dat geen overeenkomst met de zieken fondsen tot stand is kunnen komen door de houding van andere groepe ringen in de ziekenfondsraad. De artsen zijn namelijk met de zie kenfondsen tot overeenstemming ge komen en worden door het standpunt van de ziekenfondsraad gedwongen om als uiterste consequentie de pa tiënten individueel te laten betalen, die op hun beurt dan weer de reke ning zouden moeten presenteren bij de ziekenfondsen. De Argentijnse regering heeft Dins dag een algehele politieke amnestie afgekondigd. Voorts is Dinsdagavond de avondklok opgeheven. De minister van Buitenlandse Za ken van Paraguay heeft de berichten volgens welke de kanonneerboot, waarop oud-president Peron van Ar gentinië zich bevindt, naar Asuncipn opstoomt, tegengesproken. De Argentijnse regering heeft Peron nog geen vrijgeleide gegeven, aldus de minister. De Franse regering heeft gebiedende orders aan haar resident-generaal in Marokko, Boyer de Latour, gezonden om voor Donderdag middernacht re gelingen te treffen voor het vertrek van sultan Ben Arafa en instelling van een troonraad of anders af te treden. De resident-generaal moet aftreden als hij meent dat hij de uitdrukkelijke instructies van de regering niet kan uitvoeren. Iemand anders zal dan be noemd worden om de regeringsbeslui ten uit te voeren. Poujade. de leider van de Franse anti-belastingbeweging, moet Vrijdag te Parijs voor een rechter van instruc tie verschijnen. Hij zal gehoord wor den over de vraag, of zijn organisatie al dan niet in strijd met de wet is. De openbare aanklager heeft een klacht tegen Poujade opgesteld we gens het organiseren van een actie onder zakenlieden om collectief te weigeren belasting te betalen. Reeds in Maart j.l. was een onderzoek naar Doordat klaarblijkelijk een verkeerd teerbed op een ge deelte van de weg tussen Am sterdam en Haarlem is gelegd, zijn gisterochtend honderden automobilisten in grote verle genheid geraakt. Eergisteren is deze weg namelijk opnieuw ge teerd, maar de laag bitumen is gaan loslaten, waardoor de autobanden door de dikke brij moesten ploegen en daarin vastliepen. De verontwaardigde automobilisten, die gistermor gen op deze drukke weg strandden, hebben reeds hun beklag ingediend bij de ver schillende vervoersbonden en willen een gezamenlijke actie ondernemen bij Rijkswaterstaat tot vergoeding van de schade aan banden en carrosserieën. Tal van fraaie automobielen waren behoorlijk met teerdrab besmeurd. De politie moest het verkeer over de bermstrook leiden. deze kwestie geopend, doch dat was toen gericht tegen „X" of „Onbekende Personen". Thans is Poujade met na me genoemd. Eerder overwoog het kabinet de be weging van Poujade te ontbinden. Bijgaande foto's geven een beeld van de ravage, die door de instorting aan de Tilburgse Heuvel kerk veroorzaakt werd. Op de foto links ziel men op de voorgrond het puin van het inge storte gewelf. De rechtse foto toont onderaan het beschadigde gedeelte van de bouwen vleugel, terwijl men op dit plaatje een joed overzicht heeft van het vernielde transept. Weersverwachting tot vanavond: Flinke opklaringen en op de mees te plaatsen droog weer. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Vandaag: Zon onder 18.27, maan op 17.06 uur. Morgen: Zon op 6.39, maan onder 5.02 uur. (Van onze speciale verslaggever) EEN DUIM DIK lag het stof gistermiddag op het gehele in terieur van de St Jozefkerk (de kerk met de twee torens) aan de Heuvel te Tilburg, nadat om even voor half één een gedeelte van het zuidertransept van die kerk met donderend geraas naar beneden was gekomen. Het ongeluk gebeurde op de plaats, waar arbeiders van het aannemersbedrijf C.V. H.- A. Pellikaan een doorbraak aan het maken waren ,voor de aansluiting van een in aanbouw zijnde nieuwe vleugel. De kerk, die uit 1860 dateert, wordt n.l. momenteel tot kruiskerk uitgebreid. Op het moment van de instorting waren de arbeiders, 15 in getal, nog juist aan het schaften. Daardoor hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Tot op heden is er nog geen aan wijsbare oorzaak gevonden. In over leg met bouw- en woningtoezicht hadden de architect Donders en de bedrijfsingenieurs van de C.V. Pelli kaan alle maatregelen genomen die ter beveiliging nodig waren. Op een hoogte van 11 meter in de zuider zijgevel was een betonnen balk aangebracht van 10 meter lang, die een vrije ruimte van bijna negen me ter te overspannen zou krijgen. Door de muur onder de balk weg te bre ken, werd de gewenste verbinding tot stand gebracht. Wat er nu precies boven de balk gebeurd is heeft men nog niet kun nen reconstrueren, maar een feit is, dat de betonnen kolos