GEVECHTEN IN ARGENTINIË Strijdkrachten in opstand tegen Peron DOORDAT DE METRO STAAKTE Russen wensen ontspanning, maar het blijft oppassen ALSOF DE WEG VAN HULLIE ALLEEN IS" Niet goed genoeg voor de communistische partij Pseudo-advocaat lichtte Zwitserse dame op Cordoba en enkele havensleden reeds in handen van de rebellen r SCHOONMOEDERDAG DAGBLAD VOOR ZEELAND Het begon na een roerige nacht Luchtgevechten en bombardementen K.V.P. en KNP. Einde overleg zicht in Aanvaardt S.U. plan Eisenhower? Patrouille op een vulkaan Het ene request lokt het andere uit Peking laat Amerikanen vrij Enkele buien NIEUWER-AMSTEL ALS ELECTORAAL PROEFKONIJNTJE Bondskanselier Adenauer stelt vast: Afwijzing diplomatieke missies zou Moskou beledigd hebben Mikojan op vacantie in Yoego-Slavië HERHALINGSTIJD DERDE DIVISIE WORDT VERLENGD NEDERLANDSE THUNDERJET VERONGELUKT Bij manoeuvres boven Duitsland Eigenlijk ben ik miUionnair Prins Bernhard op het Quirinaal Bromfietser tegen autoportier te Clinge 8 Hulst 95e JAARGANG No. 21947 Uitgave N. V Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16 Tel.: Uirectie. Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: C. J- v Hootegem, Mi Ut A J J M Mes, Mr H M U de Rechter. L. J v 't Westende, p. V M. Vercauteren Abonnementsprijs dn vooruitbetaling 1 5.85 pei kwartaal, per post 1 6.55, pei week (uitsluitend bij niet post- bestell.) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 et Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per mm) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: W, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST. Di^le Poort 7, Tele oon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. noJ5) In vier provincies van Argentinië zijn afdelingen van het leger en van de vloot in opstand gekomen tegen het bewind van Peron. Enkele steden, waaronder Cordoba (in het binnenland) en de havensteden Bianca Blanca en Rio San tiago zouden al in handen van de rebel len zijn. Beide steden werden door vliegtuigen van de regering gebombar deerd. De radio-zender van Cordoba wordt gebruikt voor mededelingen en propa ganda van de opstandelingen. Hier en daar zijn al luchtgevechten geleverd. In heel Argentinië is de staat van beleg benevens een uitgangsverbod afgekon- digd. In de nacht voor het uitbreken van de opstand was het al roerig geweest in het land. In de hoofdstad werd een politie-agent neer geschoten en meer dan honderd personen werden, als verdacht van samenzwering, gearresteerd. Toen de razzia's nog in volle gang waren, kwamen uit de steden Rosario, Cordoba (365.000 in woners) en Parana berichten ,dat de garnizoenen daar in opstand waren gekomen tegen Peron. De rebellie van leger- en marine eenheden moet terdege georganiseerd zijn geweest. Tegelijkertijd braken gevechten uit in de provincies Cordo ba, Entrerios en Corrientes. De aanlei ding wordt gezocht in het besluit van het vakverbond om leden op te leiden voor bescherming van het regiem. Waarschijnlijk was dit de druppel, die voor een aantal legerautoriteiten de emmer deed overlopen. De regering maakte in de middag uren bekend, dat zij de toestand over al fn de hand had, maar al spoedig werd duidelijk, dat deze mededeling wel wat overdreven was. De berich ten wezen er integendeel op, dat de rebellen hier en daar de overhand hadden gekregen op de regeringstroe pen. De telefoonverbindingen met de provincies zijn onderbroken en ook blijken de radiozenders gesaboteerd te zijn. In Belgrano en Del Pueblo wa ren de kabels verbroken, die de zend masten met de studio's verbonden. ABDEL RAHMAN SOELI, voorzitter van de „Zuidelijke Liberale Partij" in de Soedan, is gearresteerd en zijn huis doorzocht. Hij wordt verantwoor delijk gesteld voor de muiterij van het leger, enkele weken geleden. OP 5 OCTOBER a.s. zal in Brussel een van de regelmatige ministeriële Benelux-conferenties worden gehou den. Van Nederlandse zijde zullen hieraan deelnemen de ministers Zijl stra, Mansholt en van de Kieft en mo gelijk ook minister Suurhoff. DE