Indonesische ex-minister door leger gearresteerd DE BEURT IS AAN HARAHAP C MAROKKO DE PRIJZENREGEN ruist neer op Brabant en Zeeland krijgt meer zelfbestuur Brand in een blok van acht huizen te Den Haag Biljettenploeg is uitgeput h tburg Hidijke neuzen Enkele uren na Kabinetswisseling Adenauer op 9 September naar Moskou? Thomas Mann overleden 17 AUG. '55 TRIESTE RAVAGE Vijf doden en veel schade Connie55 raast langs de Amerikaanse kust Noodweer boven New-York C De Tour de France-prijsvraag J Ultimatum verworpen Katholieken blijven rechten opeisen r CHERCHEZ LA FEMME DAGBLAD VOOR ZEELAND Bonn antwoordt Omweersbuien Voor 200.000 dollar aan steekpenningen Vuur sloeg van dak naar dak Veet schade aangericht Veertien inzenders vonden winnaar en juiste tijd Zuid-Korea Argentinië „Hakenkruis-politiek" in Saarland aken. 17 Augustus, m, Hildegard ,M ÏE e maker van "ZONE", een speelt zich kkel tussen tiend en van tn „DE DER- nieuwe film sterregisseur, fen 4,30 uur: 931-0 14 Augustus K.EN ORMBY, met duivel, neger- ierfiguur en ELIN iiymond Burr, |jn spannnede, s ivoordieven, -■rouw.Ko- films 14 jaar. ugustus, aan- IY LEWIS in ET" de lach, door COLOR Dean tische schoon- twoonweg niet luchtig, dat U t anvang 8 uur, zzari in een puw, die geen dongen naar ilot.... 18 jaar. VAL NIET", 930-o lijk zijn ver in te bieden. kort, terwijl iropening om- lthazar zwijgt op het tour- 2 jonge ridder een luide slag iter Aram en •ots maakt het 95e JAARGANG No. 21918 Uitgave N. V. Uitgevers Mij Neeriandia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.. Directie. Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A. Bruna Redactieraad C. J. v. Hootegem, Mi Dr A. J. J M Mes Mr H. M. L. de Rechter, L. J v 't Westende p. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend t>ij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, vVestsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel no. 35J De YVestduitse regering zou de Sovjet-Russische autoriteiten hebben voorgesteld dat Bondskanselier Ade nauer zich op 9 September a.s. naar Moskou zal begeven. Het antwoord op de Russische invitatie is gisteren aan de Sovjet-ambassadeur in Parijs overhandigd. Inmiddels heeft premier Grotewohl van Oost-Duitsland te kennen gege ven, dat zijn regering aan het overleg van de ministers der Grote Vier in Genéve wil deelnemen. Eerst, meen de hij, moet de Europese veiligheid worden geregeld, dan kan er aan her eniging worden gedacht. Algemene verkiezingen vond hij voor dit mo ment niet zo belangrijkNatuurlijk werd Adenauer weer eens als de zondebok de /woestijn ingestuurd. In Praag heeft men desondanks te kennen gegeven, dat men wel betrek kingen met West-Duitsland wil aan knopen. HET GESCHIL tussen gehuwde en ongehuwde monniken in Zuid-Kor e a is geëindigd. Een gecombineerde commissie van beide zijden heeft na melijk besloten, dat ongehuwde mon niken en kloosterzusters de leiding zullen hebben in het Koreaanse Boed dhisme. OP HET TERREIN van de Spoor wegen te Utrecht is een 15-jarige leerling van de ambachtsschool, die tijdens zyn vacantie bij een firma werkte, dodelijk verongelukt. De jon gen raakte tussen een vrachtauto en een muur bekneld doordat een vriend je de handrem van de wagen los- zette. DE ZOON van de onlangs overleden Kroonprins Rupprecht van Beieren, erfprins Albrecht, heeft bekend ge maakt dat hij, evenals zijn vader, geen afstand zal doen van zijn aan spraken op de Beierse troon. IN BOMBAY hebben gisteren een half millioen arbeiders het werk neerge legd om steun te verlenen aan ,,de strijd van Goa voor bevrijding van het Portugese bewind". BULGARIJE heeft de Verenigde Sta ten zijn verontschuldigingen aange boden voor de dood van de 