„Terugkeer van de krijgsgevangenen was ons al bekend" I Gezicht moest gered worden OOSTDUITSE DELEGATIE VRIJDAG NAAR MOSKOU NIET ZO LELIJK, MAAR EEN BEETJE LOENS Amerikaans atoomg e s c h u t vuurt op Nederlands bevel Bondskanselier Adenauer werd in Bonn met bloemen en muziek ingehaald Prof Kors werd 70 jaar Ir Wijffels neemt ontslag als Kamerlid Enorme brand in Djakarta KOLONISTEN BEWAKEN DE SULTAN Charmante verstekelingen op Nederlands vrachtschip dagblad voor zeeland De meningen ijn verdeeld Buiig OPROEP TOT OVERGAVE Gevaar voor de luchtvaart Versterkingen voor Cyprus Peters (K.V.P.) over wet op kleuteronderwijs: W erklooshei dswet gewijzigd „STORMVUUR": HET DIRIGEREN VAN EEN HELS ORKEST Oefening met moderne artillerie op Lüneburgerheide Voortreffelijke samenwerking Duizenden dakloos Marokko Portugese treiler vergaan Stoere zeeman als Cerberus 95e JAARGANG No. 21945 Uitgave IM. V Uitgevers My Neerlandia Verschijnt elke weikaag Bureaux: Breda, Keigerstraat 16 Tel.: Uirectie, Redactie en Administratie *351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad. q j v Hootegem. LVli Dr A J J M Mes, jli H M L fle Rechter, L. J v t Westende, p V LVL Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling l 5.85 per kwartaal, per post I 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- besteli t 0 45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Bostrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. .-eau voor de Zeeuwse .Handen: GOES, Westsinge, 08, Te.efoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- V.aanderen: HU,ST. ^Te Poort 7, Te.e oon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBUKG, Nieuwstraat 41, Tel. no3») Bondskanselier Adenauer, die gisteren van zijn missie naar Moskou in Bonn is teruggekeerd, kon zijn koffers nog nauwelijks hebben uitgepakt, toen het bericht kwam, dat Vrijdag a.s. een Oost- Duitse regeringsdelegatie naar Moskou zal ver trekken. Ze zou daar regelingen gaan treffen voor de terugkeer van de krijgsgevangenen, waarover tussen Adenauer en Boelganin over eenkomst is bereikt. De communistische pers, met inbegrip van „De Waarheid", repte gisteren nog met geen De Oostduitse verklaring zal wel uit de verlegenheid van het moment zijn ontstaan. Radio Moskou deelde zonder meer mee, dat de conferentie met de Oost-Duitsers ten doel heeft, de besprekingen voort te zetten, die in Juli met Grotewohl c.s. te Berlijn zijn gevoerd en dat zij betrekking hebben op de verdere versterking van de vriendschappelijke betrekkin gen tussen de Sovjet-Unie en de Duitse Democratische Republiek. passé compleet was, maar op de maaltijden met de Russen werd al tijd weer een uitweg gevonden". Adenauer heeft de Sovjet-leiders niet officieel uitgenodigd poor een bezoek aan West-Duitsland. Bij het afscheid te Moskou heeft hij tegen Boelganin gezegd: „Ik hoop dat we elkaar ook in Bonn eens zullen zien". „Plechtige beloften'' De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Heinrich von Brentano, heeft verzekerd, dat er geen overeen komst is gesloten voor het voeren van besprekingen tussen West-Duitsland, de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland over het terugzenden van de krijgs gevangenen. Kroetsjev en Boelganin hadden „plechtige beloften" omtrent de terugkeer der gevangenen gedaan. De meningen over het resultaat van de besprekingen zijn zeer verdeeld. Men vindt het prachtig, dat de krijgs gevangenen naar huis komen, maar zowel woordvoerders van de liberalen als van de sociaal-democraten in de Bondsrepubliek gaven als hun me woord over de terugkeer van de gevangen Duit sers. Vandaag zal zij er wel over schrijven. Het Centrale Bureau van de Oostduitse communisti sche partij heeft namelijk bekend gemaakt, dat het accoord inzake de krijgsgevangenen in het geheel niet op de naam van Adenauer mag wor den gebracht. Er was in deze al een overeen komst getroffen tussen de Oostduitse regering en de Sovjets. Men had die echter tot na het be zoek van Adenauer aan Moskou geheim gehou den!! ning