met melk meer mans Maria's Onbevlekte Hart DE SPOORWEG Weer incidenten in Goa Andrews Yan Gogh-huis te Nuenen wordt gerestaureerd RADIO-PROGRAMMA S Deze week in het buitenland Een boemerang-protest van Nehroe DE. kwestie Goa is intussen weer in een ernstiger stadium ge treden. Tengevolge van de inciden ten van het vorig jaar onderhouden India en Portugal reeds geen recht streekse betrekkingen meer. De „vreedzame" actie van India gaat gepaard met blokkadepogingen te gen het Portugese gebied door de Indische autoriteiten. Zo is b.v. de spoorwegverbinding tussen India en Goa verbroken. Veldslag op Texel LIKDOORNS U kunt best lieven zonder blindedarm Bonnen-actie voor Lourdes-reizen Ruiltje met de Ned. Herv. Gemeente Bankwerker door stroom gedood Uitreiking van de Nansen-medailles Aartshertog van Habsburg-Lotha- ringen overleden Liturgische Kalender GYMhvV niet voor IHP niets 1/ wereldberoemd rolfilms door JACK BECHDOLT 10 ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 Cv 1 ct EL oog met iud- art, co- 9 ood leu- .95 JEN ara> >rte- ina- n 1 ct tilde 5N 3.30 1.35 JES 2 ct oper 2.65 2.65 2.65 P)E achtste verjaardag van India's onafhankelijkheid is gevierd met een „vreedzame" invasie van Indische nationalisten in Portugees Goa. Ook het vorig jaar was een dergelijke manifestatie in het voor uitzicht gesteld, maar toen bleet zij zeer beperkt en wisten de auto riteiten van Goa grensoverschrij ding practisch geheel te verhulde- ren. Thans zijn de Indische demon- stranten ten getale van enkele du zenden op verschillende plaatsen tegelijk de grenzen van het gees gebied over gekomen betogen dat Goa onder souvereini teit van India dient te worden gebracht. De politie van Goa heeft uiteraard getracht een massale intocht van vreemdelingen te keren, die. hoe „vreedzaam" dan ook, kennelijk gericht was op inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Goa en zelfs op een fundamentele orde verstoring, omdat hij rechtstreeks tegen het aldaar gevestigde gezag was bedoeld. Zij heeft daarom de demonstranten aangemaand Goa te verlaten. Toen dit niet hielp, heeft zij eerst waarschuwingsschoten ge lost en vervolgens, waar zij zelf in het gedrang kwam, ook rechtstreeks op de demonstranten gevuurd. Het gevolg was, dat bij de jongste inci denten in Goa enkele doden en ver scheidene gewonden zijn te betreu ren. Premier Nehroe, die op. dezelfde dag in zijn rede ter herdenking der Indische onafhankelijkheid opnieuw de souvereiniteit over Goa voor zijn land opeiste, heeft nadien in het parlement het optreden der Portu gese politie tegen de „vreedzame" overrompeling „brutaal en onbe schaafd" genoemd. „De wereld opinie moge oordelen, of het ge rechtvaardigd is onbewapende men sen, die van geen geweld gebruik maken, te doden," zo verklaarde hij. Daarmee maakte hij meteen gebruik van de omstandigheid, dat er slacht offers in Goa vielen, voor een be roep op de wereldopinie ten gunste van zijn eigen standpunt, dat mede de betogingen met haar gevolgen heeft uitgelokt. Maar al heel spoedig moest Neh roe dit protest ontkracht zien door het optreden van de Indische natio nalisten in zijn eigen land. Wel verre van „vreedzaam" te betogen trokken na de incidenten te Goa onbewapende, maar opgewonden scharen in Bombay en Calcutta naar de regeringsgebouwen en vreemde consulaten. Zij drongen I deze laatste plunderend binnen, waarop nu ook de politie van India „brutaal en onbeschaafd" begon op te treden en van de vuurwapens gebruik maakte, waarbij gewonden vielen. Premier Nehroe heeft zich toen gehaast volledige schadevergoeding aan de Britse en Portugese rege ringen te beloven voor de vernie lingen, die in haar eigendommen waren aangericht. Portugal wenst zijn gezag over Goa echter volledig te handhaven. Het heeft hier eeuwenoude rechten en de bevolking van Goa is in over grote meerderheid voor bestendi ging van de bestaande toestand. Zij geniet dezelfde vrijheden als de Portugezen in Portugal en be schouwt zich ook als Portugees. Een beroep op het zelfbeschikkingsrecht belooft dan ook geen succes