Emigratiestop lost het arbeidsprobleem niet op De sluipgang van het water ATOOMKANON: imposant, maar verschrikkelijk stuk techniek Verdeeldheid in fracties over motie Tendeloo Wat de Kamer wenst, zou 25 millioen gaan kosten Groot debat in Bondsdag Druppel op een gloeiende plaat ZE KREEG GELIJK 12 ""■X 33 44 69 56 59 45 39 38 24 70 65 'n aardige, fc? 'egt nog geen <e dag als hj »gaat DAGBLAD VOOR Marokko Moeilijkheden van de baan? Boelganin ziek Noord-Vietnam vraagt aandacht voor verkiezingen Mr Ir HAVEMAN TOT WERKGEVERS: Gehuwde ambtenaressen of niet Mej. Vink sag het niet so somber Aanhoudend vrij koud i Ulster is niet te koop Min. Cats over kleuteronderwijs MgrJ. ROMEYNTOT BISSCHOP GEWIJD Dv Jansen op cle Haar voorz. katli. jeugdraad Granatenzo groot als een vaatje bier Het geschut dwingt tot aanpassing van de krijgsbeginselen Transport een probleem apart Op 22 September Dr R. Brenninkmeyer overleden r robeefd, ergelijk. kt vol- natuur worden w goud- Uw mals 3 gram gram terblik 0 gram 0 gram pak ikoker el stuk e tube fles 95e JAARGANG No. 21946 Uitgave N V. Uitgevers Mü Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Heigerstraat 16. Tel.: Directie. Redactie en Administratie 5351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J ti A Bruna Redactieraad C. J v Hootegem. Mi Ut A J J B/1 Mes. Mr HMD de Rechter L J v t Westende p V M vercauteren Abonnementsprijs bil vooruitbetaling I 5.65 pei kwartaal, per post t 6.55, pet week (uitsluitend bij niet post- bestell 1 l) +5 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct Rostrek no. 273841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.65 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m m) Bii contract aan zienlijke reductie; volledig tariet en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven worden vernietigd. lureau vooi de Zeeuwse Eilanden: GOES, vVestsingel 96, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. DubbeïTPoort 7, Tele oon 102 - (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraai 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwslraa' 41, Tel. no. 35) De moeilijkheden in verband met de kwestie van het aftreden van sultan Ben Arafa van Ma rokko zijn vrijwel overwonnen, zo heeft een regeringswoord voerder te Parijs verklaard. De Franse regering streeft er naar, tegen Zaterdag gelijktijdig te komen tot 1) Het overbrengen van de sultan naar Tanger; 2) Het uitgeven van een verklaring over beginselen, die voortaan ten grondslag zullen liggen aan de Frans- Marokkaanse betrekkingen; 3) Het instellen van een regent- schapsraad van drie, die de eerste Ma rokkaanse regering zal benoemen. Maarschalk Boelganin, de Sovjet premier, lieeft president Paasikivi van Finland bij aankomst te Moskou (zie elders in ons blad) piet kunnen be groeten, omdat hij ziek is. Het is niet bekend, of de ziekte van de premier ernstig is. Noord-Vietnam heeft een nieuwe bijeenkomst voorgesteld van de mo gendheden, die in Juli 1954 te Genè- ve hebben onderhandeld over de wa penstilstandsovereenkomst voor Indo china, Het voorstel wordt door Engeland en de Sovjet-Unie bestudeerd. Krachtens de Vietnamese wapen stilstandsvoorwaarden hadden verte genwoordigers van Noord, en Zuid- Vietnam tien Juli j.l. besprekingen moeten beginnen over de verkiezingen van volgend jaar. DONDERDAGOCHTEND hebben en kele honderden Britse militairen drie dorpen in het district Famagusta op Cyprus omsingeld. Daarna werd over gegaan tot een