Binnenlandse onrust in enkele Zuidamerikaan se staten PRINS BERNHARD OP „DEELEN" Lekepreker (schuldig aan moord) zegt: „De duivel zat in me: In Argentinië is cle rust weergekeerd Peron nog aan boord van de kanonneerboot Twee straaljagers boven Oss in botsing Een exodus uit Surabaja Wapens uit Sovjet-Unie naar Egypte VIJFTIEN JAAR GEEIST r stapje achteruit Ylootbezoeken USSR-Engeland ERE-PROMOTlE's IN DELFT Adenauer zou belasterd zijn Uit geldnood gehandeld DE PRINS ALS PACHTER DAGBLAD VOOR NOORD-AFRIKA Stapje vooruit, Prelaten mogen weer terugkeren Die buiten binnen binnen buiten Eén piloot om het leven gekomen 800 Nederlanders repatriëren EERSTE KAMER Zondagswet nu naar Staatsblad Herfstweer 5 Roofmoordzaak-Leiderdorp voor rechtbank |55 Daar is weer: Finsterwolde Eisenhowers arts niet ontevreden 95e JAARGANG No. 21956 Uitgave N. V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 6351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem. Mi Ut A J J M Mes, Mr H g L de Rechter. L. J v t Westende, P. V M Vercauteren Abonnementsprijs hl] vooruitbetaling i 5.65 per kwartaal, per post t 6.55, per week (uitsluitend bU niet post- bestell.) t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278641 Voor Cod, Koningin en Vaderland WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.65 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per mm) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven worden vernietigd, mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct per m/m extra. tureau voui ei io ut rusneiv uu aioon ok\ H„, CT liMhhnle Poort 7 Tele oon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nierstraat 41, Tel. no. 35) de Zeeuwse Eilanden: GOES, West,singel 96, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HULST, Dubbele Poort leieoon ju j Hoewel de Franse kolonisten in Marokko hevig agiteren tegen de hervormingsplannen, zijn er toch weer twee hinderpalen uit de weg geruimd. Spanje heeft zijn bezwaren tegen 't overbrengen van sultan Ben Arafa naar Tanger laten vallen. De keuze van het derde lid van de Kroonraad vormt ook niet langer een moeilijk heid. In verschillende plaatsen in Marokko deden zich weer incidenten, o.a. een bomontploffing, voor. Een speciale vergadering van de Algerijnse assemblée, waarop het Franse hervormingsplan voor dit gebied zou worden bekend gemaakt, is uitgesteld, nadat de meerderheid van de Mohammedaanse leden had den gedreigd met boycot van de vergadering. Terwijl in Argentinië het economische leven weer langzaam op gang komt, kondigen zich in andere Zuidamerikaanse staten nieuwe ongeregeldheden aan. In enkele delen van Chili is de staat van beleg afgekondigd, met het oog op stakingen in de ko permijnen. De stakers verkeren in een revolutionnaire stemming. In Paraguay schijnt grote politieke en militaire onrust te heer sen. Een onbekend radiostation meldde, dat er in Encarnacion, in het Zuiden, een revolutie was uitgebroken. Ecuador, dat zich lange tijd bedreigd heeft gevoeld door Peru, laat een ander ge luid horen. Naar officieel werd meegedeeld, is de dreiging van een Peruviaanse invasie voorbij. De nieuwe Argentijnse regering is reeds door de meeste landen er kend. Ook Nederland heeft de rege- ring-Lonardi erkend. Een prettig be richt was het, dat de twee prelaten, die door ex-president Peron uit het land waren gezet, nu mogen terug keren. Het zijn mgr Manuel Tato en mgr Ramon Novoa. Om hun uitwij zing heeft de H. Vader al degenen in Argentinië, die