voor drie Nederlanders Vrijspraak in de zaak „Band jar negara Bello' steunde onder het gewicht van duizendkoppig „comité Vrees voor een Arabische aanval op Israël Heidebrand bij Wezep Gemeentepersoneel van Amsterdam werkt door Inlegvellen-probleempje uit de wereld geholpen Geen vonnis- maar wel 15 maanden voorarrest Tegen Jungschlaeger gaat het leugenproces voort Vreemde reis van „Batu Baru Troonrede over Delta-plan Peron zingt het hooglied van wraak en vergelding Oppositie zal verdwijnen Tomaten naar de mesthoop Viruly uit de lucht Vlieger en literator Griekse eis niet gesteund Iraject werd beschermd door politiepersoneel Hossen, zingen enwenen DAGBLAD VOOR Nog geen eind aan incidenten Engeland zeer verontrust Bewolkt Balans-opruiming m Iweede Kamer Een bewogen vergadering Nogmaals een massaal protest Met een uit en loodje thuis Laatste rit van historische stoomtram Het Westen kwam niet veel verder Top-secret „od JAARGANG No. 21934 Uitgave N. V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux; Breda, Keigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna Redactieraad C. J v Hootegem, Mj Dr A. J J M Mes Mr H M. L. de Rechter, L. J v. 't Westende p. V. M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post J 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0-45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.S5 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. oovc Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, vVestsingel 98, Teleioon ZAót) LJLti 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Drie Nederlanders, die in Indonesië wegens hulpverlening aan terreurbenden waren gearresteerd, zijn na een „proces" vrijge sproken. Het zijn drs I. A. M. Schmutzer, E. I. M. Versteegh en J. A. Caton. Evenals in de zaak-Jungschlaeger c.s., waren in het pro ces tegen dit drietal valse getuigenverklaringen aan de orde van de dag. Rechter Maengkom, die tot vrijspraak besloot, heeft dit ronduit toegegeven. Inmiddels echter zaten de drie mannen vijf tien maanden in voorarrest. Veertien dagen geleden werd er an derhalf jaar gevangenisstraf tegen hen geëist. De beschuldiging kwam hierop neer, dat zij onder pressie rijst, geld en munitie aan benden, die opereerden in de buurt van de onderneming Bandjar- negara, hadden verschaft. Hun vrijspraak beduidt niet, dat er ten aanzien van alle Nederlandse arrestanten een andere houding zal worden aangenomen. Dat bewijst de 25ste zitting in de zaak- Jungschlaeger wel. Het lijkt er veeleer op, of men in Indonesië een schijn van een vrije rechtspraak wil wekken. Mevrouw Bouman, de verdedigster van Jung schlaeger, wier doortastendheid en durf spreekwoordelijk gaan worden, had gedurende de gehele zitting het initiatief. Een zekere Harris had als getuige verklaard, dat het KPM-schip „Batu Baru" in Mei 1952 een partij wapens naar Djambi had gebracht, bestemd voor de ondergrondse strijdkrachten. Daarop kwam het scheepsjournaal op tafel, waaruit bleek, dat het schip in Mei 1952 niet in Djambi was geweest. Het had er trouwens niet eens kun nen komen, want in Mei (de droge tijd) kon het vaartuig de rivier de Djambi niet opvaren. Harris verklaarde zonder blikken of blozen, dat het schip dan in October naar Djambi moest zijn gevaren. De rechter vroeg aan mevrouw. Bouman, of zij het scheepsjournaal over die maand wilde opvragen, waarop de ver dedigster laconiek zei: „Als ik straks HET FRANSE blad „Ee Monde' heeft een geheime brief van Grand- val aan president Cotv gepubliceerd Zowel de heer Grandval als premier Faurc hebben een protest hierover doen horen. MINISTER WITTE zal een bezoek brengen aan Denemarken en Zweden om zich omtrent de woningbouw in die landen te oriënteren. HET KNMI heeft becijferd, dat Au gustus gemiddeld één graad warmer dan normaal was. Het aantal zomer se dagen in Juni, Juli