Reeks incidenten in Turkse steden; NAYO-raad bijeen - protestenregen Europa één inmode Na 33 jaar kwam de zoon terug Havenstaking in New-York Nieuw verdrag tussen het protectoraat en Frankrijk Ook Nederland vertegenwoordigd V.-Raad bespreekt vandaag de kwestie rond Gaza jÉ Cyprus is Turks,..nee Grieks,..nee Brits,nee Conferentie in Londen bleef zonder resultaat Zelfs kerken geschonden Noodlottig ongeval op Belgisch strand Ontwerp inzake vacantie naar de S.E.R. Grote inbraak bij Y D in Amersfoort Reddingswerk in India Y DAGBLAD VOOR Honderd-vrouw „Invitatie" uit een vliegtuig Istiqlal bepaalt haar standpunt: Vergaande eisen Iets warmer Burns wil een echte barrière Van wethouder tot gouverneur van Suriname r Speelgoed-complex 95e JAARGANG No. 21939 Uitgave N. V. Uitgevers Mij Neeriandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tei.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mi Dr A J J M Mes, Mr a M. L de Rechter, L.J v. 't Westende, p V M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.35 per kwartaal, per post f 6.55. per week (uitsluitend bij niet post- besteii.) I 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland aWaï» DCÏ7DZRDAG 3 SEPTEMBER 1953 Advertentieprijs voor ae gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsinge] 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel, np. 35) 55 '55 De burgemeester van Anacapri, op het Westelijke deel van het lustoord Capri heeft meer dan honderd honden, die behoren aan gravin Maria de Lazara Pisani, uitgewezen, omdat de honden de toeristen en de eilandbewoners des avonds en des nachts met hun gehuil en geblaf lastig vielen. De gravin ging tegen het besluit in be roep bij het hoogste Italiaanse gerechtelijke orgaan, de staats raad, doch dit bevestigde het uitwijzingsbesluit. De honden zullen nu met hun meesteres naar Bordighera vertrekken, aan de Italiaanse Rivièra. In hun nieuwe tehuis zullen de honden ook over een zwembad be schikken. ROEMENIë heeft besloten zijn gren zen voor buitenlandse touristen open te stellen. Het reisbureau „Carpati" is bezig tegen voordelige prijs reizen te organiseren: ook voor Roemenen, die naar het buitenland willen. ACHTTIEN LEDEN van een Noord- Koreaanse spionnagegroep zijn in de afgelopen twee maanden in Japan ge arresteerd. Zij moesten proberen, Zuidkoreaanse leerling vliegers over te halen tot een vlucht naar Noord- Korea. DE HONGAARSE regering heeft be sloten de strijdkrachten met 20.000 man te verminderen. Deze maatregel zal tegen 31 December voltooid zijn. EEN 25-JARIGE verkoper uit Eind hoven, zekere C. P. J. B., heeft door middel van huwelijksadvertenties een hele reeks vrouwenharten en de no dige duiten gestolen. In Zwolle werd hij tot een jaar met aftrek veroor deeld. DE MAU-MAU heeft in Kenya vorige maand 439 man verloren. Er werden 291 terroristen gedood en 86 gevangen genomen, terwijl 62 zich overgaven. Gisteren is de staat van beleg afgekondigd in Istanbul, An kara en Imir, waar zich Dinsdagavond ongeregeldheden hebben voorgedaan. De Griekse vice-premier, heeft aan de opperbevelhebber en de secretaris-generaal van de NAVO verslag uitgebracht van de incidenten in Turkije. Hij protesteerde tegen de „barbaarse be handeling" van de bij het hoofdkwartier van de NAVO in Izmir gedetacheerde Griekse officieren. Hun gezinnen zouden met een Grieks vliegtuig afgehaald worden. Hun huizen zijn in brand ge stoken. De raad van de NAVO is voor van daag- bijeengeroepen, teneinde de Griekse en Turkse afgevaardigden in staat te stellen, hun collega's in de NAVO op de hoogte te brengen van de toestand, zoals die uit het conflict over Cyprus is ontstaan. De Turkse minister van Buitenland se Zaken heeft verklaard, dat de Grieks-Turks-Britse conferentie over Cyprus geleid heeft tot ,,de officiële overeenstemming, dat men geen overeenstemming heeft bereikt." Een commando-eenheid van 630 mariniers is van Malta op weg naar Cyprus. Het vliegdekschip „Ocean" zal vermoedelijk Vrijdag met