EHBO-ZOND AG füagblad Pejöfera Mater Amabiliswerk spreekt moderne meisje PAPIER VOOR PEN wel aan Hector Desmedt werd België's beste man Meningen en Commentaren iktijk Na enkele jaren prai I Vereffen MORGEN een oude schuld en geef royaal op derde blad zaterdag 20 augustus 1955 CENT-TERNEUZEN TALENKENNIS .KUNSTMAAN' KAN GAAN STARTEN Enquêtes onder de leerlingen Lijdt niet langer Dikke» Bruines Dui InTw6 berichtjP nu komt de q. Beweer aan de beurt. Bernard Baruch 85 jaar rtE Belgische Hoge Raad voor het Vervoer heeft tegen het voor stel van de commissie-Van Cauwe- laert-Steenberghe inzake het' ka naal van Gent naar Terneuzen ge lijksoortige bezwaren geuit als die tegen haar voorstel omtrent het Moerdijkkanaal. De Hoge Raad voor het Vervoer critiseert ook hier de kostenverde ling tussen Nederland en Belgie, waarbij 80 pet van de te besteden sommen voor de werken op lands gebied voor Belgische reKe ning komt. Overeenkomstig de op merkingen, welke de Centrale voor het Bedrijfsleven vroeger al in een advies aan minister Spaak over de waterwegenkwestie heef gemaakt, betoogt nu oo Neder- Raad voor het Vervoer dat Neder land in feite niets voor de verbr^ dine van het kanaal en de sluis werken te Terneuzen betalen zal. zijn omdat de Nederlandse staat bijdragen in de vorm van belastin gen en besparingen als gevolg van de werkzaamheden op zijn gebied wel zou terug ontvangen. De Hoge Raad maakt verder aan merking op het maken van een binnenvaartsluis naast de nieuwe zeesluis te Terneuzen, omdat hij vreest, dat Terneuzen zou kunnen uitgroeien tot een grote voorhaven van Gent. Terneuzen is inderdaad zeer gunstig aan een diepe vaar weg en de Westerschelde gelegen. De voordelen van deze positie heeft ook al de aandacht getrokken van grote ondernemingen. Maar de Bel gische Hoge Raad voor het Vervoer ziet de ontwikkeling van Terneuzen als een puur Nederlandse kwestie. Ook tegen de kosten van de brug gen, die Nederland over het kanaal verlangt, is bezwaar gemaakt. Van Benelux-geest is hierbij wel geen sprake. Het is kennelijk de wens ook weer van de Hoge Raad van het Vervoer, dat geen Belgisch geld in Nederlandse zaken, in dit geval in Zeeuwsch-Vlaanderen, ge stoken wordt. Daarom wordt ook als alternatief voor de verbetering van de vaar weg van Gent naar Terneuzen de mogelijkheid opgeworpen om een kanaal te graven van Zelzate naar Zeebrugge, geheel op Belgisch ge bied. Om het verlangen hiernaar kracht bij te zetten wordt tevens er aan herinnerd, aan vroegere plannen om zulk een kanaal van Zelzate door te trekken naar Ant werpen. De zaak zou bijna als dramatisch beschouwd kunnen worden vanuit het gezichtspunt van de geografi sche ligging en samenwerking der Benelux-landen, wanneer de poging tot intimidatie of overvraging, of wel tot het innemen van een sterke onderhandelingspositie er niet al te dik oplag. Zeeuwsch-Vlaanderen behoeft zich over deze Belgische critiek volstrekt niet te verontrus ten. De zeehaven van Zeebrugge is, wat gunstige ligging betreft, in geen enkel opzicht te vergelijken met Terneuzen. Van bevoegde Belgische zijde weten we, dat men te Gent zelf in deskundige kringen de pro paganda voor een kanaal naar de zee over Zelzate en Zeebrugge als onvergelijkelijk minder doelmattig en voordelig voor Gent beschouwt dan een behoorlijke verbetering van de uitweg naar zee over Ter neuzen. In „De Standaard" van Brussel werd zo juist nog ontevre denheid geuit over de langzame gang van zaken met de verbreding van dit bestaande kanaal. Hiermee is intussen natuurlijk niet gezegd, dat het voorstel-Van Cauwelaert-Steenberghe, dat erg duur is uitgevallen, enige kans biedt om uiteindelijk nog ongewij zigd tot een Nederlands-Belgisch accoord te kunnen leiden. ■^/ANNEER Nederland in deze ja ren een zekere welvaart kent, hebben we dat voor het grootste deel te danken aan de export van allerlei artikelen, die hier door onze wel niet noeste maar toch behoor lijke arbeid worden geproduceerd. Om die export te bereiken, moesten er mensen op uit trekken, die naar gelang de landen