de rechten der Kerk met voeten hebben getreden, in de kerkelijke ban gedaan. De nieuwe regering van Argentinië behaalde Maandag haar eerste uiet- militaire overwinning, met de her opening van fabrieken en winkels en een terugkeer van het normale leven in het gehele land. De arbeiders, gedurende het re- gier. van Peron georganiseerd in de machtige algemene vakbond, gehoor zaamden aan een oproep van hun leider, die hen verzocht weer aan het werk te gaan en ongeregeldheden te vermijden. De regering heeft be loofd, dat de vakbond niet onder regeringscontröle zal worden gesteld. Er wordt een grootscheeps onder zoek ingesteld naar de activiteit van een groot aantal functionarissen van het vorige regiem. In tegenstelling tot andersluidende berichten, bevindt ex-president Pe ron zich nog steeds op de kanonneer boot ..Paraguay", die op de Rio de la Plata ligt. De nieuwe regering heeft Peron een vrijgeleide be'oofd, maar zij heeft geweigerd orders te geven, waarbij hem wordt toege staan over de Rio de la Plata naar de hoofdstad van Paraguay te varen. Alleen in Rosario hebben zich nog incidenten voorgedaan. Ze waren echter van weinig betekenis. Vriendelijk vlagvertoon Een Brits vlooteskader, bestaande uit zes schepen, zal van 12 tot 17 October een bezoek aan Leningrad brengen, terwijl in dezelfde periode een gelijk aantal Russische oorlogs bodems Portsmouth zal bezoeken. Het Britse eskader, bestaat uit het vliegdekschip ..Triumph", de mijnen- legger Apollo" en vier torpedoboot- jagers. Admiraal Sir Michael Denny, NA- VO-opperbevelhebber in het Oostelij ke deel van de Atlantische Oceaan, leidt het eskader. Het Russische es kader, bestaande uit twee kruisers: de ..Swerdlof" en de ..Alexander Soevarof" en drie torpedobootjagers, zal worden geleid door de opperbe velhebber van de Sovjet-vloot in de Oostzee, admiraal Golofko. ER ZIJN belangrijke spoorwegnet ten aangelegd, waardoor rood-China is verbonden met de Sovjet-Unie en andere Volksrepublieken, zoals N. Vietnam en Mongolië. TE MOSKOU is een voorlopig ac- coord getekend, over de uitwisseling van Russische en Amerikaanse kun stenaars, die begint in het komende voorjaar. DE ORKAAN Janet" heeft naar voorlopige raming op de eilanden Grenada, Carriacou en Barbados 178 doden geëist. Er is geweldige schade aangericht en duizenden mensen le ven in een toestand van hongersnood. DE OUDSTE inwoonster van ons land, de weduwe Karnebeek- Backs, die in Eibergen woont, hoopt Zondag haar 106de verjaar den te vieren. Oma stelt zich veel van het feest voor, want ze is nog verrassend flink en vitaal. IN WASHINGTON is het ontwerp gepubliceerd voor wereldprogram van de I. A. O. tot verbete ring van de betrekkingen tussen werknemers en werkgevers. Een centrum (in Genève) zal cursussen moeten geven en de betrokkenen voorlichten. HET TWEEJARIG dochtertje van de familie C. Dros op Texel is gister morgen, toen ze even zonder toezicht was, in een sloot gevallen en ver dronken. EEN BROMFIETSER uit Helmond en een motorrijder uit Oss hadden te Helmond een botsing. Beiden wer den ernstig gewond en men vreest voor hun leven. HET FRANSE vliegtuig „Armag nac", een luchtreus met een span wijdte van bijna 50 meter, die 107 passagiers kan vervoeren, landde gisteren op Schiphol. Het was het grootste toestel dat hier ooit werd gezien. TWEEHONDERD aanhangers van Poujade hebben in een dorp in de Vendée een rechtzaak tegen 22 boe ren, die geen premies voor de sociale verzekering hadden betaald, weten te verhinderen. DE