12 Ameri kaanse inzittenden van het Israëlische vliegtuig, dat vorige maand boven Bulgaars grondgebied werd neerge haald. OP DE internationale Jamboree in Canada zal op 23 Augustus een Ne derlandse dag worden gehouden. De Nederlandse scouts zullen dan o.a. een opvoering geven van het spel „Luctor et Emergo", dat een beeld geeft van de strijd tegen het water. EEN ARNHEMS echtpaar, dat de E 55 bezocht, heeft een televi sietoestel cadeau gekregen. Met het binnentreden van dit echtpaar was namelijk de 2.055.000ste be zoeker geboekt. MAANDAG a.s., op Maria Hemel vaart, zullen de grensposten in België en Frankrijk gesloten zijn voor het handelsverkeer. Ook aan verschillen de Duitse grensposten zullen maar beperkte faciliteiten worden verleend. DE TIENJARIGE Tonnie Blok, uit Hendrik de Keijserstraat in Rot terdam, worJ.t sinds Donderdagmid dag vermist. Het jongetje was met zijn oma naar het Kralingsebos ge gaan en daar heeft men hem voor t laatst gezien. HET CHILEENSE KABINET is gis teren afgetreden, nadat eerder op de dag enkele ministers hun ontslag had den ingediend. DE ELF Amerikaanse vliegers, die in China gevangen hebben gezeten en kortelings werden vrijgelaten, zijn Vrijdag per vliegtuig uit Hawai op de Amerikaanse luchtbasis te Travis, in Californië, gearriveerd. HET INHEEMSE PARLEMENT van Boeganda (een deel van Oeganda), heeft de nieuwe Grondwet goedge keurd. De 30-jarige Kabaka, die momenteel in Engeland in balling schap verkeert, kan nu terug op de troon komen. ^®?rsverwachting tot vanavond: t Meer bewolking met plaatselijk J enkele regen- of onweersbuien. 0 Oyerwegend matige Noordooste- 4 4 lyke tot Noordelijke wind. Over 0 0 het algemeen minder warm. Vandaag: Zon onder 20.12 uur; Maan onder 17.05 uur. ,£örgen: Zon °P 5-*2, Zon onder 0 0 20.10 uur; Maan op 1.01 uur; J Maan onder 17.55 uur. J 4 Maandag: Zon op 5.24 uur; Zon 4 0 onder 20.08 uur; Maan op 2.16 0 J ur; Maan onder 18.33 uur. Dinsdag: Zon op 5.26 uur; Maan 4 op 3.38 uur. ENKELE uren nadat liij zijn portefeuille aan zijn opvol ger had overgedragen, is de Indonesische minister van Justitie, Djojy Gondokuso- 1110, door de militaire politie in Djakarta gearresteerd. Agenten in jeeps spoedden zich naar zijn villa en namen de ex-minister zonder veel plichtplegingen gevangen. Mr. Djojy had eerder op de dag een klacht ingediend tegen het Indonesische dag- 1 nomas Mann, de beroemde Amerikaanse schrijver van Duitse afkomst, is Vrijdag avond op tachtigjarige leef tijd te Zuerich overleden. Hij kreeg in 1944 de Amerikaanse nationaliteit, na als banneling in Frankrijk en Zwitserland te hebben gewoond. In 1934 namelijk was hij door Hitier uit Duitsland gezet, om dat hij zich niet verenigen kon rnet het Nazisme en zijn mening niet on der stoelen of banken stak. Thomas Mann heeft zich 'in ai zijn romans, die uitmunten door een kiare en fascinerende stijl, doen kennen als een zoeker die afgekeerd van 't eeuwige de aardse problemen niet tot een verzoenende oplossing wist te brengen. Vandaar de sombere tra giek van al zijn boeken. Onlangs heeft de auteur zijn tach tigste verjaardag gevierd. Hij heen kort nadien, tijdens een bezoek aan ons 1. lid. een hoge Koninklijke on derscheiding gekregen. Zijn oezoek moest hij wegens ziekte afbreker.. blad „Djakarta Raya", dat hem ervan beschuldigd had, voor een bedrag van 200.000 dollar steekpenningen te heb ben aangenomen. Dit geld zou eigenlijk voor ex-premier Ali Sastroamidjojo bestemd zijn geweest Om negen uur Vrijdagavond gaf luitenant-kolonel Soekarto, van d€ afdeling voorlichting van het hoofd kwartier van het leger, een commu niqué uit, waarin werd gezegd dal „op grond van rapporten en gevon den bewijzen is