Pater Janssen en pater Kint vertrekken naar Brazilië ZOUTELANDE STAAT VOOR GROTE PROBLEMEN <B> Grote Missiefancy-fair te Boschkapelle Afscheid van de heer C. PLASSCHAERT Terrein voor padvinders JANTJE BURM VAN GROENENDIJK WON EEN BROMFIETS Er moeten 29 panden verdwijnen Krijgt Zierikzee rijkspolitie? Eigen Haard Begroting 1956 sluitend Z- Vlaanderen 49 Roepingen Buitengewone zitting van de Paehtkamer voor Oost-Zeeuwsc/i-1 laanderen Toespraak van mr P. van Meerwijk Wat zal er aan schadevergoeding uit de bus komen Te MiddelburgTer neuzen en Goes blijft de gemeente-politic Te Domburg Tour de France-prijsvraag van Dagblad De Stem Vader was er meteen mee weg Aanbieding te Terneuzen ^WCOLORITE Colovinyl Wegschap Walcheren Verkeersongeval bij Terneuzen Doktersdiensten TERNEUZEN Zuid-Beveland GOES AGENDA Heden Morg en Maandag DAGBLAD DE STEM VAN- ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 HER EN DER VERSPREID langs een onooglijke keiweg liggen de woningen van Boschkapelle, een stil dorpje in het Oost Zeeuwsch-Vlaamse land. Men kan van een dergelijk dromend dorp, waaraan het jachtende leven van de moderne tijd als het ware voorbij gaat, niet verwachten dat het de wereldpers in opschudding zal brengen. Met zijn ruim 1000 inwoners geeft deze kleine gemeenschap van meest eenvoudige arbeiders hiertoe geen aanleiding. En toch leeft er iets in dit dorp. Toch kan dit dorp zonder pretenties zich op iets beroemen, waarmee het in grootheid de grote stad naar de kroon steekt. Boschkapelle toch kan bogen op een getal van 49 in leven zijnde priesters en religieuzen, die allen uit deze kleine parochie zijn voortgekomen. Tal van grote gezinnen hebben één of meer van hun kinderen met vreugde afgestaan om te gaan werken in Gods wijngaard. Dit kostte, vooral in de vooroorlogse jaren, dik wijls grote offers. Men kon toen de kinderen maar al te best gebruiken om, zodra de schooldeur achter hen dichtviel, mee te gaan verdienen voor de kost,- want de spoeling was dun. Maar liever een boterham minder en het ideaal van hun kind verwezenlijkt zien, in deze geest brachten de ouders dit offer met blijdschap. Nu Dr. Dellepoort in zijn studie over de priesterroepingen een tamelijk zwart licht geworpen heeft over onze streek Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zeer weinig priesters voortgebracht is het troostend te zien hoe het kleine Boschkapelle schittert met een lange rij van priesters en religieuzen. Tien van hen zijn in de missie werkzaam of er werkzaam geweest. Binnenkort gaan dan weer twee jonge mannen uit Boschkapelle de rijen in de missie versterken. Twee Lazaristen, pater F. Janssen en pater Th. Kint, zeggen dan weer huis en haard vaarwel om te gaan werken op plaatsen waar ze zo dringend nodig zijn. Voor pater Janssen is het al de derde keer dat hij zee kiest naar Brazilië. Zijn ver trek is bepaald in September. Desgevraagd was hij zo bereidwillig ons een en ander over zijn missie te vertellen. GROTE PRIESTERNOOD. opgesteld op de speelplaats van de R.K. lagere school. Via een huis-aan- huis-collecte heeft het organiserend comité de beschikking gekregen over prachtige prijzen, die hun weg onder het publick wel zullen vinden. Mid den op het speelterrein zal een dansvloer worden gelegd, waarop de liefhebbers van een dansje in een gezellig bal-champêtre terecht kun nen. Aan de fancy-fair is tevens een grote loterij met prachtige prijzen verbonden. Er wordt voorts gezorgd voor een gezellig zitje, waar men in de gelegenheid is een verversing te gebruiken. In een aparte stand zal te zien zijn wat de parochie voor de missie doet en heeft gedaan. De foto's van alle priesters, zusters en broeders van Boschkapelle, met ver melding waar ze werkzaam