SOVJETS zien geen belemmering voor gesprek over Duitse eenheid Adembenemende strijd om behoud van drie mensenlevens Chicago leefde weer in de tijd van Al Capone Muiterij in Zuid-Soedan Marokko krijgt thans 5 „toeziende voogden' Laatste gang in Genève: een „atoom-cocktail" YS verhogen invoerrecht Hele cliché-fabriek was betrokken bij vervalsing reeds nerveus te worden In Bonn begon men Politieke wapenstilstand in het Saargebied Steengang in mijn Willem Sophia ingestort Opgesloten mijnwerkers spelen opgewekt kaart r OP CUBA NIET BEKEND. DAGBLAD VOOR ZEELAND „Een grapje van officieren Hevigste vuurgevecht sinds jaren Bandiet trok bij gezin in Toch sombere verwachtingen Pakhuisbrand in Leeuwarden Montgomery ontvangt erepenning Begin van een reeks bloedige conflicten Weer relletjes Nantes in De geleerden zijn tevreden WARM Conferentie met Marokkanen Wijziging van de W erkloosheidswet Kaartjes voor Interland-wedstrijden Vijftien man voor rechter Door orkaan Diana" Overstromingen in Ver. Staten Hulp met alle middelen Conflict om Goa Consulaten gesloten 95e JAARGANG No. 21923 Uitgave N. V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkaag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mi Dr A. J J M Mes, Mr H. M L. de Rechter, L. J v 't Westende, p V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijk» aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor He Zeeuwse Eilanden: GOES,"pingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) J- met haar nationale eisen alleen zuller 5? Overval op legerdepot Kort nadat vorige week door Ierse nationalisten een Brits legerdepot werd overvallen, vond een tweede overval plaats, namelijk b(j Rhyl in Noord-Wales. Men had de overtuiging, dat er weer Ieren bezig waren geweest, maar nu hebben vier Britse officieren bekend, „voor de grap" een overval op het legerkamp te hebben geënsceneerd. De Sowjet-Unie is accoord gegaan met het voorstel van dr Ade nauer om de Russisch-Duitse onderhandelingen op 9 September in Moskou te laten beginnen. Zij heeft ook laten weten, dat zij geen belemmering ziet voor een uitwisseling van gedachten over het vraagstuk van de Duitse eenheid en andere internationale problemen, die beide landen raken. De betreffende nota, arriveer de in Bonn op een ogenblik, waarop reeds een zekere nervositeit te bespeuren bleek over de vraag of de Russen dr Adenauer de kans zouden bieden het eerste nationale vraagstuk der Duitsers aan te snijden. met haar nationale eisen alleen zullen laten staan. Het heeft de aandacht getrokken, dat Polen heeft aangeboden, de be trekkingen met Duitsland te normali seren. Dit gaf de Polen gelegenheid het Russische standpunt te onder schrijven. dat de Oder-Neisse grens een onaantastbaar feit is. SAARLAND Na het hevigste vuurgevecht, dat Chicago sinds de dagen van Dillinger en A» Capone heeft gekend, heeft de politie een gevaarlijke misdadiger, die wegens moord werd gezocht, kunnen arresteren. De jacht op de gezochte, Richard Carpentier, begon toen hij Woensdag avond in een volle bioscoop een poli tieman neerschoot, die hem wilde ar resteren in verband met een enige dagen tevoren gepleegde moord op een andere politieman. Na een vuurge vecht wist de misdadiger door een achterdeur het theater te verlaten en in een nabijgelegen flatgebouw in een apartement op de derde verdieping binnen te dringen. De bewoners, het echtpaar Powell met twee kinderen, hield hij twee dagen als gijzelaars vast zonder dat de politie zijn verblijf plaats wist. Tenslotte kregen de Powells van Carpentier toestemming om op de stoep voor het gebouw te gaan zitten, zoals zij gewoon waren 's avonds te doen. Eenmaal buiten het schootsveld van de bandiet gekomen waarschuw den zij de politie Binnen enkele minuten hadden hon derden politiemannen het gebouw om singeld, die Carpentier na