Argentijnse regeringstroepen hebben zich overgegeven EN DEN HAAG JUBELDE Kapitein Westerling naar Indonesië vertrokken (de Turk) Ik Bloedige actie als voorspel Weer optimis tisch geluid Y er lenging vaca ntieduur zal worden toegestaan Per 1 Januari verbod van TBC-besmette runderen Vordering in Genève Ex-KNIL-leden contra de Staat der Nederlanden Geen of vals paspoort Peron (onvindbaar) vreest voor zijn leven Boyer de Latour naar Marokko Rebellen vormen voorlopige regering onder Lonardi I Eiland werd vergeten Nieuw incident bij bestandslijn Bij Baarle Nassau de grens de constructieve overgeglipt elementen hulp bieden Storm en regen teisterden Amerika r Twee meisjes van 15. DAGBLAD VOOR ZEELAND VER. NATIES Tocli een debat over N.-Guinea Bus Slui-skil-Breda Maar o, die beperkingen Begrotingen passeren de revue Vrij warm -- i Onderzoek inzake de oestercultuur KOV zendl telegram naar Tweede Kamer Israël en Egypte Pleidooien voor Gerechtshof ëa Oorlogskreten in Zuid-Vietnam 95e JAARGANG No. 21951 Uitgave N. V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkaag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie. Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J HA. Bruna Redactieraad: C. J. v Hootegem. Mi Dr A J J M Mes. Mr H M L de Rechter. L. J v 't Westende, P. V. M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 5.85 pei kwartaal, per post t 6.55, per week (uitsluitend bi] niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland GUIS. T..-.., m. - HUIST. P- 7. 102 - ,Blil~~™ T.„.b«n. 56, T... 260! DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.36 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijk# aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendmgen op advertenties, welke de uitr gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De Franse resident - generaal in Marokko, generaal Pierre Boyer do Latour, is Woensdag met een spe ciaal vliegtuig uit Parijs naar Rabat vertrokken met nauwkeurig omschre ven instructies voor de uitvoering van het Franse plan tot invoering van zelfbestuur in Marokko. Indonesië zal tijdens de tiende UNO-assemblee zeker proberen een nieuw debat over Nieuw Guinea te doen houden, ook al zegt Nederland honderdmaal, dat zo'n debat de al gemene wereldsfeer geen goed zal doen. Dit verklaarde de Indonesische mi nister van Voorlichting, die ook mee deelde, dat er op 7 October een re geringsverklaring in het parlement zal worden afgelegd. Het ontwerp voor de anti-corruptiewet is gereed. De regering heeft ook enkele goede ren zoals, rijst, babymelk, vliegtuig- benzine, krantenpapier en weten schappelijke boeken, vrijgesteld van extra invoerrechten. DE NEDERLAAG VAN PERON c.s. is een voldongen feit. De gepensionneerde artillerie-generaal Eduardo Lonardi is voor lopig president van Argentinië geworden, nadat gisteren om 10 uur de regeringstroepen zich hadden overgegeven. Alle voor waarden van de opstandelingen op één na waren aanvaard. Peron moet zich nog steeds in Buenos-Aires bevinden. Hij zit ofwel in de ambassade van Paraguay, ofwel hij houdt zich schuil aan boord van de kanonneerboot „Paraguay", die in de haven van Buenos Aires ligt. De ex-president zal wel sidderen van angst, want zijn tegenstanders eisen zijn uitlevering, die de prelude zal zijn tot zijn berechting. In het toekomstige Argentijnse bewind zal Lo nardi een hoofdrol spelen, samen met de rebellen-generaal Lagos en vice-admiraal Olivieri, die na de mislukte opstand van 16 Juni in de gevangenis belandde, maar die nu weer op vrije voeten is. Lonardi wordt beschouwd als een vurig strijder voor de democratie. Dat liet hij tenminste over zich vertellen, doch dat deed Peron indertijd ook. De militaire junta, die gedurende de burgerkrijg de bevoegdheden van Pe ron had overgenomen, heeft alle voorwaarden voor de capitulatie aan vaard. Alleen weigerde de junta uit levering van Peron. De blokkade