FRANSE TROEPENMACHT ZET MASSALE AANVAL IN Marokko en Algerije worden „uitgekamd" Melbourne maakt zich gereed Regeringspartijen zetten de ministers onder druk Britse en Egyptische troepen vertrekken VAN TOMASOA'S VERKLARINGEN BLIJFT NIETS OVER nELEDEN ideren Offensief tegen de Berbers over van honderd kilometer een front Nóg steeds meer versterkingen Dorstig Nederland speelt voor Holle Bolle Gijs GROOT WAS DE VREUGDE België stelt onderzoek in Mevrouw Bouman en Schmidt toonden aan BEETJE PIJNLIJK st en Eer" te ee koninklijk )skou gaf antwoord DAGBLAD VOOR ZEELAND J KOLONISTEN eisen terugroeping van Grandval Duizenden doden in Algerije Dagretourtje Londen-New York Het overleg in Aix-les-Bains Geen terugkeer van Ben Joessef WARM Fabrikanten kunnen het niet meer bijbenen Deltaplan HET TRAMONGELUK BIJ BRUSSEL Heiligdom voor „wenende Madonna" De toestand in de Soedan Muiterij nog niet bedwongen Op Dramaga stond een huis dat is alles. Nog geen vervolging wegens meineed Ongeluk tijdens bergtocht XTRA. kt dit wel thode van U verspilt t een goed r en profi- lere accele- stond echter niet «1- iwsch-Vlaanderen waar eredienst mocht wor- ■nd. Tevoren in 1703 was ioegestaan, speciaal ten de aldaar gelegerde troe- Sluis en IJzendijke gods gen te houden. officiële heropening v®. amp verwoeste gemeen- ark te Taerikzee heeft de van de koningin in Zee- A.F.C. de Casembroot ,dat H.M. de Koningin iekvereniging „Kunst en ierikzee het praedicaat heeft verleend. „Kunst :rd in Nederland bekend len van het „Wilhelmus" ijkdichting te Ouwerkerk van 6 November 1953. brief aan de Eerste en ner zegt het Nationaal bestrijding van het con- p-systeem, dat de Sovjet- tan parlement, delegaties -Europese landen, om een Moskou te brengen, ver- kunnen worden genoemd et, dat de Russische re- steeds niet geantwoord bij herhaling ingediende het C.I.C.R.C., om een mogen zenden naar Rul le ter plaatse een onder stellen naar de vraag, of og de in grote getale in lorkomende z.g. arbeids-, strafkampen ln werke- handhaven van een con- ipsysteem inhouden. verzoekt, de uitnodig®? m van een studiereis naar en dan te aanvaarden, in* ujet-Russische zijde maat- ien zijn getroffen, die ot ig der bedoelde kamPen ■mijn zouden effectueren, d het instellen van een erzoek door de C.I.C.Ru. ■lijk maken. In dit laatste elke parlementaire dele- u aan de onderzoekscom- et comité kunnen worden het blok en toedie- anderd stokslagen of ite van vijftig zilver- Deze burger heeft >p zak," dus schout, at, in naam des Ko- e schout treedt naar eeft een speels ikje roetzool van Jonker elp, au-au-, Help!! re gevangene „hij adelman dood!" 95e JAARGANG 'No- 21926 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Retgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C J v. Hootegem, Mi Dr A. J. J. M Mes, Mr H. M. L. de Rechter, UJ v.'t Westende, p V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling i 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bi] niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden ~r,oES Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) MINSTENS 100.000 MAN van de Franse strijdkrachten zijn Dinsdag in Marokko en Al gerije in actie gekomen om het nog smeulend verzet na de mislukte opstand in het weekeinde de kop in te drukken. Het is de grootste opera tie sinds de oorlog met de Rifbewoners dertig jaar geleden. In Marokko zijn krachtige eenheden van het vreemdelingenlegioen, Marokkaanse scherp schutters en valschermtroepen, met steun van pantserwagens