LIVORNO tomatensoep een scheutje Duyvis; Livorno. DE SPOORWEG £)agblaD Portera AUTO RIJDT OPZIJ "tR fjjrj Grootscheeps onderzoek van de Zuidpool UlJIW' AT EEN ONDERLIJKE ERELD Duyvis' TWEEDE BLAD DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 MOSKOU EN BONN WETENSCHAP EN SOVJETS Wensdroom vervuld „Jopeter" door ijs ingesloten ANTWERPEN BEZORGD Standaardwerk over Kardinaal de Jong Eerst naar de dokter Hilda bij Cuba Schip in nood In geophysisch jaar (1957) Italianen door geluidsbarrière RADIO Ongeluk op kerkhof Stikker bij Macmillan door JACK BECHDOLT |N Moskou hebben de onderhande lingen tussen de West-Duitse vertegenwoordigers en de Sovjet- Russische staatslieden dan toch tot een accoord geleid. Een accoord, waarin vooral naar voren springt, dat thans normale diplomatieke betrekkingen zullen worden geves tigd tussen Bonn en Moskou. Hier tegen hebben Adenauer c.s. zich als het ware tot het laatste ogenblik verzet. Waarom? Omd"' hierdoor een diplomatiek zegel u-dt ge drukt op de verdeling van Duits land, omdat die verdeling daardoor voor onbepaalde tijd wordt aan vaard. De Russen begrijpen, dat bij hereniging-thans de door Aden auer geleide Bondsrepubliek tóch patroon en model zou worden voor de heel-Dliitse staat, dat hun ma rionetten in Oost-Duitsland gewoon van de kaart zouden worden ge veegd. Vandaar dat ze op de hand having van de gespletenheid staan. Het moet voor Adenauer niet ge makkelijk zijn geweest, deze con cessie te doen. Hij heeft wel de hoop uitgesproken, dat de in Mos kou gevoerde besprekingen een goede grondslag vormen voor de Duitse hereniging. Doch die hoop dunkt ons maar zwak gefundeerd. Waarom deed de Bondskanselier deze concessie dan? Omdat de Rus sen de wederzijdse diplomatieke erkenning onverbrekelijk vastkop pelden aan het vrijlaten van de Duitsers, die nog als krijgsgevan genen in Rusland vertoeven. Het is typisch op zijn Sovjets: de oplos sing van zulk een diep-menselijk probleem afhankelijk stellen van een diplomatiek succes. Met en over mensen wordt gehandeld alsof het koopwaar is. Adenauer heeft dit moeten nemen. Hij kreeg de ver zekering, dat onmiddellijk een begin zal worden gemaakt met het terug zenden van de nog gevangen Duit sers. Daarvoor zal men toch in heel Duitsland de grijze kanselier wel dankbaar zijn. Voor de Oost-Duitse „regeerders" is dit een bizonder bittere pil. Zij hebben hun volge lingen steeds voorgehouden, dat zij het alleen waren, die van het Kremlin concessies konden verkrij gen. Die Adenauer betekende niets, was maar een pion van de Westerse machthebbers. En zie, hij wordt nu als „de" Duitse staatsman in Mos kou ontvangen, hij bereikt daar iets zéér belangrijks voor het hele Duitse volk! De Russen zijn echter nooit edel moedig tegenover hun satellieten. Ze gebruiken hen of laten hen val len al naar het hun belieft. Ze begrijpen, dat de regering te Bonn veel beter Duitsland verte genwoordigt dan die in Oost- Berlijn. Hun streven is er op ge richt met haar tot stevige betrek kingen te komen en in hun achter hoofd speelt zeker nog. steeds de gedachte, haar op de duur los te weken uit de Westerse solidariteit. Van Adenauer hebben ze dat niet willen eisen, want ze wisten, dat ze bij hem toch geen kans daarvoor kregen. Doch Adenauer heeft niet het eeuwige leven en wie zal na hem komen? QNDER auspiciën van de Unesco de opvoedkundige en weten schappelijke organisatie van de Verenigde Naties, wordt een grote Algemene Geschiedenis van Weten schap en Cultuur samengesteld. Ge schiedkundigen uit alle