DE SPOORWEG INSONS arbeidsverhoudingen Enkhuizen is feeststad COEBERGH's frambozenbrandewijn MAHU VOOR ALLE tractaten tegen deltaplan? sovjet-tactiek les van go a Artsen staken Monument voor RAF- -vlieg ers AT EEN ONDERLUKE ERELD OUDE GEN EVER RADIO s ïgih'j mnp TWEEDE BLAD 't lijkt wel of allei altijd verkeerd „valt" leem teeh lUnaiMl Hongaren spreken met Zuidslaven Oostenrijk: Fraude bij Stedelijk Museum te Amsterdam VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 Moeilijkheden in de Antillen Regering bezorgd over Begrip gevraagd Vele wedstrijden Reuzensprong van Franqaise Radio- cn televisie ploeg naar de West T elevisieprograinma door JACK BECUDOLT 8 de natnnr rkrijgbaar. AJÏDEERD »te keuze (WIELEN ief - Union e.a. v.a. t 150.- - TELEVISIE 'HILIPS CHINES FAM achtige motor, zware overbe- doorbranden len f 178- ton, A.E.G. e.a. FZUIGERS Holland Electro taf f 119- ;ren ieder ge- lerk OMFIETS aling in overleg 1STERZANDE Tel. 84 naar: ■aat, hoek Eind- Breda DER STEEN ItNlfWBIK WiL DIJ de vele stemmen in België' die zich ongerust tonen over het Deltaplan, heeft zich ook gevoegd die van het Kamerlid prof. dr J. Mertens de Wilmars uit Antwerpen. Hij schreef een artikel in de „Nieu we Gids" over „Deltaplan en trac taten", waarin hi.i weer de bekende bezwaren naar voren brengt be treffende de ongunstige invloed, welke van de afdamming der zee gaten op de Westerschelde en de Biinvaartweg van Antwerpen w ^Hi.i wiist er daarbij op, dat die^in vloed ingrijpender moet zim voor de Westerschelde dan voor de Waterweg, omdat de vaargeul de eerstgenoemde stroom veel a hankeliiker is van het opstuwend getijwater dan de Nieuwe Water prof. Mertens de Wilmars kan er geen vrede mee nemen, dat Neder land het Deltaplan als een louter binnenlandse aangelegenheid be handelt, ook al is daarbij geen op zet aanwezig om Belgische belan gen te schaden en wil Nederland omwille van de goede nabuurschap met België overleg plegen. Volgens hem gaat het_ hier met om overigens te appreciëren Ne derlandse hoffelijkheid, maar om een Belgisch recht van mede spre ken op grond van internationale verdragen die het regime van de Schelde en de Tussenwateren rege len. Hii roept hierbij de Antwerpse advocaat mr E. Boon tot getuige, die in het „Rechtskundig Weekblad" van 1 Mei j.l. een eerder gehouden voordracht publiceerde, waarin in derdaad een dergelijk Belgisch recht op grond van de slotakte van Wenen uit 1815 en van het Neder lands-Belgisch scheidingsverdrag van 1839 wordt opgeëist. Dit is dan reden voor prof. Mer tens de Wilmars om de hoop uit te spreken, dat bij de komende onder handelingen tussen Nederland en België betreffende de waterwegen kwesties, waarin dan in zijn ge dachte het Deltaplan evenzeer be trokken is, beide partijen als ge lijken aan de groene tafel zullen zitten. België moet meespreken over het Deltaplan; het zijn niet alleen be langen. die mogelijk wel eens ge schaad zouden kunnen worden, het zijn in verdragen vastgelegde Bel gische rechten, die dit gebieden, zo betoogt men van Belgische zijde. Daarmee dringt men nog sterker aan op het verkrijben van Belgische medezeggenschap over et Deltaplan. De uit Den Haag met de toezegging van overleg toege stoken vinger schijnt zo aanleiding voor België om een gehele hand vast te grijpen en stevig omklemd te houden. ^ET de stakingen in de grote havensteden van West-Europa is het toch wel eigenaardig gesteld. Op ongeregelde tijden volgen zij elkaar op: Amsterdam - Rotterdam - Antwerpen - Nantes - Londen. Zit daar iets achter? En als dat zo is, wat steekt er dan achter? Iedereen