grondig onderzoek van ieder huis. TE NIEUWENHOORN, op Voorne en Putten, is gisterenmorgen een grote boerderij door de bliksem getroffen. Een schuur, waarin een grote hoeveel heid hooi, brandde af. Te Spijkenisse gingen twee schelven met graan en hooi in vlammen op. MEVROUW Evelyn Coleman uit Chi cago heeft tegen 41 slijters een eis tot schadevergoeding van ongeveer twee millioen gulden ingediend, omdat zij haar echtgenoot „in zijn drankzucht zouden hebben gesterkt". Drankhan delaren kunnen in de V.S. verant woordelijk worden gesteld voor da den, die hun klanten in dronkenschap begaan. IN DE 528ste staatsloterij (4e klas, 16e lijst) is de laatste hoge prijs uitgeloot en daa.'mee de daaraan verbonden premie van 30.000 gul den. De prijs was er één van 2000 gulden. Wie lot 15.133 heeft, is de gelukkige. DE NEDERLANDSE gezantschappen in Chili, Columbia,. Egypte en Peru zullen worden verheven tot ambassa des. Hetzelfde geldt voor de gezant schappen van deze 'landen in Den Haag. EEN AUTO uit Delft slipte in Den Haag op een natte tramrails en botste tegen een lichtmast. De 27-jarige stu dent J. Maters, die als passagier in de wagen zat, werd zo ernstig gewond, dat bij na aankomst in het ziekenhuis overleed. PRINS BERNHARD, die gisteren in Rome arriveerde, heeft daar het ere voorzitterschap aanvaard van het con st^ van Europees-Amerikaanse ver enigingen. Dit congres stelt zich ten doel, Europa en de V.S. nader tot el kaar te brengen. het EGYPTISCHE ministerie van Onderwijs heeft bekend gemaakt, dat deen ongehuwde onderwijzers les mo- Ser> geven op meisjesscholen. Zij zul len door gehuwde leerkrachten wor den vervangen. HE SOVJET-UNIE wil Oostenrijk hel pen by de uitrusting van het leger. Zij wil gratis machinepistolen, geweren, mortieren, kanonnen, pantserwagens, tractor,,,, en vliegtuigen leveren. En ook munitie. HET MERENDEEL van de 1500 bussen in Parijs is gisteren niet uitgereden. De chauffeurs willen niet alleen ho gere lunen, maar ze vinden ook dat de bussen steeds te vol zijn. DE BELGISCHE ministeriële commis sie ter regeling van het Nederlands- Belgische vraagstuk der waterwegen, is gisteren bijeen geweest. Zij heeft ten doel, het standpunt der Belgische regering te bepalen in verband met latere besprekingen met de Neder landse regering. De huidige spanning op de ar beidsmarkt zou slechts in gerin ge mate worden beïnvloed door stopzetting van de emigratie. Tot deze conclusie kwam de commissaris voor de emigratie, Mr Ir B. W. Haveman, gisteren op een bijeenkomst van het Ver bond voor Nederlandse Werkge vers ter gelegenheid van het bezoek van de president van de Canadese zusterorganisatie, de heer Thomas A. Bice. Met cijfers illustreerde mr Have man, dat de invloed van de emigra tie op deze spanning wei wat over dreven wordt voorgesteld. Over het jaar 1954 omvat de mannelijke be roepsbevolking ruim 3 millioen per sonen. Van deze beroepsbevolking emigreerden ruim 11.500 personen d.w.z. 1/3 pet. Hiertegenover staat een aanwas door immigratie, voor namelijk uit Indonesië, van circa 43.000, dus ongeveer 1,1 pet. van de beroepsbevolking. Het komt er op neer, dat de emigratie ongeveer 10 pet. vormt van het tegenwoor dige tekort aan arbeidskrachten van 100.000 man. Het probleem zou dus voor 90 pet. blijven bestaan, terwijl men het kind de toekomstige emigratiemogelijk heid met het badwater weg zou gooien. Men kan namelijk niet de emigratie niet op het ene ogenblik remmen, en op het andere moment, als