voor India De nationalisten, die Goa pe netreren zijn Indiërs en slechts bij uitzondering Goanezen. Maar de Indische nationalisten en premier Nehroe zelf hebben een stokpaardje gemaakt van de uitbrei ding der Indische souvereiniteit over het aangrenzende Portugese territoir, zoals Soekarno dat heeft gedaan ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea. Zulks in tegenstel ling met de gedragslijn, welke Neh roe zelf op internationaal niveau anders gewoon is als voorbeeldig aan de wereld voor te houden. Daar propageert hij voortdurend vreed zame samenwerking en coëxistentie tussen de meest uiteenlopende te genpolen. Portugal zal zich gelukkig prijzen, wanneer Nehroe de coëxistentie, welke hij met Peking-China moge lijk acht, metterdaad ook tegenover Goa, waar zij veel gemakkelijker ligt, in acht wil nemen. Daar men de opmars naar Goa al weer direct wil gaan herhalen, zonder dat Neh roe er zich krachtig tegen verzet, ziet het hier echter nog in het ge heel niet naar uit. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicatie Nederlands Zuivelbureau, 's Gravenhoge 27 000000000000000000000000000<x>00000000000cx>0000000' De afgelopen nacht zijn de bewo ners in het centrum van Den Burg opgeschrikt door een heftig kabaal van vechtende en schreeuwende jon gelieden. Een tiental arbeiders, werkzaam bij de in aanleg zijnde waterleiding en een tiental militairen van het amphi- bie oefenkamp „De Mok", die te veel aan Bacchus hadden geofferd, waren slaags geraakt. Een der militairen rukte een rich tingaanwijzer van een truck en ging daarmee drie tegenstanders te lijf. Toen er rijkelijk bloed vloeide riep iemand politie". Dit was het sein voor de vechtersbazen de strijd te staken. De militairen vluchtten in een vrachtauto kampwaarts, waarna de tegenpartij eveneens afdroop. (Advertentie) (Advertentie) VERWIJOlffO NET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaartnke «cheermesies. Een nieuw vloeibaar middel.NOXACORN. neemt de pun weg In 6») seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje N OXACORN Antiseptisch Eikdoornmlddel van t 1.35 bespaart U veel ellende (50> maar uw spijsvertering moet in staat blijven om dag in dag uit 3 kilo vocht en voedsel te verwerken. Als uw maag en ingewanden overbelast zijn of in de knel zitten bij zittend werk of nauwe kleding, kunnen zij hun taak niet meer behoorlijk ver vullen - onverteerde voèdselresten hopen zich op. Een nare smaak en beslagen tong, hoofdpijn, een loom en landerig gevoel - het zijn in 9 van de 10 gevallen noodsignalen van uw spijsvertering. Neem direct An drews bruisend Gezondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden een handje te helpen. Want Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de genees krachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in de spijsvertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan func- tionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. UR zijn wel nimmer twee harten geweest, die zozeer op elkan der waren afgestemd, die zo sa menklanken in volledige harmo nie, als de harten van Christus van Maria. Helder en zuiver uit in haar invloed en belangstel ling voor de menselijke noden. Deze toewijding belijdt Maria's koninklijke waardigheid Haar in nige verbondenheid met Jezus' priesterlijk ambt, de overredende als van het edelste kristal, door- invloed, die Maria heeft op het straald door een zonnegloed van Hart van God. genade, uitsluitend en rechtstreeks Sinds de verschijningen van gericht als een volmaakte kom- Fatima is er wel iets gebeurd. Het pasnaald op Gods eer en glorie, blanke beeld der Moeder Gods is waren deze harten waard om door uitgedragen naar vele landen en de mensen te worden vereerd. Zo- heeft als een zegetocht onderno- als kinderen zich gelukkig weten, men, een goodwill reis voor de be- omdat zij een vader of moeder langen van Haar Zoon. Het was hebben gehad, die een goed hart alsof Zij de vaak zo onefficiënte bezat, dat hen met liefde en goed- prediking der priesters ging onder heid heeft omringd, zo vereert