zijn, vul len in deze stand een hele galerij. Vandaag is de dag van de schutters. Om 3 uur treden zij aan in een grote missieschieting, waaraan ook weer Het land is overwegend katholiek, maar wegens de grote uitgestrektheid heeft men er met een dringende priesternood te kampen. Reeds 100 jaar werken de Lazaristen in Brazi- Noord tot Zuid. De Nederlandse pa ters. in totaal 75, zitten sinds een dertig jaar in het Noorden, d.i. op en even onder de evenaar. Zij werken er bij een constante hitte van 25 tot 33 graden. Van het aan de Lazaristen toevertrouwde gebied zijn er grote gedeelten waar nog wilde Indianen wonen, n.l. langs de Tocantins, een rivier, die in de Amazone-delta uit mondt. Pater Janssen heeft er ge werkt in de seminaries, in de paro chies en in de missie. In 1953 werd hij benoemd tot vice-provinciaal van Noord-Brazilië en sindsdien moet hij geregeld alle huizen en werken be zoeken, waarmee afstanden gemoeid zijn van 3000 k.m. Pater Kint vertrekt voor de eerste maal naar de missie. Vorig jaar ont ving hij op het groot-seminarie te Helden-Panningen de H. Priester wijding, na zijn humaniora gemaakt te hebben in Wernhoutsburg. In Octo ber gaat hij naar de missie van Cen traal Amerika in Panama en Guate mala. De Congregatie der Missie of Lazaristen heeft sinds jaren dit werk gebied, waar een ontstellend gebrek aan priesters heerst, gemiddeld één priester op 23.000 gelovigen. Paro chies zo groot als Brabant, met 60.000 zielen moeten het soms stellen met één priester. De Congregatie der Missie, die zich vooral toelegt op missieprediking en seminarieleiding, vindt hier een prachtig arbeidsveld onder een bevolking, die hoofdzakelijk bestaat uit afstammelingen van In dianen en Spanjaarden. Eén van de eerst ontdekte gebieden Columbus is nog in deze streken geweest teerde het nog op de hoge bescha ving van Asteken en Maias. Langza merhand ging de Westerse beschaving overheersen en is het volk Spaans gaan spreken. De bevolking is over wegend katholiek, maar door het ge brek aan priesters is de onwetendheid zeer groot. De twee aangewezen wer ken om daartegen te ageren, zijn de missieprediking en de seminaries waarin pater Kint een actief aandeel gaat krijgen. DE FANCY-FAIR. Vanzelfsprekend wordt er in Bosch kapelle hard gewerkt om de beide missionarissen van een goed gevulde beurs te voorzien. Voor Zondag 21 Augustus staat er een groots opge zette fancy-fair op het programma De verschillende stands zullen worden PATER F. JANSSEN waardevolle prijzen zijn verbonden. Indien meer dan 80 schutters deel nemen, zal op twee wippen worden geschoten. Als de weersomstandighe den meewerken, zal het vandaag en morgen ongetwijfeld een grote drukte worden in Boschkapelle. De beide missionarissen verdienen dan ook onze warme belangstelling. Een goed geslaagde fancy-fair zal hen sterken in de overtuiging, dat wij niet alleen met gebed, maar ook met ons gelde lijk offer achter hen staan. Geen enkele missievriend mag Zondag ach terblijven. Boschkapelle verwacht U allen. In een buitengewone zitting van de Paehtkamer voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, heeit het tweede lid dezer kamer, de heer C. H. M. Plasschaert te St. Jansteen, afscheid genomen. Op zijn verzoek is hem per 21 Augustus a.s. eervol ontslag uit deze functie verleend. Eervol kan dit ontslag worden ver leend. omdat de heer Plasschaert recht gedaan heeft naar de beste tra dities, welke 'lier te lande bestaan. Dank kan de scheidende worden ge bracht. omdat dit agrarische kantoor, vermaard om de nijver, waarmee de landbouw wordt beoefend ih zijn vele facetten en om de kunde en de hoge stand van de wetenschap op dit ge bied, in de ware zin van het woord heeft mogen genieten van de kennis van de heer Plasschaert, als geen ander bekend met de plaatselijke toe standen, van zijn inzicht in vaak de licate pachtsverhoudingen, van zijn fijn aanvoelen van wet en zede. Op 1 November 1938 werd de heer Plasschaert plaatsvervanger van het tweede lid van deze Paehtkamer. 