IE j 3 r i* Grandval brengt Faure in moeilijk parket LICHTJES IN HET LOVER and ,GIE DAGJE BIJ BOELGANIN Noch de enenoch de andere sultan Zuid-Korea eist vertrek van de bestandscommissie Internationale Olympiade van de vrijgezellen HIROSJIMA herdacht de noodlotsdag van 1945 MOEDER EN 2 ZOONS BIJ BOTSING GEDOOD Ongeluk met bus uit Roosendaal Mohammed Ali afgetreden Enorme brand in de Congo LEUKE SUGGESTIE. DAGBLAD VOOR ZEELAND Roeien, autorijden en bramen zoeken In Frankrijk Dinsdag een nieuw Kabinet? OMSTREDEN PLAN VOOR MAROKKO Bij Seoel: BUS IN BRAND TIEN DODEN Omdat er gespionneerd wordt Grevenbicht stelt voor: Als een zwijgende aanklacht.... Kolonel Arnold klaagt aan Ernstige ongelukken op de weg Minder buien E.V.C. proclameert 24-mirsstaking Vrachtauto reed een café in Fielser tegen gevel verpletterd „Kidnapper" kreeg vier maanden Pakistan Handelsreizigers protesteren Tegen verhoging der treintarieven r aarborg om de van goed ge- n dat betekent hun een soort garandeerd. Dit ie tijd belang- ele landbouw- rs sterk terug, vrije prijsme- dan zouden gevalen straks :ostprijzen nog zou men heel vlug zelfs tot id kunnen ko- s gaat vertonen Ier jaren dertig. voorkomen en g van dat land- e regering de /ende bestaans- ng, die aan he rorden gegeven, id dat in de na- lerlandse lanjd- icten de afzet- gedeelteHjk zal IE TOEKOMST. op elkaar af- Ibouwpolitiek de i goede komen, n van eenzelfde ook voor deze j duur blijken, en landbouwpro- )lde natuurlijke de participeren- :onomische Unie. misehe motieven worden geregu- jt kader van de en iedere streek producten gaat »or ze het meest vil zeggen waar- ste kosten gelden. passing van deze ;nd staande com- kan dan uiteinde de harmonisatie litiek, in de Be- romische produc- vinden, iets wat ische weerslag zal 'oor de erbij be- s, maar ook voor s. P. VAN LIERDE entie) «mi TenntatchMft 'V /J oplettend; 40 heilige; de onbekende; 43 takje; 46 te zijner 47 bevalligheid; 50 ;s: 54 Fr. voegwoord; 57 Eng. bevel: 58 wapen; 63 Myth, fi- dbouwwerktuig; 66 >etje; 68 rang in het gemis; 71 stofmaat; Igelbek; 76 deel v. e. 2 vis: 3 jongensnaam; sdienst; 6 gebaar; 7 >lgewas; 9 klimwerk- itige; 12 broeiplaats; jeven; 16 titel (afk.>: nen uitgaat: 19 soort S-.)- 24 windrichting, ■d' 28 hinderlijk; 30 geheel de uwe (Lat. r in Nederland: 36 ,nt- 38 rangtelwoord: vochtig; 45 deel v. e. 46 hecht; 48 vol scheu- reluid; 51 deel v. e. >n; 56 selenium (afk.l; 60 afgod; 62 jongens- erzuste-r: 66 Eng. voor- ing; 70 afgemat; 72 idwoord; 74 inhouds- in de vorige week AL: 2 kaal; 5 Azië: 9 13 era; 14 aas; 15 tril: 20 talk; 23 etter; 24 denda; 32 on; 34 en; is: 39 du; 40 es; 41 in; 44 n.t.; 45 sas; 47 tij: at; 54 present; 57 na- dl;: 62 I.e.: 63 agio; 65 rete 69 roest; 72 r4 isar. 1 ever; 2 koel; 3 au; 6 zwaard; 7 Eist: 5 toko; 16 Ier: 18 Otto: n; 22 kaas: 25 onder; a; 29 Dante: 30 ei; 31 .3 "gel; 44 NN; 45 stal; 150 stro; 52 aai; 53 an- 56 erg; 59 uier; 60 64 Wie; 66 re 70 Ot; 95e JAARGANG No. 21913 Uitgave N. V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, p V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 8 AUGUSTUS 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsinge] 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele foon 102 (Bijb^^aux^Terneuzen^Noordstraat^56^TeL^2601 QQSTBURG^Nieuwstraat_^l2_TeL_no;J}5) Niet minder dan 250 diplomaten en journalisten hebben Zondag een pret tige dag gehad op het landgoed van Boelganin. 