is er van overtuigd, dat communistische invloeden hierbij een rol spelen. Nu kan het zijn, dat in verschillende landen de eigen communistische organisaties achter de schermen wroeten. Nemen we echter in aanmerking de sterke ge bondenheid van de communistische groeperingen met Moskou, dan twij felen we er heel sterk aan, dat dit eigen initiatieven zouden zijn. De binding met de Sovjet-machtheb bers vormt een zodanig sluitend ge heel, dat aan deze zijde van het ijzeren gordijn de communisten (Advertentie) practisch niets ondernemen zonder de opdracht of althans zonder de goedkeuring van het rode opper bevel in het Kremlin. Veilig mogen we dus aannemen, dat dit ook thans aan de touwtjes trekt. Dit roept herinneringen op aan de tijd vóór de wereldoorlog. Ook toen waren de havenstakingen in West-Europa aan de orde van de dag en de communisten zaten er allerwegen achter. Men mag zich afvragen, of de tactiek van thans ook past in het svsteem van vriendelijk glimlachen de Sovjet-diplomaten, die ambassa deurs en gezanten uitnodigen voor een pick-nick met spelletjes en roeiwedstrijden. Hoort dat ook bij de ambassade-teams, die met elkaar volley-ballen? In een kader van eerlijke co-exis tentie, van een rustig naast elkaar bestaan van afwijkende staatkun dige systemen of politieke ideolo gieën, past dit achterbaks gewroet al helemaal niet. Het doet temeer twijfelen aan de oprechtheid van de Sovjet-diplomatie, die glimlacht en tea-parties organiseert. Zou het Westen zich daardoor in slaap laten wiegen, dan is het al verkocht, voor het zichzelf daarvan bewust is. ^EGINT minister-president Nehroe van India bakzeil te halen? Moet hij wijken voor de wereld opinie? Tijdens een redevoering, die hij Zondag hield, heeft hij ge tracht afstand te nemen van de rel letjes, die zijn onderdanen veroor zaakten in het Portugese gebieds deel van India. Goa. en in Indiase steden voor de aldaar gevestigde consulaten van vreemde mogend heden. Dat hij zo laat met zijn excuses op de proppen komt, lijkt gedwon gen fraaiigheid Want reeds vóór dien oefenden dagbladen van zijn eigen land critiek op die ordeversto ringen. De „Hindostan Times" schreef, dat de communisten de toe stand uitbuitten met het oog on de komende verkiezingen. De eer Neh roe bevindt zich dus wel in zonder ling gezelschap. Nu probeert het Engelse dagblad Observer" wel de mening te doen post vatten, dat de meerderheid van de bevolking van Goa aan sluiting bij India wenst. Maar een dergelijke verklaring van Engelse zijde, dient men met meer dan één korreltje zout te nemen, gezien de houding, die de Engelse regering nabij en ver verleden innam, wanneer overzeese gebiedsdelen van andere landen in het, geding kwamen. Bovendien krijgt de me ning van de „Observer" een wrang bijsmaakje door de anti-papistische tint, die het blad aan zijn bericht belieft te geven. Intussen moet de houding van de heer Nehroe toch wel als zonderling worden bestempeld. Hij trekt als vredesapostel de werelid rond. Hij pleit voor co-existentie, voor het rustig naast elkaar leven van staten en volken met afwijkende staat kundige structuur en ideologie. Deze activiteit maakt hem blijkbaar blind voor andere nuchtere feiten. Zo heeft hij bij zijn bezoek aan Oos tenrijk niets bemerkt van een ijzeren gordijn. In Oost Duitsland wist men hem niets te vertellen over de millioenen. die van huis en hof werden verdreven. In de sovjet- heilstaat heeft hij niets ontdekt van de honderdduizenden, die in concent, tratie- en dwangarbeiderskampen moeten leven. Althans Iaat de heer Nehroe er niets van