leger- materiaal naar het eiland vertrekken. De troepen dienen ter versterking van de ordetroepen op Cyprus. Turkse troepen en politie waren gisteren in groten getale in Istanbul en Izmir op de been, na de ongere geldheden waarbij duizenden perso nen hebben meegedaan aan anti- Griekse betogingen. In Athene en Saloniki is de Griek se politie gealarmeerd en zijn sterke wachten geplaatst voor de Turkse ambassade en consulaten, uit vrees voor tegen-betogingen. De Griekse regering heeft de zaak gelastigde in Ankara opdracht ge geven, zo krachtig mogelijk te pro testeren bij de Griekse regering naar aanleiding van de anti-Griekse rel letjes, waarbij de betogers de leus schreeuwden: „Cyprus is Turks". Vijftien Griekse hoge officieren bij de NAVO zijn aangevallen. Bij de ongeregeldheden werden Griekse winkels en huizen aangeval len en beschadigd. Volgens de laatste in Athene ontvangen berichten is de Griekse kerk in Izmir geplunderd. Gebroken ikonen waren op straat ge vonden. De betogers droegen Turkse vlaggen en afbeeldingen van wijlen Kemal Ataturk, de stichter van het moderne Turkije. De ongeregeldhe den volgden op een dynamiet-aanslag eerder op de dag op het Turkse con sulaat te Saloniki, hij de geboorte plaats van Kemal Ataturk. Grieken land heeft ontkend, dat de daad door Grieken is gepleegd. CONSUL VLUCHTTE De kantoren te Istanbul van de Griekse luchtvaartmaatschappij TAE zijn gisteravond door betogers in brand gestoken. Het Griekse paviljoen van de in ternationale jaarbeurs te Smyrna werd in brand gestoken. De aanval lers forceerden de voordeur en sta- EEN 35-JARIGE man is te Ninove (bij Brussel) gedurende tien jaar in een stal opgesloten gehouden, omdat hij na een ziekte moeite had met lopen. De onge lukkige is nu bevrijd. Hij is vol komen mensenschuw geworden. HET AMSTERDAMS Conservatorium stelt beurzen beschikbaar voor ver gevorderde zangtalenten, voor een volledige opera-opleiding. GISTEREN is de Westduitse trein met 65 leden van de delegatie van de Duitse Bondsrepubliek in Moskou aangekomen. Het station was met bloemen versierd. DE NED. VER. tot Bescherming van Dieren heeft van een onbekende f 1000 gekregen voor uitgave van een twee de deel documentatie-materiaal over de verhouding tussen kerk en dieren bescherming. EEN INWONER van een dorp in de Indische staat Oetar Pradesj, heeft zijn schoondochter de neus afgesneden omdat hij haar „te wuft" vond. De man is gearresteerd. DE WERELD-gezondheidsorganisatie zal de gelegenheid openen voor in structie in de beginselen van bescher ming tegen atoomstraling, voor phy- sici uit de gehele wereld. r,van de heer Weiter heeft premier Drees meegedeeld, dat oene?airi vtn oud"gouverneurs generaal van Ned. Indië, die in het paleis te Buitenzorg hingen in hpf Rijksmuseum zijn terechtfekimen IN HONGKONG verwacht men da( rood-China spoedig 17 Amerikaanse missionarissen (de laatste van de son uit de VS) zal vrijlaten. Van de in totaal ruim 2000 missionarissen, die in China werkten, zijn er nog maar 33 over. DE TSJECHISCHE ex-premier Mgr Jan Sramek is op 85-jarige leeftijd in een communistisch concentratiekamp overleden. EEN VAN de belangrijkste figuren uit de Anglicaanse „High Church", Walton Hannah, is gisteren in de katholieke kerk opgenomen. Enige tijd geleden werd een op het strand te Nieuwpoort spelend meisje gedood door een metalen voorwerp dat uit een militair vliegtuig viel. In een officieel communiqué werd mee gedeeld dat dit ongeval te wijten was aan onvoorzichtigheid van een offi cier-vlieger en dat tegen deze sancties waren genomen. Bijzonderheden werden evenwel niet meegedeeld. Het blad „Le Soir" weet thans te berichten dat het onge luk zich heeft voorgedaan doordat een van de officieren van de luchtbasis Koksijde een tweetal invitaties, ge richt aan officieren van de artillerie- school te Lombartszijde tot het bijwo nen van een regimentsbal, op het strand heeft willen afwerpen. De pi loot van het militaire vliegtuig maakte een fout in zijn berekening