statistieken vertoonden overeenkomst Geheime opmerkelijke rchr Sukarno zoekt in felle rede vijand buiten Indonesië de Washington bezorgd over de toestand in India Ongewenste toestand? Twee kinderen gedood bij zandverschuiving De Peronistische partij zegt het bestand op Politiewet gewijzigd Vraagstuk van neutronenmeting in Genève besproken Russen en Britten kwamen tot dezelfde cijfers Vier Belgische ministers komen zelf eens kijken dagblad voor zeeland Atoomafval een probleem apart De Antwerpen-Rijn verbinding Bijzonder congres in 's-Gravenhage Vreemde consulaten aangevallen Nehroe betuigt zijn spijt Minder warm j w'luS, „«to i j omler l9 47 uu".0""" 2°'#2' maan i In Soedan Onenigheid onder Unionisten Aarzeling in Marokko Sultan-formateur vraagt meer tijd Van eigenaar verwisseld Duurder drukwerk Plan van van actie de KYP Vreseljk ongeluk in Ned. Putte Vier kinderen redden zich Nieuwe spanning in Argentinië Pelgrims onder de waterstraal Programma voor de komende tien jaar Gord u aan tot voortgezette strijd om Nicuw-Guinea Met blindheid geslagen Koele sfeer tussen Japan en Z.-Korea Sowjet-Unie laat Oostenrijkse geleer den vrij r Geschenk van onbekende 95e JAARG^Trt No' 21921 Uitgave N. V. Uitgevers Mij Neerlandia Re.gerstraat 16. Tel. U.r Hoo£d. Administrat e .351 Ve Redactleraad: rdr V Hootesem, M, Dr A J J U Mes, m H M L de Hechter, L. J v. 't Westende. prJ M 'vercauteren Abonnementsprijs by vooruitbetaling t 5.85 pel kwartaal, per post r oer week (uitsluitend bij niet post- hpsfellt 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen I 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Engeland, de Sovjet-Unie en Amerika hebben op de atoomcon ferentie te Genève gegevens over neutronenmetingen uitgewis seld, die tot dusver strikt geheim waren. De Amerikaan Donald J. Hughes, die de vergadering leidde, zeide, dat de resultaten van de Amerikaanse, Britse en Russische onderzoekingen op dit punt in zeer sterke mate met elkaar overeenkomen. „De toestand is zeer ongewoon, zo niet enig, op het gebied van de "wetenschap", aldus Hughes. De Britse en Russische statistie ken lijken zoveel op elkaar, dat men zou denken, dat zij in één en hetzelfde laboratorium zijn samengesteld! De Fransman Charles Eichner, die een andere vergadering leidde, zei dat, naar hij be- grepen had, de V.S. vorig jaar 5.000 ton zirconium, een van de be langrijkste metalen voor atoomreactors, hebben geproduceerd ïpsatie, die toezicht moet houden op de hoeveelheid atoomstraling in alle de len der wereld. Voor het lozen van afvalproducten van kernsplijting werd voorgesteld hiervoor diepgelegen olie- en gasla- gen, die niet worden ontgonnen, te ge bruiken. Amerikaanse weerkundigen hebben verklaard dat opgewekte radio-activi teit kan worden gebruikt voor het doen van weersvoorspellingen op lan ge termijn, waarbij b.v. de beweging van wolkenmassa's kan worden nage gaan door onschadelijk radio-actief materiaal in de lucht te brengen. Namens Nederland werd meegedeeld, dat men hier plannen klaar heeft voor de bouw van een geheel nieuw type atoomreactor. Nederland heeft veel belang bij de overschakeling op kern energie, door zijn gevoelige kolenposi- tie. In 1970 zal wellicht de eerste atoomcentrale electrische energie le veren. Spoedig zal er een proefreactor worden gebouwd, gevolgd door een andere reactor, die weer de voorloper zal zijn van de energiereactor. 