waarheen ze trek ken Engels of Frans, Duits of Spaans, Italiaans of Portugees be hoorlijk kunnen spreken. In eerste grondslag hebben ze dat hier in Nederland geleerd en door allerlei hulpmiddelen, hetzij hier of in het buitenland hebben zij zich daarin verder bekwaamd. Onze Ne derlanders zijn er in het buitenland om bekend, dat zij „hun vreemde talen" goed kennen. Men is er wel eens verbaasd over, dikwijls ook wel eens jaloers. Men kan terecht bang zijn, dat in de tegenwoordige tijd, nu iedereen de mond vol heeft over de noodza kelijkheid van al maar meer tech nische scholing, vergeten gaat wor den, dat de gemiddelde Nederlander 'n zekere aanleg heeft voor het le ren van vreemde talen; dat het leren daarvan gepaard gaande met het lezen van boeken in die talen een algemene ontwikkeling bij brengt; dat die kennis van vreemde talen ook nodig is om onze export, dus om onze welvaart te dienen. En de immer noodzakelijke uit breiding en instandhouding van die export eist elk jaar weer de oplei ding van nieuwe krachten. Ook in de zakelijke correspondentie-stijl wordt de noodzakelijkheid daarvan de jeugd wel voldoende bijgebracht. Zij begrijpt haar grote maatschap pelijke kansen, als jonge meisjes zich bekwaamd hebben als steno typiste in vreemde talen. Het heeft veel moeite en propa ganda gekost, de toekomstige emi granten te overtuigen, dat zij goed geschoold in Engels of in Frans moeten zijn, willen zij reeds van het begin af aan slagen bij hun emi gratie. Bewijst dat niet, dat in brede lagen van ons volk het besef zoek is dat men alleen met de kennis van vreemde talen de wereld in kan trekken? Als dat zo is bij de brede massa van ons volk, moet men dan niet bang zijn, dat in intel lectuele kringen de noodzaak van die kennis ook verzwakt is? En zal het niet nodig zijn daaraan weer eens meer aandacht te besteden? Men behoeft niet bang te zijn, dat het besef geheel verdwenen is. De vele internationale contacten, die Nederlanders onderhouden in chris telijke, politieke en economische congressen dwingt de vertegen woordigers hun talenkennis uit te breiden. De militaire contacten van leger, vloot en luchtmacht op Nato- terrein hebben weliswaar hoofdza kelijk tot de studie van Engels ge dwongen (waarmee men zich wel overal behelpen kan) maar als in latere jaren het Europese militaire verband sterker op de voorgrond gaat treden, zal de Nederlandse of ficier een kracht kunnen uitoefenen ten bate van de Nederlandse inzich ten, indien hij zich ook gemakkelijk in het Frans en Italiaans kan uit drukken. Het ligt in onze natuur gemakke lijk vrpemde talen te leren. Dat be wijzen bijv. ook onze duizenden missionarissen, die in Afrika of Azië, Zuid-Amerika of Nieuw-Zee- land zich vaak tientallen dialecten moeten eigen maken van nog onge schreven talen. Welnu, in die we tenschap zal het geen moeite kosten duizenden jeugdige klerken en ty pisten op kantoren, die zich met ex port bezig houden, in opleiding te nemen voor die vreemde talen. In deze jaren profiteert de export organisator van de talenkennis van de anderen; van hen die behoren tot „het leven begint bij 40", maar deze moeten opvolgers en opvolg sters krijgen. B.o.Z. Ir J. De Sovjet-geleerde G. I. Prokofski schrijft in het regeringsblad „Izwes- tia", dat de Sovjet-Unie het voorbe reidende onderzoek voor het opzenden van een kunstmatige satelliet vol tooid heeft. - Gedurende enkele opeenvol gende jaren hebben wij vanaf deze plaats aandacht en begrip gevraagd voor het Mater Ama biliswerk te Breda. Mede hier door, maar vooral ook door de behaalde resultaten, is de Mater Amabilisschool onderhand in Breda een begrip geworden. In steeds breder kringen is men dit mooie werk gaan waarde ren. Bij een bespreking van deze school zou men kunnen uitgaan van h$t begrip „andere tijden, andere zeden", het is toch im mers zo, dat waar vroeger het meisje na de school bij moeder thuis in de huishouding kwam of in een dienstbetrekking de nodige kennis van het huishou den opdeed, zij tegenwoordig, direct na het verlaten van de lagere