HEER Joop Kusters uit Wil lemstad, op Curagao, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Toen Prins Bernhard, bij zijn laatste bezoek aan de Antil len, bij het diepzeeduiken in moei lijkheden raakte, greep de heer Kusters snel in en de Prins kon weer veilig op de wal komen. In de provincie Entrerios, waar volgens de regering een haard van verzet werd opgeruimd, zouden gene raal Oscar Silva, voormalig ambassa deur in Madrid, en andere hoge offi cieren zijn gearresteerd. Pamfletten De berichten zijn nog altijd te vaag, dan dat men een juist overzicht kan krijgen van de omvang van de op stand. Het staat echter wel vast, dat hij de grootste is sinds het aan de macht komen van Peron. Mensen die niet beslist in Buenos Aires moesten zijn, begonnen de stad rond het middaguur te verlaten. Ster ke patrouilles hadden toen de wacht betrokken bij het regeringspaleis. Banken werden gesloten en alle open bare gebouwen stroomden leeg. Berichten uit Cordoba maken er melding van, dat uit vliegtuigen pam fletten zijn verspreid, waarin wordt gezegd: V/eer hijsen de strijdkrachten de roemrijke vlag van de natie. Cordo ba is veroverd voor God en land." De opstandige beweging wordt volgens de regering geleid door generaal Dalmiro Balaguer, oud commandant van een regiment infanterie, die op 2 September onderdook na de ontdekking van een samenzwering op een basis onder zijn commando. Zware explosies Nadere berichten uit Eva Peron, het vroegere La Plata, maakten melding van zware ontploffingen, nadat een vliegtuig was overgevlogen. Velen trachten de stad te verlaten. In het gebied van Berisso en Rio Santiago, in de omgeving van Eva Peron, werd ge schutvuur gehoord. Volgens een officieel regerings communiqué staat een regiment infan terie gereed om, nadat versterkingen zullen zijn aangekomen, de vlootbasis Belgrano aan te vallen. Verder werd in dé bekendmaking gezegd, dat in Val) de zijde van de K.V.P. deelt men ons mee, dat gisteren bespre kingen zijn gehouden tussen verte genwoordigers van K.V.P. en K.N.P. Deze besprekingen, zo werd gezegd, zullen aanstaande Vrijdag worden voortgezet, met het doel om deze dan tot een einde te brengen. het Noordwesten het garnizoen van Curuzu Cuatia in opstand is gekomen. Puerto Belgrano is een grote oor logshaven 575 kilometer ten Zuidwes ten van Buenos Aires. Ontwapening Er is een grote kans dat de Sovjet- Unie het plan-Eisenhower, aangaande uitwisseling van militaire gegevens, aanvaardt. Dit heeft Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie van de V.N., verklaard tegenover de Amerikaanse president, aan wie hij verslag uit bracht. If**: De Nederlandse Vereniging voor Bescherming van Voetgan gers heeft de minister van Ver keer en Waterstaat verzocht, de auto- en motorraces te Zand- voort en Assen te verbieden, om dat er een demoraliserende in vloed van zou uitgaan op het gedrag van de weggebruikers. Ook de autorally's, zegt zij, moe ten verboden worden. De ver keersveiligheid wordt erdoor in gevaar gebracht en de verkeers politie wordt onttrokken aan het regelen van het normale verkeer elders. Het schijnt echter zo bericht het ANP dat de minister nog van andere zijde een request te gemoet kan zien. De Neder landse Bond van Vrije Brom fietsers" (in oprichting) en de Federatie van Fatsoenlijke Ral lyrijders" (in oprichting) zullen namelijk de minister verzoeken, een einde te maken aan de ten hemel schreiende practijk van de zogenaamde „vierdaagse". Genoemde organisaties willen de minister wijzen op de hoogst demoraliserende invloed welke van deze „vierdaagse" op de weggebruikers uitgaat, „daar de deelnemer aan die evenementen doodleuk en nog wel in forma tie, midden op de rijweg lopen alsof het zomaar niks is en alsof er geen deugdelijke trottoirs of tewel voetstraten bestaan en als of de weg helemaal van hullie alleen is (ze betalen er nota- bene geen cent wegenbelasting voor) en de bromfietsen en auto's moeten zich dan zeker maar met de smalle stoep te vreden stellen". Dit alles volgens het