Millioenen daklozen in India en Pakistan door overstromingen Belangstelling op FARNBOROUGH K.S.G.-MINISTERS VERGADERDEN Geen leugen is „getuige55 Manoch te grof Barbertje moet hangen ÏP Nehroe blijft rekenen op vertrek der Portugezen Nieuw (en fel) debat over Saarland in Bondsdag? De sultan van Marokko dwarsboomt Frans plan De ergste ramp in de geschiedenis van Azië Terug uit een Sovjet-kamp Tienduizenden dorpen zijn volkomen verwoest Ook Mexico is geteisterd Nederlander Schmidt weer voor de rechter Ook gij, tuan l Djaksa.J I Royale regeling voor voorschot r DAGBLAD VOOR ZEELAND Maar de vrouw is met een ander getrouwd Taal-leidraad door departementen gevolgd Afbetaling en rente-percentage Maatregelen te verwachten ,COA ZAL BESLIST INDISCH WORDEN' Communisten zien troebel water. De oproep van de Bondskanselier Hoffmann zou Nee teggen Beide partijen zijn schuldig Vrij zonnig Rood-China laat 12 Amerikanen repatriëren CYPRCS Britten herhalen oud voorstel Voor a.s. leraren ..Parijs stuurt meer troepen Gevlucht, dank zijzeep "A 95e JAARGANG No. 21938 Uitgave N. V. Uitgevers Mij Neerlandia- Verschijnt elke werkaag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A. Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem, Mi Dr A J J M Mes, Mr H M L. de Rechter, U J v 't Westende, P V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 5.85 per Kwartaal, per post l 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- •nrcarrajaa ïprOAi osseouj Cf 0 J TiatsaQ Losse nummers 13 ct Postrek. no. 278841 oor God, Koningin en Vaderlans oWaï» WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1— Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Vier van de zeven uit Russische gevangenschap ontslagen Nederlanders zijn gistermorgen per trein uit Berlijn vertrokken. Zij zijn gisteravond om 20.20 uur in Oldenzaal aangekomen. Het zijn D. Bras (vroegere woon plaats Amsterdam), Q. Jansen (Alk maar), H. Rollema (Oosthem) en H. ten Hoff. Laatstgenoemde is afkomstig uit de gemeente Onstwedde. Zijn echt genote is Inmiddels hertrouwd. Zij woont thans in Groningen. A. Dirix, vroeger wonende te Heer, gaat naar familie in Aken. J. Bou- mans (Maastricht) en H. Raulf, die vermoedelijk niet van Nederlandse nationaliteit is, moeten nog in Berlijn blijven tot hun papieren in orde zijn. Ten Hoff wist bij aankomst nog niet waar hij zal heengaan. Onder de .vrijgelatenen bevindt zich een familielid van Z. K. H. Prins Bernhard. Zijn naam luidt Simon Prins Zur Lippe. Het is een achter neef van de Prins der Nederlanden. Hij is naar zijn familie in Erbach teruggekeerd. EEN KATWIJKSE advocaat, die voor de rechter kwam, werd vrijgesproken van het hem ten last gelegde: bele diging van de onderwijzersvereniging in zijn woonplaats. De advocaat had gezegd: „Het merendeel van die ver eniging bestaat uit lammelingen". Het werd niet strafbaar geacht. RUIM 60% van de Amerikanen, dat wil zeggen 97.482.611 mensen, zijn aangesloten bij een kerk of kerkge nootschap. Hiervan zijn er ruim 30 millioen katholiek. Er zijn 67 miilioen protestanten. PRINS BERNHARD heeft een bezoek gebracht aan de Britse luchtvaart- beurs, die gisteren op het vliegveld Farnborough haar poorten opende. DE WIEDBACHTAL-BRUG op de autoweg tussen Keulen en Frankfort heeft Maandag nieuwe slachtoffers geëist. Een Duitse autobus ramde drie andere voer tuigen. Er waren tien gewonden. Eind 1953 had de Nederlander De Baat hier een botsing met zijn vrachtauto. GROTE DELEN VAN INDIA en Pakistan staan onder water. Millioenen mensen zijn dakloos. De overstromingen worden de ergste in de geschiedenis van Azië genoemd. Een functionaris van het Internationale Rode Kruis, dr Francois Daubenton, is te Genève teruggekeerd van een bezoek aan de getroffen gebieden in Voor-Indië. Hij wil snel maatregelen treffen om de 45 millioen getroffenen van het hoogstnodige te voorzien. Ook uit Mexico en Italië wordt watersnood gemeld. In een dorp 80 k.m. ten N.O. van Rome zijn vier doden en zeven vermisten als gevolg van een overstroming