blijken, dat hij er wel van op de hoogte is en er tegen heeft geprotesteerd. Zijn onderdanen zouden slechts op vredelievende wijze hebben ge demonstreerd in het Portugese ge bied Goa. Dat was echter de vrede lievendheid van de buffel, die een Hie^ !e£tr?pt' omdat hiJ het arme dier niet had gezien het' dat de eigenlijke machtshebbers m de organisatie hun n 6ren^deJ Naties doen' «'sof hun neus bloedt en in gebreke blij- ven om con -J»,; De Zuidslavische vice-president, Svetozar Voekmanowitsj, heeft be sprekingen gevoerd met Matyas Ra- kosi, de secretaris van de Hongaarse arbeiderspartij, en Andras Hegedues, de Hongaarse premier. Dit is het eer ste ondc houd tussen leiders der twee landen sedert de breuk tussen Zuid- Slavië en de Kominform in 1948. „Bepaalde belangrijke kwesties be treffende de betrekkingen tussen bei de landen werden besproken," aldus het persbureau Tanjoeg. President Tito heeft de Hongaarse leiders onlangs verweten, dat zij niet oprecht waren in het door hen geuite verlangen om de vriendschappelijke betrekkingen met Zuid-Slavië te her stellen. Bijna alle 13.000 artsen en 2.400 tandartsen van Wenen zijn begonnen aan een staking van twee dagen uit protest tegen het nieuwe wetsvoorstel over de ziekteverzekering, dat door de regering wordt gesteund. Artsen in witte jassen trokken door de straten en er zijn een millioen pamfletten verspreid, waarin de be volking wordt uiteengezet, waarom de dokters het niet eens zijn met de nieuwe voorstellen. Een groep van 3.000 artsen zal in noodgevallen hulp verlenen. Begin va.i deze week is de Amster damse recherche er toe overgegaan een aantal leden van het persone van het Stedelijk Museum te Amster dam te arresteeren, omdat zij ervan verdacht worden fraude te hebben gepleegd met de ontvangsten der toe gangskaartjes. Het betreft hier een zestal ambte naren, onder wie loketbeamten, die aan het publiek de toegangskaartjes verkochten en controleurs bij de zalen die de souches van de biljetten moes ten afscheuren. De laatsten zouden echter de hele kaartjes weer in ont vangst hebben genomen en daarna te rug hebben gegeven aan de loketbe ambten, die ze daarna opnieuw ver kochten aan andere bezoekers. Op deze wijze zouden vele toegangs bewijzen ettelijke malen zijn ver kocht. Het personeel wordt ervan verdacht de opbrengst van de meer voudige verkopen samen te hebben gedeeld. Weer krimpen van brandende pijn door overtollig maagzuur. En toch een of twee Rennies brengen uitkomst van de ene minuut op de andere. Maak er een vaste gewoonte van, zorg er steevast voor een of twee Rennies op zak te hebben. Een ware uitkomst, zo een-twee-drie van die pijn verlost te zijn, zonder verdere stoornis voor fSL? g.V g,ezelli8 samenzijn. In iedere apotheek of drogisterij ver koopt men U rennies graag ken T ee", duidelpk® taal te spre ken. Evenals in het verleden blij- d!nM°"Ln,™r de belangen van de kleine landen geen rol te spelen wanneer iet pas komtPnle^ kraam van de groten. Het verdient dan ook overwe- ging, dat de kleine mogendheden zich verstaan om in en buiten Uno- verband tot overeenstemming te komen en één lijn te trekken, als met hun belangen wordt gespeeld. De Hertog van Edinburgh zal op Dinsdag 1 November in York een ge denkteken onthullen om de nagedach tenis van de 18.000 officieren en man schappen van de R.A.F. te herdenken die ir de Tweede Wereldoorlog van bases in het Noord-Westen van Enge land opereerden en bij de vervulling van hun plicht het leven verloren. Hieronder zijn vele piloten uit Frank rijk, Noorwegen, Polen, Nederland en Tsjechoslowakije, die met