en vliegtuigen over een front ter breedte van honderd k.m. tussen Oued Zem en Kenifra tot de aanval overgegaan om opstan dige Berbers uit hun linies in de bergen te verdrijven. Intussen zette het merendeel van de troe pen, die sinds de ongeregeldheden in November van het vorige jaar in Algerije zijn gelegerd, de zuiveringsactie in de vlakte van Constantine voort, waar Zaterdag bij een reeks goed geor ganiseerde aanvallen honderden personen wer den gedood. Twee organisaties van Franse kolonisten in Marokko hebben Dinsdag aangedrongen op de onmiddellijke terugroeping" van resident-generaal Grand val, omdat deze „de niet te loochenen verantwoordelijkheid draagt voor de massamoord op J vele Franse gezinnen in Ma- rokko." t De kolonisten eisen ook een J dringend onderzoek" door een i bekwaam en betrouwbaar des- J kundige naar de dood van de Franse opperbevelhebber in het protectoraat, generaal Duval, t die Maandag bij een vliegtuig- J ongeluk om het leven kwam. In de verklaring der kolonis- J ten wordt gezegd, dat „er enige t twijfel omtrent de omstandig- heden maarortder het ongeluk plaats pond, bestaat". Het ministerie van defensie te Parijs weigerde het aantal militairen bekend te maken, dat aan de operaties deelneemt. Vóór de gebeurtenis sen van de twintigste Augustus bevonden zich evenwel in Algerije 100.000 tot 120.000 militairen en politiemannen, terwijl in Marokko 40.000 tot 60.000 man waren gelegerd. Zondag arriveerden twee bataljons per vliegtuig in Casablanca en het is bekend, dat resident-generaal Grand val de regering om nog meer versterkingen heeft verzocht. De strijd in het Noordelijke deel van Marokko, waarbij de Fransen van met raketten bewapende „Vampire"- vliegtuigen gebruik maken, is gericht tegen duizenden Berbers die behoren tot vier stammen, welke de verban nen Sultan Mohammed ben Joessef trouw zijn gebleven. Leden van deze stammen, onder wie velen te paard, hebben Zaterdag, zoals gemeld, deel genomen aan de slachtingen onder blanken te Oued Zem en Kenifra. Hoewel deze Berbers zich naar hun haardsteden in de bergen hebben te ruggetrokken, blijven groepen van hen in de vallei boerderijen aanvallen, brand stichten in spoorwegstations en telegraafverbindingen vernielen. In Marrakesj, waar zich Maandag ongeregeldheden voordeden, patrouil leerden sterke troepeneenheden, die vooral de dichtbevolkte inheemse wij ken bewaakten. STEEDS MEER SLACHT OFFERS. DE NOORD-KOREANEN hebben Dinsdag de piloot uitgeleverd van 't Amerikaanse lesvliegtuig, dat vorige week boven de gedemilitariseerde zone door N.-Koreaans luchtafweer geschut werd neergeschoten. ALLE SCHOLEN in Oost-Pakistan zijn voor twee weken gesloten, ten einde ruimte te krijgen voor het on derbrengen van duizenden mensen, die door overstromingen dakloos zijn geworden. IN DE 528ste Staatsloterij, vierde klasse, tweede trekking, is een prijs van 50.000 gulden gevallen op lot no. 1155. Franse verkenningsvliegtuigen ont dekten bij Khenissef, tussen Rabat en Meknes, grote concentraties bere den Berbers, die men houdt voor aan hangers van de machtige anti-natio nalistische Pasja van Marakkesj, El Glawi, die op het ogenblik aan het overleg te Aix-les-Bains deeln.eemt. Ongeveer 500 Marokkanen, die te Oued Zem werden aangehouden naar aanleiding van de moordpartij in het weekeinde, trachtten de politie onder de voet te lopen, toen hun ondervra ging begon. Franse troepen kwamen met machinegeweren in actie, waarbij een groot aantal arrestanten werd gedood. In