LUCHTGEVECHT boven GEBIED VAN GAZA Dreiging in Nabije Oosten Vijf Zeeuwen wonnen de hoofdprijs Belgische Congo-loterij in STEIGER STORTTE IN - OPPERMAN GEDOOD Roosendaalse verpleegster bij autobotsing gedood TREINREIZEN krijgen minder „schokkend" verloop Critiek op de plannen van Amerika Snoepreisje op bromfiets vader van Dorp zonder kapper Neutrale bestandscommissie dient te worden ontbonden "EN dagblad voor zeeland MAROKKO Het Kabinet accoord met de plannen Argentinië Alweer een samenzwering Aan Ringbaan-Noord te Tilburg Twee collega s konden zich redden Acht personen door bliksem gedood Drie R.M.S.-leiders vrijgelaten Berbers leveren wapens in „KETENEN DER SLAVERNIJ" Passiespelen trokken 155.000 bezoekers Op de weg Brussel-Luik: Twee broers en twee zusters gewond TWEE JONGENS IN ZEE VERDRONKEN Verdere modernisering bij NS. Overwegend droog In West-Duitsland: STAKINGEN LOPEN AF In Yzendijke viel de fortuin uit de lucht: F 38000 PER MAN V.N.-aanbeveling j Gevangenen niet achter tralies Generaal Parks meent: Obstructie van de communisten r De barmhartige Samaritaan Dtember orga- ion te Vlissin- erkamp voor ele land. Deze de volgende 60 meter hor- kogelstoten. ;TRIJD tussen Nederland en Haag is ge- irwinning voor België ver tegen Neder- de wedstrijd iet v. d. partij Ij dezer dagen aan de kaak e Heerlen, js er naar uit, dat et voor Fortu ien. onbeur" toebe- Khan en gere- one heeft de uville gewon- 2600 meter en prijs van zes les (f 60.000). elg -ij* heeft de Bel, een wedstrij_ kilometer ge- Tweede op 20 derde Vlayen, en vijfde de cke werd tien- ationale 2 k.m. 'arlingen, waar- s aan de start p de Jong van n, tijd: 26 min nes tikte Jans uit Bussum, als haar wezen de an, waarmee zij e tijden van de milüoen dollar rvan de bouw eeft genomen, rden gebouwd. Bruce Somes - -astronoom die staf van een idge, een mo- om de huidige ;ken. Hiervoor escoop moeten ibaseerd op de eigenschappen photo-electri- buizen, en bui- runnen worden werd het Ob- niversiteit van die haar me- ij proeven met izontale zonne- dioptrische kij- erden behaald, ijk normale te- verd gebruikt, dat men me- gaan en een rusting te con- elijkheden van door de firma der uit te bui- phische beelden vertoonden van a-violet en in- rinetelescoop en hiervoor ge- rschijnselen die er rechtstreeks :n geobserveerd erden geslaag- en door de Ne- 'all kijker voor maan, Jupiter liken. De beel- tch kijker w er- aren helder en lils te onthullen op Jupiter en maan. Verge- erkregen onder iden, wezen de sctronische me de photographi- lierbij was het herische trilling is de wedstrijd veden en Fin- vonnen met 3-0, 10 was inge- Ixportveiling: Ap- Codlin A 29.30- 0, 1 24.90, K 17.90, 42.20 2 34.20, >erzikappel 1 gr. 10, K 18.90, fabr. gr. 25.10, 1 19.80, Earley Vict. 1 gr. .10, F 7.90. Clapps 8.50, 1 gr. 41.60, 50, 2 23.10-23.80, icose de Trev. A .90, 1 27.70, 2exp. 2.90. Dubb. princ. per doos 10-11. -45, 2 20. Moer- Abrikozen per Cl. d'Ouillins 1 Louv. 1 47-65, 2 -34. Mons. Hative 1 44-61, 2 37-51. Reine Vict. 1 51. Reine Cl. Verte en ge laat aakslag van (reekt de de roofrid- [lok storJ hij i beloofd mij Oen als onze mislukken „oe JAARGANG No. 21931 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkoag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16 Tel.: Directie. Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem, Mi Dl A J J M Mes. Mr H M L. de Rechter L J v 't Westende p V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 pei kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) t 0.45 incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841 DINSDAG 30 AUGUSTUS 1— Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Wests.ngel 08, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, N.euwstraat 41, Tel. no. 35) ■-v— M k II Itt De Franse regering heeft Maandag in principe overeenstemming bereikt over het plan voor Marokko, doch heeft nog geen beslissingen genomen over het tijdstip, waarop met de uit voering zal worden begonnen. Op twee Kabinetszittingen, die teza men dertien uur in beslag namen, hebben de ministers wel bevestigd van plan te zijn vóór 12 September een re presentatieve Marokkaanse regering te vormen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Franse pre mier, Edgar Faure, het ontslag van resident-generaal Gilbert Grandval heeft aanvaard „als prijs voor conser vatieve steun bij het afzetten van de sultan". Men verwachtte dat binnen 48 uur een opvolger voor Grandval zou worden benoemd. Koning Saoed van Arabië heeft te gen het Franse optreden in N.