aangesloten landen zijn aangezocht voor mede werking. Ook dus uit de Sovjet-Unie, Prof. dr G. Quispel, die in Utrecht geschiedenis der Oude Kerk do ceert, heeft een aanvankelijke toe zegging om mede te werken aan deze Algemene Geschiedenis inge trokken. In het Algemeen Handels blad zet hij de reden daarvan uit een. Het is hem namelijk niet mo gelijk met de Sovjet-Russen op het terrein der geschiedeniswetenschap samen te werken. Samenwerking zo redeneert hij veronderstelt, dat de ander een man van wetenschap is en dat zijn geschiedbeschouwing wellicht aanvechtbaar of merkwaardig, maar toch wetenschappelijk verantwoord is. Dat kan alleen, wanneer zo een historicus de feiten niet opzettelijk verzwijet of vervalst en zijn richt lijnen niet ontvangt van een dicta toriaal staatsbestuur. Deze voor waarden voor de geschiedvorsing bestaan in Rusland niet; daarom lijkt het moeilijk de marxistische beoefening der geschiedenis als we tenschappelijk te erkennen. Ter toelichting van dit standpunt geeft prof. Quispel een voorbeeld uit zijn eigen vakgebied. De officiële Sovjet-Encyclopaedie vermeldt als feit, dat de Evangeliën pas gelei delijk zijn samengesteld gedurende de tweede en de derde eeuw. Dit in overeenstemming met de marxis tische opvatting, dat het Christen dom slechts een uitvloeisel was van de toenmalige productieverhoudin gen, voor het ontstaan waarvan be paalde hoogst twijfelachtige, histo rische feiten en personen zo goed als geen betekenis hebben gehad. Echter hebben de wetenschappe lijke vondsten van oude papyrus rollen reeds jaren geleden aange toond, dat de Evangeliën zeker vóór 125 na Christus gedateerd moeten worden. Aan die feiten mag echter de man van „wetenschap" in de Sovjet-Unie geen aandacht schenken. Want daardoor komt de marxistische uitleg in de lucht te hangen. Prof. Quispel vraagt dan ook van anderen bezinning over de vraag, of het geweten en de eer van een historicus hem toestaan om samen te werken met „Sovjetgeschiedkun digen", wier onwetenschappelijke en tyrannieke algemeenheden hij krachtens zijn roeping als dienaar der wetenschappelijke zuiverheid in het openbaar behoort te ontmas keren en te weerleggen, wanneer dat op zijn weg ligt. (Advertentie) Uitgaande van een idee dat wan hopige autobestuurders over de ge hele wereld wel eens moeten hebben gehad namelijk dat er indien au to's zich zijdelings zouden kunnen bewegen, minder parkeerproblemen zouden zijn, heeft de directeur van een Londense firma deze wens droom tot een feit gemaakt. Zijn firma vervaardigt thans een eenvou dig toestel dat het mogelijk maa' t om het voorstuk of achterstuk van een auto zijdelings te verplaatsen. Het bestaat uit twee stalen plat forms die zijn bevestigd op draaien de rollen. De automobilist die met dit toestel is uitgerust verliest niet langer zijn tijd of zijn humeur wan neer hij naar zijn geparkeerde auto terugkeert en bemerkt dat deze is ingesloten. De enige ruimte die hij nodig heeft is ongeveer 25 centime ter aan beide uiteinden van de wa gen. Hij rijdt zijn auto zo ver moge lijk naar achteren, zet een ,,car-stir" zoals het hulpwerktuig wordt ge noemd, voor elk achterwielen rijdt langzaam vooruit zodat de banden zich tussen de sporingen bevinden. Het achtereinde van de wagen kan dan met weinig moeite opzij worden geschoven todat hij zich in een po sitie bevindt waarin zij achteruit kan rijden. De ,,car-stirs" die ook op de voorwielen kunnen worden gebruikt zijn slechts 75 centimeter lang en kunnen dus gemakkelijk in de baga geruimte worden