van de afstand met het gevolg dat het 9-jarig meisje werd getroffen door het ge wicht van bijna twee k.g., waarmee de invitaties verzwaard waren. ken het gebouw in brand. De consul- generaal, Marios Zaphirioe, wist met zijn gezin het gebouw door een ande re uitgang te verlaten en vluchtte. Ook in Smyrna is de Grieks-Or thodoxe kerk in brand gestoken. De Britse consul-generaad in Istan bul heeft instructie gekregen, bij de gouverneur van de stad een protest in te dienen in verband met beschadi ging van Britse eigendommen, als gevolg van het optreden van de Turk se betogers. Volgens de Turkse regering waren communistische elementen aan het werk geweest. In het New-Yorkse havengebied hebben Woensdag 11.000 arbeiders het werk neergelegd naar aanleiding van een geschil tussen hun vakbond en de commissie van arbitrage, welke twee jaar geleden werd ingesteld om ar beidsgeschillen in het havengebied te regelen. Volgens de vakbond zijn haar leden door de commissie achtergesteld bij de leden van andere vakbonden. De commissie wijst deze beschuldiging evenwel van de hand. Verklaard werd, dat de actie, die men overigens niet met de naam „staking" wil betitelen, zich mogelijk tegen Maandag a.s. over de gehele Oostkust zal uitbreiden. In Philadelphia zou den gistermiddag reeds 6.000 haven arbeiders het werk neerleggen. Vandaag zullen 4.000 arbeiders te Boston hetzelfde doen. Na zijn vader 33 jaar niet meer gezien te hebben, omhelst de 55- jarige Gino Prato op deze foto zijn 92-jarige vader Giovanni. Zijn vreugde wordt gedeeld door mil- lioenen aan beide zijden van de oceaan. Gino Prato is namelijk een in Italië geboren schoenmaker uit New York, die in een Amerikaans quiz-programma voor de televisie 32.000 dollar wist te verdienen door zijn buitengewone kennis van ope ra's. Deze vorstelijke beloning stelde hem in staat zijn enige wens te vervullen, om n.l. in zijn geboorte land zijn vader te gaan bezoeken. Zes leiders van de Marokkaanse nationalistische party „Istiqlal" heb ben, na twee dagen van geheim over leg te; Rome verklaard, dat een defi nitieve regeling van het Marokkaanse vraagstuk gebaseerd moet zijn op een njeuw verdrag tussen Frankrijk en een representatieve Marokkaanse re gering. De leiders gaan accoord met een voorlopige regeling, inhoudende de instelling van een kroonraad, mits sultan Ben Arafa definitief vertrekt, de verbannen sultan Mohammed Ben Joessef met de regeling instemt en bij zijn terugkeer in Frankrijk de genoemde kroonraad plechtig instal leert en mits alle personen, die aan de afzetting van Ben Joessef hebben meegewerkt, van het politieke toneel verdwijnen. Het bestuur van de Istaqlal ver werpt principieel elk plan, dat slechts gedeeltelijke hervormingen binnen 5et raam van de huidige protectoraats verhouding beoogt. Voor het tot stand komen van een Marokkaanse rege ring moet Frankrijk in de eenheid en souvereniteit van Marokko bevestigen en van zijn wil getuigen om Marokko tot een onafhankelijke staat te maken in het raam van een vrijelijk aange gane band tussen Frankrijk en Ma rokko. De verbannen sultan wordt over dit plaA geraadpleegd. Een Iraakse medische ploeg heeft van de Franse regering en het Franse Rode Kruis geen toestemming gekre gen om zich, zoals was aangeboden, naar Marokko te begeven. In een desbetreffend communiqué wordt de aandacht der wereld geves tigd op dit „gevaarlijke precedent". Bij verscheidene schermutselingen zijn in Algerije vijftien opstandelin gen gedood en twee leden van de veiligheidsstrijdkrachten gedood en drie gewond. Tussen de modellen van Dior, Patou, Balmain, Hart- ivell, Pedro Rodriguez, Ca- vanagh en anderen groten werd gistermiddag ook de Nederlandse mode-vlag ge hesen, op een modeshow in Londen. Dal gebeurde toen blonde Marianne Hertz uit Amster dam als nummer twee in het défilé haar ereronde maakte in het Savoy Hotel. Zij droeg de als zijde aandoende, lich blauwe kamgaren avondja pon van Gerson Dreese die een weerspiegeling geeft van de zojuist door Dior gelan ceerde IJ-lijn. Weersverwachting, geldig tot 4 vanavond: 4 Veranderlijke bewolking met in J het Noorden vrij veel zon, in het Zuiden van het land een enkele 4 1 verspreide bui. Over het algemeen J iets hogere temperaturen dan gis- J i teren. Zwakke, later matige win.d 4 i uit Oostelijke richting. 