De huur- en belastingvoorstellen door AUTO" - BIOGRAFIE er nu Z1Jn ml CYCLOON BEDREIGT AMERIKA's OOSTKUST Djakarta weert ook Nederlands pleiter DUITSER ging er met een duur motorjacht vandoor EERSTE KAMER KAN OP VACANTIE wilde de ministers Men geen beloften afdwingen f mtmmtmtmt m tf iMfmmrmtmi mmi+ m Juist op tijd i gegrepen Wijnbouwers in opstand In balans... Baron v. Breugel niet schuldig I rt'fft hüH-is-f-iS blÉütli-ltHhH" OM ARRESTATIE TE ONTGAAN? DURE VERGISSING DAGBLAD VOOR ZEELAND Kamercommissie s Witte: onderhouds- bepalingen niet zo streng VRIJ WARM Werkcommissie lechnische Hogeschool Eindhoven Indonesië Vanmiddag de ministerslij st HHT"B-tff TH" Koortsachtige maatregelen Hevige stormen gaan vooraf Onlogisch en halsstarrig Bergse dame in Den Haag verongelukt Dulles over Zuid-Korea: Amerika zal zich houden aan het bestandsaccoord Gevaarlijk spel van generaals Jongetje in zee verdronken In Z.-Frankrijk: Mobiele colonnes Gen. Warringa commandant 95e JAARGANG No. 21916 Uitgave N. V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkcisg. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J. v.'t Westende, p. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. "Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel, nojo) Een aardig beeld van de trainings wedstrijden voor de internationale Hollandweek op het IJselmeer: de zeilers, die aan deze wedstrijden deelnemen, moeten zoals uit deze joto blijkt niet alleen goede zeilers zijn, zij moeten ook beschik ken over de nodige gymnastische kwaliteiten...! Een Eerste Kamercommissie heeft weer eens rapport uitgebracht over het geval ,,van Breugel" en gecon stateerd, dat de beschuldigingen van de regering aan het adres van de gewezen ambassadeur in Moskou on gegrond zijn. Baron van Breugel Douglas verte genwoordigde bij het Kremlin de Nederlandse regering tijdens de oor logsjaren. Hij werd later beschuldigd van frauduleuze handelingen met gelden van het Rijk en van een ver keerde voorstelling van zaken in deze kwestie. De Kamercommissie zegt nu, dat de beweringen van de regering niet gegrond zijn en dat de rapporten die over de zaak zijn uitgebracht, aan duidelijkheid en betrouwbaarheid al les te wensen over laten. De ambas sadeur zou niet de bedoeling hebben gehad zich persoonlijk te verrijken. (Van onze parlementaire correspondent) De huur- en belastingvoorstellen zijn er nu definitief door. Als laatste parlementaire daad van de huidige zittingsperiode heeft gisteren de Eerste Kamer haar goedkeuring aan de ont werpen gehecht. Het is niet van harte gegaan; dat mocht Dins dag reeds blijken uit de vele bedenkingen van de senatoren tegen het huurbeleid. De Kamer was echter wel zo sportief om het Kabinet niet voor nieuwe moeilijkheden te plaatsen. Men wilde de ministers, voor wat het huurbeleid betreft, zelfs geen belofte afdwingen. Een motie van de heer Molenaar (V.V.D.), waarin werd aangedrongen op een verdere huurverhoging in het komende zittingsjaar, werd dan ook weggestemd. Minister-president Drees was de eerste die gisteren aan het woord kwam. Hij bestreed de vrijwel algemeen door de leden geuite opvatting, dat een verhoging van de huurprijs een verbetering in de volkshuisves ting tengevolge zou hebben. Met de heer in 't Veld zag hij als de twee grote moeilijkheden voor opvoering van de woningproductie het gebrek aan arbeidskrachten en het dreigende gebrek aan materiaal. De Rege ring heeft met de grootste ijver gewerkt aan de woningbouw en een overspanning van de markt is al het gevolg. De verantwoordelijkheid om met alle kracht de woningnood te bestrijden ligt niet op de eers plaats hij de Regering, maar bij het gehele Nederlandse volk, zei hij. werd ook de motie van de heer Mo lenaar, waarin werd aangedrongen op een verdere verhoging van de huren in het komende zittingsjaar, ernstig ontraden. Hiermee kon ook de heer Hellema (A.R.) zich verenigen, hoe wel hij op zich een huurverhoging in de niet al te verre toekomst noodza kelijk achtte. Met hem waren de overige leden van mening, dat men de regering niet aan een termijn mocht binden. De motie