-Afrika geprotesteerd. Op het congres van de „Interparlementaire Unie" te Helsinki werd een resolutie aangenomen, die eveneens een veroordeling van de houding der Fransen inhield. De Fran se delegatie verliet uit protest de zaal. CHAUFFEURS in Rijksdienst zullen voortaan eenmaal in de vijf jaar aan een geneeskundig onderzoek worden onderworpen. Dit in verband met de toenemende verkeersintensiteit. EEN WERKMAN in Den Haag mocht meerijden in de auto van zijn vriend. H(j maakte van de gelegenheid ge bruik om diens colbertjasje, met een portefeuille, te stelen. De 150 gulden inhoud werden teruggevonden in de poot van een ledikant. DE 57-JARIGE havenarbeider D. R. uit Amsterdam is Maandag onder een rangerende trein geraakt. Zijn stoffe lijk overschot werd later op de spoor lijn gevonden. Ilct personeel op de trein had niets van het ongeluk ge merkt. De toestand in het gebied van Gaza, aan de grens tussen Egyp te en Israël, wordt steeds drei gender. Gisteren is het tot een luchtincident gekomen, waarbij twee Egyptische en twee Israë lische vliegtuigen waren betrok ken. De toestellen openden het vuur op elkaar, maar geen ervan stortte neer. Zoals gebruikelijk, beschuldigden de betrokken landen elkaar van het incident. Volgens radio-Caïro zouden de Israëlische vliegtuigen de bestands lijn hebben geschonden, waarna ze door Egyptische jagers werden on derschept en tenslotte verjaagd. In Tel Aviv werd precies het omge keerde verteld. Het luchtgevecht speelde zich af boven de streek van Rafah, ten Zuid-Westen van Gaza. Ook tussen de patrouille-eenheden, die aan weerszijden van de grens hun bewakingsdiensten verrichten, kwam het weer tot schermutselingen. Deze keer echter vielen er geen slachtof fers. De incidenten zijn in aantal toe genomen, nadat Egypte botweg de be sprekingen over de Israëlische kwestie heeft afgebroken. Nog altijd echter is niet duidelijk, wie nu eigenlijk de hoofdschuldige is. Het plan van Dulles, hoewel nog niet officieel afgewezen, wordt in Arabi sche kringen steeds sterker gecriti- seerd. Radio Cairo, dat vrijwel altijd een regeringsmening vertolkt, gaf gis teren te kennen, dat de Amerikaanse plannen ten doel hebben, de Arabie ren over te leveren aan de genade van Israël. Zoals bekend heeft Amerika o.a. voorgesteld, de verdreven Arabie ren financieel te helpen en de gren zen tussen Israël en de Arabische lan den ljij verdrag te bepalen. Aan dit verdrag zouden dan ook de grote mo gendheden moeten deelnemen. De verklaring van minister Dulles over oplossing van de Arabisch-lsraë- lische geschillen, die op het ogenblik door de Arabische landen wordt bestu deerd, houdt de volledige intrekking in van de besluiten van de Verenigde Naties inzake de Palestijnse kwestie, aldus radio-Cairo. Ook negeert dit Amerikaanse plan de besluiten van de conferentie van Bandung op dit punt volkomen. De algemene secretaris van de Ara bische Liga heeft meegedeeld, dat het politieke comité van de Liga 3 Sep tember te Cairo bijeenkomt om de voorstellen te bespreken. Aan de Egyp tische minister van voorlichting, ma joor Salem, is „voor onbepaalde tijd verlof verleend." Men meent, dat de oorzaak hiervan gezocht moet worden in het mislukken van zijn politiek ten aanzien van de Soedan. Het hoofd van de Argentijnse fe derale politie, Miguel Gamboda, heeft Maandag de ontdekking bekendge maakt van een nieuwe samenzwering tegen de regering, die erop was ge richt „paniek te veroorzaken