ONZE PUZZLE JAVIER PEREIRA zou 166 jaar oud zijn „Eiland Helgoland is nog een stuk van het lang verzonken Atlantis Picasso organiseert stierengevecht Boeiende expositie in Breda Vertrek van de bezetting geen onverdeeld plezier Arbeidsfront vraagt mensen Hoog in de gezonde Andes: Oud vrouwtje: Hij was al 90 toen ik 18 was'' Oude kwestie weer in de belangstelling Spanuth vond documenten welke zijn theorie staven In Oostenrijk stijgen de prijzen VEEL RUSSEN BLIJVEN LIEVER Een kunstenaar moet fantasie hebben Maurice Thores komt bedanken De middenstander in zijn gezin Moskou krimpt zijn leger in Door Benjamin E. West DAGBLAD DE STEM VAN ZATEKDAG 20 AUGUSTUS 1955 De fotograaf Nico Jesse met zijn vrouw Natuurlijk ont breekt ook de camera niet. (Van onze correspondent). De geleerden hebben thans uitge maakt. dat de oudste man ter wereld in Columbia woont. Hij heet Javier Pareira en leeft in Monteira. een stad van twintig duizend inwoners in het Andesgebergte, op een hoogte van drie duizend meter. Pareira is mini maal 120 jaren oud, doch vermoede lijk werd hij geboren in 1789 en telt hij dus 166 winters. Pareira heeft een inreisvisum gekregen voor de Verenigde Staten, waar hij zich on der doktersbehandeling wil stellen, Hartelijkheid, hunkering, dank baarheid en een wereld van schone belaften legde Jesse in deze opname. Simpel, maar Een foto is een plaatje. Simpel genoeg om dat vast te stellen. Even simpel kan men zeggen: maar ieder plaatje is nog lang geen foto. En aldus kunnen we doorgaan: een aoede foto is een tot op de wezen lijke kern teruggevoerde roman, een levensverhaal van mens, dier of ding. Daarbij komt dan nog, dat de technisch volmaakt uitgevoerde foto aan dat verhaal een onweer staanbare levensechtheid kan mee geven, omdat de meest fijne scha keringen zich als het ware moesten laten „betrappen" door de fotograaf. Omdat de in Ameide wonende Nederlandse fotograaf Nico Jesse in dit alles een grootmeester is, een man van wereldformaat kunnen we wel zeggen, kan men Oomens boek handel slechts dankbaar zijn voor de tentoonstelling, die op de Gin- nekenweg 66 vanaf heden tot 3 Sep tember van Jesse's fotowerk werd ingericht onder de titel „Vrouwen van Parijs". Dat is geen toevallige benaming, want Nico Jesse „schreef fotografisch" een boek over de Pa- rijse vrouwen, waarbij dan de be kende auteur André Maurois een inleiding verzorgde. Deze expositie is voor Breda niet minder dan een grote gebeurtenis. Te zelden immers krijgen we hier de gelegenheid om persoonlijk ken nis te maken met culturele aange legenheden van formaat. Er is daar om reden ieder particulier initiatief dankbaar toe te juichen. Het heeft voor ons weinig zin deze foto's, voor een belangrijk deel verzameld in het door A. W. Bruna en Zn voortreffelijk uitgegeven boekwerk (143 foto's), uitvoerig te bespreken. Beter doen we er aan u op te wek ken eens te gaan kijken naar deze unieke verzameling. U zult er be slist geen spijt van hebben. f Juergen Spanuth is een dominee van de Evangelische Kerk in Duitsland. HU heeft alom bekendheid verworven met zyn Atlantis-theorie, welke theo rie fel bestreden wordt en dikwüls in het belachelijke wordt getrokken. Spanuth doet thans, na geruime tgd, weer van zich spreken. Dezer dagen keerde hU terug van e enreis naar