President EISENHOWER wil een nieuwe atoomconferentie Het nieuwe Indonesische Kabinet Markies en markiezin De Yogüé treden toe tot kloosterorde fw iroeien "ook lak !and Nederlandse missionaris op Celebes ontvoerd India rouwt, maar is niet geïntimideerd Pelgrimstochten eindigen op de slavenmarkt Soedanees parlement wil vreemde troepen kwijt Internationale wedvlucht voor vredesduiven Sommige bewijsstukken in zaak-Schmidt verdwenen Luchtverkenningsplan niet in de prullenmand Autobusramp in Zwitserland EEN „VOLKSVLIEGTUIG" tuurlijk! DAGBLAD VOOR ZEELAND Ontkleed staking Vreemd geval in Indonesië Bambang Utoyo gaat heen Argentinië Regering slaat krachtig toe Genève: de zon als energiebron WARM Massa-ontslag ingetrokken Telegram uit Indonesië Slachtoffer van Darul Islam Insluiping via een tunnel Na de incidenten in Goa Relletjes in New Delhi Mensenhandel in Nabije Oosten Op vijf man slaaf een Generaal pardon voor vluchtelingen Besluit van jaren her wordt uitgevoerd Eén zoon ook Benedictijn PORTUGEES GEBIED IN INDIA Weg vrijmaken voor verkiesingen Zelfbestuur of unie met Egypte r uur E 55.t..èn Unifesti wereldattracties. nkunst Manifestaties van 3-6 uur: laar Koos Speenhoff Jr. Johan Noordmans en :hts Studenten Cabaret). van 8-ii uur: Berg André Carel )ias Mans üt Twente Voorbergh orst van de Avro. instelling: leister en L. J. Verboom. t/m 3 September I willen spreken? Ik dat ge U te rusten Ijeven." ,,Ik dacht van lfde," antwoordt Aram Ti, terwijl hij de prins :kend opneemt, ,,kunt ook zeggen, waar ëe komt? Ik heb U over- cht 95e JAARGANG No. 21920 Uitgave N. V. Uitgevers My. Neeriandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem, Mi Dr A. J. J. M Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J v.'t Westende, p. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vobruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per pest I 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) t 0.45 Incasse wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841 Voor God, Kon.upin en Vaderland 17 AUGUSQUS 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, „„ei Q8 Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzc.i, Num.siraai 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Ongeveer 2000 Indische klerken te Nieuw Delhi, die hun mini- mum-weeksalaris van een pond Sterling verdubbeld willen zien, zijn begonnen met de eerste fase van hun aangekondigde „ont- I kleedstaking". Zij verschenen 1 ongeschoren en zonder over- hemd op kantoor. De volgende i week zullen zij, bij niet-inwil- liging hunner eisen, pyama- broeken dragen, om tenslotte in lendedoeken en door lakens 1 omhuld op hun werk te ver- schijnen. De vrouwelijke klerken 1 doen niet aan deze staking mee. Martelend langzaam verloopt het proces tegen de Nederlander Schmidt, die gisteren voor de negende maal door de landrechter in Djakarta werd Namens president Eisenhower heeft admiraal Strauss, voorzit ter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, bekend gemaakt, dat de president een tweede atoomconferentie wenst, die b.v. in 1957 zou kunnen worden gehouden. Dit plan zal in de VN ter sprake worden gebracht. Een Westduits dagblad vernam een ander vreedzaam bericht. Twee Scandinavische diplomaten zouden zich hebben laten ontvallen, dat de Russen een bilateraal verdrag met Amerika willen sluiten, waarin de wederzijdse be langen zijn afgebakend en waar de andere landen worden buiten gehouden. Het zou hier gaan om een vriendschaps- en non agres siepact voor de duur van 25 jaar. Maarschalk Zjoekov zou in Genève al over dit plan met president Eisenhower hebben ge sproken. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, leverde com mentaar op de voorgenomen vermin dering van de Sovjet-strijdkrachten. Hij noemde dit de eerste belangrijke vermindering in de laatste acht jaar, al blijft het een feit, dat zelfs na de inkrimping, het Sovjet-leger groter zal zijn dan het Amerikaanse. Dulles sprak ook over de moeilijkheden in Korea, waar de neutrale bestandscom missie als ongewenste gast wordt be schouwd. Dulles achtte enkele wijzi gingen in de status van de commissie wel gewenst. De VS overleggen hier omtrent met hun bondgenoten uit de Korea-tijd. Erg veel heil in het werk van de commissie ziet Amerika niet. Ook voelt het weinig voor de door Noord-Korea voorgestelde conferentie ter hereniging van Korea. Over het hoofdprobleem van onze dagen, de ontwapening, heeft de Ame rikaanse minister voor Ontwapening, Stassen, gezegd, dat het voorstel van Eisenhower voor vrije wederzijdse luchtverkenning, de basis blijft bij de komende ontwapeningsbesprekin^en. GENèVE De Argentijnse politie heeft een aantal seminaristen van een Jezuïeten college aangehouden in verband met de ontdekte samenzwering tegen pre sident Peron. In het college zijn wa pens gevonden. Vernomen wordt, dat te Buenos Aires meer dan tweehonderd perso nen zijn gearresteerd. Honderden werden aangehouden en ondervraagd. De wacht voor de ambtswoning van president Peron is versterkt. Hef- schroefvliegtuigen van de politie vlie gen boven Buenos Aires. Politie- en brandweerauto's pa trouilleren door het centrum van de stad. Pamfletten, waarin wordt aan gespoord tot burgerlijke ongehoor zaamheid, liggen op het plaveisel, doch niemand weet te zeggen waar zij van daan komen. gehoord. Nu werd de getuige Tomasoa voor de tweede maal gehoord. De rechter legde een groot aantal in beslag genomen documenten op tafel en verzocht Tomasoa, aan te wijzen welke papieren hij al eerder had ge zien. Na enige aarzeling wees de ge tuige een visitekaartje aan van een zekere M. F. Muller. Iedereen, aldus Tomasoa, die een dergelijk kaartje be zat, kon door de ondergrondse organi satie als betrouwbaar worden be schouwd. De verdedigster, mevrouw Bouman, verklaarde dat de documen ten niet meer volledig zijn. Er zijn zes dagrapporten verdwenen sinds een van de vorige verdedigers, mr Boeg- heim, de stukken ter inzage heeft ge had. Bij de volgende zitting, op 22 Au gustus, zal dit worden onderzocht. De militaire politie in Indonesië zal haar belangrijke rol blijven spelen in de strijd tegen de corruptie, in welks kader o.m. oud-minister Djody werd gearresteerd. OM DE EENHEID Het Indonesische kabinet heeft be sloten, degenen die bij de 17 October affaire van 1952 betrokken waren, niet te vervolgen, in, het belang van de eenheid van het leger en het land. Generaal Bambang Utoyo zal eervol ontslag krijgen en kolonel Lubis zal de functie van chef-staf waarne men, tot er een nieuwe chef-staf is gevonden. Op de atoomconferentie in Genève hebben Amerikaanse geleerden gehei me bijzonderheden verteld over de winning van uranium uit phosphaat. Een Zuid-Afrikaanse vertegenwoordi ger was zo verrukt over deze open hartigheid, dat hij op zijn beurt be loofde enkele geheimen te zullen ont hullen over bepaalde technieken, die worden toegepast bij het winnen van uranium uit afval van gouderts. RUIM 1000 km. uit de kust van Nieuw-Schotland raakte een Portu gese vissersboot in brand. De opvaren den werden door een ander schip op gepikt. DE SOVJET-UNIE heeft tegengespro ken, dat haar vroegere hoge commis saris in Oostenrijk, Swiridof, wegens diamantsmokkel naar Siberië is gezon den. DE BRITSE politie heeft alle wapens, die Zaterdag door Ierse nationalisten uit een kazerne waren geroofd, terug gevonden in een verlaten winkel in Londen. JAPANSE geleerden hebben met behulp van dynamiet een kunst matige aardbeving veroorzaakt waardoor zij hopen het probleem van het voorspellen van aardbe vingen te kunnen oplossen. RUSLAND zal 25 Japanse oorlogsmis dadigers, die hun straf in de Sovjet unie hebben uitgezeten, op transport naar huis stellen Het wachten is nu nog op 1409 andere Japanners, die in Sovjet-gevangenissen zitten. EEN HAGENAAR, die in 1944 aan de bezetter een losgeld voor zichzelf had betaald en die hoopte dit geld op grond van de wet materiële oorlogs schaden terug te krijgen, heeft nul op het