meegenomen. (Advertentie) J-JOEZEER de zo juist begonnen werkzaamheden van de Duits- Franse studiecommissie betreffende de Moezelkanalisatie in België al ongerustheid wekt, getuigt het Ant werpse dagblad „La Metropole" in een hoofdartikel. Dit vooraanstaand Antwerps or gaan schrijft, dat iedereen zich van de belangrijkheid van het probleem bewust is. Het wijst er op, dat de Franse bladen bijzonder in het licht stellen, dat er voorlopig geen sprake van is de andere oeverstaten van Moezel en Rijn over de wenselijk heid dezer kanalisatie te raadplegen. De „Metropole" acht het dan ook beslist noodzakelijk, dat de Belgi sche regering duidelijk te kennen geeft bij de te Parijs aan de orde gestelde kwestie levendig geïnteres seerd te zijn: „Wij mogen ons hier bij geen enkele onachtzaamheid veroorloven, die anderen zou doen geloven, dat wie zwijgt, ook in stemming betuigt." Hoezeer in het Frans gesteld, is hier toch wel geen woord Frans bij. De „Metropole" vertolkt zo de Belgische bezorgdheid, dat de Moezelkanalisatie vervoer van staal van. Lotharingen en Luxemburg naar Antwerpen en vervoer van steenkool van Antwerpen naar Luxemburg en Lotharingen gaat afleiden naar de Rijn. Het blad vraagt in één adem nu eens haast te gaan maken met de autosnelweg van Antwerpen naar West-Duitsland. Er is nu wel een wegenfonds in België gesticht, waarvoor een lening wordt uitge schreven, maar er valt te vrezen, dat andere wegen in verband met de wereldtentoonstelling van 1958 te Brussel daar eerst van zullen profiteren. Daarom eist „La Metro pole" dat aan de autosnelweg van Antwerpen naar Duitsland, hoeveel millioenen men ook aan de Brus selse tentoonstelling kwijt wil zijn, een onvoorwaardelijke voorrang wordt verleend. De in België gerezen bezorgdheid over de Moezelkanalisatie-bespre kingen te Parijs onderstreept in tussen wel de uitspraak van de Belgische ambassadeur voor het Benelux-comité te Den Haag, dat bij supranationale regeling van be paalde problemen „uiteraard" het belang der grote mogendheden het grootste gewicht in de schaal legt. over op DUBEC de heerlijke zachteEgyp- tische cigaret. Dubec is een i „bevrijding" Niet voor niets J K-Ci 1JLS naur orient Bij Uitgeverij „Het Spectrum" zal binnen afzienbare tijd een groot, rijk geillustreerd boek verschijnen, gewijd aan de nagedachtenis van onze over leden Kardinaal. De titel van het boek luidt: Kardinaal De Jong, de mens, de geleerde, de kerkvorst, de vaderlander. De schrijver H. W. F. Aukes, be kend door zijn boeiende levensbe schrijving van Titus Brandsma, heeft in het volle besef van de histori sche betekenis van de thans gestor vene deze biografie ondernomen met goedkeuring en onder volle me dewerking van de Kardinaal zelf, echter op voorwaarde, dat het boek eerst na zijn dood zou verschijnen. Als vrucht van jarenlange studie, van duizenden brieven en honderden gesprekken met degenen, die „de grote Kardinaal" het naast gestaan hebben, steunend op talrijke moeilijk toegankelijke authentieke documen ten, verlucht met tientallen foto's waaronder zeldzame originele, be looft dit boek het standaardwerk te worden, waarin het levensverhaal van de grootste Nederlandse kerkvorst van deze eeuw definitief voor tijd genoot en nageslacht gestalte krijgt. Sinds twee September wordt het Noorse schip „Jopeter" door het ijs vastgehouden aan de Noord-Oost kust van Groenland. Het Deense schip „Kista Dan", speciaal voor pooivaarten gebouwd, is uitgevaren om de „Jopeter" h.ulp te bieden. Sinds het rampzalige schip vast zit en de motoren