Pierre Duval gelukt veron. GELUKKIGE KOMPELS ZAGEN DAGLICHT HET WEER Het vliegende hart Na vier dagen van spanning Tram tegen vrachtwagen - 5 doden, 50 gewonden Beruchte smokkelaars in Frankrijk gearresteerd Toestand blijft nog altijd uiterst gespannen voor de Doodgewaande Nederlander weet zijn vrouw hertrouwd Baarden Passiespelen5 maar nog kerngezond DAGBLAD VOOR ZEELAND Bij vliegongeluk in Marokko Algerijnse dorpen vernietigd Vuurgevecht bij Gaza Nieuwe spelling per 1 September van kracht 16000 Emigranten naar Australië Muiterij in de Soedan verloopt Te Eiseringen (bij Brussel) Na 12 jaar in Rusland Wesp deed auto verongelukken Zomer blijft 5 7««a" °?^or 2131 uur' Morgen: 5 OP GESTOLEN MOTOR EEN HUIS BINNEN Hoewel Jeroen op vacantie is.... Revolverhelden van Rijckevorsel Franse officieren pleegden bomaanslag Kinderen verdronken r Lessen in landbouw "N 95e JAARGANG 'No' 21925 Uitgave N. V. Uitgever» Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A; Bruna. Redactieraad: C J v. Hootegem, Mi Dr A. J. J. M Mes, Mr H M. U. de Rechter, L. J v. 't Westende, p v M. Vereauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f Ü.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderlpnd DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. vVestsingel 98, l^foon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon" 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no._35) Terwijl Maandag in het stadje Aix-les-Bains in de Franse Alpen een ininisterscommissie, onder leiding van premier Faure, onderhandelde met een Marokkaanse delegatie en de puinhopen in de geteisterde Noord-Afrikaanse steden nog narookten, bereik te de regering in Parijs het onheilsbericht, dat generaal Pierre Duval, opperbevelhebber van de Franse troepen in Marokko, was verongelukt. De kleine Piper-Cupp, waarin de generaal een inspectievlucht maak te, stortte op ongeveer 2» kilometer van Kasba-Tadla, bij Oued Zem, in zee. Twee lijken werden in het wrak aangetroffen. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Generaal Duval is sinds 1949 opperbevelhebber in Marokko geweest. Opnieuw is het Maandag in het gebied van Gaza tot gevechten geko men tussen Egyptische en Israëlische rteopen. De laatsten bezetten een Egyptische voorpost, maar ontruimden die weer, toen waarnemers van de V.N. arriveerden. Beide partijen ge ven, zoals altijd, elkaar de schuld. Bij de schermutselingen, die meer dan een uur duurden, zouden een Egyptische officier gedood en drie sol daten gewond zijn. Maandagmiddag, zo werd later ge meld, kwam het bij Gaza opnieuw tot een schietpartij, waarbij twee Egyptenaren werden gedood en vier gewond. (Van onze parlementaire corres. pondent) Deze week vindt voor het laatst overleg tussen Nederland en België plaats over de invoering van de nieu we spelling. Als zich geen onverwach te moeilijkheden meer voordoen, zou nog voor het eind van de week de n.ieuwe spelling officieel worden af gekondigd. Het ligt in de bedoeling, de nieuwe spelling bij het begin van het nieuwe schooljaar te doen ingaan. De Australische minister voor im migratie, Harold Holt, heeft Maandag verklaard dat in 1955 ongeveer 16.000 Nederlandse emigranten in Australië worden verwacht. Hij zei dat van de 15.650 emigran ten, die in de eerste zes maanden van dit jaar Nederland verlieten, er 6.700 naar Australië gingen en 4.000 naar Canada. Tot dusverre had Canada de meeste Nederlandse emigranten aan getrokken, zei hij. Hij voegde er aan toe, dat in de tweede helft van dit jaar nog onge veer 9.000 Nederlandse emigranten in Australië worden verwacht. 