request gekregen. DE EIS van de negerbas Paul Robe son, dat het „State Department" hem een paspoort moet verschaffen, is door een federaal tribunaal afgewezen. Een autobus, waarmee een groep Franse en Belgische toeristen een uitstapje naar de Grote St. Bern- hard maakte, is in het afgelopen weekeinde nabij Bourg St. Pierre in het Zwitserse kanton Wallis, in een ravijn gereden en ruim 100 me ter naar beneden gestort. Zeven tien van de inzittenden kwamen om het leven, zeven anderen werden naar een ziekenhuis overgebracht met zware verwondingen. - Foto: Zwitserse redders l.alen via een menselijke keten de stoffelijke res ten van de slachtoffers uit het diepe rauijn naar boven. De Wageningse hoogleraar, prof. dr E. C. Wassipk, bracht de zonne-ener gie ter sprake. Als de zonne-energie benut kon worden, dan zou de mens er heden ten dage maar één procent van nodig hebben. Er is veel nieuws ontdekt op het gebied van foto-synthe se (omzetting van zonne-energie in stoffen, die de groeikracht van plan ten veroorzaken i en men wil de ver worven kennis gebruiken bij het zoe ken naar methoden om de zonn.e-ener- gie voor industriële doeleinden bruik baar te maken. Hongarije, zo werd meegedeeld, wordt door de Russen het kernonderzoek, geholpen bij De havenstaking in Rotterdam De Scheepvaartvereniging Zuid te Rotterdam heeft het ontslag, dat enkele duizenden stakers was aangezegd, weer ingetrok ken. Zij die van goeden wille zijn kunnen het werk nu weer hervatten. Het ontslag trof tus sen de 3.000 en 3.500 havenarbei ders. De centrale bond van werknemers in het transportbedrijf, die zich steeds tegen de stakingsacties heeft uitge sproken, verklaarde ook nu, dat de stakers, die gehoor hebben gegeven aan de oproepen van het OVB een van de EVC afgescheiden organisatie zelf chaos en verwarring zaaien en verdere positieve opbouw in de socia le voorwaarden der havenarbeiders doorkruisen. Het OVB had gisteren een aanvang gemaakt met de registratie van de ontslagen arbeiders en er werd van alles geprobeerd om hen toch in elk geval een ondersteuning te bezorgen gedurende de periode, dat zij niet kon den werken. Het nieuwe Indonesische Kabinet, met de vice-president Mha.mmed Hatta. Op de eerste rij v.l.n.r.: 2de vice-premier Harsone Tjokroami- noto; premier Burhanuddin Hara- hap; Hatta; lste vice-premier Djanu Ismad; minister van sociale zaken Sudisjo. Op de tweede rij: minister van Staat Sutome (achter de bloe men); minister Sjamsuddin Sutan Makuur; minister Sunitro Djojo- hcdikusumo; minister Anak Agung Gde Agung; minister Asraruddi (helemaal rechts). Op de derde rij: minister Gunakan; minister Maham- med Sardjan; minister Sunarjo; mi nister Cokman Wirirdinata; minister M. J. Kasimo. Laatste rij: minister K. H. Iljas; minister Frits Lach; minister Leimena; minister I. Ted- jasukmana; minister Cumala Noor (naar voren leunend) en minister van Staat Abdul Hakim. Maandagavond heeft het missiehuis van de missionarissen van het H. Hart te Tilburg een telegram ontvangen, waarin de ontvoering wordt gemeld van pater Jos. Jötten, missionaris te Dongala op Celebes. Vermoed wordt, dat pater Jötten, die afkomstig is uit Spaubeek (L.), het slachtoffer is geworden van Mo hammedaanse fanatici, leden van de Darul Islam. Dongala is de uiterste post van het vicariaat Menado en gelegen op mid den Celebes. Het vicariaat staat o.l.v. Mgr. Verhoeven, die momenteel in Twee broers uit Amsterdam hoorden gisteren twee jaar met aftrek tegen zich eisen. Een van hun wandaden betrof de diefstal van een groot aantal kleding stukken en enkele balen flanel alles ter waarde van 7000 uit een magazijn aan de Eikenweg te Amsterdam, gren zend aan hun ouderlijk huis. In dit huis hadden ze een luik opgelicht, hadden onder de vloer een gat in de verbindingsmuur gemaakt en enkele planken van de vloer in het magazijn verwijderd, waardoor zij gemakkelijk bij de buit konden komen. Nederland vertoeft. Pater Jos Jötten is 34 jaar oud. Hij werd in 1947 priester gewijd