de steunen en niet een beeld ging Christen ook de harten van Jezus door de landen en provincies, het en van Maria. Sinds enkele jaren was de Moeder Gods zelf, die de vieren wij op 22 Augustus de harten trof en aanspoorde tot boe feestdag van Maria's Onbevlekte te en die duizenden deed neer- Hart, die meer dan een feestelijk knielen, overompeld door de stroom gedenken is in de opeenvolgende van genaden, die Zij voor hen dagen van het kerkelijk jaar, ja, die als een samenvatting is van de duizelingwekkende grootheid, waartoe Gods genade Maria heeft verheven en van de nimmer afla tende zorg, waarmee Zij voor het lot van de mensen is begaan. Gods eer en het geluk der mensen ko men in Maria's Hart bijeen zoals twee wegen, die verenigd worden, of twee rivieren, die samenvloeien. De tijd, waarin wij leven, open baart ons dit op markante wijze. In Fatima liet Maria de schoon heid en goedheid van Haar Onbe vlekt Hart zien en waarschuwde tegen het grootste kwaad, de zon de, maar wees tegelijkertijd de weg aan van de grote terugkeer naar God. Er is sinds die dagen toch wel iets gebeurd. Op plechtige wijze wijdde de nu regerende Paus de wereld toe aan het Onbevlekte Hart van Maria en bisdommen en kloosters, gezinnen en enkelin gen hebben deze herhaald. Het is een erkenning van Haar grote macht en va-n Haar onbaatzuchtige liefde; het drukt het vertrouwen had verkregen. Maria schreed voort, als bij een andere visitatie, om Christus te brengen en de vreugde te doen opklinken in de harten, zoals Zij aan Elisabeth de kreet ontrukte: „Wat overkomt my toch, dat de Moeder des Heren tot mij komt!" Zolang de Moeder Gods zich op zulk een treffende wijze bekom mert om het menselijk heil, zijn er toch vele redenen tot vertrouwen. Wij worden niet vergeten en alleen gelaten, overgeleverd aan de eigen zwakheid of misstappen, maar daar is een sterke hand, die op richt en daar is een warm hart, dat met onze noden en ellende is begaan. En zo is de feestdag van Maria's Onbevlekt Hart dus iets meer dan een gedenken in de ononder broken rij der liturgische vierin gen, het is een herinnering aan een levensprogram voor ons, een herinnering aan een Hart, dat on beschrijfelijk schoon is en verhe ven. maar tegelijkertijd met moe derlijke liefde en meeleven be zorgd is om ons geluk. •ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Zuster Els van Ryckevorsel uit Vught kent Lourdes nu wel zo'n beet je. Meer dan 25 keer is ze met de ziekentrein meegeweest en omdat ze beter dan wie ook beseft, wat Lour des voor vele mensen betekent, hoeft men zich over haar initiatief niet te verwonderen. Zuster van Rijckevorsel is begonnen met een bonnen-actie. Wie Hoboca-bonnen heeft, kan er haar en dus de zieken gelukkig mee maken. Soms komen de bonnen met hele pakken gelijk, soms brengt iemand een of twee bonnetjes ter waarde van enkele meters. Ze worden in de Taaistraat 53 te Vught met evenveel enthousiasme ontvangen. Over enkele maanden hoopt men een begin te maken met de restau ratie van het huis van Vincent van Gogh in Nuenen. Hiertoe werd reeds in 1953, ter gelegenheid van de her denking van van Gogh's honderdste geboortedag, besloten. Het ministerie van O. K. en W., het provinciaal bestuur, de gemeente Nuenen en de van Gogh-stichting dra gen een aandeel bij in de restauratie kosten. Met de verbouwing zelve kon evenwel geen begin worden gemaakt, omdat het enigszins vervallen huis nog steeds werd bewoond en omdat de bewoner weigerde het huis te verlaten. Een ander huis werd hem aangeboden, doch hij weigerde op- nieuw. De zaak kwam voor de rechter, die de bewoner in het gelijk stelde. En kele weken geleden heeft de zaak een gunstige wending genomen. De naast het van Gogh-huis gelegen pas torie van de Ned. Herv. Gemeente wordt namelijk gerestaureerd en de bewoner van het van Gogh-huis heeft zich bereid erklaard na voltooiing van deze verbouwingswerkzaamheden te verhuizen naar de pastorie. Daarna kan dus een begin worden gemaakt met de restauratie van het van Gogh- huis. Hierin zal in de toekomst de pastorie