OUD-PROVINCIAAL van de pa ters Franciscanen, pater S. Benne- broek is gisteren op 91-jarige leeftijd te Nijmegen overleden. Het „Renate"-goud Voorzitter en bestuur deren van de bergingsvereniging ,,Renate Leon- hardt" zijn druk doende om onge veer 25 ton ijzer en hout uit hun reeds beruchte bergingstoren te slo pen. De toren mo- i,rtTnveel lichter wor den, om de diepgang te verminderen. De goud jagers zijn vast van plan om Vrijdag met het gevaarte zee te kiezen. De beslaglegging zal weldra worden opgeheven. Een vordering op de bergingsvereniging, van een con structiefirma, kan voldaan worden, Alleen is Rijkswaterstaat nu weer lastig. Men heeft de heer Visser doen weten, dat als de bergingstoren bui tengaats is, deze niet meer in de IJmuidense of de Helderse haven zal worden toegelaten Gistermiddag om tien voor vier zijn boven Oss twee Me- teor-siraaljagers van de Ko ninklijke Nederlandse Lucht macht door nog onbekende oor zaak met elkaar in botsing ge komen. De bestuurders van de toestellen één van de vliegbasis Leeuwarden en één van de basis Soesterberg trachtten zich met de schietstoel te redden. De piloot van het uit Leeu warden afkomstige toestel slaagde daarin en bereikte geheel ongedeerd Bij het vertrek van achthonderd Nederlanders met de „Waterman", uit Surabaja naar Nederland heeft de Nederlandse commissaris in Su rabaja, dr J. van der Zwaai, mee gedeeld, dat de Nederlandse bevol king in Oost-Java, die in 1950 werd geraamd op 40.000 zielen, thans vol gens de Indonesische immigratie dienst is verminderd tot 16.050 zie len. Hiervan wonen er 11.026 in Su rabaja. Dr van der Zwaai zei de vermin dering van de Nederlandse bevol kingsgroep historisch gezien logisch te achten. Het onafhankelijke Indo nesië wil zo veel mogelijk overheids- betrekkingen aan landskinderen ge ven. Hij verwe'es hierbij naar het ma rine-etablissement in Surabaja, doch ook is dit het geval bij het particu liere bedrijfsleven. Van de 5ïederlanders in Indonesië, die ten dele door de historische ont wikkeling werkloos zijn geworden, werdt 't overgrote deel met 'n voor schot van het rijk naar Nederland overgebracht,, omdat het onmogelijk is hen en hun kinderen in Indonesië een werkkring te verzekeren. In O. Java wordt thans meer dan twintig procent van deze groep door het rijk gesteund. Opvallend is het echter, dat een groot aantal Nederlanders, dat niet is uitgezonden, doch in Indonesië goede betrekking had, op eigen kos ten naar Nederland is vertrokken, De stroom is begonnen, toen de In donesische regering de z.g. spaar- remises afschafte. Dr v. d. Zwaai betreurde het, dat deze mensen niet eerst de ontwikkelingen willen af wachten. In tientallen en misschien in honderden gevallen gaven zij een materiëel vrij onbezorgl leven op voor een onzeker, althans nieuw be staan in Nederland. de grond. De pogingen van de ande re piloot mislukten, hij is on^ het le ven gekomen. Het ene toestel kwam neer in de polder De Meer onder Berghem, het andere bij Alphen (Gld.). Beide vlo gen in brand en werden geheel ver nield. (Van onze parlementaire verslaggever) Met Zuidelijk bravour heeft minis ter Beel in de Eerste Kamer nog eens de zgn. „novelle" op de Zon dagswet verdedigd, die de beruchte schoonheidsfoutjes uit deze wet heeft weggenomen en die nu in het Staats blad zal verschijnen. De Eerste Ka mer heeft na enige uren discussiëren het ontwerp zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De communisten waren tegen. Naar aanleiding van