Egypte; hij meent dat hij in het Ntjlland materiaal heeft verzameld om zij nstelling te bevestigen: het sagenrijke Atlantis dit door de zee verzwolgen land, waarvan de Griek Soloon in zUn geschriften omstreeks 600 voor Christus spreekt lag in de Noordzee, niet ver van het huidige eiland Helgoland. verden. uit stammen van het Noor den bestonden, zoals Denen, Friezen en Saksers. En in de tempel „Medinet Habu", welke zopas door Spanuth werd door vorst, zouden er zelfs beelden van deze Noordzee-volksgroepen zijn te vinden. Spanuth heeft samengewerkt I met Amerikaanse, Franse en Egyp- Spanuth heeft met deze bewering al herhaaldelijk de officiële wetenschap tegen zich in het harnas gejaagd. OP 9 KM. VAN HELGOLAND. De strijd begon toen, twee jaar geleden de dominee beweerde dat zijn onderzoekingen in de Noordzee bewezen hadden dat de op negen kilometer van Helgoland liggende steengrond niets anders dan een stuk van het verzonken Atlantis is, die mysterieuze koningsburcht welke door een grote steunmuur uit steen werd omringd. Spanuth had toen stenen uit de muurpuinen meegebracht, welke volgens hem stukken waren van de straten en pleinen van het verzon ken Atlantis. En wat werd er van de mensen die in Atlantis leefden? Ook over deze vraag had Spanuth nagedacht. Zijn theorie luidde des tijds: de Atlantis-mensen werden door de catastrofe van de water vloed naar het Zuiden verjaagd, en geraakten in Egypte in gevangen schap. Aldaar zouden zij in tal van ge tuigenissen hebben aangegeven dat hun Atlant, hun vaderland, in de Noordzee ligt... PAPYRI EN TEMPEL. Thans schijnt de strijd om Atlan tis te zullen oplaaien ingevolge de resultaten van de jongste publicaties van Spanuth. Spanuth beweert dat hij in Egypte geschriften en andere bewijzen heeft gevonden welke, naar zijn mening, duidelijk, onomstootbaar aantonen dat die noordelijke volkeren, waar over hij sprak, tot naar Egypte trok ken en daar uit elkaar werden ge jaagd en gevangen werden genomen. Hij steunt bij zijn beweringen op papyrusgeschriften uit de tijd van Ramses III, ongeveer 1200 jaar voor Christus. Daaruit zou blijken dat de volkeren, welke in Egypte strijd le- tische vorsers. Hij is de mening toe gedaan dat de nieuwe vondsten zijn Atlantis-theorie bevestigen. BROCHURE. De dominee, die zijn onderzoekin gen in zijn vrije tijd verricht, zal dus de eerstkomende maanden in heo volle licht der belangstelling staan. Hij zal meer dan ooit te voren hals- starig zijn overtuiging verdedigen dat het raadselachtige Atlantis in de Noordzze lag, en dat het eiland Hel goland nog een stuk van dit door de zee verzwolgen Atlantis is!aq aq En de wetenschap zal ten slotte toch een onderzoek moeten wijden aan het materiaal dat door Spanuth werd bijeengebracht. Spanuth heeft zijn schatten, welke hij uit het Nijlland meebracht, nog niet uitgepakt. Maar, volgens hem, zullen zij sensatie verwekken. Eerlang zal Spanuth een brochure publiceren. De stemming: in Oostenrijk is in mineur, want de aftocht der bezet tingstroepen gaat gepaard met een stijging der prijzen. De thans zelf standige staat gaf het voorbeeld door de spoorwegtarieven te verhogen, hetgeen een storm van nodeloos pro test veroorzaakte en keurig gevolgd werd door een stijging van de pr(j-, zen der levensmiddelen. Met angst en