en Augustus bedroeg zestien. Negentien is nor maal. Maar we hadden 642 uren zonneschijn! aantoon, dat Harris ten tweede male heeft gelogen, zal het wel weer een ander schip geweest zijn dat wapens naar Djambi bracht!" HELDERZIEND? Daarop verscheen getuige Amirudin, Mevrouw Bouman vertelde, hoe Ami rudin tijdens het vooronderzoek de be klaagde (Jungschlaeger) alleen maar van een foto herkende, zonder zijn naam te weten. In een rapport over het vooronderzoek wordt echter ge zegd, dat de getuige Jungschlaeger bij naam en voorletters noemde. „Hoe kwam Amirudin opeens aan die we tenschap?", vroeg zij. De rechter zei, dat het poiitie-onderzoek niet bepalend was.... Amirudin was in December 1953 ge arresteerd, wegens medeplichtigheid aan subversieve acties, maar pas in Mei 1954 verhoord. „Wat gebeurde er in die vijf maanden?", wilde mevr. Bouman weten. Amirudin vertelde, dat hij 5 maanden lang had gezwegen, maar een medegevangene had daaren tegen weer verklaard, dat Amirudin steeds had geprobeerd „bekentenissen" af te leggen. Hij zou, vertelde hij, in de gevangenis nog beïnvloed zijn door ambtenaren van het Hoge Commissa riaat, om maar te blijven ontkennen. Jungschlaeger zei hierover: „Het is allemaal niet waar. Noch wat getuige hier zegt, noch wat hij voor de politie heeft verklaard. Hij liegt". Op nog tal van ondergeschikte pun ten, stootte de verdedigster op leu gen en verdichtsel van de getuigen. Aan het slot van de zitting werd mee gedeeld, dat op een volgende zitting nieuwe getuigen zouden worden ge hoord, die op de hoogte heten te zijn van de vereniging van kamponghoof den, die Amirudin in opdracht van Nederlanders had moeten organiseren. Mevrouw Bouman vroeg of zij dan eerst de processen-verbaai over die zaak mocht inzien. „Ik vindt het vreemd, dat hierover geen vooronder zoek bestaat en dat het onderzoek maar direct in de rechtszaal wordt verricht." Het verzoek van de verde digster werd niet ingewilligd. (Van onze parlementaire verslaggever) De Troonrede, die H.M. de Konin gin op 20 September in de Ridderzaal zal uitspreken ter opening van het nieuwe parlementaire jaar, zal ook een passage bevatten over het Delta-plan. Daar eerst na Prinsjesdag de indiening van de Delta-wet van, minister Algera verwacht wordt het ontwerp is nog in studie hij de Raad van State mag men aannemen, dat in de Troon rede de hoofdlijnen van de wet be kend zullen worden gemaakt. Peron heeft een rede gehou den, waarin hij zijn besluit om zijn ontslagaanvrage in te trek ken bekend maakte. Hij zei o.m.: „Geweld zullen wij met nog groter geweld beantwoorden." „De verdraagzaamheid, welke wij tot dusver aan de dag hebben gelegd, geeft ons nu het recht om met geweld op te treden en van nu af aan hebben wij een blijvende gedragslijn voor on ze beweging vastgesteld: wie de orde poogt te verstoren door het gevestigde gezag of de wet aan te vallen mag door iedere Argentijn worden gedood. KLAASJE SLOOTS, de 9-jarige jongen, die op de E-55 steeds de hoofdprijs bij het mastklimmen won, is Woensdagavond gehul digd, nadat hij voor de 75ste maal zijn tegenstanders had ver slagen. Hij kreeg een horloge met inscriptie. ONGEVEER 150 arbeiders van de sigarenafdeling van Philip's tabaks industrie in Maastricht, zijn in sta king gegaan, uit protest tegen een aan hun mede-arbeiders opgelegde straf. BIJ DRIE verkeersongelukken in Apeldoorn zijn twee personen om het leven gekomen. Een derde werd zwaar gewond. TIENTALLEN huismoeders hebben gisteren aardappelen „gerooid" op de Amsterdamse Wibautstraat. Daar was namelijk een vrachtauto met piepers gekanteld, na een botsing met een tramwagen van lijn 5. HET disconto-tarief van de Bank of England blijft gehandhaafd op 4.5 Procent. Er gingen de laatste tijd geruchten over een verhoging van het tarief, PROF. Willi Baumeister, die zich na IMS tot oen