opmerkingen, dat de minister zich uitsluitend door Limburgse bezwaren had laten lei den, herinnerde de heer Regout (KVP) eraan, dat de toepassing van de wet ook in Noord-Brabant des tijds de nodige beroering heeft ge wekt, en dat de commissaris van de koningin zich daarover met de burgemeesters had verstaan. Hij be tuigde zijn warme instemming met het feit. dat voortaan muziek van harmonieën als uiting van gods dienstig karakter op Zondagmorgen is toegestaan. Hij gaf het Noorden de raad om aan het Zuiden een voorbeeld te nemen, waar de muziek „geheel een volk" is. „Wanneer deze opvattingen in geheel Nederland be stonden, dan was de hele wijziging overbodig geweest", aldus de heer Regout. Prof. Diepenhorst (AR) was eveneens een voorstander van het ontwerp. In zijn junctie van inspecteur-gene raal van de luchtmacht, heejt Z.K.H. Prins Bernhard Dinsdag 27 September per helicopter een be zoek gebracht aan de luchtbasis Deelen. De foto toont Z.K.H. de Prins tijdens een onderhoud met een van de brandweermannen van de eveneens op de basis gevestigde brandweerschool. Egypte heeft een Russisch aan bod tot levering van wapens aan vaard. Dit is door een woordvoerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. De Britse minister van Buiten landse Zaken zou de kwestie deze week te New-York met zyn ambt genoot bespreken. De Britse en Amerikaanse minis ters van Buitenlandse Zaken hebben ontkend, dat er een Brits-Amerikaan se tegenstelling is ten aanzien van eventuele Amerikaanse wapenleve ranties aan Egypte, waarover giste ren werd gesproken. Egypte heeft vorige week reeds een overeenkomst betreffende wapen leveranties met Tsjecho-Slowakije getekend. Egypte had van het Wes ten geen wapens kunnen kopen, ten zij op voorwaarden, die niet over eenstemden met de doelstellingen der revolutie. AARTSBISSCHOP Makarios, leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, heeft alle Griekse Cyprioten geadviseerd hun eventuele openbare functies op te geven. IN EEN juwelierszaak aan de Rot terdamse Hoogstraat is ingebroken. Er bleek voor een waarde van twin tig mille te zijn verdwenen. IN BAGDAD zal in October worden gesproken over de vorming van een ministerraad voor het Turks-Iraakse verdrag. JAPAN VREEST het ergste, nu de orkaan „Louise", de krachtigste in de geschiedenis, in aantocht is. Iwo Ji- ma werd reeds zwaar getroffen. IN ZUID-AFRIKA zijn huiszoekin gen verricht door staatsdetectives. Men zoekt naar bewijs van hoogver raad. Weersverwachting, geldig tot J vanavond: Wisselend bewolkt met hier en t i daar enkele buien, voornamelijk in het Noorden en Westen van het land. Matige en langs de Wad- Bij gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Technische Hogeschool te Delft, heeft H.M. Koningin Juli ana een officieel bezoek gebracht aan de stad. Tijdens dit bezoek heeft de landsvrouwe een plechtigheid in de Nieuwe Kerk bijgewoond, waarbij vijf nieuwe ere-doctoren promoveerden. Op de foto felici teert H.M. Dr Ir F. Q. den Hollan der; op de voorgrond Dr Ir F. G. J. M. van Schaik die tevens is gepromoveerd. t denkust af en toe krachtige N.