hun eigen eskaders van Britse bases uit ope reerden of bij Britse eskaders waren ingedeeld. ONGEDULDIG De 23-jarige Clarence Wil liams uit Newmarket (Onta rio) heeft hekend, dat hij een auto had gestolen en daarmee elke dag naar zijn werk was gegaan langs het benzine station waar hij in de wagen was gestapt. ,,Ik werd het wachten op.de bus moet", legde hij de rechter uit. Hij werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Wisselgeld Een vrouw, die op het postkantoor in het Duitse Rottach-Egern een postzegel van één cent kocht en met een biljet van 50 mark wilde afrekenen, werd „met gelijke munt" betaald. De postambtenaar gaf haar namelijk 49 rolletjes van 100 pfen ning terug. Verder telde hij haar 99 losse pfennings voor. „Het is een wettig betaalmiddel", legde hjj de dame uit. Vlieger De 18-jarige Peter Woods uit Blackpool, die verkeerspiloot wil worden, heeft van een onbekende Amerikaan een cheque van 250 gul den toegestuurd gekregen- In een begeleidend briefje schreef de onbe kende. dat hij in een krant toeval lig had gelezen, dat Peter als z'n zak geld had opgespaard en daarmee vlieglessen had betaald. Op 17-jarige leeftijd had hij zodoende reeds zijn brevet. „Ik waardeer het, dat je zo veel voor het vliegen over hebt", be sloot de briefschrijver. (Advertentie) De Antilliaianse minister-president heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de moei lijkheden, die zich de laatste weken op Aruba en Curasao in de verhou dingen tussen werkgevers en werk nemers hebben voorgedaan, de rege ring met bezorgdheid vervullen. De werkgelegenheid in de Neder landse Antillen is grotendeels afhan kelijk van de voortzetting van het be drijf van de in de Antillen werkzame ondernemingen, hetgeen slechts kan worden verwezenlijkt bij een even wichtige en verantwoorde ontwikke ling van de arbeidsverhoudingen. De regering erkent ten volle het in de staatsregeling verankerde recht van vereniging en vergadering en dus het „OUDE PROEVER" f 7.70 „OUDE WENNEKER" 7.25 recht om vakorganisaties in het leven te roepen. Zij heeft hierdoor de werknemers in de Nederlandse An tillen doen weten, dat zij geen vrees behoeven te koesteren hierin van overheidswege te worden belemmerd. De regering verwacht daartegenover van de werknemers, dat zij beseffen, dat zij zichzelf en hun gezinnen on herstelbaar treffen, indien zij hun vérstrekkende rechten niet met in zicht hanteren. De regering kan niet dulden, dat buiten de Nederlandse Antillen geves tigde organisaties of personen invloed aanwenden om met hulp van vakor ganisaties in de Nederlandse Antillen belangen te dienen, die de economie of andere Antilliaanse belangen scha den. Daarnaast wordt van werkge verszijde gestreefd naar een goede verstandhouding met de arbeiders en arbeidersorganisaties en begrip wordt getoond voor de problemen die een normale evolutie in de arbeidsver houdingen meebrengt. Het uitzonderlijk mooie zomerweer trekt de bezoekers bij duizenden naar de Haringstad Enkhuizen, om er te genieten van de fraaie verlichting, concerten en optochten, georganiseerd ter gelegenheid van het feit, dat de stad voor 600 jaar stadsrechten kreeg. De beiaarddag heeft velen doen ge nieten van carillon-spel o.a. door Adriaan de Groot (Bergen op Zoom), De pijprook-wedstrijd trok zeer gro te belangstelling en heeft tot resultaat gehad, dat hier in navolging van o.a. Purmerend ook een pijprookclub werd opgericht. Ook bij de kloet-wedstrijden ston den de toeschouwers rijen dik langs het water en leefden volledig mee met de uiterst spannende strijd tussen de vaklieden, die