te kennen, dat er politiek weinig veranderd is. De laatsten vrezen eer der dat de uitwisseling van ambassa deurs een verstarring van de huidige toestand en daardoor een bestendiging van Duitslands verdeling zal inhou den. De Amerikaanse pers spreekt van een succes voor de Sovjets, hoewel men in de V.S. over de consequente houding van de Bondskanselier uiter mate tevreden is. en' De West-Duitse Bondskanselier is gisteren in Bonn feestelijk inge haald. Het vliegveld, was versierd met 12000 dahlia's. Tienduizend mensen juichten Adenauer toe, die er in het geheel niet vermoeid uit zag en moeite had de bloemen in bedwang te houden, die hem van alle kanten in de handen werden gedrukt. Het delegatielid Dr. Kiesinger zei: „Soms leek het alsof de im- MEER dan 40.000 Japanse arbeiders in de staalbedrijven zijn gisteren voor 24 uur in staking gegaan. Zij willen 'n loonsverhoging van 25 jen per maand, OP DE Overschieseweg te Rotterdam ging een auto met vijf inzittenden aan het slippen en kwam in de Schie terecht. Doordat direct hulp opdaag de, konden de inzittenden uit hun benarde positie worden bevrijd. DE MINISTER van Financiën heeft besloten tot de uitgifte van een nieu we Staatslening, tegen een rente van 31/4 procent. De lening heeft een looptijd van 30 jaar. GRIEKENLAND en Zuid-Slavië heb ben, op de laatste dag van het be zoek van het Griekse koningspaar aan Belgrado, de wens uitgesproken, dat de huidige vriendschap tussen de twee landen nog verder zal worden versterkt. OP DE HOOFDWEG te Rotterdam raakte een vrachtauto, beladen met 20.000 kg roomboter in de sloot. De wagen kantelde en de boter kwam voor een groot deel in het water terecht. HET MINISTERIE van Landbouw heeft meegedeeld, dat geen nieuwe garantieprijs /oor koolzaad zal wor den vastgesteld. Dit product name lijk wordt niet meer beschouwd als van wezenlijke betekenis voor de in standhouding van het landbouwbe drijf. EEN GROEP Franse parlementa riërs, onder leiding van de voor zitter der Nationale Vergadering. Schneiter, is per vliegtuig naar de Sovjet-Unie vertrokken. Ze gaan óók sens een kijkje nemen. POLEN uit Engeland en uit ver schillende delen van ons land zul len Zaterdag en Zondag te Driel en Oosterbeek weer de landing herdenken van de eerste Poolse Parachutistenbrigade, die heeft deelgenomen aan de slag om Arnhem. ÏN NIEUW-ZEELAND wordt de mo gelijkheid onderzocht, hoe de Neder landse industrie kan worden inge schakeld bij Je bruggenbouw in dit land. Jonge Nederlanders zouden met dit werk 10 jaar lang aan de slag kunnen blijven. 1 RINS BERNHARD zal Zaterdag morgen te half elf door de H. Vader 'n speciale audiëntie op Castel Gan- dolfo worden ontvangen. Carlo Schmidt, het socialistische lid van Adenauers delegatie, van wie men zegt dat hij de besprekingen op gang heeft gehouden, zei: „De Russen heb ben duidelijk te verstaan gegeven, dat de Parijse verdragen bij hen alle be langstelling voor een hereniging van Duitsland hebben weggenomen. De Christen-Democraten daarentegen me nen, dat het aanknopen van betrek kingen een betere kans biedt op her eniging van de beide Duitslanden. Op een persconferentie, Woensdag ochtend in Moskou, verklaarde Ade nauer, dat de vestiging van diploma tieke betrekkingen met de regering van de Sovjet-Unie geen erkenning De voorzitter van de K.R.O., tevens voorzitter van de Neder landse Radio-Unie, Prof. dr J. B. Kors O.P., heeft gisteren zijn 70ste verjaardag gevierd. Namens het personeel van de K.R.O. werd hem een bedrag onder couvert overhandigd. Leden van het bestuur van de K.R.O. en de N.R.U., tal van figuren uit de radiowereld, alsmede bevriende relaties boden schriftelijk of persoonlijk hun gelukwensen aan. De viering droeg overigens een intiem karakter. Van de studiogebouwen wapperde ter ere van de verjaardag van Prof. Kors de K.R.O.