gearresteerd Mr. D G., die voor een nader onderzoek wordt aangehouden". Met deze vage en nogal ongelukkig gestelde verklaring moest de buiten wacht het doen. De partij van mr Djody, de Partai Rakjat Nasional, heeft Vrijdagavond een bekendmaking uitgegeven waar in werd medegedeeld, dat het voor zitterschap der partij, dat tot dusver door Djojy werd bekleed, door een and'ere zal worden waargenomen. In deze mededeling van de partij is sprake van de arrestatie van Mr Djo dy „door de Procureur-Generaal". Er wordt verder in gezegd, dat de par tijleiding poogt, in contact te komen met de Minister-President, de Pro cureur-Generaal en Mr Djody zelf. teneinde nadere bijzonderheden te vernemen. Het Franse Kabinet heeft besloten, Marokko meer zelf bestuur te geven. Dit werd be kend na een Kabinetszitting van Vrijdagavond, waarin de conclusies besproken werden, die eerder op de dag door de zogenaamde coördinatiecom- sie over het plan van de resi dent-generaal Grandval, waren uitgebracht. Grandval zal van avond met nieuwe instructies naar zijn standplaats vertrek ken. De afgevaardigden van de politieke partijen, die bij het overleg omtrent Grandvals voorstel betrokken waren, gaven te kennen dat zij niets voelden voor de terugkeer van de verbannen sultan. In overleg met de regerende vorst, zo meenden zij, zal een nieuwe regering moeten worden gevormd. Grandval had meegedeeld dat de besprekingen naar wens verliepen, zodat men mag aannemen dat be langrijke onderdelen van zijn plan zijn aanvaard. Pierre Teitgen. de Overzeese mi nister van Gebiedsdelen, zei Vrijdag avond „Alles is in orde gebracht". Zowel in Marokko als in Algerije hebben gisteren weer verschillende mensen door gewelddaden het leven verloren. (Advertentie) Loterij Kerkbouw Schijndel. 5 Series van elk 2000 loten a f 25.—. Voor 1 67.000,- aan prijzen, w.o. 5 Fiats 1100 de Luxe ad f 6500.5 Philips- televisie-apparaten met elk één antenne ad f 1245; 5 Philips radio's met automatische platenwisselaars adf f 1095 en 185 andere waardevolle prijzen. Trekking derde serie 17 Augustus 1955. KANS VAN 1 OP 50 Bestellingswijze: Per Giro f 25.— op giro 548604 t.n.v. Pastoor der Parochie van O. L. Vrouw te Schijndel per telt. K 4100-8082, postwissel, telegram of brief aan Drs Fons Raaymaakers, Kerkstraat 16, Vught, waarna toezending voor zover nodig onder rembours. Goedgekeurd bij beschikking van de Mi nister van Justitie d.d. 15 April 1955, 2e afd. A no. L.O. 540/158. Trekkingslijst gegarandeerd. In een blok van acht huizen aan de Winterweg in Den Haag heeft gisterenavond, rond ze ven uur, een vrij korte maar felle brand gewoed. Het vuur sloeg van het dak van een der woningen over naar de andere daken en de brandweer gaf groot alarm. Met vereende krachten hielpen de bewoners van de huizen mee, de brand meester te worden. Tientallen brandweerlieden klom men op de daken van het blok en begonnen de asfaltbekleding weg te snijden. Het vuur sloeg giftig zwar te wolken af. Huisraad werd' uit de ramen op straat gegooid, kinderden huilden en even dreigde er een pa niek te ontstaan. Eerst toen de vlam- Een beeld van de vliegramp, welke zich in de buurt van de Westduitse stad Stuttgart voordeed toen twee van drie in formatie vliegende trans portvliegtuigen van het Ameri kaanse leger met elkaar in botsing kwamen. De brandende wrakstuk ken op de plaats van de ramp. men bedwongen waren en men tol nablussen kon overgaan, keerde de rust 'n beetje terug. Alle daken van de bij de brand betrokken woningen bleken vernield' te zijn en van enkele huizen was ook de bovenverdieping uitgebrand. In alle huizen had het bluswater veel schade aangericht. Het meeste huisraad is momenteel in een school aan de