dat toevallig beter uitkomt, weer bevorderen. Geen enkel immigratie land zou een dergelijke politiek accep teren. Wanneer men suggereert, dat de emigratie nu maar moet worden ge staakt. dan doet mij dit, aldus spreker, denken aan mensen, die als ze gezond en fit zijn, de ziekteverzekering opzeg gen en niet denken aan de toekomst. Evenzo wanneer wij bij de huidige overspannen arbeidsmarkt, geen pre mies meer. zouden betalen voor werk loosheid. Mr Haveman voegde er iro nisch aan toe: „Dat is dan de oplos sing voor een loonronde zonder prijs verhoging." Mr Haveman wees verder oj) de sa menhang van emigratie en kapitaal- export. Kapitaalexport vormt de rug- gegraat van de verhoogde internatio nale activiteit, welke nodig is om Nederland internationaal het aanzien en de invloed te verschaften, die bij onze traditie passen en onze welvaart dienen. Doelmatige buitenlandse in vesteringen zijn de ankers voor de toekomstige positie van ons land. An ders zal ons land een vergeten provin- cie worden in een samengroeiende wereld. Maar de bevolkingsgroei beïnvloedt het niveau van de in het eigen land noodzakelijke investeringen, waardoor minder geld vrij is voor kapitaalex- port. De emigratie maakt het dus mo gelijk meer kapitaal te exporteren, zonder d% binnenlandse behoeften te kort te laten komen. Hoe sterk dik argument wel geldt, bewees spreker door een aantal cijfers, waaruit bleek dat de huidige groei van de bevolking zo gepot is, dat ook wanneer de emi gratie ongehinderd doorgang zou vin den, wij in 1981 toch nog altijd 2,7 mil lioen inwoners meer zouden hebben dan thans. Afgezien van al deze overwegingen moeten wij niet vergeten, zo ging Mr Haveman verder, dat de emigranten onze beste ambassadeurs zijn. Het is opmerkelijk hoeveel opgekropte ener gie er vrij komt, zodra de Nederlan der verlost is van' de bordjes „Verbo den toegang", zodra hij zich zelfstandig kan vestigen zonder allerlei belemme ringen. Indien het waar is, dat de welvaart en het welzijn van ons volk voor een belangrijk gedeelte afhankelijk zullen blijven van onze internationale positie en goede naam, dan mag de na-oorlog- se emigratie een van de waardevolste bijdragen heten tot het bereiken van de plaats, welke wij internationaal kunnen bezetten. De nadelen, die er ongetwijfeld zijn,' wegen hiertegen over licht. (Van onze parlementaire correspondent) De beslissing: of de gehuwde vrouw in overheidsdienst kan worden gehou den, ligt niet hij de echtgenoten, maar by de overheid. Deze zal te allen ty- de eerst en vooral met het belang van de dienst rekening moeten houden. Aldus niïnister Beel, in zijn antwoord aan mej. Tendeloo (P. v. d. A.), die de regering over het probleem van de Weersverwachting tot vanavond: Nu en dan buien, afgewisseld door i opklaringen. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tus sen West en Noord. Weinjig ver andering in temperatuur. Vandaag: zon onder 18.57 uur, maan onder 18.29 uur. Morgen: zon op 6.18 uur, maan op 7.53 uur. gehuwde ambtenares interpelleerde en de minister verweet, dat hij bij de maatschappelijke ontwikkeling ach teraan komt hinken. Ondanks alle pogingen om verande ring in de toestand te brengen, zei de interpellante, is het altijd de gehuwde vrouw die van arbeidsmaatregelen de dupe wordt. De economie, vond zij, is er niet bij gebaat, dat de gehuwde vrouw nog gaat bakken en spinnen. Haar taak in het gezin is een andere geworden dan vroeger. Eerst en voor al moet er geld