door zware regenval. In Mexico-City vielen twee slacht offers en worden vijf mensen vermist, terwijl 40.000 huizen werden over stroomd. Dr Daubenton heeft een beroep op de Rode-Kruis-verenigingen in de verschillende landen gedaan voor In dia en Pakistan minstens 20 millioen dollar bijeen te brengen. Maandagavond zijn zeven Ameri kaanse militaire vliegtuigen uit Ge nève vertrokken met 28 ton goederen voor New Delhi en Karatsji. In Voor-Indië strekt het overstroom de gebied zich uit van de Noordwes telijke grensprovincie in Pakistan tot Assam in Oost-Indië en in het Zuiden tot de provincie Orissa, aan de Golf van Bengalen. De Brahmapoetra, de Ganges en de Indus, gezwollen door de zware regens van Juli en een geweldige hoe veelheid smeltwater uit de Hymalaja zijn buiten de oevers getreden. Dr Daubenton zei, dat ongeveer 15 millioen mensen d.w.z. elf procent van de bevolking van de Indische sta ten Assam, Bihar, Oettar, Pradesj en West-Bengalen getroffen zijn en dat meer dan 20.000 dorpen zijn verwoest. In Oost-Bengalen, Sind, de Pends- .iaab en het Noordwestelijke grensge bied van Pakistan zijn een 30 mil lioen mensen getroffen. Uit Bombay wordt officieel gemeld, dat vier grote rivieren in de provin cie Orissa het gevaarlijke peil heb- Het ministerie van O. K. en W. deelt mede, dat de ministerraad heeft be slist dat de aanwijzingen, welke gege ven zijn. in de leidraad, behorende bij de woordenlost Nederlandse taal 1954, met betrekking tot: de spelling van de spraakklanken, de verdeling van de woorden in lettergrepen, het gebruik van het koppelteken, het deelteken en het weglatingsteken, en het gebruik van de hoofdletters, gevolgd zullen worden in de van de departementen van algemeen bestuur uitgaande, in het Nederlands gestelde stukken. ben overschreden. Een 100.000 men sen zyn daar van de buitenwereld af gesloten. Uit Haiderabad wordt bericht, dat de Westpakistaanse stad Matiari door het water van de Indus be dreigd wordt. De wervelstorm Gladys" welke uit Oostelijke richting de Mexicaanse kust overtrok ,is plotseling van koers veranderd en is in Zuidelijke rich ting over Tampico getrokken. De helft van deze stad kwam in het duister te zitten en alle verbindingen met het Noorden werden verbroken. De hevige regenbuien, die zich in verband met de wervelstorm reeds drie dagen boven Mexico ontlastten, veroorzaakten in de hoofdstad de overstromingen. Meer dan 2.300 hui zen staan twee meter in het water. Ongeveer 40.000 gezinnen zijn ge troffen. Tenminste tien personen worden vermist. De geruchten, dat er maatregelen op komst zijn tegen de soms te hoge rentepercentages, die berekend woor den bij de aankoop van goederen op afbetaling, zijn niet geheel van waar heid ontbloot. Minister Zijlstra heeft een onderzoek gelast, waarvan de resultaten mo gelijk over enkele weken al zullen uitwijzen of er bij afspraken inzake het berekenen van hogere percenta ges dan de toegestane 13%, van „kar tels" gesproken moet worden. In dat geval zal het ongedaan maken van deze afspraken worden geëist. EEN AMSTERDAMSE tramconduc teur, die te vroeg het afrijsein, had gegeven, waardoor een uitstappende, gebrekkige dame onder de bijwagen kwam, hoorde gisteren 14 dagen tegen zich eisen. Het slachtoffer is inmid dels overleden. DOOR BEMIDDELING van de Sovjet ambassadeur in Londen, Malik, zal Rusland bijna 1500 Japanse krijgsge vangenen vrijlaten. Er zijn veel gene raals onder. HET DORPJE Villa-san-Sebastiano, in de Abruzzen (It.) is bij een grond verschuiving grotendeels verwoest. Er waren vijf doden en 20 gewonden. Ook in 192? werd de plaats door een derge lijke ramp getroffen. DE BRITSE regering heeft de rente voet voor leningen aan gemeentebe sturen met 3/8 a 1/2 procent verhoogd, I"aatregel tot beperking van de dietbeperkin^rSCherping Van de cre" RUSSISCHE geschiedkundigen die op het ogenblik in Rome een weten schappelijk congres bijwonen zullen naar men vermoedt, worden uitgeno digd om een Pauselijke audiëntie bii te wonen. BIJ EEN ONTPLOFFING in een ko lenmijn te