heeft afgezet, is het ruim 130 mijl naar het Zuiden af gedreven. Verschillende leden van de bemanning zijn door Amerikaan se helicopters van boord gehaald. Franse studenten, die opwekkende middelen in de examentijd willen ge bruiken, zullen in het vervolg de apo theker een doktersbewijs moeten to nen. Men was ongerust geworden over het toenemend aantal ongeluk ken als gevolg van misbruik der mid delen. De krachtige oorkaan, die door meteorologen „Hilda" wordt genoemd heeft het Oostelijk deel van Cuba be reikt en schijnt zich in Westelijke richting te bewegen. Door zware regenval, waarmee de orkaan gepaard gaat, zijn in Oost- Cuba verscheidene rivieren buiten haar oevers getreden. Tijdens buien doen zich windsnelheden van 100 km per uur voor. Een verkenningsvliegtuig van de Amerikaanse Meteorologische Dienst heeft gemeld, dat een grot vracht schip is gestrand aan de Oostkust van Cuba. Het schip ligt op de weg, die de orkaan waarschijnlijk zal volgen. Het vliegtuig had slechts even boven het schip gevlogen. Het moest zich voor de naderende orkaan terugtrek ken en kon niet ter plaatse blijven cirkelen. ,Man about Town' Sturka maakt, wat man nen vroegenEen broek, die perfect zit bij elke houding of beweging - strak front, zipperslui- ting en shirtvasthoudend lastex in de taille.* Speciaal voor pantalons ge weven stoffen - moderne tin ten - van 39.75 tot 59.50. Dertien landen zullen deelnemen aan het geophysisch ord ck van de Zuidpool ter gelegenheid van het geophysische jaar 1957. Hiertoe zal een 33-tal observatieposten, ve ieeld over het gehele Zuidpoolgebied en vooral langs de kust hiervan, worden opgericht. In de maand October van dit jaar zal reeds een aantal verkennings vaartuigen naar de Zuidpool vertrek ken om daar de op een Brusselse conferentie aangewezen plaatsen in nadere ogenschouw 1 nemen en vo )r bereidingen te treffen voor de vest ging van deze waarnemingsposten. Alleen reeds in het gebied van de Zuidpool zelf zullen naar gelang van het jaargetijde deze observatieposten in 1957 bemand zijn door 400 tot 1000 geleerden en leden van het hulpper soneel. Ook buiten het eigenlijke Zuidpoolgebied zullen op kleinere ei landen observatieposten worden ge vestigd, die nauw zullen samenwer ken met de posten op het vasteland van het Zuidpoolgebied. Tussen deze observatieposten zullen bijzondere Zuidpoolexpedities het land doorkrui sen en geografische opmetingen ver richten. Een van deze expedities, die uit gestrekte nog niet eerder geëxploi teerde gebieden zullen doortrekken, zal onder leiding staan van Sir Ed mund Hilary, die enkele jaren gele den als eerste de top van de Mount Everest beklom. Perfecte combinatie: Draag deze broek bij Sturka's mees ster-coupe colberts. f (Advertentie) Voor de eerste maal heeft een vlieg tuig van Italiaanse makelij de ge luidsbarrière doorbroken. Dit gebeur de Dinsdag bij Turijn. w VLOT Drie Canadezen vatten het plan op met 'n vlot de oceaan over te steken en hier en daar wat vacantie te nemen. De onverschrokken kerels sta ken ten aanschouwe van drie duizend personen met hun maaksel van wal. Zij hadden het vlot de mooie naam ge geven: „De Verlorene". Welnu, het ging prompt ver loren ook. Leuze Ook in Amerika speelt de ver keersveiligheid een rol. In Noord- Carolina schreef de politie een wedstrijd uit in het verzinnen van de meest pakkende veiligverkeer- leuzen. Over één inzending moest de jury lang denken. „Geef de sleu teltjes van uw auto nooit aan uw vrouw." Een prijs viel op deze leuze niet. Er zaten in de jury namelijk