een vuur gevecht en met behulp van grote hoe veelheden traangasgranaten tot over gave dwongen. Een felle brand heeft gisternacht drie graanhuizen in Leeuwarden gro tendeels verwoest. De schade aan ge houwen en goederen wordt geraamd op een half millioen gulden. De brandweer was met groot ma terieel ter plaatse en het duurde een uur, eer het vuur bedwongen was. De voorraden graan in de pakhuizen wa ren niet groot. Het tweede door dr Adenauer aan Moskou kenbaar gemaakte verlangen, een bespreking van het lot der nog in Rusland zijnde Duitse gevangenen, wordt in de Russische nota niet spe cifiek aangeroerd. Men gelooft echter niet, dat de Russen een gesprek over dit thema uit de weg zullen willen gaan. Dit neemt evenwel niet weg, dat de stemming der Duitsers ten aanzien der te verwachten resultaten nog zeer somber is. Met name voor een oplos sing van het probleem der verdeling van. Duitsland ziet men geen grote kansen dagen. De tekst van de Russi sche antwoordnota heeft deze toch al geringe verwachtingen nog een extra somber accent gegeven door er op te wyzen, dat de Russische houding ten aanzien van dit probleem bekend ge acht kan worden. Veel Duitsers vrezen, dat de Russen de bondskanselier zullen dringen in de richting van een indirecte erken ning van de Oostduitse staat, waardoor de verdeling van het land nog meer relief zou krijgen. De vrees, dat zo doende Duitslands eenheidswens naar de achtergrond zou worden gedrongen is niet uitgeband door de pertinente verzekeringen der Westelijke mogend heden, dat zij de Bondsrepubliek niet ZUID-KOREA wil diplomatieke be trekkingen aanknopen met Zwitser land, Thailand, Griekenland en Argen tinië. President Rhee moet de plannen hiertoe nog goedkeuren. Hij schijnt er 'wel voor te voelen. ER ZIJN plannen om te komen tot een Westeuropese samenwerking tus- en automobielclubs en weerstations. Een uitwisseling van gegevens over de toestand van het weer en de wegen kan zeer nuttig zijn. DE DyiTSE bromfietsfabrikanten heb ben zich vrijwillig verplicht om geen bromfietsen meer te leveren, die snel ler dan 40 km. per uur kunnen rijden. De fabrikanten doen dit om wille van de verkeersveiligheid. „TEMPO" is de naam van een nieuw soort Amerikaans bier, dat uit verse hop wordt bereid. Vol gens de brouwer heeft dit bier niet de scherpe en bittere smaak wel ke door de gedroogde hop wordt veroorzaakt. De acties in Saarland tussen de Duitsgezinde partyen en de groepen, die het Europa-statuut voorstaan, vin den ook in Duitsland hun weerklank. Men verdenkt er bepaalde Duitse kringen van, dat zij de agitatie steu nen. De Belgische voorzitter van de commissie van toezicht op het referen dum over het Saarstatuut, Fernand Dehousse, heeft de partijen in het Saargebied voorgesteld gedurende acht tot tien dagen geen bijeenkomsten te houden. Deze pauze zou de verhitte gemoe deren in de referendumcampagne moe ten afkoelen. Na de „wapenstilstand" zouden zowel de pro-Duitse partijen als de aanhangers van de regering- Hoffmann gemeenschappelijke verga deringen moeten beleggen waarin een spreker van iedere partij een bepaalde tijd zou krijgen cm het woord te voe ren. Dehousse opperde voorts, dat de neutrale commissie van toezicht de leiding van deze vergaderingen zou krijgen. Zowel bij de regeringspartijen als de oppositie zouden de voorstellen van Dehousse weerklank gevonden hebben. In Zuid-Soedan is muitci uitgebroken onder de troepe: Drie officieren worden vermi.