request. De eerste twee door communistisch China vrijgelaten Amerikaanse bur gers 7,(jn gisteren in Hongkong aange komen. Het zijn de student Walter Rickett en Pater Harold Rigney, oud rector van de Katholieke Universiteit van Teking. Rickett was veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Hij zou inlichtingen van politieke aard hebben willen ver zamelen. Rickett werd op 25 Juli 1951 gearresteerd. Pater Harold W. Rigney werd op 25 April 1951 gearresteerd en tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld, op be schuldiging van militaire, economische en politieke spionnage. Rickett heeft tegenover de-pers ver klaard inderdaad een Amerikaanse spion geweest te zijn. Hij gaf eerst inlichtingen aan het Amerikaanse con sulaat. Toen de Amerikaanse verte genwoordigers Peking verlaten had- DE NEDERLANDSE Bond van Oud- B.S.-ers heeft besloten tot opheffing van de bond in zijn huidige vorm. Het bestuur is van oordeel, dat de bond de taken die hij zich had gesteld heeft vervuld. LEOPOLD AMERY, Brits Staatsse cretaris voor India en Birma van 1940 tot 1945, is Vrijdag in Londen overle den. Amery, die een belangrijke rol heeft gespeeld in de Britse politiek van de laatste 50 jaar, is 81 jaar oud geworden. IN ROTTERDAM zijn gisterenmorgen twee Chinezen aangehouden, die in het bezit bleken te zijn van pakjes opium. In totaal bleken zij 10 pond van dit verdovende middel bij zich te dra gen. OP 9 OCTOBER zal de H. Vader zich uit zijn zomerverblijf naar Rome bege ven, om aan 100.000 leden van het sportcentrum der Italiaanse Katholie ke Actie een massa-audiëntie te ver lenen op het St. Pietersplein. DERTIEN PERSONEN zijn om het le ven gekomen en veertig gewond, door dat een goederentrein ongeveer 40 km. ten Noorden van Santiago (Chili) op een bus met werklieden is gereden. f f Weersverwachting tot vanavond J J Veranderlijke bewolking met en- t wf,e.n;.^ ge 'ot vrjj krach- tige Westelijke wind. Weinig ver- andering in temperatuur. J Vandaag: zon onder 18.55 uur J maan onder 18.48 uur. i Morgen: zon op 6.20 uur, zon onder 18.52 uur, maan op 9.07 uur J maan onder 19.09 uur. Maandag: zon op 6.21 uur, maan t op 10.19 uur. Bij alle narigheid over Marokko, heeft de Parijzenaars deze week ook nog de slag getroffen van de sta king van het personeel van alle stadsautobussen en van een gedeel te van het personeel vas de onver vangbare Metro, de ondergrondse spoorweg. Een en ander had tot ge volg, dat het aantal personenauto's in het centrum van de benarde lichtstad angstwekkend groot werd en dat was weer aanleiding tot de vreselijke verkeersopstopping op de aloude Place de la Concorde, welke deze telefoto laat zien. Stelt u zich evenwel gerust; de staking is zo goed als teneinde. Met het oog op de algemene verkie zingen, die op 20 Juni 1956 zullen gehouden worden, heeft de Neder landse Kring voor Wetenschap der Politiek een onderzoek georganiseerd naar het verloop en de omstandighe den van de politieke meningsvorming van de kiezers. Het doel van dit verkiezingsonder- zoek is om in één gemeente, namelijk Nieuwer-Amstel, inzicht te krijgen in de motieven en omstandigheden van de keuze-bepaling der stemgerechtig den en in eventuele veranderingen daarvan. Dat Nieuwer-Amstel is ge kozen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat dit een gemeente van beperkte omvang is en van voldoende gemeng' de samenstelling der bevolking. Het onderzoek wordt uitgevoerd on dor leiding van een socioloog, in over leg en samenwerking met het dage lijks bestuur van de kring (gevormd door de drie Nederlandse hoogleraren in de wetenschap der politiek: Prof Mr Dr J. Barents, Prof. Dr J. J de Jong en Prof. Mr L. G. A. Schlich- trng. De Oostduitse regeringsdelegatie is gisteren in Moskou aangekomen en men kan niet zeggen, dat zij in alle stilte aan haar missie is begonnen. Het vertrek uit Oost-Berlijn geschiedde met juist genoeg lawaai om het Westen te doen begrijpen, dat het geen snoepreisje gold, maar dat de delegatie „de gewichtigste taak gaat