van de heer Molenaar werd daarop met 28 tegen 4 stemmen verworpen. Slechts de le den van de V.V.D. waren voor. Tenslotte werden bijna alle voor stellen zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Alleen over het,voorstel tot wijziging van de Huurwet werd gestemd. Hier waren 31 leden voor; de heren de Vos van Steenwijk (V. V.D.) en Brandenburg (C.P.N.) stemden tegen. Minister Drees verweerde zich krachtig tegen de bewering van de heer Molenaar (V.V.D.) dat de Rege ring de Staten Generaal tot aanvaar ding van de eerste voorstellen heeft trachten te dwingen door het stellen van de vertrouwenskwestie, terwijl nog overeenstemming tussen de ver schillende opvattingen mogelijk was. Eerst na de val van het Kabinet zijn de partijen bereid gebleken tot el kaar te komen, aldus de minister president. Het had volgens hem van het begin af aan in de bedoeling ge legen de huurverhoging te koppelen aan de belastingverlaging. Deze ver laging was niet de reden tot huur verhoging, maar schiep slechts een zeer gunstige gelegenheid daarvoor. Deze gelegenheid moest worden aan gegrepen. Minister v. d'. Kieft verklaarde in antwoord op vragen van Prof. Mole naar, dat de inflatoire tendenzen die zich voor kunnen doen bij het voor de consumptie beschikbaar komen van enige millioenen niet te meten zijn wanneer de totale rijksbegroting 6 1/2 a 7 milliard bedraagt. Een mi nister van Financiën is geen apothe ker, aldus de bewindsman. Hij acht te de inflatoire tendenzen zeer wel mogelijk, maar kon de omvang daar van onmogelijk precies bepalen, ter- WEST-DUITSLAND zal een aide- memoire aan Moskou zenden, met de punten die Adenauer met de Sovjet leiders wil bespreken. Daaronder zijn ook de hereniging van Duitsland en de terugkeer van de krijgsgevange nen. BRITSE, Amerikaanse en Russische atoomgeleerden hebben Woensdag buiten de conferentiezaal te Genève belangrijke gegevens uitgewisseld over de bouw van atoomreactors. DE SOVJET-autoriteiten in Oosten rijk gebruiken tien a twaalf treinen per dag om de Russische troepen het land uit te voeren. De laatste wacht posten op de olievelden bij Zisters- dorf hebben zich teruggetrokken. DE LOONDORSER G. van Ginkel viel van een stromijt en kwam te recht op een, met de tanden omhoog staande, houten hooivork. In het zie kenhuis overleed hij aan zijn verwon dingen. IN OOST-BERLIJN zouden bespre kingen gaande zijn tussen Oostduitse en Russische vertegenwoordigers over de mogelijkheid om in Oost- Duitsland Russische vliegtuigen in licentie te bouwen. DE ELF Amerikaanse vliegers, die m communistisch China gevangen hebben gezeten en kortgeleden op vrije voeten werden gesteld, zijn Woensdag per vliegtuig uit Tokio naar de V.S. vertrokken. MINISTER MOLOTOV heeft aan de Belgische ambassadeur in Moskou beloofd, dat een aantal Belgische bur gers, die sinds de oorlog in de Sovjet- Unie worden vastgehouden, op vrijc voeten zullen worden gesteld. ZOWEL de communistische als niet- communistische vakbondleiders heb ben een spoorwegstaking van 24 uur in geheel Italië aangekondigd. De staking zal kort na de nationale feest dag van 15 Augustus worden gehou den, om ,,zo min mogelijk schade te berokkenen Vrij warm weer met wisselende be- (liking en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Zwak ke tot matige Noord-Oosteliike wind. Vandaag: Zon onder 20.16 uur- Maan op 23.05 uur. Morgen: Zon op 5.19 uur; Maan onder 16.03 uur. wijl de rechtvaardigheid' een verla ging van he belastingen dwingend voorschreef. Minister van der Kieft bestreed verder nog een aantal be zwaren van de sprekers van de vori ge avond. GEEN DUIMSCHROEVEN Minister Witte sloot zich in zyn antwoord voor wat betreft de ver binding huurprijs woningproductie aan by de woorden van de minister president. Naar aanleiding van he commentaren op de voorgestelde on derhoudsplicht herinnerde hij aan zijn verklaring in de Tweede Kamer dat de voorgestelde bepaling een ex periment is. Grote uitbreiding van het onderhoud is momenteel niet eens gewenst, in verband met de beschik bare arbeidskrachten, zo meende hij De bepaling is dan ook niet zeer