100 kilometer huiten Mos kou. In de grote zaal van het buiten huis, dat eens aan Katharina de Grote toebehoorde, kregen ze een diner van zes gangen voorgezet en bovendien werden ze op een concert onthaald. Behalve Boelganin, die zich een allercharmantst gastheer toonde, wa ren ook Kroetsjev en enkele andere communistische leiders bij de ont vangst aanwezig. „We moeten dit nog eens meer doen" zei de Russische premier, toen hij zijn gasten ten afscheid toesprak. De dag op het landgoed had voor de diplomaten vele prettige verras singen. Er was een roeiweristrijd tus sen Mikojan en de Amerikaanse am bassadeur Charles Bohlen, die door de laatste werd gewonnen. De fa milie van ambassadeur Bohlen maakte een ritje in de auto van de Russische premier. Maarschalk Zoekof en maarschalk Konjef, de pas benoemde opperbe velhebber van de strijdkrachten gin gen samen met de dochter van een Amerikaanse verslaggever in de om liggende bossen bessen en bramen zoeken. Maarschalk Kon jef zei: „De maar schalken zoeken nu bramen en bosbes sen". Maarschalk Zoekof voegde hier aan toe: ,,De maarschalken zijn vredessoldaten ge worden". Op de vraag van een Britse corre spondent wat hij bij z'n bezoek aan 7mKnr Engeland volgend zutKOï jaar het liefst zou ...bramen zoeken...willen zien, ant woordde premier Boelganin: „Wat ik het liefst wil zien, zijn Engelsen, de Britten. Dat is het belangrijkste, het volk". bezig gehouden. De Gaullisten en de Boerenpartij zouden zich krach tig tegen Grandvals zienswijze heb ben verzet en ook de M.R.P. voelt blijkbaar te weinig voor zijn plan. Naar verluidt houdt het voorstel van Grandval in. dat de nieuwe sul tan, Mohammed ben Arafa, aftreedt en zijn verbannen voorganger van zijn aanspraken op de troon afstand doet. Daardoor zou de weg geëffend zijn voor een regering, waarin alle partij en en groeperingen in Marokko zouden zijn vertegenwoordigd. Deze regering zou later een religieuze leider tot sul tan kunnen kiezen. Hoewel de inhoud van Grandvals voorstellen officieel nog niet be kend is, is er ook in Marokko al veel critiek tegen gerezen, o.a. van de anti-nationalistische Pasja van Marrakesj, El Glaoui, die de hui dige sultan, die met zijn steun aan de macht is gekomen, op de troon wil zien gehandhaafd. Waarnemers te Parijs achten het moeilijk voor premier Faure om zijn coalitieregering bijeen te houden, als hij het plan van Grandval als geheel zou aanvaarden. Volgens bepaalde kringen zal de resident-generaal, die deze week zelf zijn voorsteilen in de hoofdstad zal komen verdedigen, even wei aftreden als zijn plan niet wordt geaccepteerd. PATROUILLE IN HINDERLAAG. Een bus van de fa. Hoefnagels uit Roosendaal is Zondag bij het Franse plaatsje Choumont tegen een huis gebotst. De bus, die voor de ,,Bra- bena" reed, was op thuisreis met 43 mensen uit Breda en omgeving, die een vacantie in Zuid-Frankrijk had den doorgebracht. Geen van de pas sagiers werd gewond. De chauffeurs, Kees Vissenberg en Sjef Looyen uit Roosendaal, zouden licht gewond zijn. Gisterenavond was nog niet bekend hoe het ongeluk precies was gebeurd. Men had een telefoontje uit Chou mont gekregen en de heer Hoefnagels was onmiddellijk met een andere bus naar Frankrijk gegaan om de mensen te halen. De touringcar namelijk die bij het ongeval was betrokken zou nogal zwaar beschadigd zijn. DE CHRISTEN-democratische Unie in het Saargebied, die Zondag werd opgericht, heeft een beroep gedaan op haar volgelingen om het Frans- Duitse Saarstatuut te verwerpen. Het betekent de afscheiding van Duits land, zo werd gezegd. VOLGENS Portugese zegslieden zou India nieuwe troepen en tanks heb ben geconcentreerd bij de grens van Goa, maar de Indische regering zegt dat het niet waar is. IN HILVERSUM is gisteren Willem Ciere overleden. Hij kreeg vooral be kendheid als componist van marsen. Indertijd begeleidde hij verscheidene Nederlandse cabaretartisten. zoals Willy Derby en Kees Pruis. Hij werd 71 jaar oud. DE PRINSESSEN Beatrix en Irene zijn gisteren uit Vevey (Zwitserland) naar Frankrijk vertrokken, waar zij nog enkele weken bij particulieren