BEGROTING van minister Algera; Zeeland slokt millioenen op Scherpe critiek op minister Mansholt Stakingen België in AND Toestand van Eisenhower ontwikkelt zich gunstig Ex-admiraal Raeder na 10 jaar weer op vrije voeten Studieduur van vier tot vijf jaar in Eindhoven Aanklacht doodslag? Peron naar Paraquay Blijde tijding voor gouden TH-Delft Weinig begrip voor Biesbosch VORSTIN IN FEESTEND DELFT maar Plannen geen daden OPINIE-SCHUIVERS DAGBLAD VOOR ZEELAND Volgend jaar voorbereidende Delta-werken EEN MILT TOEN VOOR DE BERGENSE HAVENWERKEN Iets koeler Boekenvriend De KNP Opheffing nog niet definitief Effectenbeurs reageerde prompt Ernstig ziek? Duitsland zal vliegtuigen gaan bouwen MAROKKO Een derde man gevonden Het Technisch Hoger Onderwijs Raad voor het T.H. In bestuursvergadering Z.L.M. Franse journalist gearresteerd Prinses Irene Tilburg naar Nationale defensietaak boven NA V O-verplichtingen Spanning in begroting Notaris Corthals overleden 33 Jaar te IJzendijke De woningnood r 1955 kificaten van |dd. tificaten be lt de afgifte- 1. I 'art 100 mil- Il8 onafgebroken (te rendement Jn het in 1954 \>n 414 bovenvermeld f335,- een (■rijgen. \Chemical Fund, kuthakker Geersen (tweede tweede plaats ein- gereden door P, <cs op de foto. 'n sociteit voor op- Maar ge weet: zijn bijeen, dan hebt ge lamingen, dan hebt paa. De meikevers >sel de bomen bij— uinders hadden er last van, zodus er vonden worden. De amen eiken zondag alle de réunion in eek. 't Waren wel net 'nne generaal zeg u 'nne keer: eloven. 'Nne gene ra in 'n uniform had ijd van de Holands- gse ruzie. Hij zat te coraties op z"n hart, van hing. Dan wa- ent zestig ,,werken- 's Zondagsmorgens er op uit, om in Porte de Hal of in jie meikevers uit de en te schudden en n trommel te stop- 'nnen leren band ik meedroegen. Ge van tijd, gepauseerd dan lagen ze in 't s vol straffe ,,drup- 1 in de stammenee. e prijskamp. Wie de s bracht in de salie 'nne prijs. Ziet ge laar zitten en ziet deur de zaal vlie- ge het taaltje dat ord? Moest ik dat uw Lezers zou- us, zijt ge zot ge- dus nie te verwon- hausseurs mekaar )en. am er tussen. Frans een gemengeld dat lette met haar d'r ers werden nie zo de kouwe winters, onder in de grond n. En dan 't prince- akten in die jaren llioen vogels kapot ste jaren. En 't ies ,,prinkères" weeral te zwermen, surtout ue lampen en de bo- enue du Midi. >ben de meikevers- eer willen terug op- ilden er weeral 'n soccetaat van ma- generaal te perd. 't rgier of. als ge wilt de salie de réunion nd heet voor liep en d rond sturen om de agers bijeen te doen gekomen. Misschien rd. En dan begon al it over de brandende Frans of Vlaams orren. Er waren er n: ..Waalie klappen ivaalie klappen hane- ge het geduvel al: ns"? Klap dan hoog- egt: Waalie klappen e Franskiljons waren en ze begonnen te vèr, maaikévèr? Ja- r weer anderen die de hanetons op z'n z'n hoog-nederlands vegen dat aan hun ort te gaan: ze zijn kiezen: vijf Frans- isseurs. Nou ge be- lstrijd, zodus de taal- ink nie uitgevochten- je moment zo rap al mdaan gehaald heb- niemand te vertellen- gekomen en dan is ment begonnen op t van de meikever-ja- ;s as bloed zagen en evilles zijn er aan te nen, want as de ge- mee z'nnen ,,etat- aat op vluchtte is er En de meikevers SKE VAN TESTELT. 95e JAARGANG No. 21955 Uitgave N V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16 Tel.: Directie, Redactie en Administratie 6351 Verantwuordelyk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad C. J v Hootegem, Mi Ut A J J M Mes Mr H M L. de Rechter, L J v 't Westende P. V M Vercauteren Abonnementsprijs by vooruitbetaling t 5.85 pei kwartaal, pel pos! I 6.55, per week (uitsluitend by niet post- bestell.) 