President Eisenhower na hartaanval militair ziekenhuis opgenomen in Jeugdige autodief zaait dood en in Haagse binnenstad verderf U MEISJE iKlidekiwk BESTE SPECIALISE UIT VS NAAR DENVER Patiënt in z ..Mamie waakt in suite Zeventigduizend woningen (kosten f 950-millioen) A-bom" ploft in USSR Argentijnse regering door twaalf landen erkend Voetgangers als halmen neergemaaid en 21 gewonden Twee doden De zeven „fruit'' gratiën Zaak Emmett-Till doet in VS veel stof opwaaien Montel ging buiten zijn boekje r Bergingstoren aan de ketting Dynamietauto de lucht in Onder invloed van drank DE HERTOG STOPT ERMEE K. KINDER. UFFROUW DIENSTBODE lenstbode ministratieve kracht oonhuis overslag. IA. van Esbroeck rantwoord DAGBLAD VOOR ZEELAND Teleg gehel rammen uit e wereld Bouwprogramma voor 1956 Beperkingen in andere sectoren Het Renate-goud Enkele buien iiiiiuiiiiiiinii Toch proeven Zit de klad in het bureau W.-Irian Hier en daar nog onrust in het land Een vrijgeleide voor Peron c.s. Ramp in Mexico Specialisten nu voor verhoging inkomensgrens Hoofdklasse-cijfers Rechtsverkrachting 10 toon 5824 tel. 6632 van der- eest fsen- rrijd en eld. >d«K.r: n s.v.p. ~~S0~B erd met Jaariem. j doktersgezin te Ant. wordt gevraagd een Dg kleine kinderen, met uitvoerige in. ;en en verlangd sala. [er no. 46108-oo bur. blad. DE VERKOOP VAX >JTE_ EN BLOEMEN. ZADEN wij voor 't platteland riEVE PERSONEN agent een flinke by. iste willen verdienen, iders Eveleens, Oost- veg 391, Aalsmeer. igd bij dokter in Ant een keurige Deneden 20 jaar. Lie! linderen. Hoog salaris, :t andere week-end reiskostenvergoeding Dvereen te komen. |i met uitvoerige in. ;en onder no. 46109-W van dit blad. ike R. K. gd tegen 1 Octobei loog loon. Was bui' is. Zich melden: Rottier-de Kerf, St in. lEDT ZICH AAN antoor-ervaring. Bezit nstandsdiploma en rij en BE. CE. DE. Brie- ider no. 10370-O bureau it blad. is huwelijk der tegen- ,ige gevraagd: iag of dag en nacht. 1 October a.s. Seydlttz-van Voorst Dorst, Markt 26, Hulst. NOTARIS SAS VEN GENT verzoeke van de Er in wijlen de Echtelie- B. De La Ruelle-Dt op DONDERDAG 2f 1955, nam. 3 uur in t an Mej. A. Plasschaert irslag, publiek verkopen krachtens rechterlik WOONHUIS (z.g.a.n) nbehoren, erf en tuin rslag, A 20, groot 0T>1' ren. in huur te aanvaarden taling koopsom, uiter- Oot. 1955. e Inlichtingen ten kan- ran genoemde notaris- nderwijs en dansarnu- tt voor alle Kath. lon' ONS IDEAAL Dansavond EUZEN: a.s. Zat. 8 U- Deciale dansavond ;e school Dijkstraat STERZANDE: nsavond uitgesteld. DANSSCHOOLj terneuzen ft5-TR.?'/ TFIEF - 95e JAARGANG ft*** No. 21953 Uitgave N. V. Uitgevers Me Neertandia Verschijnt elke werkaag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad C. J. v Hootegem, Mi Dr A J. J M Mes Mr H M. L. de Rechter, L. J v 't Westende, P. V M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 pet kwartaal, pei post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- besteLL) t 0-45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehe/e oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd, mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. pet m/m extra. dureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsmgel 98, Telefoon 223b - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Tele oon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, N...