„IK WEET, DAT DEZE EEN GROOT MAN WAS Katholiek Nederland deed kardinaal uitgeleide gestorven MOSKOU EN BONN ZULLEN AMBASSADEURS BENOEMEN 1 Tweede Kamer heeft veel critiek op het ontwerp Waarheid en leugen als onontwarbaar kluwen Vijftigduizend mensenroerloos in de regen sloegen droeve stoet gade Indrukwekkend en ontroerend Nederlander overleden na roofoverval I dagblad voor zeeland Marokko Buien Machtig klonken de gebeden Minister Luns opent Assemblee der Y.N. Noodweer boven Italië HAVENSTAKING IN V.S. BREIDT ZICH UIT OVERSTROMINGEN IN MEXICO Wet op het kleuteronderwijs Ik blijf,zegt Ben Ar af a Vliegtuigdeskundige uit de V.S. gewezen „Desnoods doodstraf voor corruptie" Zaak Schmidt voortgezet „De vluchteling wacht op uw sleutel" Resultaat op scheiden van de markt Dan eerst overleg inzake vrijlating krijgsgevangenen Race inet de klok Op Sumatra j M A 39 95e JAARGANG No. 21944 Uitgave N V Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt eJke wei Kaag Bureaux: Breda, Kelgeistraat lt> Tel.. Directie. Redactie en Administratie <351 Vei aritwootdelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruria Redactieraad: (j j v Houtegein Vli Ui A J J M Mes, Mr H M L» de RecMei L, J v t Westende, p V M verrauteren Abonnementsprijs hij vooruitbetaling i ->85 per kwartaal, per post j (j5b, per week (uitsluitend bij niet post- bestell l 9*3 Lncasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Fostrek no. 278841 Voor God, Koninffin en Vaderland WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage I 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. lureau voni de Zeeuwse Eilanden: GOES, (Vestsingel 98, Telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 55 (Van onze speciale verslaggever) Een doodse stille liing Dinsdagmorgen in de straten van Utrecht, waarlangs het stoffelijk overschot van wijlen Z. Em. Kar dinaal Johannes de Jong naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. Met gebogen hoofd en in een eerbiedig zwijgen hebben naar schatting vijftigduizend mensen de begrafenisstoet gade geslagen, roerloos staande in de regen, die af en toe met volle geweld uit de hemel naar heneden viel. Door deze stille hulde hebben zij de laatste gang van de kardinaal gemaakt tot een in drukwekkende triomftocht. Deze stomme manifestatie van eerbied en hoogachting voor de dode Kerkvorst kon onmogelijk een zaak zijn van katholieken alleen, daar voor stonden de toeschouwers in te dikke rijen langs heel de lange weg naar het kerk hof. Er moeten ook tienduizenden anders denkenden bij geweest zijn, zodat men met recht verklaren kan, dat heel Nederland in Utrecht afscheid heeft genomen van deze Prins der katholieke kerk, ongeaiht de godsdienstige overtuiging. Toen de stoet de Maliebaan gepasseerd was, hoorden wij een der toeschouwers zeggen: „Ik weet niets af van bisschoppen of kardinalen; ik weet alleen, dat deze een groot man was en dat ons land in hem een verlies heeft geleden". GISTEREN IS, na tien jaar, een ein de gekomen aan de gezamenlijke ge allieerde patrouillegang in Wenen, die o.a. de makers van de film „Vier in een jeep" heeft geïnspireerd. OP DE RIJKSWEG tussen Zoetermeer en Voorburg is Dinsdagmorgen, tij- dens een hevige regenbui, een gereed schapswagen van de P.T.T. over de kop geslagen. De bestuurder, de chef monteur J. van D. uit Den Haag, werd op slag gedood. ONGEVEER 1000 emigranten voor Australië hebben zich gisteren te Rotterdam ingescheept aan boord van het m.s. „Sibajak". Onder hen waren 457 kinderen beneden 18 jaar. DE AARDBEVING in Egypte blijkt, volgens een officieel regeringseom- muniqué, aan twintig personen het leven te hebben, gekost. Ruim veertig huizen werden verwoest. WAARSCHIJNLIJK nog voor het ein de van het jaar zullen de Japans- Russische besprekingen te Londen, over een vredesverdrag, tot een over eenkomst leiden. Dit heeft de Japanse premier, Hatojama, verklaard. VOLGENS het in Djakarta verschij nende blad „Indonesia Raya" is de Nederlander J. Plesman op beschuldi ging van deviezensmokkel aangehou den. Hij is procuratiehouder bij een Nederlandse handelsonderneming in Indonesië. DE GEARRESTEERDEN in de mal- versatiezaak „Twenthe" (knoeierijen bij de bemesting van een verpacht stuk land op het vliegveld) zijn ver oordeeld tot gevangenisstraffen, va riërend van één jaar tot veertig da gen. OP WEST-CERAM is, volgens een In donesische overste, een groep volge lingen van de R.M.S. weer actief ge worden. In verschillende kampongs werd propaganda gemaakt tegen de republiek Indonesië en hier en daar trad de groep ook met wapengeweld op. Indrukwekkend en ontroerend was de begrafenisplechtigheid in de kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat, juist door de grote soberheid, die volgens de wens van de overledene in acht werd genomen. Zi^i een voudige eikenhouten kist, slechts bedekt door een kruis, zijn wapen en het vlammend rood van de kardinaalshoed, stond op de vloer van het priesterkoor, zodat het uitzicht op het altaar niet was belemmerd. Zes Maltezer ridders, onder wie de baljuw der orde, vormden in hun schot- terende uniformen een kleurrijke ere-wacht ngast het stoffelijk overschot. Aan de epistelzijde op het priesterkoor had de celebrant, mgr. dr B. Alfrink, administrateur van het Aartsbisdom, plaats genomen, omringd door zijn assistenten, mgr Th. Huurdeman als presbyter-assistens, mgr. G. Hartmann en mgr. I. van den Berg als diaken en sub-diaken. Op een kleine verhoging zaten de kardinaals Frings van Keulen en Griffin van Londen, terwijl de Pauselijke Internuntius mgr. Paulo Giobbe aan de evangeliezijde had plaats genomen. In de koorbanken zaten alle Neder landse bisschoppen, verder verscheidene missiebisschoppen, abten, pre laten en kanunnikken. Slechts de bisschopszetel aan de evangeliezijde van het altaar, de plaats, waarop de hoge dode zo vaak heeft gezeten tijdens luisterrijke godsdienstplechtigheden, bleel leeg en Kernkamp. Daarnaast zag men de katholieke ministers Beel, Cals, de Bruyn en van Thiel, verscheidene staatssecretarissen, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, vele Ka merleden, de ambassadeur van België, de genanten van Ierland, Portugal, Columbia en Ecuador, de zaakgelas tigden van Oostenrijk en Luxemburg, de consul-generaal van Frankrijk, de commissarissen der Koningin in de Provincies Utrecht, Noord-Brabant en Limburg, ere-kamerheren van de Paus, onder wie de burgemeester van Maastricht, professoren en vele per soonlijkheden uit het katholieke orga nisatieleven. Machtig klonken de liturgische ge beden van de Lauden en de Requiem mis, die om beurten door het koor en de aanwezigen werden gezongen. Door heel de kerk kon men de plechtighe den aan het altaar nauwkeurig volgen, daar in de zij-beuken acht televisie toestellen stonden opgesteld. (Zie voor vervolg pag. 5). DE EXPEDITIE naar de „Renate Leonhardt" gaat dit jaar niet door. Het weer is te slecht gewor den. Volgend jaar eerst zal men het goud van het gezonken Duitse schip trachten te bergen. CAMBODJA zal strikt neutraal blij ven, heeft ex-koning Sihanoek ver klaard. Het za' bijvoorbeeld noch Na tionalistisch China, noch Peking er kennen. „Eerst moet er één China zun". DE POLITIE in Nantes heeft Dinsdag weer moeten optreden tegen betogen de arbeiders, die door de directies van de scheepswerven waren uitge sloten. Met brandspuiten en traangas werden de betogers uiteen gejaagd. LEIDERS van de oppositie in het Griekse parlement hebben het aftre den geëist van veldmaarschalk Papa- gps, omdat zijn regering de kwestie bonrUS ver behandeld zou heb- Jacobus Kardinaal Copello, primaat van Argentinië, de laatste tijden veel genoemd vanwege zijn strijd tegen het 1 eronistische systeem en de kerkver volging^ in zijn Jand, is ernstig ziek, Hij is in een ziekenhuis opgenomen. De Kardinaal is 75 jaar. i t Weersverwachtin gtot vanavond: J Veranderlijke bewolking met pe- J riode met buien met een kans op onweer. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit Zuidelijke, later J uit uiteenlopende richtingen. Wei- nig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 10.02 u„ J maan onder 17.51 uur. Morgen: zon op 6.14 u., maan Het waren echter niet alleen gees telijke autoriteiten in kardinaalsrood of bisschoppelijk purper, die luister verleenden aan deze plechtigheid. Na mens de Koningin waren er de opper kamerheer, baron van Tuyli van Se- rooskerken en Zuilen, en de kamer heer jhr. mr J. Smits van Oyen, bei den in de statie-uniform hunner waar digheid. De regering werd vertegen woordigd door de minister-president dr W. Drees en de ministers Donker De Minjster Zonder Portefeuille, Mr J. M. A. H. Luns, zal, optredend ais Nederlands minister van Buitenlandse Zaken, op 20 September a.s. te New- York de tiende Algemene Vergade ring der Verenigde Naties openen. Het voorrecht, de nieuwe Algemene Vergadering te presideren tot op het ogenblik waarop de nieuwe president zal zijn gekozen, is namelijk voorbe houden aan de voorzitter van de dele gatie uit wier land de president van de voorgaande Assemblée afkomstig was. Zoals bekend, was Mr E. N. van Kleffens voorzitter van de negende Assemblée der Verenigde Naties. Door zware onweersbuien, die 48 uur lang de Italiaanse kust van de Adriatische Zee en Sicilië hebben ge teisterd, zijn zes personen om het le ven gekomen. Honderden gezinnen zijn tengevolge van overstromingen dakloos. Er werd veel schade aangericht aan gewassen. De foto toont van nabij de kist met het stoffelijk overschot van Kardi naal de Jong op de wagen, getrok ken door fraters van het St. Gre- goriushuis in Utrecht. De havenstaking: waardoor in New- York 70 vrachtschepen worden opge houden, heeft zich Dinsdag uitgebreid naar andere Amerikaanse havens langs de Atlantische kust. Vakverenigingsleiders in Philadel phia, Wilmington, Boston en Jackson ville hebben de arbeiders in deze ste den gelast in staking te gaan uit soli dariteit met de havenarbeiders in New-York. De havenarbeiders te Baltimore heb ben geen gehoor gegeven aan de op roep van de bond. Zij bleven niet al leen doorwerken, maar losten ook schepen, die met het oog op de ha venstaking te New-York de haven van Baltimore waren binnengelopen. De Mexicaanse rivieren Punuco en Tamesi zijn, na in de afgelopen da gen gevallen hevige slagregens, bui len haar oevers getreden, waardoor in de belangrijke oliehaven Tampico en in het stadje Panuco ernstige over stromingen zijn veroorzaakt. In Tampico zijn 500 huizen vernie tigd en 300 ernstig beschadigd. Zeventig procent der huizen in Pa nuco staat onder water. Er zijn dui zenden daklozen. Burgerlijke en mili taire autoriteiten hebben in allerijl hulpverleningsmaatregelen getroffen. (Van onze parlementaire correspondent) Na de uitvoerige schriftelijke voor bereiding, die aan het ontwerp voor de wet op het kleuteronderwijs is voorafgegaan, ziet het er naar uit, dat minister Cals de handen nog wel vol zal krijgen, alvorens de Tweede Ka mer de wet zal aanvaarden. Men was dankbaar voor de indiening van het ontwerp, dat in een grote behoefte voorziet, maar over de details toonde men zich verre van, voldaan. Zowel voorstanders van het open baar als van het bijzonder onderwijs hebben gisteren in de Kamer hun be zwaren kenbaar gemaakt. De heer van Sleen (P. v. d. A.) bracht wel alle hulde aan de minis ters Rutten en Cals, maar hij maakte ook enkele krasse opmerkingen. Voor- ai zat hem dwars dat het openbare onderwijs aan bepaalde grenzen ge bonden is. Hij diende een amende ment hierover in. Met de heer Roos- jen (A.R.) was hij het eens, dat de waarborgsom van 25 procent voor de stichtingskosten der bijzondere scho len te hoog is. De heer Roosjen wil hiervan, bij amendement, 15 procent maken. De heer Tiianus (C.H.U.) steunde het pleidooi van de heer Roosjen om tot vroegere pensionering van de kleu terleidsters te komen. Hij toonde zich verheugd over de financiële gelijkstel ling van het bijzonder en openbaar onderwijs en over de bevredigende so ciale regelingen voor de kleuterleid sters. Tegen de leerlingenschaal van 40 kleuters onder één leidster richtten zich in hoofdzaak de bezwaren Dr Mol (K.V.P.). Hij vroeg directe maatregelen om voor de jongste kleu ters hierin verbetering te brengen. Ook waarschuwde hij tegen een al te theoretische opleiding van de kleu terleidsters. Het begrip „kleuteronder wijs", zei hij, is een verkeerd begrip. De kleuters moeten niet onderwezen worden, maar rijp gemaakt worden voor het onderwijs. Tenslotte