vrijwel onbe schadigd op de grond is gekomen. Hij was overigens begraven onder manshoge brokken steen en karre- vrachten puin, die eens een der ge welven van de kerk vormden. CONTROLE... Kort voordat de zaak naar bene den kwam, om kwart voor twaalf, had uitvoerder Glorius gevraagd, of de bedrijfsingenieur van Pellikaan en de hoofduitvoerder nog eens wilder komen controleren of de zaak vol doende sterk was. Deze controle hac geen enkel onrustbarend verschijnse aan het licht gebracht. De instorting ging, zoals men begrijpt, gepaard met een stofwolk, die enkele ogen blikken alles bedekte en met een don derend geraas. ..Ik dacht dat er een aardbeving was", vertelde de echt genote van Jan Pijhehbiirg, 'wiens tuin aan de nieuw te bouwen vleu gel van de kerk grenst. Wonderlijk genoeg werd geen der omliggende huizen beschadigd. De stenen vielen in de tuin rond de kerk en verpletterden een deel van de nieuwbouw. Stellingpalen waren als lucifers afgeknapt. Omtrent de schade staat nog niets vast. Een heel voorzichtige schatting, die nog naar twee kanten kan uit slaan, wijst in de richting van an derhalve ton. Het aannemersbedrijf is verzekerd tegen wettelijke aan sprakelijkheid. MAANDAG WEER VERDER. Tot Maandag is het werk aan de Heuvelkerk stop gezet. Dan gaat men weer met onverminderde kracht verder, niet alleen aan de noordelij ke zijgevel, waar voor de uitbreiding eenzelfde procedure gevolgd wordt, maar ook aan de kant van de in storting. De eerste voorzieningen zul len uiteraard het schragen van het bestaande gedeelte betreffen. Onmiddellijk na het gebeurde werd, wegens het gevaar voor ver dere instorting, de kerk gesloten en onder politiebewaking gezet. „Van avond ook geen Lof", zei pastoor drs F. v. Miert, die ondanks de ra vage aan zijn kerk de moed niet verloren heeft. Voorlopig zullen de diensten doorgang vinden in de ka pel van het parochiehuis. Zaterdag zal de kerk, die ook ecu grondige schoonmaakbeurt verdient heeft, waarschijnlijk weer in gebruik ge nomen kunnen worden. De wapenleveranties Te Cairo gaat het hardnekkige ge rucht, dat Amerika binnenkort een crediet van 10 millioen dollar ten be hoeve van Egypte zal openen, opdat dit land de (Amerikaanse) wapens kan kopen die het nodig heeft. Egypte's besluit om wapens achter ,.het ijzeren gordijn" te kopen heeft de Westelijke mogendheden geschokt en voor een ernstige moeilijkheid ge plaatst. Het communistische aanbod tot wa penleveranties maakt zeker deel uit van de huidige pogingen tot het ver werven van de vriendschap der Ara bieren. Egypte heeft in Juni de V.S. en En geland al verzocht om straalbommen- werpers, zware tanks, oorlogsschepen en zware stukken geschut. De beide Westelijke landen wilden toen niet voldoen aan de Egyptische verzoeken, ook wat betreft aantal, type en prijs van de wapens. Luitenant-Generaal Sir George Mills, hoofd van het Britse Bom ber-command", gaat per 1 Januari generaal Sir Basil Embry vervan gen als bevelhebber van de gealli eerde luchtstrijdkrachten in de Cen- traaleuropese sector. Generaal Embry zal gepension- neerd worden. Hij onthulde onlangs, dat men hem dwong, de Britse luchtmacht te verlaten. ..Ik denk, dat ik met het civiele personeel dei ning heb veroorzaakt. Maar men moet vechten voor wat juist is" - Generaal Embry is vele malen on derscheiden en wist vier keer uit Duitse gevangenschap te ontsnappen. Bij 'n ontvluchtingspoging doode hij drie schildwachten, twee met een mes en één met zijn blote handen. Het dreigt met de algemene ver kiezingen in Indonesië vreemd te lo pen. Heel laconiek zei de regering, dat de uitslagen pas over 2 maan den volledig bekend zullen zijn, om dat de stembussen uit de verste en donkerste uithoeken van de archipel moeten worden teruggehaald. Allermerkwaardigst is het, dat juist vandaag, nu de verkiezingen be ginnen, in sommige gebieden op Ja va de staat van oorlog is afgekon digd.-'Met name zijn het die gebie den,-waar de Islamietische partijen de beste papieren hebben, b.v. Tasik- malaja, vanouds het Darul Islam ge bied. In dit gebied zal zeker niet gestemd worden. Verder zijn alle kiesdistricten van Atjeh en de mid- den-Molukken van stemmen uitgeslo ten. Ook hier is de reden niet moei lijk te vinden. In Jogja werd de voornaamste candidaat van de beweging voor on dersteuning van de Pantjasila gear resteerd. Hij zou een verkiezingsrede hebben gehouden na de termijn die voor het houden van zulke toespra ken was gesteld. Op Oost-Sumatra wordt op 35 on dernemingen door in totaal achtdui zend arbeiders gestaakt. Het klimaat voor rustig stemmen is daar be paald niet aanwezig.

de Stem | 1955 | | pagina 1