der belangrijkste ab stracte schilders van West-Duitsland ontwikkelde, is op 66-jarige leeftijd overleden. Werken van hem bevin den zich o.m. in het Rijksmuseum. EEN DOOR president Eisenhower mgestelde raad moet een onderzoek instellen naar een arbeidsgeschil bij de spoorwegen van Pennsylvania. Ruim 35.000 employé's dreigden in staking te gaan. Een Syrisch radiostation heeft er in een uitzending in het Hebreeuws de Israëliërs voor gewaarschuwd, dat het „uur nul" voor een gezamenlijke Arabische aanval op Israël nadert. Reeds worden troepen samengetrok ken langs de grens. Volgens Engeland zijn de gevech ten tussen Egyptenaren en Israëliërs in het gebied van Gaza thans zo ernstig, dat de kwestie aan de Vei ligheidsraad moet worden voorge legd. Groot-Brittannië heeft Israël en Egypte voor de tweede maal ernstig gewaarschuwd. Israël heeft een be roep van generaal Burns om het vuren te staken voorwaardelijk aan vaard. Israël had meegedeeld, dat er geen militaire actie tegen Egypte zou plaats vinden als Egypte elke aanval achterwege zou laten. Israëlische vliegtuigen hebben gis teren bij de grensstrook van Gaza nog twee Egyptische straaljagers neergeschoten. De beide piloten kwa men om het leven. Voordat het luchtgevecht plaats had, hadden Israëlische en Egypti sche landstrijdkrachten elkaar vijf uur lang bestreden in de 60 km lange strook van Gaza. Een eenheid Israëlische militairen heeft ook een strafexpeditie uitge voerd tegen Egyptische strijdkrach ten in het gebied van Gaza. Een militair kamp van de Egyptenaren werd bezet. De Egyptische militairen, die deze week bij een overval op Israëlisch gebied vijftien personen doodden, waren afkomstig uit dit kamp. In het kamp bevond zich een ver sterkt gebouw, waar een hoofdkwar tier was ondergebracht. Dit hoofd kwartier werd opgeblazen. Aan Israëlische zijde viel een dode. Er waren acht gewonden. Bij gevechten te Chan Joenis in het gebied van Gaza zijn Woensdag nacht tien Arabieren gedood en twaalf gewond. SOEDAN De Egyptische revolutionnaire raad heeft de ontslagaanvrage van majoor Salah Salem als minister van Na tionale Voorlichting en minister voor Soedanese Zaken aanvaard. Salem heeft m zijn Soedan-politiek gefaald. In Zuid-Soedan zijn 300 muiters voortvluchtig. Zestig muiters gaven zich over. Uitvoer weggevallen Vierduizend ton tomaten is in de laatste tien dagen op- de Nederlandse veilingen doorgedraaid. Deskundigen verwachten, dat deze hoeveelheid tot ongeveer half September tot tien a twaalfduizend ton zal stijgen. Dit betekent, dat 10 pet. van de Ne derlandse tomatenoogst, (100 a 110.000 ton), vroege stooktomaten inbegrepen, aan de vernietiging wordt prijs gege ven. Er zijn drie oorzaken: De uitvoer op Engeland en Duits land is weggevallen; De Nederlandse industrie koopt niets oi bijna niets voor conservering, en tenslotte is er sprake van Italiaanse dumping. De Tweede Kamer zal tegen 13 Sep tember worden bijeengeroepen. Het is de bedoeling voor .Prinsjes dag" nog in openbare behandeling af te doen de wetsontwerpen tot regeling van het Kleuteronderwijs, wijziging der Werkloosheidswet en de wettelij ke regeling inzake stichtingen. De ouderdomsverzekering en het ontwerp- Landbouwwet zullen in de afdelingen worden behandeld. Deze gedragslijn, welke alle Peronis ten moeten volgen, is niet alleen ge richt tegen de uitvoerders doch ook tegen de organisatoren van opstandige acties". „Wanneer er één van ons valt. zul len wij er voor zorgen dat er vijf van hen vallen", aldus de president in zijn rede. die als de oorlogszuchtigste van zijn loopbaan wordt beschouwd. .Strijd" noemde hij het nieuwe wachtwoord van de Peronistische be weging. De strijd zou worden voortge zet, totdat de oppositie geheel zou zyn verdwenen. De politie dreef groepen Peronisten uiteen, die alvast naar de wijken waar de anti-Peronisten