vroeg Dr Mol waarom de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid de wet niet mede had ondertekend. Naar aanleiding van de behandeling van het wetsontwerp, waarbij ook het vraagstuk der gehuwde leidsters van belang is, zal mej. Tendeloo (P. v. d. A.) de regering interpelleren over het K.B. inzake de gehuwde ambtenares, dat waarschijnlijk vandaag wordt ge publiceerd. Sultan Ben Arafa van Marokko zou nu tóch weer niet van zins zijn, af stand te doen van de troon. In een officiële verklaring zei hij, dat een aantal dagbladen onnauwkeurige be richten had gelanceerd en dat h(j plechtig zijn wil had bevestigd om op de troon te blijven, „totdat God anders beschikt". In Parijs verklaarde men zich niet ongerust te maken over de woorden van de sultan, maar prettig vindt men zijn houding toch waarschijnlijk niet De nationalisten, die in Madagascar met ex-sultan Ben Yoessef hebben ge sproken, worden al ongeduldig. Vóór twaalf September, zeggen ze, zou Ben Arafa naar Tanger vertrekken. Als hij nog langer blijft, wordt het nieuwe plan voor Marokko van onwaarde en zou de agitatie weer wel eens kunnen opleven. Faure heeft olie op de golven ge gooid. door alle belanghebbenden bij de Marokkaanse kwestie tot kalmte ta manen. Tunesië heeft een nieuwe resident- generaal gekregen, als opvolger van generaal Boyer de 3a Tour. Het is Ro ger Seydoux, die een belangrijke di. plomatencarrière achter de rug heeft. Communist geweest Een Chinese deskundige op het ge bied van vliegtuigen met straalaan drijving, dr. Hsue Sjen Tsjen, moet uit de V.S. naar Communistisch Chi na vertrekken, omdat h(j lid van de communistische partij zou zijn ge weest voordat hij in 1936 de V. S. binnenkwam, zo hebben Amerikaan se immigratie-autoriteiten meege deeld. Dr. Hsue heeft evenwel altijd ont kend lid van de Communistische Partij te zijn geweest. De Chinese geleerde, die Vrijdag met zijn vrouw en twee kinderen naar Hongkong vertrekt, had in 1950 een afwijzende beschikking gekregen toen hij een uitreis visum verzocht om zijn ouders in Sjanghai te te- zoeken. Indonesië De Indonesische minister van Staai, Sutomo, heeft op een persconferentie in Surabaja meegedeeld, dat „binnen kort besprekingen zullen worden ge voerd met een bepaald land voor da invoer van goederen in Indonesië, waaraan het volk grQte behoefte heeft." Het betrokken land is bereid hier voor betaling in Rupiahs te aanvaar den, zei hij. Bovendien zal de op brengst door het betrokken land wor den bestemd voor opbouwprojecten in Indonesië. Sprekende over de corruptie zei Su tomo, dat desnoods de doodstraf daar op moet worden gesteld. Op de Dinsdag gehouden vijftiende zitting in de zaak Schmidt is weer een nieuwe getuige gehoord, namelijk een zekere Reynst, die op 20 Januari 1954 gearresteerd werd. Hij verklaarde onder invloed van Hulst en Manoch lid geworden te zijn, van een illegale van organisatie. Tot op de dag van zijn Aan het slot van hun vijfdaagse conferentie in Moskou hehben de Russische en Westduitse regeringsleiders tóch nog overeen stemming bereikt over het aanknopen van normale diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen. Adenauer en zijn medewer kers hoeven vandaag dus niet naar Bonn terug te keren in de we tenschap, dat alles vergeefs is geweest. De resultaten van de be sprekingen over andere kwesties, zoals de krijgsgevangenen en de Duitse hereniging, zullen later in een communiqué bekend worden gemaakt. i op 5.20 uur. i Op het centraal bureau van de Ne derlandse Federatie voor Vluchte lingenhulp te Den Haag, werden door een delegatie van de beweging van Europese Federalisten de eer ste sleutels overhandigd voor de actie „De vluchteling wacht op uw sleutel". Op de foto overhandigt Prof. Dr H. Brugmans (voorz. der beweging van Europe se Federalisten) de sleutels aan de adj. directeur van het centraal bu reau van de Federatie voor Vluch telingenhulp. H. M. Pirang. Adenauer en Boelganin tekenden op de laatste bijeenkomst brieven, waar in het besluit tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen werd vast gelegd. In een begeleidend schrijven verklaarde de Bondskanselier, dat zo wel de Westduitse