of voortgezette school op bedrijf of kantoor en winkel wordt tewerkgesteld. Bij al de veranderingen van on ze maatschappelijke structuur is er gelukkig toch een ding heel sterk gebleven: dat men in Nederland de vrouw toch nog altijd beschouwt als de spil, waaromheen het huishouden draait en zich afspeelt. De vrouw is de persoon, die zorgt voor de ge zellige sfeer in huis, die zorgt voor de aankleding, die de eerste vragen van de wordende mensjes, welke kin- (Advertentie) deren zijn, weet te beantwoorden, die verstand heeft van kinderop voeding en ^verzorging, die iets weet van voedingsleer teneinde het dage lijkse menu samen te stellen enz. enz. De rol van huismoeder is lang geen gemakkelijke en bijtijds heeft men gelukkig ingezien, dat een meis je, zonder een verdere voorbereiding op het leven op bedrijf of kantoor enz. wordt tewerkgesteld, onmoge lijk zonder verder hulp haar toe komstige rol van moeder en spil van het gezin zal kunnen vervullen. In het buitenland heeft men gelegen heid te over om te kunnen constate ren tot welke catastrophale gevol gen zulks kan leiden, zowel voor ge zin als volk in het geheel. Dit is dus de reden geweest waar om men de Mater Amabilisscholen heeft opgericht en men tijdens de dagcursus gedurende twee jaren het fabrieksmeisje, en gedurende drie ja ren tijdens half-jaarlijkse avondcur sussen de kantoormeisjes de verkoop ster en meisjes met een zelfstandig beroep vormt tot evenwichtige en voor hlin taak berekende vrouwen. Natuurlijk kan men nu voor zich de opmerking maken; dat is alle maal heel mooi in theorie en wij ge loven aan de goede bedoelingen van het Mater Amabiliswerk en we ne men voetstoots aan, dat de betref fende docenten zich geheel aan hun taak zullen geven, maar, weet men nu door deze methode werkelijk het moderne meisje te grijpen. Dit is een volstrekt logische vraag en een vraag, welke ook elk jaar opnieuw de leiding van de Mater Amabilis school zich stelt, want zou men de aansluiting met de leerlingen mis sen, het gehele systeem, hoe goed ook bedoeld, zou nagenoeg waarde loos worden. ENQUETE Ieder jaar wordt er daarom on der de leerlingen een enquete ge houden, waarin de leerlingen vrije lijk hun critiek kunnen leveren en waaruit de leiding dan weer haar richtlijnen haalt voor de toekomst. Wij hebben gelegenheid gehad de ze enquete te bestuderen, terwijl we ook binnenkort aan een forum kunnen deelnemen, waar vertegenwoordig sters van leerlingen, afgestudeerden en docenten vrijelijk hun mening zullen zeggen, teneinde ons een juist beeld op de resultaten van dit werk te geven. Dit eindbeeld zullen wij in een artikel trachten weer te geven. Het is vanzelfsprekend, dat bij zo veel verschillende meisjes er bij de enquete ook evenveel verschillende meningen naar Voren zullen komen. Natuurlijk het is niet te voorko men, dat eenzelfde les door de een als heel nuttig wordt beoordeeld, ter wijl een enkele zegt alles al lang te weten en er niets aan" te vinden. Het algemeen beeld, dat men door de gehouden enquete krijgt, is, dat Leidsters van het Mater Ama- biliswerk zullen het laatst van allen het eeuwig vrouwelijke verloochenen Is er voor de J dames iets prettigers denkbaar l dan een kopje thee met gezel- ligheid? de meisjes, naarmate zij langer de school bezoeken, er meer plezier in krijgen en beter gaan begrijpen waar toe de lessen eigenlijk dienen. Dit blijkt duidelijk als men de re acties van de eerste-jaars met die van de volgende jaren vergelijkt. Heet het bij de eersten, dat de gods dienstles eigenlijk wel kan vervallen omdat het een herhaling zou zijn van wat men vroeger tot uit den treure heeft gehoord, bij de andere jaren ontmoet men meer begrip. ANDERE VAKKEN. Zo is ook het beeld van de lessen van de medische raad welke door een arts worden gegeven. Als de meisjes" gedurende het eerste jaar met, de anatomie kennis maken, dan is de verzuchting „saai" te begrij pen, maar als daar gedurende de vol gende jaren op wordt voortgebouwd dan blijkt al gauw, dat de leerlin gen deze lessen boeiend gaan