- Westelijke wind. Ongeveer de- zelfde temperatuur als gisteren. Vandaag: Zon onder 18.29 uur. Maan op 16.47 uur. Morgen: Zon op 6.37 uur. Maan onder 3.47 1 uur. J Aanklacht tegen Duits weekblad ingetrokken Een aanklacht wegens laster, die door Bondskanselier Adenauer en twee zijner vooraanstaande diploma ten was ingediend tegen het YVest- duitse tijdschrift „Der Spiegel", is gisteren ingetrokken, na een dag van inleidende verhoren. Er zijn onderhandelingen gaande om buiten de rechtbank om tot een accoord te komen. Geklaagd was over het feit dat het tijdschrift in 1952 schreef, dat Adenau er en de twee diplomaten de Franse „Surete" een geheim verdedigings plan hadden verstrekt in ruil voor voedsel, geld en bescherming in ge val van een Russische invasie. Dr Adenauer en de vorig jaar uitgeweken dr John waren als getuigen gedag vaard, doch geen van beiden zouden zij verschijnen. Het artikel in „Der Spiegel" was gebaseerd op de mededelingen van de vroegere chef van de Franse con- traspionnage in het Rijnland. Namens hem is verklaard, dat hij niet de be doeling heeft gehad de eisers te be ledigen. „Deze man heeft zyn bejaarde alleenwonende buurvrouw wreed afge slacht. Hij heeft haar deerlijk verminkt en afschuwelijk verwond". Dit zei gistermorgen de officier van Justitie bjj de Haagse rechtbank. „Ik acht hem schuldig aan moord. Professor Baan zegt in zijn psychiatrisch rapport dat hij belangrijk verminderd toerekeningsvatbaar is. Ik wil daarmee rekening houden en requireer daarom dat uw rechtbank hem zal veroordelen tot een gevangenisstraf van vijftien jaar en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering". Deze straf werd geëist tegen de 38-jarige fabrieks arbeider Jakob H. uit Leiderdorp die op de morgen van 31 Juli 1954 de woning van de weduwe Marijtje Zwanenburg-Roos was binnengedrongen, met de aanvankelijke bedoeling, zoals hij zei, de weduwe bewusteloos te slaan, en haar daarna van haar geld te beroven. De avond voordat hij zijn plan ging uitvoeren had hij een briefje geschre ven waarop stond. „Afwezig tot 15 Augustus" Dit plakte hij voor het raam van de weduwe toen hij haar met een fles bewusteloos had gesla gen. „Ik wilde enige uren speling hebben om met de buit weg te kun nen komen", zei hij voor de recht bank. Bijna onverstaanbaar mompelde de fabrieksarbeider zijn antwoorden op de vragen van de president. „Waarom schreef u op dat briefje de datum 15 Augustus"? vroeg de pre sident. „Ik heb er niet bij stil gestaan". „Deze datum wekt eerder de indruk dat u wilde dat men langere tijd niet in het huis zou komen". „U hebt destijds aan de rechter commissaris gezegd dat u haar des noods gedood zou hebben als zij u her kend had". „De rechter-commissaris vroeg mij dit zo en toen heb ik „ja" gezegd". „Het was niet zo onwaarschijnlijk dat de weduwe u herkend zou heb ben. Wat had u dan willen doen?" „Ik had niets gedacht". „De weduwe -zat in haar stoel de bijbel te lezen. U kwam binnen zon der dat zij het merkte. U hebt toen een fles gepakt en deze op haar hoofd kapot geslagen. Daarop is zij van haar stoel gevallen. Had u de indruk dat zij nog leefde?" „Dat wist ik niet". „Daarop ging u naar de kast naast de bedstee en keek in een lade. U vond er niets. Wat deed u toen?" „Ik keek de kamer in en zag dat de vrouw haar ogen open had. Ik dacht dat zij naar mij keek. Ik werd er vreselijk bang van. Ik schrok heel erg. Ik wist niet meer wat ik deed". „U bent toen naar de keuken ge gaan en hebt daar een mesje gepakt. Daarmee hebt u haar in haar hoofd en hals gestoken". „Ik dacht maar één keer". ,,U hebt tegelijk met dat mes een vork gepakt en daarmee tegelijkertijd gestoken. Daarna hebt u het perceel doorzocht". „Neen, toen ben ik het huis uitge lopen". „Bent u niet in de voorkamer ge weest?" „Nee, ik bij direct weggelopen". „In uw vroegere verklaring zegt u van wel". „Ik heb destijds