hun ranke bootjes lijn recht door het water duwden en el kaar weinig toegaven. De amateurs daarentegen hadden moeite zich in de gladde bootjes staande te houden. Een standwerkers-concours trok bijzondere belangstelling. Beoordeeld werden o.m. welsprekendheid en ver koopkracht. De Amsterdammer Wijn gaard wist met 145 punten de hoofd prijs te bemachtigen. De Frangaise Odette Rousseau heeft te Sens (Yonne) het wereldrecord pa rachutespringen voor vrouwen verbe terd. Zij sprong van een hoogte van 8.600 meter en opende haar parachute pas op 400 meter hoogte, dus na een vrije val van 8.200 meter. Het oude wereldrecord stond op naam van de Russische Soeltanowa. Huur In het Amerikaanse Newark moest de commissie voor de huurcontrole haar bureau verlaten, omdat de huiseige naar de huurprijs van 't pand aanzienlijk verhoogde. Verbod Op het vliegveld van Mexico is het aan geliefden voortaan verboden elkaar ten afscheid te kussen of te omarmen. Het verbod is op redelijke gronden uitgevaardigd. De laatste tijd bleek namelijk herhaaldelijk, dat geliefden deze tedere bezigheden benutten om heimelijk smokkelwa ren over te geven. „Ze moeten el kaar thuis maar omarmen", hebben de autoriteiten gezegd. Bewusteloos Al een, maand lang reist me vrouw Winifred Doggett elke dag 100 kilometers op en neer om in het ziekenhuis van Birmingham haar vijftien-jarig zoontje te be zoeken. Dit jongentje werd onge veer een maand geleden door een auto aangereden en is sindsdien niet meer tot beuiustzijn gekomen. Er bestaat niettemin goede hoop, dat hij het leven zal kunnen be houden. Champagne In twee jaar tijd heeft een hotel eigenaar te Birchington 30.000 gulden te veel van zijn klanten ontvangen. De man verkocht een drank, die hij biel-champagne noemde. Het bleek met water vermengd Bier te zijn. Spaargeld Elf jongelieden uit* Eason (Ohio) zijn gearresteerd wegens diefstal van 82.000 dollar spaar gelden van een bakker, die dit geld in drie em mers in zyn kelder bewaarde. Een van de elf is de 15-ja- rige zoon. Van de 82.000 dollar zijn er 52.000 teruggevon den. Ongeveer 15 duizend dollar was al uitgegeven of weggegeven. Het begon met zoonlief Carl, die geld uit de emmers had ge haald om er een auto mee te kopen, Hij ging verder en liet zijn vrienden de emmers in de kelder zien. Deze jongens braken la ter in en hielpen zich zelf. Thans is bepaald, dat een staf van radio- en televisieireportars het Ko ninklijk Paar op de reis naar de West zullen -ergezellen om in het vaderland hiervan verslag te doen. Voor de radioploeg is als chef d'équi- pe aangewezen de heer Gerard Hoek, programmaleider van de NCRV, die door Guus Weitzel van de Wereldom roep en Dick de Vree van de KRO als reporters zal worden begeleid, be nevens door een drietal technici. De televisie wordt vertegenwoordigd door Ben Mettrop van de KRO, die verge zeld zal worden van cameraman Piet Kaart. (Advertentie) ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1955 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00— 24.00 VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8,18 Gram. 8.25 Vacantiekalender. 8,30 Gram. 8.55 V.d. vrouw. 9.00 Gym v.d. vrouw. 9,10 V.d. kind. 9,25 Gram. (9.35—9.40 Water- st.) VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Vd.d arb. i.d. continubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Orgelspel. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 13.00 Nws. 13,15 VARA-Varia. 13,20 Metropole ork. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Gram. 14.35 Fries progr. 15.00 Orgelspel. 