Blaenhirwan (Wales) zijn twee mijnwerkers gedood en dertien gewond. Er zijn twee vermisten. EEN OOSTDUITSER, die bekend had te hebben gepoogd een gepension- neerde rechercheur uit West-Duits- land te ontvoeren, is tot 4 jaar ver oordeeld. DE „MODELARBEIDER-1952" van communistisch-China is wegens „con- tra-revoiutionnaire actie" veroordeeld. Zijn titel is hem ontnomen. DE SABENA heeft in de VS 3 Dou glas DC-7 en 12 Convair-440 vlieg tuigen besteld: een order van ruim 17 millioen dollar. Een overzicht tijdens de eerste dag dat de grote Britse vliegtuigten toonstelling op Farnborough ge opend was. Ondanks de regen was het er druk al kwam de belang stelling dan ook uitsluitend van de kant van de heren der schepping. Bet laatste is echter niet zo ver wonderlijk, daar de eerste dagen gereserveerd zijn voor de technici en het publiek eerst vanaf Vrijdag toegang zal hebben. Vanaf de voor grond links zien we een Hunter straaljager, een lichtgewicht Gnat straaljager, de FD 2 een superso nisch lab oratorium" met delta- vleugels en een Javelin straaljager, die onder alle weersomstandigheden kan opereren. Premier Nehroe van India heeft bij het parlementsdebat over de buiten landse politiek over de kwestie-Goa gezegd: „Zelfs al zouden de bewoners 5? Dr Adenauers oproep aan de be volking van het Saargebied, het door hem ondertekende Saarstatuut te aan vaarden, zal aanleiding geven tot een nieuwe parlementaire behandeling van het Saarvraagstuk in Bonn. De C.D.U. van dr Adenauer hoopt evenwel de behandeling tot een zit ting van de buitenlandse commissie te kunnen beperken. Deze commissie zal vandaag bijeen komen, teneinde op verzoek der socialistische oppo sitie, zich over Adenauers program voor de besprekingen in Moskou te beraden. Nadat zowel de Saarlandse C.D.U. als de liberale afgevaardigde Prins Lpewenstein een Saardebat in de Bondsdag hebben verlangd, wordt in Bonn aangenomen, dat ook het We zien hier een deel van de con fer entiet a fel: achteraan in het mid den de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, J. W. Beyen. DE STRIJD IN GAZA De gemengde Israëlisch-Egyptische bestandscommissie heeft zowel Egypte ais Israël gelaakt voor het incident op 22 Augustus in het gebied van Gaza, dat de inleiding is geweest van de reeks bloedige gevechten. De Israëlische minister van Defen sie, David Ben Goerion, zei te hopen, dat er een vrede tot stand zal komen. Hij twijfelde er niet aan, dat als Israël ooit weer voor de zwaarste proef zou komen te staan, het leger nog krach tiger en beter zal optreden dan zeven jaar geleden". „Doch wij bidden en nopen, dat er een vrede tot stand zal komen." „„9™araal Eurns heeft een beroep hovf=iH„oPa en Egypte, om de bewaking der grenzen slechts toe te verhouwen aan gedisciplineerde gere gelde troepen en alle wapens en voer tuigen uit het grensgebied terug te trekken, die gebruikt werden bi? de botsing van 22 Augustus. Licht tot half bewolkt en over wegend droog weer. Dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren of iets hogere. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Vandaag: Zon onder 19.18 uur: Maan op 21.07 uur. Morgen: Zon op 6.03 uur; Maan onder 13.53 uur. Twaalf van de 41 in Communistisch- China vastgehouden Amerikaanse bur gers zullen binnenkort in vrjjhcid worden gesteld, aldus heeft de Chine- sche ambassadeur Wang Ping Nam op de dertiende verjaardag van de Chinees-Amerikaanse besprekingen te Genève medegedeeld. Negen van de twaalf betrokkenen, onder wie zes vrouwen, mogen on middellijk China verlaten. Bij voortzetting van de zaak- Schmidt in Djakarta heeft de getuige Manoch verklaard dat hij slechts éénmaal een directe opdracht van Schmidt had ge kregen, namelijk om te infiltre ren in het parket. Schmidt noemde de verklaring van getuige van het begin tot het einde onbetrouwbaar. „Manoch is een goed gedresseerde papegaai". Inzake Manoeh's verklaring, dat Schmidt hem 1500 rupiah voor een geheime brief zou hebben gegeven, zei Schmidt, dat dit in het geheel geen geheime brief