beven weten de Oostenrijkers het spook der inflatie in aantocht, want er wordt ook al ernstig gesproken over een verhoging der huishuren, van de belastingen, van de benzine prijs en van sommige diensten. De regering deed nog meer om het volk er van te doordringen, dat er moeilijke tijden voor de deur staan: de bouwplannen werden grondig her zien en vele tienduizende gezinnen, die tenslotte aan de beurt waren ge komen om binnenkort een woning toegewezen te krijgen, weten thans dat ze nog een (onbeperkt) aantal jaren zullen moeten wachten. Het staatsverdrag met de ongehoor de financiële lasten, heeft de lawine in beweging gebracht en niemand weet nog, op welk niveau straks de prijzen gestabiliseerd zullen (kunnen) worden, Inmiddels is het hoge ernst gewor den met de aftocht der bezettings troepen: duizenden houders van café's restaurants, hotels, danszalen, bars etc. weten hun bestaan bedreigd. Maar op het ogenblik zijn er zaken te doen voor een andere categorie, want de Amerikanen willen blijkbaar zo weinig mogelijk bagage mee ne men: ze houden uitverkoop en zo iets grotesk hebben de Oostenrijkers in het leven nog niet gezien. Versle ten kanonnen, tenten, kledingvoorra den, blikjes levensmiddelen en auto's vinden voor een appel en een ei an dere eigenaars. De Engelsen hebben hun voorbeeld gevolgd cn honderden deden uitstekende zaken. KOOPLUST Er xUn weinig koningen en staatslieden die zich zoveel kunnen ren als Pablo Picasso, het schilderkundig genie van onze eeuw Dhr!, "i heeft Pablo, de tovenaar, eventjes voor acht en veertig uren het n i Vailauris (bekend om zUn pottenbakkers) waar hij tien jaren lanB gewonna heeft, omgevormd in een waarachtig Catalaans dorp: hij heeft een corrida georganiseerd, en daartoe is hU speciaal de stieren in de Camarene uitkiezen. eaan „Het zal magnifiek worden", had hij gezegd, „Elke stier heb ik goed bekeken en gekeurd, zij wegen ten minste 50 kilo meer dan die ik ver fden jaar gebruikte". Verleden jaar hep het stierengevecht op een sis ser uit, „En ge zult een grote wed strijd bijwonen met een cow-boy, dus... helemaal op zijn Amerikaans!" aJEr waren geen grote corridave- oeuen aanwezig. Alleen.., verscheen niemand minder dan Maurice Tho- ,het taP«t. wel te verstaan: in a taPiJt van de tribune en niet arena !De communistische lei- fnJ Tam Pabl° bedanken omdat dit blTrierl»k zou voor de „f_ aden~P°ttenbakkers fit Vallau- ten if, Wel een toelo°P van toeris ten kunnen „verdragen". Picasso had zijn kinderen meegebracht: Ma ya, de Spaanse, en Claude en Palo ma, de bambini van Franpoise Gil- lot, Pablo's laatste vrouw die hem enkele jaren geleden verlaten heeft. EEN VROUW IN ZWIJM Het werd een schilderachtig feest. Eerst een reusachtige stoet met aan het hoofd de schilder, gezeten naast zijn oudste dochter Maya, in een an tieke torpedo die in alle kleuren van de regenboog was geverfd. Daarach ter: een gesleepte wagen met de mu zikanten, Thomas en zijn Merry Boys", die een potpourri van faran- doles en studentenliederen uitvoer den. Heel Vailauris stond op stelten Overal ontploften voetzoekers en „feestbommen". 