„- straal 56, Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) President Eisenhower heeft Zaterdag een lichte hartaanval ge had. Hij is terstond in een legerziekenhuis opgenomen. De presi dent werd in zijn eigen auto naar het ziekenhuis gebracht en hij liep zelf van het huis, waarin hij vertoefde (de woning van zijn schoonmoeder) naar de auto. Alle lopende afspraken van de president zijn afgezegd, ook in de komende week zal hij geen afspraken maken. Eisenhowers arts heeft verklaard, dat de vooruitzichten op her stel „goed" waren. Stevenson, de in 1952 door Eisenhower versla gen democratische candidaat voor het presidentschap der V.S., verklaarde omtrent Eisenhowers ziekte: „Dit bericht heeft mij zeer aangegrepen. Ik bid voor een spoedig en totaal herstel van de president." De eerste symptomen van coronair thrombose, waaraan de president lijdt, openbaarden zich Zaterdagochtend om streeks kwart voor drie. Een arts van het militaire hospitaal omschreef co ronair thrombose aldus: „Vorming van een bloedprop in een vertakking van de slagaderen, die de hartspieren van bloed voorzien. Dit leidt tot verstop ping van de slagader en necrose en een bloeding in het nauw begrenzende gedeelte van het hart, dat door de aangetaste slagader van bloed wordt voorzien." In de nacht van Zaterdag op Zon dag maakte Eisenhowers arts, gene- raal-majoor Howard Snyder, bekend, dat er geen verandering was opgetre den in de toestand van de president. Mevrouw Eisenhower heeft de nacht doorgebracht in de suite van de presi dent in het hospitaal te Denver. Kort na middernacht werd medege deeld, dat de president bij aankomst in het hospitaal in een zuurstoftent is geplaatst. Zondagochtend Is dr Paul White, een van de bekwaamste Amerikaanse hart specialisten, uit Boston naar Denver vertrokken. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben een telegram met de beste IN BRUSSEL is overleden prof. mr A. S. Oppenheim, die vooral van 1914 tot 1922 een vooraanstaande plaats in het juridische leven in Nederland in nam. DE HEER A. M. BERGERS, voor zitter van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. is onderscheiden met de Orde van St. Gregorius de Grote. DE KATHOLIEKE vakorganisatie in België heeft een resolutie aanvaard waarin bij de regering wordt gepleit voor een tienjarenplan, een aantal grote werken omvattend, om de chonische werkloosheid te bestrijden, DE AFWIKKELING van de waters noodverplichtingen zal naar verwach ting eind 1955 grotendeels zijn beëin digd. EEN AANTAL duistere lieden heeft op Midden-Java de waterputten in de dessa s vergiftigd. Enkele tientallen personen zijn hierdoor gestorven. BLIJKENS DE Belgische begroting voor landsverdediging, zal er voor 1956 ongeveer 1.5 milliard franc min der voor de defensie worden besteed. wensen gestuurd, evenals Sir Winston Churchill, die in de buurt van Nice zijn vacantie doorbrengt, en tientallen andere staatslieden. Ook bondskanse lier dr Adenauer van West-Duitsland heeft de Amerikaanse president een dergelijk telegram gezonden. Men heeft tot dusver drie maal een cardiagram gemaakt. Hierbij had men ,,een normale ontwikkeling" van coro nair thrombose geconstateerd zonder complicaties. De geneesheren hadden voorts meegedeeld, dat „de kracht van de president goed is en dat zijn toe stand het zelfde is gebleven." De pre sident heeft geen koorts. „AFWACHTEN" Het bouwprogramma 1956 bevat werken tot een in geld uitgedrukt vo lume van 2.047 millioen. zonder de militaire werken. Circa ƒ400 millioen is bestemd voor weg- en waterbouw kundige werken en 1647 millioen voor de gebouwen. In het bouwprogramma 1955 werd voor gebouwen 1.482 millioen uit getrokken en voor weg- en water bouwkundige werken ƒ360 millioen. Ook voor de omvang van het bouw programma voor 1956 was het aantal beschikbare bouwvakarbeiders bepa lend. WONINGEN Dr White heeft de pers meegedeeld, dat een nieuwe ambtstermijn voor pre sident Eisenhower zeer goed denkbaar is. Hij waarschuwde zowel voor te groot optimisme als te veel pessimisme met betrekking tot de toestand van de president. „Men kan nu nog niets zeggen. Dit zal pas over een week of twee moge lijk zijn. Zelfs als de ziekte van de president slechts van lichte aard is, zal hij het een paar maanden kalm aan moeten doen. Als hij er de eerste twee weken goed doorkomt, kan men zeggen, dat het waarschijnlijk in orde zal zijn". De Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon heeft