Indrukwekkende manifestatie op Koekelberg bij Brussel De E55 is een groot succes geworden RUST IN GEBIED van GAZA MEER VACANTIE EN ROYALERE TOELAGE? f EEN FEEST VOOR HET OOG De dag der opvoedings-encycliek Kardinaal van Geschiedenis geeft klinkend antwoord op valse argumenten LEIDER VAN DE ISTIQLAL GEDOOD ?De ware en on vervalste leer „Drie millioenste" als bekroning Zware brand in Helmond Van der Neut vrijgelaten Noordwijk nieuwe stap naar Europese integratie Terroristen roerden zich DAGBLAD VOOR ZEELAND Deputatie naar Ben Joessef Genezing op voor spraak van kardinaal Schuster Enorme drukte op de laatste dag Meer dan een millioen schade Partijen staken het vuren Baantje als meubelmaker Fred Kaps won de wereldtitel gochelen Geen loonsverhogingmaar. Eerst rapport van de SER. Verdachten van moord op Nederlander aangehouden Vader en dochtertje verongelukt Onrust op Cyprus OVERVAL OP POLITIEBUREAU Pro-Duits blok in Saargebied KSG-ministers gaan vergaderen Veranderlijke bewolking Op Malakka 95e JAARGANG No. 21936 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia, Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna Redactieraad: c. j, v. Hootegem, Mi Dr A. J. J. M Mes, Mi R M. L. de Rechter, L. J v. 't Westende, p. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bi) vooruitbetaling 1 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0-45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland aWaH MAANDAG t SEPTEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. peT m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingei 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 3o) Si Mohammed Babi Berrada, een leider van de larrokaanse nationa listische Istiqlai-party, die op vriend schappelijke voet stond met ver scheidene Franse ministers, is Zon dag te Casablanca vermoord. Hij werd voor zijn deur door onbe kenden neergeschoten en overleed op weg naar een ziekenhuis. Toen de po litie ter plaatse arriveerde, waren de bloedplassen voor de deur reeds weg gehaald en Babi Berrada's zonen verklaarden niets te hebben gezien of gehoord. Uit Parijs zijn Zondagochtend twee Marokkaanse leiders per vliegtuig naar Madagascar vertrokken voor 'n onderhoud met de verbannen sultan, Mohammed Ben Joessef. Deze reis wordt in de Franse hoofd stad beschouwd als een doorbreken van de klaarblijkelijke impasse in de Frans-Marokkaanse besprekingen. De Istiqlal heeft geprotesteerd te gen de „collectieve vergeldings maatregelen van de Fransen, die 15 dagen lang meedogenloos zijn voort gezet in de gebieden Oud Zem, Koe- ribga en Kenifra'. De Istiqlal eist, dat een commissie van onderzoek naar Marokko wordt gezonden om „de werkelijke oorzaken" van de ge beurtenissen van 20 Augustus vast te stellen. MEER dan 1,5 millioen arbeiders in Chili zullen vandaag in staking gaan. Da regering heeft buitengewone be voegdheden gekregen om de toestand het hoofd te kunnen bieden. ALLEEN missionarissen, die zich als arts, leraar of sociaal werker ver dienstelijk kunnen maken, zullen voortaan nog een inreisvergunning voor India krijgen. DE NEUTRALE inspectieploegen in een aantal Zuid-Koreaanse steden worden in sterkte verminderd. In Taegoe en Kangnoeng worden ze ge heel opgeheven. HET WEEKBLAD „Vrij Nederland" zal openlijk moeten erkennen, dat het de publicatie van een foto van twee jonge Amsterdammers, bij een arti kel over „Nozems op de Nieuwendijk" betreurt. De rechter vond de foto in derdaad beledigend voor beide kna pen. DE HEER de Vos van Steenwijk