Hoofdtoren van St Servaaskerk in Maastricht c.oor brand verwoest Torenspits sleepte lichtkroon mee Duizenden bange ogen volgen het gebeuren in Sovjet-hoofdstad Hoger pakketpost-tarief, telefoontarief lager Monsignori Griffin en F rings naar Utrecht Hoopgevende rede van Sobolef Toeschouwers knielden neer op het Vrijthof Neerstortende spits zich door kerkgewelf Schade geraamd op twee ton Om ?n werkweek van vijf dagen Loonbeleid in St. v.d. Arbeid Droeve tocht naar Utrecht Eerste gesprek in Spiridonowka-paleis Remedie voor oude vrees? DAGBLAD VOOR ZEELAND -h- Kwestie doorgegeven aan de E.K.S.G. Enkele buien Twee standpunten De PTT geeft en neemt wij er op Gaan vooruit Hotel directie zocht extra lang bed voor Adenauer Ontwapening Voor begrafenis Kardinaal de Jong Amerikaanse B-29 bij Japan vermist r Kind achter het stuur Dóe JAAj.vuA.LnG No. 21941 Uitgave N. V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt eike werxaag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Pel.: Uirectie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A. Bruna Redactieraad: C. J. v tiootegem, Mr Ui A J J M Mes, Mr H. M L de Rechter, L. J v. 't Westende, P V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling l 5-85 oei Kwartaal, per post t 6 55 per week (uitsiuitena By niet post- besteli) t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.S5 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden; GOES, Westsingel HH, Telefoon 223i> - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teli I on 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) (Van onze speciale verslaggever.) DE ST. SERVAAS staat in brand! Dat was de mare, die zich gistermorgen tegen half tien door Maastricht verspreidde. Juist was in deze kerk de plechtige Hoogmis geëindigd voor de leer lingen van het St. Angela-lyceum, waarmede het nieuwe school jaar werd geopend, en tot hun schrik zagen de kinderen buiten de vlammen uit de hoofdtoren aan de Westzijde der kerk slaan. Reeds rukte toen de Maastrichtse brandweer aan en werd de 32 meter hoge magyrusladder in positie gebracht. Veel kon deze echter niet doen, daar de straal de vuurhaard in de hoge toren niet kon bereiken. Hier grepen de vlammen, die voldoende voed sel vonden in de houten stellage rondom de zich in restauratie bevindende torenspits en aangewakkerd werden door een felle wind, snel om zich heen. Heel de torenspits was één laaiende toorts geworden. Inmiddels hadden zich duizenden nieuwsgierigen op het Vrijthof en het Keizer Karelplein verzameld, de ogen als gefascineerd gericht op de bran dende toren. Plotseling een kreet van afgrijzen! De stalen torenspits helde voorover en stortte brandend naar be neden. Met een donderend geraas kwam hij op het middenschip van de kerk terecht, sloeg door het gewelf heen en kwam achter in de kerk, vlak voor het beeld van Keizer Karei de Grote, terecht. In zijn val sleurde hij de grote koperen kroonluchter mee, die hier hangt, en beschadigde één der pilaren. Door het neerkomen van de toren spits trad de brand in een dramatische faze. Tegelijk met de spits waren een partij brandende balken op het dak van het middenschap terecht gekomen en reeds spoedig sloegen de vlammen uit het gat in het dak. Het gevaar was toen zo groot, dat ook de kerk vlam zou vatten, vooral omdat de brand weer deze nieuwe haard nergens kon bereiken. Terstond werden brandslan gen door de torenvensters naar binnen gebracht. Ook schijnt de automatische blusinstallatie op de gewelven zich in werking te hebben gesteld. De Maas trichtse brandweer stond inmiddels nog steeds alleen voor het blussings- werk, daar de inmiddels gewaar schuwde brandweren van Heerlen en Aken nog niet waren gearriveerd. Tegen half elf woedde de brand op z'n felst en was nog steeds het gevaar groot, dat de gehele kerk verloren zou gaan. Steeds meer brandende bal ken stortten naar beneden op het dak, doch inmiddels waren ook in de Pand- hof brandslangen