55 Huub Bertram DE TIENDUIZEND stakende ge meentearbeiders in Singapore hebben Maandag nieuwe relletjes ontketend Op verschillende plaatsen in de stad kwam het tot gevechten. HET BIJNA tweejarig dochtertje van de familie Vermue, te Prins Hen- drikyolder op Texel, raakte in een gordijnkoord verward toen het uit zijn ledikantje wilde klauteren. De moeder vond het kindje dood In de slaapkamer. MAANDAGMORGEN brak brand uit in een opslagplaats van oud papier achter de Weertstraat te IJmuiden. De brandweer kon niet veel meer uitrichten. Voor enkele duizenden guldens schade werd aangericht. VOOR DE zesde maal in de afgelo pen zes weken heeft men voor de Zweedse kust onbekende buitenlandse duikboten waargenomen. ,,Ze zijn niet van ons", hebben de Russen vèr- klaard. DE WERF ARBEIDERS in Nantes, die vorige week ernstige stakingson lusten ontketenden, hebben besloten, vandaag weer aan het werk te gaan. IN DE HAVEN van Tandjong Priok is de 20-jarige stuurmansleerling A. Maas uit Rotterdam bekneld geraakt onder het luikdeksel van een der rui men van de „Willem Ruys". Zijn rechterbeen werd volkomen afgekneld en zijn rechterarm moest worden ge amputeerd. De onrust in Marokko en Algiers was gisteren wat geluwd, maar de toestand blijft toch uiterst gevaarlijk. Men had niet veel hoop dat de confe rentie in Aix-les-Bains opzienbarende resultaten zou hebben. De Marok kaanse delegatie werd geleid door de 108-jarige Grootvizier van Marokko, El Mokri, de oudste staatsman ter wereld. De commissie zal nog drie dagen wijden aan het overleg met de ver schillende groeperingen in Marokko, maar niemand weet momenteel nog, hoe de standpunten van de partijen met elkaar moeten worden verzoend. Minister July heeft nog eens ver klaard, dat de Fransen in geen geval voor geweld zullen wijken. In Algerije hebben Maandag de Franse troepen een aantal nederzet tingen vernietigd, waar terroristen onderdak hadden gekregen. De vrou wen en kinderen werden geëvacueerd waarna de dorpen in brand werden geschoten. Bij de gelijktijdige aanval len op de nederzettingen werden 460 Algerijnen gedood, terwijl 100 man van, de Franse troepen sneuvelden Het totaal aantal doden dat sedert Zaterdag in Marokko is gevallen, wordt op 1000 geraamd. Men gelooft dat veel Marokkanen uit de steden naar de bergen zijn gevlucht, om aan arrestatie te ontkomen. Franse troe pen en afdelingen van het Vreemde lingenlegioen zijn met uitgebreide zui veringsoperaties bezig. DOOR HET OOG VAN EEN NAALD. Maandag is bekend geworden, dat de Europese wijk van Khoeribga, die Zondag door duizenden Marokkanen omsingeld werd slechts dank zij de snelle tussenkomst van marine-com mando's en legionnaires voor een lot als Oed Zem trof, gespaard is geble ven. Kort voor de komst van de op standelingen werd alarm geslagen door een aantal Marokkanen, die door de Europese wijk renden onder het uitroepen van „Berg je, ze komen jul lie te doden". De benden opstande lingen werden in de Europese wijk opgewacht door de commando's die TWEE EENJARIGE olifanten zijn in de haven van Odessa gearri veerd. Premier Nehroe had er een briefje bij gedaan, waarin werd meegedeeld, dat de beesten moesten worden gezien als een gift van de kinderen van India voor de kinderen van de Svjet- Unie. ISRAëL HEEFT voorgesteld, dat de Algemene Vergadering van de V. N. een studie zal maken van de interna tionale luchtvaartregelo, ter voorko ming van incidenten, zoals er onlangs een boven Bulgarije is voorgevallen, ONGEVEER 5000 studenten en over heidspersoneel hebben Maandag in Seoel weer eens geprotesteerd tegen de aanwezigheid van de neutrale be standscommissie. De betoging vond plaats voor de Amerikaanse ambas sade. DE PRO-DUITSE partijen in het Saarland hebben eenstemmig het voorstel van de Europese volksstem- mingscommissie verworpen om gedu rende 2 weken niet te vergaderen en daavna nog slechts gezamenlijke bij eenkomsten met het regeringsblok te organiseren. De muiterij van het leger, in het Zuiden van de Soedan, zal waar schijnlijk spoedig beëindigd zijn. Het garnizoen van Torit, dat door een sterke troepenmacht van de regering j