van de Ned. Herv. gemeente worden ondergebracht. Als zodanig heeft het uit 1764 daterende huis vroeger ook dienst gedaan. Er be staan plannen om in het huis een van Gogh-kamer in te richten met re producties en tekeningen van de schilder. Alle Hoboca-bonnen zijn welkom of ze nu recht geven op 150 meter rei zen of op 3 k.m. Dank zij deze spaar actie immers konden met de bede vaart, die zo juist is teruggekeerd, vier onvermogende zieken mee naar het genadeoord. Daarom is het zo jammer, als er bonnen verloren gaan. In tal van zaken geeft men de Hoboca-bonnen cadeau bij aankoop van een betaald geldbedrag. Vaak laten de koopsters de bonnen ach ter. ,.Wat doe je met die paar meter reizen?" is dan de reactie. Zuster van Rijckevorsel doet er een heleboel mee, omdat al die meters aan elkaar ten slotte telkens de 2800 k.m. vormen, die een gratis reis voor een arme zieke naar Lourdes uitmaken. Op het veilingterrein aan de Croese- laan te Utrecht is de 18-jarige bank werker J. W. Verkerk door stroom getroffen en op slag gedood. V. was bezig met een electrische boorma chine, waarvan de draden niet vol doende waren geisoleerd. Het slacht offer werd getroffen door een span ning van 380 volt. Op 15 September a.s. zullen in het paleis der Verenigde Naties te Genève Nansen-medailles worden uitgereikt. De Nansen-medaille-1954 is bestemd voor mevrouw Roosevelt, die haar onderscheiding persoonlijk in ont vangst zal nemen. Dezelfde medaille voor 1955 is be stemd voor Koningin Juliana. De Ne derlandse gezant te Bern, Mr. A. W. C. Baron Bentinck, zal de onderschei ding voor zijn vorstin in ontvangst nemen. Aartshertog Albert van Habsburg- Lotharingen is, zo blijkt thans, op 23 Juli te Buenos Aires in de leeftijd van 58 jaar overleden. Gedurende de laatste oorlog deed hij aanspraken op de Hongaarse troon gelden. Hij woonde reeds enige jaren in Buenos Aires onder de naam van graaf Lovari. Zijn gewezen echtge note, van wie hij in 1943 in Mexico scheidde, doet thans juridische stap pen, om de rechten van de aartsher tog voor haar beide dochters, Sarolta (13) en Ildiko (15), te verzekeren. Zelf heeft zij afstand gedaan van haar titels en de Amerikaanse natio naliteit aangenomen. Zij doet admi nistratief werk in het academisch ziekenhuis te San Francisco. ZONDAG 21 Augustus. Groen. 12e Zondag na Pinksteren. 2e gebed H. Joanna Francisca. 3e octaaf O. L. Vrouw. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 22. Wit. Onbevlekt Hart van Maria. 2e gebed H.H. Timo- teus enz. Credo. Prefatie van de H. Maagd. DINSDAG 23. Wit. H. Philippus Be- nitius. 2e gebed en laatste Evan gelie vigilie van de H. Bartholo- meus. Of: Paars. Vigilie van de H. Batholomeus. 2e gebed H. Philippus Benitius. WOENSDAG 24. Rood. H. Bartholo- meus. Credo. Prefatie van de Apos telen. 's Hertogenbosch: Wit. Kerk wijding van de kathedraal. Credo. Gewone prefatie. DONDERDAG 25. Haarlem: Wit. H. Gregorius. 2e gebed H. Lodewijk. 3e A cunctis. 's Hertogenbosch: Rood H. Batholomeus. 2e gebed H. Lodewijk. Credo. Prefatie van de Apostelen. Breda: Wit. H. Lode wijk. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. VRIJDAG 26. Rood. H. Zephyrinus. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Prefatie van de Apostelen, 's Her togenbosch: Wit. Mis van Kerk wijding. 2e gebed H. Zephyrinus. 3e van de H. Maagd. Credo. Gewone Prefatie. ZATERDAG 27. Wit. H. Joseph Ca- lasanctius. 's Hertogenbosch: 2e ge bed Octaaf Kerkwijding. Credo. JACHT Kantoormeisjes van een bank in Londen hebben jacht ge maakt op een rover, die een bankbediende een tas met 3000 gulden uit de handen griste en de benen nam. De meisjes renden de kerel ach terna en hadden hem bijna in een hoekje, toen hij hulp kreeg van het toeval. Er liep juist een fabriek leeg en de rover mengde zich tussen de zich weg haastende arbeiders. Op deze manier slaagde hij er in te ontsnappen. „Hij zou niet zalig zijn geweest, als we hem te pakken hadden gekregen," zeiden de kantoormeisjes later. Vangst De heer J. Roden uit Burton-on- Trent, die vredig zat te vissen, voel de