verdiend worden om het nodige te k' nnen kopen. Minister Beel liet in zijn antwoord de principiële kwesties er buiten. Het gaat hier om een zaak van goed per soneelsbeleid, zei hij. De overheid moet er op kunnen rekenen, dat haar per soneel de verwachte arbeidsprestatie voor 100 procent kan geven. Op een vraag van mej. Tendeloo, welke ambtenaressen bij de nieuwe regeling in een uitzonderingspositie komen, kon de minister nog geen ant woord geven. Deze kwestie, zei hij, wordt in het georganiseerd overleg behandeld. Mej. Tendeloo diende een motie in, waarin de Kamer uitsprak, dat het niet op de weg van de staat ligt, de arbeid voor de gehuwde vrouw te verbieden. Het debat hierna bracht politieke verrassingen. Namens een deel van de K.V.P.-fractie wees pater Stokman op ernstige mistoestanden in het bui tenland. tengevolge van het toene mend buitenshuis werken van de ge huwde vrouw. Zijn fractie-genote mej. Vink zag die gevaren voor Nederland niet en zjj wilde wel voor de motie stemmen, mits in de motivering iets gewijzigd werd. De C.H. was verdeeld in haar oor deel, maar de Anti-Revolutionnairen stelden zich achter pater Stokman. De liberalen en de communisten zullen de motie con amore steunen. De beslissing zal eerst de volgende week vallen. Minister Beel was gis terenavond niet meer bereid tot ver dere uiteenzettingen. Dichter en dichter nadert de water wolf de bedreigde vuurtoren van Texel, die nu nog maar een kleine vijftig meter van de duinrand ver wijderd is. Er is ook al beweging gekomen in de observatie-post van de luchtwachtdienst, welk gebouw tje daar vorig jaar November op behoorlijke afstand van de duin rand werd gebouwd. Een klein stormpje, dat een hoge vloed tot gevolg heeft enook dit bouwsel zal de weg gaan van zovele andere gebouwen, die de laatste jaren aan de Texelse Noord-Oostpunt door de zee werden verzwolgen. De in Ierland geboren John Hanley kwam Donderdag Noord-Ierland binnenrijden, zwaaiend met een cheque van 24.000.000 dollar en roepend: „Ik wil dit hier kopen". De 63- jarige Hanley, die zich zelf graag de baron van Broadway roemt, reed in een grote Ame rikaanse auto, die groen, wit en goud beschilderd was. met daarbi' passende gordijntjes. In 1950 bood hij 6.000.000 dol lar minder. „De baron van Broadway" wil namelijk het Britse Noord-Ierland kopen en aan het onafhankelijke Zuid- Ierland overdragen. Hij kreeg echter ten antwoord dat Ulster niet te koop is. Om de auto verzamelde zich een menigte en men riep: „Ouwe sukkel, ga naar huis en wordt eens verstandig". (Van onze parlementaire correspondent) In zijn, eerste antwoord aan de Ka mer bjj de behandeling van het wets ontwerp tot wettelijke regeling van het kleuteronderwijs, heeft minister Cals 'zich in zijp toezeggingen, na de veie wensen die de Kamer had uitge sproken, zeer beperkt. Voor het bij zonder kleuteronderwijs liet de minis ter de deur open voor enige verlaging van de waarborgsom die bij stichting van een nieuwe school moet worden betaald. Het door de Kamer genoemde cijfer van 15 pet. van de stichtingskosten noemde hij echter een te grote con cessie. De regering heeft met vele des kundigen lang en breed over de wet gediscussieerd. Er zal niet zo heel veel meer kunnen gebeuren, dat nieuwe kosten meebrengt. Zouden alle wen sen van de Kamer worden vervuld, zo als deze in de reeks van ruim twintig amendementen zijn neergelegd, dan zou dit een bedrag van in totaal 25 millioen aan extra lasten mee brengen. Het