uit de Eerste Kamer heeft de minister gevraagd, of het waar is dat de PTT-tarieven zullen wor den verhoogd, en zo ja, hoe dit dan te rijmen valt met de prij zenpolitiek van de regering. VICE-PREMIER Kardelij van Zuid- Slavië zal zich deze maand, op uit nodiging van premier Eden, naar Engeland begeven. POLEN en Albanië hebben nu ook meegedeeld, dat zij hun strijdkrach ten gaan inkrimpen. Tsjecho-Slowa- kije en Roemenië hadden al eerder bekendgemaakt,, dat zij het voor beeld van de Sovjet-Unie willen vol gen. IN Den Haag is op 68-jarige leeftijd overleden de toneelspeler Henri Eerens, die de laatste zeven jaar verbonden ,S geweest aan de Haagse wT. uIr. u gezelschap van Ver kade heeft hq indertijd Shakespeare- rollen gespeeld. DE Indonesische regering wil het bu- reau-Irian gaan vervangen door een „noodbestuur" voor het gebied van Westelijk Nieuw Guinea. SINDS de opening van het alpinisten seizoen zijn in Oostenrijk 48 mensen in de bergen om het leven gekomen. Veel ongelukken waren een gevolg van slechte uitrusting en gebrek aan ervaring. IN Amsterdam is een baby van zes maanden dood aangetroffen in de uitneembare bak van een kinderwa gen. Het meisje was op de buik gaan slapen, met het gezichtje in het kus sen en is vermoedelijk gestikt. Tienduizenden katholieke Belgen hebben Zaterdag en Zondag, tqdens een nationaal congres van het katholieke onderwijs op de Koekelberg bij Brussel, hun instemming betuigd met de strijd voor het vrije onderwijs in hun land. Het congres werd gehouden ter herdenking van de 25ste verjaardag van de encycliek „Divini illius magistri". Kardinaal van Roey en de bisschoppen van Na men en Gent bevonden zich onder de aanwezigen. In een speciaal schrijven zei de H. Vader, dat hij met grote instemming van het congres had kennis genomen. De socialistische pers en in het bijzonder het blad „Le Peuple" hadden alle mogelijke moeite gedaan, de betekenis van de bijeenkomst te kleine ren en in een belachelijk licht te stellen. „Le Peuple" sprak van een „congres van achterlijken". De encycliek werd een „onverteerbaar, ver sleten en massief stuk" genoemd. Het Interfederaal Comité van het Ka tholiek Onderwijs reageerde met een verklaring, waarin gezegd werd, dat de Christelijke gemeenschap steeds wil leven naar de eeuwig jonge leer van de encycliek, die de enige volledige waarborg geeft voor de rechten van de kinderen. In zijn toespraak verklaarde kardi naal van Roey, aartsbisschop van Me- chelen en primaat van België, dat hij in zijn uiteenzetting van de rechten der ÏCerk inzake opvoeding en onder wijs objectief wilde zijn en zonder enige polemische bijbedoeling, geheel in de lijn van de leer der encycliek. Kardinaal van Roey ging uitvoerig de inhoud en de geschiedenis der ency cliek na en toonde aan de hand van deze encycliek aan, dat het recht om scholen op te richten of onder haar leiding te nemen, voortvloeit uit de eigen zending der Kerk. Geen enkel gezag, aldus de kardinaal, mag dit recht tekort doen of betwisten. Ook de historie toont aan, dat de Kerk zich steeds intensief met het onderwijs heeft bezig gehouden. De kardinaal wijst er dan ook op, dat in de loop der honderden jaren van de Belgische geschiedenis de Kerk de verstandelij ke vorming van de Vlaamse en Waal se jeugd bevorderd en geleid heeft. De Belgische Primaat vervolgde: „In het licht van al deze beschouwin gen vragen wy: wat blyft er recht van de zo dikwyls herhaalde bewering, dat de Kerk het is te zeggen de bis schoppen en de geestelijkheid zich niet