omsingeld dreigt te worden, zou zich j reeds tot onderhandelen bereid heb- ben verklaard. Een aantal andere muiters heeft zich overgegeven. Egypte heeft Engeland voorgesteld, dat troepen van beide landen naar het Zuiden van de Soedan zullen wor den gezonden, om daar te helpen bij het herstellen van de orde. Daarna zou een ronde tafelconferentie van alle Soedanese leiders moeten worden belegd. Meer dan tachtig mensen zouden bij de opstand van de legeronderdelen gedood zijn. Willem Huub Bertram Piet Schoormans salvo na salvo op de opstandelingen losten, waardoor volgens ooggetuigen tientallen Marokkanen werden gedood. I de paal langs de weg te hebben ge- Maandagochtend zijn bij een ernstige botsing tussen een tram en een vrachtauto te Eiseringen bij Brussel, vijf personen omge komen en ongeveer vijftig ge wond. Toen de tram, bestaande uit een motorwagen en drie aanhangwagens, op weg naar Brussel een helling af reed, bleef de vrachtauto, een wagen van vijf ton, met een geblokkeerde motor op het spoor staan. De motor wagen ramde met volle kracht de vrachtwagen, die eerst tegen een sein paal werd geslingerd en vervolgens tegen de eerste aanhangwagen, die zwaar beschadigd werd. Na een twee- Bij de acht Nederlandse gevange ne die binnenkort door de Sovjet unie worden vrijgelaten, bevindt zich de 45-jarige H. ten Hotf uit Onst- wedde, die in de bezetting verplicht te werk werd gesteld in Berlijn en van wie men aannam dat hij was om gekomen. Zijn echtgenote, mevr. J, ten Hoff Achter kreeg in 1943 bericht van hem uit Heilsberg in Oost-Duitsland Hii moest werken als chauffeur voor de troepentransporten naar het Oostfront Sindsdien is jarenlang niets meer van hem vernomen. Alle nasporineen ble ven zonder resultaat en aangenomen werd, dat de man om het leven was gekomen. In December 1948 heeft de Groninger rechtbank het huwelijk ont bonden verklaard op verzoek van hertrouwd met de Groninger kellne^ P van der Lee. Uit het eerste huw" lijk is een zoon, uit het tweede huwe lijk een dochtertje geboren, die nu resp. 24 en 4 jaar oud zijn. Begin vorig jaar kwam er na aller lei omzwervingen een briefkaart uit een Russisch kamp, waaruit bleek dat de hc^r ten Hoff nog in leven was. Uit de correspondentie die sindsdien is gevoerd valt af te leiden dat de heer ten Hoff op de hoogte is van de moeilijke situatie die is ontstaan. Mevrouw van der Lee kon ons geen nadere inlichtingen verstrekken. Wan neer de heer ten Hoff in Nederland terugkeert, zal hij voorlopig zijn in trek nemen bij zijn zoon, die eveneens in de stad Groningen woont. raakt, deed de auto de tweede aan hangwagen kantelen. De benzinetank vatte vlam en even later stond de derde aanhangwagen in brand. On der de inzittenden van de tram ont stond een verschrikkelijke paniek. De zes inzittenden van de auto konden zich in veiligheid stellen door tijdig uit hun voertuig te springen. In de tram, die op de lijn Ninove- Brussel reed, zaten talrijke arbeiders, die zich naar hun werk begaven. Doordat een wesp rondzoemde in een personenauto, die over de brug van het Muzeplein te Amsterdam reed, is een vrij ernstige botsing ont staan, waarbij vier inzittenden van een andere auto naar het ziekenhuis moes ten worden gebracht. De 26-jarige bestuurster H. S. R. uit Amsterdam sloeg angstig naar de rondvliegende wesp en verloor daar door de macht over haar stuur. Het gevolg was, dat ze met haar auto eerst een verkeerszuil omver reed en vervolgens in botsing kwam met een andere auto, die uit de tegenoverge stelde richting kwam. De laatste wa gen werd totaal vernield. De vier in zittenden werden allen naar het O. L. Vrouwe-gasthuis gebracht. Drie van hen konden na behandeling huis waarts keren. De vierde, dé bestuur der, moest worden opgenomen met een groot aantal snijwonden. Hij is de 44-jarige kolenhandelaar J. van de Pol uit BloemendaaL De