55 55' In het lopende jaar zou dit 30.000 ton worden. De VS zijn tot dusver de enige die zoveel zirconium maken, dat zij het in de handel kunnen brengen. De Franse hoge commissaris voor Atoomenergie, prof. Perrin, bepleitte een samenwerking van de Europese landen op het gebied van de kern energie, die z.i. niet noodzakelijk in het raam van de KSG behoefde te ge schieden. Hfj kondigde o.m. aan, dat Frank rijk eens atoomreactors zal uitvoeren, en verder dat het een vrije wereld markt van splijtbare materialen wenst; dat het van af eind 1957 honderd milliard francs voor een program voor de voortbrenging van kernenergie zal besteden en dat de regering van plan is binnen kort atoomcentralen op te richten in Noord-Afrika en in West- en Midden- Frankrijk. Afgevaardigden uit Amerika, Rus land, Engeland en Zweden spraken over de gevaren van radio-activiteit, waarbij zij melding maakten van het mogelijke gevaar dat koeien die be smet gras eten, misschien besmette melk geven welke schadelijk is voor kinderen. DE GEVAREN Het hoofd van het Zweedse instituut voor radiophysica drong aan op het instellen van een internationale orga- Aangezien het vraagstuk der water wegen binnenkort het onderwerp zal zijn van rechtstreekse onderhandelin gen tussen de Belgische en de Neder- landse regering, heeft het fonds voor de binnenvaart het initiatief genomen tot een bezoek ter plaatse. Vier ministers van België, waaron der de heer Spaak, zullen op 29 Au gustus met hun gevolg in Antwerpen aan boord van een scheepje gaan en daarmee de Schelde komen afzakken. Via het Hansweert-Wemeldinge ka naal zullen zij de tussenwateren door kruisen, om tenslotte in Willemstad te belanden. Aldus kunnen de bezoekers zich rekenschap geven van de staat van het waterwegennet en de Antwer- pen-Rijnverbinding. Zoals bekend zou het Moerdijkkanaal nabij Willemstad uitmonden. DELTA-PLAN EEN POLITIEKE crisis in Singapore, die ontstond doordat de premier vier ministers aan zijn kabinet wilde toe voegen, is opgelost. De Engelsen hebben beloofd in Maart een grond wetswijziging te zullen overwegen. DE TWEEDE orkaan, die de Ver. Staten naderde, „Diana", heeft tegen de verwachting in weinig schade aangericht. Niemand is daar rouwig om. IN ONS LAND moet zo rond deze tijd het millioenste motorrijtuig op de weg zijn verschenen. Pro- centsgewijze is het aantal brom fietsen het sterkste gestegen. Zeer binnenkort zullen er een half millioen in ons land rondtuiten. EEN verwaarloosde gasslang was er de oorzaak van, dat een 79-jarige onderwijzeres in ruste, door gasver giftiging om het leven kwam. Het gebeurde in Rotterdam. VANDAAG verwacht men op de E-55 °e 21/4 millioenste bezoeker. Dit feit zal op zeer speciale wijze gevierd worden. LEIDERS van ruim drie millioen Britse arbeiders in de machine-indu strie en op scheepswerven, hebben een loonsverhoging van 10% geëist. HET VERBOND der Engelse kolen- exporteurs heeft geprotesteerd tegen het door de Britse regering genomen besluit, de kolenuitvoer in 1956 in- grijpend te beperken. EEN FRANSE VROUW, die met een in 1945 gerepatrieerde Rus is ge trouwd, heeft bericht gekregen dat haar man in Siberië zit. De vrouw had zich tijdens „Genève" voor de auto van Boelganin geworpen, om diens aandacht te trekken. OP 74-JARIGE leeftijd is in Parijs overleden de bekende schilder Fer- nand Leger. Hij bezat een eigen cu- stische stijl, welke hij steeds trouw Ktcrt Franse affichekunst werd K door zijn werk beïnvloed. overww!? ni|t-officiële berichten op enklle ?Se Premier- Eden, gore minifi ln ZIin kabin®t jon gere ministers te plaatsen. Functionarissen