vinden. Bij verpleegkunde, opvoedkundeles en woninginrichting worden vele ver-7 schillende meningen naar voren ge bracht en duidelijk valt te conclude ren, dat men liet onmogelijk een ie der naar de zin kan maken. Over het algemeen, blijken de meisjes er veel van op te steken, hetgeen uiteraard de bedoeling was. Typisch is, dat de mening over ko ken onverdeeld gunstig is. Zang en gymnastiek vallen over het algemeen goed in de smaak; al leen zou men van het laatste vak wat meer willen hebben, hoewel de bedoeling van deze les is, de meis jes te wijzen op de nuttigheid van gymnastiek en er verder voor spor tieve meisjes gelegenheden te over ook in M.A.-verband - zijn om zich sportief te ontwikkelen. Al bij al blijkt dus de school door de leerlingen zeer gewaardeerd te wor den al blijft er natuurlijk hier en daar critiek. Het zal voornamelijk deze critiek zijn, welke op het te houden forum behandeld zal worden en waar we het probleem van verschillende kanten belicht zullen horen. Vooral interessant lijkt het ons van de reeds enkele jaren afgestudeerden te horen hoe in de practijk van het volle leven de genoten lessen van de M.A.-school tot hun recht komen. (Advertentie) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth.. drog. f 0.95. De grote vluchten zijn gedaan en België komt met zijn nationale kam pioenen voor de pinnen. Het indivi dueel kampioenschap van de Entente door de grote fondcrack Hector De smet te Geraardsbergen. 1955 is het beste jaar uit zijn ganse lange loop baan. Zijn wereldberoemde „Prins" won dit jaar' de volgende prijzen: 18e nationaal Perigueux (23.875 fr.), 4e nationaal Avignon (34.025 fr.), 44e Nationaal St. Vincent en 4e nationaal Angouleme des As (34.000 fr.) Ik noem het geen kattendrek. De ranglijst ziet er als volgt uit: 1 Hector Desmet te Geraardsbergen 70 p.; 1 Alfons Tiberghien te Gistel 274 p.; 3 Gebr. Willequet te Kware- mont 350 p.; 4 dr. Aimé Ide te Gistel 652 p.; 5 Gebr. Descheemae- cker te Antwerpen 764 p.; 6 Julien Mathijs te Vichte 983 p.; 7 Rudolf Verhoeve te Lauwe 989 p.; 8 Noel Vandcnbogaerde te Ooike 1013 p.; 9 Gebr. Danhaive te Basecles 1082 p.; 10 Jos. Boels te Stene bij Oostende 1746 p. De meest spectaculaire vlucht van het seizoen was de San Sebastian van Cabuy en Warzee. Er waren 9 volle miezen van duizend te winnen, plus de grote ereprijs. Die vette kluiven zijn reeds foetsie aan de 42ste prijs. m?eTWrYy^n 9alster te Linkebeek, ras Desmet, winnen aan de 4e prijs met minder dan 90.100 frank, terwijl Hector Desmet van Geraardsbergen met 3e, 7e, 25e en 36e priis resn 44.100, 41.100 22.800 en 8.800 frank wint, hetzij 116.800 frank. Hector Desmet en Isidoor Vandam- me te Nederboelare waren de enigen in heel België die er 's Maandags hun eerste en tweede afgegeven dui ven doorheen kregen. Bij Isidoor wiens duiven ieder jaar geselecteerd en gekoppeld worden door den Dik- den Bruinen, waren dat zijn gevrees de „Wittenbaard", een sterke kerel, die o.a. reeds le nationaal Bordeaux en 2e nationaal Montauban won, en zijn „Een en Twintig", een vogel van de jongere garde. Meen echter niet dat het op zulke San Sebastian's met jaarlingen of tweejaarse duiven goed te maken is. Op de hele uitslag staan er maar twee jaarlingen, twee duivinnen beide toebehorende aan Norbert Norman te OostroLebeke: 182 en 430Als jonge duiven hebben ze beide een paternoster van prijzen gewonnen, plus de titel van Kampioen van West-Vlaanderen met de piepers. De oudste duiven die op de uitslag staan, winnen resp. de 73e en de 74e prijs. Het zijn twee vogels van negen jaar oud, te weten een duivin, toe behorende aan de amateur Armand Delvenne te Anseroeul en een duiver ten name van zekere Charles Hautier van Baulers. De 27e prijs wordt ge wonnen door Maurice Delbar van Ronse, die eens even van zijn kot komt met een onverslijtbare klepper van acht jaar. Ruim honderd Fransen namen deel. De eerste Franse duif, die op de uitslag komt, is er een van Michiel Ducrocq te Berk-Ville. De eerste prijs in de afdeling duivinnen gaat naar Alfred Morton te