vervullen, die ooit aan een Duitse regeringsvertegenwoordiging is opgedragen". Ongeveer op het moment, dat de Oostduitsers in het vliegtuig stapten, zette Bondskanselier Ade nauer tegenover (1e journalisten nog eens klaar en onomwonden zijn standpunt uiteen tegenover de politiek van de Sovjets. Adenauer zei onder meer: „Rusland heeft zoveel binnenlandse vraagstuk ken op te lossen, dat het hieraan zijn hele kracht wil gaan wijden. Hoe lang deze behoefte zal bestaan kan nie mand weten, doch men moet het thans als een realiteit zien. Ik geloof, dat wij in deze omstandigheden de neiging naar ontspanning een dienst bewezen hebben en wij zullen onze nieuwe be trekkingen in dienst van een vreedza me ontwikkeling kunnen stellen." „Het feit, dat de Russen een periode wensen, waarin zij minder bewape ningsuitgaven hebben, betekent na tuurlijk niet, dat zij hun communis tische opvattingen zullen prijs geven. Zij blijven vast overtuigd van de juistheid van hun inzichten. Daarom moeten wij met alle vereiste voorzich tigheid, met dit voor ogen trachten naar een vreedzame ontwikkeling te streven. Waarheen die voeren kan we ten wij nog niet. Misschien komt de Sovjet-Unie in de loop dezer ontwik keling toch tot het inzicht, dat het beter is in vrede te blijven leven. Het is echter ook mogelijk, dat zij tot haar vroegere methoden zal terugkeren. Daarom blijft waakzaamheid gebo den." Hij baseerde z(Jn besluit om diplo matieke betrekkingen aan te gaan on der meer op de overtuiging, dat deze eis voor de Russen van de grootste betekenis was gebleken. „Hierbij speelden prestigekwesties een rol, daarnaast de drang naar ontspanning en tenslotte ook nog elementen, die W(j thans nog niet overzien," aldus Adenauer. „De Russen zouden een afwijzing of een slechts voorwaartlelij ke aanvaarding der betrekkingen hebben beschouwd als een belediging van de Sovjet-Unie." De bondsregering hield vast aan de stelling, dat zij alleen heel Duitsland kon vertegenwoordigen. Adenauer zei, dat hij er niet mee accoord zou gaan, dat de beide Duitse regeringen op ge lijke basis zouden deelnemen aan de conferentie van Genève. Wat het vraagstuk der gevangenen betreft zei Adenauer ervan overtuigd te zijn, dat de Russen een regeling van dit probleem opzettelijk hadden uitgesteld „teneinde bij de onderhan delingen nog iets in de hand te heb ben." „NOG IETS ANDERS Kardinaal Frings heeft aan het slot van de conferentie „Kerk in Nood" te Königstein ook over de verhouding Oost-West gesproken. Hij wees er op dat naast de diplomatieke betrekkin gen ook nog iets anders veranderen moet, want, zo zeide hij, het moet voor iedereen duidelijk zijn, dat wij het bolsjewisme als systeem zullen blijven bestrijden, want licht gaat niet samen met duisternis, en waarheid niet met leugen. In de diplomatieke sector heerst mo menteel in elk geval drukte genoeg. Maarschalk Boelganin, die van een korte ongesteldheid genezen is, neemt deel aan de onderhandelingen van zijn regering met de Finse delegatie, onder leiding van president Paasikivi. Anastas Mikojan. eerste vice-pre mier van de Sovjet-Unie, heeft de Yoego-Slaven een verrassing bezorgd. Hij gaat met z(jn gezin een vacantie doorbrengen in het land van, Tito. Peking wil, naar het oordeel van Moskou, diplomatieke betrekkingen met de Bondsrepubliek aanknopen en tenslotte is er de Britse beroepshypno tiseur Henry Blythe, die ook niet ach ter wil blijven. Hij heeft Boelganin telegrafisch aangeboden, hem van zijn kettingroken te genezen en hij zou te leurgesteld zijn, zegt hij, als hij geen antwoord kreeg. den, gaf hij inlichtingen aan Britse vertegenwoordigers. Hij gaf hoog op van de goede ver zorging die hij in China had genoten. Toen men Rickett vroeg of hij communist was, antwoordde hij: „Ik ben niet goed genoeg voor de commu nistische partij. Zij neemt alleen wer kelijk goede mensen als lid aan"! In Londen zijn de beweringen van Rickett omtrent zijn spionnage-activi- teiten als verzinsels gequalificeerd. Terwijl in Parijs en in Rabat chao- tische