te bemoeien heeft met de scho len, omdat zij anders haar zending verraadt. Heel de geschiedenis is een klinkend antwoord op deze valse slo gan." Kardinaal van Roey ging vervolgens na wat de encycliek zegt over de taak van de staat inzake het onderwys en zei, dat deze de verdelende rechtvaar digheid in acht moet nemen. Zijn toespraak besluitend verklaarde de kardinaal, dat de encycliek „Divini Illius Magistri" het meest plechtige document van de H. Stoel inzake op voeding en onderwijs blijft. „Zij be vat de ware en onvervalste leer van de Katholieke Kerk over de principes, waarop heel het onderwijs en de op voeding van onze jeugd moet steunen". Zondag voor de aanvang der H. Mis werd een schrijven van de H. Va der voorgelezen. Mgr. Charrue, bis schop van Namen, en Mgr. van Cale- waert, bisschop van Gent, bezongen in hun predikatie de door Paus Pius XI in zijn encycliek gegeven richtlijnen voor het katholieke onderwijs. Na af loop van de plechtigheid heeft kardi naal van Roey het katholieke onder wijs in zijn land toegewijd aan het H. Hart. Op de eerste verjaardag van het afsterven van kardinaal Schuster, aartsbisschop van Milaan, heeft zich een opzienbarende genezing voorge daan, welke door heel het volk van Lombardije's hoofdstad als wonder baar wordt beschouwd. Een 6-jarig jongetje, Silvio Verti- mati, dat aan acute nefritis van het bloed leed, lag op sterven. De pas toor die de laatste H.H. Sacramen ten kwam toedienen, verzocht allen aan het sterfbed met hem samen te bidden en door tussenkomst van kar dinaal Schuster genezing voor de kleine Silvio af te smeken. Bijna on middellijk daarop opende het jonge tje de ogen. glimlachte tegen zijn moeder en ging in bed overeind zit ten. Na enkele dagen was het vol ledig genezen. De gebeurtenis heeft in de hele streek grote indruk gemaakt. Zaterdagochtend tien uur is brand uitgebroken in de opslagplaats van garens van de textielfabriek Diddens en van Asten te Helmond. Het vuur vond in de garens gretig voedsel. In een minimum van tijd stond het gebouw in lichterlaaie. Geassisteerd door de eigen fabrieksbrandweer en de brandweer van de Koninklijke N.V. J. A. Raymakers en Co Tex tielfabrieken bestreed de Helmondse brandweer de vuurzee met groot ma terieel. De ongeveer 200.000 kilogram garens, alsmede het magazijn, gin-fgezeld was van haar 76-jarige man gen bijna geheel verloren. De scha- reeds het derde bezoek aan de „E- de wordt geschat op meer dan een 55" bracht. Het bejaarde echtpaar millioen gulden. I De ,,E-55" blijkt ruim drie mil lioen bezoekers uit binnen- en bui tenland te hebben getrokken. Toen Zaterdagavond om zeven uur de eigenlijke manifestatie werd geslo ten, was men nog maar enkele hon derdtallen van de drie millioen ver wijderd. De poorten van de Unifesti bleven evenwel zoals iedere dag open Zo kon het gebeuren, dat omstreeks acht uur de drie millioenste de con trole passeerde. Het was de 73-jarige mevrouw Johanna van den Berg- Slingerland uit Rotterdam, die ver kreeg een televisie-toestel met aan leg aangeboden. Van acht uur af tot ver na mid dernacht heeft het nog nieuwe toe schouwers gestroomd. Op het gehele feestterrein, het andere deel van het park incluis, kon men als het ware over de hoofden lopen. De voorzitter van de E-55, Ir J. W. Ernste, heeft in een sluitingsrede ge zegd, dat dezelfde samenwerking, die het herstel van Nederland mogelijk maakte, ook de E-55 tot een succes heeft doen zijn. De gemeentelijke millioenengarantie behoeft niet te worden aangesproken. Onder