ook vrouwen. Ongeschikt De levensloop van de bekende Amerikaanse eerste-president, Geor ge Washington, is door een dokter aan een ernstig onderzo"'" onder worpen. Daarbij kwam dokter tot de conclusie, dat dc ote sol daat feitelijk voor de militaire dienst afgekeurd had moeten wor den en wel: Washington leed aan malaria, pokken, tuberculose, gfiep en dysenterie. Hij was op 43-jarige leeftijd al zijn tanden kwijt en steeds bevattelijk voor verkoudheid. Washington verzuimde echter geen dag tijdens de vrijheidsoorlog. Bril De Pa rij se politie arresteerde een man, die in een warenhuis een bril had gestolen. Zijn commentaar: ..Lk kon zonder die bril de uitgang niet vinden." Het politie-com- mentaar; „En nu moet u zonder bril de ingang van het politiebureau zien te vinden." Edelmoedig Louis Smith, een Amerikaanse neger, was in zijn leven reeds bij zonder geliefd. Hij liet de pach ters van zijn boerderijen name lijk nooit huur betalen. Zijn po pulariteit is nu nog toegenomen, want Smith liet bij zijn dood na melijk al zijn huizen na aan de pachters, die er in woonden. Halte Een buslijn in het Engelse Illke- ston heeft er voor een keer een halte bijgekregen. In de straat, waar hij woonde, remde de chauffeur John Guttman plotseling op een plaats, waar niemand behoefde in- of uit te stappen. Het was voor zijn eigen huis. Hij zag, dat het in brand was gevlogen. Pas toen de brandweer arriveerde en John zag, dat er genoeg mensen waren om te helpen, reed hij verder. Excuus De klant Scott tankte benzine hij een pompstation in EI Dorado Springs. Om de een of andere reden werd hij afgeblaft door de knecht van het station. Diens baas hoorde dat een half uurtje later. Hij ont sloeg de knecht, nam vervolgens zijn auto en ging de klant achterop. Na vijfhonderd kilometer gereden te hebben achterhaalde hij de klant. Die vond alles zo sportief, dat hij ook zijn rekening van 200 dollar betaalde. Vlucht Bij Sydney ging een vliegtuig de lucht in zonder da.t de piloot daarin plaats had kunnen nemen. Het toestel stortte dertig kilome ter van het vliegveld neer op een... ander vliegveld... vlak naast een vliegtuig van hetzelfde type. li jWwtnfëy 1 (- i i r' 1 Giet in het midden van een bord gebonden tomatensoep een scheutje Duyvis' Livorno. Lekker en feestelijk. Prijs 98 cent per fles. VRIJDAG 16 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m VARA: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws 8,18 Gram. 8.45 V. d. fiuisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Schoolradio VPRO: 10.00 Avon turen met kinderen, caus. 10.05 Morgen wijding VARA: 10.20 V. d. kleuters 10.40 Quatre mains 11.10 Voordr. 11.30 Orgel spel en zang AVRO: 12.00 Musette ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Sport en prognose 12.50 Gram. 13.00 Nws 13.15 Meded. 13.20 Metropole ork. 13.55 Koer sen 14.00 Pianotrio 14.35 Voordr. 14.55 Gr. 15.15 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd 17.00 Muzikale caus. 17.40 Orgelspel 18.00 Nws 18.15 Act. 18.20 Roemeens ork. 18.45 Klaar - voor het Lichte muz. VPRO: 19.30 Dietrich Bon- hoeffer, caus. 19.45 Op bezoek bij an deren, caus. 20.00 Nws 20.05 Kamerkoor 20.30 De Ver. Naties, caus. 20.40 Wij en deze tijd, caus. VARA: 21.00 Koorzang 21.25 Buitenl. weekoverz. 21.40 Gram. VPRO: 22.40 Vandaag, caus. 22.45 Avond wijding VARA: 23.00 Nws 23.15 Gram. 23.45-24.00 Idem. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7.00 Nws 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 'n Woord voor de dag 8.00 Nws en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken 9.30 V d. vrouw 9.35 Radio Philh. Ork. 10.20 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.10 Fluit en piano 11.40 Gram. 12.05 Meisjeskoor 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront 13.20 Banjo ork. 13.50 Gram. 14.05 Schoolradio 14.25 Promenade ork. 15.15 Voordr. 15.35 Amus. muz. 16.00 Tuinb. praatje 16.15 Gram. 16.25 Viool en piano 17.00 Voordr. 17.20 Pianorecital 17.40 Beursber. 17.45 Stemmen van overzee 18.00 Gram. 18.35 V. d. jeugd 19.00 Nws en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen: Prinsjesdag in Rijks verband door dr A. Pos; Emigratie praatje van H. van Luyk 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Jeugdappèl Am sterdamse Geref. Jeugdraad 21.30 Resi dentie ork. en solist 22.05 Caus. over Boe dapest 22.25 Gram. 22.45 Avondoverden king 23.00 Nws 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m: 11.45 Omr. ork. 12.15 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws 13.15 Gram. 14.45 Omr. ork. 15.15 Gram. 16.00 Koersen 16.02 Gram. 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 18.00 Omr. koor 18.10 Voordr. 18^25 Omr. koor 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Gram. 19.45 Omr. ork. 20.30 Gram. 20.40 Die Walküre, opera I. d. pauze: Kunstkaleidoscoop 22.00 Nws 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Gram. 13.00 Nws 13.20, 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Blaas-octet 17.55 Gram. 18.30 en 19.00 Idem 19.30 Nws 20.00 Ork. conc. 20.45 en 21.45 Gram. 22.00 Nws 22.15 Atmosphères 22.55 Nws. (Advertentie) Bij HOOFDPIJN ASPIRIN') nemen Hei merk Aspirin en hel Bayerkruis op ieder tablei geven U de garantie dat U Aspirin hebt. Gedeponeerd handelsmerk In de omgeving van New York is een militair vliegtuig op een begraaf plaats neergestort. De zes inzitten den kwamen om het leven. De Nederlandse ambassadeur te Londen, mr D. U. Stikker, heeft een bezoek gebracht aan Harold McMil lan, de Britse minister van buiten landse zaken voor een algemene be-, spreking van de wereldtoestand. Mr Stikker is Donderdag te Londen te ruggekeerd na een afwezigheid van verscheidene weken. 35) Als die schurk van een Thur-* low het in zijn kop krijgt je neer te schieten, zou dat je verdiende loon zijn! riep ze hem achterna. Ze bleef nog een poos razen en tie ren in haar eentje, maar eindelijk loste haar overspanning zich toch in een tranenvloed op. Daarna waste ze haar gezicht met koud water en bekeek zich in de spiegel. i uA stad Cabinal was bezig een slechte naam te krijgen. Haar voor naamste bron van inkomsten werd geput uit wat de werklui aan de spoor weg verteerden en inbrachten. Als het betaaldag was. dan trok dit leger de stad in met slechts één doel en dat was: het loon op te maken. En stedelingen waren er dan ook bijna zonder uitzondering op uit, dat loon zo goed en zo gauw mogelijk binnen te krijgen. De nieuwe schout had orde en tucht gebracht,dat was niet tegen te spre ken.Ace Moseby had herhaaldelijk zijn moed en doorzettingsvermogen getoond en wijd en zijd had hij de naam van een gevaarlijke tegenstan der gekregen. Als de schout in zijn geklede jas aankwam, dan waagde geen spoor wegarbeider het, zich tegen hem te verzetten. Maar de misdaad was daarmee niet verminderd. Elke betaaldag werden de werklui uitgeplunderd in de kroe gen en speelholen. Nu en dan *erd er een verminkt of zelfs vermoord. De Verborgen Vallei, eens zo rus tig,was niet meer veilig. Reizigers werden door desporado's aangehou den en bestolen. Tweemaal