ontrold, en waren enkele moedige brandweerlieden op het dak geklommen om dit nat te houden. Ieder ogenblik verwachtte men, dat de meer dan 5000 kg. wegende klok, die in de volksmond „de grameer" heet en die zich precies onder de vuurhaard bevond, naar beneden zou komen. Toen gebeurde er echter iets, dat men als de redding van de kerk be schouwde. MINISTER ALGERA heeft gezegd, dat volgens hem de Biesbosch-polders niet meer risico lop^n dan vroeger. De hoge waterstanden van de laatste tijd verklaart de minister uit het op hogen van de lage kaden en de wer ken voor Maasverbetering, o.a. de ver dieping van de Amer. De zaak is ver der in studie. DE REGERING zal f 204 millioen uit de tegenwaarderekening van de Marshallhulp gebruiken voor de aan koop van nieuwe militaire voertui gen, de productie van artillerie-muni tie en de bouw van radarbunkers. DE VOORZITTER van de Parte 1 Nasional Indonesia, Djojosukarto, is op 47-jarige leeftijd in Surabaja tij dens zijn verkiezingstournee, gestor ven. HET BRITSE verbond van vakver enigingen ,,T.U.C." heeft in een reso lutie aangedrongen op onmiddellijke verkorting van de militaire diensttijd. ALS PRINS BERNHARD van 15-19 September in Rome vertoeft i.v.m. het Congres van de Europees-Amerikaan se vereniging, zal hij door de H. Vader m audiëntie worden ontvangen. ^^^KAANSE luchtmacht e^tipvffen«7öPecialM. °Pleidingsschool gesticht, waar militairen verhoor- vast worden gemaakt. Bij hersen- £'n5 dT «mmunisten op zwijken sonaten snel te be- DE INDONESISCHE regering over weegt met, het bureau-Irian <w Nieuw-Guinea) op te heften en te vervangen door een noodbestuur nit bericht P.I.A. De ge'.ele kerk was gehuld in een zee van vuur en rook. UIT HET WRAK van een Ame rikaanse bommenwerper, die in 1944 bij Lekkerkerk neerstortte is gisteren het stoffelijk overschot van de -taartschutter geborgen Het toestel was in de Lek geval' len. 6 Z.K.H. Prins Bernhard heeft in Ben- nekom de eerste steen gelegd voor een Prot. Chr. Streekziekenhuis Hiervoor erd een ander ziekenhuis bezocht. NEDERLAND behoeft in de UNO geen rapporten meer uit te brengen over de gebieden in de West. Hiertoe gisteren besloten. HET BRITSE vakverbonds-congres beeft de Britse regering verzocht om toelating van rood-China tot de UNO en de V-raad. Een kwart der afge vaardigden vroeg president Eisenho- bl6r' 'j de negerzanger Paul Ro beson een pas zou willen geven. Ro beson wordt ..rose" genoemd in de V.S. Weersverwachting tot vanavond: ZT? u .bewo,kt met plaatselijk J enkele hiimti i._i buien, hier en daar met onweer Iets koeler. Matige, later nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Noordwest. J opV«(Tfl0a ugurZ°n °nder 19 U' Maan KI m?rge": v?°" op 6 08 uur- ""der 5 19.09 uur Maan op 0.03 uur, onder 16.32 uur. i Maandag: Zor, onder 17.04 uur. op 0.10 uur, Maan De Belgische kabinetsraad heeft gistermorgen besloten ge volg te geven aan de suggestie van de Belgische werkgevers organisaties, de kwestie van de werkweek van vijf dagen waar op de vakbonden thans aandrin- Twee brandweerlieden, Nicola Pen- ders en J. Cleuren waren erin ge slaagd met ware doodsverachting in de brandende toren door te dringen. Toen de beide mannen, vlak onder de laaiende vuurzee, vanuit de Pand- hof zichtbaar werden, ging er onder de aanwezigen een daverend hoera op. Ook onder de duizenden toeschou wers op het Vrijthof begreep men. dat toen. het grootste gevaar voor het kerkgebouw dreigde. Onder leiding van de pastoor-deken van de St. Ser- vaas werd toen luide een gebed ten hemel gezonden voor het behoud van de kerk. De dappere mannen hielden het plafond nat en buiten waren inmid dels de brandweren uit Heerlen en Aken met groot materiaal gearriveerd. Vooral de Akense brandweer, die eveneens een 28 meter hoge magyrus ladder had meegebracht, verrichtte prachtig werk. Steeds meer brand weerlieden drongen* met slangen door tot in de toren en stortten een zee van water uit op de