van, het Amerikaan se departement van Buitenlandse Za ken hebben uitdrukking gegeven aan hun groeiende bezorgdheid over de nieuwe gewelddaden in het geschil tussen India en Portugal. Het betreft hier de aanvallen van Indische betogers op de Portugese en Britse consulaten te Calcutta en Bom bay. De gebouwen werden met stenen bekogeld en geplunderd, waarbij de Portugese vlag werd vernield en ver vangen door een Indische. Portugal heeft hierover fel geprotesteerd. Voor al is men in Lissabon gebelgd over de „vreemde zwakheid van de Indische politie", die de geweldplegers niets in de weg legde. Premier Nehroe van India heeft zijn verontschuldigingen aangeboden voor de aanvallen, die gericht waren tegen vreemde consulaten. Hij beloofde dat de aangerichte schade vergoed zou worden. De vreedzame beweging te gen Goa en Damao, aldus Nehroe, wordt door gewelddaden als de on derhavige, bedorven. In Calcutta werd Dinsdag gestaakt. Het verkeer werd totaal lamgelegd en straatschenders konden vrijelijk hun gang gaan. Ongeveer 1.500 Indische Sa- tyagrahi's (vreedzame betogers) zullen op 19 Augustus een nieuwe mars naar Goa onderne men. Dit besluit is genomen door het „Comité voor de be vrijding van Goa". Deze foto geeft een beeld van de i vreedzame strijd" om Goa, de klei- ne Portugese enclave in het uitge strekte Indiase gebied. Een groep demonstranten staat op het punt uit de Indiase stad Poon per trein naar Belgaum te vertrekken om zich daar te voegen bij andere Indiase Nationalisten, voor de gezamenlijke tocht naar de grens van Goa, welke tocht uiteindelijk op een bloed bad uitliep. Weersverwachtine vanavond: geldig tot t mei ijk Undinwaarts" k voorna" t enkele h.ii n. 8 kans °P een Vaidaaem,ddagtemperaturcn- 7.431 uur.n: Z°n °P 5'30, maan op In de nationale Unionisten partij van Soedan, waartoe ook de premier valt Soedan behoort, heerst onenig, heid over de vraag of Soedan, als on afhankelijke republiek, een unie moet aangaan met Egypte. Binnen de partij ageert een groep onder leiding van Mohamed Noer el Din, die voorstander is van een band tussen Soedan en Egypte, tegen pre mier Azhari. Welke groep in de partij de sterkste is, kon nog niet worden uitgemaakt. De sultan van, Marokko, Mahammed ben Arafa, heeft de Franse president een brief geschreven, waarin hij vraagt om meer tijd voor de vorming van een Marokkaanse regering. De Fransen willen deze regering nog deze week gevormd zien. De sultan schrijft, dat hij een rege ring wil vormen van mannen van zijn eigen keuze. Hij zou geen verantwoor delijkheid voelen voor degenen die hem hun steun hebben geweigerd. De Fransen houden vast aan hun plan om ook de nationalistische partijen, waar onder de Istiqlal, in de regering ver tegenwoordigd te doen zijn. Vanuit de Eerste Kamer zijn, vragen gesteld aan minister Zijlstra over het besluit van de werkgevers in het boekdrukkersbedrijf, om per 15 Au gustus de minimumtarieven te verho gen. De minister, aldus de vragensteller, heeft steeds te kennen gegeven, dat loonsverhoging pas dient te geschie den. indien de gestegen arbeidspro ductiviteit dit toelaat. In dit geval ech ter. worden de kosten van een loons verhoging verhaald op de consumen ten. Past dit in het thans wenselijk geachte loon- en prijsbeleid?, aldus de vragensteller. Korte tijd later, van 1 tot 6 Septem ber, congresseert in Den Haag de internationale vereniging van water bouwkundige laboratoria, zulks op initiatief van Nederland. Ongetwij feld zal ook het Delta-plan