chauffeuse, die de botsing had veroorzaakt, liep geen letsel op. Ze was zelfs niet door de wesp gestoken. (Van onze speciale verslaggever). „Glück aufü" Dat waren de eerste woorden van Willem Hubert Bertram uit Gracht-Spekholzerheide, toen hij als eerste geredde in de grijpende handen van zijn overgelukkige redder, ir Wint- gens gleed. Het technische wonder was geschied. Als een blijde sterveling, die vier dagen het gedreun van de hem be vrijdende machines had gehoord, daalde Bertram aan het lange, dunne, maar sterke henneptouw naar beneden. De donkere smalle tunnel van 37 meter lengte en ruim 6(1 c.m. breedte zag er eerst wat sinister uit. Maar aan 't eind van die tunnel blonk de bevrijding. Om 16.18 Maandagmiddag was hij de eerste man die uit zijn benarde positie werd bevrijd. Als tweede man van de steengang- post moest hij de tunnel controleren. Hij deed dat met de zorg en de kameraadschap van de goeie kompel. En halverwege de duistere tunnel riep hij zijn twee makkers nog toe: „Ik heb hem voor jullie vast droog gemaakt!" De wanden waren n.l. behoorlijk nat. Na vijf minuten volgde de derde man in functie, Pieter Schoormans uit Ble.verheide en tenslotte ging om precies 16.28 uur de steengang-voorman Willem Bertram uit Nyswiller de vrijheid tegemoet. Die volgorde was lang van tevoren bepaald en zo gebeur de het. De ontroering op de 240 meter verdieping was bijzonder groot. Dr P. Wintgens, de nieuwe directeur van de Willem Sophia, ir W. J. Bak ker, bedrijfsingenieur, en ir J. de Haart, inspecteur-generaal van het Staatstoezicht op de mijnen, wacht ten daar met spanning de bevrij ding af. Toen het lang verbijde moment was aangebroken werd de emotie hen te machtig. De mannen waren dus eindelijk vrij! Het plezierige gerucht van de a.s. bevrijding was intussen als een lopend vuurtje door Spekholzerheide gegaan. Tegen 4 uur had de mijnpolitie de handen vol om de bevolking, in dikke rijen op het trottoir, in bedwang te houden. De massa was wild-enthou- siast, toen de mannen uit de grote poort kwamen gereden. Hier werd geen Tour-renner gehul digd, maar een mijnwerker, die vier dagen lang in het donker, worstelend met onzuivere lucht, het risico van zijn zware arbeid had ervaren. Geen overmoedige sporter, maar een een voudige man die nog knipperde tegen het felle zonlicht van deze hete Augustusdag. Dr Wintgens bracht Huub Bertram met zijn vrouw en kinderen naar Nyswiller. Het jongste dochtertje had de prachtige ruiker bloemen voor haar vader nog op haar knieën. De mensen op de troittoirs snelden naar de auto, rukten het portier open en overdonderden de verbaasde Huub met gelukwensen. Toen was het de beurt aan Willem Huub uit de Gracht. Ir Bakker bracht t J Weer—ervachting, I vanavond: geldig t f t t tot J Droog zonnig en warm weer ™et, z»a8ke tot matige wind uit J Oostelijke richtingen. t Vandaag: Zon onder 20.52 uur. J f Zon op 5.39 uur. Maan op 13.44 Zondagnacht is de 18-jarige W. L uit Doetinchem in Ulft op een gesto len motor een woning binnengereden en ernstig gewond. L. reed met een vriend achterop op een motor, die hij in Doetinchem uit een garage had weggenomen, in de richting van zijn woonplaats. In de gevaarlijke bocht bij de Bontebrug in Ulft verloor hij de macht over het stuur. Hij laakte de muur van een huis en reed vervolgens door de voor deur naar binnen. In de gang bleef hij bewusteloos liggen. Zijn vriend zag aankomen wat er ging gebeuren en sprong in de bocht van de duo. Hij kwam goed terecht, liet zijn vriend in de steek en begaf zich te voet naar Doetinchem, waar hij enkele uren later aankwam. Na de schrikwekkende avonturen met de „Kleppende Klipper" is het er an eindelijk van gekomen. Jeroen is met vacantieWaar hij zit? Sssttt! ij is met onbekende bestemming vertrokken, a, t was zo, dat Suske en Wiske en al de anderen vonden dat Jeroen K aan