tromgeroffel hebben 24 jon ge ambachtslieden de nationale vlag en de provinciale vlaggen gestreken. Daarna staken 200 in het wit geklede meisjes nieuwe vlaggen in de hoog te, om aan te duiden dat weliswaar de E-55 geëindigd is, maar dat het opbouwwerk van Nederland verder gaat. Israël en Egypte hebben ge volg gegeven aan het verzoek van generaal-majoor Burns, om vijandelijkheden in het ge bied van Gaza te staken. De ge neraal had gevraagd, voor 4 uur gisterenmiddag antwoord op zijn verzoek te krijgen en zowel de regering in Cairo als die in Tel Aviv hebben hieraan voldaan. De toestand was Zondagochtend nog uitermate gespannen. Er waren weer enkele incidenten voorgekomen en hier en daar kwam het tot artillerie duels. Egypte had de evacuatie gelast van alle gezinsleden der militairen in het gebied van Gaza. Of de wapenstilstand van lange duur zal zijn en tot een definitieve vrede zal leiden is nog twijfelachtig. Een enkel incident kan de strijd weer doen opvlammen. 'n Dakota van de Amerikaanse lucht macht, die Zondag buiten de lucht- cooridor boven Israël vloog, is door twee jagers onderschept en „opge bracht naar het vliegveld van Lydda. Egypte heeft erkend, dat het wapens heeft aangeboden gekregen van Rus land. „We zijn bereid," aldus de plaats vervangend premier, „dit aanbod te accepteren, als de Europese landen hun contracten voor wapenleveranties niet na mochten komen." De oorlogsmisdadiger W. van der Neut, die op Kerstmis 1953 met zes anderen uit de gevangenis te Breda is ontvlucht, is door het „Oberlan- desgericht" te Zelle op vrije voeten gesteld. Hij heeft in Uslar, in Ne- dersaksen, werk gevonden als meu belmaker. Zijn verdediger heeft mee gedeeld, dat de definitieve beslissing over het Nederlandse verzoek tot uit levering van Van der Neut zeer bin nenkort zal worden genomen. De 29-jarige Rotterdamse gooche laar Fred Kaps is er voor de twee de maal in successie in geslaagd de grote prijs van een internationaal goochelcongres, waaraan de titel „werelwkampioen" is verbonden, te behalen. De Nederlanders waren op het con gres, dat nu in Amsterdam werd ge houden, zeer succesvol, want ook de eerste prijzen in de afdeling „alge meen", „manipulatie" en microma- gie werden door Nederlanders ge- wnnen, resp. Ad de Lunes (uit Zwol le), „Marconick" (Nick Stolk uit Den Haag). Na de jongste vergadering van de Stichting van de Arbeid mag men aannemen, dat aan de Sociaal-Eco nomische Raad een advies zal wor den gevraagd over de economische situatie van ons land, zulks in ver band met de vraag of deze situatie mogelijkheid biedt het wernemers- aandeel in het nationaal inkomen te verruimen. De Stichting van de Arbeid is tot enige voorlopige conclusies gekomen over de kwestie der arbeidsvoorwaar den, welke op 23 Augustus j.l. aan de orde was in een bespreking met de regering. Bij die gelegenheid gaf de regering te verstaan, dat zij niet voelt voor een nieuwe algemene loon- ronde en dat zij ook gereserveerd staat tevenover loonverhogingen per bedrijfstak. Wel zou men. naar ge lang de toestand per bedrijfstak, kun nen komen tot verlenging van vacan- ties en verhoging van de vacantie- toeslag. Volgens onze informaties De Indonesische politie heeft twee personen aangehouden, die worden verdacht van de moord op de Ne derlandse planter Kapitz in Zuid- Sumatra. De heer Kapitz werd om het leven gebracht en beroofd van 108.000 rupiah, toen hij met een chauffeur van zijn onderneming geld overbracht van Telobetong naar Ke- daten in de Zuidelijke