Ransart, met een beestje dat spijtig genoeg rats in haar hemd vloog, 8e prijs tegen al de grote tenoren. De eerste twee jarige is een duiver van Maurits Coeman te Desselgem, 23e prijs. Het internationaal kampioenschap per ploeg van vier liefhebbers om de Grote Prijs Wilfried Staes wordt ge wonnen door de West-Vlamingen Waelkens-Vervisch te Waregem, Lio nel Debusschere te Bissegem, André vanbruaene te Lauwe en Rudolf Ver- noeve, burgemeester van laatstge noemd dorpke. IN EIGEN GEWEST. Ziezo, dat waren weer een nanr Uo ,.irenij m ?e Bredase Bond gaf de volgende uitslag te zien: 1 G Koevoets, 2 F. Vlemminx. 3 C Bas- tiaansen (tevens le in Kring') 4 p Jansen 5 en 8 de watervluggé Jac' Kouwenberg 6 J. M. van Houten 7 D van Osch, 9 en 11 Gebr. Oomens '27 mee), 10 en 25 Gebr. Schuurmans |2 Jos Poppelaars, 13 A. Defilet 14 D. Remie, 15 Chr. Schniermanni, 16 H. de Visser, 17 M. Joosen, 18 J. C. Vermeeren, 19 Jan Tijs, met een Sjetlandse ponnie, 20 W. Cappe- teijn, 21 Jac. Verhoeven, 22 J. C. Maas, 23 A. Gora, 24 de rappe G. Bayings, 26 G. A. Kouters, 27 A. van der Linden, 28 M. Joosen, 29 Jos. Heeren, 30 Willem Voeten, enz., die met 30 en 34 de serie van vijftig pikt, (proficiat Willem) tevens vijftig k.g. duivenvoer; de 25 k.g. zijn voor Jos. Poppelaars met 12 en 114. De C.C. Bergen op Zoom zat met haar tractement op Maastricht (twee de africhting)1 W. Brooymans, 2 C. van Oevelen, 3 P. van Aert, 4 en 5 W. Brouwers, 6 P. Luyckx, 7 A. Langenberg, 8 C. Vlegels, 9 J. Hooydonckx, 1 0A. Hermans, 11 A. Lambregts, 21 A. Roosendaal, 13 J. Jonkers Co., 14 J. van Kaam, 15 P. de Koning, 16 J. van de Wijn gaard, 17 C. Sebregts, 18 J. Dielissen, 19 J. Melissen, 20 M. Becht, enz. Het Bestuur van de C.C. verheugt zich in een grote bloei der concour sen; zelfs de meest hooggespannen verwachtingen werden overtroffen. Met 1096 duiven werd een concours gehouden op St. Denis, die de vol gende uitslag bracht: 1 J. Schonen, 2 van Zetten, 3 M. Loos, 4 F. Alle man, 5 W. Brouwers, 6 L. Stok, 7 Gebr. Mulders, 8 A, van Loon, 9 A. Verbiest, 10 C, Govers, 11 en 13 A. Hugens, 12 F. Goossens, 14 M. Buuron, 15 Gebr. de Rooy, 16 Gebr. Piessens, 17 L. van Giels, 18 A. Bes- ters, 19 A. Lambregts, 20 J. Brou wers, 21 J. de Jong, 22 J. Stuyts, 23 J. Brouwers, 24 J. Karremans Mzn., 25 C. van Tilburg, enz. De stand van de fondkampioen schappen is momenteel als volgt: 1 Gebr. van Dessel, (hou vast Piet en Willem). 2 L. tSok (houden ze ook met geen stok uit de kampioenschap pen), 3 Chr. Jonkers, 4 C. Govers, 5 C. van der Zande, enz. De defini tieve stand volgt na verstrijken van de periode voor reclames. Ook de V.B.P. vlogen Maastricht en wel met 278 duiven: 1 S. Spijkstra 2 Jac. Adriaanse, 3 Jac. van Rijswijk, 4 P. Mertens, 5 A. Passier, 6 Gebr. Tebbens, 7 W. Leyten, 8 J. Sep, 9 Jac. van Tilburg, 10 Jac. Weijdt, enz. Op St. Denis zaten die mannen met 482 duiven: 1 J. Weischot, 2 C. van Bergen, 3 Jac. Weijdt, 4 P. van Kaam, 5 J. van der Wouw, 6 H. van Wijk; 7 J. Segèrs, 8 Jos Dingemans, 9 B. Lambregts, 10 C. van Bergen, enz. In de C.C. Nieuw-Ginneken doet de rappe A. G. van Dorst al zijn 1 3 en 5; 2 F. Heijblom. 4 Jan Martens, 6 C. Sips, 7 Jaan Timmers, 8 Jan Ooninckx en Co., 9 en 10 Koos Kockx: tal van grote kampioenen los de hoed op. Gevleugelde Vrienden te Chaam St. Denis: 1 Adr. Geertts, 2 7 en 8 J. Ansems, 3 H. Geertts, 4 P. van Loon, 5 en 6 A. van der Pu, 9 P. van Op stal, 10 P. Baks, enz. Van kampioensduiven gesproken, wat dunkt U van de prestaties van 53-809011, van de geweldige kampioen Jos. Remie uit de Walstraat te Breda? Ik geef alleen maar de kopprijzen: Vilvoorde 3658 d., 8e. St. Ghislain 3037 d. 35e, St. Denis 1837 d. 5e. Cor beil 918 d. 24e, St. Denis 2635 d. 34e, Orleans 1494 d. 6e, Pont St. Maxence 1936 d. 2e, St. Denis 1368 d. 10e, Or leans 408 d. 35e. Moet er nog zand zijn Zit er een beter pauwstaartje in het (enorme) verspreidingsgebied van het Dagblad De Stem? Zo ja, laat eens horen Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE PENSIOEN IN BELGIE Ik ben Belg en woon in Sas