1 U.45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct Postrek no 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 27 SEPTEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven worden vernietigd, mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GHK.S, Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) (Van onze parlementaire verslaggever) De begroting van de minister van Verkeer en Waterstaat, welke vooral van veel belang is voor onze gewesten met hun vele verkeersgeografische en wa terstaatkundige wensen, is dezer dagen verschenen. De begroting is vastgesteld op ƒ276.604.304 in de gewone dienst en ruim 250 millioen gulden in de buiten gewone dienst, waaronder de kapitaalsuitgaven vallen. De posten, die voor Zeeland en Brabant van belang zijn, laten wij hier volgen. Daarna zullen wjj de memorie van toelichting, voorzover deze betrekking lieeft op de genoemde posten, citeren. ontwerp-Deltawet binnen enkele dagen zal worden ingediend. Werken in het Deltagebied: Van het hierbij opgenomen bedrag is rond 3.000.000 bestemd voor de aanleg van de dijkvakken Werkendam-Spiering polders en Keizersveer-Spijkerboor. De beschouwingen, welke de minister in 1952 in de Tweede Kamer heeft toe gezegd in een pota betreffende de in dijking van de Biesbosch te zullen neerleggen, zijn thans opgenomen in de Memorie van Toelichting op de ontwerp-Deltawet. Voor de watervrijmaking van de gebieden van de Donge en het Oude Maasje en de versterking van de wa terkering c.a. langs de zuidzijde van de Bergsche Maas, de Amer en het Hollandsch Diep is een som van ron,d 2.500.000 geraamd; de voornaamste werken zullen bestaan uit de aanleg van de haven met aangrenzende dijken te Lage Zwaluwe, de bouw van de Spuisluis aan de mond van de Donge en de aanleg van het verbindingska naal tussen de Donge en het Oude Maasje. Voor wat de waterwegen voor het grensoverschrijdend verkeer betreft vallen, naast de Schelde-Rijnverbin- ding, de verbetering van het kanaal Gent-Terneuzen, de opheffing van de Stop van Ternaaien en het Caberghka- naal te vermelden, welke thans bij de Permanente Conferentie van Europese Ministers van Verkeer in studie zijn. Als de vraag, of er voldoende aan leiding is voor de aanleg van het geop perde Postelkanaal tussen de Belgische Kempenkanalen en het Wilhelmina- kanaai bevestigend zou worden beant woord, zal aan do aanleg van dit ka naal prioriteit kunnen worden ver leend. WATERHUISHOUDING Als bijdrage in het tekort der uit gaven voor zeewering en oeververde diging van de calamiteuze polders in Zeeland wordt 450.000.- uitgetrokken. Voor instandhouding van de zeewe ring van de polder Walcheren wordt een ton gegeven. (Van vorige dienst jaren stond er nog een onbesteed be drag van ƒ900.000.-). Voor versterking van zwakke plaatsen in bestaande hoogwaterkeringen: ƒ35 min. Voor de werken ter beveiliging van het Deltagebied tegen stormvloeden en tot verbetering van de waterstaatkun dige toestand is de post van 17.500.000 bestemd. Als bijdrage in de kosten van verbetering van de haven van Bergen op Zoom wordt 1 millioen gul den gegeven. Het heemraadschap „Mark en Dintel" krijgt ƒ50.000.- voor verbeteringswerken. Bijdrage in de exploitatiekosten van de veerdiensten op de Westerschelde: ƒ2.200.000.-. Tot de belangrijkste mededelingen in de M. v. T. behoort deze, dat het HET WESTDUUTSE verbond voor te ruggekeerde gevangenen heeft een appèl gericht tot de Westelijke lan den. om in navolging van de USSR, ook de daar nog gevangen gehouden Duitsers vrij te laten. IN HET Friese dorpje Kolham viert mevrouw M. Hund-Smith vandaag haar 101ste verjaardag. Ze voelt zich nog gezond en monter, dit oudje. PROF. MR R. KRANENBURG is op zijn verzoek met ingang van 1 Octo ber a.s. eervol ontslagen als lid van de Raad van State. DE PRIJS van eerste kwaliteit ben zine in Engeland is een penny per gallon duurder geworden. DRIE JONGENS hebben Zondag in de Engelse stad Huddersfield een brandje gesticht, met het tragische gevolg dat vier huizen in de as werden gelegd. De brandweer vocht met 200 man zes uur lang tegen het vuur. EEN GROOT bakkersbedrijf in Dordt is de broodoorlog beu. Op eigen houtje heeft