21 Augustus 1950 volgde zijn be noeming tot tweede lid. Deze open bare zitting werd o.a. bijgewoond dooi de voorzitter Mr P. vafi Meerwijk, kantonrechter te Térneuzen, Mr G. Tichelman, plaatsvervangend kanton rechter, Mr C.C. Wabeke, Mr L.W. van Os, hoofdinspecteur van Invoer rechten en accijnzen, twee zusters van de heer Plasschaert, de vroegere griffier van het kantongerecht te Ter- neuzen, Mr H. van den Belt en diens echtgenote uit Zierikzee en per soneelsleden van het kantongerecht. Nadat de heer Plasschaert in een zaak voor de laatste maal in functie was geweest, richtte de voorzitter Mr P. van Meerwijk zich tot de heer Plasschaert. Alvorens met de gebruikelijke ha- mertik deze zitting te beeindigen, mo gen wij ons kwijten van een bizondere taak, zo sprak de voorzitter. De wet, welke vaak hard is, maar welke wij hier gelukkig kunnen res pecteren als de regel welke een vrij, billijk en menswaardig samenleven mogelijk maakt, dwong de heer Plas schaert, die op 9 Augustus j.l. het voorrecht smaakte gezond naar li chaam en geest dfe 70-jarige leeftijd te bereiken, ontslag te nemen. „HET STANDPUNT van het gemeentebestuur is vanaf het begin duidelijk geweest. Het wenst niet te beoordelen of en in hoeverre het nodig is het zeeweringsplan uit te voeren, maar wel is het van oor deel, dat wat kapot gaat moet worden vergoed en bovendien, dat het aesthetisch aanzien van Zoutelande moet worden gehandhaafd". Dit zei ons burgemeester D. Kodde in een gesprek over de velerlei proble men, waarvoor zijn gemeente staat, nu zulke ingrijpende plannen op het punt van uitvoering zijn gekomen. Ingrijpend inderdaad: in totaal zullen er 29 panden moeten verdwijnen. Daarvan heeft de Polder Wal cheren er 1 6over te nemen als directe consequentie van de verzwaring der zeewering en de gemeente 13 om te kunnen komen tot een aanpas sing aan de gewijzigde omstandigheden, o.m. voor de aanleg van een nieuwe straat. pal een z.g. wenszitting gehouden, Er is op het punt van de schade-1 waarin de eigenaren, wier panden vergoedingen nog niets concreets mee te delen en burgemeester Kodde kan wat dit betreft niet veel waardering opbrengen voor het tempo, waarin wordt gewerkt. Dat er een vergoeding uit de bus zal komen krachtens de Onteigeningswet staat natuurlijk wel vast. maar wanneer er geen speciale regelingen worden getroffen, dan zal het er voor vele eigenaren niet zo rooskleurig uitzien. Het gemeentebe stuur tracht te doen wat het kan, maar zoals gezegd: wat er uit zal komen weet niemand. De Commissie van Nooten, een ge- uitvoeren van taxaties, is zowel door de Polder Walcheren als door het gemeentebestuur ingeschakeld en heeft de meeste taxaties al verricht. Dat zich daarbij heel wat puzzles voor doen ligt voor de hand. ELDERS BOUWEN. straks onder de slopershamer zullen vallen, hun verlangens naar voren konden brengen ten aanzien van de plaats voor hun nieuwe huis. Beslissingen zijn nog niet genomen, maar het ziet er naar uit, zo zei burgemeester Kodde, dat in het al gemeen de geuite wensen wel vervuld zullen kunnen worden. NIEUWE UITBREIDING. telande wordt het de gemeente ken merkende stratenplan behouden. Het ligt in de bedoeling aan een nieuw plein een nieuw gemeentehuis te stichten, waarvoor het plan zal wor den gemaakt door het Architecten bureau irs. Rothuizen en 't Hooft. Ged. Staten hebben het betrokken raadsbesluit reeds goedgekeurd. Het zal verrijzen op maagdelijk terrein. Het laat