van Gent sedert 1903. Ik zou nu graag naar een rustoord gaan in Assenede (België). Kan ik dan aanspraak maken op mijn hier in Nederland verleende pensioen, hoewel dan dus wonend in België? Dergelijke gevallen spelen zich langs de grens meer af en daarom ware het gewenst daarover iets te weten via de krant. Dan zouden wij ingelicht zijn en later niet teleurgesteld worden. SAS VAN GENT. V. Inderdaad komen dergelijke vraag stukken langs de grens vaker voor. In het algemeen is het zo dat de In Nederland wonende Belg, die naar België verhuist, geen aanspraak meer kan maken, op ouderdomspensioen ingevolge de noodwet ouderdoms voorziening. Wij nemen n.l. aan dat inzender daarop doelt. Na informaties is ons gebleken dat slechts in geval men ingevolge medisch advies naar een inrichting in België wordt over gebracht, de aanspraak op de uit kering blijft bestaan. Wie op eigen initiatief en voor eigen rekening vertrekt, verliest dus het recht op uitkering. Wellicht kan men het best, om alle finesses van de zaak te ken nen, contact opnemen met de Raad van Arbeid. (Red.) GEVAARLIJK Er zijn op het ogenblik zoveel verkeers bepalingen, dat men door de bomen het bos niet meer ziet en elk moment ge vaar loopt in de armen van een gemoe delijke, maar onverbiddelijke agent te belanden. Soms echter staat men er versteld van, dat tegen evidente gevaren op de weg geen maatregelen worden genomen. Dagelijks kan men meemaken, dat er jongens of meisjes van een jaar of tien in drukke straten fietsen, die een broertje of zusje achterop hebben. Met enige moeite kunnen ze de controle over het stuur houden, maar krijgt broer of zus het plotselinge plan eens even achterom te kijken of een beetje scheef te gaan hangen, dan beginnen ze te slingeren. Ze zijn dan niet alleen een gevaar voor zichzelf, maar ook voor de andere weggebruikers. Een politiebepaling dat het jongeren dan veertien jaar verboden moet zijn met iemand achterop te rijden, is m.i, dringend noodzakelijk. ROOSENDAAL. M. van P. „CORSO- OVERPEINZINGEN Onder deze titel verscheen in uw dag blad van 12 Aug. j.l. een artikel, onder tekend met „Sandraudiga". Schrijver prijst de schoonheid en de groei van het Zundertse corso. Als basis van de snelle groei, noemde schrijver de onderlinge strijd tussen de deelnemende buurtschap pen, waarmede wij het met Sandraudiga volkomen eens zijn. Nu beweert schrijver, dat deze strijd zo goed als niet meer bestaat. Wij ge loven echter dat Sandraudiga niet goed op de hoogte is met de mentaliteit der echte corso-bouwers, want naast de lief de voor de schoonheid bestaat er ook bij hen nog steeds de geest van sporti viteit! Of verstaat Sandraudiga misschien onder „strijd" de vroegere onsportiviteit, van elkanders bloemen voor de neus weghalen. Toen lagen bij de ene buurt schap bloemen te bederven, terwijl ze bij een andere buurtschap dringend no dig waren om de wagen af te werken, Die „strijd" is gelukkig voorbij en wel tot eer van de buurtschappen. Dat de echte sportieve strijd tussen de deelnemers aan het tanen is, daar is geen sprake van. Van afbrokkelen van befaamde groe pen, als Poteind, Luie Hoek en Molen straat, hebben wij nog heel weinig ge merkt. Wel hebben we gezien dat andere buurtschappen voor hen niet meer be hoeven onder te doen en hun misschien op sommige punten zelfs zijn voorbij gegroeid. Dit bewijst wel dat de sporti viteit en de wil om het steeds mooier te maken, nog steeds bestaat. Dat de grote massa van Zundert zich niet tot het uiterste inspant voor het bloemencorso wil niet zeggen, dat bij de echte corso-bouwers de strijd is ver flauwd. Door de toenemende concur rentie en de steeds met mooiere werk stukken komende kleinere buurtschap pen, laait bij de echte liefhebbers de strijd zelfs nog hoger op. Daarom vinden wij hetgeen Sandrau diga „vooruit zien" noemt n.l. overscha kelen op reclamewagens, niet „vooruit zien" maar „vooruit lopen', veel te hard zelfs. Wanneer we inderdaad zouden over gaan op het bouwen van reclamewagens, zou dit door grote firma's worden be taald, de