het de broodprijzen weer op normaal niveau gebracht en de andere bakkers volgden dit voor beeld met de grootste spoed. BIJ MAKKELO reed een truck met aanhanger, die deel uitmaakte van een militaire colonne, tegen een boom. Een sergeant, die in de truck zat, werd zo ernstig gewond, dat hij spoedig na het ongeval overleed. EEN 16-JARIGE Haagse kantoorbe diende, die een lollige bui had, stak in de Assensestraat een vuurpijl af. Het ding zoefde een open raam bin nen en veroorzaakte op die wijze een brand. De kantoorbediende hielp met blussen (wat flink van hem was) en daarbij bekwam hij enkele brand wonden. DE OVEREENKOMST nopens de be trekkingen tussen de EKSG en En geland is gisteren in werking ge treden. Er wordt een permanente as sociatie-raad tussen de Britse rege ring en de Hoge Autoriteit ingesteld. EEN WERVELSTORM, met de code naam Louise heeft het eiland Iwo Jima bij Japan hevig geteisterd. Alle gebouwen zijn beschadigd. DE AMERIKAANSE regering heeft in principe ingestemd met de ver koop van een hoeveelheid wapens aan Egypt' Voor de betaling moet nog een regeling gevonden worden. DE SOVJET-UNIE zal Vrijdag 73 Perzische burgers, die wegens on geoorloofde grensoverschrijding wor den vastgehouden, naar huis terug zenden. IN DEN HAAG is gistermorgen een motorrijder overreden door een auto die hem geen voorrang had verleend. De motorrijder stierf vrij spoedig. EEN DUITSE badgast op Texel, ze kere Huttermann, is gisteren voor de ogen van zijn vrouw verdronken. Hy had zich in de ruwe zee gewaagd. Weersverwachting tot vanavond: Wisselende bewolking met voor- namelijk in de kustprovincies en- kele buien. Overwegend matige wind tussen West en Noordwest. Middagtempcraturen iets lager dan gisteren. Vandaag: zon onder 18.31, maan op 16.2F uur. Morgen: zon op 6.36, maan on- der 2.34 uur. In deze ontwerp-begroting wordt thans een belangrijke post opgenomen voor de uitvoering van het Deltaplan. De inspanning zal er daarbij op zijn gericht om zo spoedig mogelijk een maximaal effect te bereiken. In de eerste plaats met het oog op de vei ligheid, maar daarnaast ook in het belang van de waterhuishouding en van de scheepvaart, terwijl evenzeer de uitbouw van ons net van landwegen wordt gediend, waardoor in het hij zonder de verbinding tussen noordwest en zuidwest Nederland en België een verbetering zal kunnen ondergaan. In het kader van de Deltawerken zullen in 1956 enkele belangrijke voor bereidende werken worden gemaakt ter uitvoering van het z.g. Drie-eilan denplan dat de verbinding van Noord en Zuid-Beveland en Walcheren be oogt door afdamming van het Veere- gat en van de Zandkreek. Daardoor zal mede in het Noorder-Sloe en in de beide evengenoemde wateren een op pervlakte grond watervrij kunnen worden gemaakt. De studie over de afsluiting van het Haringvliet zal naar wordt gehoopt zover komen, dat nog in 1956 met de aanleg van de bouwput voor de grote uitwateringssluis een begin zal kun nen worden gemaakt. Zekerheid kan daaromtrent nog niet worden gegeven, omdat de studie zeer omvangrijk is. BESCHEIDEN.... In een bescheiden tempo zal kunnen worden voortgegaan met de uitvoering van werken voor de watervrijmaking van het gebied van de Brabantse Bies bosch en van de Donge en het Oude Maasje, opdat deze streken, zodra zulks verantwoord is, van waterover last worden bevrijd. In Zeeland zullen rijwielpaden langs de wegen 58 en 58c (Oostburg-grens) en een omlegging om Sluis worden ge maakt, voor welke doeleinden 500.000 is opgenomen, terwijl een som van 1.000.000 is bestemd voor het maken van nieuwe aanleginrictitingen voor de veren over de Wester-Schelde. In Brabant zal de viaduct over de Liesboslaan in de weg 16, Zevenberg- schenhoek-Princenhage, worden vol tooid (ƒ300.000). Een kast vol boeken bezat de 31- jarige letterkundige J. R. uit Sint Laurens. Maar al deze boeken wa ren, zoals hij gistermorgen voor de politierechter toegaf, gestolen uit boekwinkels