zich aanzien, dat de ver goedingen, die de eigenaren-bewoners uiteindelijk zullen ontvangen, gunsti ger zullen zijn dan die van de eige naren-verhuurders. Op die vergoeding zullen de eigenaren elders moeten herbouwen. Het is nu maar de vraag hoe groot het verschil zal zijn tussen de vergoeding en de herbouwkosten. Kunnen de betrokkenen dit uit eigen middelen opbrengen, dan kunnen zij rustig gaan bouwen zonder dat zij over bouwvolume behoeven te be schikken. Gelukt dit niet, dan zullen andere maatregelen getroffen moeten worden, want de gedupeerden moeten tenslotte een huis hebben. Het zal dan ook een absolute noodzaak zijn, dat de gemeente de beschikking krijgt over extra bouwvolume. „Het ideaal zou zijn", zo meent burgemeester Kodde, „dat er behal ve de onteigeningsvergoeding een bouwpremie wordt gegeven plus zo nodig renteloze voorschotten, opdat de menden tenminste in staat zijn te bouwen en hun zelfstandigheid te bewaren. Gebeurt dit niet, dan is het zeker niet uitgesloten, dat som migen die zelfstandigheid verliezen en dat is toch wel al te ingrijpend. Bovendien kunnen de hiervoor no dige bedragen op de mlllioenen, die het plan kost, niet van doorslagge vende invloed zijn." Omtrent dit vraagstuk, dat ook in enkele andere gemeenten speelt, richtte de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten kortgeleden reeds een adres aan de regering. HET TEMPO. Iri de buurt zal nog een boerderij ringen niet voor schadevergoeding in moeten worden verkregen. aanmerking zullen komen. PATER TH. KINT De burgemeester verwachtte in het algemeen geen moeilijkheden met de onteigeningen. Veel zal natuurlijk af hangen van de hoogte der schade vergoeding en zeker ook van het tempo, waarin kan worden voorzien in nieuwe woningen. Aan de gemeente zal dit heus niet liggen, want wat haar betreft kan er direct gebouwd worden op daarvoor in het uitbrei dingsplan aangegeven plaatsen. Er is Ook voor de Willibrordusput zal een nieuwe plaats gevonden moeten worden. Gedacht wordt aan een punt schuin tegenover de kerk, vlak naast de nieuwe duinovergang, die hier in plaats van de overgang, die er naar alle waarschijnlijkheid zal komen nu nog even verder ligt. UITVOERINGSGRENS. Zoals uit hetgeen werd opgemerkt reeds blijkt moet er onderscheid wor den gemaakt tussen hetgeen direct voor de uitvoering van het zeewering plan nodig is en voor hetgeen daar mee verband houdt of er uit voort vloeit. Voor het eerste doel zijn nodig de woning Duinstraatje 10, enige terrei nen achter de panden aan de Langstraat tot en met dat van de heer P. de Korte, Langstraat 12, garage Steur, Langstraat 8, 6 en 12. cn vervolgens aan de andere kant van de Langstraat alles vanaf de Smidsstraat tot aan het Kerkplein. Verder aan de duinzijde de Willibror dusput, de muziektent, het transfor matorhuisje, de bakkerij Van de Vreugde, Hoogte 4, 7 en 8. Noorder- vroom 1 en 5 en pension Haga. Dit alles valt binnen de z.g. uitvoerings- grens. BEHEERSGRENS. UIT ALOUD GESLACHT De heer van Meerwijk vervolgde: voortgekomen uit een aloud geslacht, wier belangen innig zijn verweven met de bodem van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen en dat vele decennia lang zijn beste leden schonk aan de ma gistratuur van deze streek, begiftigd met alle kwaliteiten, welke uw ge slacht zulk een vooraanstaande posi tie deed verwerven, dit alles ge paard gaande met een nimmer ver vagende liefde voor uw geboortegrond waart gij een hoogstaand lid van de ze Paehtkamer. Tijdens de beraad slagingen gaf U blijk van grondige kennis van de te behandelen zaken en een oprechte meningsuiting naar recht en billijkheid. Wij willen U hiervoor dank betui gen en ook voor de spreekwoordelijk geworden gastvrijheid in