en in 1949 als missionaris uitgezonden. Zijn werkterrein, dat het grootste is op Ce lebes, ligt voornamelijk in het Zuiden. Van uit Rumengkor werkte hij onder de groepjes katholieken, die overal in het uitgestrekte gebied verspreid wo nen. Alle winkels en banken in New Delhi en Bombay waren gisteren ge sloten als eerbetoon aan de Indiase betogers die Maandag in de Portugese bezittingen Goa en Daman zijn ge dood. De lijken van twaalf betogers zjjn geborgen. Nog zestien betogers zijn om het leven gekomen. Premier Nehroe van India verklaar de, dat het Portugese optreden tegen de betogers „wreed en onbeschaafd" is geweest. Er zal echter geen wijziging komen in de houding van de Indiase regering, die de kwestie van de Portu gese bezittingen op vreedzame wijze wil oplossen. Er zal geen gebruik wor den gemaakt van geweld. De premier deelde voorts mee, dat nog 800 van de 2.000 Indiase betogers die Maandag het gebied van Goa bin nentrokken, in Goa zijn. Portugal heeft bij India geprotes teerd tegen „ernstige inbreuken op de souvereiniteit over Portugees gebied in Voor-Indië." In de Portugese bekendmaking wordt gezegd dat het „vergoten bloed Een lid van de assemblee der Franse Unie heeft onthuld, dat 'honderden negers uit Frans West-Afrika, die de pelgrimsreis naar Mekka maken, in Saoedi- Arabië en Jemen als slaaf ver kocht worden. In een vraaggesprek met het Franse blad „Le Monde" heeft hij verteld, dat in Frans West-Afrika een ware handel in slaven bestaat. Hij was onlangs te- m. m i Weersverwachting tot vanavond: In de ochtend hier en daar mist, of laag hangende bewolking. Ove- t rigens zonnig en droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke J wind. Warm. J ^and?«a5; ZOn onder 20 04» maan onder 19.27 uur. Morgen: zon op 5.29, maan op 6.24 uur. Zoals gemeld heeft de minister van Justitie in de Tweede Kamer medegedeeld dat hy bereid is het verblijf te legaliseren van overigens als bonafide aan te merken vluchte lingen, die thans claifdestien hier te lande mochten verblijven, mits deze zich voor 1 November 1955 bij de politie aanmelden en alsnog een ver zoek om asyl indienen. Er zal geen proces-verbaal wor- opgemaakt wegens eventueel met betrekking tot het illegaal ver blijf hier te lande van deze vluchte lingen gepleegde strafbare feit, zoals illegale grens-overschrijding. het ver schaffen van nachtverblijf zonder daarvan kennis te geven aan het hoofd van de plaatselijke politie en het doen verrichten van arbeid, zon der dat de daarvoor vereiste werk vergunning is verleend. MARKIES Melchior de Vogiié, behorend tot een der oudste en rijkste geslachten van Frankrijk, en zijn echt' genote zullen de volgende maand afstand doen van alle wereldse genoegens en bei den toetreden tot een kloos terorde om hun leven in de votie en piëteit te eindigen. De markies en zijn echtge note, Genéviève, die 35 jaar gelukkig gehuwd zijn ge weest, zullen vijf kinderen uitgestrekte landerijen, kas telen, pachtboerderijen en een groot vermogen achter laten, aldus meldt „het Han' delsblad Vele jaren geleden reeds besloten de markies en de markiezin in een klooster te gaan wanneer al hun kinderen volwassen zouden zijn. Op 26 Augustus a.s. zal hun vierde zoon, Geoffrey, in het huwelijk treden en zijn ouders zijn nu van gevoelen, dat zij ten volle aan hun ouderlijke plicht hebben voldaan. Dan zal de markies het eenvoudige kleed aan nemen van een Benedictijner monnik in de Abdij van Pierre-qui-Vire, ter wijl zijn echtgenote tot een nonnen orde zal toetreden, waarvan de leden de armen en zieken bezoeken. Twee dagen geleden werd op het voor vaderlijk kasteel van de Vogüé's, het Chateau de la Verrerie bij Oizon, een laatste familiereünie gehouden. Adal bert de Vogüe, een zoon van de mar kies, die Benedictijn is in hetzelfde klooster, waarin zijn vader zal wor den opgenomen, had speciale dispen satie gekregen om in de 15e eeuwse kapel van het kasteel de mis op te dragen. De markies, die thans 63 jaar is, zal van