opeens een schok aan zijn hen gel. Hij haalde op, maar moest vast stellen, dat hij geen vis, maar een zwaan aan de haak had. Dit was nimmer zijn bedoeling geweest en daarom belde hij de politie op. De agenten kregen hef echter niet klaar het haakje uit de tong van de gul zige zwaan te verwy deren. Daarom belden z ij maar weer naar de ge neeskundige dienst, die met een aantal verpleegsters en een dokter kwam nader snellen. Het haakje kon worden verwijderd. De zwaan ondervond geen verdere nadelige gevolgen van zijn avontuur. Hij werd voor alle zekerheid in een vijver gezet, waarin niet wordt ge vist. Redder Derek Dowse en zijn 10-jarige zoon Vincent uit het Engelse Sitting- bourne, die zich te ver in zee had den gewaagd, werden gered door een man, die hen glimlachend uit het water haalde, hen bemoedigend op de schouders klopte en daarna verdween zonder zijn naam op te geven. Heel Engeland is thans aan het uitzoeken, wie de geheimzinnige redder kan zijn geweest. Rechtschapen Rechter Ernest Rudgins uit Fairfax in Amerika haastte zich een bedrag van ongeveer f 200 aan achterstallige belas ting te gaan betalen, alvorens hij overging tot de behande ling van 300 gevallen van be lasting-ontduiking. Mening Gij weet nog wel van dat plan van president Eisenhower, die een op atoomkracht gedreven schip een tocht rond de wereld wilde laten maken om te tonen, hoe vreedzaam en nuttig de atoomkracht kan wor den gebruikt. John Lewis, de leider van een grote Amerikaanse bond van mijnwerkers, heeft gezegd, dat dit onzin is. „Dit is niet de manier om de rest van de wereld te laten zien, hoe rijk we zijn," meent hij. „Als we reclame willen maken, kun nen we beter een zwik overtollige handelsschepen uit de mottenballen halen en daarmee een schep kolen naar arme gebieden sturen." Droom Mevrouw Kirby droomde, dat haar zoon James zou worden ge dood, toen ze hem de deur liet uit gaan. Daarom dwong ze hem thuis te blijven van zijn werk. James vond dit onzin en wilde toch vertrekken. Moeder sloot in paniek de deur. Haar zoon for ceerde die en stapte weg. Op dat moment stortte een bloemenbak neer, die boven de deur was op gehangen. James werd gedood. Hond De negenjarige Ettore Finetto heeft zijn leven te danken aan zijn hond, die hem, toen hij te Codevogo, nabij Venetië, in een kanaal was gevallen, op de kant wist te brengen. Personeel Een Brits Labourparlementslid heeft het ministerie van de Lucht macht verzocht een onderzoek in te stellen naar beschuldigingen, dat bepaalde leden van het grondperso neel van het R.A.F.-station te Halton in Buckinghamshire worden ge bruikt als dienstmeisjes" voor offi ciersvrouwen. T. i ft 0 Regen in Mexico. ZONDAG 21 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m VARA: 8,00 Nws en postduivenber. 8,18 Gevar. progr. VPRO: 10,00 V. d. kind. IKOR: 10,30 Re monstrantse kerkd. 11,30 De Kerk aan het werk, caus. AVRO: 12,00 Sportspiegel en postduivenber. 12,05 Lichte muz. 12,35 Even afrekenen heren 12,45 Hammond orgelspel 13,00 Nws 13,05 Meded. of gr. 13,10 V. d. mil. 14,00 Boekbespr. 14,20 Radiophilh. ork. 15,10 Voordr. 15,30 Lichte muz. 16,30 Sportrevue VPRO: 17,00 Tus sen kerk en wereld, caus. 17,20 Van het kerkelijk erf, caus. VARA: 17,30 V. d. kind. 17,50 Sportjourn. 18.15 Nws en sportuitsl. 18,30 Mil. ork. 19,00 Het post kantoor van Slibbedijke, hoorsp. 19,20 Gram. 19,30 De Amateurmusicus AVRO: 20,00 Nws 20.05 Act. 20,15 Promenade ork. en koor 21,00 Cabaret 21,30 Operamuz. 22,20 Lichte muz. 23,00 Nws 23,15 Gram. 23,25-24,00 Idem. HILVERSUM II 298 m NCRV: 8.00 Nws en weerber. 8,15 Gram. 8,30 Morgen wijding 9,15 Geestelijke liederen KRO: 9,30 Nws 9,45 Gram. 9,55 Hoogmis 11,30 'Gram. 11,50 Viola da gamba en clavecim- bel 12,20 Apologie 12,40 Gram. 12,55 Zon newijzer 13,00 Nws en kath. nws 13,10 Lunchconc. 13,40 Boekbespr. 13,55 Gram. 15,00 Strijkork. en sol. 15,40 Operamuz. 16,10 Katholiek Thuisfront overal 16,15 Sportrep. 16,30 Vespers IKOR: 17,00 Jeugddienst 18,10 Zangdienst NCRV: 19,00 Kerkelijk nws 19,05 Boekbespr. 