Uw woning. Ik kan mij indenken dat Uw heen gaan U pijn doet maar laat dit ver zacht worden door dankbaarheid, heen te mogen gaan in de volle kracht van Uw leven. Wij vertrouwen, dat U met ons Gode zult danken voor alles wat Hij U geschonken heeft en bidden dat Hij U zal blijven zegenen tot in de lengte van dagen. Ambtelijk nemen wij thans afscheid Wees echter verzekerd van onze blij vende vriendschap, in de Uwe beve len wij ons gaarne aan. De heren Mr G. Tichelman, plaats vervangend kantonrechter en Mr C. Wabeke spraken woorden van op rechte waardering voor de ijver en toewijding en de prettige samen werking met de heer Plasschaert. DANKWOORDEN Spreker dankte tevens de oud-grif fier van het kantongerecht Mr v.d. Belt, thans kantonrechter te Zierik zee die met zijn echtgenote was over gekomen om bij dit afscheid tegen woordig te zijn. In zijn dankwoord betrok spreker ook de advMjgten, die bij de behan deling van pachtzaken, op zulk een waardige wijze de belangen van hun cliënten behartigden. Door hun plei dooien werd de vertrouwde sfeer nim mer verbroken. De heer Plasschaert dankte ook de heer W. Galle voor de wijze waarop deze hem verving, wanneer zulks no dig was. Waar zoveel vriendschap en waar dering werd ondervonden valt het hard afscheid te moeten nemen van het werk der Paehtkamer. Spreker sprak de hoop uit dat zijn opvolger dezelfde vriendschap zal deelachtig worden, die hij in zo ruime mate mocht ondervinden. Voorts is er een z.g. beheersgrens In de nieuwe uitbreiding van Zou- j gemaakt, die verder landinwaarts 11- Ia 1l w - 1Kr,! ligt. Tussen beide grenzen bevindt zich een zóne, die min of meer be vroren wordt. Dit kan voor hen, die hier hun eigendommen hebben, voor maar ook nadelen meebrengen. De woningen kunnen voorshands blijven staan, maar de moeilijkheid is, dat wanneer zij nog eens ooit moeten worden afgebroken eventuele uit breidingen. verbouwingen of verbete- Na woorden van dank te hebben gesproken zei de heer Plasschaert „Ik prijs mij gelukkig werkzaam te hebben mogen zijn als lid van de Paehtkamer onder voorzitterschap van Mr van Meerwijk, wiens leiding niet genoeg kan worden geprezen. Dc vriendschap, die daardoor is ontstaan betekent, nu ik als lid der Paehtka mer ga verdwijnen, niet dat ook deze wordt afgesloten. Mooie schenking van fam. Heyse De familie Heyse te Middelburg heeft ruim vier ha. van het Oranje- bos te Domburg ter beschikking ge steld van de padvinderij, wat door het districts-commissariaat van de Zeeuwse padvinders zeer op prijs wordt gesteld. Het is een zeer mooi gelegen deel van het Oranjebos en het zal inge richt worden tot trainingscentrum, mede met het oog op de toenemende stroom van Engelse padvinders, die via Oostende naar Walcheren komen om te kamperen. Volgend jaar wordt het terrein geopend. Met een helder bromgeluid van zijn splinternieuwe Quickly bromfiets hield de heer Burm op Groenendijk zijn intocht, gadegeslagen door een groot aantal uit de huizen gelopen buurtbewoners die vol bewondering en met enige afgunst naar de fraaie groengelakte machine keken die de heer Burm zo maar cadeau had gekregen omdat die brave étappewinnaar in de Tour de France precies in het door hem geschatte aantal uren, minu ten en seconden naar Parijs was gereden. Hoewel hij nog maar heel weinig gebromd heeft, stond de gelukkige prijswinnaar er op, zelf van Terneuzen naar Groenendijk te rijden en die tocht volbracht hij uitstekend. rijden en de heer Burm toonde zich een geweldige leerling want na twee rondjes door de van Steenbergenlaan De ministers van Binnenlandse Za ken en Justitie, hebben bij de Twee de Kamer, tegelijk met de memorie van antwoord op de Politiewet, een aantal wijzigingen in het wetsont- werk