betrof, doch een brief, die niet eens gesloten was. Ook zou Schmidt 100 kilo goud hebben overhandigd aan de plaatsvervanger van Pereira (van de Nederlandse mi litaire missie). Een waarde van om streeks 60 millioen overhandigt men niet „zo maar", zei de verdachte. Op een vraag aan Manoch over een verklaring, als zou de Officier van Justitie zelf in de Nigo (Nederlands- Indische Guerilla-organisatie) zijn kewaest, ze&t Manoch, dat hij dit mo gelijk gezegd heeft, maar hij herin nert zich dit niet meer. Hij erkende verscheidene onjuiste verklaringen opzettelijk te hebben afgelegd, ten einde de verhoren in de war te stu ren. Hij zei dit te hebben gedaan on- der aandrang van twee mede-arres tanten, die geen van beiden gehoord kunnen worden! Manoch vertelde, dat hij in Sep tember 1954, toen hij op vrije voeten was gesteld, ofschoon hij nog onder politietoezicht stond, door een auto met een CD-nummer van het Neder landse Hoge Commissariaat naar een huis in Djakarta was gebracht, waar mr Bouman instapte. Deze poogde hem over te halen zijn verklaringen in te trekken en gaf hem 500 rupiahs als voorschot op de 2.000 of 5.000, die hij later zou ontvangen. Manoch zou ook een zekere Cohen, van het Ne derlandse Hoge Commissariaat heb ben ontmoet. De verdedigster, mevrouw Bouman, betwistte dit. Zij lichtte toe, dat de betrokkene van het hoge commissari aat zich alijd Colien Stuart noemde. De volgende zitting is bepaald op 12 September. Schmidt heeft in een critische ver klaring gezegd: Manoch is een geval voor een psychiater, omdat hij een pathologische leugenaar is. Eerst zegt hij, dat hij zes maanden gelogen heeft, toen is hij maar wat gaan ver tellen om de boel in de war te stu ren. Tóch moeten we hem ook dank baar zijn, omdat hij ons verteld heeft hoe de zaak is opgezet. Enduh en Munaf laten hem over het doel van de NIGO achtereenvolgens zeggen: 1) Sjahrir in de regering te helpen, 2) een Islamstaat te stichten, die voordelig zou ijn voor het Westen; 3) de regering van de republiek In donesia omver te werpen. Hollanders en Amerikanen, zelfs de Djaksa-agung haalt hij er bij, die mij een tip zou hebben gegeven, dat ik met mijn bende president Soekar- no moest overvallen, toen die rond Lebaran 1952 bij Tjianndjur zou pas seren. Dit laatste laat hij nu maar weg op de zitting. Hij is tegen alles en iedereen, die geen aanhanger van Moskou is. Manoch weet echter tij dig te zwijgen. Mijn autonummer zou eerst B 7046 geweest zijn zoals hij wel 200 maal zei, maar toen mr Bouman aantoon de, dat dat nummer al jaren bij de Djakartaanse politie in gebruik is, veranderde hij het in B 7064 en heeft hij daar nu zelfs een foto van. En hij is nog wel chauffeur van die wagen geweest! Alleen Manoch en zijn vriendjes za gen my vier jaar in een auto rond toeren. Niemand van mijn kennissen zag dat. Er is niemand, die mij ben zine zag tanken, die mijn wagen on derhield. Er is zeker ook geen belas tingpapier van? Ik heb gevraagd mijn chauffeur als getuige te laten op roepen, maar de politie zegt hem niet te kunnen vinden. Steeds zit ik in de lobby van een hotel op hem te wachten, toch is Ma noch bescheiden, hy is alleen maar ordonnans. Maar ik durf nooit wat te doen, zonder dat ik hem er eerst heb bijgehaald! Manoch beschuldigt mensen van moord, rampok en andere ernstige zaken. Velen werden daarom gear resteerd en werden ook weer vrijge laten, echter niet myn oude Arabi sche bediende, die niet wil zeggen, dat haar Tuan „djahat" (gemeen) is. Velen van hen zouden juist vóór my kunnen getuigen. Er moeten over hun zaken toch ook processen-ver baal bestaan? %Ik verzoek u daarom die ook over të laten leggen", aldus besloot Schmidt. Saardispuut opnieuw (en hevig) zal ontbranden! Berichten uit Saarland spreken over de kans, dat premier Hoffmann, ten slotte zelf „neen" zou gaan adviseren, teneinde de volksstemming tot een farce te maken. De regering der Oostduitse republiek heeft de Aartsbisschop van Paderborn, dr Lorenz Jaeger, verboden een reis te maken naar het in de Sovjet-zóne gelegen