wonen, wil den marcheren. Ook op andere plaat sen ging zij betogingen tegen.. De wacht bij de kerken was versterkt. In het Lagerhuis van het Argentijn se congres is door afgevaardigden van de Peronistische fractie een wetsont werp ingediend, houdende een voor stel tot het afkondigen van een staat van beleg voor het gebied van de stad Buenos Aires. Betogers hebben Woensdagavond de drukkerij en de installaties van het oppositie-blad „Juventud" te Victoria in de provincie L'u.ire Rios vernield. Pedro Robollo, een lid van de radi cale oppositie in het Argentijnse par lement. is door een kogel uit een revol ver gewond. Ook verscheidene perso nen. die hem vergezelden, werden ge wond. Gisteren is brand ontstaan op de heide bij het kamp Wezep op de Noord-Veluwe. De brand woedde over een lengte van enkele kilometers ach ter de prinses Margriet kazerne, tus* sen de schietbaan van het kamp We zep en het artilleriekamp Oldebroek. Dit stuk heide is weliswaar mili tair terrein, maar toegankelijk voor het publiek. Er waren gisteren geen schietoefeningen en over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Het blussingswerk werd verricht door honderden militairen, geassisteerd door de brandweer uit het artillerie schietkamp Oldebroek en door enige burg^rbrandweren. Veertien tot twin tig hectare heide is door de brand ver woest. De krachtige Noordwestelijke wind wakkerde de vlammen aan. Men kon niet dicht bij de vlam men komen wegens het gevaar van mogelijk niet ontplofte granaten, die op de schietheide liggen. Met ingang van 1 Sept. heeft oud-commodore Adriaan Viruly op eigen verzoek de dienst van de K.L.M. verlaten. Viruly zal zich na een 28-jarige vliegersloopbaan waarvan 23 jaar bij de K.L.M. geheel aan zijn literaire werk zaamheden gaan wijden. In het hoofdkwartier van de K.L.M. in Den Haag hebben leden van de directie en de staf afscheid van de heer Viruly genomen en hem hulde gebracht voor het vele dat hij in een lange reeks van ja ren voor de K.L.M. en de ver- keersluchtvaart in het algemeen heeft gedaan. Adriaan Viruly werd geboren op 5 Januari 1905 te Breda. Hij kwam in November 1925 bij de luchtvaart afdeling te Soesterberg. In Mei 1931 trad hij bij de K.L.M. in dienst. Viruly had vóór 1940 bijna 20 Indië-vluchten op zijn naam staan. In de oorlog was hij vlie ger op de befaamde „Lifeline" van de K.L.M. Na de bevrijding keerde hij naar Nederland terug en was hij gezagvoerder op de eer ste transatlantische K.L.M.-vlucht van Amsterdam naar West- Indië. Daarna was hij gezag voerder op de diensten naar het Verre Oosten en had hij zijn aan deel in de Mauritius-vluchten. Vi ruly was tevens algemeen chef vlieger van de K.L.M. In Februari 1953 werd Viruly benoemd tot commodore der Noordatlantische routes van de K.L.M. Als auteur van luchtvaartboeken 18 heeft hij er op zijn naam staan geniet de heer Viruly bekendheid. KWESTIE-CYPRUS Op de Brits-Grieks-Turkse confe rentie over Cyprus in Londen, heeft de Turkse minister van Buitenlandse Zaken het Griekse verzoek om zelfbe schikkingsrecht voor de circa 500.000 inwoners van Cyprus verworpen. Zijn Griekse collega, Stephanopoelos, eiste Woensdag, dat aan de bevolking van Cyprus het „menselijk recht" om haar eigen regeerders te kiezen, zal worden gegeven. (Advertentie) «Ajrer. »EOOBN tn STAAt.WA»ENfAieiEKtN IE 11 venbeigim Op een uiterst bewogen vergadering heeft het rijdend personeel van dë Amsterdamse gemeentetram besloten niet opnieuw in staking te gaan, zoals tijdens de vergadering door diverse sprekers werd voorgesteld. Bij een schriftelijke stemming werden 2S8 stemmen tegen en 191 stemmen voor een nieuwe staking uitgebracht. Ook het personeel van de gemeen telijke havens- en handelsinrichtingen, (Van onze parlementaire verslaggever) Moeilijkheden, die zieh enige tijd geleden voordeden bij grensoverschrij