ingediend. Voor Zeeland zal de wet indien ze aangenomen wordt, weinig veran dering brengen. In het kort komt alles er op neer, dat de gemeenten boven de 25.000 inwoners - ln Zeeland is dit alleen Vlissingen - gemeente-politie krijgen en gemeenten beneden de 10.000 in woners rijkspolitie. De gemeenten tussen de 10.000 en 25.000 inwoners krijgen óf gemeente- óf rijkspolitie; dit hangt af van de bestaande toe stand. Middelburg, Terneuzen en Goes zullen hun gemeente-politie mo gen behouden, maar Zierikzee, dat ongeveer 7.000 inwoners heeft, krijgt in de toekomst rijkspolitie. Tevoren was hij met rayonbeheer der en redacteur van Dagblad De Stem naar Terneuzen gegaan, om bij Mannaert's Motorenhandel de prijs in ontvangst te nemen. Ook de kleine Jan Burm mocht mee, want tenslotte was de NSU-bromfiets op zijn formulier gevallen en hij voelde zich daarom min of meer mede eigenaar. In Terneuzen bood de heer A. Beijer bedrijfsleider van NSU Import, fa. van Oorschot tg Rotterdam, de fraaie prijs aan: de tweede in de rij van honderden en voor iedere sportieve man zeker wel de mooiste prijs. Hij mocht kiezen uit drie kleuren. „Ik weet het al lang" zei de heer Burm, „ik neem die groene". En de groene kwam van de plank in de fraaie showroom van de fa. Mannaert. Daar mee was het fraaie vervoermiddel eigendom van de winnaar. De foto graaf flitste terwijl de kleine Jan trots op het zadel zat. De heer Mannaert vond het schijn baar nog niet mooi genoeg en mon teerde gratis voor niets een prachtige leren tas op de bagagedrager en zeg de een wegenkaart en een garantie bewijs toe. Want ook het onderhoud van de watervlugge brommer is een cadeautje: de heer W. Mahu in Kloosterzande zal het karretje - een juweel dat 535 gulden waard is! prima verzorgen. Goed beschouwd kost het de winnaar dus niets meer dan juist de benzine. De heer Clyncke uit Sluis, die er ook bij was, leerde de winnaar en passant de geheimen van het NSU- te kennen gaf zelf wel even naar Groenendijk te rijden! Met de auto waren wij er natuur lijk juist even eerder en zijn vrouw en dochter waren hoogst verbaasd dat hij al meteen aan zijn benzine doop begonnen was. Eerlijk gezegd: helemaal gerust waren ze er niet op, maar toen na een kwartier de win naar doodgemoedereerd en zelfverze kerd kwam aanbrommen, waren de schrikbeelden van valpartijen in al lerlei sloten snel weggevaagd. De jongste kinderen konden hun ogen er niet af houden cn ook de buurt toonde onverholen belangstel ling en bewondering voor de gestroom lijnde koning van alle fietspaden. We hebben de familie Burm tenslotte de raad maar gegeven in alle mogelijke loterijen te gaan meespelen, en dan was hij al zo vertrouwd met het star-op naam van de kleine Jan, want ten, schakelen,, choken en wat er ver-die heeft - naar we hoorden - alle der aan te pas komt, dat hij nuchterkeren prijs. De geluksvogel. (Advertentie) Wij leggen ook de moderne tegelvloeren I Het moderne tegelmaterlaal voor winkels, kantoren, café's, tiekenbuizen, kerkenen voor gangen, keukens, badkamers en halls In woningen e.d. brengen wij van het betrouw bare fabrikaat Linoleum Krommenie. cumaronhars tegels in 17 fraaie gemarmerde Ideuren, door en door, waarmee talloze combinaties mogelijk zijn. plastic-asbest tegels soepel en toch slijtvast grote bestendigheid tegen zuren, alkaliën en vettenin 10 aantrek kelijke kleuren. Vraag om kleurenfolders FABRIKAAT KROMMENIE TERNEUZEN De begroting voor 1956 van het wegschap Walcheren is sluitend zon der dat de bijdragen der gemeen ten en van de polder Walcheren - samen tot een bedrag van 3 ton - be hoeven te worden verhoogd. Het to taal der uitgaven zal bij een behoor lijk onderhoud der wegen niet be langrijk hoger worden. Bovendien is