zullen logeren. PRESIDENT COTY van Frank rijk is overgrootvader geworden. Zijn kleindochter, mevrouw Jani- ne Lemarechal, heeft Vrijdag een zoon gekregen. Hij krijgt de naam Hubert. DE CONFERENTIE van bisschoppen in Rio de Janeiro heeft een Latijns- Amerikaanse bisschoppelijke Raad ingesteld, met zetel te Bogota. De raad zal alle problemen gaan bezien waarvoor de Kerk zich in Zuid-Ame- nka gesteld ziet. KROONPRINS RUPPRECHT, zoon *an he laatste koning van Beieren en pretendent voor de Beierse troon, is a *er aarde besteld in de pafkelder van het Huis Wittelsbach, in de Theatinerkerk te München. IN WENEN is een groep van 73 Oos tenrijkers uit Moskou aangekomen. 6ij waren wegens oorlogsmisdaden veroordeeld. Men zal thans nagaan in noeyerre de veroordeelden volgens de Oostenrijkse wetten strafbaar zijn. ZATERDAGMORGEN is de 23-jarige motorrijder M. V. uit Ruurlo, aan de grens van die gemeente, in hotsing gekomen ^met een aanhangwagen. Hij werd vrijwel op slag gedood. RUGBY (Eng.) zijn Zondagmid dag de locomotief en zes wagons van de sneltrein Manchester-Londen uit Jral]s gelopen. De machinist werd gedood. Meer dan twintig passagiers kregen lichte verwondingen. Een deel van de Marokkaanse be volking wil de huidige sultan uit zijn macht ontzetten en zijn af gezette voorganger terug op de troon hebben. Anderen zweren bij de huidige machthebbers, zoals deze mensen uit Marakesj, die tijdens een bezoek van de „nieuwe' 'sultan hem met zang en castagnettenspel hun trouw betuigden. Indonesië De Indonesische Kabinetsformateur Harahap (Masjumi) wil Dinsdag een nieuwe regering gereed hebben. H|j heeft in het weekein.de druk overleg gepleegd met de partijen. Donderdag denkt de formateur te rapporteren aan vice-president Hatta. Harahap wil proberen, zoveel mo gelijk partijen zitting te geven in het Kabinet, teneinde een rustige atmos feer te scheppen voor de verkiezingen die op 29 September worden gehou den. De Partai Murba handhaaft voor de komende verkiezingen haar candida- tuur van een Sovjet-burger, een ze kere Semaun, die in 1923 door de Nederland-Indische regering werd verbannen en asyl kreeg in Rusland. Semaun heeft opnieuw de Indonesi sche nationaliteit aangevraagd, maar hij heeft nog geen antwoord uit Dja karta. De Franse regering, die tot- nutoe vaster in het zadel heeft gezeten dan haar voorgang sters dreigt in moeilijkheden te geraken tengevolge van de toestand in Marokko. Steeds krachtiger wordt de druk van de nationalisten om de twee jaar geleden verbannen sultan, Mohammed ben Yoessef, in zijn waardigheid te herstellen. Ten einde aan de moeilijkheden het hoofd te bieden is de nieuwe resident-generaal in Marokko, met een plan gekomen dat hij aan de regering heeft voorge legd. De meningen over dit voorstel, dat vrij revolutionnair van inhoud is, zijn echter sterk verdeeld. Algerijnse bannelingen hebben Za terdagavond bij een oase in 't Aures- gebergte een Franse patrouille in een hinderlaag gelokt. Twee Franse on derofficieren werden gedood en elf soldaten ernstig gewond. Een vrachtauto, waarin zich verlof- granges van de in Zuid-Korea geleger de 24ste Amerikaanse divisie infante rie bevonden, is in de omgeving van Seoel bij het passeren van een smalle brug van de weg afgereden, omgesla gen en in brand gevlogen. Van de in zittenden zijn er tien om het leven gekomen en tien gewond. De militairen waren op weg naar Japan, waar zij een week verlof zou den doorbrengen. Op initiatief van de leider van het internationale vrijgezellen- congres te Grevenbicht, de heer G. Greyn, heeft zich een comité gevormd, dat de mogelijkheden wil onderzoeken om te komen tot een vrijgezellenolympiade met internationaal karakter. Deze Olympiade wil diverse takken van sport op haar program ne men maar zal