-vlag. 8S-: Een Chinese vrouw leest op deze foto een oproep voor, die terroris ten aanspoort zich over te geven. Deze oproepen zijn door een vereni ging als strooibiljetten verspreid en zijn gedrukt in het Chinees en in het Maleis. Dr. KONRAD ADENAUER met bloemen ingehaald van de huidige status van Duitsland inhield. De besprekingen, zei hij, zijn ook niet vooruitgelopen op de confe rentie van ministers van Buitenlandse Zaken, die volgende maand in Genève begint. „Ik hoop", aldus Adenauer, „dat er zo spoedig mogelijk een beslissing zal worden genomen over het herstel van de Duitse eenheid." Op de slotconferentie in Moskou heeft Molotov de Westduitse Bondskanselier verzocht, een ein de te maken aan het zenden van propaganda-ballons hoven Rus sisch grondgebied. K wees op de grote afmetingen en het gevvicht van de ballons, „die in West-Duits land worden opgelaten om boven de Sovjet-Unie en andere Oost- Europese landen vijandige pam fletten en propaganda-litteratuur te verspreiden." Molotov zeide dat deze ballonnen een groot gevaar opleveren voor de luchtvaart en vroeg bondskanselier Adenauer aan deze kwestie zijn persoonlijke aandacht te willen besteden. Boelganin vroeg aandacht voor „de meer dan 100.000 Russische burgers, die tijdens de tweede we reldoorlog naar Duitsland werden overgebracht en zich thans nog zon der permanente werkgelegenheid daar bevinden." Er waren pogin gen gedaan, zei Boelganin, om de ze mensen voor politiek-criminele doeleinden te gebruiken, maar als ze naar de Sovjet-Unie terugkeer den, zouden ze niet ernstig worden gestraft. (Van onze parlementaire correspondent) Bij de verdere behandeling van het wetsontwerp tot wettelijke regeling van het kleuteronderwijs heeft Woens dag de Limburger Peters, onderwijs- expert van de K.V.P.-fractie, gespro ken, die zijn waardering voor dit stuk onderwijswetgeving op een originele manier tot uiting bracht. Hij vergeleek de wet met een mooie, vrouw, die ech ter het nare gebrek heeft, dat zij een beetje loens is. De heer Peters was minister Cals oprecht dankbaar, maar hij had nogal wat kritiek, die ook in een viertal amendementen van zijn hand tot uit drukking is gekomen. Hij nam het op voor de kleinere kleuterscholen, die gevaar lopen door de ongunstige be palingen inzake subsidie bij een laag leerlingental en vond in het algemeen de leerlingenschaal waarvoor de wet een norm van 40 stelt onjuist. Met mevrouw Heroma Meiling (P. v. d. A.) wilde de heer Peters een leerlingental van 30 als streefgetal aanhouden en dan bij wijze van overgangsmaatregel, in verband met het grote tekort aan leidsters, voorlopig 40 in de praktijk invoeren. Hij vroeg de minister om een meer wetenschappelijk houvast voor deze materie, daar wij niet met de conjunctuur mee op en neer moe ten blijven schommelen wat de aan tallen ieerlingen per klas betreft. Kleine dorpjes zouden zelfs met een aantal van 30 al vastlopen, terwijl grotere gemeenten daarmede gered zouden zijn. De heer Peters bestreed de mening van de liberale deskundige mevrouw Fortanier de Wit, dat het bijzonder onderwijs bevoordeeld zou zijn bo ven het openbare. Het is eerder zo, zei hij, dat het bij zonder onderwijs aan het kortste eind trekt, door de verplichte stichtings garantie die het op moet brengen. De heer Peters vroeg verder om subsidie voor een groter aantal scholen voor opleiding tot kleuterleidster en I om de mogelijkheid tot inkoop van pensioen voor de leidsters, die vaak I voor een bagatel jaren lang hun werk hebben verricht in de niet gesubsi dieerde periode. Hij betoogde ook, dat het niet met de sociale noodzaak van het kleuter onderwijs valt te rijmen, dat vrijstel ling van schoolgeld tot de uitzonde ringen gaat behoren. Alleen wanneer men minder dan 45,50 per week ver dient in een grote stad ontkomt men aan deze verplichting. De regeling is nog ongunstiger dan bij het vroeger lager onderwijs. De budgetaire nood zaak daarvan kon hij niet inzien. Bo vendien wordt een systeem van inde ling volgens gemeenteklassen gevolgd, dat langzamerhand verouderd is. Minister Cals zal de Kamer eerst de volgende week antwoorden. Eerst wordt de interpellatie van mej. Ten- deloo behandeld over de positie van de gehuwde ambtenares. De