19,15 Gr. 19,30 Waarheid en verbeelding rondom het Nieuwe Testament., caus. KRO: 19,45 Nws 20,00 Symphonette ork. 20,20 Strijk- octet 20,40 Act. 20,55 Gram. 21,00 Idem 21,15 Een sterke vrouw, hoorsp. 22,35 Gr. 22,40 Het getuigenis over Christus, caus. Hierna avondgebed en liturg, kal. 23,00 Nws 23.15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Lichte muz. 13,00 Nws 13,15 V. d. sold. 14,00 Opera- en Bel Can to conc. 16,03, 16,15, 16,50 en 17,15 Gram. 17,45 Nws en sportuitsl. 18,05 Omr. koor 18,30 Godsd. halfuur 19,00 Nws 19,30 Die Jahreszeiten, oratorim 22,00 Nws 22,15 Verz. progr. 23,00 Nws 23,05 Gram. 23,30- 24.00 Idem. BRUSSEL 484 m: 12,15 Gram. 13,00 Nws 13,10 Verz. progr. 14,30 Festival v. Bay- reuth: Siegfried, opera 16,00 Dansmuz. 17,00 Nws 17,10, 18,00 en 18,45 Gram. 19,00 Godsd. halfuur 19,30 Nws 20,00 Gram. 22,00 Nws 22,15 Vrije tijd 22,55 Nws 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. MAANDAG 22 AUGUSTUS AVRO: 7,00 Nws 7,10 Gram. 7,15 Gym. 7,30 Gram. 800 Nws 8,15 Gram. 9,30 Wa- terst. 9,35 V. d. huisvr. 9,40 Morgenwij ding 10,00 Gram. 11,00 V. d. vrouw 11,15 Kamerork. 11,45 Voordr. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 V. h. platteland 12,42 Pianospel 13,00 Nws 13,15 Meded. of gram. 13,20 Metropole ork. 13,55 Koersen 14,00 Pianorecital 14,30 10.000 km tussen Vera Cruz en New York, caus. 14,50 Lichte muz. 15,20 Ame rika met eigen ogen, caus. 15,45 Gram. 17,20 Musette ork. 17,50 Gram. 18,00 Nws 18,15 Lichte muz. 18,45 Terugblik op de atoomconferentie te Genève, interview 19,00 Lichte muz. 19,15 Zang en piano 19.45 Gram. 20,00 Nws 20,05 Act. 20,15 Zigeunerliebe, operette, gr. 21,45 Strijk- kwart. 22,15 Gevar. progr. 23,00 Nws 23,15 Gram. 23,25-24,00 Nieuwe gram. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws 7,10 Gewijde muz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,30 V. d. vrouw 9,35 Metropole ork. en solist 10,20 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,15 Radio wedstrijd 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws 13,15 Lichte muz. 13,45 Gram. 14,05 V. d. jeugd 14,30 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Strijktrio 15,40 Gram. 16,00 Bijbellezing 16,30 Sopr., blokfluit en spi net 17,00 V. d. kleuters 17,15 Lichte muz. 17,40 Koersen 17,45 Regeringsuitz.: Ne derland en de wereld: Uitwisselingsprogr. over Italië. 18,00 Koorzang 18,15 Gram. 18,30 Lichte muz. 19,00 Nws en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 Gram. 19,45 Harp- recital 20,00 Radiokrant 20,20 Promenade ork. en Omr. koor 21,15 Caus. 21,35 Resi dentie ork. 22,20 Rep. v. h. CJMV 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws en SOS- ber. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,15 Rhythm, muz. 12,30 Weerber. 12,34 V. d. landb. 12,42 Rhythm, muz. 13,00 Nws 13,15 en 14,00 Gram. 14,45 Kamermuz. 15,15 Vlaamse muz. 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,30 Idem 17,00 Nws 17,10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18,25 V. d. duivenliefhebbers 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws 19,40 Zigeuner- muz. 20,00 Philh. ork. 2110 Gram. 21.20 Godsd. muz. 22,00 Nws 22,15 Gram. 22,30 Idem 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Gram. 13,00 Nws 13,15 en 14,00 Gram. 15,00 Ork. conc. 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws 17,15 Gram. 17,25 Clavecimbelrecital 18,30 Gr. 19,30 Nws 20,00 Vacantietijd 20,30 Festival van Aix-en-Provence: Ork. conc. 22,00 Nws 22,15 Lichte muz. 22,55 Nws. (Advertentie) typerend voor Adox: zelfs het wolkje er op 13) Herrie? Kom nu maak je gek heid? riep Jeth uit. Iets grootsers kan een mens in zijn leven immers niet te zien krijgen! Het is de ge weldigste gebeurtenis die hier ooit voorgevallen is. Spoorwegen! Nieu we steden! Gemakken en beschaving! Werkgelegenheid voor iedereen. Kijk maar hoeveel vreemdelingen zich hier komen vestigen! Duizenden. Lui, die land zullen kopen en gaan bou wen. Weet je wat ik zelf op het land van de ouwe Cabinal van zins ben? Een stad te bouwen. Een stad te stichten.' Misschien wordt het nog 