Algerije schijnt de tegenactie van de Fransen meer slachtoffers onder de inheemsen te eisen dan in Marok ko, aangezien de Fransen in Algerije over meer mannen beschikken, die bovendien tengevolge van de maan denlange guerilla met de opstandelin gen beter geoefend zijn. Volgens de op Zondagavond bekend gemaakte officiële cijfers zijn in Alge rije 110 blanken en 520 inheemsen gedood, doch bepaalde militaire krin gen zijn van mening, dat aan dit laat ste aantal nog een nul kan worden toegevoegd! In een kamp voor daklozen te Pon- 1 tault, nabij Melun, ten Zuiden van Parijs, is Dinsdag een tiental Noord- Afrikanen slaags geraakt met een gelijk aantal Fransen. Het resultaat van de strijd, waarbij van biljartkue's gebruik werd gemaakt, was dat twee mannen zwaar werden gewond. Twee Britse vliegers zyn er Dinsdag in geslaagd, met een tweemotorig „Canberra"-straalvliegtuig op één dag van Londen naar New-York en terug te vliegen. De eigenares van het vliegtuig, de „English Electric Company", heeft dadelijk na de landing van het toe stel op de luchthaven van Londen er kenning van drie nieuwe records ge- eist, namelijk voor de gehele vlucht, voor de oversteek Londen-New York en voor de terugreis. De afstand, heen en weer van Lon den naar New-York, is 11.135 kilo meter. De tweemotorige Canberra heeft een gemiddelde snelheid van ongeveer 800 k.m. per uur. Leiders van midden- en rechtse fracties in de Franse Nationale Ver gadering hebben de speciale com missie van vijf ministers, die te Aix- les-Bains besprekingen voert met Marokkaanse leiders, telegrafisch ge dreigd met intrekking van hun steun aan de regering, indien zij zou wagen de vroegere sultan Ben Joessef op de een of andere manier terug te bren gen. In het telegram wordt de regering DE POLITIE van Irak heeft twaalf vooraanstaande communisten gear resteerd en ,,zeer belangrijke docu menten en tegen de regering gerichte litteratuur" in beslag genomen. JHR MR H. A. QUARLES van Uf- ford, die een belangrijke rol heeft gespeeld in veel organen op het ge bied van de nationale en internatio- handel, is in zijn vacantiever- blijf m Zwitserland op 54-jarige leef tijd overleden. AAN DE RAND van Osnabrück is gisteren het vijfde ereveld ingewijd van in Duitsland omgekomen Neder landers. Vierhonderd landgenoten liggen er begraven. BIJ EEN INSTORTING in een ijzer- ïw Scu.nthorP* (Lincolnshire, Eng.) zijn vier arbeiders om het le ven gekomen en drie ernstig gewond. RUDOLF MINGER, een voormalige Zwitserse president en een van de grote persoonlijkheden in de Zwitser se politiek, is Dinsdag in zijn woning te Schuepfen bij Bern overleden. Hij was 74 jaar. ZOWEL IN HAMBURG als in Kassei zijn stakingen uitgebroken van me taalarbeiders, die een aanzienlijke loonsverhoging eisen. IN HET VOORJAAR van 1956 zal de Vaticaanse Sterrenwacht de beschik king krijgen over op een na de groot ste spiegeltelescoop ter wereld. Dit heeft Pater Daniel O'Connel S.J., directeur van de Sterrenwacht, mee gedeeld. IN SAARLAND is een dissidente com munistische partij opgericht. De ini tiatiefnemers zijn fervente communis ten, maar ze willen niet naar de pij pen van Moskou dansen. Weersverwachting, vanavond: geldig t Droog, overwegend zonnig en J warm weer. Zwakke tot matige J wind uit Oostelijke richtingen. J Vandaag: Zon onder 20.50 uur. Maan onder 22.01 uur. Morgen: i Zon op 5.40 uur. Maan op 14.46 uur. er van beschuldigd contact te blij ven onderhouden met degenen die di rect of indirect verantwoordelijk zijn voor