Kamer staat erop, dat deze zaak eerst princi- piëel wordt gesteld alvorens een rege ling voor de gehuwde kleuterleidster in de wet wordt vastgelegd. (Van onze parlementaire correspondent) Tegen de wijziging van de werk loosheidswet, waardoor de vacantie- gelden zodanig worden gereserveerd, dat een arbeider hiervan niet tijdens een periode van werkloosheid ge bruik kan maken, maar zij uitsluitend beschikbaar zijn voor de eigenlijke vacanfcie, hadden, gisteren in de Twee de Kamer, alleen de communisten be zwaren. Hetzelfde was het geval, bij de be palingen, waardoor wordt voorkomen, dat door een korte periode van sei zoenarbeid een langdurig recht op werkloosheidsuitkering zou ontstaan. Op een vraag van de heer Reuter (CPN) verklaarde Dr van Rhijn nog, dat binnenkort een ontwerp Vacantie wet aan de S.E.R. voor advies zal wor den voorgelegd. i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 - - vcirt.ii- 4 dering in temperatuur. J J Vandaag: zon onder J maan onder 18.10 uur. 4 Morgen: zon op 6.16 uur, maan a J 4 Weersverwachting tot vanavond: Wisselende bewolking met buien, J sommige vergezeld van onweer. 4 Zwakke tot matige wind uit Noor- 4 delijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. f Vandaag: zon onder 19.00 uur, 4 4 op 6.37 uur. 4 (Van onze speciale verslaggever) Heel West-Duitsland is een woud van bordjes. Grote verkeersborden, richtingwijzers, borden met onbegrijpelijke lettercombinaties erop, ge plaatst door de Amerikaanse en Engelse troepen, kortom, waar men kijkt ziet men bordjes. Hoe vertrouwd doet het aan, als men langs een donkere bosweg bij Soltau, op de Lüneburgerheide, opeens het oer-Ne- derlandse woord „Grondplaat" en even later „Klinknagel" op een paar bordjes leest. Wij horen er ook bij, ga je denken. Wij doen hier ook iets in het verdeelde en omstreden land. Inderdaad, wij houden er de artille rie-schietoefening „Stormvuur", een onderneming, waarbij ruim vijf duizend Nederlandse militairen betrokken zijn. Zo'n 1500 voertuigen met Nederlandse militaire nummerborden, snorren langs Duitse wegen of schroeven zich door het heideterrein. Rond honderd-en-dertig stukken geschut, van de klassieke „Negen-veld" tot.het gevreesde Amerikaan se atoomkanon, staan op een groot heidegebied opgesteld. van een lamp, voerde ons langs stuk gereden landweggetjes naar een half- ingegraven tent, waarin de regisseurs van dit enorme schouwspel voor in gewijden, de commandant van de 4e divisie-artillerie en zijn plaatsvervan ger, bij onzeker, maar electrisch licht, hun plannen ontvouwden. „Stormvuur" is een artillerie-oefe ning van top tot teen, In oorlogstijd moet het ingewikkelde, nauwluiste- rende apparaat van de veldartillerie in enkele minuter soms, de beslissende wending in een operatie te velde kun nen brengen en vooral hier hangt alles af van de uiterste geoefendheid. De ar tillerie, met haar hele nasleep is ech ter een moloch en het is reeds een operatie op zichzelf, om b.v. een divisie-artillerie naar het toneel van de strijd over te brengen. „Stormvuur" gaf ook op dit punt de mogelijkheden om ervaring op te doen. Een kilome terslange kolonne moest van Neder land tot in het hart van Duitsland worden gebracht. Men moet zich niet afvragen wat dit betekent, gezien de aard van het rollend materieel en de enorme drukte op de grote wegen in Duitsland. Vorige week al, tijdens het transport van manschappen en stuk ken naar Duitsland, bleek dat men uit vorige oefeningen, ook in dit opzicht, wijze lessen had getrokken. Bij „Hold Fast", bijvoorbeeld, zijn talrijke auto's verkeerd gereden, verdwaald of om andere redenen te laat aangekomen. Nu, onder veel ongunstiger omstan digheden, kon men zich in grote trek ken aan het marstempo, dat vooraf was vastgesteld, houden. DIRIGENT Het merkwaardige is, dat men van deze massa mensen en materieel na- genosjg niets ziet, als men zich niet in het, door vlaggen afgebakende zijter rein waagt. Een paar bordjes, méér niet, en dan natuurlijk zo af en toe de klinkende slag van