het niet uitgesloten, dat de middelen van het wegschap in de toekomst in belangrijke mate zullen toenemen, indien het door de commissie-Oud gedane voorstel inzake wegenfinan ciering tot wet zal zijn verheven. Men hoopt volgend jaar de achter stand, die ten aanzien van het on derhoud der wegen is ontstaan, reeds ten dele in te halen. Er is een be drag van 16 mille uitgetrokken voor de bouw van een centrale opslag plaats te Grijpskerke. Er is een re serve van bijna 42 milli. De post onvoorzien is 10 mille groot. Bespre kingen worden nog gevoerd met staatsbosbeheer over het onderhoud der beplantingen. Het is niet onwaar schijnlijk, dat dit onderdeel zekere financiële voordelen voor het weg schap zal opleveren. Slachtoffer liet de zaak in de steek De politie te Terneuzen kreeg te lefonisch bericht dat op de rijksweg nabij de „Oude Poort" een ongeluk was gebeurd. Ter plaatse aangeko men trof zij daar het zwaar bescha digde motorrijwiel aan van de heer C.L. te Souburg. Van getuigen ver nam de politie dat dc motorrijder met een te grote snelheid door de bocht gereden was en daardoor was geslipt. Dat dc heer L. inderdaad met grote snelheid had gerecfen bleek uit de kracht, waarmee hij tegen de langs de weg staande betonnen paal tjes was gereden. Verschillende ston den tengevolge van deze botsing scheef, terwijl dc verbindende ijze ren stang flink was verbogen. Tot verbazing van de politie was het slachtoffer spoorloos. 'n Monument te Serooskerke In de jongste raadsvergadering van Serooskerke op Schouwen, Zeelands kleinste gemeente is besloten om ter nagedachtenis van de rampslachtof fers een monument op te richten. Met de kerkvoogdij der Hervorm de gemeente is contact opgenomen om dit monument op het kerkplein te laten verrijzen. V.l.n.r.: De heren Th. dc Bakker, Burm, prijswinnaar, D. P. Mnnaert, L, de Jong, rayonbeheerder, A, Beijer, bedrijfsleider N.S.U., Import Peren naar Zweden Met onmiddellijke ingang mogen thans weer peren naar Zweden wor den geëxporteerd. Deze mogelijkheid is er tot 31 Augustus a.s. Voor de perenexport is dit een zeer welkome maatregel. Te Goes wordt Zondag dienst ge daan door dokter v.d. Feen: te Mid delburg en Vlissingen resp. door dok toren Simons en Sluyter; te Hein- kenszand, Arendskerke en Wolfaarts- dijk door dokter v. Maanen en op O.Z. Beveland door dokter Noome te Krabbendijke. Dr Folmer te Driewe gen neemt waar voor dr Luyckx; dr Kiviet te Borssele voor dr Gelder blom en dr de Boo te Kwadendamme voor dr Koole. Voor Zoutelande, West-kapeUe en Koudekerke wordt de dienst waargenomen door dokter Sloos te Koudekerke. JUBILEUM BIJ P.Z.E.M. De heer J. Meij.ers, Boekhouder 2e klasse bij de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschap- pij vierde zijn 25-jarig dienstjubileum. In tegenwoordigheid van vele chefs en collega's werd de Heer Meijers toegesproken door de Hoofdingenieur de Heer R. Froijen, die hem prees als een goed en gezien medewerker, die als leider van de administratie op het kantoor Terneuzen zich op lof felijke wijze van zijn taak kwijt. Hij schetste de loopbaan van de Heer Meijers, die op het hoofdkantoor te Vlissingen als jongste bediende was begonnen en thans de functie van Boekhouder bekleedt. Hij dankte hem mede namens de Directeur voor de goede diensten de Vennootschap be wezen en overhandigde hem de ge bruikelijke gratificatie. De Voorzitter van de Personeels vereniging. de Heer J. Huser, dankte voor de grote steun die de jubilaris altijd heeft verleend bij de jaarlijkse personeelsavonden en bood hem na mens de vereniging een fraaie, door een collega vervaardigde muziek standaard aan. Namens het personeel sprak de Heer P.M. Heijens onder aanbieding van een electrische klok en een drie