'n wereldstad! Jeth wendde zich vol trots tot Mary. Vanmorgen heb ik net mijn be sluit gemaakt. Ik zal de nieuwe stad Cabinal noemen, als aandenken aan en uit dankbaarheid tegenover je oom Les. Mary wist haar eigen gedachten en gevoelens onder gepaste verwon dering te verbergen, maar ze sloeg terluiks een blik op Ben. Ze dachten beiden hetzelfde: Zou de oude Cabi nal dit niet een verdacht compliment vinden. Was het niet veeleer een soort bespotting van de man, die door dreven°was? hUis en have opM?nrhet)iehn MWam natu"rlijk niet op in het hoofd van Jeth Hanlev die aan niets anders denken kon dan aan de mogelijkheden tot winst en voorspoed die voor de deur SI Mary en Ben dachten e?Tuist eender over en glimlachten elkander toe in vattingen. begnJPen o£ VII Het ontstaan ener stad Jeth reed met Mary huiswaarts Hij was heel opgewekt en in de wol- ken over het nieuwe tijdperk aan welks aanvang ze nu stonden Zijn hoofd was vol plannen bver de nieu we stad Cabinal en hij sprak over niets anders. Het wordt een knooppunt van spoor- weglijnen, Mary! Ik heb al heel wat aanvragen voor bouwterrein. De men sen komen van alle kanten opzetten. Mensen van het slag van Ace Mosebey en zijn aanhang zei Mary vinnig Kom nou, we kunnen niet in eens de heilige boontjes uit hangen Ik geef dadelijk toe, dat Ace Mose- by geen brave jongen is, maar ik heb geen recht hem te veroordelen. Zolang hij zich rustig en behoorlijk gedraagt kan ik hem en zijn soort hier niet vandaan jagen. Mary glimlachte eens en knikte. Maar haar gedachten waren elders Het zal zolang niet duren of we hebben hier een stad. vervolgde Jeth. Met kerken, banken, theaters en hui zen. Het wordt een tweede Chicago. Wie weet! Ja, wie weet! beaamde Mary, uit haar dromen gewekt. Och Jeth, ik hoop het voor jou. Het moet heer lijk wezen een man te zijn en een nieuwe stad te stichten. Wat schattig van haar, vond Jeth. Dat was juist zo aardig van Mary, dat ze altijd wist te delen in de be langstelling harer vrienden. Onder het rijden hield Jeth haar voortdurend in het oog. Wonder dat een van jullie toch niet wakker wordt en in de gaten krijgt hoe een aardig meisje Mary toch eigenlijk is, had zijn moeder nog kort geleden gezegd. Ja, gelijk had ze. Mary was in de laatste tijd heel wat veranderd. Ze was plotseling geen kind meer, ze was een volwassen vrouw geworden. T" e ziet er zelf anders vandaag bi]7.onder opgewekt en op je best uit, Mary! je zei Mary, nauwelijks wat, zei' omdat ze aan av/ Besprek met Ben dacht. Arme 7 J e moest zü hem helpen? ze !?aar zuster alleen had. vorfürfl ue Beval met Bess en veiteide haar wat ze ook van Ben gehoord had. vrëèg^Bess" 'leb Ben Besproken? Bess vergat Allen totaal nu ze wel iets anders aan het hoofd had. Ze beet op de lippen toen ze naar het verhaal van Mary over haar ontmoe ting met Ben luisterde. Ze was zelf die morgen uitgereden in de hoop hem toevallig aan te treffen. Waarom moest Mary nu zo boffen en zij zelf niet? Toch gek, dat Ben niet even hierheen is komen rijden om gedag te zeggen, beklaagde ze zich. Hij kon toch wel een ogenblikje vinden om zich hoffelijk te tonen? O, maar dat doet hij nog wel. Hij heeft beloofd binnenkort aan te komen. Het kan mij persoonlijk geen snars schelen, zei Bess met een nij dig rukje aan haar hoofd: Het komt er niets op aan. Ik zou me toch de moeite niet geven hem te woord te staan. En je zei juist dat je graag had dat hij kwam. Weineen, zo iets heb ik niet gezegd. In elk geval het komt er geen snars op aan. Schei nou maar uit met me te t eiteren. Maar kind, het is helemaal geen treiteren van me, riep Mary uit. Bess had zich omgewend en Mary hoorde haar verdacht snikken - Och Bess, wat scheelt er aan? Bess klemde zich aan haar vast. Waarom komt Ben toch niet meer? Ik zou hem zo graag nog eens zien. Ik verlang zo naar hem. Hij komt immers lieve meid. Hij wil jou ook graag eens spreken. Hij verlangt er natuurlijk heel erg naar, verzekerde Mary, al kostte ieder woord haar ontzaggelijk veel pijn. Maar nu wilde ik even met je over Allan praten. O wat kan Allan