was een trein met geld voor loonbetaling op klaarlichte dag aangehouden en leeg geplunderd. De bewoners der afgele gen hoeven kwamen niet dan zwaar gewapend hun inkopen doen en waren zo verstandig, hun zaken vlug af te werken zodat ze voor donker weer de stad uit waren. Tegen de winter was de kwade naam van Cabinal overal bekend. Hier en daar op afgelegen veefok kerijen begon men over Moseby te praten, 's Avonds bij de haard in het cowboy-verblijf of bij het wachtvuur in de prairie werd er over hem ge sproken. Er waren nog verscheidene lui onder hen, die uit de tijd waren, dat de oude Les Cabinal in die streek gekomen was. Sommigen bezaten z^lfs grote hoeven en anderen, minder fortuinlijk.reden en dreven vee voor hen, maar onder al die mannen be stond er slechts één aristocratie, n.l. die gebaseerd was op goed rijden en schieten, op moed en gezond ver stand. Hun haren waren grijs of ge heel verdwenen maar ze hadden geen ■van allen nog de tijd vergeten, dat de buffels op de vlakte leefden en de Indianen hun ongelukkige vijanden scalpeerden. Het waren mannen, die een rustig en vreedzaam bestaan ver langden en daarvoor desnoods wilden vechten. Die mannen hoorden dagelijks de verhalen uit de nieuwe stad aan de spoorweg en dachten daarover na on der het hoeden van hun vee. Toen Jeth Hanley bij hen langs kwam en sprak over de geheime plannen om Ace Moseby de voet te lichten, vond hij in hen allen gewil lige genoten. XX IN AFWACHTING Mary zat met Marietta in de keu ken. De glimmende potten en pan nen weerkaatsten het lamplicht, de wit geschuurde planken van de vloer maakten een keurige indruk en de oude haard straalde een weldadige warmte uit op die ruwe, koude avond Het was de hele dag zwaar betrok ken geweest en tegen de avond was de eerste sneeuw gevallen. De wind was opgestoken en gierde akelig langs de vensters. Marietta zat in haar schommelstoel sokken van Jeth te stoppen. Op de schouw tikte een nik kelen wekker luid door de stilte. Na een vroeg avondmaal was Jeth er op uitgereden. Hij had gezegd, dat hij iemand moest spreken over het nieuwe stuk land, dat hij wilde ko pen. Een vreemde avond om er op uit te gaan, zei Mary, toen hij weg was. Ik zou eerder gedacht hebben, dat hij liever thuis gebleven was met dit weer. Hij heeft de hele dag al te paard gezeten. Och, als hij zaken doen kan, vind ik het zo vreemd niet, zei Ma rietta terstond. Jeth houdt nu een maal niet van uitstel. De oude vrouw was spraakzamer dan gewoonlijk. Ze scheen haar best te doen, het gesprek voortdurend gaande te houden. Mary vond haar nogal gejaagd, doch kon zich dat niet verklaren. Maar tenslotte waren de verhalen uit de oude doos toch uitgeput en er volgde een poos stilte waarin ze met vinnige steken haar sokken stopte. Buiten het gieren van de wind was er niets te horen. Mary zat te schommelen en trachtte nergens aan te denken. Maar ze kon haar gedachten niet van Ben afhou den. Ze had in de laatste dagen ge hoord over de organisatie der ran chers in de vallei. Vanmorgen nog had ze Jeth en zijn moeder erop be trapt, dat ze er over spraken. Ze wa ren opgehouden, zodra ze haar zagen, maar ze had genoeg verstaan om begrijpen, dat de slag binnenkort ge slagen zou worden. Maar wanneer? Hoewel ze het herhaaldelijk ge vraagd had, wilde niemand het haar zeggen. De mannen weten het zelf nog niet eens, zei Marietta. Ze wilden het stil mogelijk houden. Het kan ieder ogenblik gebeuren. Dus het kon vanavond nog!Mary huiverde even bij die gedachte. Ben zou aan het hoofd staan van de