worden besproken. Dat de vraagstukken op in temationaal vlak worden besproken ligt, voor de hand, want de meeste grote rivieren hebben een internatio naai karakter. De landen, welke door de rivieren worden doorsneden, mogen aanspraak maken op een zo groot mo gelijk profijt van de rivieren. Men moet het water echter zo eerlijk mo gelijk verdelen. Zo voelt Nederland het als iets onrechtmatigs, dat in Bel gië veel Maaswater wordt afgetapt ten behoeve van het Albertkanaal, het geen een ongunstige uitwerking heeft op de land- en tuinbouw in Brabant en Limburg. Ter conferentie zal mis schien de mogelijkheid onder het oog worden gezien, om in het stroomge bied van de Maas zgn. „spaarbekkens" aan te leggen. Begin September bal de KVP een plan van actie ontvouwen voor het werkjaar 1955/1956, welk jaar uiter mate belangrijk is in verband met de te houden verkiezingen op 20 Juni 1956. In dit plan van actie is o.m. opgeno men het partij-congres op Zondag 9 October te Utrecht. Ruim 5.000 per sonen worden verwacht. De onderwerpen, welke op het con gres zullen worden besproken, luiden: katholieke politiek: rechtvaardige po litiek; het vraagstuk van de woning bouw; en de betekenis der verkiezin gen 1956. slachtoffertjes waren erbij, toen de kinderen werden opgegraven. Groot is de deernis met deze ouders. Zij waren de dag tevoren met hun vier kinderen uit Stabroek naar Nederlands Putte gekomen, voor een logeerpartij bij de grootouders van dc kinderen. (van onze correspondent) Een tragisch ongeluk in Ne derlands Putte heeft gistermid dag twee Belgische kinderen van 4 en 5 jaar uit het leven wegge rukt. Dit gebeurde toen een zandhoop aan de Postbaan, waar de kinderen met een aantal buurtvriendjes speelden, ver schoof. De zandberg, die vier tot vijf meter hoog was, bedolf zes kinderen, waar van er vier zich met enige moeite kon den bevrijden. De kinderen sloegen terstond alarm, waarna door omwo nenden hulp werd verleend. Vijf en twintig mensen spanden zich in om de twee bedolven kleintjes te bevrijden, maar het mocht niet baten. Toen na twintig minuten de vijfjarige Irene van Wellen uit de zandmassa werd bevrijd, bleken de levensgeesten reeds gefingeerd, heeft de Peronistische "TixTTnai'tn hplnnfH mpf nnpn Tri-zien» -fe» 711I. De Britse politie heeft alle wapens en amanutie, die Zaterdag door Ierse Nationalisten bij een overval op een kazerne nabij Reading werden ontvreemd, teruggevonden in een winkel in Londen. Deze Telefoto toon t hoe detectives in hemds mouwen kisten amunitie en wapens naar buiten dragen uit de winkel om ze op de gereedstaande vracht auto's van de politie te laden. Uiter aard ontbrak het hen hierbij niet aan belangstelling van de Loude naren. De Peronistische partij in Argenti nië heeft in een manifest de beëindi ging van het politieke bestand afge kondigd. Vorige maand bood presi dent Peron dit bestand aan, om de nationale eenheid te helpen herstel len. Door allerlei ongeregeldheden, echt geweken te zijn. Het duurde ruim een uur, eer men haar broertje, de vierja rige Philip Van Wellen had opgegra ven. Hulp mocht ook hier niet meer baten. De rijkspolitie verleende hulp bij het reddingswerk. Ook burgemeester Hofmans en pastoor J. Wolters waren aanwezig. De ouders van de twee Met een rede die twee uur duurde, ter gelegenheid van de tiende verjaar dag van de proclamatie der Indonesische republiek, heeft Sukarno zijn terug- ®r m het "Penbare leven gevierd. De Indonesische president bleek nog vat te nebben op de massa. Voor