- en één hunner is waarschijnlij vermoord. Bij de opstand - zij, twee compagnieën betrokken. Waarnemers zien in deze muiter een symptoom van naderend onheil. Ai de Britten en Egyptenaren het lan hebben verlaten, zullen eeuwenouc tegenstellingen tussen Noord en Zui aan de dag treden. De Britse gouvet neur-generaal van de Soedan heeft c noodtoestand in de Zuidelijke provii cies van de Soedan afgekondigd. Egypte heeft als grootste zorg: c. geschillen met Israel. De besprekingc tussen beide landen, om te komen to een bestand in het gebied van Gaz- zijn afgebroken. De Palestijnse b~ standscommissie tracht wegen te vin den om uit de impasse te geraken. In Nantes is het Vrijdag tot gevech ten gekomen tussen veiligheidstroepen en arbeiders, die de vrijlating eisten van collega's die bij de ongeregeldhe den vap de vorige dag in hechtenis waren genomen. Met behulp van traangasbommen werden de betogers teruggeslagen Nantes verkeert in een staat van beleg. Alle café's zijn gesloten en het personeel van de openbare vervoers- Vandaag komt de neutrale Europese I bedrijven en de PTT legden het werk commissie van toezicht, bestaande uit I neer uit sympathie voor de talrijke vertegenwoordigers van vijf landen,1 werfarbeiders, die Donderdag bij bot bijeen om de toestand te bespreken. singen met de politie werden gewond. De geleerden in Genève hebben hun koffers gepakt en weldra is de merk, waardigste conferentie in de geschiedenis der wetenschap, voorbij. Gisteren is er nog een cocktail van atoomgegevens geserveerd. Zo maakten de Ameri kanen bekend, dat rij een draagbaar Röntgenapparaat hebben geconstrueerd, dat werkt op atoomenergie. In een slotverklaring zei een Russi sche afgevaardigde, dat Rusland al het mogelijke zal doen om de in Genève gelegde contacten te behouden en te verstevigen. Sir John Cockroft, de Britse atoomexpert, riep de jeugd op, om zich aan de wetenschap te wijden. Wij Ijebben geleerden nodig", zei hij. De Amerikaanse delegatie bij de V.N. heeft verzocht de kwestie „vreed zaam gebruik van atoomkracht" op de agenda van de assemblee te plaatsen, die op 20 Sept. bijeenkomt. Een Britse geleerde verklaarde, dat, indien de huidige beschermings maatregelen tegen atoomstraling ook in de toekomst in acht worden geno men, de gevaren voor de bevolking te verwaarlozen zijn. De industrie, die weldra de atoomkracht zal gaan ge bruiken, moet aan de veiligheid van personeel en bevolking de grootste aandacht blijven schenken. Een Russische physicus verklaarde, dat het thans reeds mogelijk is, onbe mande raketten naar de maan te zen den. Een Zweedse professor ontdekte, dat er van mannen meer atoomstra ling uitgaat dan van vrouwen. Vet werkt als een schild tegen atoomstra- ling. ®cl)even'ngse strand zijn S»rrieng ®langStelling eIlkele h°"- derden. „Getuigen van Jehova" met zeewater gedoopt. De dopelingen gin gen helemaal hopje onder, terwijl hun geloofsgenoten psalmen zongen. IN VERSCHILLENDE R.K.. kerken in Amsterdam worden de laatste tijd tas jes e.d. uit de banken gestolen. Een dame, die ter Communie ging, miste bij terugkeer in haar bank, een tasje met 80.- inhoud. TER GELEGENHEID van de 18e ver jaardag van H.K.H. Prinses Beatrix zal er een boek verschijnen, dat ge heel over de kroonprinses handelt. Schrijvers van naam werken aan het boek mee. Het zal met foto's worden verlucht. DE LEIDER van de Labourfractie in het Britse Lagerhuis, Attlee, heeft on langs een aanval van thrombose in de hersenen gehad. Men acht het waar schijnlijk, dat de 72-jarige politicus spoedig zal aftreden. De VS hebben het invoerrecht op rijwielen met 50 pet. verhoogd, als maatregel tegen de sterk toegenomen invoer van rijwielen uit Engeland en andere landen. Eisenhower heeft deze stap goedge keurd, omdat de Amerikaanse fabri kanten ernstige schade leden door de grote rijwielimport. Het is niet uitge sloten, dat deze stap andere Ameri kaanse producenten aanleiding zal ge ven, om ook voor hun producten be scherming te vragen. Tragisch ongeval in Schore LOGé SLIKTE PER ONGELUK VERGIL Toen de loonsproeier Veerhoek te Schore gisteren een klant had gehol pen aan een zwaar vergiftig sproei middel, zette hij de fles in het schuur tje terug. Een 16-jarige