vrijstellen van het kleuteron derwijs van schoolgeld wees minister Cals al bij voorbaat af. Hij herinner de eraan, dat destijds bij de vraag of dit voor het Lager Onderwijs zou moeten geschieden als criterium was gesteld, dat dit alleen zou kunnen voor leerplichtige leerlingen. Dr Mol kreeg de toezegging, dat zijn hartstochtelijke betoog over de juiste inzichten waarmede de wet zal moe ten uitgevoerd en het wezenlijke be lang van de kleuters, nog eens terde ge zal worden bestudeerd. Hij was het met dr Mol eens, dat meer geneeskun dig toezicht zeker gewenst is. De belangen van het openbaar on derwijs achtte de minister niet tekort gedaan. Hij nam de beeldspraak van Na de officiële opening van het vierde internationale congres voor de Thomistische Wijsbegeerte te Rome, onderhoudt Z.H. Paus Pius XII zich in zijn zomerresidentie te Castelgrandolfo, met enige deelne mers aan het congres. Monseigneur Dr J. P. Huybers, bis schop van Haarlem, heeft gisteren in de St. Willibrordkerk te Wassenaar Mgr. J. Romeyn tot bisschop gewijd. Mgr. Romeyn is missionaris van de Heilige Familie. De 49-jarige missio naris werkte 22 jaar in de missie on der de Dajaks op Borneo en ontving tijdens zijn verlof in Nederland op 25 Juli een benoeming tot apostolisch vicaris van Samarinda en titulair bis schop van Zenopolis in Isauria op Borneo. In de loop van de volgende maand zal Mgr. Romeyn naar Sama rinda vertrekken. De plechtigheid in de St. Willibrordkerk werd door vele genodigden, onder wie een vertegen woordiger van de Indonesische rege ring, bijgewoond. Het Hoogw. Episcopaat heeft als op volger van Mr R. G. R. Höppener be noemd tot voorzitter van de Kath. Jeugdraad voor Nederland Dr G. A. Jansen op de Haar, te 's-Gravenhage. De thans benoemde voorzitter heeft jarenlang in de verkennersbeweging in het diocees Haarlem een belangrij ke rol gespeeld als assistent voor de training. Hij heeft zich vooral bezig gehouden met de problematiek van de opleiding van de verkennersleiders voor de grote stad en voor het platte land. Tevens is hij vice-voorzitter van de stichting Levensscholen voor Jonge Arbeiders in het bisdom Haarlem. De 134-jarige nieuwe voorzitter van de Kath. Jeugdraad is advocaat en pro cureur te 's-Gravenhage. Het Amerikaanse .atoomkanon" over welks verschijnen in Europa zo veel te doen is geweest op het politieke toneel, is een merkwaardig stuk geschut. Voor het eerst van hun leven hebben tal van hoge Nederlandse officieren, in het kader van de grote artillerie-oefening „Stormvuur" deze vuurmond in actie gezien. Natuurlijk werd er niet met atoomgranaten geschoten, doch met zware brisantgranaten, tot een gewicht van ongeveer 250 kg. Het waren Amerikaanse artilleristen, die het geschut bedienden, zij het op bevel en volgens de gegevens van Nederlandse zijde. Het is immers primair een Nederlandse oefening geweest. „Het in actie komen van het atoomkanon zou men kunnen vergelijken met de heroïsche strijd, die de mier levert om b.v. een rups naar het nest te slepen. Het kanon, zonder de beide trekkers, is zo lang als een flinke spoorwagen. oog op de aanwezigheid van generaal A. T. C. Opsomer ,die naar Duitsland was gekomen om zich persoonlijk een oordeel te vormen over de graad van geoefendheid van de artillerie, de ge neraals F. Peters en F. Adriaanse, resp. commandant van de 5e divisie en inspecteur van de artillerie, vuurden de beide reuzen elk een schot af. SOEPEL DIER Per batterij heeft men slechts een