me schelen! Kom nou Bess, ik heb je immers al verteld dat hij al het geld, wat hij voor zijn hoeve had gespaard, aan het verspelen is. Dat is toch ver schrikkelijk. Daar moeten zijn... zijn vrienden toch iets tegen zien te doen. Daar kan niemand iets tegen doen, zei Bess koppig. Dat zou je beter begrijpen als jc Allan kende zoals ik hem ken. Wie hem raad probeert te geven is een volslagen idioot. Haar zuster staarde haar verbluft aan. Maar Bess je hebt toch van hem gehouden? Niet waar. Dat heb ik misschien me zelf verbeeld, maar dat was on zin. Ik weet nu beslist dat ik nooit van hem gehouden heb. Gekrenkt en verbaasd gaf Mary het op. Ze had Bess voor onnaden kend, maar nimmer voor hardvoch tig aangezien. Die hardheid ergerde haar. Misschien zou ze alles beter begrepen hebben als ze haar zuster na het gesprek nog in het oog had kunnen houden. Want toen deze al leen was achtergebleven, barstte ze in bittere snikken los en bejammer de zichzelf als het ongelukkigste schepsel ter wereld. Mary ging naar Etta om raad. De oude vrouw liet haar rustig uitspre ken. Vermoedelijk kan niemand iets voor Allan doen. als hij zich beslist als een gek wil aanstellen. Maar het blijft een schande. Waarom vraag je Jeth niet, of hij je helpen wil? Jeth! Ja, die was echt de man voor zoiets! Mary bedankte haar ou de vriendin voor die goede raad. Etta van haar kant was blij over elke gelegenheid, waar door die twee met elkaar in aanraking konden ko men en ze hoopje er voor het geluk van haar zoon het beste van. Toen Mary met het geval bij Jeth kwam, luisterde hij heel ernstig naar haar verhaal. Maar hij betwijfelde het net als zijn moeder of hij er veel aan zou kunnen doen. Maar erg is het! Allan is een goeie kerel. Wat haastig gebakerd, maar een uitstekende ruiter en een best veehouder. Ik vind 't erg dat hij zijn geld ver dobbelt. inplaats van het belang van zijn streek te dienen. Ze besloten eindelijk s imen naar Allan te gaan om er met hem over te praten. De nieuwe stad Cabinal was nog geen week oud, toen Jeth en Mary er op uitreden om Allan te bezoeken. De reeds opgerichte bouwsels beston den nog uit ongeschaafde planken, gegolfd ijzer en asfaltplaten. Behalve de kroeg en de speelzaal van Moseby stonden er nog twee andere kroegen, een hotel en verscheidene winkels. Op de voorlopige plattegrond van de bouwheer was nog slechts één straat geprojecteerd, die Main Street zou heten. Die was nog niet geheel vrij van prairiegras en reeds zo vol kuilen en gaten, dat het niet lang zou duren of de mogelijkheid van bestrating zou onder het oog gezien moeten worden. Straatlantaarns bestonden er nog niet cn alleen het licht, dat door het tentlinnen waarmee de muren vaak bespannen waren, naar buiten drong, verminderde 's avonds de duisternis een weinig. Maar toch waren er reeds heel wat bouwterreinen afgebakend en kwamen er steeds meer gegadig den. De mensen waren er op gesteld in Canibal te komen wonen. Als het een kruispunt van spoorwegen zou worden, wie weet hoeveel toekomst er dan niet in zat. Als dit goed loopt, dan koop ik er nog meer land bij, Mary. Ik heb een oogje op een groot stuk een eind verderop. Daar sticht ik dan metter tijd een stad. die ik Hanley noem, zo dat mijn kinder i en kleinkinderen iets hebben om groot op te gaan. Hij keek het meisje onderzoekend van terzijde aan. Ze wist natuurlijk nog niet, dat hij haar als zijn toe komstige deelgenote in zijn 'grootse ondernemingen beschouwde Hij had er over gedacht er nog tijdens deze rit over te beginnen, maar door het drukke praten was het daar nu te laat voor geworden. Ze waren nu dicht bij de inrichting van Moseby aangekomen en hij had er nog andere zaken te doen. Die inrichting was wel de grootste van heel de streek. De vloer en de opstand waren van plan ken en het dak van canvas. Het licht scheen van binnen uit daardoor heen en de muziek van een accordeon en een piano begeleid door het schui felen en stampen van voeten, drong naar buiten door de dunne wanden. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1955 | | pagina 5