vlammen. De angstige spanning was tegen elf uur gebroken. De vuurhaard was ge doofd, maar de eeuwenoude St. Ser vaaskerk miste haar grootste, zij het jongste toren, het enige onderdeel van dit prachtige cultuur-monument, dat bij minnaars der oudheid in een kwaad daglicht staat. De toren werd rond 1880 door dr. Cuijpers gebouwd ter vervanging van een barokke toren uit de zestiende eeuw en wordt algemeen als een vergissing van de grote bouw meester beschouwd. Toen tegen half twaalf mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, vergezeld van zijn co-adjutor, mgr. dr. Hanssen en zijn secretaris, bij de St. Servaas verscheen, kon hem wor den gezegd, dat het Godsgebouw ge spaard was gebleven. De bisschop on derhield zich hierop met de brand weerlieden uit Maastricht, Heerlen en Aken, prees hun werk en gaf hun zijn zegen. Tegen twaalf uur was men de brand meester en kon men met het nablussingswerk beginnen. Over de oorzaak van de brand staat nog niets vast, maar wel neemt men aan, dat z(j door loodgieters, bij on geluk. is veroorzaakt. Een betrokken arbeider was zo overstuur, dat hij nog niet kon worden verhoord. De schade wordt geraamd op twee ton. (Van onze parlementaire verslaggever.) De Stichting v. d. Arbeid is het eens geworden over de formulering van het antwoord aan de regering in zake het loonbeleid. Er zijn twee stand punten, ten aanzien van de kwesties, verband houdend met de verruiming van de vacantierichtiijnen. De scheidslijn loopt dwars door de werkgevers- en werknemersgroepe ringen. De vraag drong zich namelijk op, of de loonsverhoging van 3% (waar de gedachte vacantieregeling op neerkwam) niet in andere rich ting kon worden gezocht dan juist in die van de vacanties. -W s Een beeld van de ravage in het schip van de St. Servaas. Als een verwrongen massa metaal ligt de zware, koperen kroon op de pla vuizen. Gisteravond, in de vallende sche mering, is het stoffelijk overschot van Kardinaal de Jong overge bracht van Amersfoort naar Utrecht. Duizenden hadden zich langs de gehele route opgesteld, het tegemoetkomend verkeer was stopgezet en overal hingen de vlaggen halfstok en luidden de kerkklokken. Bij het vertrek te Amersfoort zongen de zusters van O. L. Vrouw ,.In Paradisum" en menige toeschouwer was zijn ont roering niet meester. Tal van hoge autoriteiten vergezelden de Kardi naal op deze tocht. Minister Al ge ra heeft mee gedeeld, dat een wijziging van de PTT-tarieven in het voorne men ligt. De minister ant woordde dit op vragen uit de Eerste Kamer omtrent verho ging der tarieven. menselijk oogpunt be- IN HET SPIRIDONOWKA-PALEIS, een gebouw van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, zijn gisteren dan de eerste officiële besprekingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland begonnen. De twee delegaties bestaan elk uit 7 officiële afgevaardigden en twaalf adviseurs. Dr Adenauer en maarschalk Boelganin, de leiders der delegaties, glimlachten breed toen zij de vergaderzaal binnentraden door zich tegenover elkaar bevindende deuren. Zij schudden elkaar de »en, aanhangig te maken bij de .hand en namen toen plaats tegenover elkaar in het midden van de Europese Gemeenschan Knlen conferentiezaal- Kroestjef zette zich neer aan Boelganins rechterzijde, en ct,al 1 Molotov aan diens linkerzijde. Dr Adenauer werd geflankeerd door Von al' Brentano, zijn minister van Buitenlandse Zaken en Walter Hallstein, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. slechts uit schouwde. Indien de Sovjet-Unie een bedrei ging van haar veiligheid, voortkomend uit de hereniging van Duitsland, zou vrezen, dan zou West-Duitsland bereid zijn aan een veiligheidsstelsel te wer ken om deze vrees weg te nemen. BOELGANIN SPREEKT. Adenauer verklaarde, dat het niet zijn bedoeling was, vorderingen in de richting van Duitslands hereniging te verstoren door het openen van twee zijdige onderhandelingen, onafhanke lijk van die tussen de „Grote Vier". „Doch