15.15 „Euro pees toerisme", caus. 15.00 Gram. 16.00 „Van de wieg tot het graf'', caus. 16.15 Kamerork. 17.00 Act. 17.35 Gram. 18.00 Nws en comm. 18.20 Sport. 18.25 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Israël', caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Gevar. progr. 21.20 Lichte muz. 21.50 Soc. comm. 22.05 Lichte muz. 22.30 „Jurre Jurk', klankb. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO: 7.00 Nws. 7,10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws en weerber. 8,15 Gram. 9.00 V.d, vrouw. 10.00 V.d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V.d. zieken. 11.45 Orgelconcert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb. meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. Nws 13,20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Promenade ork. 14.40 Gram. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten. 15.35 Rep. Wereldkampioensch. wielrennen. 15.40 Fanfare ork. 16.00 Samenzang. 16.30 Gram. 16.50 V.d. jeugd. 17.45 Rep. v. d. Wereld kampioensch. wielrennen. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18,25 Gram. 18.30 Dansmuz. 19.00 Nws. 19.10 „Licht baken", caus. 19.30 Avondgebed en liturg, kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 De ge wone man. 21.00 Lichte muz. 21.40 Gevar. liedjes. 22.00 „Toen zag ik Afrika", caus. 22,15 Gram. 23.00 Nws. 23,15 Nws in Es- perant. 23.224.00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12,34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.30 Journ. 15.00 Lichte muz. 15.45 Gram. 16.00 Accord.muz. 16.15 Gram. 16.30 Accord.muz. 16.45 Spaanse muz. 17.00 Nws. 17,10 Kamerork en koor. 17.30 Godsd. muz. 17.50 Gram. 18.00 Volksliederen. 18,20 Gram. 18.30 V.d. soldaten. 19.00 Nws 19.40 Gram. 20.00 Lichte muz. 20.45 Zi- geunermuz. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22,15 Interti. muziekwedstr. 23.00 Nws. 23.0524.00 Dansmuz. BRUSSEL, 484 m. 12,1 Lichte muz. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13,1 Verz. progr. 14.00 Idem. 15.00 „Tannhauser", opera (ac te III) 16,10 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17,15 Lichte muz. 18.30, 19.00 en 19.29 Gram. 19.30 Nws. 20.00 en 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.1 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. EUROVISIE: NTS: 17.45—18.45 Rep. Wereldkampioensch. Wielrennen. KR.: 20.15 Act., wereldvisie en weerber. 20.35 Telemimiek. 21.00 Cabaret. 22.00 „Taptoe Delft". een heerlijk glaasje voor tie dames! NIEUWE OOGST 18) Jeth krabde zich achter de oren. Hij keek de omstanders beurtelings verbaasd aan. - Jullie geloven toch niet dat hij iemand tracht te dekken vroeg hij. Dan drong hij nogmaals aan: ,e 7, ket 's een óeel ernstig ge val. Heel veel lui denken dat Allan Bowden de dader is en als ze hem vinden dan zal hij het hard te ver antwoorden hebben. Weet je zeker dat je niets meer kunt mededelen He weet niets, fluisterde Ben. Allan Ik hoop dat Allan het niet geweest is, maar ik kan het niet zeggen. De dokter kwam tussen beiden Kom. Hanley, hij heeft je vra gen nu beantwoord. Voorlopig kun nen we niet meer van hem verwach ten. U moet nu allen weggaan Bess vroeg smekend: Toé mag ik blijven? Toe dokter, hielp Mary mee, ze is zijn verloofde. Laat u haar nu blijven. —Er mag er slechts één blijven besliste de dokter. Laat Miss Bess dan maar blijven. Mary verliet het vertrek met Jeth n vdokter- Bess knielde rustig o? ?edikant neer en staarde h„„a,wac,hting naar de zieke. Jeth oegai zich naar de buiten wachtende menigte en deelde daar mede wat hij van Ben vernomen had. Al zou het Bowden