keurt was- Vooral het omgooien van die toren van het leukeleilandse fort had veel van zijn krachten gevergd. En nou is ie weg. Lambiek had stiekum gehoopt dat er in die tijd niets zou gebeuren. Om de verveling tegen te gaan is hij erop uit getrokken om voor Suske en Wiske een hondje te kopen, —n toen Nee, dat komt wel. Het liep natuurlijk tóch op een avontuur uit en voor goed begrip van het le zerspubliek moeten we één ding verklappen: onze vriendenclub komt op het eiland Amoras terecht, het land waar Wiske indertijd de vriendschap aan knoopte met haar thans onafscheidelijke Suske. Nu was de moeilijkheid, dat ze daar niet wisten wie Lambiek was. En voor deze speciale gelegen heid heeft onze goede, zij het wat trage vriend men Daar 7iin dan weer even zijn oude naam Lambik aangeno- Aller aandacht vnnr- w^enn^ssen °P Amoras beter mee vertrouwd. Aiier aandacht voor: Het vliegende hart! hem naar zijn huis, dat inmiddels prachtig was versierd dank zij een Nog altijd in spanningmaar toch prima collecte van de buurtbewoners. Tenslotte reed Petrus Schoormans naar huis met de adjunct-directeur ir Smeets. De vrouw van Schoormans had post gevat op een plat dak in de buurt van de mijn. Ze zat hoog, droog en erg warm. Maar het ging om haar man en vanaf dat platte dak kon ze elke beweging in de mijn gade slaan. Zodra ze er zeker van was dat haar mant in het waslokaal stond, ging ze weer even rap naar beneden om het huis in Bleyerheide in orde te maken. Er waren Maandagmiddag in Zuid- Limburg drie gelukkige mijnwerkers, drie overgelukkige vrouwen, maar ook een volop tevreden Willem Sophia- mijn, waar de samenwerking om de uiteindelijke bevrijding zo bijzonder goed was, dat de drie mannen eerder dan de stoutste verwachtingen deden vermoeden in het daglicht stonden. DE LAATSTE LOODJES. De laatste loodjes wegen altijd het zwaarst. Zo was het ook op de 240 meter verdieping. Het zag er na de eerste nacht al naar uit, dat de boor machine de mannen het eerst zou bereiken. De boorstangen daverden van uur tot uur door de harde steen. Enkele gingen er al na anderhalf uur doorheen. Maar dit tempo kon niet lang worden volgehouden. De laatste stangen deden er drie uur over. Vrijdagnacht werd het gat 160 m.m. groot, vervolgens 170 m.m., 406 m.m. en 610 m.m. Bij 406 m.m. door snee lanceerde de voortreffelijke Duitse boormeester Knipschild de tor pedobuis naar de drie ingesloten Twee Belgische smokkelaars, die reeds maanden werden gezocht door de Belgische en Nederlandse politie, zijn Zondag in Frankrijk gearresteerd. De beide mannen, de 28-jarige Jacob P. uit Merxplashadden zich ver- V. uit Turnhout en de 35-jarige Lode scholen in een boerderij in het ge hucht Beigneau in de omgeving van Montmirail. Het betreft hier vermoedelijk de smokkelaars, die betrokken waren bij een vuurgevecht in de nacht van Zaterdag 21 op Zondag 22 Mei j.l. in In Saigon De Zuidvietnamese politie heeft Zondagavond de Franse luitenants Jean Manauthon en Marcel Simon ge arresteerd. Volgens het Zuidvietna mese persbureau „Vietnam Presse" werden zij gegrepen op het ogenblik, dat zij een plastic bom voor een bar neerlegden. Het vijfjarig jongetje F. van A. uit de Van der Vennestraat in Den Haag is Maandagmiddag omstreeks kwart over twaalf te Scheveningen in zee verdronken. Een ander kind zag het jongetje drijven bij een golfbreker, ter hoogte van de vuurtoren. Het bleek reeds overleden te zijn. In Krommenie raakte de 2 1/2- jarige Wim Norm te water. De moe der miste het kind al enige tijd toen men de autoped van het jongetje aan de kant van de vaart zag liggen. het Belgische grensplaatsje Rijcke vorsel. In die bewuste nacht heeft een wagen van de Centrale Veld- aienstpost uit Tilburg in de omgeving van Baarle-Nassau een Belgische pantserwagen achtervolgd, die met grote snelheid naar de Belgische grens reed. Op Belgisch