van alle Argentijnse havens is nu opge- GEBLEKEN IS, dat de Hongaarse primaat, mgr Mindszenty in het ge heel niet is vrijgelaten, zoals was beweerd, maar dat hij in het dorp Puspok szent Laszlo huisarrest heeft. Hij wordt bewaakt als een gevange ne. HET EERSTKOMENDE internatio nale Maria-congres zal in Lourdes worden gehouden. De datum is 10-17 September 1958. DR. W.L.P.M. DE KORT is benoemd tot penningmeester van de Interna tionale katholieke migratiecommis sie. Dr. de Kort woont in Goirle. DE PREMIER van Malta heeft ver klaard, dat Malta geen genoegen kan nemen met een tweedehands Brits staatsburgerschap. Malta wil opge nomen worden bij het Britse moeder land en in het Lagerhuis vertegen woordigd zijn. EEN WETSONTWERP Tuinbouw- vestigingswet, met de grondslagen voor het stellen van eisen van ere dietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid is op het departe ment van minister Mansholt in voor bereiding. DE SOVJET-UNIE heeft haar spijt betuigd over het feit, dat een Rus sische officier een lid van het Ame rikaanse Congres met een revolver heeft bedreigd. De betrokken officier Is disciplinair gestraft. IN DE JAREN sinds 1938 is het we reldsterftecijfer gedaald met niet minder dan 36 procent. Het geboor tecijfer daalde met 8 procent. SEISMOLOGEN willen in 1957 in de Sovjet-Unie, de VS, Australië en nog ergens gelijktijdig vier atoombom men laten ontploffen, om kunstmati ge aardbevingen te veroorzaken, waarvan zij een heleboel kunnen le ren. DE HEER VISSER uit Wijde- wormer is van plan om morgen met zijn duikertoren naar de „Razende Bol" te varen, om de jacht op het goud van de daar gezonken „Renate Leonhardt" te beginnen. TIJDENS de 17e zitting in de zaak Schmidt heeft „getuige" Manoch ge zegd, dat hij weieens verkeerde ver- klarignen had afgelegd, maar dat men deze moest zien als zelf-getrok- ken conclusies. DE METRO- en autobusdiensten in Parijs werkten gisteren weer nor maal, maar op verscheidene plaatsen bij de spoorwegdiensten in en rond om de hoofdstad werd gestaakt. Het personeel krijgt een loonsverhoging DE TURKSE premier Menderes. heeft Dulles geschreven, dat linkse elementen schuldig waren aan de anti-Griekse relletjes in Izmir en Istanbul. Turkije blijft geloven in de politiek van de NAVO. PRINS BERNHARD zal in Garmisch de derde internationale conferentie over de verhouding tussen Amerika en Europa leiden. heven. Dit wil nog niet zeggen, dat de rust is weergekeerd. Aan de climax van de capitulatie Is een wrede en bloedige strijd vooraf gegaan. De opstandelingen hebben Buenos Aires met een regen van brisantgranaten bestookt. Z(j schoten het hoofdkwartier van de „Nationa listische Bond" (Perons laatste bol werk ip de hoofdstad) in puin en hierbij vielen ruim 300 doden. Op dat moment waren de onderhandelingen tussen de militaire junta en de rebel len al aan de gang.In de stad Men- doza zijn ook verbitterde gevechten geleverd. In sommige steden werd al vast een revolutionair bewind ge vestigd. De nieuwe regering (die in feite ook een militaire junta is) blijft voor lopig gevestigd te Cordoba: de stad, die zo'n grote rol in het hele drama heeft gespeeld. Hier en daar opereren nog groepen Peronisten. In de stad Puerto Belgrano zouden tienduizenden leden van het algemene vakverbond zich gereed houden voor een nieuwe slag. Over Peron gaan zeer tegenstrijdige berichten. Verschillende Zuidameri- kaanse landen willen hem wel asyl verlenen, maar de ex-president zit tegen wil en dank gevangen in zijn eigen vroegere hoofdstad. Volgens de correspondent van een Amerikaans r.mroepstation is Peron echter in handen der opstandelingen die hem aan boord van de „Paraguay' gevangen zouden hebben genomen. Bjj de busdienst Sluiskil - Breda blijkt weer eens dat de pap nooit zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend. In Augustus zag het er naar uit, dat de dienst per 1 Sep tember moest worden