verklaard, dat „de regeringszaken zoals gewoonlijk on verwijld zullen worden afgehandeld, ondanks de tijdelijke afwezigheid van president Eisenhower." „De president heeft zijn bewind zo georganiseerd, dat zijn politiek, die wel omlijnd is, gedurende zijn afwe zigheid zal worden voortgezet." Voor het ogenblik schijnt president Eisenhower in een positie te verkeren om alle eventuele noodzakelijke be voegdheden aan zijn ondergeschikten over te dragen. Een militair wordt gouverneur van Cyprus Het hoofd van de Britse generale staf,veldmaarschalk sir John Har ding, is benoemd tot gouverneur en opperbevelhebber van Cyprus. De huidige burgerlijke gouverneur, Sir Robert Armitage, zal een andere functie krijgen. Er zal tevens een nieuwe burgerlijke functie, die van plaatsvervangend gouverneur wor den ingesteld. Voor de woningbouw is 950 mil lioen aan bouwvolumen uitgetrokken. Daarbij is uitgegaan van de verwer king van een volume van 70.000 wo ningen, als volgt over de diverse on derdelen verdeeld (tussen haakjes de verdeling in het bouwplan van 1955): 32.000 (29.500) woningwetwoningen; 30.000 (25.000) premiewoningen (vol le en halve premie tezamen genomen) 7.000 (8.000) herbouwwoningen (oor logsschade) 1.000 2.500) woningen in de zgn. vrij sector. In opdracht van een vooralsnog niet bekend gemaakte opdrachtgever heeft een deurwaarder bij de Arron dissementsrechtbank te Haarlem Za terdag beslag gelegd op de bergings toren van de coöperatieve bergings vereniging „Renate Leonhardt UA". De toren zal tot nader order de slui zen van IJmuiden niet mogen passe ren. (Advertentie) EEN BUURTSCHAP bij Aalten is een nacht lang in opschudding geweest door de verdwijning van een tweejarig kind. De hele om geving werd afgezocht, tot te gen de ochtend het kind kalmpjes uit het boerenkoolveld kwam. DE ZUIDKOREAANSE minister van Defensie, Son Won II, heeft zijn ont slag aangeboden, uit protest tegen de vermindering van de Amerikaanse militaire steun aan zijn land. ZESTIEN PERSONEN, die onder verdenking van revolutionaire activi teit in een gevangenis op Cyprus za ten, zijn ontsnapt. DE LAATSTE van de tien Ameri kaanse burgers, die door Rood-China zouden worden vrijgelaten, is veilig en wel in Hongkong aangekomen. ZATERDAGNACHT zijn elf Duitsers uit Sovjet-gevangenschap ontslagen. Zij kwamen uit Potmar, waar volgens hen nog 200 mensen worden vastge houden. tot S Weersverwachting, geldig J vanavond: ochtend hier en daar mist. Overigens vrij veel bewol- king met enkele buien. Overwe- gend matige wind tussen West en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: Zon onder 18.34 uur. Maan op 16.03 uur. Morgen: Zon op 6.34 uur. Maan onder l 1.22 uur. oiiriitu HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Totaal 70.000 (65.000) woningen. De herbouw van door de oorlog en door de watersnood verwoeste boerde rijen is in het jaar 1955 vrijwel vol tooid. Zowel het rijk als de lagere pu bliekrechtelijke Jichamen zullen bij een totaal van ƒ25 millioen tot uitstel Van de uitvoeriijg van verschillende plannen wordengenoopt. Voor kerkenbouw zal een bedrag van ƒ18 millioen voldoende zijn, om tegemoet te komen aan de behoefte, die zal kunnen gorden gefinancierd. Met 15 milliöen zal het programma van het departeltient van O. K. en W. moeten worden gedrukt. In het bü zonder zal de bouw van gymnastiek lokalen en aula's moeten worden be perkt. De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft mee gedeeld, dat in de afgelopen da gen in de Sovjet-unie opnieuw een atoombom tot ontploffing is gebracht, „hetgeen aanduidt dat de proefnemingen aldaar met deze wapens worden voortge zet." Hieraan werd toegevoegd dat slechts nieuwe mededelin gen over dit onderwerp zullen volgen, indien zich een ontwik keling van bijzonder belang zou voordoen. Silas Papare van het bureau W.