tal langspeelplaten. De Heer Meijers dankte in welge kozen bewoordingen alle sprekers en collega's, die deze dag voor hem tot een onvergetelijke hadden gemaakt. In de loop van de dag hebben velen gebruik gemaakt van de gelegenheid om de jubilaris, die als Directeur van de Terneuzense Muziekschool en dirigent van enkele muziekgezel schappen, grote bekendheid geniet, hun gelukwensen aan te bieden. Clinge AANRIJDING Toen de landbouwer B. met zijn tractor, waarachter een wagen hing die met zakken aardappelen geladen was, naar links afsloeg om op zijn erf te rijden, werd hij door een volks wagen, die hem wilde passeren, ge grepen. Zowel de tractor als de volks wagen beliepen enige materiële scha de. De Rijkspolitie, die spoedig ter plaatse was, stelde een onderzoek in naar het gebeurde en maakte een proces verbaal op. NOG TWEE INDUSTRIEHALLEN Op Gemeentewerken legt men de laatste hand aan de projecten voor twee nieuwe industrie-hallen. Komen deze projecten uit uitvoering dan is het industrie-terrein geheel volge bouwd. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Staatsvijand no. 1. BOSCHKAPELLE Schieting t.b.v. Mis sie van Pater Janssen en Pater Kint, op het schoolplein om 3 uur. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Festival van Charly Chaplin. GOES Muzikale showfilm. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De Mantel. Schieting Kon. Hand.Soc. De Batavieren, inleg tot 3 uur in Hotel „Het Bonte Hert". LAMSWAARDE Jubileumschieting bij A. v. Driessche, begin 4 uur. MIDDELBURG Electro: Marehendes l'illusions. Schouwburg: 't Zit in de lucht. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: U spreekt met uw moordenaar. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Sabrina. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: Mensens zoals jij en lk. IJZENDIJKE Hofzicht-theater 8 uur: Een meisje om te stelen. VLISSINGEN Alhambra: A star is born. Luxor: Pas op val niet. ANTWERPEN Middelheimpark: Beeld- houwten toonstelling. OOSTBURG Ledel-theater 2, 4.30 en 8 uur: U spreekt met uw moordenaar. TERNEUZEN Luxor-theater 2, 4.30 en 8 uur: Mensen zoals jij en ik. SAS VAN GENT Olympia-theater 2.30, 5 en 8 uur: Sabrina. AXEL Het Centrum 4.15 uur: Staats vijand no. 1; 8 uur: Wij zondaren. HULST Bioscoopgebouw 2.30, 5.30 en 8.30 uur: De Mantel. Schieting bij Jos v. Helsland-d'Hooge, begin 3 uur. Schie ting op staande wip om 3 uur. Schie ting Kon. Hand. Soc. De Batavieren. DE KLINGE Kinema van Dijck 2.30 uur: Festival van Charly Chaplin. Dan sen in zaal van Dijck om 6 uur. KOEWACHT-MOERBEKE Schieting bij J. Aerens. HEIKANT Dansen bij C. L. de Bruyn, Café 't Hoekske om 4 uur. Schieting bij C. L. de Bruyn. Café 't Hoekske om 3 uur. BOSCHKAPELLE Fancy Fair op het schoolplein t.b.v. Missie van pater Jans sen en pater Kint om 3 uur. IJSENDIJKE Hofzicht-theater 5 en 8 uur: Een meisje om te stelen. GOES Grand: There's no business like show business. MIDDELBURG Electro: Marchandes d'illusions. Schouwburg: 't Zit in de lucht. VLISSINGEN Alhambra: A star is born. Luxor: Pas op val niet. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: Mensen zoals jij en ik. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Sabrina. AXEL Met Centrum 8 uur: Wij zon daren. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De Mantel. DE KLINGE Kinema van Dijck 2.30 uur: De gemaskerde musketier. Dan sen in zaal van Dijck om 6 uur. HEIKANT Dansen bij C. L. de Bruyn Café 't Hoekske om 4 uur. Schieting bij C. L. de Bruyn, Café 't Hoekske om 3 uur. GOES Grand: Muzikal show-film. MIDDELBURG Electro: Marchandes d'illusions. Schouwburg: 't Zit in de lucht. VLISSINGEN Alhambra: A star is born. Luxor: Pas op val niet.

de Stem | 1955 | | pagina 2