's Avonds ging het feest verder op een plein dat door gekleurde lantarens verlicht was. Er traden clowns op die op burleske wijze een stierengevecht „naaapten". Een van die clowns pakte een stier bij de staart vast en liet zich op zijn broek door de arena zwieren.,.. Vervolgens vond (wat een harmonie) een... voetbai- m®tch Plaats, en dan een „toro- crochet met een wilde stier: terwijl at" „dr losgelaten, moeten llejhebbersl?1 voor de micro in n Ya,n de arena een liedje d?e tïnJS!»! VanzcltsPrekend werden gesmeten ma zatV:ers ondersteboven 1 aar éen van hen, de Pa- Carmènr<TanB'n dramatiscbe kunst, w™ bÏÏ, ";UE ";E, staan, en... vloog enkele moedig later 'in de hoogte" Zij'bïèet in°zwUm liggen, maai werd niet gekwetst. Op de eretribune zaten Picasan en zijn vriend Jean Cocteau die de jongste spruiten van Pablo op de knieën had genomen. Beide beroemd heden deelden glimlachjes en handte keningen uit. Bij het einde moest de politie optreden om deze geglorifi- eerde artisten toe te laten in hun Amerikaanse luxe-auto te bereiken De arena was verplaatst.... De Russen maken een pak van heel ander laken: die kopen. Ze nemen van alles mee: radio- toesteilen, verwarmings-installaties, sieraden, zilveren voorwerpen, horlo ges, kledingstukken en zelfs conser ven. Er wordt braaf gefluisterd over desertie. Niemand weet het fijne van de zaak. Wei is zeker, dat er zeer strenge maatregelen zijn genomen om desertie te voorkomen en dat er des ondanks toch enige honderden Iwans zullen achterblijven. Vooral de Russische vrouwen in het rode leger pogen in Oostenrijk te blijven en de laatste weken worden er nogal wat huwelijken gesloten tussen haar en Oostenrijkse mannen. Sommigen van deze trouwpartijen zijn echt, doch vele zijn falsificaties van de liefde, want een Oostenrijkse vrij gezel, die een Russin wil huwen kan daarmee een kleine 50.000 Schilling verdienen. NACHTELIJKE TRANSPORTEN Uit de nog door de Russische troe pen bezette bosgebieden worden enor me 'ïoutvcrzcndingen gemeld. Nemen ze inderdaad de bossen mee? Het heeft er alle schijn van. De inkopers kriskrassen door het lrnd cn de hak- patrouilles werken onder hoogspan ning. Onderdelen van het leger zor gen ook voor het laden der wagons, die vervolgens in de nacht naar het Oosten vertrekken. Abschied von Wien... Voor de Ame- u ?en va" be' vertrek niet zo erg hard. want ze weten, dat ze het ook in Noord-Italië prettig zullen hebben. (Advertentie) Eet Pr.rXed" porte- (fcüii.c, zo k> pp ge naakt, dat zij bijna rust van eer te onderscheiden !s. Cen tech nisch volmaakte pc; toifcuii.e (door de molcrneiairiieihojc worden de naden één gehee met twee giote geiovakken, één vak voor zilverlaons, foto's o. abonnementenen tén, met een drukknoop a - gesioten portoi.-.bnraifc kunt U nu bettei.cn voor nog géén gulden. En dit is maar een enkele van de vele aanbiedingen d.e de ieden van onze post orderduo regelsiat ,g p -tost persoonlijk krijgen toege zonden, zonder emge koop verplichting. daar hij de laatste jaren hinder krijgt van rheumatiek. Het bericht over Pereira drong de wereld in toen de voorzitter van de club: „Nauwelijks te geloven waar heden" de journalisten over deze Indiaan vertelde. De persmensen kre gen gelegenheid op eigen houtje de feiten te onderzoeken. Ze spraken met Pereira zelf en met vele andere oude bewoners van het stadje, die Pereira hun leven lang hebben ge kend. Ook de artsen interesseerden zich voor het geval en stelden in middels vast, dat