logé van hem Kryn lok uit Maassluis, kwam even later in het schuurtje, zette dorstig de fles aan zijn mond en nam een slok. Hoewel hij onmiddellijk be speurde, dat het vergif was en het uiaspoog, had hij toch iets naar bin nen gekregen. De jongen werd direct zeer onge steld en een dokter werd te hulp ge roepen. Voor deze evenwel hulp kon bieden trad de dood reeds in. Vüf Franse ministers, verenigd in een commissie, zijn belast met het nauwlettend gadeslaan van de gespan nen toestand in Marokko. Zij staan in nauwe verbinding met resident-gene raal Grandval en zij moeten waken voor een juiste uitvoering van de re geringsbesluiten en in het algemeen streven naar een oplossing van het Marokkaanse vraagstuk. Premier Faure is voorzitter van de commissie, welke gisteren besprekin gen voerde met de in Parijs vertoe veilde Grandval Besloten werd, dat premier Faure en andere leden van het Franse kabinet Maandag a.s. te Aix-Les-Bains met vooraanstaande Marokkaanse politici een gedachten- wisseling zullen beginnen ten einde een oplossing voor de crisis in het pro tectoraat te vinden. Terwijl sultan Ben Arafa vergeefse pogingen doet een representatieve re gering te vormen, zoals de Franse e's was, gist en kookt het in geheel Ma rokko. Henri Turel, secretaris-ger.e- raal van het Int. Verbond van mijn werkers is uit Frans-Marokko gewe zen, wegens ondermijnende en op ruiende activiteit In Kenifra werden winkels geplunderd en in brard ge stoken. In Casablanca zijn op vitale punten duizenden politiemannen en militairen samengetrokken. Op de /oto onderzoeken Franse commando's een Arabische auto op wapens, terwijl andere soldaten, de Marokkanen, die met hun handen omhoog staan, ondervragen. (Van onze parlementaire verslaggever) Voor een bepaalde tak van seizoen arbeiders zal het minimum-aantal dagen werken om later voor een werkloosheidsuitkering in aanmerking te komen, in de toekomst kunnen worden verhoogd van 78 tot 156 dagen. Volgen de nieuw voorgestelde wij zigingen in de Werkloosheidswet, zal de Soc. Verzekeringsraad een derge lijke beslissing kunnen nemen, waarbij dan nog de goedkeuring van de mi nister van Sociale Zaken nodig is. De voorgestelde wijzigingen zijn een gevolg van de ieder jaar terugkerende noodzaak, werkloosheidsuitkeringen te doen aan seizoenarbeiders, die slechts een klein gedeelte van het jaar wer ken of het in seizoenarbeid verdiende geld als bijverdienste beschouwen. De regering zegt in een nota aan de Tweede Kamer, dat er haars inziens van misbruik van de werkloosheids wet sprake is. als in zulke gevallen, telkenjare vaak zeer lange tijd, uitke ringen worden gegeven. Slechts als na afloop van het seizoenwerk geen an dere arbeid kan worden aangeboden, kunnen de uitkeringen verantwoord worden geacht. Midtlenamerikaanse stalen confereren In een pogen om de Centraal-Ame- rikaanse staten tot een politieke een heid samen te smeden, is te Guatemala een conferentie geopend, die wordt bijgewoond door Honduras. Nicaragua, San Salvador en Costa Rica. Men streeft o.m. naar de vorming van een douane-unie. De kaartjescontroleurs van de sta dions in Rotterdam en Amsterdam had den zich al vaak afgevraagd hoe net kon, dat men bij internationale wed strijden steeds plaatsen te kort kwam. Het leek wel of er meer kaartjes ver kocht waren, dan er plaatsen in het stadion, waren. Er werd nadat men al jaren met dit euvel te kampen had gehad eens een nieuwe methode van nummering toegepast en zo kwam men tot de ont dekking, dat er bij de wedstrijd Ne derland—Zwitserland op 19 Mei j.l., 200 mensen met valse kaarten pro beerden binnen te glippen. De politie vond al gauw uit, van wie deze kaar ten afkomstig waren. Ze werden ge maakt in een Amsterdamse cliché-fa briek, waar vrijwel het hele personeel hielp bij het snode bedrijf. Vakkundig Veldmaarschalk