stopgezet, la ter kreeg men uitstel van executie en nu de le October nadert is het nieuws over deze veelbesproken en veelomstreden buslijn weer heel wat gunstiger. De Z.V.T.M. kreeg gisteren n.l. telegrafisch bericht, dat de dienst via Belgisch grondgebied kan worden uitgeoefend tot en met 31 December. Men heeft nu goede moed dat ook resterende moeilijkheden gedurende de tijd welke men nu weer beschik baar heeft, kunnen worden op gelost, zodat Zeeuwsch-Vlaan- deren deze regelrechte verbin ding niet behoeft te missen. Vooral tijdens de komende wintermaanden zal opnieuw blijken van welk een onschat baar nut de dienst op Breda is. Ken tot nog toe vergeten, on bewoond eiland, is thans in naam van koningin Elisabeth formeel in bezit genomen als Brits grondgebied. Het is het rotseilandje Rockall in de At lantische Oceaan. Deze foto geeft een beeld uit roerig Buenos Aires. Op een vrachtwagen staat als een eenzame golfbreker in een sterke branding, een mari nier, die heeft deelgenomen aan de opstand, en die door een menigte, uitbundig over het gelukken van de recente staatsgreep, met laaiend enthousiasme wordt toegejuicht. (Telefoto) Weersverwachting, geldig tot 4 vanavond: In de ochtend in het binnenland hier en daar nevel of mist. Droog t weer met enige bewolking in de hogere niveaux. Zwakke tot ma- J tige Zuidelijke wind. Vrij warm. Vandaag: Zon onder 18.43, maan onder 21.20 uur. Morgen: Zon op 6.28, maan op 14.20 uur. Ook gisteren zyn er weer begrotin gen van diverse departementen voor publicatie vrijgegeven. Minister Mans- holt kon meedelen, dat er per 1 Ja nuari een verbod op het houden van TBC-besmette runderen zal afkomen. In Wemeldinge werd een speciaal laboratorium gebouwd, waar men on derzoekt (en advies uitbrengt aan de Delta-commissie), hoe de bedreigde oestercultuur gered kan worden. Minister Van Thiel wil, dat in de Ambonnezenkampen het gezinsleven Het Katholieke Onderwijzers Ver bond heeft in verband met de behan deling van de motie van mejuffrouw Tendelo vandaag in het parlement aan de Tweede Kamer het volgende tele gram gericht: „Bestuur Katholieke Onderwijzers Verbond, sprekende namens meer dan 20.000 katholieke onderwijzers en onderwijzeressen, vraagt met nadruk de motie van mejuffrouw Tendelo in zake de gehuwde ambtenares niet te aanvaarden." in ere wordt hersteld. Elk gezin zal een eigen domein moeten hebben. Er is een wetsontwerp in voorbereiding betreffende inspectie in bejaarden-te- huizen. Deze tehuizen zullen aan be paalde minimum-eisen moeten vol doen. Instellingen, die zonder winst oogmerk het huisvesten van bejaar den verzorgen, zullen in aanmerking kunnen komen voor subsidie. De provinciale commissie, die het ontwikkelingsplan voor Z. W.Brabant moet opstellen, zal niet voor 1956 haar rapport in dienen. Minister Suurhoff heeft goedgevon den, dat de Rijksbemiddelaars toe stemmen In verlenging van de jaar lijkse vacantieduur met maximaal 3 dagen en verhoging van de vacantie- bijslag of andere uitkeringen. Eén en ander is echter gebonden aan voorwaarden. De werkgevers en werknemers in de bedrijfstakken moeten het over de voorstellen eens zijn; de prijzen, mogen door de nieu we situatie niet stijgen; de voorstel len kunnen pas bij afloop van de CAO worden gedaan ën tenslotte mogen de verbeteringen niet leiden tot een verhoging van het jaarsalaris met meer dan 3 Van een verruiming met 3% van de regelingslonen kan niets komen. Men zou dan vooruitlopen op het be langrijke SER-advies inzake de' toe komstige loonpolitiek, dat dezer da gen zal worden ingediend. Aan de SER is ook advies gevraagd of het mogelijk en gewenst is, de werkne mers een groter aandeel in het na tionale inkomen te geven, waarbij in elk geval ook een nieuwe huurronde en de nieuwe ouderdomsverzekering worden bekeken. Voor de verkiezingen van 1956 zal er wel niets van het voorstel tot huurverhoging komen, maar daarna zullen