streng. Slechts hij kennelijke ver waarlozing zijn sancties mogelijk. De doorwerking van he verlaging van he Grondbelasting op de huren van nieuwe woningen, zou slechts tot resultaat hebben, dat de huren zou den worden verlaagd met ongeveer f 10.per jaar. Bovendien achtte hij verlaging van deze huren principieel onjuist, nu de regering streeft naar geleidelijk optrekken van de huren tot een redelijk peil. Over het hele probleem van verdere huurverhoging, al of niet met afro ming, wilde geen der bewindslieden zich nader uitspreken. Hiermee zou het „vertrouwvol beraad", dat de op lossing moet brengen ernstig worden gestoord, zo meenden zij. Daarom In Zwitserland, het land van de speeldoosjes en de horloges, is een huwelijk voltrokken tussen verte genwoordigers van heide families, hetgeen een wat zonderling effect opleverdedat men op deze foto kan bewonderen. Als men aan het speelhorlogemuziek wil ontlok ken, hoeft men niet anders te doen dan aan een knopje te draaien.... en voor de verwende muziekliefheb bers heeft men er voor gezorgd, dat men een ruime keus kan maken uit een verzameling liedjes. Er zijn ook horloges met Nederlandse wijsjes verkrijgbaar... Minister Cals heeft een commissie ingesteld voor de verdere uitwerking van de plannen van de Technische Hogeschool te Eindhoven. Deze com missie staat onder voorzitterschap van Dr. J. E. de Quay, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. In de commissie hebben o.a. ver der zitting Mr. H. A. M. T. Kolf schoten. burgemeester van Eindhoven ®n Th. P. Tromp, directeur van de Philips. De Indonesische Kabinetsformateur Harahap, van de Masjumi, zal waar schijnlijk vanmiddag; zijn ministers- lijst aan vice-president Hatta over handigen. Hij kreeg nog een halve dag respijt om de zaak kalm te kun nen bezien. Harahap, die zelf wel premier zal worden, komt met een regering, waarin de nationale partij (P.N.I.) niet vertegenwoordigd is, maar waar in de regeringspartijen toch een royale meerderheid hebben. De P.N.I. wilde niet de mensen beschikbaar stellen die Harahap graag in zijn Kabinet had. Vandaar dat de forma teur het zonder deze partij heeft gedaan. De lijst, die gisterenavond gepubli ceerd werd, is nog voor wijziging vatbaar. De portefeuille van Econo mische Zaken zou aan een katholiek, namelijk aan Kasino, worden gege ven. Duizenden glanzenden auto's om precies te zijn een kleine tweedui zend met een waarde van een slordige tien millioen gulden vormden in de Duitse stad Wolfs burg een intrigerende reclame voor de in deze stad gevestigde Volks wagenfabriek welke deze week haar millioenste wagen afleverde sinds het einde van de tweede wereld oorlog. In twaalf staten aan de Ameri kaanse Oostkust, van Carolina tot Maine, zijn voorzorgsmaatregelen ge nomen met het oog op een wervel storm, die door meteorologen Con nie" wordt genoemd en die met een snelheid van ongeveer 1 k.m. per uur in de richting van de Amerikaanse kust komt, voorafgegaan door hevige stormen. Woensdagochtend bevond Connie" zich op ongeveer 500 k.m. ten oosten van Brunswick in Georgia en 320 k.m. ten Zuidoosten van Wilmington in Noord-Carolina. Het ziet er naar uit dat Connie" de weg zal volgen waarlangs vorige jaar de wervel storm .Hazel" trok, die aan 145 mensen het leven kostte. Eenheden van de Amerikaanse ma rine zijn naar zee vertrokken, om in open water de storm af te wach ten. Militaire vliegtuigen worden in vliegtuigloodsen ondergebracht of naar vliegvelden verder landinwaarts gevlogen. Op de in aanbouw zijnde radartoren, buiten de kust van Kaap Cod, werkt men koortsachtig om al les stormvast te maken. Een kotter van de kustwacht is in de buurt om, indien nodigde mannen van de toren te evacueren. Naar uit een mededeling van het ministerie van Buitenland se Zaken blijkt, heeft de In donesische regering nu ook geweigerd, een Nederlandse advocaat in het proces tegen Jungschlaeger toe te laten. Het verzoek hiertoe was op 5 Juli gedaan. Tien dagen later kwam er een afwijzend ant woord uit Djakarta. Merkwaardig genoeg had' de Indo nesische ambassadeur in Washington een dag tevoren te kennen gegeven, dat zijn regering tegen uitzending van een Nederlandse verdediger geen bezwaar zou maken. Dit naar aan leiding van de weigering van Dja karta om de Amerikaanse jurist Curtiss Bennet een visum voor Indo nesië te geven. De regering in Den Haag heeft nu, met weerlegging van de Indonesi sche argumenten, haar verzoek om toelating van een Nederlandse advo caat herhaald. Volgens de „Telegraaf" zouden In Den Haag zijn gisteren drie do delijke ongelukken gebeurd. Van een daarvan werd de zesigjarige mevrouw M. B.