het is mijn dwingende plicht, van deze ontmoeting gebruik te ma ken om u de ernst van deze kwestie duidelijk te maken", aldus Adenauer. Er zal geen werkelijke veiligheid in Europa kunnen zijn zonder Duitse •enheid. Adenauer voegde er aan toe, lat het onduldbaar was, dat 10 jaar a het einde van de oorlog, gevan- enen nog steeds van hun haardsteden 'gehouden zouden worden. Hij ver- ■kerde de Russen, dat hij deze zaak Op deze Telefoto schudt de Kanse lier de hana van Boelganin, naast Boelganin Hallstein. Maarschalk Boelganin had de ver gadering geopend met te zeggen, dat Rusland bereid was tot een „uitwis seling van meningen" over de Duitse hereniging, hoewei de realiteit van de twee Duitslanden moet worden erkend. Ernstige hinderpalen waren echter gerezen in de vorm van de Farijse overeenkomsten waaronder West- Duitsland wordt herbewapend. Overeenstemming over het aankno pen van diplomatieke betrekkingen op ambassadeursniveau zou zeer veel bijdragen tot de uitbreiding van de handel tussen de beide landen, die zou moeten berusten op „passende overeenkomsten op lange termijn." Tijdens een lunch in het Kremlin brachten Boelganin, Adenauer. Kroest jef en Molotov heildronken uit op het succes van de besprekingen en op de overwinning van de vrede. Boelganin en Adenauer waren naast elkaar ge zeten met Kroestjef tegenover hen. Het menu was in het Russisch ge schreven. Er werden visgerechten, zoals kaviaar en zalm, en gevogelte opgediend, met champagne en rode en witte wijnen van de Krim en de Kau- kasus. De directie van het aan de Duitse delegatie toegewezen hotel „Sovjets- kaja", heeft inderhaast nog een extra lang ledikant in Adenauers slaapver trek moeten schuiven. Sommige rap porten schetsen de verbazing van Russische beambten over de omvang van de Duitse delegatie en de grote zwier, die zij ten toon spreidt. Adenauer heeft zijn eigen ploeg van „Kriminalbeamten" meegenomen, dertig man in totaal, zodat er voorde Russen zelf niet veel meer te bevei ligen is. geven de gestorven Kardinaal, die ligt opgebaard' in de kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht, een laatste groet te brengen Maan dag is er gelegenheid tot defileren van 10 tot 18.00 uur De plechtige Metten, die om 20,30 uur aanvangen, zijn voor ieder toegankelijk Mgr Alfrink heeft voor de KRO- televisie een herdenkingsrede ge houden waarin hij o.m. zeide: „Het devies van zijn wapen luidde: „Het Heer is mijn Helper. Dat mannelijke, sterke vertrouwen op de hulp van boven heeft hem geestelijk ongebro ken door de uitzonderlijke moeilijks jaren heengeholpen, maar zijn li chaamskrachten waren er door ge sloopt." Voor de Wereldomroep is de kar- ditmaal herdacht door prof. dr F. van der Meer, die Z.Em. allereerst be schreef als de man van het verzet. Ook de New York Times heeft kar dinaal De Jong, als strijder tegen de tyrannie, een herdenkingsartikel gewijd De begrafenisplechtigheden van Joh. Kardinaal de Jong, zullen Dins dag a.s. behalve door de hoogste kerkelijke en wereldlijke autoriteiten uit Nederland en België, ook worden bijgewoond door kardinaal Griffin uit Engeland en kardinaal Frings uit Keulen. Op uitdrukkelijk verzoek van de overledene, zal bij de uitvaart slechts éénmaal de Absoute worden verricht. (Het is gebruik, dat alle aanwezige bisschoppen de Absoute verrichten). Gisteren stroomden de telegrammen van rouwbeklag in steeds grotere aan tallen binnen. Morgenmiddag van 15.3021.00 uur wordt aan éénieder gelegenheid ge- Sommige tarieven zullen verhoogd worden, maar daartegenover staan grote verlagingen. De wijzigingen zullen daardoor in totaal tot een ver laging der PTT-tariev enleiden. De tariefswijzigingen hebben be trekking op de postcheque- en giro dienst, de postdienst en de telefoon dienst. Het tarief voor - chèques en stortin gen zal op een uniform recht van f0.10 worden vastgesteld. De prijs van de chèque- en giro boekjes wordt van f 1.op f 2.ge bracht. Ook bij de