in han del, industrie en het bankwezen." Hij verklaarde tegenover journalis ten dat door de samenzwering echter de veiligheid van de staat niet in ge vaar is gebracht. Op een persconferen tie gaf hij bijzonderheden over de activiteit van de politie gedurende het afgelopen weekeinde, na de ont dekking van een voorraad wapens en explosieven in een villa te Buenos Aires. Opnieuw is gisteren een Argentijnse minister afgetreden, de achtste in en kele weker, tijds. Door het instorten van een 8.50 meter hoge steiger tijdens verbouwings - werkzaamheden aan een wolfabriek aan de Ring baan-Noord te Tilburg zijn Maandagmorgen drie opperlie den naar beneden gestort. Twee van hen konden zich redden, de derde werd op slag gedood. De drie werklieden allen in dienst van het aannemersbedrijf J. van den W. en Zn. te Tilburg waren op de steiger bezig met het gereed zetten van stenen en specie, toen het ongeval gebeurde. De mannen stortten met de stenen en de volgeladen kruiwagens naar beneden. De 52-jarige gehuwde C. S. kwam daarbij met de borst te recht op de burrie van een kruiwagen en overleed onmiddellijk. De 42-jarige F. de H, wist zich aan uitstekende muurdelen vast te grijpen en kon la ter uit zijn benarde positie worden be vrijd. De 47-jarige M. van de H. wist tijdens zijn val telkens weer steiger- delen te grijpen en zo zijn vaart te breken. Met enkele snij- en schaaf wonden bereikte hij tenslotte de be gane grond. Naar de oorzaak van het instorten van de steiger wordt door arbeidsin spectie en politie een nauwkeurig on derzoek ingesteld. In Sleesuijk-Hohbein: Zware onweders, die in het week einde boven het Noordelijke deel van West-Duitsland hebben gewoed, heb ben alleen in de staat Sleeswijk-Hol- stein al aan acht personen het leven gekost. Zij werden door de bliksem getroffen. Mede door de hevige hagelbuien, waarvan het onweer vergezeld ging, werd er aanzienlijke schade aange richt. DE NEDERLANDSE Consumen tenbond heeft zich tot de A.N.W.B. gewend, met de suggestie, brom fietsen op rijwielpaden en in de bebouwde kommen niet sneller dan 25 a 30 kilometer per uur te laten rijden. Drie veroordeelden in de zaak te gen de leiders der Zuid-Molukse af faire zijn vrijgelaten uit de gevange nis in Djogja. Twee van hen kregen gratie. Het zijn Manuhutu, oud-presi dent van de R.M.S. en Pieters, oud minister van Verkeer. De oud-minister van Financiën, PattiradjaWane, was al eerder vrijgelaten, omdat zijn straftijd om was DE RADIO-ACTIEVE „bom", die dezer dagen uit een fabriek in Parijs is verdwenen, heeft men teruggevon den op een hoop oud ijzer. Het gevaar is nu dus geweken. AUTOMOBILISTEN hoeven hun bermlichten nog niet van een Rijks- keur te laten voorzien. De Amster damse kantonrechter heeft in deze geest een uitspraak gedaan. Zolang de minister geen nadere voorschriften geeft, kan men zich daarnaar rich ten. NEDERLANDSE bloemisten nemen met een omvangrijke inzending deel aan een bloemententoonstelling, die Zaterdag in Moskou is geopend. De expositie is de grootste, die sinds ja ren in Moskou is gehouden. WALTER ULBRICHT, de leider van de Oostduitse communistische partij, van wie twee maanden niets was ge hoord, blijkt nu in MdSkou te zijn. EEN BEJAARD echtpaar in Appin- gedam is 't slachtoffer geworden van gasvergiftiging. De 81-jarige vrouw is aan de gevolgen overleden, haar man was gisterenavond nog bewuste loos. DONDERDAG a.s. zal op Soesterberg 't vijfjarig bestaan van het comman do Luchtverdediging worden gevierd, o.a. met een parade en een défilé. DE SUBCOMMISSIE voor ontwape ning van de Verenigde Naties is Maandag in New-York bijeengeko men. Het plan van Eisenhower voor luchtvaartcontrole van de landen bo ven eikaars grondgebied, is aan de afgevaardigden voorgelegd. Ook de andere ontwapeningsvoorstellen zul len worden besproken. Een agent van politie, die Maan dagochtend omstreeks zes uur op de nieuwe Rijksweg Den Haag Rotterdam, onder de gemeente Delft surveilleerde, zag op de middenbaan van die weg