grondgebied reed de pantserwagen door, ondanks het stopteken van een Belgische douane beambte. Laatstgenoemde voegde zich hierna bij zijn Nederlandse collega's en op zijn verzoek werd met de Ne derlandse auto de achtervolging voort gezet. In het dorpje Rijckevorsel slaagden de smokkelaars er in met hun pantserwagen de auto van de douane te rammen. Er ontstond daarna een hevig vuurgevecht, dat eindigde met de ontsnapping van de smokkelaars. reeds verheugd om de naderende redding, wacht mevrouw Schoor mans uit Bleijerheide bij de ingang van de mijn op het moment van het weerzien met haar man. mijnwerkers. Met deze torpedobuis worden in andere gevallen de mijn werkers gered. Ze zitten erin als in een kleine kano. Dit keer werd de torpedo verzonden met voedsel, volop brood, eieren, enz. enz. Maandag had den de drie mannen geen licht meer en dit was noodzakelijk om door de 37 meter lange gang te komen. Ir Bakker gaf daarom opdracht om de lege batterijen van de mannen op te halen met de torpedo. Dat lukte uit stekend en met waardevolle batterijen ging de torpedo weer retour. Appie van Beek, de man die de drie ingesloten mijnwerkers als fourageur tijdens de bange dagen heeft vertroe teld als kinderen, weende van blijd schap toen de drie tegenover hem stonden. Van vreugde. Zo ook al die mannen, die met de geredden bij de schacht stonden om precies 16.35 uur met de lift naar boven te worden gebracht. Er was een gejuich dat horen en zien verging. De mijnwerkers, die op dit uur in de loonhal aanwezig waren, hieven een oorverdovend gejuich aan. En Hubert Bertram uit Nyswiller lachte: „Ik heb een baard die goed is voor de passiespelen." GROTE SCHOONMAAK. In de loonhal werden de mannen op de schouders genomen en ook de reddingsploeg, welke dag en nacht onverpoosd heeft gezwoegd om de narigheid voor de ingeslotenen niet langer te doen zijn dan hoogst nood zakelijk. Daarna flitsten de lampen van de persfotografen en de camera mensen. Toen vond dr Wintgen het hoog tijd dat de mannen zich van vuil en baard gingen ontdoen. Dat vonden ze trouwens zelf ook. En ais keurig op gepoetste mijnwerkers, de lust en de trots van de Limburgse mijnstreek, vertoonden zij zich even later aan de mensen van Spekhei! Dr N. Meerssen, de mijnarts, heeft de mannen nog aan een intens onder zoek onderworpen. „Er mankeert niets aan hen", deelde hij ons mee. En Hun uit Nyswiller vertelde ons: „Ik ben met een verkoudheid de koel ingegaan en die verkoudheid is nu verdwenen. We hebben het alleen de twee eerste dagen koud gehad. Toen de torpedo ons dekens en ma trassen bracht, hebben we van tijd tot tijd een paar uurtjes geslapen. We hebben „getoept", lekker gegeten en het duurde helemaal niet zo lang. Toen wij die boormachine „door" za gen komen, wisten we zeker, dat er niets te vrezen was. Maar ik wil het toch niet meer meemaken!" Het rendement van de landbouw in de Sovjet-Unie zou groter zijnindien men het initiatief vanf de organisatie der veld- werkzaamheden aan de boeren zelf overliet. Verder is de land bouw hier niet voldoende ge mechaniseerd en zou men meer chemische middelen moeten ge bruiken bij de bestrijding van onkruid. De grond wordt niet voldoende bevloeid en de Rus sische boeren zouden meer graansoorten met kortere halm moeten verbouwen. Dit werd verklaard door enkele Amerikaanse landbouwspecia- listen, die een tournee door Rusland maken en wel tijdens een receptie, die te hunner ere door de vice-minister voor de landbouweconomie werd gege ven. Dit alles moge reeds verwonder lijk zijn, nog merkwaardiger wordt het, wanneer men weet dat radio Moskou de opmerkin gen van de Amerikanen zonder commentaar heeft weergegeven en daarbij de wens heeft uitge sproken, dat het de delegatie mogelijk zou worden gemaakt het programma van haar rond reis naar believen te wijzigen!

de Stem | 1955 | | pagina 1