de bloedbaden" op Zaterdag in Marokko. Het telegram werd verzonden aan de vooravond van de belangrijkste besprekingen te Aix-les-Bains, na melijk die tussen de Franse commis sie van ministers, waarvan onder an deren premier Faure deel uitmaakt, en vertegenwoordigers van de Ma rokkaanse nationalistische partij ,,Is- tiqlal". Een woordvoerder te Aix-les-Bains heeft Dinsdagavond meegedeeld, dat de ondertekenaars van het telegram niet de eenstemmige mening van de fractie vertegenwoordigen. Het is on dertekend door de vertegenwoordi gers van vijf van de acht partijen van de huidige coalitie. Een woordvoerder van de „Istiq- lal" zei Dinsdagavond te Aix-les- Bains: ,,Voor ons en de grote meer derheid van het Marokkaanse volk is de verbannen Ben Joessef nog al tijd de sultan en de enige wettige". In gewoonlijk welingelichte krin gen is Dinsdag gezegd, dat de Franse premier en andere leden van het ka binet tot een onofficiële regeling zijn gekomen. De belangrijkste punten zouden zijn: 1 Sultan Ben Arafa moet aftreden. 2 Ben Joessef zal naar Frankrijk worden gebracht. 3 Er zal een regentschapsraad van partijloze, vooraanstaande Marokkanen in het leven worden geroepen, die door Ben Joessef moet worden goedgekeurd en 4 De regentschapsraad zal vervolgens een regering vormen. Deze procedure werd voor de ,,Istiqlal" aanvaard baar genoemd. De pessimisten, die enkele maanden geleden beweerden dat het wel wéér zo'n kwakkel- zomert je zon worden, zullen we niet uitlachen. Daar is het te warm voor. Maar wel hebben we medelijden met de noeste werkers in de bier-, ijs en limo nade fabrieken, die het vuur uit hun toch al oververhitte sloffen moeten draven om de dorst van millioenen Nederlanders te stillen Overal wordt practisch dag en nacht gewerkt en nog is vaak de vraag groter dan de productie mogelijkheid, of misschien juister gezegd de transportmogelijkheid. Want deze laatste is de „bottle neck" in deze dagen waarin de vraag naar „bottles" met inhoud bijna twee en een half maal zo groot is als in dezelfde periode van het vorig jaar. Enkele tentjes en stalletjes langs de weg hebben reeds enige keren tijdelijk de zaak moeten sluiten, omdat er geen voorraad meer was en vele grote bedrijven hebben reeds moeten besnoeien op bestellingen. Vaak ook door gebrek aan flessen, war- van de omzet tot duizelingwek kende hoogte is gestegen en die uiteraard niet direct in de circu latie terug komen. De telefoons bij handelaren en agenten van fa brieken staan in deze dagen rod- gloeiend en in sommige fabrieken ziet men met vrees 't moment te gemoet dat een der machines zou uitvallen en de productie tijdelijk verminderd zou moeten worden. Ook het personeelstekort baart soms zorgen, daar in deze bedrij ven naar verhouding zeer veel ongeschoolde arbeiders aan het werk zijn op wier diensten men in deze tijd van tekort aan man kracht niet altijd constant kan re kenen. De grote fabrieken hebben vrij wel de topcapaciteit bereikt en vergroting van de productie is dan ook bijna niet meer mogelijk. Vaak wordt, zoals gezegd, met speciale toestemming van de ar beidsinspectie dag en nacht door gewerkt en vele bedrijven hebben vrachtauto's gecharterd, omdat hun eigen wagenpark niet meer voldoende is. Vele limonadefabri-i voldoende is. Vele limonadefa- brieken hebben enkele minder ge vraagde smaken tijdelijk laten vallen en zich geheel geworpen op de meest gangbare producten. In Melbourne wordt hard gewerkt om alles tijdig gereed te hebben voor de Olympische Spelen 