politieke duels worden ge leverd over de bezetting van da troon in Frans Marokko, patrouil* leren Franse troepen met pantser wagens door de drukke straten van Casablanca, om op alles voorbereid te zijn. De patrouilles bewezen goe de diensten bij het bewaren van de orde tijdens voortdurende volksop lopen en demonstraties in het Protectoraat. (Van onze parlementaire correspondent) Het is van het grootste belang, dat de derde divisie als geheel in 1956 nog aan herhalingsoefeningen kan deelne* men. Daarom wordt voorgesteld de wettelijk toegestane tijd van. 85 dagen voor deze divisie met ten hoogste 30 dagen te verlengen. De regering wijst op het belang van werkelijk gevechtswaardige eenheden. Zij zullen na hun groot verlof nog gedurende 6 jaar als divisie beschik baar moeten zijn. De manschappen moeten iedere 2 jaar de gelegenheid krijgen, ongeveer 30 dagen te oefenen in groot verband. De toegestane 85 dagen zijn in normale gevallen vol doende. De manschappen van de der de divisie hebben echter al meer her halingsoefeningen gehad dan de rest. Bij de manoeuvres in 1956 zouden zij daardoor boven hun rantsoen komen* In de nabijheid van Scheeren, bij Wunsdorff (Hannover), is Vrijdag morgen een F 84 „Thunderjet" van de vliegbasis Volkel n.eergestort. De Nederlandse piloot, sergeant-vlieger A. Kloosterman, kwam hierbij om het leven. Hij was 23 jaar en ongehuwd* Het toestel nam deel aan de herfst- manoeuvres van de N.A.V.O. De Hagenaar J. M. had een Bazelse dame, met wie hu in contact was ge komen, verteld advocaat te zijn en in Zuerich te hebben gestudeerd. De kennismaking leidde tot liet uitwisse len van huwelijksbeloften. M. vertel de zijn aanstaande vrouw dat de Staat der Nederlanden hem zijn geld had ontnomen, doch dat hij nog een mil- lioen had te wachten. In feite had hij een enorme belas tingschuld. Van de Zwitserse dame heeft hij sinds Juni in totaal een be drag van 10.000 Zwitserse Franken ge kregen. Aan de 21-jarige zoon van de Ba zelse had M. beloofd voor zijn vlieger- Prins Bernhard is Vrijdagochtend door de Italiaanse president, Giovanni Gronchi, op het Quirinaal ontvangen. Zoals gemeld, bevindt de Pfins zich in Rome voor het vijfde congres van Europees-Amerikaanse Verenigingen, waarvan hij ere-voorzitter is. Z. H. Paus Pius de Twaalfde zal Prins Bernhard vanochtend in parti culiere audiëntie ontvangen. Ook Prinses Armgard, de moeder van de Prins, zal door de Paus ontvangen worden. opleiding in Nederland te zullen zor- ken. Tezamen met de jonge man ging hij naar Nederland, waar deze de vlie- gertest onderging alsmede een psycho- technisch onderzoek. De Hagenaar deelde de aspirant-vlieger mee, alles betaald te hebben, waarop de jonge man hem ƒ2500 betaalde. Toen de zoon in contact kwam met de directeur van de Rijksluchtvaart school, kreeg hij te horen dat er nog geen cent was betaald, waarop de jon ge man prompt naar de politie stapte. De oplichter werd aangehouden. Ook de Bazelse heeft aangifte bij de poli tie gedaan. M. is een oude bekende van de politie en was indertijd betrok ken in de deconfiture van een ban kiersfirma. Vrijdagmiddag rond half vijf reed J. van H. te Clinge met zijn brom fiets door de Havenstraat. Nabij de Steenstraat wilde hij een stilstaande auto passeren. Doordat de chauffeur van de wagen het portier opende, botste van H. er tegen en viel. Dokter Brabers verleende eerste hulp. v. H. moest worden weggedra gen. Hij heeft vermoedelijk enkele ribben en een sleutelbeen gebroken. In de stad Sorocoba, in de Braziliaanse staat Sao Pau lo, zal men voortaan niet al leen Moeder- en Vaderdag en Valentijndag vieren, maar ook nog „Schoonmoe derdag". Het initiatief daar toe is afkomstig van een plaatselijke beambte, die goodwill op alle gebied pro pageert. Sommige, ongetwij feld boosaardige, plaatsge noten vermoeden echter, dat ook de banketbakkers, de juweliers en de parfumhan delaren aan de verwezenlij king van het idee hebben bijgedragen, zelfs al hadden ze ruzie met hun schoon moeder.

de Stem | 1955 | | pagina 1