ding door lichte aanhangwagens, be horen voortaan tot het verleden. Dit heeft de staatssecretaris van Fi nanciën meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Beernink. De moeilijkheden waren een gevolg van het feit, dat voor één-assi- ge aanhangwagens, met een wieldruk van niet meer dan 375 kg., geen inleg vel bij het kentekenbewijs meer werd verstrekt, terwijl dit bij grensover schrijding nog wel vereist werd. De douane-beambten hebben nu nieuwe richtlijnen gekregen, volgens welke het inlegvel niet langer noodzakelijk is. Wel moet bij wederinvoer van de aanhangwagen worden aangetoond, dat deze in Nederland is gekocht. Hiervoor zijn echter vóór de uitvoer aangebrachte herkenningstekenen (b. v. een loodje, zoals bij fototoestellen) voldoende. 55 Weersverwachting geldig tot vanavond. Vrij veel bewolking met plaatse- lijk, voornamelijk in het Noorden l van het land, wat regen of motre- gen. Overwegend matige wind tus- sen Zuid en West. Iets lagere tem- S peraturen. J Vandaag: zon onder 19.30, maan t op 19.02 uur. Morgen: Zon op 5.55, maan on- der 7.23 uur. J Het besluit van Nederlandse Spoorwegen om de tramverbinding tussen Alkmaar en Bergen aan Zee met ingang van 1 September definitief op te heffen is voor niet te schatten duizendtallen mensen het motief ge weest om op Woensdagavond persoonlijk aanwezig te zijn bij het vertrek en de aankomst van de laatste tram op de stations in Alkmaar, Bergen en Bergen aan Zee. De opheffing van deze tramverbinding, de laatste stoomtramverbinding in Nederland, heeft, gezien de reacties van vele zijden en gehoord de geruchten die door het dorp Bergen gonsden, velen er toe bewogen om deze laatste dienst tot een historische te maken. De directie van de Nederlandse Spoorwegen had daarin aanleiding gevonden om maatregelen te treffen opdat deze laatste rit met zo weinig mogelijk stagnatie zou verlopen. ■iet gehele traject AlkmaarBergen n Zee stond onder bescherming van entallen manschappen van dë Spoor- cgrecherche, versterkt door man happen van de Rijkspolitie, de Rijks- orkeerspolitie en de plaatselijke po- lie, terwijl op alle wisselplaatsen loorwegpersoneel was geplaatst om in- en wisselmateriaal te bescher- ien tegen eventuele aanslagen, waar- ior het tramverkeer zou kunnen orden gestagneerd. Controle op deze ïatregelen werd uitgeoefend door genieurs en inspecteurs van de lorwegen. Dok op de tram zelf waren de maat- e belangstelling was zó groot, dat ",n aantal enthousiaste passagiers op de daken van de wagentjes id plaatsgenomen (links). Toen •et een hese fluitstoomgesis en on- 'er het daverend (en spijtig) ge juich van de menigte tjoekte het treintje weg (rechts). regelen verscherpt door b.v. de klep pen van de noodremmen in de wagons te verzekeren en hierbij personeel te plaatsen. De luchtremslang aan het eind van de trein was verzekerd door het in brengen van een stop waarover de luchtslang wederom was aangebracht. Tijdens de stopplaatsen werden deze verbindingen bovendien nauwkeurig met licht gecontroleerd. BESTORMING De „laatste trein", die normaal om 22.45 uur uit Alkmaar vertrekt, werd op het station bestormd door honder den reizigers. Voor de persfotografen was een goederenwagen gereserveerd. De tram werd op het station Bergen onder gejuich verwelkomd door een menigte die de tram eveneens trachtte binnen te dringen. De rit naar Ber gen aan Zee verliep onder gezang, ge hos en gejuich van de passagiers. Ook te Bergen aan Zee werd de laatste tram door een juichende menigte ver welkomd. Tallozen bestormden de wagens om toch ook maar deze laatste rit „te hebben meegemaakt." Velen klommen tot op de daken van de tram doch werden onmiddellijk door de politie verwijderd. Dit ging in sommige ge vallen gepaard met het uitdelen van klappen. Excessen ten koste van het materiaal konden nog worden voorko