gering aantal vuurmonden van deze afmeting. De vuurkracht is zo groot, dat een batterij 280 mm geschut, zo als de soldaat ze noemt, moorddadiger is dan menige andere batterij, die met lichtere wapens is uitgerust. Tijdens de oefening „Stormvuur", stonden twee van deze vuurmonden, op geraffineerde wijze gecamoufleerd, opgesteld in de Lüneburger heide. In een bos in de nabijheid bevond zich een compleet wagenpark, dat nodig is om deze twee stukken, met alles wat erbij hoort op hun plaats te krijgen en te laten schieten. Speciaal met het Hier begon een spel van mieren met de rups. Een groep bedieningsman- schappen stormde op de gigantische stukken af. Ergens begon een aggre gaat te snorren en voor men het goed en wel wist, schoof een granaat, die het volume had van een vaatje bier, de loop in. Een hydro-electrische in stallatie maakt dat in een paar secon den voor elkaar. Nog een paar secon den later werden twee groene zakken (net plunjezakken) in de kamer ge schoven en prompt daarop rees de machtige, meterslange loop naar de hemel. „Ten, nine, eight, seven, six, five, four, three, twoGO!", riep de „gunner". Een felle steekvlam uit de loop, een donderende explosie en het scherpe gesis van de afgevuurde granaat en na enkele seconden een doffe, nauwe lijks hoorbare bons in de verte. Op zeven kilometer afstand is het pro jectiel gesprongen. Op het moment van het schot, leek het kanon een soepel dier, dat de spie ren samentrekt voor een dodelijke sprong. De loop schiet naar binnen en het gehele stuk glijdt op zijn affuit een eind naar achteren. De bedieningsmanschappen, die zich direct voor het vuurbevel uit de na bijheid van het stuk hadden verwij derd, sprongen na het schot op het kanon toe. Het sluitstuk open en aan alle kanten sloegen rookwolken naar buiten. Hoe enerverend het schouw spel ook was, de Amerikaanse bedie ningsmanschappen bleven doodkalm. Een paar seconden later dreunde reeds het schot van het tweede kanon. De Amerikaanse commandant keek er nauwelijks naar en maakte trage kauwbewegingen. Het transport van het reusachtige geschut, dat alleen maar over goede wegen en door niet tezeer geacciden teerd terrein kan geschieden (bij Battle Royal, vorig jaar, duikelde het kanon b.v. in de wegberm) is een pro bleem apart, zoals elk probleem an ders zal worden, wanneer op het po litieke vlak het hoge woord valt: een atoomkrijg! Men kan verwachten, dat het binnen enkele jaren mogelijk zal zijn, even vlot atoomgranaten te leveren, als thans brisantgranaten. Het atoomwa pen komt daarmee in de tactische sfeer. Deze omstandigheid zal nopen tot een aanpassing van de beginselen der oorlogvoering. Van aaneengesloten fronten, grote concentraties dus, die ideale atoomdoelen zijn, zal men moe ten afstappen, om over te gaan tot het vormen van „self-supporting", zeer mobiele en terreinvaardige gevechts groepen. Tesamen optrekkend tegen een bepaald, groot doel, kunnen ver schillende gevechtsgroepen toeh con centraties vormen, doch men heeft dan het risico van een vreselijke atoom raid althans beperkt tot het moment, waarop de groepen samen zijn. De mo biliteit, die men in de nieuwe constel latie veronderstelt, is ook weer een apart vraagstuk. De huidige, gemoto riseerde artillerie bijvoorbeeld, is niet snel genoeg om te voldoen aan de nieuwe eisen. Het in stelling brengen van de stukken vergt nu eenmaal tijd. Meer en meer zal men het dus gaan zoeken in gemotoriseerd geschut. Hier bij wordt de vuurmond