ook tentoonstellingen en acties op het gebied van beel dende kunst, muziek en literatuur omvatten. Het ligt in de bedoeling deze Olympiade eventueel afgescheiden te doen zijn van 't vrijgezellen- congres. Zij zal echter niet in Grevenbicht worden gehouden, ook al om het feit dat deze plaats de noodzakelijke accomodatie voor een derge lijk gebeuren onmogelijk zou kunnen opbrengen. Het Kabinet heeft het plan- Grandval naar een speciale com missie verwezen, nadat zij zich vrijwel de hele Zaterdag ermee had De Zuidkoreaanse regering heeft de neutrale commissie van toezicht op het bestand de eis gesteld, dat zij voor 15 Augustus het land zal verlaten. Deze eis geldt in het bijzonder voor de Poolse en Tsjechoslowaakse com missieleden die zich „aan spionnage zouden hebben schuldig gemaakt." Als de betrokkenen niet aan het verzoek voldoen, aldus de Zuidkore aanse regering, zouden zij hiervan ernstige gevolgen kunnen ondervin- den. Al eerder was ontbinding van i de commissie geëist, maar tot een ul timatum als nu was het nooit geko men. In Seoel, Poesan en Insjon zijn de monstraties gehouden tegen de inspec- spectieploegen in die steden. Voor het merendeel oud-strijders namen aan die betogingen deel. De Amerikaan se wachten werden versterkt en hier en daar kwam het tot botsingen, waar bij gewonden vielen. Zes oud-strijders liepen bajonetsteken op toen zij het gebouw van de inspectieploeg in Seoel wilden bestormen. Kolonel Arnold, de oudste van de Amerikaanse vliegers die kortelings Weersverwachting tot vanavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk nog enkele buien maar ook opklaringen. Krachtige tot matige wind tus sen Noord-West en Noord. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: Zon -nder 20.22 uur: Maan op 21.33 uur. Morgen: Zon op 5.14 uur, Maan onder 12.12 uur. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is er op de Graafseweg bij het Maas - Waalkanaal te Nijmegen een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost. De slachtoffers zijn de 64- jarige weduwe Verkerk uit Arnhem en twee van haar zoons, die resp. 31 en 22 jaar oud waren. De derde zoon van mevrouw Verkerk, werd zwaar maar niet levensgevaarlijk gewond. De auto van de Arnhemse familie heeft vermoedelijk een andere wagen willen passeren, juist op het mo ment dat van de andere kant een autobus naderde. Hoewel de chauf feur van de bus zover mogelijk uit week, reed de Arnhemse wagen in volle vaart tegen de autobus aan, schoot nog een dertig meter door en kwam toen tot stilstand. Drie van de inzittenden bleken op slag te zijn ge dood; de bestuurder, de heer H.N.T. Verkerk, die een hersenschudding had opgelopen, werd naar het Ca- nisiusziekenhuis te Nijmegen over gebracht. Volgens informaties van de ver keerspolitie had de Arnhemse wagen een lange reis afgelegd, zodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de bestuurder oververmoeid is ge weest. De inzittenden van de auto bus. een gezelschap PTT-ers uit Til burg, kwamen met de schrik vrij. Op de Hoenderloseweg onder Apel doorn is Zondag de heer F. J. van Huizen, adjunct - directeur van de Nederlandse Handelmij te Amster dam, met zijn auto met volle snel heid tegen een boom gereden. Zijn echtgenote, is tengevolge van deze botsing om het leven gekomen. De heer van Huizen en zijn schoon zuster, mevr. Meinardi-Pynxter, werden zwaar gewond. Bij een autobotsing in de polder Walenburg op Texel is dr E.J.W. Verwey uit Eindhoven ernstig ge wond geraakt. Hij is met spoed naar een ziekenhuis te Amsterdam over gebracht. Amsterdamse haven De havenarbeiders in Amsterdam, voor zover zij aangesloten zijn bij de communistische E.V.C.hebben gis teren in een vergadering besloten, vandaag in 24-uursstaking te gaan. De staking zou bedoeld zijn