Montgomery, de in de 2e wereldoorlog beroemd gewor den man van El Alamein, is Vrij dag voor een bezoek aan Nijmegen per Rijnboot aan de lage loswal aan de Waalhaven gearriveerd en maak te vervolgens in gezelschap van burgemeester Ch. Hustinx een rij toer naar het stadhuis van de stad die op het ogenblik haar 1850-jarig bestaan viert. In het stadhuis bood de burgemeester aan de beroemde bezoeker de erepenning van de stad Nijmegen aan, waarvan deze foto etn beeld geeft. f 0 0 0 0 Verwachting, geldig tot van- J avond: 0 Veranderlijke bewolking en mo- J gelijk enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige Zuid- westelijke wind. Weinig verande- 0 ring in temperatuur. f Vandaag: zon onder 19.58, maan 4 onder 20.25 uur. 4 1 Morgen: zon op 5.34, onder 19.58 J maan op 10.14, onder 20.44 nur. J n^aanc^a^: zon °P 5.35, maan op 4 4 11.27 uur. 4 De orkaan „Diana" heeft in negen Amerikaanse Staten voor millioenen dollars schade aangericht en 22 slacht offers geëist. De windkracht was niet abnormaal groot, maar de storm ging gepaard met hevige regenval. Verschillende dorpen zijn onder wa ter komen te staan en de stad Tarna qua, die 12.000 inwoners telt, is ge heel geïsoleerd. De rivier Potomac trad buiten haar oevers en dreigt de historische monumenten van Washing ton blank te zetten. schroefvliegtuigen in om geïsoleerde personen, onder wie kamperende kin deren, uit hun netelige positie te be vrijden. Een adembenemende strijd wordt er op het ogenblik, diep onder de grond, gevoerd om drie mijnwerkers van de mijn Willem Sophia in Spekholzerheide, 'e redden. De drie mannen bevinden zich in een gang op de 217-meterverdie- ping, achter een instorting. Met man en macht is men aan het werk om het drietal te bevrijden. Zeer langzaam vordert het werk en volgens degenen die de leiding bij het werk hebben, kan het nog wel een dag duren, voor de drie mannen het daglicht weer te zien krijgen. Gevaar voor hun leven schijnt er gelukkig niet te bestaan. Een uur na de instorting, die om half negen Donder dagavond geschiedde, had de eerste reddingsploeg van zes man reeds een be gin gemaakt met het drijven van een kleine steengang om de instorting heen. Gistermiddag om drie uur was deze steengang vijf meter lang. acht man per dienst. Er wordt conti nu gewerkt. De tweede methode om de ingeslo ten mijnwerkers te bereiken is het drijven van een boorgat van de lager gelegen 240 meterverdieping af. Het boorgat zal een lengte moeten hebben van 37,50 meter. Er wordt van de 240- meter-verdieping af geboord onder een hoek van 33 graden. De leiding van de „Willem Sophia" heeft zich direct in verbinding gesteld met de Duitse firma Nüsse und Frafer te Sprockhövel bij Wuppertal. Om tien over vijf gistermorgen was een De totale lengte van de hulpgang zal ongeveer dertig meter moeten worden. "*u"" vv- T> luvjcicn wuraen. Leger en vloot schakelden hef- ue gang moet vijf meter van de in gestorte steengang afblijven. Aan dë nieuwe steengang werken op het ogenblik vier ploegen van zes man. De ploegen worden uitgebreid tot complete ploeg van deze firma met een nieuwe boorinstallatie en bedie ningspersoneel reeds in Spekholzerhei. de aanwezig. Gistermiddag om zes uur was de opstelling van de boormachine gereed en werd met het boren begon nen. Het boorgat wordt 45 cm. in doorsnee en moet later verwijd wor den. CONTACT Het contact met de ingesloten mijn werkers wordt onderhouden op twee manieren. In de eerste plaats ligt on der dè neergestorte steenmassa, waar mee 13,50 meter van de steengang vol komen is volgestort, een persluchtlei ding die intact gebleven is. Deze buis heeft een diameter van 10 cm. Met een koker van 4 cm. middellijn worden levensmiddelen naar de ingeslotenen getrokken. Gisteravond was er achter de in storting voor zeven dagen voedsel aanwezig. Er werden chocoladerepen, cognac