-J. uit Bergen op Zoom het slachtoffer. Zij stapte uit een tram, toen deze juist weer in beweging kwam en kwam tussen motor- en aanhangwagen terecht. In het zie kenhuis aan het Westeinde is zjj over leden. Mevrouw B. was in gezelschap van haar zuster. Toen deze bij een ver keerslicht uitstapte. wilde ze haar volgen, zonder blijkbaar voldoende acht te slaan op het feit dat het hier geen eigenlijke tramhalte gold. Een tachtigjarige dame werd bij het oversteken van de rijweg door een auto aangereden en eveneens do delijk gewond. Ter hoogte van de Tankgracht kwam een bromfietser in aanrijding met een wielrijdster. De man liep een schedelbasisfractuur op en over leed een uur later. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, heeft Woens-> dag verklaard, dat de Amerikaanse regering zich wenst te houden aan de bepalingen van het Koreaanse be standsaccoord, dat o.m. de neutrale bestandscommissie bescherming waarborgt. Hij zei te hopen dat de Zuid-Korea- nen, die de laatste tijd vooral tegen de aanwezigheid van de Poolse en Tsjecho-Slowaakse leden dezer com missie hebben geageerd, geduld zul len oefenen, ofschoon de Verenigde Staten het met de Zuidkoreanen eens zijn, dat de communistische leden der commissie zich, onder het mom van hun zending, aan twijfelachtige activiteit schuldig maken. Overigens blijkt men het ultimatum De chauffeur van een water taxi in Schiedam zag in de nacht van Dinsdag op Woens dag een duistere figuur rond scharrelen bij 'n hemelsblauw motorjacht van vijftien meter lengte, dat in de Wilhelmina- haven lag gemeerd. Even later voer het schip tot zijn stomme verbazing uit. Hij waarschuw de de Rijkspolitie te water, maar omdat die geen motor boot bij de hand had, duurde het nog al even voor men tot actie kon overgaan. e boot was al ver op de Nieuwe Waterweg, toen de gemeente-politie van Rotterdam, te Hoek van Holland kon worden ingeschakeld. Enkele agenten begaven zich aan boord van de afhaalboot „Spiering" van het loodswezen en men toog op onder zoek uit. Ook de eigenaar van het jacht, die inmiddels per auto langs de Nieuwe Waterweg was gereden en in de Hoek was aangekomen, ging mee. Om kwart voor vier kreeg men de „Aldebaran" zo heette het jacht ter hoogte van de Berghaven in Hoek van Holland te pakken, aan de Zuidelijke kant, maar nog binnen de pieren. De motor van het jacht was afgezet, de fok stond bij en de lichten waren ontstoken. Het schip werd gepaaid en men ontdekte dat zich één man aan boord bevond, dezelfde die door de chauf feur van de watertaxi was gesigna leerd Het bleek de 27-jarige S. von K„ uit Viersen, in Duitsland, te zjjn Met een kano was hij naar het jacht gevaren en eenmaal aan boord had "U ais een volmaakt zeeman het ruime sop gekozen. Men vermoedt dat de jongeman met de boot (die een waarde van f 30.000 vertegenwoordigt) naar Duitsland heeft willen varen, ofschoon hij geen proviand aan boord had. Zijn opsporing en aanhouding was ver zocht omdat hij enkele dagen geleden een kajuit-motorjacht in de buurt van Do drecht had gestolen. Bij het eerste verhoor wilde de Duitser niets zeggen. Toen de politie hem aan wal bracht, hield hij de hand voor het gezicht en hij toonde zich bijster onvriendelijk. Een pers fotograaf, die een plaatje wilde ma ken, moest snel bukken om een ve nijnige klap van de arrestant te ont wijken. van de Zuid-Koreanen ernstiger te nemen dan aanvankelijk werd ver ondersteld. De bestandscommissie heeft de eis voorgelegd aan de mili taire wapenstilstandscommissie en er is een vergadering in het verschiet van vertegenwoordigers