deel van zijn diocees. Als re den is opgegeven, dat dr Jaeger zich bij een vroeger bezoek aan Oost- Duitsland in politieke aangelegenhe den zou hebben gemengd. Hij had tegen de ontheiliging van de Zondag geprotesteerd evenals tegen de pogin gen de kinderen in de scholen een godloze opvoeding te geven. De Britse regering heeft zich tegen over Griekenland en Turkije bereid verklaard, aan Cyprus een Grondwet te geven, waardoor de half millioen inwoners van deze Britse kolonie een grote mate van zelfbestuur onder Britse souvereiniteit - zouden krijgen. Engeland heeft al twee maal aan Cyprus een ruime mate van zelfbe stuur aangeboden, doch beide keren in 1948 en in 1954 hebben de Griekse bewoners van het eiland dit afgewezen en aansluiting bij Griekenland geëist. Ruim duizend militairen zijn Dins dag in een voorstad van Nicosia be gonnen met een grootscheepse huis zoekingsactie. Er wordt gezocht naar wapens, munitie en verdachte per sonen. van Goa zulks wensen, wij zullen de aanwezigheid in India van welke bui tenlandse mogendheid ook „niet dulden". De kwestie Goa dient volgens Neh roe in twee stadia geregeld te worden: 1. De Portugezen moeten Goa ver laten; 2. Na hun vertrek moeten de Goa- nezen uitmaken, of zij zich bij de unie van India willen aansluiten. Nehroe wenste niet, dat het gezag van India aan de Goanezen tegen hun wil opgedrongen wordt. Hij zei er niet aan te twijfelen, dat Goa Indisch gebied zal worden, om dat de bevolking zulks wenst. De leider van de communistische fractie was voorstander van een ultimatum aan Portugal. Daarna diende India het recht te nemen tot vrijheid van actie, desnoods een „politiële actie". (Van onze parlementaire verslaggever) Allen, die op 1 Oct. a.s. nog geen 25 jaar zjjn en een diploma bezit ten, dat hen toegang geeft tot de universitaire examens, moeten een renteloos voorschot kunnen krijgen, als zij in September '55 de studie aanvangen. Het zelfde moet gelden voor hen, die een middelbare acte willen be halen. Het voorschot moet worden terugbetaald, tenzij na afloop van de studie een baan als leraar aan een middelbare school wordt gekozen. In dat geval wordt voor ieder jaar (met wekelijks 20 lesuren) 20 pet. van het voorschot kwijtgescholden. Tevens is het van belang steun te geven aan allen, die een andere studie willen volgen, om zich later een positie in het middelbaar onderwijs te kunnen verwerven. Dit voorstel van de commissie Voor bereidend Hoger en Middelbaar On derwijs, aan minister van O. K. en W. Cals, gedaan, bedoelt het nijpend te kort aan leraren op te heffen. Voor 1960 zal men 10.000 leraren nodig hebben. De jaarlijkse behoefte groeit van ongeveer 650 tot 1200 (in 1959). Er wordt naar gestreefd de voor stellen nog dit jaar te realiseren. Sultan Moelai ben Arafa van Ma- rokko heeft met nadruk gewezen op de „hemelse aard van, zijn zending" en verklaard, dat hij verplicht is „op zijn post te blyven tot God hem te rugroept". Hiermee is een ernstige hinderpaal geplaatst op het pad van de „nieuwe koers" die de Franse regering voor Marokko heeft uitgestippeld. De „nieu we koers" verziet in vervanging van de sultan door een regentschapsraad. De Fransen blyven versterkingen in Marokko aanvoeren, dit in verband met het naderen van 12 September, de datum, welke zij zich hebben ge steld om tot een „njeuwe regeling" van de Marokkaanse aangelegenheden te komen. De secretaris-generaal van de Tune sische Nieuwe Grondwetspartij wil een rondreis door het gehele land maken om de Tunesiërs in kennis te stellen van zijn verzet tegen de Frans- Tunesische overeenkomsten. De 44-jarige Wilbert Coffin, die wegens moord ter dood ver oordeeld is en op 23 dezer zal worden terechtgesteld, is er Dinsdag in geslaagd om met behulp van een geweer van zeep uit de gevangenis van Quebec te ontsnappen. Hij bond zeven bewakers en sloot het hoofd van de wacht in een kelderruimte op. Een advocaat, naar wie hij zich direct begaf, wist hem evenwel te bewegen naar de gevangenis terug te keren.

de Stem | 1955 | | pagina 1