niet door een auto getrokken, maar is zij op de au to (gedeeltelijk of geheel op rupsban den) gemonteerd. Snelheid, grote ver plaatsbaarheid en de grootst mogelijke vuurkracht zijn de eerste eisen. De oefening „Stormvuur" is inmid dels geëindigd. mevrouw Fortanier de Wit over en zei, dat men eerder van versnellingen kon spreken dan van extra remmen die dit onderwijs in zijn groei zouden belemmeren. Op het ogenblik is er geen direct te kort aan kleuterleidsters, aldus de mi nister. Van de ontwikkeling in de toe komst zal in dit opzicht veel afhan gen. De minister kondigde reeds aan, dat na deze belangrijke verbetering in de onderbouw van ons gehele on derwijs, nog wel meer maatregelen te wachten zijn. Volgende week ko men de artikelen aan de orde. De Westduitse Bondsdag: zal 22 September, de dag waarop hij van zo merreces terugkeert, een groot debat over de buitenlandse politiek houden. Het zal worden voorafgegaan door een regeringsverklaring, waarin de resul taten van de Sovjetrussisch-Wcstduitse besprekingen te Moskou zullen wor den uiteengezet. Adenauer beeft giste ren zijn Kabinet verslag uitgebracht. Het persbureau Tass heeft verklaard, dat het gemachtigd is mee te delen, dat „de grenzen van Duitsland zijn vastgesteld bij de verdragen van Pots dam en niet gewijzigd kunnen wor den". Deze mededeling slaat op de ver, klaringen die Bondskanselier Ade nauer Woensdag heeft afgelegd. In Oost-Berlijn is meegedeeld, d^at de besprekingen tussen Grotewohl c.s. en de Sovjetleiders van veel belang zullen zijn. Dit „gezien de samenstel ling van de Oostduitse delegatie." Wilhelm Pieck, de Oostduitse presi dent, heeft het Kremlin gisteren schriftelijk om vrijlating verzocht van alle Duitse krijgsgevangenen en daar bij verwezen naar de „besprekingen, die indertijd te Berlijn zijn gevoerd." Adenauer zei gisteren tot leden van de Bondsdag, dat binnen een week de eerste krijgsgevangenen hun kampen in de Sovjet-Unie zullen verlaten. Te Amsterdam is in de leeftijd van 63 jaar overleden Dr R. Brenpink- meyer, oud-directeur van de N.V. Al gemene Confectiehandel van C. en A. Brenninkmeyer. Dr Brenninkmeyer, die sedert eni ge jaren in Bussum woonachtig was, is een van de belangrijkste figuren ge weest in de firma C. en A. Brennink meyer. Een groot aandeel heeft hij gehad in de opbouw van de C. en A.- bedrijven in Duitsland en medë aan hem is het te danken, dat na de ver woesting door de oorlog, deze bedrij ven thans wederom tot grote bloei zijn gekomen. Buiten zijn zakelijke werk zaamheden heeft de overledene zich veel bewogen op sociaal-charitatief gebied. Zijn verdiensten op dit terrein werden erkend door zijn benoeming tot Commandeur in de Orde van St. Gregorius de Grote. X Mevrouw Jonckheer uit Ant werpen was al enige tijd een obligatie kwijt van de Belgische lotenlening voor de wederop bouw. Tegen haar vriendinnen had zij gezegd: „Je zult zien dat op mijn verdwenen obligatie nu juist de hoofdprijs valt". Zij heeft gelijk gekregen, want enkele dagen geleden werd be kend dat zij inderdaad een mil lioen francs had gewonnen met haar obligatie Mevrouw Jonckheer zal het geld echter slechts in ontvangst kunnen nemen indien zij de be treffende obligatie kan over- leggen. Zij heeft nu aangifte gedaan bij de politie van de verdwijning van het kostbare stuk. Het nummer van de obli gatie is door de pers verspreid. Mevrouw Jonckeer hoopt nu maar dat de vinder de obligatie terug zal brengen.

de Stem | 1955 | | pagina 1