- Irian" heeft gedreigd zich uit deze instelling terug te zullen trekken, in dien de regering niet op korte ter mijn de werkzaamheden van het bureau in herbeschouwing neemt. Papare noemde het bureau thans ,,dood". ..Er zijn leden van het per soneel, die elke maand hun salaris halen, doch die niets uitvoeren. De samenstelling van dit personeel dient op de eerste plaats te worden her zien", zo meende hij. Voor het eerst na een zeer rumoe rige week, vertoont de politieke si tuatie in Argentinië enige stabiliteit. Er is een nieuw kabinet gevormd, dat al door een twaalftal tanden, waar onder de V. S. en het Vaticaan is er kend. De nieuwe regering zou be reid zijn, ex-president Peron een vrijgeleide te geven, zodat hij in bal lingschap kan gaan. De voorlopige president. Lonardi, heeft Zaterdag de nieuwe regering, die voornamelijk uit katholieken be staat, beëdigd. Rojas werd vice-pre sident. Vrijdag en Zaterdag deden zich hier en daar nog ongeregeldhe den voor, die op bloedige wijze wer den onderdrukt. Zo vielen te Rosario ruim vijftig Peronisten onder het mi- trailleurvuur van de troepen. In de hoofdstad worden vitale punten be waakt door tanks en panserwagens en er gaan geruchten, dat Zaterdag enkele fabrieken door arbeiders wer den bezet. ronistische zaak te steunen. Peron en vier van zijn naaste me dewerkers, waaronder de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, hebben nu officieel vergunning ge kregen, om het land te verlaten. Hun echtgenoten mogen hen verge zellen. Op onverklaarbare wijze is overleden, de leider van de radicale partij in Argentinië, José Tamborini, die candidaat was tegenover Peron bij de presidentsverkiezingen van 1946. Bij Torreon, 800 kilometer ten Noorden van de stad Mexico, ont plofte een met dynamiet geladen vrachtauto, net toen er een trein T passeerde. Er zijn meer dan veertig Latere berichten zeiden weer, dat 3oden en 100 totJ150 gewond. er in de stad Rosario een algemene staking was uitgeroepen om de Pe- i Gevreesd wordt, dat het totaal aan I tal slachtoffers het dubbele zal zijn van het thans bekende cijfer. I Verscheidene huizen van het dorp iGuayelera, waar het ongeluk gebeur- I de, zijn als gevolg van de explosie ingestort, waardoor de bewoners on- I der het puin werden bedolven. Tot op grote afstand zijn de ruiten der hui- OPPERSTE SOVJET RATIFICEERT Het presidium van de Opperste Sovjet van de Sovjet-Unie heeft Za terdag een decreet uitgegeven, waar bij de overeenkomst tot het ann-, gaan van diplomatieke betrekkingen tussen West-Duitsland en de Sovjet- Unie wordt geratificeerd. zen vernield. De vrachtauto vervoerde vijf ton dynamiet. Er deed zich een ontzag lijke ontploffing voor, waardoor de trein van de rails werd gegooid en de vrachtauto werd verpulverd. Een dolle rit van een Opel Record met Duits kentekenbewys uit Duisburg en daarboven de letters „U.S.A.", heeft Zaterdagavond tegen het middernach telijk uur in de Haagse binnenstad twee doden en 21 gewonden, waarvan waarschijniyk acht zwaar, gekost, In de auto zaten twee mannen, die, toen de auto tegen een winkelpui in de Veenestraat tot stilstand kwam, de vlucht na men. Eén van hen werd direct door een omstander, de heer J. Moes gegrepen en aan de politie overgeleverd, de ander werd later gearresteerd. Volgens omstanders kwam de auto slingerend uit de Wagenstraat rijden, verbrüzelde een etalageruit en reed daarop direct in dolle vaart de zeer drukke Veene straat, die voor alle verkeer is gesloten, in. De gevolgen waren verschrikkelijk. streeks kwart voor elf zijn makker in een cafe gaan ophalen. Zij reden naar Den Haag, waar eerst de bestelauto weid geramd. L. reed vol gas door en kwam in het gedeelte van de Wagen straat met verboden rijrichting te recht. In dolle vaart werd de 34-jarige bromfietser S. aangereden. Ook werd daar een herenfiets in elkaar gereden Als halmen werden links en rechts de voetgangers neergemaaid. Een der twee inzittenden zo zeiden ooggetui