lampongs. Deze overval Werd gepleegd op 2 Juli jl. en was volgens de regent van de lampongs enige tijd tevoren be raamd. Er zijn reeds bekentenissen in deze zaak afgelegd. Zaterdagmiddag is op de ver keersweg te St. Antonius-Brecht, na bij Antwerpen, een auto, bestuurd door de heer Polak, uit Eindhoven tegen een boom gereden. De bestuur der en zjjn 7-jarige dochtertje Ly- dia waren op slag dood. Mevrouw Polak liep vrij ernstig letsel op en is naar de gemeentelijke kliniek overgebracht. et 13 jaar oude zoontje Willem kreeg slechts een hoofdwonde en werd ter verple ging naar het St. Elisabethgasthuis te Antwerpen vervoerd. Naar het on derzoek uitwees zou de heer Polak, door een beroerte getroffen, dood achter het stuur zijn ineengezakt, waarna de wagen de goede richting verloor. wordt deze zienswijze door de Stich ting van de Arbeid in grote trekken gedeeld. Het ziet er dus niet naar uit, dat er op korte termijn een wij ziging zal komen in het loonpeil. Men wil het rapport van de S. E. R. afwachten, waarbij tevens aan de orde kunnen komen de consequenties van de ouderdomsvoorziening en van een nieuwe huurverhoging van 25 pet. Deze laatste factoren kun nen een loonronde werkelijk zin ge ven. (Het bedoelde rapport moet men niet verwarren met het rapport over de toekomstige loonpolitiek, waarin wordt behandeld wie het bij de loonvorming voor het zeggen heeft.) Wat de loonsituatie op korte ter mijn betreft is dus thans actueel de kwestie van uitbreiding van het aan tal vacantiedagen van 12 tot 15 en een verruiming van de vacantietoe- slag tot 4 pet. Hierover blijken in de Stichting van de Arbeid de menin gen nog verdeeld te liggen. Dertig Griekse verzetslieden, die zwarte maskers droegen, hebben Za-. terdagochtend vroeg een overval ge pleegd op het politiebureau van het dorp Paralini. De overvallers kwamen in twee vrachtauto's aanrijden. Zij maakten zich van wapens en ammunitie mees ter, vernielden telefoon- en radio installaties en verscheurden stukken. Zaterdagmiddag zijn in een sein post van de Britse luchtmacht, zeven kilometer ten Westen van Famagusta, twee bommen ontploft, waardoor een Cyprische Turk zwaar en een Britse vliegerofficier licht werden gewond. Britse militairen hebben Zaterdag avond de auto van aartsbisschop Ma- karios, leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Grieken land, aangehouden en doorzocht. De drie pro-Duitse partijen in het Saargebied (de Christen-Democra ten, de Duitse Sociaal-Democraten en de Democratische Partij) hebben zich Zaterdag verenigd in de „Deut-i scher Heimatbund". Deze bond heeft onmiddellijk zijn aanhangers opgewekt „het vaderland trouw te blijven in weerwil van alle invloeden van binnenuit of van bui tenaf, de Duitse cultuur in het Saar gebied te verdedigen, de Frans-Duit se verstandhouding te bevorderen in een geest van rechtvaardigheid en mede te werken aan de vereniging van Europa, berustend op de gelijke rechten van alle Europese volken". Woordvoerders van de drie partij en hebben zich opnieuw uitgesproken tegen het Saarstatuut. In Den Haag is bekend geworden, dat de resultaten van de Brusselse studieconferentie die ten doel heeft de samenwerking van Europa op economisch gebied weer op gang te brengen, de aandacht verdienen. In hoeverre dit juist is, zal blijken op de bijeenkomst te Noordwijk, waar de volgende week de zes ministers Naar schatting tweehonderdduizend mensen hebben gisteren het Zundertse bloemencorso ge zien. De uitbundige kleurenpracht kunnen wij in deze