een bromfiets naderen, waarop twee kleine jongens zaten. De jeugdige berijders zigzagden over de weg en konden de motor niet afzetten, zodat de agent met voor bijzien van eigen veiligheid moest optreden om de bromfietsertjes aan te houden. Het bleken te zijn twee broertjes P.. de tienjarige Gerrit en de negenjarige Cornelis, van het Constant Rebecq ueplein in Den Haag. Zij waren toen vader en moe der nog sliepen, opgestaan, hadden hun winterkleren aangetrokken, vaders bromfiets geruisloos naar buiten gebracht en waren toen weg gereden. Gerrit stuurde en Corne lls zat achterop. Zo reden zij zon der ongelukken door de Haagse binnenstad naar buiten, waar zij op de grote verkeersweg terecht kwamen. Als de agent hen niet had gezien, zouden er ongetwijfeld on gelukken zijn gebeurd. Toen de Tegelse passiespelers Zon dagavond na de 34ste en laatste uit voering de kleedgelegenheden op zochten, stonden er 5 kappers met scheermessen en schaar klaar, om de meer dan 100 spelers eindelijk te ver lossen van baarden en langp hoofdha ren, waarmee zij bijna 1 jaar lang hebben rondgelopen. De laatste uitvoering werd door een ongekend groot aantal mensen bijge woond. In totaal hebben 155.000 perso nen de 34 uitvoeringen bezocht. Maandagavond gaan 180 der spelers boven 21 jaar, een week met vacantie naar Oostenrijk. Die vacantie vormt de enige vergoeding voor de vele re petities en 34 voorstellingen. Voor de 350 jongere spelers zijn andere reizen vastgesteld. Aan de vooravond van de bespre kingen in Londen over de kwestie Cyprus demonstreerden een aantal bewoners van het eiland voor de ambtswoning van de Britse pre mier, Eden, in Downingstreet. Het meisje op de foto draagt om haar hals de ketenen van de slavernij", als symbool van de situatie, waarin haar land zich bevindt. De jonge man achter haar draagt de Griekse vlag. De vergadering van gisteren was slechts een inleidende bijeen komst tussen de vertegenwoordigers van Griekenland, Turkije en Enge land. Een jeurnalist, die ongemerkt in de zaal wist te komen en de ge heime zitting voor het grootste deel bijwoonde, zorgde voor het enige nieuws. Bij een ernstige autobotsing even buiten Tienen, aan de grote weg van Brussel naar Luik, is Maandagavond de 37-jarige ver pleegster Petronella van Don gen, uit Roosendaal, om het le ven gekomen. Het ongeluk gebeurde ongeveer vijf kilometer Duiten Tienen. De Neder landse auto werd aangereden door een auto, waarin twee Polen zaten. In de Nederlandse wagen zat een gezel schap van de faifiilie van Dongen, twee broers en drie zusters. Een der broers, de Weleerwaarde Heer van Dongen, stuurde. Later reed nog een derde auto op de ravage. Petronella van Dongen, werkzaam aan het ziekenhuis op de Coolsingel te Rotterdam, werd zodanig bekneld, dat zij door de weinige omstanders, die hielpen, niet meer tijdig gered kon worden. Zij stierf ter plaatse. De arts René van Dongen, die werk zaam is als assistent aan het zieken huis te Tilburg, kreeg een hersen schudding en klaagde over pijnen aan borst en schouders. Hij had ook verschillende vleeswonden. Mej. Jean ne van Dongen uit Roosendaal had verschillende blessures, waarbij een gebroken sleutelbeen. Mej. Jo van Dongen, die lerares is in Roosendaal, heeft hoofdwonden en een gebroken pols. De bestuurder liep inwendige kneuzingen op, een dubbele dijbeen breuk" en een gebroken pols. De familieleden van Dongen zijn Maandagmiddag zijn twee jongens verdronken bij het zwemmen in zee, respectievelijk in, Scheveningen en Kijkduin. Omstreeks kwart voor vier zag men ter hoogte van het Kurhaus een jon gen, die in zee stond, vallen en snel wegdrijven. Men heeft de jongen niet meer kunnen vinden. Wel werden la ter zijn kleren op het strand aange troffen. Het was de 13-jarige J. V. uit Zeist. Omstreeks vier uur kwamen in zee bij Kijkduin drie jongens in moeilijk heden te verkeren. Een van hen wist men er uit te halen en een tweede kon zich zelf redden. De derde, de 13-jari- ge S. P. uit Den Haag, kon men ech ter niet meer vinden. Ruim een uur allen in de Heilig Hart-kliniek te Tie- later werd zijn stoffelijk overschot drij- nen ter verpleging opgenomen. 