gen, gaf de chauffeur, toen de serie on gelukken begon, een teken om nog sneller door te rijden en als een wilde drukte de laatste het gaspedaal in. De dodenrit begon op de Gedempte Gracht, waar een bestelauto werd ge kraakt. Het ongeluk veroorzaakte grote con sternatie. De chauffeur van de auto, die in Rotterdam van een in Duitsland wo nende Amerikaan was gestolen, is gis termorgen in een café te Rotterdam aangehouden. Het was de 22-jarige Rotterdamse behanger A. L. Hij kon op aanwüzing van zyn kameraad, de 22-jarige Rotter damse straatmaker D. A. gegrepen worden. Volgens de politie van de Maasstad heeft L. toegegeven dat hij in de loop van de Zaterdagavond de Duitse wa gen gestolen had. Daarna is hij on- Met een snelheid van tenminste 60 kilometer per uur reed L. de nauwe, voor alle verkeer gesloten Veenestraat in, waar juist de bioscoop uitging. PANIEK Iets voorbü de bioscoop moet hij de 48-jarige mevrouw 1). Lammer» Lis- net-Otten en haar 53-jarige zuster B G. Otten aangereden hebben. Beiden werden op slag gedood. De oudste werd, waarschijnlijk op de motorkap, zigzag over de straat nog 25 meter meegesleurd. De voorruit van de auto wa- in splinters, waardoor L„ die on der de invloed van drank was, de macht over het stuur geheel moet znn kwijt geraakt. In de Veenestraat brak een paniek uit. Gillende mensen trachtten overal een goed heenkomen te zoeken en sprongen in hun angst zelfs door eta lageruiten. De zigzaggende wagen, die nog twee maal tegen een pui aan de linkerkant van de straat opvloog, liet een spoor van gewonden achter, voor dat hij, half op de straat, half op het trottoir, tot stilstand kwam. Drie ambulances waren spoedig met een grote politiemacht op de plaats des onheils aanwezig. De ge neeskundige dienst alarmeerde nog extra personeel, dat met taxi's werd aangevoerd. Inmiddels verleen den militairen van de geneeskundige troepen en enkele burgers E.H.B.O. Binnen drie kwartier waren alle slachtoffers in ziekenhuizen opgeno men. Verschillende hunner zijn er vrij ernstig aan toe. Toen zij door de auto werden geschept, neergemaaid of weg gedrukt werden, liepen zij vooral ge broken benen, enkelfracturen, hersen schuddingen en glaswonden op. De chauffeur zal waarschijnlijk ver volgd worden wegens dood door schuld, waarvoor hoogstens een jaar gevangenisstraf kan worden gegeven begaan onder invloed van drank ech ter 3 jaar, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld, waarop hoogstens negen maanden staat en on der invloed van drank 2 jaar, diefstal van een auto, hoogstens vier jaar, het verbergen van zijn identiteit na het ongeluk, hoogstens drie maanden en wegens enkele overtredingen. De 22-jarige arrestant heeft ver klaard voor de rit, die zulke ernstige gevolgen heeft gehad, 10 glaasjes cog n.ac en 5 glazen bier te hebben ge dronken. Gedurende de rit begon hij zich enigszins onwel te gevoelen; hy is niettemin doorgereden. Hij was niet in het bezit van een rijbewijs. Wel had hy enige rijlessen gehad. De foto toont de gehavende wagen na het vreselijk ongeluk. Goes heeft gisteren voor heel ons land de primeur gehad van een fruitcorso. Dit nieuwe evenement, dat na hard zwoegen tot stand is gekomen, heeft circa 50.000 bezoe kers naar de stad getrokken. Onze foto toont de wagen der Gratiën, waarop Mercurius, een wagen, ver vaardigd door de Goese midden standsvereniging. De landeiyke specialistenvereni ging, heeft besloten accoord te gaan met de formele optrekking van de inkomengrens der vrüwillige verze kering tot f 6000 De voorwaarde werd evenwel ge steld, dat hieraan geen uitvoering zal worden gegeven dan nadat met de medewerkersorganisaties overeen stemming zai zijn verkregen omtrent een systeem van sluitende controle op deze inkomengrens. De interimregeling voor de specia listenhonorering 1955 zal nog ongewij zigd van kracht blijven. De uitslagen van de hoofdklasse wedstrijden in dit weekeinde lui den: Hoofdklasse A Limburgia—Stormvogels 4—2 DOSRoda Sport 52 Amsterdam—Fortuna 05 VWEindhoven l—0 NACExcelsior 21 SpartaADO ii VitesseAiax 22 EBOH—NOAD l—i RigtersbleekHVC 52 Hoofdklasse B' Willem II—SW 2—1 Emma—Alkmaar l—1 Volewijckers—SC Enschede 1—6 BWDe Graafschap 42 Sch. Holl. SportFeyenoord 11 MW—DFC 4o PSV—EDO 5_o SittardiaElinkwijk 11 Rapid JC—GVAV 4—1 Voor verslagen van de wedstrij den. die Brabantse hoofdklasse- ploegen speelden, verwijzen wij naar de sportpagina's. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse „Nationale Vereniging voor de Vooruitgang der Gekleurde Volken" heeft een verklaring uitgegeven, waarin het vrij spreken van twee blanken, die verdacht worden van. moord op de veertienjarige negerjon gen Emmett Till, die familiaar" zou zijn opgetreden tegen de vrouw van een hunner, „even schandelik als stuitend" wordt genoemd. „De jury, die dit presteerde, ver dient van het Kremlin een medaille te krijgen voor „grote verdiensten voor het communisme in de strijd tegen de democratie", aldus onder meer de ver klaring. Te New York is gisteren een grote openbare bijeenkomst gehouden, waar in tegen „het lynchen van de neger jongen Emmett Till" werd geprotes teerd. De bijeenkomst werd door de moe der van de verslagene bijgewoond. De moeder van Emmett Till heeft tegen over verslaggevers verklaard, te ge loven, dat twee belangrijke getuigen het proces tegen Roy Bryant en John Milam niet hebben kunnen bijwonen. Er was ook geen moeite gedaan om een getuige te vinden, die gezien zou hebben dat Emmett Till de knappe vrouw van een der beschuldigden be wonderend had nagefloten. Een getui ge, aldus Emmett Tili's moeder, was gevangengezet om hem te beletten te getuigen. Er was geen moeite gedaan om een andere man te pakken te krij gen, die een bezwarende getuigenis had kunnen afleggen. Roy Bryant en John Milam, die Vrü- dag te Sumner door een jury van uit sluitend blanken zün vrijgesproken van moord op Emmett Till, zullen op nieuw terechtstaan en zich moeten verantwoorden in verband met de optvoering van de negerjongen. De voorzitter van de defensiecom missie van het Franse parlement, Pierre Montel, is ontheven van zijn functie van inspecteur van militaire bases in Marokko. Montel, die een week geleden in Marokko aankwam, is zijn bevoegd heden te buiten gegaan en heeft cri- tiek geleverd op de Franse politiek in Marokko. Hij is door sultan Arafa ontvangen en heeft er bij deze op aan gedrongen zijn post niet te verlaten. De Fransen willen de sultan vervan gen door een Kroonraad. Montel is naar Frankrijk vertrok ken. Onder de nationalisten is Zaterdag een oproep tot een algemene staking op Maandag verspreid. De nationalis ten worden ongeduldig over het trage verloop van de besprekingen, die tot interne autonomie voor het prtecto- raat moeten leiden. Franse strijdkrachten, gesteund door vliegtuigen en artillerie, heb ben een grootscheepse zuiveringsope ratie ingezet tegen de Algerijnse op standelingen in het Nementcha-ge- bergte, aan de rnd van de Sahara, ten Zuid-Oosten van het Aures-ge- bergte. aan de rand van de Sahara, De hertog van Argyll, die een fortuin heeft besteed aan zijn pogingen om het Spaanse goudschin ..Duque de Floren- cia" te bergen, heeft de strijd Vrijdag voorlopig opgegeven. Aan boord van het schip, dat 400 jaar geleden in de baai van Tobermory (eiland Muil) zou zijn gezonken, zouden zich goud en een met juwelen bezette kroon bevinden. De „Duque de Florencia" maakte als soldij schip deel uit van de verslagen Spaanse Armada. De kroon zou zijn meegezonden voor de ver wachte kroning van Philips de Tweede in de abdij van West minster welke door de neder laag echter niet doorging. Duikers hebben wat aarde werk. een oud kanon en roes- -ige scheden van zwaarden naar boven gehaald, maar ontdekten geen spoor van het goud en de kroon.

de Stem | 1955 | | pagina 1