een springend pro jectiel, duiden erop, dat hier een groot scheepse oefening aan de gang is. V/ij betraden het terrein, waar „Stormvuur" aan de gang is, in het avondlijke duister. Een gids, voorzien Bij „Stormvuur" is echter niet al leen artillerie betrokken, al draait al les wat er gebeurt wel om haar. Er zijn ook infanterie-officieren naar Duitsland gekomen. In geval van oor log is het immers zo, dat de infanterie voor het forceren van bepaalde situa ties, de steun van de artillerie zal in roepen. Een infanterie-officier zal dan de dirigent kunnen zijn van het moor dende artillerie-orkest. Want op aan wijzing van de infanterie-waarnemers wordt er dan gevuurd. Deze figuren vinden we bij „Stormvuur" in prac- tijk gebracht. In het voorterrein werkt de infanterie tegen een fictieve vijand, die dan door artillerievuur onschade lijk moet worden gemaakt. De infan terie geeft een bepaalde plaats aan, waar het vijandelijke doel zich be vindt en nu mag de artillerie probe ren, dit doel te treffen. Men is hierbij niet kinderachtig. Woensdag b.v. werd alles wat schieten kon, ingezet. Een gordijn van staal scheidde als het wa re de Lüneburgerheide in twee aparte gebieden, waarvan het één domein van de dood zou zijn, als dit allemaal eens werkelijkheid was. Ook het gevreesde 280 mm geschut, waarmee atoompro jectielen kunnen worden afgevuurd, sprak mee. ATOOMGE SCHUT Voor het eerst klonk het zware ge luid van deze gigantische stukken ge schut in Duitse oren. De Amerikanen, die deze stukken bedienen en die (ook ai voor het eerst in de geschiedenis, door Nederlanders werden gecom mandeerd) hebben in Europa wel met het 280 mm kanon geoefend,maar er werd hier nog niet geschoten. Neder land had de eer, deze primeur met de Amerikanen te mogen delen. Dit atoomgeschut zal, bij een onver hoopte oorlog, ook in de Nederlandse militaire organisatie zijn plaats krij gen, hoewel men hiervan nog niet ge heel zeker is. Het vervult uit de aard der zaak een geheel eigen taak, door de verschrikkelijke uitwerking. Om deze in het schema van de oorlogvoe ring door artillerie in te passen, moest de oefening „Stormvuur" er komen. Natuurlijk werden er geen atoomgra naten afgeschoten, maar slechts bri- santgranten, welker uitwerking niet temin schrikwekkend genoeg is. Twee van zulk? zware vuurmonden spelen hun rol in „Stormvuur" mee. Op dit ogenblik worden deze stuk ken nog door Amerikanen bediend, maar reeds beschikt Nederland over officieren, die dank zij een speciale opleiding in de VS, in staat zijn met dit vervaarlijke wapen te werken. De ze officieren waren natuurlijk ook aanwezig bij „Stormvuur" en hierdoor was het mogelijk, tot een voortreffen lijke samenwerking tussen Nederlan ders en Amerikanen te komen. In de grote evolutie, die de oorlog voering (al blijft het nog bij oefenin gen) ondergaat, wordt Nederland op deze manier als het ware meegesleept. Ook met de nieuwste wapens, moge lijk in de toekomst ook de raketwa pens met hun vreselijke uitwerking, moeten onze soldaten leren omgaan. Zoals Woensdagmiddag door de voor zitter van de Tweede Kamer is meege deeld, heeft Ir F. C. M. Wijffels ont slag genomen als lid van dit college. Omtrent de beweegredenen hiertoe vernamen we van de oud-minister zelf, dat deze van persoonlijke aard zijn. Overigens verlangt hij zijn werkzaam heden te hervatten bij de Staatsmij nen, waarnaar zijn belangstelling steeds is blijven uitgaan. Over het tijdstip van de ontslagne ming is gesproken met de K.V.P.