opdrachtgever zou dan zijn be taalde eisen stellen. Van het scheppen van iets moois zou dan voor de corso-bouwers niets meer overblijven, met als gevolg dat de echte liefhebbers van heden het niet meer zou den uitvoeren. Dan zou het werk in han den komen van mensen welke het nu niet doen, omdat het niet betaald wordt, Zouden deze mensen, die minder erva ring hebben in de corso-bouw, het hoge peil welke de echte liefhebbers hebben bereikt, kunnen handhaven? Wij zijn er zeker van, dat dit niet zal lukken, want wanneer dit werk niet met grote liefde voor het mooie en in spor tieve geest wordt uitgevoerd, kan het nooit het hoge peil waarop het thans staat bestendigen. Laten wij, Zundertenaren, daarom trachten het bloemencorso als echte ama teursport te blijven beoefenen. ZUNDERT. Namens bestuur en bou wers van „Helpt Elkander' JAN DE BRUYN „VRIJWILLIGERS VOOR Deze oproep werd door de luidspreker op de „Acht van Chaam" tot de auto mobilisten gericht. Met het verzoek zich met hun auto beschikbaar te stellen voor de tweedaagse wielerwedstrijd voor amateurs ,,De Ronde van Brabant". On middellijk heeft ondergetekende zich bij de heer Dreesens beschikbaar gesteld. Op Donderdag 11 Augustus 1955 kreeg ondergetekende officieel bericht, dat hij was ingedeeld en dat hij zich op Zondag 14 Augustus 1955 te 12 uur in Roosendaal moest melden voor het in ontvangst ne men van volgnummer (12- en deelne merskaart. Na het ontvangen van deze gegevens kreeg hij de opdracht, verdere instruc ties af te wachten. Het tijdstip van het vertrek was gesteld op 13.01 uur. Maar nog steeds wist ondergetekende van niets, terwijl de karavaan reeds in beweging was gebracht, kreeg ondergetekende op dracht van de plaatselijke politie op no. 11 aan te sluiten en te vertrekken. Waar om ondergetekende deze 205 km mee gereden heeft, is hem nog niet bekend, daar hij geheel alleen in zijn wagen aan wezig was. Is het niet jammer, dat wanneer iemand zich geheel gratis beschikbaar stelt met de nodige onkosten gemaakt te hebben, absoluut nutteloos heeft meegereden? Tevens begreep ondergetekende de handelingen van de begeleidende politie auto der rijkspolitie niet om, op een gegeven moment de volgwagens der pers mensen (journalisten) o.a. die van het Dagblad De Stem .tientallen kilometers lang plm. 4 km achter de renners vast te houden, zodat deze geheel werkeloos toe moesten zien. Mocht het organiserende comité het volgend jaar weer een „Ronde van Bra bant" willen organiseren, dan verzoekt ondergetekende deze, de vrijwillig be schikbaar gestelde wagens tijdig instruc ties te verstrekken. BREDA, G. W. NIJKAMP Lunetstraat 16. (Volgwagen no. 12) Het is geen ongewoon verschijnsel, dat men in het begin van een étappe- koers volgauto's (ook die van journa listen) moet ophouden. Het veld is dan nog te dicht bijeen gegroept om meteen overzicht te kunnen verlan gen. Onze verslaggever kreeg later de grootste medewerking van de begeleidende politiemensen. De an dere opmerkingen zijn niet helemaal ongegrond. (Red.) TREINREISJE Begin vorige week heb ik met mijn. gezin een uitstapje gemaakt naar Rot terdam. Onverdeeld is het genoegen ech ter niet geweest. Toen ik uit Breda wilde vertrekken, bleken er zoveel gegadigden voor de treinreis te zijn, dat ik een uur moest wachten. De volgende trein was eveneens vol. Een spoorwegman echter was zo galant om zich het lot van de wachtenden aan te trekken. Hij maande tot doorlopen in de verschillende rijtui gen en tenslotte kwamen we met ons derde klas treinkaartje in de tweede klasse terecht. Na enige tijd kwam er een conducteur, die ons beleefd maar dringend verzocht, de portemonnaie te voorschijn te halen en het ontbrekende bedrag voor een tweede klas-kaartje bij te passen. Het argument dat we noodgedwongen in de tweede klasse waren beland, werd van nul en generlei waarde bevonden. Be talen! En dus hebben we betaald. Ik vraag me echter af, of dit nu de veelgeroemde service van de Spoor wegen is. BREDA. K. J. DIERENLIEFDE Donderdag 11 Augustus j.l. was ik met vele anderen in