en andere levensmiddelen overgebracht. Bovendien tracht men de mannen te voorzien van hetgeen zij verder wensen. In de tweede plaats kan men telefo nisch contact met de ingesloten mijn werkers tot stand brengen. Aan het einde van de steengang, die 1200 me ter lang is, bevindt zich namelijk een telefoontoestel. De kabels zijn onder het neergestorte gesteente intact ge bleven. De instorting geschiedde ech ter aan het begin van deze steengang en dus moeten de mannen ongeveer 1000 meter lopen, wanneer zij telefo nisch worden opgeroepen. Gistermiddag hebben de echtgeno ten van de ingesloten mijnwerkers met hun mannen gesproken via de tele foon. De mannen zijn vol goede moed. Zij waren bezig met een kaartspel bij het licht van een zaklantaarn. De instorting werd ontdekt door de machinist van een mijnlocomotief, die zich de toegang tot de steengang ver sperd zag door de neergestorte steen massa. Hij nam daarna onmiddellijk telefonisch contact op met de ingeslo ten mijnwerkers. Tien minuten later was de bedrijfsleiding op de plaats van het ongeluk aanwezig. Men kon niet meedelen hoe lang het zal duren voordat de mannen bevrijd zullen zijn. Het is echter duidelijk, dat het een kwestie zal zijn van ten minste enkele dagen. Vijftig man in totaal nemen deel aan de reddings werkzaamheden. Dr ir P. Wintges, di recteur van de „Willem Sophia", heeft persoonlijk de gehele nacht op zich de hoogte gehouden van de reddings werkzaamheden. werden van enkele echte kaartjes cli- ché's gemaakt, waarna men zelf een serie bij drukte. De kaartjes waren knap nagemaakt. De makers verkoch ten ze voor gemiddeld ƒ3.50 per stuk. Vijftien man waren er in totaal bij deze zaak betrokken. Gisteren stonden ze voor de Meervoudige Kamer in Am sterdam terecht. Tegen de hoofddader» werd acht maanden met aftrek geëist. Geen van de verdachten was eerder met de justitie in aanraking geweest. Portugal zal ten spoedigste zijn con sulaten in India sluiten. Aan de con sul-generaal van India in Goa is bo vendien gevraagd, het land 1c verla ten. Brazilië heeft aangeboden, de Portugese belangen in India te be hartigen. India kondigde terstond aan, dat het al van plan was de sluiting van de Portugese consulaten te eisen en zijn consul uit Goa terug te roe pen.... Zeventig „vreedzame betogers" zijn gisteren het gebied van Goa langs bergpaden binnengedrongen. Men heeft afgezien van een grote manifestatie. Vandaag zuller 140 betogers naar Goa trekken, Pakistan heeft bij India ge protesteerd tegen een aanval op een Pakistaans legatiegebouw in Bombay. De aanval was een bijverschijnsel van de demonstraties tegen Portugal. In Hoogeveen nog geen verzoening Bij de aluminiumfabriek „Hooge veen" in Hoogeveen wordt doorge- staakt. De arbeiders hadden eerder het werk neergelegd, nadat er in,terne moeilijkhede- waren geweest. De directie van de fabriek had een compromis voorgesteld, o.m. behelzen de dat de meeste arbeiders weer in dienst zouden kunnen treden, zonder dat van loonderving sprake zou zijn. Het bestuur van de vereniging „De nederlandse Padvinders" heeft zich het lot aangetrokken van 'een groep Curagaose pad vinders, die op weg naar de wereldjamboree in Canada tijdelijk op Cuba, werd vastge houden. Zij werden bekeken voor revolutionnairen en zij moesten bij hun vrijlating 140 dollar betalen voor de politie bewaking en voor de verdere moeite die zij de Cubanen had den bezorgd.... Douane-beamb- ten op Cuba hadden de padvin ders met scheve ogen bekeken. Zij hadden nog nooit van zulke knapen gehoord. Dit vindt de NPV nogal vreemd, want Cuba heeft al sinds 1914 padvinders. Kort geleden gaf het zelfs een speciale padvinderspostzegel uit. Via de minister van Buiten landse Zaken probeert de NPV nu recht te verkrijgen voor de nogal geschrokken Curagaose padvinders.

de Stem | 1955 | | pagina 1