wie hem ooit heeft horen spreken is dit begrij pelijk Sukarno bezigt een techniek die niet nalaat de luisteraars op te zwe pen. Opmerkelijke waarheden verkondigt hij niet, maar door de gloedvolle voordracht, soms zelfs krijsen en gillen krijgt men de indruk een hele boel wetenswaardigs te vernemen. Wat de president gisteren zei kwam neer op een uit vijf punten bestaand program voor de komende tien jaren. De na tionale eenheid dient hersteld, opbouw op alle gebied moet voortgaan, West- Nieuw-Gumea moet bij Indonesië worden gevoegd en er moeten algemene verkiezingen worden gehouden. druk, dat zij in ernst de goede betrek kingen met ons wensen te bewaren. BLINDHEID Het punt Nieuw-Guinea werd met veel verve voorgedragen. •'„Wij moe ten hemel en aarde bewegen!", riep de president, „al zou het de hele 20ste eeuw in beslag nemen. W. Nieuw Gui nea zal terugkeren bij het moeder land, totdat er niet één imperialisti sche luis meer over is. Indien de Ne derlanders no5 goede betrekkingen met ons wensen (als de uitdrukking „goede betrekkingen" nog iets voor hen birtekent), laat hen dan aanvaar den waar wij op aandringen. Wij heb ben in het verleden toch ook andere bronnen van spanning uit de weg kunnen ruimen?" Sukarno viel vervolgens op felle toon uit over „de campagne met het witboek, dat de Nederlanders aan ie dereen geven om inlichtingen te ver kopen, die de Nederlandse naam be kladden. Wat zijn de diepste bedoe lingen der Nederlanders, als zij men sen in hun land de RMS-beweging la ten steunen, die duidelijk de bedoeling heeft de Indonesische veiligheid te vernietigen? Hoe kan een man als Westerling met zijn misdadig verleden in Indo nesië nog de gelegenheid krijgen om plannen tegen ons te smeden? Wat <s dit streven van de Nederlanders om overal uit te zien naar iemand, om de enkele Nederlandse gevangenen hier te verdedigen, die worden beschul- digd van misdadige activiteiten in In donesië? Waarlijk, geen van deze da den van de Nederlanders geeft de in- Zij kunnen blijkbaar niet van het verleden leren. Zij behoren nu blijk baar tot hen van wie wordt gezegd, dat wie de goden wensen te vernieti gen, zij met blindheid slaan. Blijkbaar wachten de Nederlanders zoals vroe ger, tot geweld wordt toegepast." De president gewaagde voorts van een opwaartse ontwikkeling in het werk van de opbouw. Dat de veilig heid nog niet is hersteld, betekende, al dus Sukarno 'n grote hinderpaal, maar ook hier, zo zei hij, hebben wij te ma ken met louter overblijfselen van het koloniale systeem. De industrialisatie noemde hij een zaak van leven of dood voor de jonge republiek. Ondanks de nog bestaande onrust, zullen er algemene verkiezingen wor den gehouden, zo beloofde Sukarno. Hij wekte de kiezers op, om in de eerste plaats leiders en dan pas par tyen te kiezen. Het vormt een hinder paal voor de eenheid, dat Indonesië dertig partijen telt. De democratie aldus de president, moet weer gehuld worden in haar kleed van zelfdiscipli ne, nationale discipline en zelfbeper king. In Djakarta en Djocja werden, ter gelegenheid van de onafhankelijk heidsviering talrijke optochten gehou den. De rede van Sukarno was voor velen een teleurstelling, om deze reden, dat hij de vijand van de welvaart zocht buiten Indonesië en niet krachtig zijn stem verhief tegen de corruptie, de onkunde en het verraad in Indonesië zelf. Blijkbaar heeft de president dit voor de verkiezingen niet aangedurfd. partij beloofd met open vizier te zul len strijden. „De enige manier waar