'vend aangetroffen. Met ingang van de zomerdienstre geling 1956 zal het spoorwegtraject EindhovenVenlo electrisch worden bereden. Hiermede zal de tweede pha se van de electrificatie van, het Ne derlandse spoorwegnet aanvangen, die zal worden voortgezet op de baanvak ken Vlissingen—Nijmegen en Alk maarDen Helder. Door de uitrusting met automatische beveiliging, langgelaste rails en beton nen dwarsliggers, zal het traject Eind- hoven-Venlo een van de modernste spoorlijnen van ons land worden. Daarenboven is het ene eindstation (Eindhoven), waar ook nog een fraai hoofdgebouw komt, op het gebied van perronaccomodatie naar de laatste ei sen ingericht en zijn op het andere eindstation (Venlo) grote werken in uitvoering. De tussengelegen stations worden, wat de perrons betreft, ook gemoderniseerd. Tienduizend Berbers, die mede schuld hadden aan het bloedbad in Ou :d Zem, hebben hun wapens bij de Franse autoriteiten ingeleverd. Zij stelden zich op in een grote kring, om de toespraak te aanhoren van generaal Franchi, die de stam men tot overgave dwong. Weersverwachting, geldig tot van avond: Veranderlijke bewolking met en kele opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in tempera- tuur. J Vandaag: zon onder 19.36 uur. t i maan op 18.03 uur. J i Morgen: zon op 5.50 uur, maan I onder 3.40 uur. De 10.000 arbeiders van de Hen schel-locomotieffabrieken te Kassei (West-Duitsland), die begin verleden week een wilde staking begonnen, hebben Maandagochtend het werk hervat. Op de scheepswerven van Howaldt en Stuelcken in Hamburg, waar verleden week meer dan 11.000 arbeiders in staking gingen, is Maan dagochtend een deel van de stakers weer aan het werk gegaan. De 11.000 stakers in Hamburg waren ontslagen, doch een aantal van hen had bericht gekregen dat zij opnieuw aangenomen konden worden. De beide werven hebben zich bereid verklaard de lonen te verhogen. De directie van Howaldt heeft verklaard, dat in de komende paar dagen aan de meeste van de 7.300 ontslagen arbeiders uit nodigingen om weer in de dienst te treden zullen worden verzonden. (van onze speciale verslaggever) In IJzendijke is het geluk par does uit de lucht komen vallen: Vijf inwoners van dit rustige West-Zeeuwsch Vlaamse dorp, die tezamen een lot hadden ge kocht in de Belgische Koloniale Loterij, trokken de hoofdprijs, die het aardige bedrag van twee en een half millioen francs vormt. Dat betekent per man een bedrag van ongeveer 38.000.... De vijf mensen zijn verenigd in een keartclubje en spelen al enkele jaren lang in de koloniale loterij, waarvoor ze ieder per jaar slechts een dikke gul den behoefden uit te leggen. Een lot kost namelijk honderd francs. Tot vorig jaar toe speelden zij met Hij deed niet meer mee, zei hij. En hoewel zijn vrienden hem bezwoeren, dat hij er spijt van zou krijgen, bleef hij bij zijn besluit. In stilte zal hij zich nu wel de ha ren uit het hoofd trekken van spijt, doch hij toonde zich een fair verliezer. „Pech gehad", zei hij, „ik heb altijd wel gedacht, dat het jullie geluk zou brengen, als ik er uit ging." HET HOOFD KOEL De vijf gelukkigen hebben de eer ste nacht na de ontdekking van het geen oog dicht gedaan. Donderdag aanstaande gaan zij naar Brussel om te zien hoe ze de buit zul len kunnen overbrengen. Alle vijf kunnen ze best een stapeltje lapjes van duizend gebruiken, maar definitieve plannen hebben ze toch nog niet ge maakt. In ieder geval zullen ze allemaal wel het hoofd koel houden. Het zijn zakenmensen en ambtenaren, deze ge lukkigen, wier namen we op hun ver zoek niet publiceren. „De deur wordt toch ai plat gelopen door mensen, die zessen, doch de zesde is afgevallen, zo vriendelijk zijn precies te komen vertellen hoe je dat geld het best kunt beleggen".... DOCHTER ÓÓK.... Uiteraard heeft de allereerste vreug de aanleiding gegeven tot een dave rend