de nieuwe huurvoorstellen niet lang op zich laten wachten. Israëliërs hebben Woensdag een aanval gedaan op een Egyptische post In het gebied van El Auja. Egypte beschouwt het incident als „hoogst ernstig". Generaal Burns heeft zijn voorge nomen vertrek uit Palestina naar Cairo uitgesteld. De Egyptische troepen in het ge bied van Gaza zullen 500 meter wor den teruggetrokken. Premier Nasser heeft ook last gegeven, prikkeldraad versperringen aan te brengen op ze kere punten binnen het Egyptische gebied, doch niet op de bestandslijn Een vrolijke groet vanaf het balcon van het Haagse Paleis Lange Voor-g hout aan de juichende duizendtahi len. V.l.n.r.: H.M Koningin JulianQ en Hare Koninklijke Hoogheden Prinses Margriet, Prinses Irengb Prinses Marijke en Prinses Beatri&b De vorstehjke personen verschenen op 't balcon na de rijtoer door Den Haag op Prinsjesdag. De Amerikaans - Chinese bespre kingen in Genève zijn in een nieuwe faze gekomen. Voor het eerst is het tweede agendapunt „kwesties van wederzijds belang" aangesneden. Ambassadeur Wang had de vorige week reeds voorgesteld, het tweede agendapunt te splitsen in (a) bespre king van de kwestie der handelsbe lemmeringen en (b) voorbereiding van een Amerikaans - Chinese con ferentie op hoger niveau. Voor het Haagse Gerechtshof zijn de pleidooien begonnen in de zaak van leden van het voormalige KNIL, verenigd in de stichting Omink, con tra de staat der Nederlanden. De ex-KNIL-leden eisen hun mili taire inkomsten op over het tijdvak van de Japanse bezetting van het voormalige Nederlands-Indië. In 1953 heeft de rechtbank deze vordering ten aanzien van de Nederlandse staat ont- „HET ZAL WELLICHT inmiddels reeds bekend zijn, dat ik Neder land heb verlaten met Indonesië als bestemming. Teneinde ongewenste speculaties omtrent mijn plannen te vermijden, zend ik u deze brief. Ik ben naar Indonesië vertrokken op verzoek van enkele Indonesi sche groeperingen, teneinde hen van advies te dienen en zo mogelijk bij te staan in de pogingen hun land vooruit te helpen op de weg naar groter democratie, zo luidt de aanhef van een brief, die de ex-KNIL- kapitein Westerling aan het ANP heeft geschreven. Voor de Indone sische bevolking heeft de bevrijding uit het kolonialisme na de souverci- niteitsoverdracht in 1949 helaas geen uiteindelijke vrijheid gebracht, zo vervolgt de brief. Van de in eind 1949 ontstane situatie hebben immers de uitstekend georganiseerde links-extremistische groepen en corrupte politici in Djakarta misbruik gemaakt om persoonlijke doelstellingen te verwezenlijken. dit schip, gepaard aan de onjuiste pu blicatie over mijn aandeel daarin, be treur ik nog ten zeerste. Het Zuidvictnamese leger is Dins dagnacht bij Saigon een groot offen sief begonnen tegen de troepen van de Binh Xuyen. De actie is gericht tegen de 1.500 tot 2.000 man onder generaal Le Van Vien, waardoor de scheepvaart op de rivier de Nhabe, de verbinding tussen Saigon en de zee, aanzienlijk wordt gehinderd. Het offensief vormt een vervolg op de gevechten in Saigon in April, toen de aanhangers van de Binh Xuyen uit de hoofdstad werden verdreven. De met geweld tot stand gebrachte eenheidsstaat heeft de bevolking van de gebieden buiten Java bovendien vaak in verwarring gebracht. De ge lukkig zeker niet schaarse elementen, die de bestaande toestand langs con structieve weg willen verbeteren, kun nen in Indonesië op mijn sympathie en bijstand rekenen. Bij de Indone sische regeerders in Djakarta zal men met mijn plannen weinig zijn inge nomen. Ik vertrouw echter dat ook zij spoe dig tot de conclusie zullen komen dat ik niet ben gekomen om onnodige moeilijkheden te veroorzaken, maar bereid ben waar mogelijk constructief werk te leveren. Dientengevolge ver klaar ik met nadruk, dat door mü geen gehoor zal worden gegeven aan het op mij gedane beroep, alvorens de uitslag der verkiezingen in Indonesië, welke op 