1956. Op deze luchtfoto zien we het hoofdstadion (midden op de voor grond in aanbouw.) In het midden van de foto, over de volle breedte is de rivier de Yarra te zien. Met het oog op de komende Bel gisch-Nederlandse besprekingen in zake de tussenwateren, onderzoekt de Belgische Dienst voor Waterbouwkun de van Bruggen- en Wegenbouw thans de mogelijke gevolgen die de uitvoe ring van het Nederlands Deltaplan zou kunnen hebben op de Belgische kust en het waterpeil van de Schelde. Vernomen wordt, dat de regering een beroep heeft gedaan op de mede werking van de Zweedse prof. Hel- strom, bestuurder van het instiuut voor waterbouwkunde van de univer siteit te Stockholm. De Zweedse geleerde zou met zijn medewerkers de gevolgen bestuderen van de opstuwing van het zeewater bij storm met de Nederlandse zee gaten open en gesloten, ©ls voorzien in het Deltaplan. Volgens de officiële gegevens zijn Maandag bij het tramongeluk nabij Brussel één persoon om het leven ge komen en 83 gewond. Eerder was gemeld, dat er vijf do den waren. De Kerkelijke autoriteiten van Sy racuse hebben een internationale mede dinging onder architecten geopend voor de bouw van een bedevaarts oord voor de wenende Madonna van Syracuse, dat plaats zal kunnen bie den aan 20.000 personen. Onder meer moet het heiligdom parochiegebou wen, huisvestingsmogelijkheid voor pelgrims en een ziekenzaal bevatten. „De wenende Madonna" is een ter racotta Mariabeeldje, dat boven het bed van Antonina Guisto, wier echt genoot een communist was, heeft ge hangen. Op een avond, twee jaar geleden, zo zeide Antonina Guisto, welden er tranen uit de ogen van het beeldje. Duizenden hebben verklaard gedurende vier daarop volgende da gen dit verschijnsel te hebben gezien. Men sprak ook over wonderbaarlijke genezingen-. Te Cairo is officieel medegedeeld, dat Egypte en Groot-Brittannië het eens zijn geworden over een plan, volgens hetwelk alle Egyptische en Britse troepen 12 November uit de Soedan teruggetrokken zullen zijn. Een ?5 In de tiende zitting van de zaak Schmidt te Djakarta heeft de ver dedigster, mevrouw Bouman, kroongetuige Tomasoa enkele warme kwartiertjes bezorgd. Ze legde hem foto's voor van de Nederlanders, die hij op de onderneming Dramaga zou hebben ontmoet en die onge veer drie maanden vóór de souvereiniteitsoverdracht tegen Indonesië zouden hebben gecomplotteerd. Daarna kwam ze met bewijzen aan dragen, dat ai deze personen, of althans de meesten van hen, al lang tevoren Indonesië hadden verlaten. Groot was de geestdrift, toen Maan dagmiddag de drie ingesloten mijn werkers van de Willem Sophia mijn te Spekholzerheide werden bevrijd. Op de bovenste foto staan de drie bebaarde gelukkigen direct na het verlaten van de mijn, met de heer Schoormans temidden van de beide Bertrams. Op de onderste foto wor den de drie geredde mijnwerkers op de schouders genomen van de redders, met de hoofd-boormeester ir Grimberg. Tomasoa bleef echter bij zijn ver klaring, dat hij de personen in kwes tie drie maanden voor de souvereini- titeitsoverdracht had gezien, maar daarbij kwam hij weer in tegenspraak met wat een andere getuige had gezegd. Mevrouw Bouman zei het niet meer nodig te vinden, nog meer vragen te stellen, omdat alle antwoorden niets zeggend waren. Als Tomasoa in het nauw werd gedreven, zei hij zich de dingen niet goed meer te herinneren, of gaf ten antwoord dat het „misschien wel waar kon zijn." De verdedigster achtte goede gron den aanwezig, om de getuige wegens meineed te laten