4 J Vandaag: Zon onder 19.16 uur; i Maan op 21.54 uur. i Morgen: Maan op 6.05, Maan 4 onder 14.57 uur. 4 Ook de overige vier Nederlandse modellen toonden aan, met hoeveel vakmanschap de Nederlandse kle dingfabrikanten de richtlijnen van Parijs pasklaar maken op het publiek Zo was er naast de reeds genoemde avondjapon van Dreese eveneens een scharlaken rode cocktailjapon, waar op een even onder de heup vallende drapering het smalle silhouet van de rok onderlijnt. Jolo Couture had een fijn gestreept Shetland-tweed japonnetje met een bijbehorend tot in de taille vallend jasje naar de Britse hoofdstad ge zonden, die in zijn jeugdig sportieve stijl weldadig aandeed naast de voor al van Engelse zijde, zeer gedurfde modellen. Max Haar sloot hierby aan met een tailleur waarbij de shawl op verschil lende manieren kon worden gedragen en een licht beige mantel, gegar neerd met cocosbruine persianer, die laat zien, hoezeer de nieuwe Dior kraag eveneens tot Nederland is door gedrongen. Het is een mantel met een chic en tegelijk sportief karakter, van voren smal en achter wyd uit vallend, waarmede de 5e Nederland se bijdrage werd geleverd voor een unieke manifestatie van een Verenigd Mode Europa. VEEL ZWART Over deze grijs gestreepte Shetland wollen japon met korte aangesneden mouwtjes kan een losse bolero worden gedragen. De uitgolvende rok van dit Jolo Cou ture model heeft diepe, niet inge perste plooien nnl' J 1 e,en ni kn°pen tot hoog hLr, 9esloten tailleur van beige cashmere uit de collectie van Max Haar. De shawl-kraag en de naar onder wijder vallende mouw kregen een brede garnering van nutria. 3. Avondjapon „Soiree de Lon- dres". Het strakke lijfje gaat over in een heupstuk dat met een punt diep in de wijde rok doorloopt. Een grote strik in het midden van de rok vormt een opvallende versie ring. Mannequins uit 11 landen (naast Nederland behoorden Frankrijk. En geland, Italië, Ierland, Duitsland, Zwitserland en de Scandinavische landen tot deelnemers) waren hier voor bijeen in het kader van de door het Internationaal Wol Secretariaat georganiseerde show, die over het algemeen een minder somber kleu renbeeld leverde dan de voorspel lingen voor de komende winter zou den doen vermoeden. Veel zwart ui teraard, eveneens diverse variaties grijs, maar daarnaast beige, blauw van turkoois tot aubergine over heersend was echter rood: het ketch op kleurige tweed van Dior tot en met het purper tweed geborduurde avondkleed van Norman Hartwell. En voor de avond veel wit, waarbij voor al de soepelheid van de jersey-weef sels een grote aantrekkingskracht bleek uit te oefenen op het publiek. Woensdag 7 September wordt de show uitgevoerd voor een televisie uitzending van de BBC. Daarna vliegt het elftalige gezelschap naar Düsseldorf, waar een voorlopige her haling plaats heeft. Op verzoek van de VS, Engeland en Frankrijk komt de Veiligheidsraad vanmiddag bijeen om de Israëlisch- Egyptische betrekkingen te bespreken. Men verwacht dat de Raad zal po gen de bepalingen van het bestaande bestand te versterken in het gebied van Gaza. Er zou een beroep op de twee landen worden gedaan om de voorstellen van het hoofd van de waarnemers der VN in Palestina, ge neraal Burns, in practijk te brengen. Volgens generaal Burns kan alleen de aanleg van een wezenlijke barrière langs de demarcatielijn verdere inci denten tusserf Egyptische voorposten en Israëlische gemotoriseerde patrouil les voorkomen. De Westelijke „grote drie" zouden een ontwerp-resoiutie hebben opge steld, welke beoogt generaal Burns te machtigen, aanvullende maatregelen te treffen ter voorkoming van nieuwe incidenten in de strook van Gaza. Syrische