men. Soms knalde wat vuurwerk. De wagons bogen door onder de last van het duizendkoppige publiek, dat in trossen aan de rijtuigen hing. Steeds groeide de menigte nog maar aan toen de thuisreis begon. Een hos sende en joelende menigte binnen en buiten de tramrijtuigen ging daarop hier en daar tot vernieling over door het inslaan van ruiten en het verwij deren van banken. Ook dit kon echter door politiemaatregelen tot geringe proporties worden beperkt. Het ge meentebestuur van Bergen schonk geen aandacht aan het vertrek van de laatste tram. Bello kwam te ongeveer één uur in de nacht op het station Alk maar aan. Het ijdperk Bello was geëindigd. dat enige uren eerder had vergaderd en dat zich bij het besluit van de ver gadering van het trampersoneel zou aansluiten, zal normaal aan het werk blijven. Onder meer werd het woord ge voerd door een der ontslagen stakers, de heer G. de Vente. Hij vergeleek de uitspraak van het gemeentelijk scheidsgerecht met het nekschot tij dens het Naziregiem en kwam tot de volgende conclusies: „Het is nu geen strijd meer van de tram of van welk ander bedrijf ook alleen, maar van dè gehele arbeidersklasse. Het gaat om het hoogste gebod dier arbeidersklas se: het recht tot staken. Dat zullen wij nooit en te nimmer prijsgeven". Tenslotte zei de heer De Vente: „Wij willen jullie niet opdringen, wat de commissie graag wil. Als jullie een besluit nemen, dan moeten jullie er stuk voor stuk van overtuigd zijn, dat het juist is". Hierna trad een lange rij sprekers voor de microfoon. Menigeen stelde voor te staken, en niet eerder in de bedrijven terug te gaan of de 61 ont slagen zouden moeten zijn ingetrok ken. 'n Stemming maakte tenslotte uit, dat er niet gestaakt zou worden. De hoop werd uitgesproken, dat vóór de bijeenkomst van het georganiseerd overleg op 14 September alsnog een grote protestvergadering van het ge hele gemeentepersoneel kan worden belegd. Ontwapeningskivestie In de vergadering van de subcom missie voor Ontwapening heeft de Rus Sobolef zijn westelijke collega's te vergeefs laten vragen naar bijzonder heden omtrent de Sovjet-denkbeelden over het detacheren van waarnemers te land. De Russische afgevaardigde had zelf wel een aantal vragen. Deze kwamen stuk voor stuk neer op de punten uit de vroegere ontwapenings voorstellen van Moskou. B.v.: Gaat het Westen er mee accoord, dat de omvang van de strijdkrachten der grote mogendheden, wat de Sovjet- Unie, Communistisch China en de V.S. betreft tot één a anderhalf millioen man. en voor Engeland en Frankrijk tot 650.000 man moet worden vermin derd?. Jules Moch diende namens Frank rijk een nieuw plan in voor een inter nationale ontwapeningsorganisatie. Deze organisatie zou een algemene vergadering omvatten, waarin, alle landen die de conventie onderschrij ven zijn vertegenwoordigd. Het controle-apparaat bestaat geheel uit agenten van internationaal karak ter. aan wie de leden-staten bescher ming en alle nodige hulp verlenen. De inspectie-organen dienen rapporten met conclusies, en aanbevelingen in bij de directeur-generaal. De Amerikaan Stassen noemde het Franse plan duidelijk en constructief. 55 55 Een verloofd paar werkte in een Haags warenhuis. De jon gen vertelde het meisje dat hij bij de geheime dienst werkte. Zo moest hij een vliegtuigmodel J maken in opdracht van het mi- t nisterie van oorlog, bestemd voor atoomproeven in de Ne- J vada-woestijn. Het was zo ver- velend, vond hij, om steeds voorschotten te vragen en het i meisje had pas een erfenis ge- kregen. Het meisje gaf hem t f 2500. Later kwam het verhaal J dat de jongen naar Bonn moest i om mee te werken aan de op- J bouw van het nieuwe Duitse t leger. Daarmee viel hij door de mand. Het meisje informeerde 0 eens en leerde daardoor de har- de waarheid kennen. 0 Nu is de verloving uit.

de Stem | 1955 | | pagina 1