het cjierenpark te Tilburg. Twee „heren" van omstreeks 30 jaar begonnen met alle energie met de grootste kiezelstenen van het wandel pad naar de in ruste liggende leeuwen te gooien, die hierdoor verontrust wer den. Blijkbaar was dat voor de „heren" niet voldoende; er moest nog méér ge beuren en met verdubbelde energie en overleg ging men met gooien verder.... Ik heb niet langer durven kijken, uit vrees dat ik zou zien, dat een der dieren in de ogen of op een andere tere plaats van de kop zou getroffen worden. De afstand tot de leeuwen is ongeveer 20 meter. Ongeveer 10 minuten later heb ik zwaar leeuwengebrul gehoord. Zou die smij tende „meneer" doel getroffen hebben? Van beschaving gesproken! ROOSENDAAL. A. D. NIET SPORTIEF In een van de bladen kwam dezer da gen een berichtje voor, gedateerd 11 Augustus en afkomstig van een corres pondent uit Brussel. Hoewel hetgeen hier. in wordt geschreven niet geheel juist is (er is n.l. geen hengelaarsbond, die het viswater van de provincie Noord-Bra bant in pacht heeft), moet ik gezien de ervaringen van de laatste tijd schrijver gelijk geven, dat er hier en daar in onze omgeving nog veel ontbreekt aan spor tiviteit. Ik denk hierbij aan het uitstoten van de Belgische sportvissers door de ver eniging Visserslust te Waalwijk. In. een. open brief, waarin de secretaris der ver eniging, de heer Roozen, met vlammende verontwaardiging de uitstoting der Bel gische sportvissers hekelt, wordt wel veel goed gemaakt, maar de grote massa in de vereniging trekt zich hiervan blijk baar niets aan. Wat een verschil dan met de hengel sportvereniging De Baroniese Hengelaars te Breda. Elke sportieve visser, van wel ke nationaliteit dan ook, is hier welkom. Het is te hopen, dat er op het komende internationale hengelaarscongres in Lon den door de Belgische sportvissers enig succes zal worden behaald, doch dan moeten er van Nederlandse zijde geen commissieleden zitting hebben van het type Visserslust te Waalwijk, doch man nen als die van het bestuur en de ver eniging De Baroniese Hengelaars. De correspondent van de V.V.V. te Dussen. Oud-voorz. Bedrijfs- Horeca afd. Land van Altena, A. B. J. HEESSELS. ORANJEPAVILJOEN !Met belangstelling nam ik kennis van uw verslag over de debatten in de ge meenteraad over het al of niet voort bestaan van het Oranjepaviljoen in het Valkenberg. Het moet mij van het hart dat n.m.m. de heer Toxopeus niet geheel ongelijk had met zijn bewering dat de exploitant gratis geweldige attracties voor zijn deur krijgt, en dat daarin een element van bevoordeling lag. Er zijn van deze be voordeling nog meerdere voorbeelden o.a. het aanbrengen van de loudspeakers die om het paviljoen als een bosje op elkaar hangen, terwijl b.v. langs het rijwielpad er niet één geplaatst is. Het gevolg is dat het publiek in vele gevallen vlucht voor de orkaan van geluid welke door deze loudspeakers wordt geproduceerd. Ook is het mij opgevallen dat in geen enkel verslag ove;* de weekend-zomer feesten de Midget Golfbaan noch het daarbij staande theehuis met terras wor den genoemd, terwijl beide objecten en vooral het laatste, toch gezien mogen worden. Op de Dinsdag- en Donderdagavonden dat het park gedurende een uurtje ver licht was, zonder dat er entrée geheven werd, kon men slechts schuifelend voor uit komen vanwege de drukte, terwijl op vele weekenden de hoofden te tellen wa ren. Het besluit van het V.V.V.-bestuur van heden (Donderdag) om deze gratis verlichting niet meer te doen doorgaan, lijkt mij in verband met het besluit van de gemeenteraad van gisteravond een tikje rancuneus en het motief: dat door deze gratis openstellingen de recettes van de weekend-avonden achteruit zullen lo pen, zeer ver gezocht. U dankend voor de plaatsruimte. BREDA, Nieuwe Prinsenkade 2. p.A. WEISZ. Bernard Baruch, de bekende Ame rikaanse financier en adviseur van verscheidene staatslieden, is gisteren 85 jaar geworden. De ..New York Herald Tribune" heeft felicitaties uit de gehele wereld afgedrukt, die twee bladzijden vullen.

de Stem | 1955 | | pagina 9