mannen die zich in dat gevaar waag den! Ze durfde het niet aan Marietta zeggen. Die mocht haar eens vragen hoe het nu tussen haar en Ben stond. En ze sprak liever niet over hun verwijdering. Buiten viel jen dichte sneeuw jacht, zo dicht, dat er niet doorheen te rijden was dan met diep gebogen hoofd. Echt een avond om iemand van uit 'n hinderlaag te overvallen... Waarom moest ze dat nu juist den ken? Waarom daarover tobben? Ben kwam immers toch nooit meer bij haar terug? Hun liefde was dood. Voor altijd! Maar haar angstig hart zei haar, dat die liefde niet dood wa: en dat ze hem nooit zou kunnen ver geten. Opeens was al haar boosheid verdwenen en vervangen door 'n ge voel van verlatenheid en een verlan gen om Ben vergiffenis te vragen Als ze hem maar weer eens kon horen zeggen: Mary, ik heb je toch zo lief! Marietta keek haar richting uit. Mary ontmoette die blik en glim lachte. Ze wist, hoe haar oude vrien din op gezelligheid gesteld was en daarom stelde ze voor: We zitten hier zo maar de hele avond met ons beidjes. Zou ik niet even een mantel omslaan en naar de knechts gaan, om een stelletje hier te vragen? Dan kunnen we wat oude liedjes ~.ingen en het ons gezel lig maken. Marietta hield op met stoppen. Neen, dat moet je niet doen, Waarom niet? Ik zal er toch niet van dood gaan met er even heen te lopen? Ik zal wel een oude jas van Jeth aantrekken. Neen, zei Marietta. Ik moet geen vuile voeten op mijn pas ge schrobde vloer hebben. En als we hen hier vragen, dan houden ze ons veel te laat op. Ze weten geen van allen van naar huis teruggaan. Vreemd, dat ze zo vinnig was. Marietta, die anders zo van vrolijk gezelschap hield, en nu bang scheen, mensen in huis te hebben. Toch zou ik wel een beetje mu ziek willen hebben, vervolgde de ou de vrouw. Wil jij misschien wat voor me spelen? Laat de huiskamerdeur dan maar openstaan, zodat ik het goed horen kan. Ze had geen toets aangeraakt se dert die heerlijke avond, waarop ze voor McLean en Ben gezongen had. Maar Marietta vroeg het en dus wil de ze haar best doen. Wat zal het zijn? Oude liedjes? Ja, zoals je ze voor tante Sa rah zong. Marietta legde haar werk opzij, zodra ze de 'ieve stem van Mary hoorde. Ze vouwde haar magere han den op haar schoot en bewoog haar lippen in gebed. Ze verbeeldde zich iets buiten te horen boven het loeien van de wind en sprong overeind, ging naar het venster, bemerkte dat het slechts de wind was en ging weer zitten. Ik weet niet hoe ik dit wach ten nog langer moet uithouden mom pelde ze. Mary ging op in haar zingen en vergat alles rond zich' heen. Mariet ta aarzelde nog even en ging toen vlug in de gang. Za wikkelde zich in een oude Jas van Jeth en verliet heel zachtjes het huis. Door de sneeuwstorm liep ze snel naar het knechtenverblijf en bonsde daar op de deur. Er bevond zich slechts] één knecht, namelijk Slim, de koks maat en duvelstoejager, een opvl'-i-Jj gende en niet al te snuggere jon-! gen, die niet begreep, waarom ze hem alleen hadden thuisgelaten en wat de anderen in die sneeuwstorm waren gaan doen. Marietta gaf haas tig en kortaf haar bevelen. Slim. Kun je opzadelen en een bood-;- schap voor me gaan doen? Natuurlijk, antwoordde de jon ge kerel, blij in het vooruitzizicht van een rit door de sneeuw. Goed. Neem dan het beste paard dat je vinden kunt en rijd naar de stad. Rijd de hoofdstraat een keer tje op en af en kijk eens of er iets bijzonders te doen is. Best. Maar waar moet ik naar toe? En wat moet ik voor u mee brengen? (wordt vervolgd)'

de Stem | 1955 | | pagina 3