29 September a.s. gehouden zullen worden, bekend zijn. Ik ben niet op reis als „Evipan-avon- turier". Het ongelukkige bedrijf met Het heeft mij gespeten genoodzaakt te zijn geweest Nederland langs ille gale weg te moeten verlaten. De Ne derlandse autoriteiten hebben zelfs niet willen reageren op mijn aanvrage voor een paspoort." Tot zover de brief. Volgens de „Telegraaf' heeft Wes terling (37) Nederland inderdaad ver laten met de bedoeling om zich naar Indonesië te begeven. Vergezeld van twee adjudanten is de „Turk" in de nacht van Vrijdag op Zaterdag bij Baarle-Nassau via binnenpaadjes de grens gepasseerd Zonder opgemerkt te worden door de grensbewaking zijn de drie mannen er in geslaagd een Belgische stad te bereiken, vanwaar de reis per trein is voortgezet. Westerling, die niet in het bezit was van een Nederlands paspoort, heeft zijn woonplaats Marssum Donderdag verlaten en bleef tot de illegale grens overschrijding in Den Haag. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn vertegenwoordigers in het buitenland op de hoogte ge steld. Westerling heeft geen of alleen vervalste papieren bij zich en kan zegd en zich onbevoegd verklaard ten aanzien van de vordering op Indone sië. Pleitende voor de ex-KNIL-leden zei mr L. Bouma, dat de vordering op Indonesië thans niet meer in het ge ding is. Krijgsgevangenschap is geen aanleiding tot wijziging van de uitbe taling der salarissen, daar deze ge vangenschap geldt als werkelijke dienst. Het verweer van de staat, dat de betrokkenen dan maar eerder en in Indonesië over de achterstallige salarissen hadden moeten procederen achtte pleiter moeilijk aanvaardbaar. „Het zou niet zijn geapprecieerd, als tijdens de militaire acties in Indo nesië de leden van het KNIL aan het procederen waren gegaan". Pleitend voor de staat zei mr J. J. R. Hoogeweegen, dat toewijzing van de eis de staat meer dan een milliard gulden zou gaan kosten. Op basis van de Indische comptabiliteitswet kon de staat niet aansprakelijk worden ge steld. Volgens een wet uit 1912 werd bepaald, dat Nederland geen juridi sche of morele verantwoordelijkheid aanvaardde. Arrest op 16 November. dus door elk land, waar hij wordt aangetroffen, als ongewenst vreemde ling worden teruggezonden naar Ne derland. De orkaan „Ione" is nabij Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia naar zee afgebogen. Vijf personen zijn als gevolg van de storm om het leven gekomen. In het Oosten van Noord Carolina is voor 100 millioen dollar schade aangericht. De orkaan „Hilda" die Mexico teisterde, eiste 17 doden, 350 gewon den en 30.000 daklozen. In het Noor den van het land, is een dorp geheel weggevaagd. Hier zijn 200 mensen vermist. De voornaamste wegverbin ding tussen Mexico en de Ver. Staten is verbroken. Zeer zware regenval heeft Dins dag midden-Venezuela en de staten Sucre, Lara en Falcon geteisterd. In Calabozo in midden-Venezuela wer den door een storm 105 huizen ver nield en talrijke beschadigd. Een persoon werd door de bliksem ge troffen en gedood. ~N In de Londense „Star" zijn de foto's van twee vijftienjarige prinsessen naast elkaar afge drukt, namelijk van de Deense kroonprinses Margrethe, die dezer dagen naar Londen is ge komen voor een verdere school opleiding, en van prinses Ira Fuerstenberg, die Woensdag met de 31-jarige prins Alfonso Hohenlohe-Langenberg in het huwelijk is getreden. In 't bij schrift wordt gewezen op de zo verschillende wegen, welke deze twee prinsessen thans inslaan: voor de één luidt de schoolbel, voor de andere luiden de brui- loftsklokken. Hieraan wordt toegevoegd: „Wij weten wel, welke foto wij de voorkeur ge ven en wij geloven, dat velen onze mening zullen delen, na melijk dat vijftien jaar nog te jong is om boek en spel voor een trouwring te verwisselen en dat prinses Margrethe de weg volgt, welke de meeste ouders voor hun dochters zou den wensen."

de Stem | 1955 | | pagina 1