voorposten hebben op de Oostelijke oever van het meer van Galilea schoten gewisseld met een TUC-CONGRES Onderzoek naar automatisering Het Britse Verbond van Vakvereni gingen (TUC) heeft zich in een reso lutie uitgesproken voor een volledig onderzoek van de uitwerking die auto matisering op de Britse industrie zou kunnen hebben. Met algemene stemmen is een reso lutie aangenomen, waarin verlaging van de kosten van levensonderhoud wordt geëist en de regering wordt voorgesteld, onmiddellijk de methoden te wijzigen voor het vaststellen van de tijdelijke indexcijfers van de klein handelsprijzen. Met 4.303.000 tegen 3.664.000 stem men is een resolutie verworpen, die de eis inhield van een drastische be perking van, het overwerk en een krachtige campagne ter verkrijging van een werkweek van 40 uur. De ministerraad heeft zich er mee verenigd, dat het ontwerp voor een wettelijke regeling van de vacanties met behoud van loon, voorgesteld door de minis ter van Justitie en de staats secretaris van Sociale Zaken, aan de sociaal-economische raad wordt toegezonden om daarover advies uit te brengen. Israëlische patrouilleboot op het meer. De Syriërs zouden het vuur hebben geopend, dat door de Israëlische boot werd beantwoord. Het vaartuig keer de behouden op zijn basis terug. Israël heeft het voorstel van generaal Burns voor een barriè re langs de grens in het gebied van Gaza, aanvaard. Israël had reeds voorgesteld langs de gehele grens een mij nenveld, afgezet met prikkel draadversperringen, aan te leg gen. Gisterennacht is een grote inbraak gepleegd in de magazijnen van dfe firma Vroom en Dreesmann te Amers foort. Er is voor ruim f 6000.ont vreemd. De dieven zijn via brandtrappen langs het gebouw naar boven geklau terd, waar zij enkele ramen geforceerd hebben en zo binnendrongen. Horlo ges, wekkerklokjes, actetassen, porte feuilles, portemonnaies en een grote partij nylonkousen (alleen al voor f 1500.worden vermist. De dieven hebben bovendien twee koffers gestp- len waarin de buit werd meegenomen. Binnenkort wordt de benoeming wacht van de Rotterdamse wethouder J. van Tilburg, tot gouverneur vaji Suriname, als opvolger van mr J. Klaasesz, wiens ambtstermijn eind vam dit jaar afloopt. Jan van Tilburg is op 16 Juni 100© te Rotterdam geboren en bezocht daar de HBS. Na een loopbaan bij de be lastingen werd hij lid van de gemeen teraad van Rotterdam en wethouder van Financiën, sinds 1946 lid van de Provinciale Staten (P.v.d.A.) Sedert Juli 1951 maakt de heer ven Tilburg deel uit van de Eerste K|- mer. Hij bedankte toen als lid vtm Provinciale Staten. Leger en luchtmacht van India ne men deel aan het reddingswerk va» 30.000 slachtoffers van de overstromin gen in de Indische staat Orissa. Men zoekt met gemotoriseerde vaartuigen naar mensen, die zich in bomen, op daken en andere hoge punten in vei ligheid hebben gebracht. Vliegtuigen werpen medicamenten en voedsel af. Om half vijf gisterochtend bracht de Amsterdamse politie een 15-jarige jongen op, die vertelde in een dorp bij Sittard te wonen. Met enig spaargeld plus enkele tientjes, die hij van zijn vader zou hebben gekre gen, zou hij naar Amsterdam zijn gekomen. De jongen werd gefouilleerd. Men trof bijna f 70 op hem aan, een nieuw polshorloge, een nieuwe staaflantaarn, een nieuw luchtpistool met een doosje ko gels, een nieuwe atlas van Ne derland en een doosje cigaret- ten. Bovendien had hij nog twee bagagebonnetje van de Spoor wegen. Toen een rechercheur. de bagage bij het station ging halen, kwam daaruit nog een heel arsenaal van jongens speelgoed te voorschijn: bouw dozen, een autospel en nog meer luchtpistolen. De jongen is waarschijnlijk een Duitse kennis van een Neder landse familie, bij wie Zondag avond omstreeks 9 uur was in gebroken. De jongen had bij deze Nederlandse kennissen f 300 weggenomen en een nieu we gitaar. Hij was blijkbaar clandestien de grens over geko men en is thans overgegeven aan de Amsterdamse kinder politie.

de Stem | 1955 | | pagina 1