overkant, van het blok ondergebracht. Ook de be woners van de acht huizen, meest grote gezinnen, moesten tijdelijk een ander onderkomen zoeken. De brand blijkt ontstaan te zijn tengevolge van werkzaamheden met verfbranders. In de middaguren had men al een begin van brand moeten blussen. - De wervelstorm „Connie" beweegt zich, in kracht toenemend, langs de kust van de Amerikaanse staat Noord Carolina, in Noordelijke richting, schade aanrichtend aan gebouwen en pieren. Reeds zouden vijf personen ais gevolg van de storm om het leven zijn gekomen. De waarschuwing voor wervelstor men in Virginië, Maryland en Dela ware, die Donderdag, na drie dagen van kracht te zijn geweest, werd in getrokken, is Vrijdag opnieuw uitge geven. Voor het kustgebied ten noor den van Delaware, tot Provincetown in Massaschusetts toe, geldt een stormwaarschuwing. In New-York viel, na een week van hitte en droogte, tien centimeter regen in twaalf uur tijds. Talrijke telefoon verbindingen geraakten onklaar, het verkeer werd opgehouden in over stroomde straten en op de Long Is- land-spoorweg, de drukste spoorlijn ter wereld, konden vier uur lang geen treinen rijden. Talrijke kelders kwamen onder water te staan en in veel huizen viel de electriciteitsvoor- ziening uit. Inmiddels neemt de nieuwe wervel storm „Diana", die zich 800 k.m. ten Zuidoosten van de Bermuda-eilanden bevindt en die met een snelheid van 18 k.m. het spoor van „Connie" volgt, in kracht toe. Na een week van intensief gesnor zijn dan de ruim zeven en tachtigduizend inzendingen voor onze Tour de France-prijs- vraag-1955 behandeld. Veertien mensen hebben een gelukkig gesternte gehad. Zij vulden als de tijd waarin de laatste etappe gewonnen werd, in: zes uur, 38 minuten en 25 seconden. Als of ze erbij geweest waren! Dat Louison Bobet als Tour-man van het jaar uit de slag zou komen, hadden duizenden van onze lezers wel verwacht. Dat was ook niet zo bijzonder. Wel waren er heel wat, die maar gewoon „Bobet" hadden ingevuld, maar de prijsvraag-commissie nam maar als vanzelfsprekend aan, dat hiermee Louison was bedoeld. Jean Bobet was name lijk al veel eerder uitgeschakeld. In de komende dagen gaan de prijzen naar de winnaars, wier namen wij elders in dit nummer vermelden. de tijd maar niet de winnaar, anderen deden het juist andersom. Weer an deren vergaten hun eigen naam en adres te vermelden, of schreven een voudigweg: „J. Jansen, Alhier". Som migen ook hadden blijkbaar de in structies niet goed gelezens want zij vermeldden als tijd van de winnaar van de laatste etappe, de tijd die Bo bet (winnaar van de gehele Tour)! had gemaakt. Dat maakt natuurlijk nogal ver schil. Er was één inzender by die dertig formulieren had ingevuld, met steeds verschillende tijden, maar die telkenmale de naam van de winnaar van de Tour had vergeten te vermel den. BRANKARJ Dat er dit jaar zoveel meer animo voor de Tour-prijsvraag was dan in 1954, ligt hem natuurlijk aan de kost bare prijzen. Een televisietoestel, een super de luxe bromfiets, een naaima chine in salonkast. En dat is wel eni ge inspanning waard. Toch was het merkwaardig, dat zovelen in d'eze be- langrijke zaak zo nonchalant zijn ge weest. Honderden inzendingen vielen u'te" mededinging, doordat zij on volledig waren. Velen vermelden wel Sommige inzenders hadden gegokt op de Nederlandse wielerreuzen, zo als Wagtmans, en Van Est. Opmerke lijk veel waren er, die Brankart de zege gunden. Misschien een tip voor het volgende jaar? De verdeling van de in totaal 496 prijzen is een hele taak geweest. De 14 mensen die er helemaal niet naast waren kwamen het eerst aan bod waarbij loting moest beslissen over de volgorde. Er zijn namelijk 17 prijzen