der landen, die aan de Koreaanse strijd hebben deelgenomen. Enkele generaals in Zuid-Korea hebben voorgesteld, onmiddellijk de oorlog tegen Noord-Korea te hervat ten. Voor generaal Lemnitzer, opper bevelhebber van de troepen der Ver enigde Naties, was dit een reden om onverwijld naar Zuid-Korea over te steken. De Amerikanen voelen mo menteel niets voor een nieuw con flict. President Syngman Rhee heeft aan gedrongen op kalme betogingen. Tot nu toe waren de demonstraties min der kalm. In Poesan bijvoorbeeld moesten de Amerikanen traangas ge bruiken om 20.000 opgewonden de monstranten te verspreiden. Woensdagmiddag zijn twee kinde ren, die zich ver op een der strek dammen aan het vrije strand te Cam perduin hadden gewaagd, daarvan af gegleden en in een diepe kuil terecht gekomen. Het gelukte een hengelaar een der kinderen, het 9-jarig meisje M. G. Wetzeld uit Amsterdam te redden. Haar 7-jarig broertje werd korte tijd later door de vader uit het water ge haald. Kunstmatige ademhaling, die onmiddellijk werd toegepast, mocht niet meer baten. Prof, Mr. van Bemmelen, Prof. Mr. Röhling en Mr. C. Wijckerheld Bis dom door de Nederlandse regering benaderd zijn om eventueel de verde diging van d'e arrestanten in Indo nesië op zich te nemen. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken ver klaarde evenwel, dat er nog geen. vi sie waren aangevraagd. Wegens ziekte van een der rech ters is de verdere behandeling van de zaken tegen de Nederlanders uitge steld. Veiligheidstroepen, gewapend met machinepistolen, hebben Woensdag wachtposten betrokken bij de open-% bare gebouwen in Carcassonne (Zuid west-Frankrijk), nadat Dinsdag in de stad twee bommen waren ont ploft, die volgens de politie het begin van een opstand van wijnbouwers in luidden. De Zuid-Franse wijnbouwers hebben gedreigd een oorlog" te zullen be ginnen, als de regering Woensdag (gisteren) nog niet besloten zou heb ben de overtollige voorraden op te kopen. In de straten van Carcassonne wordt door de veiligheidstroepen ge patrouilleerd. De regeringsmaatregelen werden door de wijnbouwers niet voldoende geacht. Zij omvatten het reserveren van drie millioen hectoliter wijn voor distillatie in het komende jaar, ver strekking van gratis wijn aan armen en wel een liter per persoon in de periode tussen November en April a.s. en verhoging van het wijnrant soen van Franse militairen. Zoals eerder gemeld heeft de mi nisterraad indertijd besloten, dat de mobiele colonnes van Bescherming Bevolking militaire colonnes zullen zijn. Voor de opleiding van het per soneel en de financiering van de co-» lonnes zijn nu nadere inlichtingen ge geven. De opleiding van de militairen, die de wagens zullen bemannen, ge schiedt onder de minister van Oor log, maar de opleiding voor speci fieke B.B.-taken gaat onder Binnen landse Zaken ressorteren. Genera al-majoor J. Warringa, com mandant van de derde divisie, is aangewezen als Algemeen Inspecteur, tevens commandant van de militaire colonnes. In gevallen, zoals in de wet Bescherming Bevolking genoemd, kan de nationale commandant van B.B. hem operatieve aanwijzingen geven. WEST-DUITSLAND wil dit jaar meer fruit gaan invoeren dan de afge lopen jaren. De oogst in dit land zal namelijk een derde deel minder zijn dan vorig jaar. "X Het matrozenorkest van Joop Amman, dat voortdurend over de Unifesti het internationale pretstadje op de „E 55" rond doolt om stemming te maken, bracht gisteren ook een bezoek voor het Chalet Suiste. Een Amerikaan, die daar zat te di neren, was zo enthousiast over de serenade, dat hij naar buiten holde en de dirigent een bank biljet in de hand frommelde. Blijkbaar was de man slordig omgegaan met zijn bankpapier, want toen Amman het papier tje ontvouwde, bleek het een briefje van f 1000 te zijn. Hij stapte daarom op de Amerikaan af en informeerde, of deze zich misschien vergist had. Dit was inderdaad het geval. Hij nam dankbaar het biljet terug, maar gaf er een ander wel niet zo'n „duur" maar toch wel „duur genoeg" biljet voor in de plaats. En het orkest speelde „Ein Prosit",

de Stem | 1955 | | pagina 1