in Den Haag. „Bent u echt wel letterkundige, of gras duint u zo maar een beetje?", vroeg de politierechter. „Nee, ik ben het echt", antwoordde de ver dachte. In de dagvaarding werden 77 ti tels van gestolen boeken opge somd. Uit één boekwinkel had hij 31 boeken weggenomen. „Maar, zo zei hij, „alle boeken zijn nu toch teruggegeven?". De politierechter zei: „De boeken zijn in beslag ge nomen. dat is iets anders dan te ruggeven". „De rykskieskringbesturen van, de K.N.P. te Amsterdam, Den Helder, 's-Gravenhage, Leeuwarden, Assen en Zwolle hebben met verbazing kennis genomen van de berichten in de dag bladen, waarin werd medegedeeld, dat de K.N.P. zou zyn opgeheven en op gegaan is in de K.V.P.", aldus een communiqué. „Genoemde rijkskieskringbesturen zijn van oordeel dat het gepubliceerde besluit van de delegaties der K.V.P. en K.N.P. in strijd is met de statuten der K.N.P., daar 't Partijbestuur van de K.N.P. hierover slechts heeft te beslis sen. Woensdag zal 't partijbestuur pas te beslissen krijgen over de vraag, of en wanneer de partij zal worden opgehe ven. In een medisch bulletin, dat gister morgen werd uitgegeven, wordt ge zegd dat de toestand van president Eisenhower stabiel blijft. De patiënt had een rustige nacht en ais zich geen onvoorziene complicaties voordoen, heeft de president redelijk goede voor uitzichten om van zijn hartaanval te herstellen. Dr Whyte, die aan het hoofd van een staf doktoren de president behan delt, zei: „Ais de gezondheidstoestand zich zo goed blijft ontwikkelen als nu het geval is, zal Eisenhower lichame lijk in staat zijn een tweede ambts termijn te vervullen." De zieke nam Zondag voor het eerst sinds de hartaanval vast voedsel tot Ex-admiraal Erich Raeder, in de tweede wereldoorlog opperbevelheb ber der Duitse vloot, die als oorlogs misdadiger in de Berlijnse Spandau- gevangenis was opgesloten, is op vrije voeten gesteld. In 1943 trad Raeder, na een me ningsverschil met Hitier af. Hij werd opgevolgd door vice-admiraal Doenitz. Raeder bekleedde vanaf 1935 de hoog ste rang der Duitse vloot, namelijk die van groot-admiraal. Hij was op het in 1946 in Neuren berg gehouden proces tegen Duitse oorlogsmisdadigers tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Raeder is wegens zijn „gevorderde leeftijd en gezondheidstoestand" op vrije voeten gesteld. Kortgeleden werd gemeld, dat de voormalige Duitse groot-admiraal zeer ernstig ziek is. Raeder werd door zijn echtgenote in een auto afgehaald. Hij verliet de ge vangenispoort, leunend op een wandel stok en met een ruiker rode rozen over zijn arm. Hij is per vliegtuig naar Hannover vertrokken en vandaar naar Lippstadt in Westfalen, waar hij voor taan zal wonen. Raeder is de tweede van de 7 Spandau-gevangenen, die werd vrijgelaten. Vóór hem kwam Von Neurath uit de cel. Theodor Blank, de Westduitse mi nister van Defensie, heeft aangekon digd, dat hij van de negen milliard van zijn defensiebegroting gelden wil beschikbaar stellen om een herstel van de Duitse vliegtuigproductie mo gelijk te maken. Een volkshuishouding als de Duitse kon volgens hem niet zonder een eigen vliegtuigproductie. Blank zei ook, dat „bij goede wil zonder overmatige inspanning" het bewapeningsprogram in 1957 voltooid zou kunnen worden. Vrijdagmiddag 21. Zaterdag 22 en i geeft bovenstaande foto een beeld Zondagmorgen 23 October a.s. I een wonderlijk woest plekje me' brengt het Koninklijk Paar een be- een grillige rotsformatie, zoek aan Aruba. Van dit eiland I zich. Hij bevindt zich nog steeds in een zuurstoftent. De New-Yorkse effectenbeurs ver toonde, na het bekendworden van Eisenhowers ziekte, direct een aan zienlijke koersdaling, die ook de beurs in Amsterdam indirect beïnvloedde. In sommige gevallen bedroegen de koers dalingen in Wall Street 10 dollar. Na de eerste drang tot verkopen, trad hier en daar een herstel in. De Resident-generaal van Marokko heeft de pasja van Rabat, Hadj Abbes