zijn geweest, dan hebben we toch nog geen enkel vi3 gen hem' Meredith kan niets zeker zeggen. ~T Jk kan me niet voorstellen, dat een der hier aanwezigen er nog een ogenblik aan twijfelt, of het is Bow den geweest, zei Ace Mosbey. Een luid gemompel van instemming volg de op zijn woorden. —Maar toch hebben we geen bewijs, riep Jeth. Nog niet. We moe ten bedaard aan doen —We doen beter hard te gaan rij den als we Bowden nog willen in halen! riep er een uit de menigte. Hi] heeft gelijk, zei Mosby. We moeten eerst Bowden opzoeken en dan de zaak verder uitzoeken. De ruiters vormden verschillende groepen om het land naar alle rich tingen te gaan afzoeken. Op alle hoe ven was de mare van de moordaan slag reeds verspreid. Overal gingen er mannen naar Bowden op zoek. En alles was zo snel bekend geworden dat niemand eraan twijfelde of Bow den kon nog niet ver weg zijn. Hij hield zich vermoedelijk ergens ver borgen, om, zodra hij kans zag, aan de omsingeling te ontsnappen. Ze wilden dus de hele streek bezetten. Laat zelfs geen konijn passeren, als het geen naam en woonplaats kan opgeven, beval Moseby. Mary had naar die onderhandelin gen staan luisteren. En voordat Jeth met een half dozijn mannen er op uit reed, had ze nog een kort ge sprek met hem. Zeg eens, Jeth, geloof jij, dat Allan het gedaan heeft Jeth keek haar somber aan. Ik vrees dat het er toch veel van weg heeft, lieve kind. Hij heeft zoveel be dreigingen tegen Ben geuit in het bijzijn van getuigen. Hij was bankroet en wanhopig en totaal op en weet dat alles aan Ben. Maar Jeth er moet toch een behoorlijk proces over gevoerd wor den, niet waar Ik zal mijn best doen, dat hij een eerlijke kans krijgt, zich te ver weren, verklaarde Jeth stellig. We hebben met een dolle menigte te doen lieve kind. maar er zijn toch ook nog wel een telletje lui tussen die hun verstand erbij houden. Als de meerderheid te beslissen krijgt dan heb ik er een zwaar hoofd in. Zelfs Moseby is voor recht en orde en naar hem luisteren ze wel. Hij heeft er slag van met die harde kerels om te springen. De gehele dag door kwamen er ge regeld rapporten binnen in het kamp en zo kon Mary, die graag in de nabijheid van Bess en Ben wilde blijven, gemakkelijk het gehele ver loop van de speurtocht volgen. Allan Bowden scheen spoorloos van de aarde verdwenen, maar de vervol gers lieten zich niet mismoedigen. Ze waren er van overtuigd dat ze hem met verloop van tijd moesten vinden. Ben bleef rustig en in de namid dag kwam de dokter en stelde voor, dat Mary de wacht van Bess zou overnemen. Hij heeft geen woord gesproken en zich uren niet bewogen, fluisterde Bess toen ze bleek en afgemat uit de ziekenkamer te voorschijn kwam, te'gen Mary. Hij ligt er net bij of hij al dood is. Mary rilde bij dat gezegde, maar toonde haar ontroering toch niet. Ze vond Ben, net zo als Bcss gezegd had er als een dode bij liggen. Naast zijn ledikant gezeten keck Mary be zorgd naar zijn gesloten ogen en zijn nauw merkbare ademhaling. Maar de dokter had gezegd, dat deze toestand nog liet beste was, wat hem overkomen kon. En zo bleef ze dan zitten bidden en hopen dat zijn leven gespaard zou blijven en dat hij met Bess gelukkig zou wor den. Tegen het vallen van de avond reed Ace Moseby de stad Cabinal binnen. Zijn zes begeleiders waren afgemat en wilden graag wat rus ten en een praatje maken met de andere speurders, die van hun tocht terugkeerden. De grote speeltent van Moseby was gesloten en zou dat voorlopig blij ven. De meesten zijner helpers wa ren uitgereden om naar de moorde naar te zoeken. Ace zelf friste zich