fuifje. Menige champagnekurk knalde tegen het plafond en bij één rondje voor iedereen, die maar in de buurt was, is het niet gebleven. Heel IJzendijke is er vol van (niet van de rondjes, maar van het nieuws) en wanneer een van de vijf door het dorp loopt, vangt hij menige benijden de blik. Overigens gunt men de ge luksvogels hun buitenkansje van harte. Want de fortuin komt toch al tijd ,waar hij wezen moet: De in België wonende dochter van een van de winnaars trok namelijk enige jaren geleden ook een flin ke bom duiten in dezelfde lote rij. Ze had twee „tientjes" en ontving dus merkwaardigerwij ze precies evenveel (ƒ38.000) als thans haar gelukkige vader. Op verschillende baanvakken zijn de Spoorwegen bezig, proeven te ne- men met betonnen dwarsliggers en aaneengelaste spoorstaven. Deze com binatie van twee nieuwigheden geeft het grote voordeel, dat de treinreis zonder schokken verloopt en de reizi ger de indruk krijgt, dat hij „op flu weel rijdt". Vooral bij de huidige gro te snelheden is dit belangrijk. Het dorpje Terschuur onder de ge meente Barneveld tobt nu al ruim een jaar lang met een merkwaardig pro bleem: er is geen kapper. De bijna 400 gezinnen moeten, om zich de haren te kunnen laten knip pen, naar Voorthuizen, Barneveld of Amersfoort gaan. Ondanks vele po gingen om een kapper aan te trekken, is dit totnogtoe niet gelukt, omdat er geen bedrijfsruimte beschikbaar is. Vele gezinshoofden knippen, zo goed en zo kwaad als het gaat, hun kinde ren en zichzelf Het eerste Congres van de Verenig de Naties over het voorkomen van misdaad en de behandeling van de linquenten, te Genève, heeft er Maan dag in een aanbeveling van negen punten op aangedrongen, dat het grootst mogelijke aantal gevangenen naar „open" inrichtingen gezonden wordt. Een „open" inrichting wordt vol gens de aanbeveling gekenmerkt door „de afwezigheid van materiële of phy- sieke voorzorgsmaatregelen tegen ont vluchting (zoals muren, sloten, tralies, gewapende of andere speciale bewa kers) en een stelsel, gegrond op zelf tucht en het gevoel van verantwoorde lijkheid van de bewoner der inrich ting tegenover de groep waarin hij verkeert." De Zuid-Koreanen hebben bij hun streven naar ontbinding van de neutrale commissie van toe zicht op het bestand, plotseling steun gekregen van het opper bevel der Verenigde Naties. Ge neraal Parks gaf te kennen, dat naar zijn oordeel de commissie dient te verdwijnen. Hij zei dit te Panmoedjon op een vergadering van de "gemengde com missie. die beschuldigingen besprak van inbreuk op de bestandsovereen komst door de communisten. „Door de communistische obstructie en ongeoorloofde handelingen in de commissie van toezicht", aldus gene raal Parks, „is ontbinding van de com missie de enige oplossing van de moei lijkheden." Hij merkte voorts op, dat dit niet de mening van de Verenigde Naties is, maar wel die van het opper bevel der V.N. De generaal prees de „gewetensvolle en geduldige pogin gen" van de werkelijk neutrale Zweed, se en Zwitserse commissieleden, om werkelijk onpartijdig te zijn. De gemengde commissie heeft nu besloten, het werk van de neutrale bestandscommissie te beperken. Het aantal en de omvang van de werk groepen zal worden ingekrompen. Op de weg tussen Ruurlo en Zelhem is Zaterdagavond weer eens gebleken, dat nog niet alle automobilisten heren in hèt ver keer zijn. Twee auto's passeer den tegelijkertijd enkele boe renwagens en ofschoon deze goed verlicht waren, was een botsing het gevolg. De land bouwers, die schrijlings op de wagens zaten, werden beiden gewond. De een kreeg ernstig letsel aan de knie, de ander werd aan het hoofd gewond en bleef op de weg liggen. De chauffeur die het ongeluk had veroorzaakt, reed door. De andere automobilist stopte even keek eens vluchtig naar de ge wonden en reed toen weer door. Een derde automobilist, die eerst later passeerde, was hu maner. Hij ging op zoek naar een arts en de gewonden kon den naar huis werden vervoerd.

de Stem | 1955 | | pagina 1