met een waarde van meer dan f 200.Vervolgens kwamen de genen, die zich maar één seconde naar boven of beneden hadden mis rekend en die volgorde is aangehou den, tot het prijzenpakhuis leeg was De biljettenploeg (die uit vijf man bestond) heeft daarop de laatste do sis versterkende middelen ingeno men en is tevreden gaan uitslapen. En nu de grote winnaarslij st ter hand genomen, om te zien of u erbij bent- In de komende weken zal het in tal van gezin nen feest zijn. Was U niet bij de gelukkigen, troost U dan met de gedachte, dat we onze Tourprijsvraag - traditie voortzetten. Volgend jaar ko men we weer! Kabinetsformateur Boerhannoedin Harahap (rechts) biedt aan vice- president Hatta de lijst van ministers aan die hij heeft samengesteld. Hatta heeft aan deze lijst zijn goedkeu ring gehecht, zodat aan de zesde kabinetscrisis in Indonesië sinds het land zijn onafhankelijkheid verwierf een einde is gekomen. Harahap bekleedt zelf de posten van minister-president en minister van Defensie. Hij is de fractieleider van de Masjumi. Op Maandag 15 Augustus a.s., de Feestdag van Maria's ten Hemelopneming, zal ons blad niet verschijnen. De neutrale bestandscommissie in Korea heeft het ultimatum van de Zuid-Koreaanse regering verworpen, waarin voor Zaterdag te middernacht de terugtrekking van de leden der bestandscommissie werd geëist. Bij het Zuid-Koreaanse eiland Wol- mido, waar de leden van de bestands commissie verblijf houden, is Vrijdag een visser doodgeschoten, terwijl twee van zijn collega's zwaar werden ge wond. Volgens de Zuid-Koreaanse politie openden de Amerikaanse wachtposten bij vergissing het vuur op de drie mannen, die zij zouden hebben aangezien voor demonstran ten, die het eiland poogden binnen te dringen. Het Argentijnse Huis van Afgevaar digden heeft Donderdagavond zün goedkeuring gehecht aan een wets ontwerp, dat voorziet in een uitstel van zes maanden van een verkiezing voor een conventie, die het probleem van een scheiding tussen Kerk en Staat moet bes reken. Het regeringsbesluit van 20 Mei j.l., dat het feest van Maria Ten-hemel opneming niet meer als nationale feestdag erkend wordt, heeft de katholieke verenigingen van werkge vers en werknemers niet kunnen doen besluiten, op 15 Augustus te werken. Het feest van Maria-ten-hemel-opne- ming zo werd verklaard is minstens even belangrijk als de vie ring van de sterfdag van Evita Peron. Ondanks de mildere verhoudingen van de laatste tijd, worden de Ar gentijnse katholieken nog altijd moei lijkheden in de weg gelegd. Onbekenden hebben Donderdagnacht hakenkruisen aangebracht op propa- ganda-affiches van de pro-Duitse democratische partij van het Saarland en op de muren van het gebouw van deze partij in Saarbruecken. De partijvoorzitter, dr. Heinrich Schneider, heeft bekendgemaakt, dat de partij het voorval heeft gemeld aan de openbare aanklager van Saar land. In een verklaring van de democra tische partij wordt gezegd, dat „se paratisten", d.w.z. voorstanders van het Europese Saarstatuut, verant woordelijk zijn voor het aanbrengen van de ikenkruisen. De democra tische partij verwerpt, evenals de andere pro-Duitse partijen in Saar land, het statuut. In een Haags warenhuis werd door het personeel een 9-jarig jongetje aangehouden, dat een portemonnaie met meer dan f 10.- bij zich had, waarvoor hij snoepgoed wilde kopen. Het bleek dat het ventje de porte monnaie op Scheveningen had gestolen, tezamen met een 11- jarig meisje, dat bij hem in de straat woonde. Verhoord door de kinderpolitie bekende het jongetje dat hij de laatste weken met het meisje geregeld geld en snuisterijen had gestolen. Hij was daartoe door de jongedame aangezet!

de Stem | 1955 | | pagina 1