als in zet van een actie voor hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. Het N.V.V. en de andere bonden hebben zich van de staking gedistancieerd. door Peking werden vrijgelaten, heeft in een persconferentie ver klaard, dat de Chinese communisten pressiemiddelen op hen hadden toe gepast, ,,die bij beschaafde volken ondenkbaar zijn". Teneinde hem een verklaring af te dwingen, dat zijn vliegtuig „mogelijk boven Chinees gebied had gevlogen", had de poli tieke politie hem 96 uur onafgebro ken gefolterd. Kapitein Llewllyn, een van de vliegers, heeft ten stel ligste ontkend, dat de Amerikanen boven China vlogen toen zij werden aangevallen. Een zware vrachtauto uit Gent, ge laden met 20 ton dakpannen, is Vrij dag in het Belgische plaatsje Schilde tegen een pafé gebotst, waardoor vrij wel ]het gehele pand instortte. Een twee-en-twintigjarige fietser, die juist passeerde, werd tussen de auto en de gevel verpletterd. De botsing was zo hevig, dat de wagen omsloeg en op zijn kant in het puin kwam te liggen De enkele men sen die in de gelagkamer zaten, kwa men er goed af. De chauffeur van de vrachtauto raakte bekneld. Een voor wiel was in de cabine gedrongen. Doordat het rubber van de band nog vlam vatte bovendien, dreigde de toe stand voor de chauffeur hopeloos te worden. Toevallig echter kwam er een arbeider voorbij, die door zijn baas ontslagen was en zijn monteurs gereedschap mee naar huis nam. Dank zij het kordate ingrijpen van deze man kon men de chauffeur nog tijdig bevrijden. Hij bleek echtr al levens gevaarlijk gewond te zijn. De 24-jarige koopman J. van E., die on,der invloed van sterke drank, en kele dagen geleden een achtjarige jongen met zijn auto aanreed en daarna uit angst ontvoerde, is door de politierechter te Dordrecht veroor deeld tot een gevangenisstraf van 2 maanden met ontzetting uit de rij bevoegdheid voor de tijd van drie jaar. De 23-jarige J. B., die eveneens de auto zat en de jongen mee in de auto had helpen dragen, kreeg een gevangenisstraf van veertien dagen. Bovendien werd nem voor de tijd van een jaar het rijbewijs ontnomen. De Officier van Justitie, die straffen van vier maanden en een maand had ge- eist, tekende tegen de vonnissen ho ger beroep aan. Wie tijdens het weekeinde 's- avonds in Breda arriveert, hoeft niet bang te zijn dat hij in de duisternis zal verdwalen. Zodra men het station verlaat, ziet men sprookjesachtige verlich ting van 't Valkenberg. Kosten noch moeite zijn gespaard om de weekendfeesten een meer dan locaal kaïakter te geven en ze te doen wedijveren met wat de vreemdelingen in Breda en kele jaren geleden geboden werd. Bovenstaande foto is geno men bij het monument, aan de ingang van het park. Honderden lampjes zorgen daar voor een feestelijk welkom aan de bezoe kers van de stad en zelfs wie zich niet voorgenomen had het Valkenberg met een bezoek te vereren, zal aan de demonstra tieve uitnodiging van kleur en licht en flonkerend water maar moeilijk kunnen weerstaan. Zaterdag was het tien jaar geleden dat boven Hirosjima de eerste bom ontplofte. Hon derdduizend mensen verloren daarbij het leven en tienduizen den werden voor hun leven verminkt. In de zwaar getrof fen stad werd nu een herden kingsplechtigheid gehouden met kerkdiensten en processies. De heropbouw van Hirosjima is nog lang niet voltooid. Mogelijk dat er al meer gedaan zou zijn, maar vol gens de burgemeester van de stad is er te weinig geld. Ook de zesduizend burgers die nog altijd aan de gevol gen van de atoomexplosie lijden, krij gen niet voldoende medische verzorg- ging, omdat men het eenvoudig niet kan betalen. De huidige bevolking van Hirosji ma die 380.000 zielen telt, bestaat merendeels uit mensen, die na de oorlog zijn binnengekomen. Een ne gentigduizend