fotomontage niet weergeven, maar wel geven Weersverwachting, vanavond: geldig tot Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het Noordwesten kans op regen. In het Zuidoosten aanvankelijk nog zonnig Overwe gend matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Vandaag: Zon onder 19.23 uur. Man op 20.03 uur. Morgen: Zon op 6.00 uur. Maan onder 11.19 uur. deze opnamen een indruk van de grootte der deel nemende wagens. Acht-en-veertig maal klaterde het applaus op, als rijdende bloementuinen en harmonieën-op-paasbest passeerden. De buurt schap Laerheide veroverde dit jaar de erevlag, met het hoogste aantal punten, namelijk 430. Hun wa gen stelde voor: „Feestrumoer in Walt Disney's wereld". De acht andere eerste-prijswinnaars wa ren: „Fantasie der liefde" (Helpt elkander, 424 pt.) „Feest hij de kabouters" (Poteind, 408 pt.); „De Philatelist" (Klein-Zundert, 397 pt.) „De sprook- jestuin van Walt Disney" (Laer Akkermolen 389 pt.); „Klokkenspel" (Wernh. burg-Terijk, 382 pt.); „Wij zijn niet bang" (Raamsberg, 373 pt.); „Phoe nix" (Stuivezand, 358 pt.) en „Paas-idylle" (Helpt elkander, 356 pt.). Vier tweede prijzen gingen naar de buurtschap pen Wernhout, Hulsdonk, 't Kapelleke en Markt. Tegen de twee millioenen bloemen, verwerkt in de meest originele composities, brachten Zundert het afscheid van de zomer. Het was een groots af scheid. Bij de foto's v.l.n.r.: Van veel zorg en fan tasie getuigde de wagen die het feest bij de kabouters verbeeldde. Eenvoudig maar uiterst smaakvol was de „Fantasie der Liefde", ter wijl „De Philatelist' 'een voorbeeld mocht he ten van wat vakmanschap, goede smaak en fantasie tesamen vermogen. der landen, aangesloten bü de K.S.G. een eerste voorlopig rapport te ho ren krijgen van de experts in Brus sel, die thans enige maanden bezig zijn met het zoeken naar nieuwe mogelijkheden. Wanneer minister Spaak, die als voorzitter de zaken in Brussel leidt, werkelijk goed nieuws te vertellen heeft, is dat een succes voor het streven der Benelux, die in Juni te Messina het initiatief nam tot vor ming van de Brusselse studieconfe rentie. Sindsdien is deze uitgegroeid tot een lichaam, dat 100 tot 150 ex perts omvat, onder voorzitterschap van minister Spaak. De vergadering te Noordwijk, die vermoedelijk haar betekenis vooral zal ontlenen aan de inhoud van het rapport, staat onder leiding van mi nister Beyen. Tot goed begrip van zaken diene nog, dat de bijeenkomst niet een con ferentie is van de K.S.G. Er zijn na tuurlijk nauwe relaties, maar de Brusselse organisatie staat op zich zelf. Wat het gezelschap betreft, wordt Noordwijk een herhaling van Messina, als politieke bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Za ken. Wat het karakter betreft, zou men kunnen spreken van een routi nebespreking over het onderwerp waarover men het in Messina al eens was geworden. Communistische terroristen hebben Zondagmorgen in de staat Djohore op Malakka, 27 vrachtauto's aange houden en in brand gestoken. De waarde van de vrachtauto's en la-, ding wordt geschat op ongeveer 125 duizend gulden. De terroristen lieten de arbeiders, die zich in de vrachtauto's bevon den, op vrije voeten en overhandig den hen vlugschriften, waarin werd gewezen op het succes van de Ma- leise communistische partij in haar campagne tegen de „Britse imperia listische bazen". Intussen wordt vernomen dat één van de meest beruchte communisti sche terroristen in Malakka. Phant Pitt, door een van zijn vlgelingen is gedood.

de Stem | 1955 | | pagina 1