wat op en ging dan verslag van zijn tocht aan zijn vrouw brengen. Ada snuffelde minachtend toen ze zijn re laas vernam. Zij was nog steeds een mooie vrouw en haar gelaat en hou ding verrieden nog het beschaafde millieu dat ze had opgegeven om haar avontuurlijke man te volgen. We zullen die Bowden wel te pakken krijgen, zei Moseby, het is maar een kwestie van doorzetten. En ik twijfel er geen ogenblik aan of je zult doorzetten, zei ze met een schamper lachje: Je zult er wel voor zorgen dat ze degelijk zoeken. Moseby hield op met eten en keek haar aan: Wat bedoel je daar mee? Kom vooruit, wat wil je daar mee zeggen? Ik zal je vraag liever met een wedervraag beantwoorden, zei Ada: Wie heeft feitelijk die aanslag op Meredith gepleegd? Wie! Wel, Allan Bowden! Dat ziet immers de grootste stommerik! De meeste domkoppen zien het tenminste op die manier, zoals jij hun dat voorhoudt! Moseby wierp haar een woedende blik toe, maar ze was niet bang voor hem. Dat was ze al lang niet meer sedert de dag. waarop ze tot de ontdekking gekomen was dat ze haar man niet werkelijk liefhad. Haar leven met hem stond haar te gen. Ik zeg alleen maar dit, vervolg de Ada: Ben Meredith gaf je giste renavond bevel de zaak te sluiten o£ de nodige verbeteringen aan te bren gen. Een paar uur later werd hij neergeschoten. Ongetwijfeld zal hij aan zijn wonden sterven. En nu doe jij je best, de wereld wijs te maken dat Allan Bowden de dader is. Ik vraag mij wel eens af hoe het toch mogelijk is, dat het je lukt, zoveel gekken aan jouw woord te doen gelo ven. Moseby werd doodsbleek. Zijn hele gelaat verstrakte en achter dat mas ker worstelde zijn inwendige razernij om tot uiting te komen. Zijn duivelse aard verried zich een ogenblik in de blik waarmee hij haar aankeek en zijn sterke blanke handen balden zich tot vuisten. —Ik moet zeggen, dat je me daar een pracht compliment maakt! zei hij schamper: Verbeeld jij je dus dat ik erop uit gegaan ben om Mere dith te vermoorden? Jij niet. Daarvoor ben je te sluw en voorzichtig. Maar wel ie mand die door jouw er voorge huurd is. Moseby schokschouderde - Waar om vertel je dat niet tegen al die fatsoenlijke lui, waar je zo hoog mee wegloopt? Omdat ik geen bewijzen heb. Anders zou ik het op slag wereld kundig maken. Nog steeds glimlachtend stond Mo seby van tafel op. Heel interessant, maar louter tijdverspilling voor me! zei hij en vervolgde met dreigende blik: Je doet beter met die fantastische idee ën voor je te houden lieveling. Dat is gevaarlijk. Bij de deur bleef hij staan en keek haar nog eens grimmig aan. Dag lieve Ada. zei hij spottend, denk er om, je snoezige mond dicht! Of anders...? vroeg Ada. ...sluit ik hem voorgoed! dreigde haar man. Het zou me zelfs een bijzonder genoegen zijn, dat te kun nen doen. Na zijn vertrek bleef Ada nog lang in gedachten verzonken. Hij heeft Ben neergeschoten en als hij het voor elkaar kan krijgen dan laat hij Allan hangen, fluisterde ze voor zich heen. Mary had diep medelijden met haar zuster. Ze had graag* haar eigen leven voor het behoud van Ben wil len opofferen en meende dus het verdriet van Bess volkomen te be grijpen. Ze dacht dat Bess evenveel verdriet en pijn ondervond als zij zelf leed. En ze voelde zich innig tot Bess aangetrokken. De tweede dag gebeurde er echter iets dat haar mening over Bess grondig wijzigde. En hoewel het haar als het beste nieuws ter wereld voorkwam begon ze toch nog meer over alles te pie keren. De dokter stond met de beide zusters glimlachend buiten de zieken kamer te praten. (wordt vervolgd)

de Stem | 1955 | | pagina 5