maakten reeds deel uit van de 400.000 oorspronkelijke inwo ners op de noodlotsdag van tien jaar geleden. Nog steeds sterven er van hen aan de gevolgen van de atoom straling, waaraan zij bloot hebben gestaan. In de loop van dit jaar alleen reeds negentig. Hirosjima had voor de oorlog tach tig scholen, thans 48, en de kinderen gaan in ploegen naar school. Van de 43 bruggen die er over de zeven stro men in de stad moesten komen, zijn er nog slechts zeven nieuw gebouwd en drie hersteld. In het nieuw aangelegde „vredes- centrum", dat meer dan vijf millioen gulden heeft gekost, wordt momen teel een wereldconferentie tegen atoom- en waterstofbommen gehou den. Vier vrouwen uit Hirosjima, die on- langs een bezoek aan Londen brach ten om daar door Britse medici ondervraagd te worden over de ge volgen die de atoombomexplosie van 1945 voor hen persoonlijk ge had heeft. Premier Mohammed Ali van Pa kistan is Zondagavond afgetreden. Zijn ontslag volgde kort na de wei gering van de parlementaire fractie van de Moslem-Liga, hem te aan vaarden als partijleider. De parlementaire fractie koos in zijn plaats als partijleider de minister van financiën. Choudhri Mohammed Ali, en machtigde hem, met de op positiepartijen te onderhandelen om te trachten een werkmeerderheid in de grondwetgevende vergadering te verkrijgen. Eerder op de dag hadden leiders van de Moslem-Liga de leider van het Awami-Verbond (de oppositie partij), Hussain Suhrawardy. uitge nodigd Mohammed Ali te vervangen als premier. Suhrawardy zou deze uitnodiging hebben aanvaard. Vrijdag is een geweldige brand uit gebroken in een opslagplaats van ontvlambare producten te Oesoem- boera in de Congo. De gehele voorraad welke door de oliemaatschappijen al hier was opgeslagen, is een prooi der vlammen geworden» Twee inlandtee arbeiders werden met zware brand wonden in het ziekenhuis opgenomen. Bij de brand zijn 4.300 vaten vlieg- tuigbenzine, 27.000 vaten automobiel benzine, 2500 vaten petroleum en 4500 vaten stookolie verloren gegaan. Vol gens de eerste uitslagen van het onder" zoek is de brand te wijten aan de on voorzichtigheid van een inlandse be waker, die zijn sigaret had aangesto ken vlak bij een vat waaruit benzine" damp ontweek. In de opslagplaats lagen al de voor raden aan brandstof en olie van Roe- anda-Geroendi voor een periode van drie maanden. De Katholieke Vereniging van Han delsvertegenwoordigers „St. Chris- toffel' zal protesteren tegen de ver hoging van de spoorwegtarieven per 1 September a.s. Dit is door de samenwerkende or ganisaties van handelsreizigers ook reeds eind 1954 gedaan, toen de eer ste geruchten over een voorgenomen tariefsverhoging in omloop kwamen. Er is, aldus de vereniging, nooit ge legenheid geboden de kenbaar ge maakte bezwaren nader toe te lich ten. Voor de handelsagenten die geheel zelfstandig werkzaam zijn en voor de vertegenwoordigers die de abon nementen uit de provisie moeten be talen, betekent de tariefsverhoging 'n vermindering van inkomsten, die niet in overeenstemming is met de door de regering gevolgde prijspolitiek. Aldus de voorzitter van ,,St. Chris- toffel", de heer P. de Graaf. Dr Victor Levine. lid van de New Yorkse Academie van We tenschappen, heeft in een rede te Omaha verklaard, dat men op een eenvoudige manier een groot deel van de mensheid zou kunnen uitroeien door atoom bommen in de Poolgebieden tc laten vallen. Door de geweldige warmte-ontwikkeling zouden grote hoeveelheden ijs smelten, hetgeen zou leiden tot een stij ging van het peil van de oce anen, waardoor steden als New York, Los Angeles, Londen, Pa rijs en Tokio onder water zou den komen te staan. „Wij en de Russen hebben voldoende atoom- en waterstofbommen om dat te doen", aldus Dr Levine.

de Stem | 1955 | | pagina 1