het hart van Pe reira nog steeds in prima conditie is. Hij heeft een regelmatige pols slag van 74 tot 76 en zijn bloeddruk is die van een vijftigjarige. Het lichaam toont evenwel de sporen van de hoge ouderdom, vooral de huid. De tanden zijn reeds vele jaren geleden uitge vallen. De haren zijn grijs, iets wat bij de Indianen zelden voorkomt. Dr José Restrepo, die al meerdere In dianen van boven de honderd jaren heeft onderzocht stelde vast, dat de minimale leeftijd van Pereira 120 jaren moet zijn, hetgeen al voldoen de is om hem tot de oudste man ter wereld te maken. Maar vragen over het begin der negentiende eeuw en gesprekken met anderen ouden doen vermoeden, dat Pereira veel ouder is en geboren moet zijn in 1789. Pe reira herinnert zich voorvallen van 144 jaren terug en weet daarbij te vertellen, dat hij toen reeds een vol wassen man was. Een vrouwtje van negentig jaren, zei dat ze Pereira al gekend heeft toen zij tien jaren oud was. Pereira was toen al een oude man zonder tanden. „Toen ik 18 jaar werd gaf men een bal, waar op ook Pareira wilde dansen. Ieder een lachte toen al om de ouwe, die zo vreemd over de dansvloer sprong. Mijn vader zei toen, dat Pereira ne gentig jaar was en dus niet uitge lachen mocht worden." De oudste man ter wereld mat eens ongeveer één meter en zeven tig centimeter, doch thans haalt hij nog maar net 1.30 meter. HU ver diende zUn brood met het opknappen van losse karweitjes, tot de stad hem vijftig jaren geleden een pen sioentje toekende wegens het berei ken van een zeer hoge leeftijd. De ambtenaren uit deze perioden schat ten toen zijn leeftijd op 116 jaar en vonden het onnodig, dat iemand op deze leeftüd nog moest werken. Pereira is vijf maal getrouwd. Zijn laatste vrouw stierf een halve eeuw geleden. Hij heeft steeds sober ge geten, doch zwaar gerookt. Vrij ruim gebruik van vuurwater heeft zijn ge zondheid niet geschaad. Hij zei te gen de journalisten: „Ik zou nog wel een keer willen trouwen, maar de vrouwen van tegenwoordig zijn zo lang." De man kan lezen noch schrijven, doch hij stelt grote aandacht in de onderzoekingen van diverse universi teiten, die verjongingselixers pogen te ontwerpen. Op kosten van een universiteit gaat hij nu naar Ameri ka om zich te laten behandelen we gens rheumatische aandoeningen; hoewel de artsen hem hebben ge waarschuwd, dat het verlaten van de ijle Andeslucht voor hem dode lijk kan zijn. Benei (en word daardoor i!d vr,n er-r povo.-i r; ub' zon por;.,:e, ie/erbaai in groen, bordeaux, z*ari en een heei mooie bruine kleur (d'e wij U het meest adviseren) voor WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800- 117680 R'DAM IIOt RE MAANDAGMORGEN GEOPEND De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft zyn vormingspro gram voor het komende verenigings seizoen weer gereed. Als centraal punt voor dit jaar is gesteld: de mid denstander als mens in zqn meest elementaire gemeenschap, het gezin. Het program geeft, zoals ook uit drukkelijk wordt gesteld, geen starre richtlijnen voor wat in de afdelingen behandeld moet worden, maar een soepele leidraad hiervoor. Er zijn veel onderwerpen die de middenstander en zijn gezin raken. We denken hier aan de middenstands- credieten, de beroepskeuze, de emi gratie, de verhouding van de pa troon tot zijn