heel veel afstand doen. Hij is administrateur van het Crédit Lyonnais, een van de machtigste Franse bankinstellingen; voorts is hij directielid van tal van belangrijke ondernemingen Hij heeft vrijwel de gehele wereld bereisd en heeft dik wijls in opdracht van de Franse regering economische missies naar het buitenland vervuld. Hij is de zoon van Louis de Vogüé, eens President van de Suez-Kanaalmaatschappij en Regent van de Bank van Frankrijk. Zijn geslacht gaat terug tot de 14e eeuw; het devies van de De Vogüé's luidt: „Met mijn stem breng ik leeuwen tot zwijgen". („Rien qu' avec la voix je fais taire les lions"). Het vorige jaar hebben de markies en de markiezin reeds een maand in hun resp. klooster doorgebracht en zij verlieten het vaster dan ooit be sloten om hun roeping te volgen. Behalve zijn kinderen laat de markies ook zijn 83-jarige moeder, een geboren Prinses d'Arenberg, achter. ruggekeerd van een onderzoek ter plaatse en had een rapport ingediend bij de raad van de Franse Unie, die als advies-college optreedt in zaken die de Franse overzeese gebieden betref fen. Volgens de woordvoerder wordt de slavenhandel in Frans West-Afrika ge- dieven door een groep kooplieden, die zogenaamde pelgrimstochten naar Mekka organiseren. Hij vestigde er de aandacht op, dat de economische raad van de Verenigde Naties in Februari heeft meegedeeld, dat het aantal sla ven in Saoedi-Arabië naar schatting vijf procent van de bevolking uit maakt! komt over de hoofden van hen, die het binnenvallen van het Portugese gebied in Voor-Indië hebben uitgelokt en aangemoedigd." WRAAK Een groep Indiërs is Dinsdag het Portugese consulaat te Calcutta bin nengedrongen. De indringers sleepten het meubilair naar buiten, staken het in brand, en trokken de gordijnen van de ramen. De aanval volgde op een mars van 5.000 studenten door de stad. In Bombay opende de politie het vuur op een aantal demonstranten, die zich hadden verzameld voor het ge bouw van het bestuur van de provin cie Bombay. De demonstranten eisten dat de Indiase vlag halfstok zou wor den gehesen. 1"L3d-Al_e NVV3DO 3HOSIQNI f Op deze kaart van India staan de Portugese gebieden aangegeven. Het parlement van Soedan heeft een resolutie aangenomen waarin evacuatie van Britse en Egyptische troepen wordt geëist om de weg vrij te maken voor een vrije uitspraak door de bevolking over de toekomst van het land. Het parlement wil, dat onmiddellijk maatregelen zullen worden uitgewerkt om verkiezingen in Soedan mogelijk te maken. Egypte en Groot-Brittannië hebben in de afgelopen 56 jaar gezamenlijk Soedan bestuurd. Het gaat nu om zelf bestuur of een unie met Egypte. Volgens de eenstemmig aangenomen resolutie moeten de Britse en Egypti sche troepen het land binnen negentig dagen verlaten. Een menigte van 50.000 Soedanezen, die luidkeels riepen „wij willen on afhankelijkheid" en „geen eenheid met Egypte", heeft Dinsdag het Kitchener- plein te Kartoem bezet, nadat het par lement eenstemmig een resolutie had aangenomen. Van Britse militaire zijde te Cairo werd vernomen, dat er gedetailleerde plannen zijn opgesteld voor de alge hele terugtrekking van de Britse strijd krachten uit Soedan. Engeland heeft een bataljon infanterie, enige artille rie en een klein aantal mannen van de luchtmacht te Khartoem. De sterkte van de Egyptenaren is nog geen ba taljon infanterie. Een inwoner van Bonn wil een volksvliegtuig in d» handel gaan brengen. Na 320 geslaag de vluchten met zijn model heeft hij de „Flugzeugbau Puet- zer Ag" gesticht en meteen drie nieuwe toestellen op stapel ge zet. Puetzers model is zoiets als een zweefvliegtuig met hulp motor. Hij heeft in een zweef vliegtuig een dertig p.k. Volks wagenmotor gebouwd en is erin geslaagd op deze wijze van Bre men naar Bonn te vliegen. Als benzineverbruik van het vliegtuig wordt aangegeven 7 liter per uur en volgens Puetzer kan men met dit gemotoriseer de zweefvliegen goedkoper rei zen dan met een motorfiets.

de Stem | 1955 | | pagina 1