overal ja op ge zegd. Nu heb ik nagedacht en weet ik het beter". GELDNOOD „U bent tot deze daad gekomen uit geldnood. U kende de weduwe toch en stond op goede voet met haar?" „Ja, het was een goed en vriende lijk mens". Er werden enige politiemannen als getuigen gehoord, die het onderzoek hadden gedaan. Professor dr P. A. M. Baan, hoog leraar te Utrecht, als deskundige ge hoord, zei dat hij bij zijn onderzoek naar de geestesgesteldheid van ver dachte voor raadsels had gestaan. La ter was hem gebleken dat H. diep- verdronen angsten en sterke verbor gen agressies bezat, die verband zou den kunnen houden met de criminele daad. De verdediger zei in zijn pleidooi dat H. bekend stond als een deugd zame jongen, die niet dronk en niet rookte. Zijn enige hobby was het bij wonen van godsdienstige vergaderin gen. Zijn hele leven is hij lekepreker en evangelisatiepreker geweest. Toen hij werkte op een fabriek in Leiderdorp kwam hij met zijn gezin vrouw en drie kinderen in steeds grotere zorgen. Einde Juli kreeg hij vacantie. Toen rijpte het plan. omdat hij alle tijd had over zijn moeilijkheden te denken. „Ik kan het mij niet indenken dat ik het gedaan heb, zegt de verdachte zelf", aldus pleiter. „Zijn simpele redenering is: „De duivel zal wel in mij hebben gezeten". Pleiter achtte niet bewezen de pri mair tenlastegelegde moord en even eens niet de subsidiaire tenlasteleg gingen van gekwalificeerde dood slag. doodslag en poging tot diefstal. Dit laatste kan niet bewezen wor den omdat H. vrijwillig is opgehouden met het doorzoeken van het huis. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Herrie in de Raad In de gisteren gehouden raadsver- gadering van Finsterwolde hebben de fracties van de F. v. d. A. en van „Gemeentebelangen" de verga dering verlaten, toen nog maar vier van de 15 agendapunten waren be handeld. Het ging om de benoeming van twee leden voor de gemeentelijke in stelling voor Sociale Zaken en vijf leden voor de woonruimtecommissie. Beide instellingen worden bestuurd door communisten. De communistische fractie had de oppositie uitgenodigd met tegencan- didaten te komen. Met de candidaten van ..Gemeentebelangen', konden de 'communisten zich echter niet vere nigen, waarna ook de P. v. d. A. haar candidaten terugtrok. Met de zes stemmen van de communisten voor tegen vijf blanco stemmen werden de aftredende leden toen wederom be noemd. De oppositie verliet daarop de vergadering. De voorzitter zal G. S. en minister Beel hiervan in kennis stellen. In een gisteren uitgegeven me disch bulletin wordt gezegd, dat pre sident Eisenhower een goede dag had. Hij heeft tweemaal gedurende een half uur de zuurstoftent, waarin hjj wordt verpleegd, mogen veria ten. Wallstreet gaf gisteren bij opening een herstel te zien op het bericht dat de president vooruit ging. De koersdaling van eergisteren heeft de beurswaarde van de geno teerde aandelen met bijna 13 mil liard dollar doen dalen. Aan Prins Bernhard is voor 99 jaar het pachtrecht verleend van 1050 ha. grond te Magara bij het meer Manyara in Tanga nyika. De grond is bij uitstek geschikt voor een gemengd be drijf. De pacht werd uitgege ven door de gouverneur van het gebiedsdeel, sir Edward Twining naar aanleiding van het bezoek dat de Prins er vorig jaar bracht. Prins Bernhard zei toen zeer geïmponeerd te zijn door de mogelijkheden die Tan ganyika biedt. De Prins heeft het pachtrecht verkregen onder dezelfde voor waarden als de andere pachters.

de Stem | 1955 | | pagina 1