op wij kunnen reageren," aldus het manifest, „is terug te keren tot de strijd, gesteund door de numerieke kracht van de meerderheid en de kracht van recht en rede". Het mani fest vervolgt: „De oppositie verwacht toch niet, dat wij haar het hoofd van president Peron zullen aanbieden om vrede te verkrijgen?" In Buenos Aires werden gisteren brandspuiten gebruikt om beto gingen te verhinderen. Een bede vaart van groepen katholieken naar de graftombe van generaal Jose de San Martin werd aangezien voor een demonstratie en eindigde derhalve als waterballet. Er werden veel arrestaties verricht. De door de regering gecontroleerde kranten betichtten gisteren de opposi- De Zuidkoreaanse regering zal voor lopig geen verdere onderhandelingen met Japan voeren over een herstel van de diplomatieke betrekkingen. De onderhandelingen over deze kwes tie zijn in een impasse geraakt als ge volg van Japanse eisen met betrekking tot visrechten in Koreaanse wateren en de teruggave van Japanse eigen dommen in Korea. Het zal de Koreanen worden belet bezoeken aan Japan te brengen tie ervan, met actieve deelneming van de katholieken, de samenzwering te gen president Peron op touw te heb ben gezet. (Van onze parlementaire verslaggever) Op aandringen van de Tweede Ka mer heeft de regering in het ontwerp- Politiewet een aantal wijzigingen aan gebracht. Onder meer gaat het om ver beteringen, waardoor duidelijk de in vloed van de burgemeester op politiële aangelegenheden in zyn gemeente wordt uitgedrukt. Zo is bepaald, dat het advies'van de burgemeester zal worden ingewonnen, wanneer de sterkte van een groep Rijkspolitie in een gemeente moet worden bepaald. De eigen verantwoor delijkheid van de burgmeester voor de openbare orde, wordt gezien als een der grondslagen van het wetsontwerp. Gemeenten, die thans een eigen poli tiekorps hebben, behouden dit. In het gewijzigde ontwerp is rekening gehou den met toenemende specialisatie in het politiewerk. Voorts is het systeem waarbij meer dan één politie-orgaan in één gemeente kon optreden, verla ten. Gestreefd wordt naar zo groot mo gelijke gelijkstelling tussen gemeente en rijkspolitie. Overplaatsingen van personeel zullen mogelijk zijn. De Sovjet-Unie heeft vier Oosten rijkse geleerden, die in de oorlog krijgsgevangen werden gemaakt, vrij gelaten. Het zijn de natuurkundigen dr Werner Czulius, dr Wilhbald Kunz, dr Johann Pany en dr Schintlmeister. Zij zijn Zondag met een Russische trein in Oostenrijk aangekomen. Zij Koreanen in Japan mogen niet naar hebben in de Sovjet-Unie natuurkun- Korea komen. dige arbeid verricht. Een onbekende Maecenas heeft besloten, de Tweede Kamer een portret van Sir Winston Chur chill aan te bieden. Met de ver vaardiging hiervan is de Ne derlandse schilder Max Nauta Maandag begonnen. Churchill heeft op zijn buitenverblijf Chartwell twee uur voor hem geposeerd. Het echtpaar Chur chill bood de Nederlandse schil der en zijn echtgenote een lunch aan. Max Nauta is de maker van de ramen van gebrandschilderd glas in de nieuwe Nederlandse kerk van Austin Friars. De voorzitter der Tweede Ka mer, dr L. G. Kortenhorst, heeft zich in principe gaarne bereid verklaard, t.z.t. het portret te aanvaarden. Het schilderij wordt vervaar digd in opdracht van een in Engeland wonende Nederlander, die onbekend wenst te blijven In een vraaggesprek met de schilder heeft deze verklaard, dat hij Churchill zou uitbeelden zoals hij hem zag en geen ge flatteerd. portret zou maken.

de Stem | 1955 | | pagina 1