Bondsraad als de Bondsdag zich nog over deze kwestie zullen moeten uitspreken, alvorens de overeenkomst ten uitvoer kan worden gelegd. De besprekingen van gisteren had den het karakter van een race met de tijd. Het stond vast dat de Westduitse delegatie vanmorgen uit Moskou zou vertrekken en gisterenochtend was er nog op geen enkel punt overeenstem ming bereikt. Waarnemers buiten de conferentie zaal kregen weer enige hoop, toen het onderhoud tussen Adenauer en Boel ganin, met de ministers van Buiten landse Zaken als secondanten, veel ianger bleek te duren dan zij verwacht hadden. De bijeenkomst van de voltal lige delegaties, die op 11 uur was vastgesteld, moest naar later op de dag worden verschoven. Wat er precies besproken is tussen de twee regeringsleiders is niet be kend. Wel vermoedt men, dat de kwes tie der krijgsgevangenen gekoppeld is aan die van het diplomatieke contact en dat Adenauer zich tot normale be trekkingen bereid heeft verklaard, wanneer de Sovjets hem enige garan tie konden geven voor verdere, vrucht bare besprekingen over de vrijlating van de Duitse krijgsgevangenen. De Russen zouden dit volgens een Duitse woordvoerder ook als voorwaarde heb ben gesteld. De procédure zou nu ongeveer zo zijn, dat de Sovjet-rege ring zowel West- als Oost-Duitsland uitnodigt voor een conferentie van deskundigen. De oplossing zou voorts gezocht moeten worden langs de weg van een amnestie, aangezien het onmo gelijk schijnt de processen tegen de krijgsgevangenen alle te herzien. „VERTROUWEN...." Het besluit tot het aanknopen van formele diplomatieke betrekkingen betekent, dat West-Duitsland en de Sovjet-Unie in eikaars hoofdsteden ambassadeurs zullen benoemen. In een brief aan de Duitse kanselier verklaarde maarschalk Boelganin, „De Russische regering heeft uiting gege ven aan haar vertrouwen dat het aan knopen van diplomatieke betrekkin gen zal bijdragen tot de ontwikkeling van wederzijds begrip en samenwer king tussen de Sowjet-Unie en de Duitse Federale Republiek, in het be lang van de vrede en veiligheid in Europa." De Russische premier zei dat zijn regering wordt geleid door de over weging dat het aanknopen van nor malebetrekkingen „zal bijdragen tot een oplossing van de nog bestaande problemen betreffende geheel Duits land". Daarom zal het ook bijdragen „tot een oplossing van het belangrijk ste gezamenlijke nationale probleem arrestatie wist hij niet dat dit de N.I.G.O. was. H(j had het aanbod aan genomen omdat de beloning hem aan trok. Vier leiders van de organisatie had hij eens ontmoet, onder wie Schmidt. De rechter zei, dat de verklaringen zeer afweken van de mededelingen die Reynst aan de politie had gedaan. Getuige beaamde dit. „Deze keer spreek ik de waarheid", zei hij. „In opdracht van Manoch heb ik eerst verkeerde verklaringen afgelegd, om het onderzoek te belemmeren." Maandag had mevrouw Bouman nog enkele vragen gesteld aan kroon getuige Manoch. Omdat hij alle eerde re verklaringen herriep en aan zijn beweringen geen touw meer was vast te knopen, zag de verdedigster ten slotte echter van verdere ondervra ging af. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren meegedeeld, dat er nog geen beslissing is genomen over het toelaten van een Nederlandse ad vocaat voor de verdediging van Jung- schlaeger. De Nederlandse administrateur van de onderneming „Pernantian" in La- buhan Batu (Sumatra), de heer A. A. Vogel, is Zaterdagnacht overleden aan verwondingen, die hij de vorige week heeft opgelopen bij een overval. De heer Vogel, die met een jeep op weg was naar de onderneming met een bedrag van ruim 100.000 Rupiah aan salarissen, werd door een bende tegengehouden. Toen hij uitstapte om een boom, die de weg versperde, opzij te schuiven, wierp een van de bende leden een handgranaat naar hem. Bij een poging de granaat terug te werpen werd hij zwaar gewond. De heer Vo gel wist echter toch met zijn chauffeur te ontkomen en in het bezit te blijven van de Duitse volkeren de vorming van het grootste deel van het geld. In van een verenigde democratische Duit- ernstige toestand werd hij in het zie- se staat." kenhuis opgenomen.

de Stem | 1955 | | pagina 1