Tazi, aangezocht om als „derde man" zitting te nemen in de regentschaps- raad die in de plaats moet komen van sultan Moulay Ben Arafa. In nationalistische kringen, waar men bereid is Abbes Tazi te steunen, werd hieraan toegevoegd, dat deze het aanbod heeft aanvaard. De pasja heeft gematigd nationalistische denkbeel den. De Franse kolonisten in Marokko zullen oud-pasja Si Bekkai. die teza men met de grootvizier El Mokri ook in de regentschapsraad zitting zou moeten nemen, niet accepteren. Dit zal weer een nieuwe vertraging voor de tenuitvoerlegging van de Franse plan nen voor een „nieuwe koers" in Ma rokko betekenen. Intussen neemt het aantal geweldda den in het protectoraat toe. Te Fez werden 17 personen gedood en 10 ge wond, toen een handgranaat in een café werd gegooid. Het Haagse drama Na het drama in de Haagse Veene- straat, waarbij een dronken autodief twee mensen dood reed en 19 gewon den maakte, wordt gemeld, dat de toestand van de gewonden over het algemeen onveranderd is. De dronken chauffeur, de 22-jarige behanger A. L. uit Rotterdam had zich zelf aangemeld bij een recher cheur die hem bekend was. De Haagse politie leidt het onder zoek in die richting, dat een tenlas telegging wegens doodslag tegen de behanger kan worden geformuleerd. De Amsterdamse politie zoekt met voortvarendheid naar de bestuurder, die kennelijk onder invloed van ster ke drank in een personenauto Zater dag j.l. met grote snelhqid slingerend door de Jordaan heeft gereden, waar bij een aantal voetgangers ternauwer- ter behartiging van het wetenschap- nood aan de dood is ontsnapt. pelijk onderzoek wordt de oprichting De verhoging van het wetenschap pelijk peil van de industrieën in het Zuiden van het land en de grote aan trekkingskracht, die instellingen van Hoger Onderwijs op hun omgeving uitoefenen, zijn de voornaamste rede nen geweest, waarom tot oprichting van een tweede Technische Hoge school in Eindhoven is besloten. Ver der zal de studieduur in Eindhoven korter zyn, dan thans in Delft het geval is. Dit zegt de Minister van O. K. en W., mr Cals, in zijn toe lichting op het wetsontwerp, dat een nieuwe regeling voor het Technisch Hoger Onderwijs in Nederland be oogt. De grote industrieën, die in het Zuiden zijn gevestigd, hebben een grote behoefte aan wetenschappelijk geschoold personeel, voor de verdere ontwikkeling van de industrialisatie in dit gebied. Hiervoor is een grotere toeloop van technische studenten noodzakelijk en in vele gevallen blijkt een studie in Delft voor de inwoners van de verder afgelegen provincies bezwaren met zich mee te brengen. Door de nieuwe TH worden deze be zwaren opgeheven. Wat betreft de studieduur deelt de Minister mee, dat de toekomstige Rector Magnificus van de Eindhoven- se TH en de Hoogleraren een leer stofprogramma zullen opstellen, dat er op is gericht, dat de vereiste stof voor het ingenieursdiploma in 'n tijd vak van 4 jaar kan worden verwerkt. Hierdoor zal het mogelijk zijn, al thans voor werktuigbouwkunde en electrotechniek, een effectieve studie duur van vier en 'n half tot vijf jaar te bereiken. Ter bestrijding van het euvel van studenten, die zonder geschiktheid of studieijver een tijd lang de colleges volgen en daarna zonder resultaat weer verdwijnen, wordt aan het college van Rector Magnificus en assesoren de bevoegd heid gegeven, in ernstige gevallen de student de toegang tot de examens te ontzeggen. Ter bevordering van de samen werking en de eenheid van onderwijs der beide Hogescholen en tevens In de vergadering van het dage lijks bestuur der Z.L.M. te Goes deed de heer Bern mededelingen uit de landbouwsector. Definitief is thans door de minis ter beslist, dat voor het koolzaad van de oogst 1956 geen garantieprijs zal worden vastgesteld. De vergadering sprak haar ernsti ge teleurstelling uit over deze gang van zaken, waarbij vooral de -wijze waarop de minister deze kwestie heeft menen te moeten behandelen en