zoon in het bedrijf. Het zijn evenzovele onderwerpen die in het program worden genoemd en die men ook door terzake kundige spre kers wil laten behandelen. HORIZONTAAL: 1 tweetal; 4 schor tje; 6 soort vis; 8 pers. voornaamw.; 10 winter voertuig; 11 deel van het hoofd; 12 kledingstuk; 13 Engels edelman; 15 kippengeluid: 17 groet; 19 heilige; 21 bloem; 23 meisjes naam; 24 in het geheel niet; 26 ver wonding; 28 nauw; 29 voor (Lat.); 31 meisjesnaam; 32 oppervlaktemaat; 33 elasticiteit; 35 hoofddeksel: 37 meisjesnaam; 38 -wandversiering; 40 gebrek; 41 deel van het huis; 43 zangstuk; 45 schaakterm; 47 soort sluiting; 49 eerste vrouw; 50 kloof- hamer; 51 oppervlaktemaat; 53 groet; 54 rijgsnoer; 56 erge; 58 herkauwer; 59 Nederlands vliegveld; 61 vrucht; 63 bez. voornaamw.; 65 sprookjes figuur; 66 soort verlichting; 68 deel van het hoofd; 69 smalle weg; 70 vogelproduct; 72 lidwoord; 73 hoge berg; 74 spoedig; 75 slot. VERTICAAL: 1 familielid: 2 ge neesheer; 3 iemand die rookt; 4 tijd perk: 5 strijdperk; 6 zware bijl; 7 makkelijk ouigbaar; 8 titel: 9 groep leerlingen; 14 godin; 16 jongens naam; 18 beschaafde vrouw; 20 in casseren; 21 zoogdier; 22 eigenaar dige; 25 gesloten; 27 betaling; 28 Nederlands wijsgeer; 30 bedorven; 33 wiel; 34 etenbereider; 36 soort struis vogel; 38 gelofte; 39 vruchtennat; 42 bloeiwijze; 44 elk; 46 oude (Duits); 48 familielid; 50 lichaamsdeel; 51 onbep. hoofdtelwoord; 52 plaats in Gelderland: 53 strijdperk: 54 wind richting; 55 kleine plaats bij Zutphen; 56 smalle reep: 57 bekende film maatschappij; 60 Europeaan; 62 was water; 64 graafgereedschap: 67 water in Friesland; 71 hetzelfde (afk.) Het zou, dunkt mij, een grove dwaling zijn het door Moskou bekend gemaakte voornemen tot demobilisatie van 640.000 man uitsluitend toe te schrijven aan propagandistische bedoelingen. Op grond van de bekende fei ten schijnt de propaganda een overweging van secundair be lang te zyn; de directe oorzaak schijnt veeleer te zijn gelegen in de noodzaak enige verlichting te brengen in bet ernstige tekort aan arbeidskrachten in de Sow- jet industrie en landbouw. De nijpende vraag naar meer ar beidskrachten in de industrie werd door premier Nikolai Boelganin op 4 Juli in een rapport aan het Centrale Comité van de Communistische Partij onderstreept. Dit rapport was een aanvulling op eerder afgelegde ver klaringen door het hoofd van de Par tij. Nikita Kroetsjev, waarbij deze na druk legde op de noodzaak het ar beidsleger op het platteland te verstel - ken. Tot voor kort behoefde Moskou zich niet te druk te maken over een tekort aan arbeidskrachten in de landbouw: men was inderdaad in staat tekorten in de industrie aan te vullen door gro te aantallen boerenarbeiders tot fa brieksarbeiders om te toveren. Deze praktUken hebben evenwel onvermij delijk geleid tot een zodanige uitdun ning van de arbeiders op het land, dat er, mede door verkeerde landbouwme thoden, een constant tekort aan le vensmiddelen in de Sowjt-Unie aan te danken is. Vooral dank zij deze gemakkelijk beschikbare arbeidskrachten kon de Sowjet-industrie na de revolutie gro te vorderingen maken, in het bijzon der tijdens het tweede vijfjarenplan van 1932 tot 1937. Er volgde tijdens de Tweede Wereldoorlog een inzinking, maar in 1948 werd het vooroorlogse niveau wederom