postdienst bestaan pro blemen ten aanzien van de personeels voorziening. Het bestaand tarief van de pakket- post varieert van f 0.40 tot f 1, het nieuwe tarief zal zich bewegen tussen f 0.60 en f 1.40. Hiertegenover staat de volgende tariefsverlaging. Tot dusver kon men binnen Europa en naar Algiers en Tunis alle brieven en briefkaarten toeslagvrij per lucht post verzenden tegen een tarief van f 0,25. Door verlaging van het tarief van de luchtpostbladen van f 0.30 tot f 0,25 per stuk zal het mogelijk wor den dat men voortaan corresponden tie voor alle buitenlandse bestem mingen toeslagvrij per luchtpost ver zendt, indien gebruik wordt gemaakt van luchtpostbladen tegen dit ver laagde tarief. Bij de telefoondienst wil men tot een belangrijke verlaging over gaan. a. In de B-zone (gesprekken, ge voerd tussen netten van een zelfde sector en van verschillende sectoren- indien althans de afstand tussen de knooppuntcentrales niet meer dan 25 voorkomen." k.m. bedraagt) zullen de gesprekkos- ten met 4 cent worden verlaagd. B. in de C-zone (gesprekken ge voerd tussen netten van verschillende sectoren, indien de afstand tussen de knooppuntcentrales meer dan 25 km bedraagt) zal de verlaging 8 cent per gesprek bedragen. Deze verlaging komt neer op een vermindering van pl.m. 15 procent bij een gemiddelde gespreksduur in deze beide tariefsklassen. De Rus Sobolef heeft op de ontwa peningsbesprekingen in New-York verklaard, lat volgens de Sovjet- Unie doelmatige internationale bewa peningscontrole mogelijk is, omdat een moderne oorlog „ondenkbaar is zonder grote concentraties van land zee- en luchtmacht." Atoomwapens alleen, zonder optre den van de andere strijdkrachten, kunnen een oorlog niet beslissen, zo verklaarde hij. Hoewel omzeiling van controle op splijtbaar materiaal en geheime pro ductie van atoomwapens mogelijk is, meent de Sovjet-unie. dat een goed internationaal controlesysteem kan worden geschapen. Hij herinnerde aan de Sovjet-voor stellen van 10 Mei, waarin o.m. toe zicht in grote havensteden, op vlieg velden en belangrijke verbindings centra van strategische betekenis wordt voorgesteld. Dit orgaan moet van de landen bewijzen kunnen vra gen, dat de vermindering van bewa pening en strijdkrachten is uitge voerd. Ook moet het orgaan vrije toegang hebben tot alle gegevens die betrekking hebben op begrotingsuitga ven voor militaire behoeften. „De Sovjet-regering wil omstandigheden scheppen waaronder wederzijds ver trouwen tot stand kan komen en wil voorts een controle-apparaat dat in staat is plotselinge aanvallen te DE FRANS-DUITSE commissie ter bestudering van het Moezelkanaal- plan, zal "en memorandum uitwer ken over de vraag of kanalisatie van de Moezel wel rendabel zal zijn Te beslissen heeft de commissie echter niets. Een Amerikaanse bommenwerper van het type B-29 „Superfortress" met dertien inzittenden wordt in de omgeving van Okinawa vermist. De brandstofvoorraad van dit ..Reuzenfort" was voldoende tot Don derdagnacht drie uur. Vliegtuieen, die ter verkenning wa ren uitgezonden, zagen 35 mijl ten zuiden van Isjigakisjima, dat tot de Rioekioe-eilanden behoort, een olie vlek en wrakstukken. In een zaak tegen een Amster damse vrouw, die haar 13-jarig dochtertje achter het stuur van haar auto liet plaats nemen, heeft de A'damse rechtbank blijkbaar een fout in de dag vaarding aangetroffen en deze daarom nietig verklaard. De verdachte moet afwachten of de Officier een nieuwe, ver beterde dagvaarding tegen haar uitbrengt. Op de bewuste dag liet de moeder dit dochterjte even in de auto rijden, terwijl ze er zelf naast bleef zitten. Plotseling v rloor het meisje de macht over het stuur, botste tegen een ge parkeerde auto op en boven dien liep bij dit ongeluk een op straat spelend 14-jarig meisje 'n beenbreuk op. De moeder ver goede de schade. In eerste aanleg diende de zaak voor de kinderrechter, die haar echter verwees naar de rechtbank.

de Stem | 1955 | | pagina 1