-frac tie in de Tweede Kamer en met de leiding van de partij. De heer Wijffels blijft 'de K.V.P. vertegenwoordigen als lid van Provinciale Staten in Limburg. Voor de opvolging van Ir Wijffels zijn er twee mogelijkheden. Als Jhr. Mr G. Ruys de Beerenbrouck, die op de nominatie staat, zijn benoeming aanneemt, zal hij moet enaftreden als lid van de Eerste Kamer. Hij zal in dit geval worden opgevolgd door de heer J. Maenen, voorzitter van de Limburg se K.A.B. De mogelijkheid bestaat echter ook, dat Jhr. Ruys de Beerenbrouck Eerste Kamerlid blijft. In dat geval zal waar schijnlijk de heer W. J. Peters, fabri kant te Venlo en vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel in Lim burg, de heer Wijffels opvolgen. Een snel om zich heen grijpende brand in een volkswijk in de „bene denstad" van Djakarta heeft voor millioenen rupiahs schade aangericht. Honderden huisjes zijn een prooi van de vlammen geworden. Duizenden personen zijn dakloos. De brandweer, die met al het be schikbare materiaal was uitgerukt, stond machteloos door gebrek aan wa ter en het feit, dat het onmogelijk was het materiaal in de nauwe kam ponggangen te rijden. De brand woed de in vrijwel dezelfde wijk, waar het vorige jaar bij een grote brand voor drie millioen schade werd aangericht. Britse Commando's stappen hier, na een tocht vanaf het eiland Mal ta aan wal bij Fama-gusta op het eiland Cyprus, om het Britse gar nizoen te versterken. Na de Com- mando's zijn inmiddels nog meer troepen (bestaande uit manschap pen van het South Staffordshire Regiment) op het eiland aangekomen. Leden van de „Présence Frangaise", de vereniging van Franse kolonisten in Marokko, zijn begonnen met de be waking van het keizerlijke paleis in Rabat „om te voorkomen, dat sultan Arafa de troon verlaat". De kolonisten willen sultan Arafa niet vervangen zien door een regent- schapsraad als onderdeel van een Frans plan om een einde te maken aan de Marokkaanse crisis. Zij be schouwen dit als een capitulatie voo* de nationalistische druk. De vijf Franse ministers, die zich met de kwestie Marokko rechtstreeks bezighouden, zijn Woensdag tweemaal bijeen geweest en waren Woensdag* avond bezig met het opstellen van een „verklaring van principes", die de leidraad zal zijn voor de toekomstige Franse betrekkingen met Marokko. Men verwacht dat deze verklaring vandaag aan het Franse Kabinet zal worden voorgelegd. De Amerikaanse waarnemend on* derminister van Buitenlandse Zaken, Robert Murphy, heeft verklaard, dal de overplaatsing van Franse troepen naar Noord-Afrika „grote bezorgd» heid" heeft gewekt bij de Ameri» kaanse regering en de regeringen van de andere landen, die lid zjjn van de NAVO. De onderminister zei in zijn brie! „Het hoofddoel van de NAVO zon het best worden gediend met een spoedige terugkeer naar Europa van de Franse troepen die naar Noord» Afrika zijn gezonden". De Portugese treiler Graha de Deus is Woensdag in een ruwe zee ter hoog te van Aveiro (Noord-Portugal) met een bemanning van 19 koppen vergaan. Een Nederlandse zeeman, ge wapend met een netjes in pa pier verpakte knots, heeft de wacht betrokken bij een hut van het Nederlandse vracht schip „Zonnewijk", waarin twee 18-jarige meisjes uit Ta hiti zijn opgesloten. Verder is alles rustig aan boord van het schip, dat in de haven van Sydney ligt. Dinsdagavond had de bemanning heftig gedemonstreerd voor vrij- 'ating van de meisjes, die geen napieren hebben om in Australië binnen te komen en die nu be waakt worden om te verhinderen dat zij van boord gaan. De meisjes werden Maandag door de Australische douane ont dekt, toen de „Zonnewijk", ko mend van Auckland in Nieuw- Zeeland, in Sydney aankwam. De meisjes hebben in een ziekenhuis in Auckland gewerkt en een van hen verklaarde, dat zij Auckland verlaten had omdat zij dacht, dat haar verloofde, een Nederlandse zeeman, die als steward vaart op een ander Nederlands schip, niet met haar trouwen wilde. Haar verloofde, die ook in Sydney ver toeft, las het verslag van haar we dervaren in de krant en heeft Dinsdag met zijn meisje gespro ken, Hij verklaarde later, dat hij met haar trouwen zal, als zij naar Nieuw-Zeeland teruggekeerd is. De vertegenwoordigers van de rederij van de „Zonnewijk" voeren op het ogenblik besprekingen over de vraag, hoe de meisjes naar Auckland teruggezonden zullen worden. De jongedames blijven voorlopig aan boord van de „Zon newijk". De gemoederen van de bemanning, die Dinsdagavond zo verhit waren dat de politie ge waarschuwd werd, zijn inmiddels gekalmeerd.

de Stem | 1955 | | pagina 1