bereikt en sindsdien is de productie blijven stijgen. Deze Nu de overall.... stijging is echter niet groot genoeg geweest om opgewassen te blijken te gen de problemen, die door de uit breiding van de zware industrie wer den gesteld om tegelijkertijd te vol doen aan de steeds toenemende vraag naar verbruiksgoederen. TERUGGANG Uit een op 21 Juli gepubliceerde halfjaarlijkse economisch overzicht blijkt dat de productie van verbruiks goederen in de Sowjet Unie dit jaar in een langzamer tempo is gestegen dan in een der voorafgaande jaren na het einde van de Wereldoorlog en dat, of schoon het gestelde doel van het vijfde vijfjarenplan reeds op 1 Mei was be reikt acht maanden voor de streef datum de productie van een grote verscheidenheid van belangrijke goe deren, zoals ruw ijzer, nonferro-meta- len, aardolie, synthetische rubber en dergelijke, ten achter is gebleven, bij de gestelde doelen. Moskou heeft nog geen aanduidin gen gegeven hoe het de mannen, die uit de strUdkrachten worden ontsla gen, op het arbeidsfront tewerk zal stellen, maar het is vrijwel zeker, dat voor het merendeel van, hen reeds een bepaalde bestemming is toegedacht, hetgeen in overeenstemming zou zijn met vroegere pogingen van de Sowjets om van grote mensenmassa's gebruik te maken om de productie op te voe ren. Zo werden verleden jaar meer dan 150.000 jonge mensen uit de steden gehaald om in het vergelegen Kazak stan en West-Siberië „maagdelijke gronden" te bebouwen. In November werd in de „Prawda" bekend gemaakt dat duizenden regeringsambtenaren en masse overgebracht werden naar boer derijen en fabrieken, vijf maanden la ter berichtte de „Prawda" dat 30.000 andere stadsbewoners, onder wie vele partij-functionarissen, waren aangewe zen om te gaan werken op collectieve boerderijen, die bij het opgestelde schema ten achter waren, waar zij zouden worden aangesteld als politiek commissaris. Oplossing van de vorige week HORIZONTAAL: 1 protest; 7 leid sel; 13 aap; 14 iemand; 16 are; 17 s.g.; 18 non; 10 os; 22 e.o.; 23 etude; 24 ta; 28 hobbel; 31 torsen; 34 in; 35 erie; 37 oslo: 38 ei; 39 art; 40 neo; 42 iep; 44 1.1.; 45 stevige; 48 r.d.; 50 lood: 52 loes; 54 eerst; 57 kleef; 59 r.r.61 li; 62 oom; 64 mi; 65 ar; 66 git: 67 af; 68 le; 69 ido; 70 n.b.; 71 in; 72 oma; 74 Ld.76 op; 77 netto; 79 artis; 82 tiel: 85 eter; 87 ar; 88 stabiel: 92 ut; 94 fel; 96 ato; 97 iet; 100 ai; 102 rank; 104 nest; 106 ma; 107 strikt: 110 -taren; 112 a.c.; 13 octet; 116 gij: 118 aa: 118 aa; 120 eed; 121 oe; 123 pad; 125 beneden; 128 lid; 130 procent; 131 aasgier. VERTICAAL: 1 pa: 2 rap; 3 op: 4 eng; 5 si; 6 tent; 7 land; 8 en; 9 ido: 10 s.a.; 11 era; 12 le; 15 mouw; 17 sober; 20 stroe; 21 ohio; 22 eb; 23 eli; 24 ets; 26 as; 27 snik; 29 on; 30 erts; 32 olie; 33 ee; 36 ene; 37 ooi: 39 aloe; 41 eva; 43 prof; 44 1 o 46 tas; 47 gal; 49 de; 50 lorgnet; 51 del; 52 lei; 53 stroper; 55 riant; 56 to; 57 k.m.; 58 emelt; 60 rib; 63 olm; 65 ado; 71 iel; 72 o.o.73 aa: 73 die; 77 nerf; 78 tot: 20 ree; 81 stut; 83 is- 84 abt: 86et: 88 slak; 89 aak- 90 ion- 91 list: 93 kast; 95 erica; 98 etage; 99 gans; 101 it; 103 Oto; 105 est; 106 me; 108 ra: 109 stee: 111 rij; 114 cent; 115 edda; 117 dar 119 abe; 121 ons 122 wie 123 pp 124 do 126 en- 1127 e.a.; 128 li; 129 dr.

de Stem | 1955 | | pagina 7