vervolgen. Rechter Rochjani ging echter niet op dit ver zoek in. „Ik wil eerst de andere ge tuigen horen", zei hij. Met striemend sarcasme was tevo ren verdachte Schmidt zelf de ver klaringen van Tomasao te lijf gegaan. „Volgens zijn eigen verklaringen", zei hij, „is gebleken, dat getuige het ergste product is, dat deze maatschap pij kan voortbrengen: een beroeps spion, die zijn medemensen verraadt." Als we de verklaringen van alle franje ontdoen, mijnheer de rechter, dan blijft er van de gehele Nigo, met zijn 21.000 leden en het hoofdkwartier op Dramaga niet veel meer over dan een schuur met wapens. Hetgeen be slist niets vreemds is, als men ziet, dat in die tijd op de onderneming een ondernemingswacht en een compagnie van het K.N.I.L. gelegerd waren. De „stafofficierTomasoa wordt dan een gundangknecht, die kisten ver sjouwt, dat is dan zijn hele onder grondse werk. Verder vindt hij de vertrouwelingen Baden en Ukar, die de filantroop uit eigen zak betaalde. De 21.000 anderen heeft hij niet meer kunnen vinden. Tomasoa is verder toch nog eenkennig. Alleen Ukar kan hij zich nog herinneren en geen van de 600 arbeiders van de onderneming Dramaga. Ukar en Tomasoa zijn zich er ook niet van bewust, dat het juist Ukar's compagnie was, die op Drama ga was gelegerd. Het enige, dat waar is uit zijn verhaal, is dat er een land huis op Dramaga geweest is. Dat kan tenminste bewezen worden." en ander is besproken op een bijeen komst van hoge Egyptische officieren en de Britse militaire attaché te Cairo. De Britse ambassadeur in Caïro heeft de Egyptische regering mede deling gedaan van de Britse verwer ping van het voorstel om Britse en Egyptische troepen naar Zuid-Soedan te zenden en om een ronde-tafelcon ferentie over de toestand te houden. Inmiddels heeft het Soedanese par lement de samenstelling goedgekeurd van een internationale commissie, die toezicht zal moeten houden op de verkiezing van een grondwetgevende vergadering. Deze zal moeten beslis sen, of Soedan zelfstandig zal worden dan wel met Egypte zal blijven sa mengaan. Het ziet er naar uit, dat de Soeda nese troepen de muiterij van leger afdelingen in het Zuiden van het land de baas kunnen worden. De muiters die zich in Torit hebben ver schanst, zijn echter nog niet gecapi tuleerd. Zij wilden zich uitsluitend aan Britse of Egyptische troepen overgeven, omdat zij „bang waren van de Noordelijken." Maandag is de 20-jarige Amster-% damse student Ferdinand Philips van de Kaminspitze in het gebied van de Innsbrücker Nordkette om laag gestort. Hij bleef als door een wonder achter een rotspunt, boven een 150 meter hoge, steil aflopende bergwand, hangen. Politie, uitgerust met reddings werktuigen heeft de zwaargewonde student uit zijn benarde positie gered. De ambassadeur van India bij de Ver. Naties, Mehta, en zijn secretaris moesten Maandag een restaurant van de internationale luchthaven van Houston (Texas) verlaten, omdat de gérant dacht dat zij negers waren, aldus be richten in verscheidene bladen die in Houston verschijnen. De ambassadeur en zijn se cretaris keken elkaar glimla chend aan toen de gérant hun verzocht in een apart, klein vertrek achter het restaurant plaats te nemen en voldeden aan het verzoek. In Texas is het verboden blanken en negers in dezelfde ruimte te bedienen, doch een contract met de federale rege ring verbiedrassendiscrimina tie op het vliegveld. Washington heeft de ambassadeur zijn ver ontschuldigingen aangeboden. ran benzine

de Stem | 1955 | | pagina 1