het tijdstip waarop hij deze beslissing wereldkundig heeft gemaakt aan scherpe critiek werden onderworpen. Het vertrouwen van de boerenstand zo werd gezegd, in het landbouwbe leid is juist door de manier waarop dit alles ging, lelijk geschokt. Over de gerst-wereldmarktprijs werd opgemerkt, dat deze in de laat ste tijd daalde tot onder het punt, waarop door de regering de regeling Berichten uit Buenos Aires wijzen erop, dat ex-president Peron, aan boord van een Paraguese kanonneer boot uit zijn land is vertrokken. De regering van Paraguay wil Peron een wijkplaats aanbieden, op voorwaarde dat hij niet te lang van de gastvrijheid gebruik maakt. „La Prensa", het blad van de Argen tijnse vakvereniging zal geen andere status krijgen dan het vroeger had, zo neeft president Lonardi beloofd. De directeur-eigenaar gelooft dat echter zomaar niet. van monopolieheffingen wordt toege past. Juist door dit langzame dalen heeft de handel kans gezien nog een aanzienlijk kwantum buitenlandse gerst vast te leggen, zodat daarop bij het binnenkomen in ons land geen heffing kan worden gelegd. Dit is mede de oorzaak van de vrij zwakke markt in dit artikel. Gehoor gevend aan de oproep van het socialistische Belgische vakver bond, hebben Maandagmorgen meer dan 4000 arbeiders in de stikstofin dustrie van synthetische producten en in de cokesindustrie het werk neerge legd. De arbeiders eisen een werkweek van vijf dagen. Op 30 September a zal ook in verscheidene andere i dustrieën worden gestaakt. Robert Barrat, een Franse journalist, die onlangs een vraaggesprek had met de Algerijnse opstandelingenleider Amar Oeamran, is in Parijs gearres teerd op beschuldiging van het niet aangeven van misdrijven, die de bin nen- en buitenlandse veiligheid van de staat in gevaar brengen. In ziji. artikelen had Barrat gepoogd zekere opstandelingen voor te stellen „al- werkelijke vertolkers van de ver langens van de Algerijnse bevolking". voorgesteld van een Raad voor het Technisch Hoger Onderwijs. Hierin zullen beide Hogescholen vertegen woordigd zijn, terwijl twee leden door de Kroon worden benoemd. Het is tenslotte wenselijk gebleken aan de Hogescholen rechtspersoonlijkheid toe te kennen, terwijl bovendien de be stuursvorm aan de nieuwe status wordt aangepast. Voor onthulling monument Op Donderdag 27 October aanstaan de, de bevrijdingsdag van Tilburg, zal H.K.H. Prinses Irene het monu ment onthullen dat opgericht is ter ere van de Nederlandse brigade „Prinses Irene" en ter nagedachte nis van de gevallenen dezer brigade. Daarna zal dit gedenkteken, dat tot stand is gekomen door de zorg van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging „Ons Leger", door de voorzit ter dezer vereniging worden overge dragen aan de burgemeester van Til burg. Een overzicht van de Delftse Markt na aankomst van H.M., die staat op het bordes van het stadhuis naast de burgemeester van Delft, „Het is voor mij een hijzonder ge noegen u te kunn,en mededelen, dat in het ontwerp van wet betreffende het technisch hoger onderwijs, dat de re gering heden aan de staten-generaal heeft voorgelegd, aan uw Instelling een grotere zelfstandigheid in de vorm van de verlening van rechtsper soonlijkheid wordt toegedacht", zo verklaarde minister Cals, tydens de buitengewone zitting van de Senaat van, de Delftse T. H., die haar gouden jubileum viert. Ook H. M. de Koningin was op de speciale zitting aanwezig, „Een vijftigjarig jubileum moge in de universitaire wereld, op zichzelf beschouwd, geen indrukwekkende ge beurtenis zijn. aldus mr Cals. Voor de ze jonge rijksinstelling van hoger on derwijs is het om vele redenen een hoogst belangrijke mijlpaal". Hij her innerde eraan dat het nog geen eeuw geleden is, dat de wetenschap doelbe wust dienstbaar werd gemaakt aan de beheersing van de krachten der na tuur en de bevordering van de stoffe lijke welvaart van de mens. De viering van het gouden jubileum is aangevangen met samenkomsten in de diverse afdelingen. In de toelichting op zijn begroting heeft minister Staf over de taak van de Koninklijke Marine in verband met de nieuwe technische ontwikkelingen verklaard: „Gevreesd moet worden dat, in,dien nieuwe loonronden de financië le ruimte voor materiële voorzienin gen nog weer verder zullen inperken en niet meer personeel beschikbaar komt, het tenslotte moeilijk zal wor den, aan de redelijke aanbevelingen van de NAVO-bevelhebbers en aan alle meest overzee liggende na tionale taken der Koninklijke Marine te blijven voldoen." Gevraagd om een nadere toelichting zei minister Staf, wijzende op de span ning in de marinebegroting, dat, mocht deze te groot worden, z.i. de nationale taken moeten praevaleren boven onze verplichtingen in NAVO-verband. Speciaal had hij hierbij het oog op de taak van de marine in Nieuw Gui nea. Op de komende bijeenkomst van Notaris A. A. M. Corthals is plot seling onwel geworden en overleed korte tijd daarna. De overledene werd op 22 November 1882 te Roosendaal geboren. Hij was achtereenvolgens cand'. notaris te Teteringen, Terheij- den en Breda. Bij Koninklijk Besluit van 13 November 1922 werd hij be noemd tot notaris te IJzendijke. Drie-en-dertig jaar was de over ledene notaris te IJzendijke. Vele jaren was hij ook plaatsvervangend kantonrechter te Oostburg. De uitvaart en begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 28 September. ministers van defensie van de NAVO- landen zal deze verhouding nationale verplichtingen NAVO bijdrage on getwijfeld en niet alleen voor Ne derland een belangrijk punt van bespreking zijn. Ongeveer 80 pet. van de totale be groting van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft betrekking op de woningbouw. De woningwetbouw (ƒ100.000.000) en de premiebouw 110,000.000) leggen ieder beslag op rond de helft van die 80 pet. De begro ting van de gewone dienst vermeldt een totaalbedrag van rond 283.- mil lioen. In de toelichting op de begroting wordt gezegd: Hoewel de huidige pro ductie in de woningbouw voor Neder landse begrippen reeds een ongeken de prestatie betekent, zal toch niet kunnen worden volstaan met een zon der meer continueren van deze acti viteiten. Immers op deze wijze zal het nog ongeveer 10 jaren duren voor het bestaande woningtekort is ingehaald. De twee factoren, welke in de huidi ge omstandigheden bepalend zijn voor de mogelijkheid tot verdere opvoering van de productie zijn het arbeiders- potentieel en de materiaalvoorziening. Het streven is er daarom op gericht van het arbeiderspotentieel niet alleen volledig gebruik te maken, maar dit zo mogelijk ook te vergroten. Daarnaast zal behalve rationalisatie ook het toepassen van systeembouw krachtig worden gestimuleerd. Deze verder strekkende plannen zijn echter nog niet in concreto uitge werkt. De ontwerp-begroting voor 1956 vertoont dus in grote trekken hetzelf de beeld als de begroting 1955. Zondag had het motorschip „Kasteel Staverden", dat is in gericht voor door het Rode Kruis georganiseerde tochten voor chronische zieken en in valided in Leiderdorp vertra ging, Een tocht naar Lei den moest voor een deel op Zondag worden afgelegd. Daar bij moest de gemeentelijke L eiderdorpse brug over de Rijn worden gepasseerd, maar deze brug wordt Zondags niet voor scheepvaartverkeer geo pend. Andere bruggen, die het schip moest passeren, waren als uitzondering wel geopend, maar de Leiderdorpse gemeenteraad, Zaterdagavond in spoedverga dering bijeen geroepen, besloot dat van het principe van de Zondagsrust ook in dit geval niet mocht worden afgeweken. De Christelijke partijen zeiden, dat het tegen hun principes in druiste, om een brugwachter op Zondag te laten werken. Door één en ander heeft men moei lijkheden gehad met de voor ziening met licht en water op Zonr<«.j aan boord. Het verple gend personeel moest zich nu voor de inscheping naar Lei derdorp begeven.

de Stem | 1955 | | pagina 1